Vissen bij gemaal de Eendracht Oud-Tholenaar heeft vissersvloot als hobby BETAALBAAR BETER z POORTVLIET 01662-2433 NISSAN Wij nodigen U uit voor een Sint occasion show Hog enkele nemo's. Een hoge Voor ieilere koper nog een extra verrassing. bmiïï Kruiswoordraadsel WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE Garage de Jonge □F=EI_e FAXNUMMER EENDRACHT- BODE 01665-3318 Autorijschool Swift AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! 11-*** e IAUIOPALACE Garage de Jonge Pak nu uw voordeel i 3^ Mosselcultures bij Oesterdam Glas, hup in de glasbak Voor al uw drainage werkzaamheden en uitvoering. Vrijblijvende offerte yrpag 30 november en zaterdag 1 december. Taaipraatje HAGEL Voorkoming misdrijven Provinciale staten willen stadsgewest Vissersvereniging 'Helpt Elkander' uit Tholen hield vrijdag de najaarsvergadering in ontspannen sfeer. In zaal De Kroon bekeek men eerst nog eens de presenta tie van Tholen in 'Het gezicht van Nederland'. De op namen van de sportvissersboot zorgden daarbij voor de nodige hilariteit. Visserijmuseum DRAINAGE BEDRIJF REYNGOUDT ZONEN Tel. 01677-2637 b.g. g. 2604 tlE SINT PH1UPSLAN0 Stoofstraat 52 4693 RA Poortvliet Tel. 01662-2435 Prijsbewust uw rijbewijs halen? Wij hebben een doorlopende theoriecursus LESUUR 60 MINUTEN Bij F0CWA Garantiebedrijf J. ELENBAAS carrosserie elenbaas U hebt de meest gelezen krant op Tholen en St.-Philipsland in handen. Openingstijden: dagelijks 10.00-17.00 u. vrijdag 10.00-21.00 u. zaterdag 10.00-17.00 u. Jongeren uit de nieuwbouwwijk Buitenzorg in Tholen hebben zelf een vissteiger gebouwd in de grote watergang bij het gemaal de Eendracht. Zo kunnen ze gemakkelijker een hengel uitgooien op zoek naar de schaarse vissen. Ook al blijft het net leeg, vissen blijft een rustige vrijetijdsbesteding op een zaterdagmiddag. Dikwijls wordt voor hagel de sa menstelling hagelsteen gebezigd. Volgens sommigen betekent het woord hagel al kiezel of steen. Dan zou hagelsteen eigenlijk een tautologie zijn, waarbij de sa menstellende delen dezelfde bete kenis hebben, zoals ook het geval is bij heerleger, brokstuk en spin- nekop, een combinatie van spin en kobbe. Met vrouw Kobbe werd heel lang geleden een spin aan geduid. Meestal geven hagelstenen erg grote hagelkorrels aan. "Ha gelstenen zo groot als duiveneie ren". Joost van den Vondel dichtte daar al over: "De donder dreunt, een buy van hagelsteenen, stort neder, vier (vuur) en weer licht brant en blickert, de blixem straelt door al de lucht, en flickert". Een enkele keer kwam hagelsteen zelfs als bastaardvloek voor, zoals in "wat hagelsteen is hier aan de hand?" In vergelijkingen komt hagelste nen nogal eens voor. In de eerste plaats "wit als hagel" (ook: zo blank als hagel). Erg mooi blin kend wit. Een hagelwitte huid hebben (hagelblanke). Vroeger, vóór bruin in de mode kwam, ge wild bij vrouwen. Eveneens hagel wit linnen. Vandaar dat, vooral ook op de televisie, de laatste tijd sommige wasmiddelen met "ha gelwit" worden aangeprezen. Een andere vergelijking is "zo dicht als hagel", om een grote over vloed aan te duiden. Hagel kan, vooral als het gewas nog op het veld staat, grote ver nielingen aanrichten. Dan is het een bezoeking voor de landbou wer. Zinnen als: de tabaksoogst is door de hageLvernield; de haver en de rogge liggen tegen de grond; de hagel sloeg in Egypte alles wat op het veld was (Exodus 9, vers 25. Zevende plaag). Die bezoeking kwam duidelijk tot uitdrukking in het zeer oude spreekwoord "die eene is des an deren tot hagel geworden". Het woord hagel heeft hier de over drachtelijke betekenis van plaag, bezoeking, kwelling of kwelgeest. Hagel in de betekenis van plaag, kwelling of kwelgeest komt onder andere voor in de al heel oude ver wensing "dat hem de hagel sla". Volgens sommige spreekwoorden kenners vermoedelijk van heiden se oorsprong. "Daar zal de hagel naar slaan". De wraak voor een slechte daad zal niet uitblijven. De straf zal on herroepelijk volgen. De benaming Jan Hagel (Janhagel) voor gepeu pel is hiervan waarschijnlijk af komstig. Het gepeupel sprak snel een verwensing uit. In de Gelderse Achterhoek zei men wel schertsend "daar wil ha gel naar slaan". Men duidde daar mee aan dat een overdreven goede verstandhouding tussen twee per sonen net als mooi weer wel niet van lange duur zou zijn. Elders gebruikte men daarvoor de uit drukking "t is krul, 't zal pruiken regenen". Voor de hagelbui losbarstte moest men zorgen veilig binnen te zijn. Dat heette "voor de hagel dui ken". Een enkele keer gebezigd met betrekking tot een meisje dat nog bijtijds een huwelijkskans met beide handen aanpakt. In navolging van het natuurver schijnsel noemde men (en nog steeds) de loden korrels in jacht patronen hagel. Daarvan is de zegswijze afgeleid "met zilveren hagel schieten". De betekenis was, zich voor geld een jachtbuit ver schaffen. Deze gewoonte was eveneens bekend bij het hengelen en vissen. Daarbij sprak men van "een zilveren laas of met de gou den hengel vissen". De hengelaar had er kennelijk een hekel aan als hij zonder vis bij moeder de vrouw thuiskwam. Bepaald niet van overgevoeligheid getuigend was de uitdrukking "hij is met hagel beschoten". Daarmee bedoelde men iemand wiens gezicht door de pokken was geschonden, een pokdalige. We besluiten met de samenstelling ha gelslag. Oorspronkelijk alleen in de betekenis van het snerpend en vernielend geweld van een hagel bui, meestal in verbinding met storm. In pachtovereenkomsten werd doorgaans schadevergoeding toegezegd bij vernieling door ha gelslag. Later kwam voor die pachtovereenkomst de hagel verze kering (ook wel het betere woord hagelschadeverzekering) in de plaats. Tegenwoordig heeft ha gelslag er een betekenis bij gekre gen en wel die van beleg op de boterham. Chocolade hagelslag is voor kinderen die van zoet hou den, een gewaardeerde lekkernij. EZ 'n Zaak van de politie én u Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers een componist. 54 - 28 - 66 - 22 - 57 - 28 - 31 - 29 - 14 - 47 56 HORIZONTAAL: 1 sierplant; 6 schaakfiguur; 12 vrucht; 14 zonder geluid; 15 televisie; 17 telwoord; 20 tot rouwbeklag; 21 schutsluis; 23 glans; 24 Roemeense munt; 25 vlak bovengedeelte; 27 ruimte om een huis; 28 armholte; 29 dwaas; 31 lange stok; 32 de oudere; 33 vogel 35 maanstand; 36 zoogdier; 37 stad in Engeland; 39 het worde ingelast; 40 zeer boos; 42 paardeslee; 44 verzoekschrift; 46 bebouwde gemeentegrond; 47 dik touw; 49 vergevorderd; 52 deel v. Sumatra; 53 ingezet stuk; 54 kleurling; 58 toiletbenodigdheid; 59 overblijfsel; 60 sierheester; 62 voorzetsel; 63 roofdier; 64 deel v.e. boom; 66 puntdicht; 67 heerszuchtig persoon. VERTIKAAL: 1 winterkost; 2 niet parkeren; 3 telwoord; 4 hals v.e. vuurpijl; 5 myth, figuur; 7 toevluchtsoord; 8 hemellichaam; 9 metaal; 10 oude lengtemaat; 11 vlamhoutje; 13 weegtoestel; 16 roofvogel; 18 vogelprodukt; 19 bekend sportevenement; 20 afgebakende ruimte; 22 laurierboom; 24 smulpaap; 26 insekt; 27 goede daad; 29 zonder oneffenheden; 30 tapijtachtige stof; 33 onbep. vnw.; 34 lomp; 38 episch dichtstuk; 41 geneesheer; 44 weersgesteldheid; 45 steek vlieg; 48 bezieldheid; 50 kleur; 51 rivier in België; 54 drassig land; 55 sint; 56 voorzetsel; 57 bedrukte stof; 60 tuinhaag; 61 vierhandig dier; 63 bouwk. ingenieur; 65 soort onderwijs. In een motie hebben provinciale staten van Zeeland uitgesproken dat de aanwijzing/erkenning van het stadsgewest Vlissingen/Mid- delburg via de Vierde Nota Ruim telijke Ordening zeer wenselijk is. De motie, die unaniem door de staten is aangenomen, is ter ken nis gebracht van alle ministers, al le leden van de Tweede Kamer en alle leden van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening. Provinciale staten vinden het stadsgewest van grote betekenis voor het handhaven en uitbouwen van het voorzieningenniveau in Zeeland én voor de draagkracht van het Westerscheldegebied. In afwachting van de erkenning wordt al op diverse beleidsterrei nen door Middelburg en Vlissin- gen nauw samengewerkt. Bovendien is er in de provincie geen andere regio waar op een dergelijke schaal (bijna een kwart van het Zeeuws inwonertal) een samenwerkingsverband kan wor den gevormd. Vervolgens kondigde voorzitter C. Bout dhr. Born aan, hoofd van het verkeersbegeleidingssysteem Waterweg. In een film toonde die, hoe met dat systeem een tanker vanaf zestig kilometer buiten de kust de haven in wordt geleid. Ook tijdens mist kan met de hui dige geavanceerde apparatuur het scheepvaartverkeer doorgaan. Speciale radar, die elk schip kan lokaliseren, moet er voor zorgen dat Rotterdam zijn positie als we reldhaven nummer één behoudt. Na de pauze schotelde A. Blaas uit Ede (oud-Tholenaar) de vissers een stukje historie voor. Hij ver zamelt foto's en dia's van de vis sersschepen uit zijn geboorteplaats. 'Over visserlui en vissersschepen' heette de diaserie die hij voor het eerst, en dat me teen voor kenners, presenteerde. Als 14-jarige was Blaas werkzaam aan boord van de TH 6, maar ook zijn opa Van Luijk had een boot, de TH 22. Op dit moment heeft Blaas gegevens van schepen van 1882 tot heden, terwijl hij dia's kan laten zien van de TH 1 tot en met de TH 96. Op het scherm za gen de aanwezigen de oudste ver sie van bijvoorbeeld de TH 10, tot de meest moderne van schipper P. Baay. Er was een selectie gemaakt van 250 plaatjes. Want had Blaas eerst alleen belangstelling voor de boten (zoals hoogaarzen, botters, hengsten, schouwen en kotters), van lieverlee groeide de behoefte naar het meer weten over beman ning e.d. "Er zijn meer personen die deze hobby ^bedrijven," aldus Blaas, "maar ik wil persé zoveel moge lijk van Tholen weten. Daarvoor kan ik ondermeer in het Visserij museum in Vlaardingen terecht, bf in het Zeeuws Documentatie centrum te Middelburg. Maar veel meer nog heb ik aan persoonlijke reacties van schippers en hun fa milie. Het praathuisje op de Kaaij levert nogal eens wat op, terwijl een avond als deze ook weer in formatie oplevert. En ik weet ze ker dat in de laden van Thoolse kastjes en bureautjes voor mij nog veel moois zal zitten. Ik reken er dus een beetje op dat deze avond weer meer bronnen oplevert, want het is wel typisch dat van de Thoolse vloot in de musea en ar chieven minder aanwezig is, dan van andere vissersplaatsen." Op dit moment staan in het jaar boek nog 31 Thoolse visserssche pen ingeschreven, maar op de dia's was de vroegere rijkdom aan boten te zien. Er waren nostalgi sche plaatjes van een volle oude haven, met gasfabriek, van de nog onbebouwde Wal, van de werven en loodsen. En het herkennen van personen riep reacties op van de aanwezige vissers en hun ge zinsleden. Op de avond werd ook een verlo ting gehouden, met als prijzen on dermeer: verse vis! Bij rijkswaterstaat is een aanvraag ingediend voor het uitoefenen van mosselhangcultures in het Bergse Diep aan de noordkant van de sluis in de Oesterdam. Vanuit wa terstaatsbelang bestaat tegen deze activiteiten bij de Stuurgroep Oosterschelde geen bezwaar. Al vorens hierover echter een uit spraak te doen, is de zaak voorgelegd aan het gemeente bestuur van Tholen. Er kan mo gelijk een conflictsituatie ont staan ten aanzien van de recreatie. Deze kampagne is een initiatief van de Stuurgroep Promotie Glasbak fïBV BMW 318i spec. uitv. 4-drs. wit 1988 Ford Sierra 4-drs. wit 1985 Ford Escort 1.4 Bravo 3-drs. rood 1987 Ford Taunus 1.6 2-drs. groen 1981 Nissan Sunny 1.3 4-drs. SLX wit 1987 Opel Ascona 1.6 D Traveller 5-drs. platina 1988 Opel Corsa 12S 3-drs. LS platina 1987 Opel Manta 18 3 3-drs. GT rood 1985 Opel Omega 18 LS Caravan I.blauw 1987 Opel Kadett 20 i 3-drs. GSI zwart 1987 Opel Kadett 16S 3-drs. groen 1983 Opel Kadett 12S 4-drs. LS wit 1987 Opel Kadett 13S 4-drs. wit 1986 Opel Kadett 16D 3-drs. LS wit 1987 Peugeot 205 1.1 3-drs. Accent rood 1986 Renault 5 TC 3-drs. zilver 1985 Renault 14 TS 5-drs. beige 1983 r'" -ui Tel. 01662-2761 b.g.g. 01667-2742 Bij autoschade altijd rechtstreeks naar een FOCWA Garantiebedrijf Dat zijn de enige gespecialiseerde scha- deherstelbedrijven die een vol jaar schriftelijke garantie_ geven, die de fabrieksgarantie op de herstelde^ delen volledig overnemen, die alles voor u r regelen met de verzekering, en die nog een^ ruilauto kunnen aanbieden ook Paasdijkweg 11 4693 RE Poortvliet Tel. 01662-2310 Fax. 01662-2758 FOCWA GARANTIEBEDRIJF - E VERENIGING N ONDERNEMERS IN HEI RROSSERIEBEORIJF .t%n O** -CVffiCK nu typt® ;hhetse«oen 1 iuw iHellS nkontro\evanv n profie\diepte etl nakijken °P gekken. dvlseteu- mogel^e^kkeP ttetvoorkon ,n ine bevordert uV>J RADIO'S U zult uw ogen en oren niet geloven, als u bij ons komt kijken en luisteren naar de mogelijkheden die wij u bieden op audio-gebied. U slaagt altijd! Voor beeld: een Philips DC-552, autoradio- cassettekombinatie, voor maar J99" BOUGIES Voor iedere Opel hebben wij de beste bougies in voorraad. Zij zorgen voor een vlotte start en zijn noodzakelijk voor een schone verbranding. Zelfs van de prijs vliegen de vonken: v.a. f5,80 inclusief B.T.W ORIGINELE OPEL-UITLATEN. Beter en voordeliger kan niet Komplete uitlaatset, gemonteerd incl. BTW: Rekord E ('78 - '86) 2.0 S ff 339,- Ascona C ('82 - '88) 1.6 S ff 487,- Kadett D ('80 - '84) 1.2 S f339,- DEOPELDEALER ZEKERHEID VOOR ALLES. STEENBERGEN Pr. Reinierstraat 14 Tel. 01670-65050 4651 RZ Steenbergen Stoofstraat 52 4693 RA Poortvliet Tel. 01662-2435 w 1-l-lJ- .1- II- - - - -- - - - W. - - - - - - - - - - - i - i-i-i r r.r i- - - - - - v. - - - - - -

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 18