Arme parochie en weinig betrokken Oproep voor behoud boerderij Buitenzorg Bisschop: zorg voor de kerk is gezamenlijke verantwoordelijkheid Deze kerk heeft echt geen overbodige luxe Boekje over r.k. historie Tholen QJ n Donderdag 29 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Moeilijk gemeenschapszin te ontwikkelen Financieel gezien is de Thoolse r.k. kerk een arme pa rochie die zich met moeite kan bedruipen. De finan ciële situatie was, is en zal waarschijnlijk zorgelijk blijven. Allochtonen Veel bouwstijlen Huis en Heem schrijft brief aan gemeenteraad Huis en Heem doet in een brief aan b. en w. én aan de gemeenteraad een oproep, het plan te steunen om van hoeve Buitenzorg in Tholen een woongemeen schap voor ouderen te maken. Twee projectontwikke laars zouden bereid zijn het gehele project te verwerven en te realiseren. Mgr. Ernst tijdens bijzondere mis in 90-jarige R.K. Kerk in Tholen "De zorg voor de kerk is altijd het werk van gezamen lijke verantwoordelijkheid geweest en dat wordt in de toekomst nog meer. Hopelijk mag ik op u allen reke nen." Dat zei de bisschop van Breda, mgr. Ernst, zon dagmorgen tijdens de bijzondere dienst ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van de wijding van de r.k. kerk in Tholen. Hem volgen Christus Koning Brood en wijn Pastoor over kerkvoorwerpen Tholen: Voor de expositie bij het 90-jarige bestaan van de R.K. kerk in Tholen had men over belangstelling niet te kla gen. Ook al tekenden maar 200 bezoekers in het gastenboek, de drukte in de kerk en het pastoraat be wezen dat veel parochieleden, maar ook bezoekers van daarbuiten, genoten. Allerheiligen Grote KerkDalemsestraatMarkt 195 jaar Dalemsestraat Huib Luns Klok/orgel r Dat schrijft René Kools in het boekje 'De katholieke parochie van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart te Tholen' dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 90-jarig jubileum van de kerk en het 195-jarig bestaan van de parochie. Volgens Kools blijkt uit zijn on derzoek dat de kerkelijke betrok kenheid van de katholieke Tholenaren niet bijster groot is, vooral niet bij de katholieken in de buitenposten. "Heden ten da ge is dit nog altijd één van de grootste probleemvelden van de parochie: hoe bereiken we de pa rochianen? De oorzaak van de ge ringe betrokkenheid bij de kerk is duidelijk. Naast de algemeen maatschappelijke en kerkelijke ontwikkelingen neemt de katho lieke kerk op Tholen een minder heidspositie in wanneer men alle protestants-christelijke stromin gen en denominaties onder één noemer brengt. Toch was in 1984 maar liefst 12.8% van de Thoolse bevolking katholiek(daarin is de parochie Oud-Vossemeer meegere kend). Op 31 december 1985 wa ren er in de parochie Tholen 1509 katholieken ingeschreven, vanwie er 268 in St. Maartensdijk woon den. Wat eveneens in negatieve zin bij draagt aan de geringe betrokken heid van vele parochianen is, dat verreweg het grootste deel van de katholieken allochtonen zijn, die in de loop van met name de laat ste twintig jaar op het eiland zijn gaan wonen. Het is moeilijk op die manier een hechte gemeen schapszin te ontwikkelen. De ge ringe betrokkenheid van vele parochianen speelt ook een rol bij de jaarlijkse actie Kerkbalans die over het geheel genomen onder de maat blijft. Ook blijkt dat de parochie tame lijk groot is voor één pastoor. In feite is de situatie sinds 1974 een stuk slechter dan in 1955 omdat de beide parochies op Tholen toen elk nog de beschikking hadden over een eigen pastoor, terwijl nu één pastoor de twee parochies van het eiland bedient. Huis en Heem-voorzitter drs. W. Heijbroek lichtte dat plan op 3 oktober al toe in de commissie ruimtelijke ordening. Hij kreeg toen alleen de PvdA en de RPF/GPV op zijn hand, SGP en VVD wezen het idee af, terwijl de CDA-vertegenwoordiger toen ont brak. het plan, opgesteld door ar chitect J. Boelhouwers, voorziet erin dat de schuren van de boerde rij worden verbouwd tot senioren woningen, met een centrale hof en overdekte galerij. Het woonhuis blijft gehandhaafd en zou door de huidige huurders bewoond kun nen blijven. Huis en Heem meent dat de ge meente aan dit plan meer geld kan overhouden omdat er wordt uitge gaan van 22 wooneenheden. B. en w. stellen voor om alles af te bre ken en zes bungalows terug te bouwen. In de visie van Huis en Heem zouden de gebouwen tegen een symbolisch bedrag beschik baar moeten worden gesteld, wat wordt gecompenseerd door het wegvallen van de sloopkosten en het realiseren van minder open baar groen. Het plan bevordert de diversiteit in leeftijdsopbouw van de bewo ners in de wijk Buitenzorg, wat de Bisschip Ernst in gesprek met koster Van der Linde na de dank dienst. sociale kwaliteit van de wijk, al dus Huis en Heem, doet toene men. Architectonisch zou het plan een zekere rust geven in de wijk met zijn toch al vele verschillende bouwstijlen. Het opnemen van een oude agrarische bebouwing in een nieuwbouwwijk zou een toe gevoegde waarde geven, wat de aantrekkelijkheid voor toekomsti ge bewoners vergroot. Huis en Heem spreekt van een bij komend voordeel dat een karakte ristieke boerderij behouden kan worden, zonder in de hoge kosten te vervallen die het restaureren van zo'n pand met zich mee brengt. Voor het behoud van Bui tenzorg heeft mevrouw J. Meerman-Ottevanger zich ook in gezet. Zij organiseerde een enquê te in de nieuwbouwwijk. De brief van Huis en Heem is ge dateerd 21 november. Hij kruist zodoende een brief van b. en w. aan zowel Huis en Heem als aan mevr. Meerman (Tholen Stad Ak- tief). Die brief is gedateerd 22 ok tober, maar werd pas afgelopen maandag verstuurd. B. en w. schrijven er in, dat ze hebben besloten hun oorspronkelijke plan - dus de bouw van ongeveer tien bungalows en sloop van de hoeve - uit te voeren. Binnenkort gaat de inspraakprocedure voor dit plan van start. Pastoor Van den Brute overhandigt het eerste exemplaar van het geschiedenisboekje over de 90-jarige r.k. kerk aan de Markt in Tholen aan bisschop Ernst. Achter hen het kinderkoor met dirigente Corrie Schoonen(rechts). Aan de-mis, die door 186 van de 1200 parochianen werd bezocht, werkte het dameskoor mee, als mede het in witte blouses, rode vestjes en zwarte rokken gestoken kinderkoor o.l.v. Corrie Schoo- nen. Het deed haar erg goed dat alle 31 meisjes voor deze gelegen heid aanwezig waren. "Zo'n vol altaar op deze dag, dat is toch ge weldig", aldus mevr. Schoonen. "Het is fijn dat we zo compleet zijn." Organist in deze dienst was Louis Sauter, terwijl Tanja van Dongen op de dwarsfluit speelde, Behalve bisschop Ernst en--.de Thoolse pastoor A. v.d. Brule werkte pastoor A. van Oeffelen, die in Tholen zijn eerste mis op droeg, aan de dienst mee. Verder pastoor F.M.H.J. Eppings die van 1955 tot 1958 in Tholen werkte, pastoraal medewerker Wiel Wiertz en drie misdienaars: Peter en Marcel van Oirschot en Jos Loos. Onder de kerkgangers was ook oud-pastoor J. Rijsloo, nog steeds inwoner van Tholen, die van 1958 tot 1974 in functie was. Pastoor J.C.M. Velzeboer, die van 1952 tot 1955 pastoor in Tholen was, kon wegens zijn gezondheid niet meer vanuit zijn woning in Vught ko men. Namens het gemeentebestuur werd de dienst bijgewoond door burgemeester H.A. van der Munnik. Bisschop Ernst bracht zijn harte lijke gelukwensen over voor de 90ste verjaardag van de kerkwij ding. Hij bedankte alle pastores die in de loop der jaren zorg voor de Thoolse kerk hebben gehad. Zich richtend tot de kinderen, bracht mgr. Ernst naar voren, dat Jezus van kinderen hield, "De grote mensen wilden hem er soms voor weghouden, maar Jezus zei: van kinderen leer je om kind van God te zijn. Hopelijk leer je Hem kennen en Hem volgen. Ik hoop ook dat ouderen Hem leren ken nen, ook al is de weg niet recht. Mag het ons gegeven zijn en mo gen wij ertoe bereid zijn om Hem te volgen", zei de bisschop. De dankdienst ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van de kerk wijding viel zondag samen met het feest van Christus Koning. "Geen koning die wil heersen met macht, kracht en majesteit, maar een herder die wil bezielen en be geesteren'', zei pastoor Van den Brule. De bisschop ging daar verder op door en merkte op, dat het ver wondering kan geven dat Christus als koning aangemerkt wordt. "Hij is namelijk zo anders dan koningen kunnen zijn. Voor de rechtbank zei Hij ook tot Pilatus, dat Zijn koningschap niet van de ze wereld was. Hij is de getuige van de waarheid, herder, zoals in Israël de koningen werden ge noemd. God beloofde zelf herder te zijn van Zijri volk. Hij is.de Goede Herder, Dié Zijn leven gaf voor Zijn schapen. Dat is het om gekeerde van epfi koning, die vraagt of zijn onderdanen hun le ven geven. God heeft Zijn Zoon uit de doden doen opstaan om ons het leven te geven. Zoals mensen sterven we gens de eerste mens, zo zullen ze God toebehoren door Christus. Hij zal wederkomen als een ko ning en oordelen: hoe bent gij ge weest voor de andere mens die hulp nodig had, want daarin ont moet men God. Dan is er een om mekeer nodig van zelfzucht en wie het goede gedaan hebben, zullen opstaan om te leven. In de kerk worden we georiënteerd bij Christus, die ons leert hoe de ware mens bedoeld is. Hoe we kunnen leven. Leven dat niet meer wordt geteisterd door ziekte en dood. God is de bron van de kracht die dat allemaal mogelijk maakt. In de kerk vind je houvast, vind je ook een kompas. Dat is al 90 jaar zo in Tholen en daar zijn we dankbaar voor. Moge dat ook zo blijven en mogen wij hier in de P toekomst ook leven vinden", zo besloot bisschop Ernst zijn preek. Het dameskoor zong onder meer het Kyrië, Gloria, Sanctus; het Onze Vader en het Danklied van Maria. Het kinderkoor met pastoor Van de Brule zong diverse liederen en de geloofsbelijdenis, waaraan ook de kerkgangers mee werkten. De lezing uit Ezechiël 34: 11-12 en 15-17 alsmede Corinthe 15: 20-26 en 28 werd verzorgd door M argot Damen. Pater van Oeffelen las het evangelie van Mattheus 25: 31-46. Het aanbieden van brood en wijn gebeurde door bisschop Ernst, de beide pastoors, de pastoraal me dewerker en de misdienaars. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om de ten toonstelling in het Patronaatsge bouw te bezichtigen. In de pastorie was er nog een receptie. De r.k. kerk in Tholen telt zo'n 1200 parochianen, maar de kerk gang is zeer matig. Gemiddeld zijn er zaterdag en zondag samen 70 mensen in de kerk. Voor een hoogtepunt als de viering van het 90-jarig bestaan van de kerkwij ding waren er 186 kerkgangers. De stoelen die gereed waren gezet, bleken overbodig. Alleen met Kerst en bij de Eerste Communie is er nog sprake van een volle kerk. Enkele jaren geleden kon het pu bliek ook kennismaken met de be zittingen van de kerk. Nu was de tentoonstelling uitgebreid met di verse verzamelingen, zoals bid prentjes en commmunie- en devotieprentjes. Verder waren er foto 's te bezichtigen van de ver schillende evenementen, die gedu rende het 90-jarige bestaan van het kerkgebouw plaatsvonden, terwijl de bezoekers tevens een overzicht kregen van de pastores die de parochie bedienden. In het huwelijksboek, waarin data uit 1798 stonden, en het doop boek, opengeslagen bij 1900, kreeg de historie-liefhebber ruim aanbod. Er was vanuit de schitte rend versierde kerk een route uit gezet door de gangen naar het patronaat. Onderweg kon men de kledij bewonderen van priesters en misdienaren. Er hingen processievaandels, sto la's en in het patronaat lagen in vitrines de kostbare kleinoden die elk hun verhaal hebben. Voor de ze gelegenheid waren er ook nogal wat bezittingen uit de kluis ge haald. Helaas is het opbergen daarvan een noodzaak. Van der Linde, de koster, die evenals pastoor Van den Brule en de paro chieraad graag meewerkte weet te vertellen, dat hij volop werk had te zijn besteed om het zilver te poetsen, terwijl ook de verschil lende kandelaars de nodige uren vergden. Met vroeger vergeleken is er eigen lijk niet eens zoveel werk. "Ik weet nog dat op Allerheiligen de kerk heel feestelijk versierd was met alle liturgische voorwerpen, terwijl dan aan het einde van de dag alles moest worden weggezet om te worden omgeruild voor de rouwaankleding van Allerzielen", vertelt Van der Linde. De zwarte kandelaars, die tentoongesteld staan, bewijzen dat de kerk het nog wel in bezit heeft. "Maar deze kerk had echt geen overbodige luxe," is de mening van pastoor Van de Brule. "Voor de vieringen is alles wel aanwezig, echter niet in overvloed zoals sommige parochies hebben". Wel staat er het bekende kniken- geltje dat bij de kerststal een taak te vervullen heeft. Een dankbaar object voor de jeugd. De jeugd komt bij deze 90-jarige kerk nog steeds aan zijn trekken, dat be wijst het grote aantal jeugdkoor leden en het fotoboek van de bonte avonden die er voor het koor zijn. Ook de excursies zijn In het patronaatsgebouw van de r.k. kerk in Tholen was een ten toonstelling ingericht. Aan het einde van de bijzondere mis in de r.k. kerk van Tholen is zon dag het eerste exemplaar van een boekje over het 90-jarige kerkgebouw aan bisschip Ernst aangeboden. Behalve dit feit was er ook nog het 195-jarig bestaan van de Thoolse r.k. parochie. Behalve de bisschop ontving ook burgemeester H.A. van der Munnik een exemplaar van het geschiedenisboekje, alsmede de oud-pastoors Rijsloo en Eppings en één van de twee auteurs, René Kools. Het eerste deel is geschreven door gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg, die de geschiedenis tot 1955 behandelt. René Kools nam de meer recente historie voor zijn rekening. Pastoor Van den Brule noemde het geschiedenisboekje een eerbetoon aan allen die in het verleden en heden hebben meegewerkt aan de op bouw en de instandhouding van de r.k. kerk in Tholen. "Graag sluit ik mij aan bij de wens van mijn geëerde voorganger: moge ons 'gezellige' kerkje nog lange tijd dienst doen als middelpunt van gebed en eredienst tot eer van God en het welzijn van velen." De parochie bestaat 195 jaar, maar het kerkgebouw aan de Markt nog maar 90 jaar omdat de rooms-katholieken eerder in de Onze Lieve Vrouwe Kerk of Grote Kerk hun diensten hielden. Tij dens de beeldenstorm in 1570 en 1571 moest die het ontgelden en hoewel de rooms-katholieken hun godsdienst bij de akte van Satis factie van 1577 mochten behou den, namen de protestanten door de Reformatie het kerkgebouw over. De Thoolse katholieken kerkten in Brabant, al verboden de staten van Zeeland in 1629 op zon- en feestdagen katholieken per veer boot over de Eendracht te zetten. Het geldelijk gewin deed de plaat selijke overheid dat vergeten. Zo maakten de ambachtsheren Van Vossemeer bij de verpachting van het veer Botshoofd de bepaling dat de pacht van 6 naar 15 pond verhoogd zou worden wanneer er in Halsteren een nieuwe pastoor zou komen. In Lepelstraat werd in de Celse hoeve gekerkt tot 1795, toen er met de Franse revolutie vrijheid, gelijkheid en broederschap kwam. In de Dalemsestraat in Tholen kochten katholieken het huis van de gewezen baljuw Reinier van de Vree. Daar staat nu de bibliotheek en het postkantoor. Op 7 novem ber 1795 droeg Joannes Francis- cus van der Lith, kapelaan te Lei den, in de Dalemsestraat de eerste heilige mis op. Het gebouw werd evenals de tijdens de Reformatie genaaste Grote Kerk gewijd aan Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart. In het begin van de 19de eeuw was de toestand van het kerkgebouw en de pastorie in de Dalemsestraat dermate slecht, dat naar een an der pand werd omgezien. De Waalse kerk aan de Markt, eigen dom van het stadsbestuur, werd voor 1500 gulden overgenomen. Dat was een pand van 24x9 meter, maar daarin waren ook het ijk- huis en de waag opgenomen. De Waalse gemeente in Tholèn werd in 1818 officieel opgehëven. Het in oorsprong 16de eeuwse kerkgebouw was in 1898 dermate vervallen, dat men het niet waard vond het te herstellen. Men besloot tot de bouw van een ge heel nieuwe kerk met toren en sa cristie op dezelfde plaats. Ook elders op het eiland Tholen besloot men rond de eeuwwisse ling oude kerken af te breken en op dezelfde plaats een nieuwe te bouwen: in St. Annaland en Sta- venisse werd respectievelijk in 1899 en 1910 een nieuwe hervorm de kerk gebouwd. De oude kerk werd eind maart of begin april 1900 afgebroken. Op de Markt werd toen een houten hulpkerk geplaatst. In neo gotische stijl werd naar een ont werp van architect P. Snoei uit Hoorn de huidige 22 meter lange en ruim 9 meter brede kerk ge bouwd. Het nieuwe altaar, de preekstoel en een aantal beelden van Nederlandse heiligen werden door beeldhouwer M. van Bokho ven uit 's Hertogenbosch vervaar digd. Uit de oude kerk werden de in 1831 gegoten klok, twee beel den en de communiebank van zwart en wit marmer overge bracht. Ook het geheel herstelde orgel kreeg 'daar een plaats. De bisschop van Haarlem zegende het nieuwe kerkgebouw plechtig in op 19 november 1900. Enige jaren later werd het inte rieur nog verrijkt met een nieuwe kruisweg en in 1911 werd o.l.v. ar chitect Jac. van Gils uit Rotter dam het inwendige van het gebouw door Anton Federie te Kleef kleurrijk beschilderd met bijbelse voorstellingen. Het grote altaardoek, dat de ten hemelopne ming van Maria voorstelt, werd vervaardigd door de jonge schil der Huib Luns uit Rotterdam, va der van de oud-secretaris-generaal van de Navo en oud-minister van buitenlandse zaken Joseph Luns. Beide zinrijke schilderingen waren mogelijk gemaakt door een gift uit Rotterdam. De uit 1831 daterende kerkklok werd 5 mei 1943 geroofd door de Duitsers. In 1950 werd de huidige kerkklok met een doorsnede van 58 cm en een gewicht van 120 kg gegoten bij Petit en Fritsen te Aar- Ie Rixtel. De oplevering vart het nieuwe or gel werd door de oorlog ver traagd. In 1942 moesten er nog enkele pijpen worden aange bracht, maar door de materiaal- schaarste kon J.M.H. Giesen uit Goes het 580 pijpen tellende orgel pas in 1947 voltooien. In 1989 werd het kerkorgel door de firma Nysse uit Wolphaartsdijk ge restaureerd. In 1976 vonden in de kerk ingrij pende restauraties plaats o.l.v. dhr. A. Weysters uit Bergen op Zoom. Het schilderij van Huib Luns, twee beelden en de schilderijen die de kruisweg verbeelden, wer den opgeknapt. De r.k. kerk in Tholen valt sinds 1956 onder het bisdom Breda en sinds 1 januari 1984 tot het deke naat Bergen op Zoom na tevoren tot het dekenaat Zeeland behoord te hebben. markt 26 telefoon 01660 2480 ijzerwaren gereedschappen telefax 01660-4529 1 T 11 1 Mih RAHS0L STEEKSLEUTI :T 8-delige steeksleutelset in styropor verpakking. Maatvoering 6 t/m 22 mm. Gedore garantie. Normale prijs 50,00 PROVAK SINTPRIJS 31,75 -<oS^KWEBK ETCBLINDKLINKTANG Robuuste blindklinktang, met r dere losse bekken in verschillende diameters. Industriële kwaliteit. Normale prijs 26,50 PROVAK SINTPRIJS 19,95 GEREEDSCHAPSKOFFER Kunstleer gereedschapskoffer met versterkte hoeken. Kan bijna niet kapot. Normale prijs 47,00 PROVAK SINTPRIJS 39,95 STANLEY R0LBANDMAAT 33-193 Verchroomd metalen huis met band- lokkeerknop. Automatische band terugloop. Lengte 3 meter. Normale prijs 19,95 PROVAK SINTPRIJS 14,95 ETC KLAUWHAMER De professionele klauwhamer met stalen steel en anti-slip handgreep. Normale prijs 20,00 PROVAK SINTPRIJS 17,50 MAAJoSORf"AK«EBK RODEO BANKSCHROEF Stevige gesmede bankschroef. Bek- breedte 100 mm. Normale prijs 36,00 PROVAK SINTPRIJS 29,50

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11