Geschot zeven gulden hoger DREMPELS WEG! Velen nog niet doordrongen van grote nut bloedafname Schoenhandel Quist moderniseert in Tholen Vragen over kerncentrale in Borssele Brieven van emigranten Husqvarna 262 XP van 't esteinde achinehandel Kien. rijen, n/en in een van kempen Vertrekkende Rode Kruis-voorzitter Van den Hoek: Husqvarnakwaliteit uit Zwéééden wagentje Kombi-wagen geheel kompleet in 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 6 december 1990 Basisplan zoetwater Sint-Philipsland kost f 5,per hectare. Het bestuur van het waterschap Tholen is van plan het geschot in 1991 te verhogen met zeven gulden. Daarmee stijgt het tarief tot 145 gulden. Deze verhoging moet 145.000 gulden in het waterschapslaatje brengen. Boven op die 145 gulden komt nog eens vijf gulden per hectare om het basisplan zoetwatervoorziening Sint- Philipsland te betalen, hetgeen de heffingsplichtige op 150 gulden per hecatare komt te staan. Zoet water Bij verhuizing "Vele medeburgers zijn nog niet voldoende doordrongen van het grote nut van de bloedafname." Dhr. A. van den Hoek, de vertrekkende voorzitter van het Thoolse Rode Kruis, zei dat in Meulvliet bij de huldiging van trouwe donors. Regenkleding Zeer gezond Van Andelstraat 3 Steenbergen Tel.: 01670-67272 b.g.g. 63700 m m o m m m m m w w kttof- kleuter- en Pienershop m m m Het bestuur verwacht echter dat deze stijging na 1993 gevolgd zal worden door een daling, onder meer als gevolg van de Water schapswet die dan in werking is getreden en waarbij bepaald wordt dat ook de overige inwoners van het waterschapsgebied mee moet gaan betalen aan de taken van het waterschap. (In 1992 stelt het bestuur een verhoging van vijf gulden voor). Het bestuur acht de verhoging voor 1991 noodzakelijk om de fi nanciële eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Volgend jaar ver wacht het waterschap een tekort van 360.000 gulden. Naast de ver hoging van het geschot wil het wa terschap een greep doen uit de reserve om de begroting dekkend te maken. "De forse aanslag op deze reserves achten wij verant woord", zo stelt het bestuur. Het stijgen van de kosten in 1991 schrijft het waterschap vooral toe aan de te plegen kapitaalswerken waarvan de lasten 180.000, meer dan in 1990 bedragen. Het verbeteren van de wegen neemt 260.000 gulden in beslag. Meer kan het waterschap niet in vesteren omdat de provinciale wet uitkering wegen niet meer biedt. Daarnaast is er de aankoop van hard- en software ten behoeve van de automatisering van de admi nistratie en technische dienst en van een aantal systemen in de ge malen en de rioolwaterzuiverings installaties. Ook het gemaal in de Noord is aan groot onderhoud toe (voor komende jaren zijn ook de gemalen de Eendracht in Tholen, het gemaal in de Van Haaftenpol- der en de onderbemaling Kadijk aan de beurt). De stuw in de Kruijtenburgsedijk (tussen Poortvlietse- en Scherpe- nissepolder) wordt eveneens ge automatiseerd. Het op peil brengen van de waterstand in bei de polders gebeurt nu nog handmatig. Ook de rioolwaterzuivering in Sint-Maartensdijk behoeft enige aanpassing. Hier zullen een pomp en een leiding worden aange bracht om een gedeelte van het water, afkomstig van Sint- Maartensdijk, over te bregen naar de installatie voor het water van Stavenisse en Sint-Annaland. Dit is nodig om de piekbelasting die in de zomer ontstaat op te vangen. In Poortvliet wordt de slibruimer Het aanzien van de Brugstraat in Tholen zal binnenkort door een modernisering van de winkels van de Fa. Quist een grote verandering ondergaan. De schoenwinkel, die ongeveer 10 jaar geleden gemo derniseerd werd, en het daarnaast gelegen pand, waarin thans de schoenherstellerij is gevestigd, zullen door aannemer Van Houte uit St.- Maartensdijk naar een ontwerp van architect J. Boelhou wers worden samengevoegd en verbouwd. De tekening laat zien dat door de portiekvorming, de kijker ruim de gelegenheid krijgt onder alle weersomstandigheden op het gemak de etalage te be wonderen. De schoenherstellerij wordt dan achter de winkel gevestigd, terwijl de cliënt aan een aparte balie in de zaak materialen voor reparaties kan afleveren. In de zaak zelf zal het huidige schappen-systeem op modernere wijze worden opgelost, waarbij de collecties voor dames, heren en kinderen zeer overzichtelijk zullen zijn. Ook is er in het plan een kin derhoek geprojecteerd. De klant, die uit een nog grotere collectie zal kunnen kiezen, wordt terzijde gestaan door het echtpaar Quist en twee medewerksters. Een voor deel voor de klant is dat Quist el ders nog vier zaken heeft, zodat maten of kleuren die niet in Tho len beschikbaar zijn, op zeer korte tijd aangeleverd kunnen worden via een ander filiaal. Quist hoopt in februari met de verbouwing te kunnen beginnen. Op hetzelfde moment dat de Brugstraat gemoderniseerd wordt, zal ook een verbouwing in de winkel te Halsteren plaats vinden. verniewd. Deze investeringen ko men uit op 1.3 miljoen gulden. Daarnaast is tweeënhalf miljoen gulden gereserveerd voor de uit voering van het eerste deel van het zoetwaterbasisplan in het gebied Tholen, dat in drie jaar klaar kan zijn. De rijksbijdrage voor dit project bedraagt 1 miljoen gul den. Het werk betreft het verbre den en graven van waterlopen in het ruilverkavelingsblok Sint- Annaland. De gronden die in het gebied aangekocht moeten wor den voor dit plan, zouden betaald kunnen worden uit de opbrengst van de buitendijkse slikken en schorren bij Sint-Philipsland. De ze verkocht het waterschap aan de Stichting Zeeuws Landschap voor 475.000 gulden. Als deze bron wordt aangeboord hoeft het wa terschap hier geen leningen voor af te sluiten en kan de geraamde heffing van 35 gulden per ha lager uitvallen. Door de loonkostenstijging van 3% voor bestuur en personeel (plus sociale premies) wordt de ra ming 80.000 gulden meer dan in 1990. Ook andere posten (aanslui ting GGD-Zeeland, kosten rijks kadaster, autokosten binnen- en buitendienst, verlaging budget verbetering wegen) drijven de uit gaven voor 1991 op. Griffier De Korte noemt de verho ging van het geschot 'noodge dwongen' ,om het structurele tekort van 120.000 gulden te kun nen dekken. Dit wordt opgeteld bij de raming voor 1991 van 240.000 gulden. "We hebben een enorm beroep op de reserves moe ten doen. Door de sanering van de wegen komt er een verlichting van de waterschapslasten. Als de wa terschapswet in 1993 van kracht wordt, gaan de inwoners mee betalen". Ook zullen de netto-lasten ver minderen wanneer het waterschap de wegen van de gemeente krijgt overgedragen (de raad besliste daar in november positief over). "Dan krijgen we meer geld terwijl we al jaren voor de 330 kilometer te weinig uitgekeerd hebben ge kregen". De D'66-statenfractie heeft aan het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland schriftelijke vra gen gesteld over de kerncentrale in Borssele. "Nu de kernenergiecentrale niet meer valt onder de PZEM (DNB) is de vraagstelling t.a.v. het al of niet sluiten van deze centrale bij (vermeende) onveiligheid niet meer primair een Zeeuwse zaak. Deze centrale staat evenwel bin nen de grenzen van de provincie Zeeland waaruit volgt dat onze verantwoordelijkheid voor de vei ligheid van deze centrale, als bestuurder van Zeeland, niet is weggenomen. Het is vanuit die verantwoordelijkheid dat wij de volgende vragen stellen: a. Heeft Uw college kennis geno men van de uitlatingen van prof. C. Turkenburg? (NOS journaal, NRC, PZC, NCRV uitzending op zondag) b. Wil het college nagaan of het juist is dat de door prof. Turken burg genoemde "wezenlijk nieu we informatie" komt uit een uitgelekt geheim ECN rapport? c. Is het juist dat genoemde risi co's in het verleden niet zijn mee genomen? d. Wil het college nagaan of het genoemde risico meegenomen wordt in het nu lopende veilig heids onderzoek?" a.u.h. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 Z(i SI. Annaland of aan uw bezorger. Cursus zijdeschilderen. In het zij demuseum Ter Zijde in Wouw worden in januari eendaagse cur sussen zijdeschilderen gegeven. Daarbij worden de basistechnie ken aangeleerd. Vrouw en werk. Stichting Vrouw en Werk Zeeland. Informatie over scholing en arbeid, ma. t/m do. 9-12 uur, tel. 01100-20329, 's-H. Hendrikskinderenstr. 54, 4461 BW Goes. Trouwe Thoolse bloeddonors werden in Meulvliet door het bestuur van het Rode Kruis in het zonnetje gezet. "Het grote tekort aan bloeddono ren kan niet teveel onder de aan dacht worden gebracht. Heel simpel gezegd: u redt er mensenle vens mee. Laten wij met zijn allen proberen hierin nog de hodige verbetering te krijgen. Dankzij de voortreffelijke organisatie van de bloedafname-avond is er de laat ste jaren een geringe stijging merkbaar. Het kan echter op ons eiland veel beter!" Van den Hoek wilde het niet zover laten komen als in Amerika. "Daar worden de bloedgevers be taald, wat tot gevolg heeft, dat mensen uit de arme sloppen wij ken meer bloed geven dan licha melijk verantwoord is, met alle gevolgen van dien." De voorzitter dankte alle trouwe donors voor de bereidwilligheid de bloedafname te ondersteunen. "We wensen u een voortreffelijke gezondheid toe opdat wij u nog vele keren zullen mogen begroe ten, zolang uw leeftijd dit nog toelaat. Van harte proficiat met de welverdiende onderscheiding", al dus Van den Hoek. Kringsecretaris J. Marteijn reikte de donorerkenningen uit, be staande uit een oorkonde met een Antiekbeurs. Van vrijdag t/m zondag wordt in schouwburg De Kring te Roosendaal een antiek beurs georganiseerd, waaraan meer dan 25 antiquairs uit het he le land deelnemen. Aangeboden wordt kleingoed, meubels, gravu res, etsen e.d. De beurs is open op vrijdag (16-21 u.), zaterdag (11-17 u.) en zondag (11-18 u.). Op zater dag taxeert Vromans antiek uit Vlissingen op de beurs geheel vrij blijvend antieke spullen. speldje. Hij onderstreepte de woorden van de voorzitter en be nadrukte het belang van bloed ge ven. "We hebben zelfs Belgen nodig om het tekort op te heffen. Zo is er grote behoefte aan factor 8 voor mensen die aan hemofilie lijden", zei de kringsecretaris. Onderscheiden werden uit: Tholen: A.J. Lindhout Oud-Vossemeer: I.M. Geuze St. Annaland: G.A. Kleinveld, J. Polderman, J. Vroegop, G. Gun- ter, P. Fase, G.C. v.d. Repe-van Po- pering, C. van Popering-Hendrikse Stavenisse: J. Potappel St. Maartensdijk: P.M- Bazen, K. van Dijke, J.J. Snoep Scherpenisse: H. Suurland, P. van Haaften-Tichem Poortvliet: A. Scherpenisse, J.P. Jasperse, P.L. Lisseveld, A. Goud zwaard, S. Poot-Quaak Voor de vertrekkende Van den Hoek was het de laatste jaarverga dering. Kringsecretaris Marteijn roemde hem nog voor zijn 'voor treffelijke leiding en snelle beslis singen'. Van dat laatste gaf Van den Hoek nog een praktijkvoor beeld door een verzoek van mevr. Van der Jagt-Niemantsverdriet om de colonneleden die bij wieler rondes paraat zijn van regenkle ding te voorzien, na enig overleg met zijn medebestuursleden direct in te willigen. De voorzitter was verheugd dat er 48 mensen de jaarvergadering bij woonden. "Dat is plezierig na de ook voortreffelijk georganiseerde afscheidsavond in het Holland Huis te Scherpenisse. Vele goede woorden, maar bovenal de zilve ren medaille van verdienste en het fraaie schilderstuk hebben mij een ware voldoening geschonken voor mijn 22-jarige bestuursloopbaan. Zonder sentiment wil ik erkennen, dat het afscheid je toch wel wat doet. Met veel liefde heb ik dit werk gedaan, maar het heeft mij ook veel voldoening geschonken. Zonder de medewerking van mijn collega bestuursleden en alle ruim 100 vrijwilligers die ieder op hun beurt het bewuste steentje bijdra gen, zou ik nu niet kunnen zeg gen: ik laat een zeer gezonde Rode Kruisafdeling Tholen achter met een gedegen bestuur. Ik ben ervan overtuigd, dat onder hun bezie lende leiding deze steeds verder uitgebouwd zal worden tot welzijn van onze medemens", zo besloot Van den Hoek zijn laatste jaarver gadering van het Thoolse Rode Kruis in zijn functie als voorzitter. De historicus prof. dr. H.J. Brinks uit het Amrikaanse Grand Rapids is een intensieve speurtocht be gonnen naar brieven die Neder landse emigranten in de Verenigde -Staten en Canada naar het oude moederland hebben gezonden. De brieven zijn van grote betekenis voor het onderzoek naar de emi gratie van Nederlanders naar de Nieuwe Wereld. Brinks heeft er eerder al 3.000 verzameld, maar geschat wordt dat tussen 1820 en 1960 twee miljoen brieven zijn ge post. Een ieder die zou kunnen helpen met het verzamelen van landver- huizersbrieven uit de V.S. en Ca nada, kan schriftelijk of telefonisch contact opnemen met het Roosevelt Studie Centrum, drs. Hans Krabbendam, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31590. Dit instituut werkt samen met de Amerikaanse histo ricus en zou van originele brieven graag copieën maken. Iedere brief wordt gecatalogiseerd en gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek. In ieder geval ligt een bron nenpublicatie van een deel der brieven in het verschiet. 'Amerika-brieven' kunnen van grote waarde zijn voor de bestude ring van de Amerikaanse samen leving, omdat ze ontegenzeglijk informatie bevatten over het multi-etnische sociale leven in Ca nada en de Verenigde Staten. Bo vendien vermelden ze gegevens omtrent het beeld dat de immi granten van hun oude vaderland hadden, maar ook over de veran dering in die beeldvorming door de tijd. Ook komt tot uiting hoe de landverhuizers zich aanpasten in de Nieuwe Wereld, wat voor ideeën zij hadden over kerken, scholen, fabrieken en hoe zij hun naaste omgeving zagen. Eveneens krijgt men een indruk van hun ge zichtspunten ten aanzien van nor men en waarden in hun nieuwe vaderland. Tussen 1820 en 1925 emigreerden ongeveer 300.000 Nederlanders naar de Verenigde Staten, terwijl na de tweede wereldoorlog nog eens 80.000 hen volgden. Vanaf de eeuwwisseling belandden even eens 150.000 landverhuizers uit Nederland in Canada. Haast iede re volwassen immigrant schreef meestal wel een brief om de al of niet veilige aankomst te melden en verslag te doen van de reis. Husqvarna Bos Tuin geeft u tijdelijk een prima inruilpremie voor uw oude motorkettingzaag bij aankoop van een Husqvarna 262 XP; 4,8 pk 3,5 kW 38 cm 6,7 kg Vermogen Zaagbladlengte Gewicht Uiteraard voorzien van een volautomatische kettingrem. Uw Husqvarna dealer weet er alles van. geldig t/m 31-12-1990 Uw Husqvarna Dealer: een mooie gedessineerde stof r van f 895,voor T 3^ 0 NIEUWSTRAAT23-OUOE TGNGE-TEL. 01B74-1972

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 18