Een taart tijdens de vaart Zwembad-discussie in de laatste fase Voor viskweek 75.000 gulden WIN EEN TON BON Commissie onderzoekt belastingzaak provincie SPI Evaluatie beleid Oosterschelde is heel moeilijk Oliebestrijding wordt uitgebreid Financiering trainingsveld en verlichting Sint-Annaland Donderdag 13 december 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Van Schetsen wil overdekt bad 8x25 m Maandagmiddag hakt de Thoolse gemeenteraad kno pen door: nader onderzoek naar de haalbaarheid van een overdekt instructiebad van 8x25 m of zo'n geld verslindende accommodatie maar vergeten. Foto's bestellen Abonnementsgeld bibliotheek hoger Het arbeidsbureau wil 75.000 gulden subsidie geven voor de kweek van paling op het industrieterrein van St. Maartensdijk door Aqua Bio Systems uit Bodegra ven. Bij verhuizing Plaatselijk nieuws Nationale Postcode Loterij helpt mens en natuur SNELHEIDSPRIJS VAN DE WEEK! Sint- Philipsland Rapport over recreatie Nieuwe ieraar benoemd Verkoping van oliebollen Prijzen winkelweek Kerstzangavond Ophokgebod Parkeeroverlast Inzamelen kleding Sociale vernieuwing Kerstmiddag ouderen Intern wordt een evaluatie op po ten gezet van het beleidsplan Oosterschelde dat nog loopt tot 1992. Ir. R.M.Th. Adriaansens van de Provinciale Planologische Dienst zei dat donderdag tijdens een vergadering van de Stuur groep Oosterschelde in Goes. Op grond van de evaluatie wordt het verouderde plan(uit 1982) aange past. Rijkswaterstaat registreert de ef fecten van de - sluiting voor de kwaliteit van de Oosterschelde. Zowel voor de slikken, schorren, natuurwaarden, e.d. "Er is ook alle reden om de visserijproble men te bekijken en de recreatie functie, zoals jachthavens", zei ir. Adriaansens. Hij voorspelde dat het een 'zeer moeizaam en moeilijk onderzoek' zou zijn. "Het valt niet mee grip te krijgen op deze problematiek", aldus het hoofd van de PPD. Dhr. Zaadnoordijk bracht tijdens het spreekrecht voor de vergade ring naar voren, dat de Ooster schelde veel te helder is. "Dat is een teken dat de zeearm voedsel- arm is. Er is te weinig brak water en dat is slecht voor de kraamka merfunctie. Dat is toch ook een onderdeel van het behoud van de natuurwaarden in de Oosterschel de", aldus Zaadnoordijk. Dhr. Minnebo van de visserijver eniging Zevibel pleitte voor het openhouden van de Oosterschelde voor de sleepnetvisserij omdat er 20 schepen deels voor hun inko men van afhankelijk zijn. Het oliebestrijdingsvaartuig bij de Kreekraksluizen probeert rijkswa terstaat over te hevelen naar We- meldinge. Drs. C.M. de Reu zei dat donderdag op een vergadering van de Stuurgroep Oosterschelde. In 1991 zal er in Wemeldinge een ponton standby liggen met olie- bestrijdingsmateriaal. Naast ver schillende schepen zijn er verschillende hulpmaterialen aan wezig, waaronder 1700 meter olie- scherm. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik zei al maanden in blijde verwachting te zijn van de uitwerking van de regeling voor de aanpak van calamiteiten op het water. Met name dan bij vervoer van gevaarlijke stoffen. Volgens zijn collega uit Goes was dit toch al bij de regionale brandweer Zee land bekend. "Maar daar zit u jammer genoeg niet in", zei de burgemeester van Goes met een wervende ondertoon. "Dat komt misschien nog een keer", was de reactie van de Thoolse burge meester. Nap Hage(links) heeft een schipper op het Schelde-Rijnkanaal gelukkig gemaakt met een taart. Honderd schippers die dinsdag op het Schelde-Rijnkanaal voeren, werden verrast door een bootje dat langszij kwam. Medewerkers van de Rabobank St. Maartens dijk verlieten de warme kajuit en boden de schipper een taart aan. De bank wilde daarmee de naamsbekendheid in de scheep vaartwereld verstevigen. "We hebben inmiddels tussen de 40 en 50 binnenschepen gefinan cierd voor totaal 15 miljoen gul den", zegt directeur A. Uijl. "Een eerste financiering gaat al gauw om vijf ton en het gaat om een branche meet betrekkelijk weinig risico's. Het zijn zelfstandige schippers, hard werkende men sen." Uijl verwacht dit jaar weer een groei van 10% in de binnenvaart te kunnen verwezenlijken. "Zowel qua aantal schippers als wat het geldvolume betreft." Medewer kers uit St. Maartensdijk waren onlangs ook vertegenwoordigd in de Rabobank-stand op de drie daagse beurs voor de binnen scheepvaart in het Ahoy-gebouw te Rotterdam. Behalve Nederlandse werden ook Belgische schippers op een taart van bakker Van den Hoek getrac- teerd omdat die ook tot de doel groep behoren. Verder werd het jubileumboek van de Rabobank St. Maartensdijk aangeboden. Di recteur Uijl, hoofd commerciële zaken R.L. Dingemans en relatie beheer N.J. Hage kregen dinsdag zeebenen in hun varend bankkan toor. De meerderheid van b en w vindt een eenvoudig overdekt instructie- bad, mede gelet op de jaarlasten, niet doeltreffend door de zeer ge ringe attractiviteit en daarom fi nancieel niet verantwoord. Wethouder P. van Schetsen is nog steeds voorstander van nader on derzoek van een overdekt zwem bad zoals in Fijnaart. De commissie sport heeft zich una niem achter Van Schetsen ge schaard. Het comité overdekt zwembad haalde een jaar geleden 5626 handtekeningen op, nadat eerder in 1984 de werkgroep overdekt zwembad Tholen zich had be ijverd voor zo'n voorziening. In 1988 kwam de sportnota, waarna in 1989 de beslissing viel om de twee openluchtbaden te handha ven en die aan te passen aan de nieuwe eisen. Het overdekte bad bleef de ge moederen bezig houden en bij de begrotingsbehandeling 1990 vroe gen PvdA en VVD om een her nieuwd onderzoek. B en W gingen op onderzoek uit, bezochten zes gemeenten en vroegen het advies bureau A.E.M. in Papendrecht om adviezen. Een bad van 10x15 m komt op 2 miljoen gulden met een jaarlijks tekort van een ton. Daarin mogen zich maximaal 25 mensen bevinden en voor de di verse zwemdiploma's mag je niet volgens de KNZB-normen af zwemmen. Een volwaardige overdekte zwem- accommodatie kost volgens b en w 4 miljoen gulden en levert - ex clusief kapitaallasten - een tekort van 300.000 gulden per jaar op. Dat is onverantwoord, aldus b en w. W ill u een in de E.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? I)at kan, als hel om foto's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint Anna- land. tel. 01665-2752 en u krijgt uw foto-herinnering thuis. De abonnementen van de openba re bibliotheken gaan per 1 januari met een rijksdaalder omhoog. De verhoging vloeit voort uit een maatregel van het ministerie van WVC, waardoor de opgelegde leenvergoeding wordt verhoogd van f. 1,25 naar f. 2,50 per lid. Via een verdeelsleutel wordt die leen vergoeding uitgekeerd aan Neder landstalige schrijvers. De nieuwe abonnementsprijzen zijn: tot 18 jaar gratis, 18 tot 21 jaar én vanaf 65 jaar f. 17,50, 21 tot 65 jaar f. 27,50. In Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Oud- Vossemeer lopen de abonnemen ten gelijk met het kalenderjaar. In Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland is de inschrijfda- tum variabel. In de drie laatstgenoemde biblio theken zijn elke maand wisselende exposities te zien. Voor volgend jaar is nog een aantal maanden beschikbaar, waarvoor belangstel lenden zich nu kunnen opgeven. Daartoe kan contact worden op genomen met de medewerkers van de desbetreffende bibliotheken. Subsidies arbeidsbureau en Delta Nuts Bedrijven Dit gebeurt in het kader van de rijksregeling Bijzondere Regiona le Projecten(B.R.R). De gemeen teraad beslist over het doorsluizen van die subsidie naar het bedrijf. Het geld is nodig ter bescherming van de viskweek tegen een bacte rie via de zogenaamde 'omgekeer de osmose methode'. Palingkweek in brak water is namelijk vol risi co. Het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek RIVO is posi- VERVOLG VAN PAG. 1 hopen, binnen driekwart maand de juiste regels te kunnen stellen. "Dan worden er bepaalde gebie den gevrijwaard van de kokkelvis serij." Volgens Van Weelderen was 'tot ontsteltenis' van het ministe rie van landbouw, visserij en na tuurbeheer vergunning gegeven voor de kokkelvisserij door een maas in de wet. Beperkingen ble ken niet mogelijk gezien de be roepsprocedure. Binnenkort gaat dat toch veranderen. (Beroeps)sportvissers zullen daar blij mee zijn, zo bleek 's avonds, toen er zware kritiek werd geuit op de kokkelvisserij. Men be klaagde zich over het gebrek aan pieren. Overigens was het 's avonds meer stoom afblazen. Er waren veel te leurgestelde reacties te horen dat dit na 1 januari niet meer kan dat niet meer mag. De Natuurvereniging Tholen heeft de Thoolse gemeenteraad verzocht om de Oosterschelde als natuurgebied veilig te stellen in verband met de recreatieve activi teiten. B en W vragen machtiging van de raad om deze zaak verder af te handen. a.u.h. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. tief over de methodiek die Aqua Bio Systems toepast. Volgens b en w heeft Tholen een aantal gunstige factoren voor pa lingkweek: de ligging tussen Rot terdam en Antwerpen, de aantrekkelijke grondkosten, de vistraditie en het uitstekende grondwater. De onderzoekscommissie voor de provinciale belasting- en declara tiekwestie is vrijdag bijeen ge weest. De commissie is vernoemd naar de voorzitter: "Commissie- Van Waterschoot". Lid van de commissie zijn: D.J. Holtkamp (PvdA); mr. ir. J. Huisman (VVD); W. Kolijn (SGP); P. Roo- se (RPF/GPV); mw. J.A. Jorritsma-yan Oosten (D'66) en C.Th.A. van Waterschoot (onaf hankelijk). De CDA-fractie zal nog definitief beslissen over het lidmaatschap; de vergadering werd bijgewoond door ing. G.J.A.M. Adan. De samenstelling van de commissie zal overigens definitief moeten worden be krachtigd in de statenvergadering van 14 december a.s. In haar eerste vergadering heeft de commissie zich vooral gebogen over een inventarisatie van be langrijke punten, zoals die naar voren zijn gekomen in de vergade ring van de statencommissie bestuurszaken. Deze inventarisa tie zal mede tot basis dienen voor de formulering van een onder zoeksopdracht. Hiertoe zal de commissie een voorstel doen, dat zal worden behandeld in de sta tenvergadering van morgen. Secretaris van de commissie is mw. mr. M. Schoonen, bureau al gemene en juridische zaken, pro vinciale griffie; financieel-deskundige ondersteu ning wordt verleend door dhr. A. de Feijter, hoofd bureau provin ciale financiën. avond tevoren lang was doorge gaan met het bakken van peper noten. Voor straf moest de Piet alle aanwezige moeders het recept van de pepernoten geven. Toen wilde de Sint de cadeautjes uitrei- De gemeenteraad beslist maan dagmiddag over de financiering van het deze zomer aangelegde zandtrainingsveld in St. Anna land. Het gaat om een proef in sa menwerking met aannemer Oranjewoud. Oorspronkelijk stond verbetering van het trai ningsveld pas in 1991 op het pro gramma, maar de wens van de aannemer voor een experiment heeft dit karwei versnelt. Een jaar na aanleg komt de definitieve top laag op het zandtrainingsveld. De gemeente hoeft de aannemer pas in 1991 te betalen op basis van 21,45 per m2. Het veld zou 38 cm hoger gelegen hebben dan het naastgelegen hoofdveld - wat als bezwaarlijk werd ervaren - wanneer er geen grond afgevoerd was. Dat is benut voor het ophogen van bouwgrond van het industrieterrein in de Slabbecoornpolder. De kosten daarvan - 17.740 gulden - komen ten laste van het industrieterrein. De kosten van het zandtrainings veld komen, inclusief beplanting en een ballenvanger, op 167.940 gulden. Voor de lichtinstallatie op het nieuwe zandtrainingsveld wil voetbalvereniging WHS garantie van de gemeente voor de geldle ning van 25.000 gulden bij de Ra bobank. Er zijn 4 palen met elk 2 breedtestralers van ieder 2000 Watt geplaatst. De kosten daarvan bedragen 24 mille exclusief btw. E.M.-verlichting uit Hengelo voer de het karwei uit. WHS kwam met dat in veldverlichting gespeci aliseerde bedrijf in contact tijdens de competitiewedstrijd tegen SSS. De voorzitter van de Klaaswaalse club werkt bij E.M. Daarnaast heeft WHS nog meer offertes ge vraagd, maar de Hengelose on derneming kwam als beste uit de bus. B en W vinden de lening in rede lijke verhouding tot de waarde van de installatie. Uit de overge legde financiële bescheiden blijkt volgens het college dat WHS in staat is om de jaarlijkse lasten op te brengen. De lening loopt 20 jaar tegen een rente van 10.1%, tien jaar vast. De kerstgift van uw leven De Postcode Loterij zet zich in voor mens en natuur. Dus ook voor deze zaak. Daarom heb ben de deelnemers ervoor ge zorgd dat wij een startkapitaal van liefst 250.000 konden toezeggen voor de bouw van een nieuwe boerderij. Waar mens en dier zich thuisvoelen en bij elkaar zijn. Om te wer ken en te leren, om te spelen met de geitjes, en de konijnen te knuffelen, om samen met de ouders te zijn. De nieuwe boer derij is hard nodig. Als u deel- De oude boerderij. neemt aan de Postcode Loterij helpt u mee. Wij denken dat het misschien dan wel de kerstgift van uw leven is. Bij Baarn staat een boer derij. De Nationale Post code Loterij gaat er voor zorgen dat die afgebroken wordt. Die oude boerderij staat op het terrein van Nieuwenoord, een leefgemeenschap van zo'n 450 geestelijk gehandicapten. Daar wonen en werken zij in de best mogelijke omstandighe den, met liefdevolle en des kundige begeleiding. Op de Wethouder R van Schetsen ontvangt het pakket met ruim 5.000 handtekeningen uit handen van A. Leunis en G. Elshof van het actie-comité 'Overdekt Zwembad'. Stralend laten de bewoners de ma quette van de nieuwe boerderij zien. boerderij leren de bewoners omgaan met dieren: koeien, varkens, geiten, konijnen, kip pen en wat al niet. Ook maken zij zo kennis met alle facetten van het boerenbedrijf. De boer derij is heel belangrijk voor de bewoners van Nieuwenoord. En daarom gaan wij hem af breken. Want de huidige boer derij is niet meer dan een oude schuur, die lekt en gammel is. Waar de mensen en beesten het in de winter knap koud hebben. Jos Brink en Maniiëla Kemp presenteren de '64.000 gulden vraag en de Postcode Loterij' Elke maand een ton, de Super- Postcodeprijs van 3.000 gulden én de SuperWinkelprijs: uw leven lang elke week gratis voor 100,- winkelen bij de Super! tkistfff-Jte Zó groeit er tussen mens en dier een band van begrip en genegenheid. Onder de snelle nieuwe inzenders ver loten wij deze week een fantastische Philips Matchline televisie met 63 cm beeldhuis en 2 x 40 Watt muziekver- mogen! ken, maar die bleken nergens te vinden. Piet had ze verstopt, maar wist niet meer waar. Na enig zoe ken kwam alles op zijn pootjes te recht, zodat alle kinderen met veel lekkers naar huis gingen. Burgemeester T.A. Vogel krijgt vanmorgen als voorzitter van de regionale projectgroep voor re creatie en toerisme voor Schouwen-Duiveland en St. Phlipsland een rapport aangebo den over recreatief medegebruik van natuurgebieden. In dorpshuis de Wimpel biedt ir. C.W. Veer- hoek, wethouder van de gemeente Westerschouwen en voorzitter van de werkgroep recreatief medege bruik natuurgebieden, het rapport aan. In de werkgroep zitten verte genwoordigers van gemeenten, waterschap, provincie, rijkswa terstaat, natuur- en vogelwacht en het Zeeuws Landschap. De uit St. Annaland afkomstige Hans Quist Jzn. is per 1 april be noemd als leraar aan de Koningin Julianaschool. Hij volgt Henk Geluk op, die echter al per 1 fe bruari vertrekt in verband met aanvaarding van een functie als verkoper bij een keukenfirma. Ge durende twee maanden zullen moeders die een onderwijsakte hebben, de vacature opvangen. Directeur Chris van 't Hof heeft die beperkte moeilijke periode er graag voor over gezien het grote aantal vacatures binnen het refor matorisch onderwijs. Hans Quist is 2 1/2 jaar leraar aan een basis school in Scherpenzeel. Zijn vrouw is uit St. Philipsland af komstig, zodat ze per 1 april te ruggaan naar de geboortestreek. De Koningin Julianaschool telt 135 leerlingen en 5 leerkrachten. De leden van de Ned. Herv. Kerk organiseren zaterdag een oliebol lenactie. Vanaf 9.00 uur komt men huis-aan-huis. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. Burgemeester Vogel heeft vrijdag in de Druiventros de trekking ver richt voor de winkelweek. F. Bree- man uit de Achterstraat won de hoofdprijs van 1000,Me vrouw Wagemaker- Lodewijk uit de Gladiolenstraat won de tweede prijs van 500,en 100,ging naar F. Kaashoek, Schoolstraat, Dhr. Dey, Gladiolenstraat en mevr. Kempeneers- Kunst, Achter straat. Negen mensen werden nog blij gemaakt met een waardebon van 50, Op dinsdagavond 18 december zal er een kerstzangavond gehouden worden in dorpshuis De Wimpel. Aan deze avond zal zangvereni ging VZOS o.l.v. J. Wesdorp, Ma- ranatha o.l.v. C. van Dis en jeugdkoor van Knop tot Bloem o.l.v. Wilma van Duuren hun me dewerking verlenen. Het orgel zal bespeeld worden door C. Lemson. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en iedereen is van harte welkom. B. en w. hebben besloten dat van 5 t/m 19 januari een ophokgebod voor duiven van kracht is. Het college heeft besloten geen bemerkingen te maken bij het ontwerp-landinrichtingsplan, dat momenteel ter visie ligt. Bij het in- en uitgaan van basis school De Luyster veroorzaken geparkeerde auto's veel overlast. Ze staan zodanig geparkeerd dat er onoverzichtelijke situaties ont staan, terwijl de kinderen tussen door de auto's naar de straat moeten. Het gemeentebestuur gaat in overleg met de medezeg genschapsraad een oplossing zoeken. Omdat er twee ker per jaar kle ding wordt ingezameld door het Leger des Heils, en ook zendings- comité's nog inzamelingen hou den, heeft de stichting Pandilla geen vergunning gekregen om ook nog eens een keer kleding op te halen. Het gemeentebestuur gaat pas volgend jaar overleg voeren over de deelname aan de sociale ver nieuwing. Reden hiervoor is, dat het ministerie heeft laten weten de tijd te kort te vinden om voor dat beleid volgend jaar geld toe te voegen aan het gemeentefonds. Een aantal gemeenten in de regio Schouwen-Duiveland heeft al wél besloten om in principe aan de so ciale vernieuwing deel te nemen, maar die principe-uitspraak is ook niet voldoende om financiële middelen te verkrijgen. Woensdag om twee uur wordt in De Wimpel een kerstmiddag geor ganiseerd door de werkgroep acti viteiten bejaarden. Ds. J.H. Lammers verzorgt de meditatie en verder werken de dames W. de Bruine-Quist, W. Boudeling- Visser en Quist-van Dijke aan de ze middag mee. Er is ook samen zang, waarbij mevrouw W. van Duuren-Kosten het orgel bespeelt. Mevrouw H. Moerland- Reijngoudt treedt op als soliste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11