THOLENDERWIJS Tientallen feliciteren eeuweling Geen jacht op schorren informatierubriek van de gemeente tholen EEN PRIJS VOOR BUREN DIE SAMENWERKEN HENK VAN ULSEN "DE DOOD VAN IWAN ILJITSJ" MELDINGSPLICHT VOOR SCHOTELANTENNES GEMEENTEHUIS HEEFT RINGLEIDING VOOR SLECHTHORENDEN WAT LIGT TER INZAGE? BIBLIOTHEKEN GESLOTEN SPREEKUUR B W rAPS4L€N /Hl PAN DA Donderdag 29 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 (f Plaatselijk nieuws VVV-foto's Burgerlijke stand Geslaagd Geslaagden hartreanimatie Poortvliet Burgerlijke stand Plattelandsvrouwen bekijken glazen BETAALBARE HAARMODE Verkoop grond Biljarten Creatief met schelpen Olie in sloot Dakpannen weg Sint- Kerstkaarten maken Welk meisje ruilt boter voor vis? Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 LEEFBAARHEIDSWEDSTRIJD 'EEN KERN WAAR PIT IN ZIT' ledereen woont in een buurt of in een dorp. Daarin gaan kinde ren naar school en gaan ouders naar hun werk of doen hun boodschappen. Die omgeving verandert voortdurend: mensen vertrekken uit of arriveren in de wijk; een weg wordt verbreed; een woonerf wordt aangelegd, nieuwe bomen worden geplant; enzovoorts. Nooit is een woon omgeving ideaal te noemen, al tijd blijft er wat te wensen over. Er leven genoeg ideeën onder de dorps- of buurtgenoten om een woonomgeving (nog) beter te maken. Vaak is een klein zetje al genoeg om één zo'n idee tot uit voering te brengen. Met Éen kern waar pit in zit' wil de vereni ging Koninklijke Heidemaat schappij buurt- en dorpsbewoners dat extra duwtje geven. Wie kan zich inschrijven? ledereen die een duidelijk plan fa) V«t/OT heeft, waarmee de leefbaarheid van een buurt of dorp wordt ver beterd, kan zich aanmelden. Soms ligt er al een plan gereed dat kan worden uitgevoerd. Ook een deel van een plan kan wor den, aangemeld. Wat het zal wor den, beslissen de bewoners zelf. Zij weten immers het best wat er in hun omgeving moet worden veranderd. Zo is er in het ene dorp behoefte aan plantenbak ken in de dorpskom, wil een an der dorp een muziektent en hoopt men in een derde woon kern een speeltuintje te maken voor de jeugd. Het gaat bij 'Een kern waar pit in zit' om de direc te woonomgeving, de buurt, de wijk, het dorp, relatief kleine ker nen dus. Vereist is dat u samen met andere bewoners aan het project werkt. Binnen de kern kan een al bestaande vereniging als centraal punt optreden om de deelname te verzorgen. Het Zaterdag 8 december 1990 Aanvang 20.15 uur De Vossenkuil Oud Vossemeer De Stichting 'Uit op Tholen' presenteert een optreden van: in Henk van Ulsen was al eerder, geruime tijd geleden, in Tholen te zien en komt nu weer terug met Leo Tolstoj's onvergetelijke novelle "De dood van Iwan lljitsj. Als er iemand in ons land een bij zondere soloproductie kan ma ken, die wordt gekenmerkt door zoWel hoog literair als hoog ar tistiek niveau, dan is dat Henk van Ulsen. Het optreden in Tho len is Van Ulsen's laatste try-out vóór de première van het stuk op 11 december in de'schouwburg te Leiden. Toegangsprijzen: Leden f 9,—; niet-leden f 10,— CJP en 65+ f 6,50 Reserveringskosten f 0,50 Reserveren en afhalen van kaarten: VVV, Haven 10 te Sint- Maartensdijk Kerkstraat 8 te Tholen 01666 - 3771. H. Nieuwenhuis: 01660 9.00 - 12.00 uur) mag echter ook zo maar een groep mensen zijn. Zowel be staande als nieuw te vormen groepen zijn welkom. Een onaf hankelijke jury beoordeelt of het voorstel aan de algemene voor waarden voldoet. Zo moet u bij voorbeeld wel binnen de grenzen van de wet blijven. De jury zal aan het eind ook beoordelen of de gemaakte voornemens zijn uitgevoerd. Zelf werken en samen werken U kiest zelf een project, maakt daarvoor een plan en voert het uit. De fase van uitvoering moet vallen in de wedstrijdperiode van april 1991 tot september 1992. Hierbij komt flink wat kijken, want met praten alleen komt u er niet. Voor zover mogelijk, dopt iedere groep haar eigen boont jes. U mag echter hulp en gelde lijke ondersteuning van anderen ontvangen. Soms is zelfs profes sionele hulp noodzakelijk: gas en electriciteit moeten bijvoorbeeld volgens de wet door erkende in stallateurs worden aangelegd. Geen wedstrijd zonder prijs Er zijn vele soorten wedstrijden. 'Een kern waar pit in zit' is er een waarbij het niet nodig is om ie mand te verslaan. In feite daagt uw groep de vereniging Konin klijke Nederlandsche Heidemaat schappij uit. 'Wedden dat we ons voornemen uitvoeren'. De organisator neemt de wedden- schap aan. Weet u uw doel te bereiken, dan ontvangt u 1000 gulden, handje contantje. Uw dorp of buurt verwerft het predi kaat: 'Een kern waar pit in zit'. Tien groepen verdienen voor hun bijzondere projecten daar nog eens 1500 gulden bovenop. Dit gebeurt omdat zij opvallen door bijvoorbeeld moeilijkheidsgraad, door originaliteit of door kwali teit. Soms blijkt aan het einde van de wedstrijd dat het voorne men niet is verwezenlijkt. Dan kan helaas geen prijs worden uit gekeerd. Maar groepen die on danks hard werken niet op tijd gereed komen door veel tegen slag, kunnen voor hun gedeelte lijk succes toch in aanmerking komen voor een aanmoedi gingsprijs. Voorbeelden De Koninklijke Heidemaatschap pij organiseert de wedstrijd voor de 5e maal. Enkele voorbeelden uit voorgaande competities: aanleggen van een woonerf, ver bouwen van een oude school tot dorpshuis, bouwen van een speeltuin, opzetten van een wijkkrant, uitzetten van een na tuurpad, herstellen van oude panden, publiceren van boeken over plaatselijke geschiedenis. In de gemeente Tholen zijn ook nu al organisaties werkzaam die eventueel aan een dergelijke wedstrijd zouden kunnen mee doen. Te denken valt aan de Stichting Promotie Oud- Vossemeer, Tholen Stad-Aktief en de vereniging Huis en Heem. Maar ook niet georganiseerde groepen wijk- of dorpsbewoners kunnen een initiatief ont wikkelen. Wat nu te doen? Heeft u belangstelling? Dan kunt u telefonisch om een handlei ding vragen bij de Heidemaat schappij te Arnhem, tel: 085 - 455146. Inschrijven is mogelijk tot 31 maart 1991. Met de komst van satelliet-televisiezenders die zich met hun pro grammering speciaal op Nederland richten, is de interesse van de consument voor schotelantennes sterk gegroeid. In onze gemeente valt die belangstelling nogal mee, aangezien RTL-Veronique normaal via de kabel wordt doorgegeven. Met de introductie van het centraal antenne-systeem en later het kabelnet, is bereikt dat veel televisie antennes van de daken zijn verdwenen. Met name in de jaren 60 en 70 dreigden ook in de gemeente Tholen ontsierende antennewou den te ontstaan. De redelijke alternatieven, centrale antenne inrichting en kabelnet, lijken met de komst van de schotelantenne plotseling aan waarde te verliezen. Om te voorkomen dat te zijner tijd opnieuw de strijd tegen antennes moet worden aangebonden, heb ben burgemeester en wethouders besloten een MELDINGSPLICHT in te voeren voor schotelantennes. Die meldingsplicht is er om te voorkomen, dat u een dure investering doet en nadien van het ge meentebestuur moet horen dat de geplaatste antenne uit estheti sche overwegingen (welstand) moet worden verwijderd. Résumerend: indien u de aanschaf van een schotelantenne over weegt, informeer vooraf bij het gemeentebestuur, bureau volkshuis vesting, tel: 01666 - 8200, of uw toestemming tot plaatsing kan krijgen. Deze gang van zaken voorkomt teleurstelling en eventueel ook problemen. aanwezigheid van verwijzingsjjordjes (zoals bi+^it artikel afge- jkt) weten nog steeds veel mensen niet dat een*dergelijke ringlei- 2363 Al meer dan een jaar zijn een 2-tal ruimtes in het gemeentehuis van Tholen te Sint-Maartensdijk voorzien van een ringleiding voor slecht horenden. Het betreft de raaftfzaafen de burger/trouwzaal. Ondanks de drukt) weten nog ding voor slechthorenden beschikbaar is. Hoe werkt een ringleiding? Het gesprokene gaat via de microfoon naar een speciale ringleiding versterker. Deze zorgt ervoor dat een magnetisch veld wordt opge bouwd in de lus van de ringleiding en zet het gesprokene om in trillingen. Door deze trillingen verandert het magnetisch veld. De slechthorenden die een gehoorapparaat hebben met een zogenaam de T(elefoon)stand kunnen deze wisselingen in het veld opvangen. De luisterspoel die in het apparaat is ingebouwd zet de trillingen weer om in klanken, die de slechthorende kan verstaan. Een ringlei ding geeft een slechthorende het idee dat hij heel dicht bij de spreker zit. De microfoon van de spreker vangt in zijn algemeenheid namelijk geen bijgeluiden op. Een nadeel van dit systeem is dat de slechtho rende alleen de spreker bij de microfoon kan verstaan. Hij of zij is af- Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de heer H. Anthonisse, Mossellaan 13 te Tholen voor het bou wen van een berging op het perceel kadastraal bekend Tho len, sectie N, nummer 847, plaatselijk gemerkt Mossellaan 13. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verle nen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 30 november 1990 tot en met 13 de cember 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 29 november 1990 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 30 november 1990 voor een ieder ter secretarie van de gemeen te, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 19 november 1990, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan het Quartier te Oud-Vossemeer; b. een gebied aan de Veerdijkseweg 1 te Scherpenisse. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 29 november 1990 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. Aanvraag vergunning voor aanleg tijdelijk siibdepöt Door de Provinciale Waterstaat te Middelburg is een aanvraag ingediend om vergunning voor de aanleg van een tijdelijk siib depöt aan de Zwarteweg te Tholen op een perceel kadastraal bekend sectie P. nrs. 228, 229 en 230, ter grootte van circa 3,4 ha. Een en ander ten behoeve van de tijdelijke berging van verontreinigd baggerslib afkomstig uit de Vest te Tholen. De ze bestemming is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders zijn voornemens met toepassing van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen voor de duur van maximaal 3 jaar. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 30 november tot en met 13 december 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. Het plan van inrichting ligt gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 291 november 1990 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. De bibliotheken in Tholen en St.-Annaland zijn 5 december om half 4 gesloten. St.-Maartensdijk de gehele dag. gesloten van de buitenwereld. In de T-stand is de microfoon van het apparaat namelijk uitgeschakeld. Wie dan iets tegen een slechtho rende wil zeggen, moet hem even aantikken. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plasts op maandag 3 december 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, J. van der Jagt en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8330. Mevrouw Van Loenhout-Havermans feliciteert haar oom Lin met zijn honderdste verjaardag. Opgewekt nam L.J. Havermans vrijdagmorgen de tientallen felici taties in ontvangst ter gelegenheid van zijn honderdste verjaardag. Bewoners en personeel van De Vossemeren - waar de hoogbejaar de woont - maar ook het bestuur en oud-directeur Koelman van het bejaardentehuis, familieleden en vroegere buren kwamen de jarige in de recreatiezaal hun beste wen sen aanbieden. Vaak ging dat ver gezeld van een doos sigaren of een flesje drank, want dat smaakt Ha vermans nog best. Burgemeester E.A. Lukkassen van Nieuw- Vossemeer (vergezeld van de se cretaris en een wethouder) bood namens het gemeentebestuur een fruitmand aan. Tientallen schrif telijke felicitaties bereikten de ja rige Oud-Vossemeerder. Zijn in het bejaardentehuis ver blijvende dorpsgenoten genoten niet minder van de drukte. Aller hande inwoners van Oud- Vossemeer zagen ze weer een keer en dat werd als plezierig ervaren. bied komen klinkers, de 24 par keerplaatsen (wisselend aan beide kanten) worden aangelegd met gi- truittegels en de rijbaan met be- tonklinkerkeien. In de weg komt een asverschuiving en ook de ver lichting wordt aangepast. M.J. Klippel en J. v.d. Heuvel complimenteerden wethouder Van der Jagt voor de manier waarop de wensen van de bewoners in het plan waren verwerkt. A. den Haan vond het jammer dat de vier extra parkeerplaatsen ten koste gingen van openbaar groen. W.C. van Kempen constateerde dat het plan veel lijkt op dat van de Viermeistraat, wat hij er keurig vond uitzien. Commissielid P. van Belzen was dinsdag verhinderd. Na de feestdagen worden in de bi bliotheek foto's geëxposeerd. Daarbij is ook het winnende exemplaar van de VVV- fotowedstrijd. Die prent van het 'meisje met druipende haren' is - voorzien van een fraaie lijst - tot dan te zien in de etalage van lijstenmakerij Van Leeuwen in de Molenstraat. Geboorten: 22-9 Eliza Johannes zv A.C. van den Berge en E. Wes- dorp, 24-9 Johanna Jannetje dv B.E. Elenbaas en J. de Jong, 25-9 Roy zv A.J. Bevelander en E.P. Verkerke, 20-10 Adriana Johanna dv J.I. Elenbaas en J.W. Poot, 20-10 Suk Kwang dv K.L. Choi en W.M. Zheng, 23-10 Elizabeth Pie- ternella dv W.L. van Vossen en J.G. Kleppe, 27-10 Jan Bertus zv G. Prosman en W.J. de Rie. Overlijden: 18-9 Adrianus Vuik (68), 26-9 Leendert Verkerke (82), 29-10 Neeltje Maria Poot-Tichëm (61), 6-11 Geertrui Cornelia Suurland-Noordijke (42). Huwelijken: 24-8 Johannes Cor nells Smits (26) met Marina Wes- dorp (24), 13-9 Marinus Cornelis Andriesse (21) met Wilhelmina Jasperina Quaak (19), 19-10 Jacob de Jong (23) met Adriana Maria Breure (21). Lian Bijnagte is in het ziekenhuis Overvecht te Utrecht geslaagd voor de opleiding verpleegkundige-A. Dertien cursisten hebben maan dag in het Groene Kruisgebouw met goed gevolg het examen hart reanimatie afgelegd. De cursus, die 4 lessen omvatte, werd georga niseerd door de Nederlandse Hartstichting en stond onder lei ding van dhr. A. van Loon. De geslaagden zijn: W. Larooy- Hage, H. Guequierre- v.d. Werf, P. Priem-Kampman, C. Priem- Fontijne, A. Smits-van Alphen, C. Suurd-Smits, R. v.d. Reest- Verwijs, A. Kouwenhoven, J. Grootveld-Klooster, A. van Houdt, M. van Houdt, T. Priem en J. Smits. In april gaat er weer een nieuwe cursus van start. Voor meer infor matie kunt u bellen: 2352. Geboorten: 6-9 Nicolaas Frans zv N. Snoei en M. Bultje, 3-10 Joris Cornelis zv M.J. Gebraad en C. de Kwak Koolaard, 7-10 Johanna Ja- coba dv P.P.M. van de Kasteele en J.C. Bevelander. Overlijden: 26-10 Willem Wie laard (90), 26-10 Pieternella Adri ana Cornelia Menheere (5), 2-11 Jannetje Lena van Burgh-Quaak (77). Huwelijk: 17-10 Elie Poslawsky (67) met Neeltje Stolk (52). De leden van de Plattelandsvrou wen hebben maandag met interes se de lezing van dhr. J. van Hoven over de geschiedenis van het glas gevolgd. Dhr. van Hoven, Ieraar Tevens verhuur zonnebank Ring 14, St. Annaland tel.: 01665-2102 Advertentie I.M. Duits, vertelde dat hij 14 jaar ge leden was begonnen met het ver zamelen van glazen. Hij heeft nu dan ook een grote verzameling. De inleider zei dat de glazen van voor 1800 bijna onbetaalbaar zijn. Vervolgens vertelde dhr. van Hoven enkele karakteristieken van de diverse stijlen en periodes. In de pauze konden de 26 dames hun meegebrachte glazen laten beoor delen. Na afloop bedankte de pre sidente, mevrouw Van Dalen, de spreker voor zijn bijdrage. J. Krijger en Zn. heeft van de ge meente bouwgrond gekocht aan de Deestraat. Uitslagen biljartvereniging To- rust: J. Uyl-T. Hage 10-9.35, L. Bijl-J. Uyl 9.74-10, H. Anthonisse-K. Lisseveld 10-10, A. Burgers - J. Uyl 6.75-10, J. Elenbaas-J. Uyl 8.68-10. Hoogste serie: J. Elenbaas 11. Kortste par tij: Joh. Uyl met 22 beurten. Beste gemiddelde: Joh. Uyl 1.64. Mevrouw Vexel uit Westkapelle vertelde de dames van de NCVB over de mogelijkheden om fraaie stukjes te maken met schelpen. Op een tafel stonden diverse voor beelden uitgestald: sierdoosjes, schilderijtjes, de vier jaargetui- den, een fruitmandje e.d. Me vrouw Vexel zoekt de schelpen zelf en zoekt steeds weer nieuwe ideeën om met dezelfde schelpen iets anders te maken. Na wat uit leg en een voorbeeld togen de aan wezige dames aan het werk met schelpen, verf, lak en lijm. Na verloop van tijd verrees er een paddestoel uit al die materialen. Na afloop bedankte presidente mevrouw Overbeeke-Uijl me vrouw Vexel voor haar bijdrage. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 103:8-9, gebed, le zing uit Jes. 40:6-8 en meditatie over 'Herfstgedachten. Besloten werd met dankgebed. Politie en waterschap onderzoch ten zaterdagmorgen de olie die op het water dreef in een sloot langs de Lange Zandweg. Het spoor leidde naar de woning van H. Op diens erf bleek een olietankje door de poot te zijn gezakt, waar door olie was weggelopen. H. werd bekeurd voor het lozen van olie op het oppervlaktewater en het waterschap nam maatregelen tegen de vervuiling. In een sloot langs de Langeweg kwam maandag iets heel anders terecht, namelijk een auto. P. reed daar, raakte rechts in de berm, draaide rond zijn as en kwam aan de linkerkant van de weg in de sloot terecht. De politie is erop attent gemaakt, dat van het praathuisje aan het Zuidplantsoen regelmatig dak pannen verdwijnen. Dorpsgenoten in de prijzen Rianne de Bruyn heeft de hoofd prijs, 999,aan cadeaubonnen, van de klantenkaartactie van win kelcentrum 't Vierkantje in Ber gen op Zoom gewonnen. Ook Anita Vaders viel in de prijzen., Zij won honderd gulden. De actie werd gehouden in het kader van de heropening van 't Vierkantje, dat onlangs werd gerenoveerd. De dames van de NCVB gaven hun bijeenkomst al een kersttint je, door zich onder leiding van mevrouw Dupon bezig te houden met het maken van kerstkaarten. Dat bleek een leuke bezigheid, waardoor alle aanwezigen met vier zelfgevouwen kaarten huis waarts gingen. Mevrouw Bolier had de avond beëindigd met een gedicht. Het was heel goed weer, in mei of juni 1943 of 1944, toen de Bergse vissersboot BZ 31 aanmeerde in het haventje van Strijenham bij Poortvliet. Zoals regelmatig ge beurde, probeerde de schipper weer vis te ruilen voor landbouw- produkten van de boeren in de omgeving. Een meisje van 7 tot 8 jaar kwam met een kilo boter dat ze wilde ruilen voor vis. De schip per had echter niet veel bijzonders bij zich. Alleen wat bliek. Hij gaf zo'n anderhalve kilo bliek mee en adviseerde het meisje om de vol gende dag terug te komen om meer vis op te halen. De ruilver houding was nu namelijk 30 cent bliek tegenover 30 gulden boter. De visser zag het meisje echter nooit terug en hij wil graag nog in contact komen met de betrokke ne. Wie er meer weet over het rui len van landbouwprodukten tegen vis tijdens de oorlog in Strijen ham, kan contact opnemen met de redactie: tel. 01665-2752 of schrijven naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde gaat niet accoord met de (her)verhuur van het jachtgenot op buitendijk se gronden bij Sint-Annaland. De Dienst der Domeinen had daarom gevraagd ter voorkoming van wildschade. Het gaat bij Sint- Annaland om de herverhuring van de jacht op een gedeelte van de schorren en slikken en nog 50 ha schor. Domeinen ging ervan uit, dat bij afwijzing van de jacht de schadeclaims onvoorwaarde lijk voor rekening van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij komen. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep vindt, dat jacht op de schorren zich niet verhoudt met de internationale betekenis van de Oosterschelde als natuurgebied.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5