Nieuwe weg moet industrieterrein Sint-Maartensdijk beter ontsluiten Peuters Scherpenisse zijn verhuisd naar Pluimpot H. Brinkman leidt Rode Kruis Tholen Bijna Sinterklaas WINTERV00RDEEL G AL 46 JAAR DÈ TH00LSE COURANT Politie nodig bij praktische verkeersproef Tegelijkertijd met bochtafsnijding Scherpenisse in 1994 0P ALLE DAMES WINTERMANTELS 20% KORTING Uien 32 cent Bloedafname in Tholen? -B Donderdag 29 november 1990 47e Jaargang no. 3 Er zijn twee varianten om het industrieterrein van Sint-Maartensdijk beter bereikbaar te maken. De uit voering zou kunnen gebeuren wanneer de provincie in 1994 de bochtafsnijding bij Scherpenisse ter hand neemt. Dit plan presenteerde burgemeester H.A. van der Munnik maandagavond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Schoolstraat Versierd Secretaris werd nieuwe voorzitter H. Brinkman uit St. Maartensdijk is dinsdagavond ge kozen tot nieuwe voorzitter van het Thoolse Rode Kruis. Hij volgt A. van den Hoek uit Scherpenisse op. Mevr. L. van Houdt-Slootmaker uit St. Maartensdijk en dhr. J. Heshof uit Tholen werden als nieuwe bestuursleden benoemd met respectievelijk de leden werving en het secretariaat als speciale taak. Onderscheidingen Verbouwing Overdracht huizen 12 miljoen gulden t/m zaterdag 8 december 7/8 en 3/4 JASSEN ENGELSMAN yrK.an PR IEL DAMES- EN HERENCONFECTIE VERENIGDE SPAARBANK dagelijks tot 17.00 uur geopend Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Medewerking van de reservepoli- tie is mogelijk de oplossing om toch politiemensen te hebben bij de praktische verkeersproef voor scholieren. De 'gewone' politie liet dit jaar namelijk tot spijt van ver schillende afdelingen van Veilig Verkeer verstek gaan. H. de Wit uit St. Maartensdijk deed maandagavond tijdens de re giovergadering van Veilig Verkeer een 'dringend verzoek' om voor taan weer voor politie te zorgen tijdens de praktische ver keersproef. "Er is een mentali teitsverandering in het verkeer nodig, wordt er altijd gezegd. Daar gebeurt van alles aan, onder meer met prachtige films. Bij de opname van de verkeersfilm voor scholieren en andere manifestaties zie je de politie wel. Als de bo- bo's(bondsbazen, autoriteiten) er maar zijn, dan is de politie er ook, maar als de gewone jongens van Veilig Verkeer in het veld bezig zijn, ontbreekt de politie", zo was de kritiek van VVN-bestuurslid De Wit. "Het wordt ons als het ware van hogerhand verboden", was de reactie van wachtmeester J.M. Steijn. "Ik zou zelf graag bij de verkeersproef zijn - desnoods in mijn vrije tijd - om het contact met de kinderen te houden. Ge zien de beperkte bezetting mogen we 't nu niet. Er zijn andere prio riteiten. Als er collega's bijkomen, wordt dat weer mogelijk", aldus Steijn, die adviseerde een brief aan de groepscommandant te schrijven over deze zaak. Hij merkte nog op, dat bij de opname voor de verkeersfilm een reservist en een politieman die eigenlijk met ziekteverlof was, ingescha keld waren. Voorzitter J.W. van Popering meende, dat er bij de politie ge woon ruimte moet komen voor medewerking aan de ver keersproef. Het inschakelen van reservisten achtte hij, mede gezien ervaringen in St. Annaland, een goede oplossing. Tussen het Pluimpotterrein bij Scherpenisse en het voormalige pand van aannemer Jan Moerland zou een nieuwe ontsluiting naar het industrieterrein van St. Maartensdijk moeten komen. De aannemer vertrok destijds noodgedwongen omdat b en w in dit agrarisch gebied geen andere bedrijvigheid wilden toestaan. Het college noemt het afsnijden van de bocht - waarvoor provin ciale waterstaat een plan heeft ontworpen - een 'goed aankno pingspunt voor de verbetering van de ontsluiting van het industrie terrein'. Het college stelt vast, dat door de toegenomen bedrijvig heid het verkeer via de weg tussen het voormalige Topsails en Pol- derman's zilveruienfabriek bijna verdubbeld is. 'Gelet op de aard van het verkeer is dat ongewenst'. Een nieuwe weg - een verlengde Nijverheidsweg - kan het verkeer gemakkelijker afwikkelen en ver mindert de belasting van het be staande knooppunt, zo stelt het college. Door de betere bereik baarheid zal volgens b en w de in frastructuur gunstiger worden, wat 'de uitstraling van het terrein zal vergroten, waardoor een hoog waardig bedrijvenpark kan ont staan'. ZIE VERDER PAG. 8 De peuters van De Scarpejaantjes zijn dinsdagochtend verhuisd van het voormalige gemeentehuis naar het voormalige clubgebouw van jeugdvereniging Scarpensse aan het Pluimpotterrein te Scher penisse. Rond negen uur trokken de 16 kinderen met leidsters en ouders uit het gebouw aan de Spui- damstraat naar het nieuwe onder komen; alles wat rijden kon, reed; driewielers, stepjes, tractors en an der materieel. De kinderen droe gen feestmutsjes en de ouders bleven koffie drinken in het nieu we onderkomen. Secretaris N. Brandwijk van De Scarpejaantjes noemt de nieuwe locatie ideaal: "Het is een stuk groter geworden en er is nu een buitenplaats met zandbak. De peuters mochten al tijd wel spelen op het plein van de kleuterschool De Blokkendoos, maar we moesten dan eerst wel heel het programma afwerken voordat we daar naar toe konden. Nu kunnen we zo de deuren open gooien en de kinderen naar buiten laten gaan". De peuterspeelzaal telt 16 kinde ren die op dinsdagochtend en donderdagochtend van kwart voor negen tot kwart voor twaalf bezig worden gehouden door twee leidsters; Ans van Oevelen en Ma- nelie Renes (die momenteel wordt vervangen door Henny Geuze). De Scarpejaantjes begonnen in het oude schoolgebouw aan de Schoolstraat (nu de Gereformeer de Gemeente kerk). Zo'n zeven jaar geleden verhuisden ze naar het oude gemeentehuis waar ze de helft van de benedenverdieping tot hun beschikking kregen. "Toen waren we er natuurlijk blij mee, maar het was te klein. Vooral de ingang vlak aan de straat was een probleem. Binnen moesten die kleintjes ook steeds drie treetjes op. Dat was toch altijd oppassen. We zijn altijd op onze hoede ge bleven. Mocht er zich een betere ruimte aandienen, dan zouden we ons daarvoor inzetten". En zo kwam het dat het jeugdhonk leeg kwam te staan nadat de vereni ging ter ziele was gegaan. "Voor waarde was wel, dat we er zelf veel aan moesten doen", Vertelt me vrouw Brandwijk, "maar de ouders waren zelf enthousiast ge noeg om de zaak op te knappen". Volgens de secretaris was dat hard nodig. "Het was een grote rot- zooi. De vloer was kapot. Er wa ren ruiten gesneuveld. Het plafond en de wanden waren heel donker geschilderd". Het interieur is van een nieuw verfje voorzien; een wit plafond en witte muren geven licht aan de ruimte. Met geel en rood zijn hier en daar wat kleuraccenten aange bracht. De vloer is geëgaliseerd en van rood linoleum voorzien. Het keukenblok is vernieuwd en ook de w.c. is onder handen genomen. De gevelkachels bezorgden enige hoofdbrekens toen bleek dat er één niet meer werkte. Ook die is gerepareerd. Aan de zuidwestkant van het zaaltje is in een driehoek een tegelpleintje gemaakt met zandbak. Vanuit de zal kunnen de kinderen het speelterreintje berei ken. De kinderen die met een mu ziekje werden verwelkomd door juffrouw Ans van Oevelen reden heel rustig het versierde zaaltje binnen en zagen hun vertrouwde spulletjes terug. Al snel namen ze het speelmateriaal in gebruik ter wijl de ouders op koffie en cake werden getracteerd. Nu de peuters over een grotere ruimte beschikken is er ook plaats voor nieuw speelmateriaal. Brandwijk: "Dat geldt zeker voor buitenspullen, een glijbaantje en een klimrekje. Voor de rest zal de praktijk eerst moeten uitwijzen of er nieuw materiaal aangekocht zal worden". Peutersoos Scarpejaantjes kent geen wachtlijst. Momenteel is er één kindje ingeschreven die in de cember geplaatst kan worden. De officiële opening zal over en kele weken plaatsvinden. Bij die gelegenheid wordt wethouder J. Versluijs van welzijn uitgenodigd en ambtenaar Andriesse die er voor heeft gezorgd dat het beno digde materiaal werd aangeleverd. De functieverdeling gebeurde na afloop van de druk bezochte le denvergadering in Meulvliet. Brinkman, staffunctionaris in het ziekenhuis Lievensberg, is vijf jaar secretaris van het Thoolse Rode Kruis. Die functie kreeg hij direct bij het aanvaarden van zijn bestuurslidmaatschap. Mevr. Van Houdt is voorzitter van de middenstandsvereniging Smalstad, dhr. Heshof hoofd pa tiëntenzorg van het psychiatrisch ziekenhuis in Goes. De bestuursverkiezing was nodig in verband met het terugtreden van voorzitter Van den Hoek en het overlijden van mevr. G. Suurland-Noordijke, beiden uit Scherpenisse. Ook bestuurslid en colonnecommandant dokter R.H. Padt uit Poortvliet stopte ermee, maar op voorstel van het kring- bestuur werd die functie openge laten. Er zijn veranderingen op til en in afwachting daarvan blijft L.M. Niemantsverdriet waarne mend colonnecommandant. Hij reikte K.J. Elenbaas uit Poort vliet een gesp en een oorkonde uit wegens 20 jaar trouwe dienst als helper en hulpchauffeur bij de Thoolse Rode Kruiscolonne. Er waren dinsdagavond nog meer onderscheidingen. Bestuurslid mevr. Van Burgh reikte aan vijf welfarewerksters een medaille met oorkonde uit voor tien jaar trou we dienst. De gedecoreerden wa ren de dames A. Houmes, J. de Ruijsscher, L. Wisse, C. Korstanje en C. Potappel. Aan veertien mensen(daarnaast waren er nog zes niet aanwezig) werd een oorkonde met speldje uitgereikt voor 25 jaar bloed ge ven. Kringsecretaris J. Marteijn overhandingde de donorerkennin gen. Penningmeester C. Meertens deed verslag van een financieel gunstig jaar met een batig saldo van 16.000 gulden. De collecte, contri butie, activiteiten, enz. brachten 76.000 gulden op, terwijl de lasten 60.000 gulden waren. Van de col lecte moet namelijk 50% afgedra gen worden aan het hoofdkantoor en van de contributie een kwart. Het vermogen is redelijk, zei de penningmeester. Er is een behoor lijk bedrag op deposito gezet dankzij de reserveringen voor de auto, onderhoud van het gebouw, activiteiten van het welfarewerk en een reserve voor automatise ring. Per 1 januari a.s. gaat het Thoolse Rode Kruis de admi nistratie op de computer doen. Van het batig saldo van 16 mille wordt 10 mille gereserveerd voor een grondige opknapbeurt van het Rode Kruisgebouw aan de Radda Barnenstraat in St. Maartensdijk. Het Thoolse Rode Kruis telt 1432 leden, een daling van 28 ten op zichte van vorig jaar. De gemeenteraad van St. Philips land heeft gisteravond een beslis sing genomen over de overdracht van circa 130 huurwoningen en ongeveer 20 garages aan de Thoolse woningstichting Beter Wonen. Hiermee is een bedrag ge moeid van 12 miljoen gulden. De gemeente gaat er financieel niet op voor- of achteruit omdat de overdracht volgens de richtlijnen van het ministerie van VROM te gen boekwaarde moeten plaats vinden. Per 1 januari 1991 gaat Beter Wonen het .beheer en onder houd regelen. Opties van huurders die bij b en w kenbaar gemaakt hebben hun huis te willen kopen, worden door de Thoolse wo ningstichting overgenomen. Nieu we aanvragen worden na 1 januari echter niet meer in behandeling genomen omdat Beter Wonen principieel geen huurwoningen verkoopt. Zie ook pagina 8: Beter Wonen verkoopt geen huizen Sinterklaas en Zwarte Piet beleven drukke dagen, maar niet al leen zij. Oud en jong leggen de laatste hand aan hun gedichten en kopen er passende geschenken bij - of andersom - om menig een op 5 december te verrassen. Dat kan moeilijk zijn, want soms lijkt men alles al te hebben. Wie vindt het echter niet leuk om een cadeautje te krijgen? Meer nieuws van de Sint vindt u op pagina 13. Peuters in Scherpenisse verhuizen van het voormalige gemeentehuis naar het jeugdgebouw op het Pluimpotterrein. St.-Annaland - Voorstraat 15 - Tel. 01665-2490 - 3384 Industrie- en Voedingsbond CNV Tholen verwacht hon derdste lid Veilig Verkeer: Bedrijfs- en welkomstborden hinderlijk voor verkeer Eigen Thools gezicht voor kinderopvang Bisschop Ernst in Tholen: Zorg voor kerk gezamenlijke verantwoordelijkheid Beter Wonen wil geen huizen in Sint-Philipsland verkopen 'Koor met kwaliteit' presen teert eerste compact-disc in smalstad Sloth na jaar weer in de lucht Teveel Thoolse bejaarden bedden Nieuw bestuur bij tennisvere niging Jacoba van Beieren Nul op rekest voor Vredesduif WAAR GEEN HOOP IS, DAAR IS GEEN KRACHT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bij de veiling ZHZ in Barendrecht zijn zestig ton uien geveild, aange voerd via de Thoolse veilingen. De prijzen: maat 40/60 klasse II f. 27,70 en maat 60/80 klasse II f. 29,20 tot f. 32,40 per honderd kilo. Het bestuur van het Thoolse Rode Kruis gaat bekijken of er afwisse lend in St. Maartensdijk en Tho len een bloedafname-avond kan worden gehouden. Mevr. A. v.d. Sande-Sinke hield daarvoor dins dagavond een pleidooi, gesteund door dhr. J. Mabelis. Waarnemend colonnecomman dant L.M. Niemantsverdriet er kende dat er tot nu toe weinig donors uit Tholen-stad zijn. In september op 6000 inwoners maar 47; dat is een stuk lager dan het veel kleinere Poortvliet(62), Scherpenisse(54) en Stavenis- se(53). Voorzitter A. van den Hoek noemde dat geringe aantal donors in Tholen 'een signaal om naar te kijken'. Hij meldde echter ook, dat de organisatoren Haestinge 'de aangewezen plaats' vinden voor de bloedafname. Nie mantsverdriet bevestigde dat. "We hebben alle plaatsen bekeken en er is niets geschikter dan Haestinge. In Meulvliet kan men ons niet aan 60 tafeltjes voor de brancards helpen en verder moe ten we ons materiaal uit het Rode Kruisgebouw in St. Maartensdijk dan verder vervoeren." Mabelis zei als colonnecomman dant in Reimerswaal daar wel 80 schragen voor brancards te kun nen gebruiken. Hij stelde voor om de donoravond in het voorjaar in Tholen en in het najaar in St. Maartensdijk te houden. Mevr. Van de Sande pleitte ervoor dat zeker te proberen. "In Tholen haal je heel wat donors binnen. Om nieuwe 'klanten' te binden, zou je het een keer in Tholen moe ten doen." Bestuurslid C. Meertens merkte op, dat er vanuit Tholen al veel mensen in het ziekenhuis Lievens berg in Bergen op Zoom bloed ge ven. Volgens colonnelid H. Moerenhout, die zelf in Lievens berg werkt, gaat het om een vaste kern van oproepbare donors. Mevr. G.C. v.d. Repe-van Pope- ring, die even tevoren als zilveren donor was gehuldigd, vond dat het meer om de wil dan om de plaats ging. "Zelf ben ik al 25 keer van St. Annaland naar St. Maartensdijk gereden om bloed te geven. In het begin moest ik met de bus zelfs het gehele eiland rond. Als je bloed wil geven, dan geef je!" Op 8 maart waren er 438 bloeddo nors, op 6 september 413, in 1990 totaal 851, vanwie er 22 op grond van de controle vooraf geen bloed mochten geven. Bij de twee donor avonden hielpen 60 vrijwilligers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1