Welzijn voor Ouderen springlevend tijdens viering tienjarig bestaan Vakantiespel en Noad '67 ontevreden met subsidie Laatste winter voor weegbrugvereniging in Sint-Maartensdijk 'Bidt en Werkt' huldigt leden eerste uur Vest in Tholen wordt zo schön als Donau Voetbalclub legt regels jeugdbijdrage anders uit Hervormde vrouwengroep Scherpenisse viert veertigjarig bestaan Donderdag 22 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De grote opkomst van ouderen bij de viering van het tweede lustrum van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philipsland verraste de organisatie woensdag in Meulvliet. Daar was gerekend op onge veer 175 belangstellenden maar die verwachting bleek aan de lage kant, toen al snel bleek dat er stoelen bij moesten. De grote zaal was met zo'n 300 belangstel lenden geheel gevuld. Gratis Kookcursus Huisvuil Sociëteit Maandagavond viel het doek voor de coöperatieve weegbrugvereniging Landbouwbelang in Sint- Maartensdijk. De raad besloot het verzoek van de ver eniging, om het erfpachtcontract na maart 1991 te ver lengen, af te wijzen. Alleen de VVD verklaarde zich tegen het voorstel om de weegbrug uit de dorpskern te bannen. Het kindervakantiespel in Anna Jacobapolder en voetbalvereniging Noad '67 zijn het niet eens met de voor hen in het ontwerp-welzijnsprogramma 1991 opgenomen bijdragen. Zij maakten hun bezwaren kenbaar tijdens een vergadering van de Sint- Philipslandse welzijnscommissie. De Hervormde vrouwengroep 'Bidt en Werkt' te Scherpenisse bestaat veertig jaar. Tijdens een feestelij ke bijeenkomst in Ons Huis werd dat jubileum op ge paste wijze herdacht. Zeven dames die vanaf de oprichting lid zijn, kregen een oorkonde en bloemen. Beetje groots Nieuwe tafel Jeugdsubsidie Groter budget Paardentractie Schimmetje Het water in de Vest in Tholen moet zo mooi worden als 'Die schone blaue Donau'. Die hoop sprak SGP- wethouder J. van der Jagt van openbare werken maan dagavond uit tijdens de raadsvergadering, waar het uitbaggeren van de vervuilde Vest werd behandeld. De wethouder kreeg vanuit alle fracties vragen over het uit te voeren werk op zijn bordje, zoveel dat hij vond dat de raadsvergadering begon te lijken op de vergadering van de commissie openbare werken (waarvan hij voor zitter is). Raad bestookt Van der Jagt met vragen De feestmiddag begon dan ook wat later want voordat iedereen van koffie en thee was voorzien, was het bijna half drie. Voorzitter I.C. Moerland, die iedereen wel kom heette, sloot zijn toespraak af met een gedicht van oud voorzitter J. de Bres, die dan wel niet in levende lijve aanwezig was, maar wel in versregels en als gespreksonderwerp op de klap- banke. In de sketch van R. Nijssen en C. Anthonisse uit Sint- Maartensdijk werd het 10-jarig bestaan van de stichting in dialect op de korrel genomen. De grote toeloop van ouderen naar Meulvliet verklaarde Nijssen door het feit dat er 4 bussen gratis ter beschikking waren gesteld: "Als het maar voor niks is, dan komen de mensen wel". Over de stichting ('de zelfbedie ningszaak van de samenleving') bestond nogal wat onduidelijk heid op de klapbanke; begrippen als coördineren, ondersteunen en voorlichting geven ("Wat, nu nog voorlichting geven aan oude men sen, dat doe je toch aan jonge ren") konden niet meteen van inh'oud worden voorzien. "Er zal wel heel wat vergaderd worden", daarover waren man en vrouw het tijdens hun conversatie roerend eens. Het paar stond stil bij de oud-voorzitters van de stichting: "Meneer Geuze uit Poortvliet had het altijd over gecordioneerd ou derenwerk en Jan de Bres was een hoofdstuk apart. Die bakte koe ken. Dat maakte het vergaderen wat luchtiger". In 1982 ontstond er enige commo tie over een nieuw verpleeghuis. "Iedereen wou het, elke instelling wilde alleen maar groter worden. Iedereen had er zijn zegje over, behalve de ouderen waar het eigenlijk om ging". Ook de kookcursus voor mannen passeerde de revue op de klapban ke: "Dat was me wat die mannen in de keuken. Ze hebben alle for nuizen vernield en bevuild. Van Dijke en Kestelo kwamen ook ko ken. Die gingen hapjes klaarma ken. Nou, ik ben blij dat ik er niet was", zo zei Nijssen tot groot (leed)vermaak van de zaal. Het openen van praet'uusjes of 'leugenkotten' verliep volgens het stel op de klapbanke niet altijd feilloos. "In Scherpenisse is het kot bijna gesloten wegens mot over het betalen van het gas voor de verwarming. De burgemeester heeft het toen bijna moeten slui ten. In St. Maartensdijk hadden ze bij de opening allemaal regels opgesteld; wel pruimen in het kot, maar niet spugen, geen foto's van naakte meiden aan de muur en het gas samen betalen". In Sint- Annaland verliep het allemaal wat geruislozer. "Maar toen de burge meester daar een keer op bezoek kwam, vroegen ze om een plee in het kot". Dat bracht het tweetal op de ge meente Tholen die 'altiet tehun- draeds is'. "In Poortvliet wilden de mannen graag een kotje aan het Zuidplantsoen, maar ze vroe gen om een kotje aan de Smidsstraat. Nee zei de gemeente. De Smidsstraat is niet geschikt. Jullie krijgen er een aan het Zuid plantsoen. Dat is precies wat ze wouen". In de tien jaar SVO zijn er een aantal wisselingen geweest van het personeel. "Zoveel mensen in zo'n korte tied? Toch zeggen ze dat het goed werken is bie de stichting. Dat gebeurt vooral ach ter de schermen. Ze bin noe weer bezig met een enquête in Stavenis- se en wat denk je van dat woon zorgproject op Flupland? Ze willen de mensen zo lang mogelijk in d'r eigen kotje laten wonen". Op zich ondersteunde het duo dit standpunt, maar ze vonden wel dat er in Scherpenisse wat moet gebeuren aan het ophalen van het huisvuil bij ouderen: "Noe motte ze ut olleve durp doorslepe mee un zak. Kan de stichting dae noe echt niks an doen?" Voor het bejaardenwerk staat vol gens het welingelichte paar 200.000 gulden op de gemeentelij ke begroting. Daarvoor is 80.000 gulden gereserveerd voor de stichting. "Daar mot dit fjisje nog vanaf. Dan za dur nie veel mjir overblu- ve", zo concludeerden Anthonisse en Nijssen. Na de pauze trad accordeonist Van Uffelen uit Bergen op Zoom op, die bekende wijsjes speelde. Eén van de tophits was het Zeeuws volkslied dat door de zaal uit volle borst werd meegezongen. Voor de stichting waren er bloe men. Namens het soosbestuur uit Tholen overhandigde mevrouw M. van der Munnik-van Willigen- burg een bloemstukje aan de heer L. Kloet, bestuurslid. Zij bedank te de stichting voor de uitnodiging en de prettige samenwerking. Ze sprak de hoop uit, dat de SVO een lang leven is beschoren. HP*»» - mmmmmmmmmmmmmmmmm Volgens directeur A. van Loon van Ten Anker zat 10% van de Thoolse- en Fluplandse ouderen woensdag in de grote zaal van Meulvliet. Ook mevrouw M. Verhoeff- Theuns bedankte de stichting na mens de ANBO-regio Tholen voor het leiding geven tijdens het overleg in de regiovergaderingen die tweemaal per jaar worden ge houden. Zij overhandigde een en velop met inhoud aan Kloet. SVO-functionaris M. van Buijten sloot de middag af. Zij bedankte iedereen voor de komst naar Meulvliet. Vanaf 1 december krijgt zij de steun van de nieuwe functionaris: José Mens uit Bergen op Zoom die voor 20 uur per week bij de stichting in dienst treedt. Van Buijten werkt 24 uur per week. Na hun optreden op de klapbanke kregen R. Nijssen (links) en C. Anthonisse (rechts) een bosje bloemen. De werkgroep Dorp had voor het kindervakantiespel een tekort van 1.060,- begroot, maar in het concept-programma was dat ge wijzigd in 685,-. Het opgeno men subsidiebedrag was 225,-. Daarover wilden de dames W. de Kok en I. Goense (respectievelijk voorzitter en secretaris) ophelde ring. Wethouder J. de Jager zei dat het verschil in het tekort werd veroorzaakt doordat de eigen bij- Uit oude nummers van de Her vormde Kerkbode blijkt, dat 'Bidt en Werkt' is voortgekomen uit de N.H. meisjesvereniging in Scher penisse. Eerste presidente was mevr. C.M. van Doorn-Hage, eer ste secretaresse D.J. van As. Van laatstgenoemde, nu woonachtig in Goes, was er een schriftelijke feli citatie. Het huidige bestuur van de vrouwengroep bestaat uit D. Duine-Geuze (presidente), W.J. Donken-van Dijke (secretaresse) en P.N. Voshol-Bolier (penning- meesteresse). Er zijn veertien le den. De ongeveer 40 aanwezigen in Ons Huis discussieerden naar aanleiding van een Bijbeloverden king, hoorden verschillende jaar verslagen aan (donderdag was het de veertigste jaarvergadering) speelden een verenigingsspel (een soort bingo, maar dan met woor den) en zongen: het HVG-lied, het Lied van Hildegard van Bingen, lied 483 en lied 44. Vertegenwoor digers van de Hervormde huis vrouwengroep uit Bergen op Zoom, de NCVB Tholen, de WHVF Tholen, de ring Oost- Zuid-Beveland/Tholen van de HGB en de provinciale commissie feliciteerden de jubilerende vereni ging. Het hoofdbestuur deed dat schriftelijk. Onder de genodigden ook verte genwoordigers van de stichting Ontspanning gehandicapten, eige naar van Ons Huis waar de groep maandelijks bij elkaar komt. Ou derling Koppenhol sprak namens de Hervormde deelgemeente Re- hoboth uit Sint-Maartensdijk. "Wij vinden dat jullie gelieerd zijn met Rehoboth en daar zijn we een beetje groots op." Het feit dat een aantal dames al veertig jaar lid is noemde hij "de verdienste van de Heere God." Behalve de zeven veertigjarige le den - de dames Bolier, Burger, Van Doorn, Duynhouwer, Har- tog, Van der Have en De Graaf - kreeg ook de presidente een oor konde: een fraaie illustratie omdat ze al sinds 1976 'spijkers met kop pen slaat'. Mevrouw Donken gaf in vogel vlucht een overzicht van de eerste acht jaar van 'Bidt en Werkt'. Daaruit bleek dat de dames S. v.d. Have en T. Hartog in februari 1952 in het bestuur kwamen. In maart van dat jaar raakte de ver eniging het schoollokaal kwijt voor de bijeenkomsten. Van het reisje was nog geld over en daar om kreeg ieder lid zestig cent te rug. In november kwam er een brief binnen, die melding maakte van de oprichting van een her vormde vrouwenvereniging op ge reformeerde grondslag. In januari 1953 besloot het bestuur om met andere verenigin gen contact op te nemen, om ge zamenlijk aan de kerkvoogdij een nieuwe tafel te schenken voor de consistorie. In februari schonk men het Rode Kruis kleren voor het Rampenfonds en ook het geld voor het 'koekje bij de thee' ging naar dat fonds. In april werd voor dit doel een verkoopmiddag ge houden. Er werd de vereniging een orgel te koop aangeboden, wat voor f. 290,- werd aange schaft. De giften werden dat jaar als volgt samengesteld: Heemste de, Marthastichting, Bijbelkiosk, Zonneheerd, Barthimeus en Effa- tha ieder f. 2,50, Oegstgeest f. 5,-, vereniging f. 30,-, kerkvoogdij f. 25,-, diaconie f. 20,- en de koster f. 10,-. Die laatste gift werd in janua ri 1954 teruggebracht naar zes gul den. Op 20 mei 1954 nam het bestuur een besluit, dat in deze tijd al weer actueel is: op feestavondjes wordt geen alcohol geschonken! In 1955 worden twaalf stapelstoelen ge kocht en één gulden overgemaakt aan het reumafonds. Het jaar daarop werd het jaarfeest gevierd in het Holland Huis en was er te gelijkertijd een verkoping van de gemaakte handwerken. Op rijm verhaalde mevrouw Don ken vervolgens nog over het bak ken van pannekoeken, het jaar 1963 toen men zonder presidente zat en majoor Bosschart die als spreker optrad. Ze wist te vertellen dat mevrouw Van Doorn maar liefst 122 bestuursvergaderingen voorzat van de nu jubilerende vrouwengroep. drage van de deelnemers erop in mindering was gebracht. "Dat ge beurt bij alle aanvragen." Om de hoogte van de subsidie vast te stel len was uitgegaan van 4,50 per deelnemer, dezelfde regeling die ook wordt toegepast voor de Oranjevereniging. "Dat is geen vergelijk. Wij hebben drie dagen, terwijl de Oranjevereniging één morgen organiseert en dus 4,50 krijgt voor een snoepzak en een jojo," vond de werkgroep. De bijdrage op 50 deelnemers ba seren leek de dames ook niet juist. "Het afgelopen jaar hadden we 64 deelnemers en het jaar daar voor 45. Er zit dus groei in. Ze ko men zelfs uit Sint-Philipsland." Voor volgend jaar plant de werk groep een reisje naar Blijdorp, waarvoor 720,- buskosten nodig zijn. Daarnaast de entree van 13,- per kind (die was niet in de begroting meegenomen). Dat uit stapje zag de commissie niet zo zitten. "We vinden dat de bus geen bijdrage behoeft van de alge mene middelen. Het is een soort tweede schoolreisje," zei De Jager, die overigens waardering had voor het kindervakantiespel. De woordvoersters van de werkgroep voerden aan, dat door het ver dwijnen van het trapveldje in An na Jacobapolder de mogelijkheden beperkt zijn. Commissielid A. Kot adviseerde de werkgroep om het oprichten van een vereniging in overweging te nemen. Noad-voorzitter A.M. van Dijke hield de commissie voor dat de subsidie-verordening niet goed was toegepast. De voetbalclub krijgt 20,- subsidie per jeugdlid. Maar artikel 5 van de verordening luidt: In die gevallen waarin er subsidie ten behoeve van de jeugd verstrekt wordt bedraagt deze 1-25 leden 40,- (cat. I) of 30,- (cat. II); 26-50 leden 30,- (cat. I) of 20,- (cat. II); 50 leden en meer 20,- (cat. I) of 10,- (cat. II) per lid. Van Dijke meende dat Noad recht had op 25 x 40,-, 25 x 30,- en 17 x 20,- voor de 67 jeugdleden, wat de club 750,- meer subsidie zou opleveren dan de nu opgeno men 2.840,-. De Zeeuwse Sport raad steunde die zienswijze. Wet houder De Jager zei dat nu de subsidie op precies dezelfde wijze was bepaald als voorgaande jaren. Hij gaf toe dat de tekst van de ver ordening anders gelezen kan wor den. "We zullen het dus volgend jaar op een andere manier moeten doen." Omdat dit gegeven pas vo rige week boven water kwam, leek het De Jager te kort dag om nu nog het welzij nsprogramma aan te passen. "Dan moeten alle ver enigingen weer aangeschreven worden over de nieuw berekende bedragen." A. Kot vond dat je geen jdar moet wachten om een gemaakte fout recht te zetten. "Als goed geschreven materiaal verkeerd wordt uitgelegd, kun je niet zeggen: dat is te kort dag." Vanaf de publieke tribune meende raadslid A.P. Kornaat dat de com missie de verordening moet toe passen zoals die er ligt, óf b. en w. moet adviseren de verordening te wijzigen. Hij realiseerde zich dat een correctie van de bedragen er toe kan leiden, dat b. en w. zich moeten uitspreken over een groter budget. De vereniging Zeeuwind verzocht schriftelijk om meer dan de in het ontwerp opgenomen 210,- subsi die in verband met komende windmolenprojecten. Het Buro Slachtofferhulp diende een aan vraag in voor een bijdrage van een dubbeltje per inwoner. Tafelten nisvereniging AJP, de EHBO- vereniging en de Ned. Ver. voor Zondagsrust vroegen voor 1991 niet om subsidie. Fractievoorzitter J.L. van Gorsel liet het echter niet tot een stem ming komen omdat hij inzag dat hij geen steun kon verwachten van andere fracties in de raad. Op 1 maart moet de brug afgebroken zijn en het terrein bestraat. De kosten van afbreken van weeg huisje en brug zijn voor de vereni ging, ook al probeerde Van Gorsel de raad ervan te overtuigen dat het een geste voor de vereniging zou kunnen zijn wanneer de ge meente de kosten daarvan zou dragen. De liberaal vond dat de vereniging niet 'tweemaal gepakt' moest worden. Het beëindigen van het contract vond hij al erg genoeg. "Dat is het liquideren van de vereniging. De brug door hen te laten slopen is ze twee keer du peren", aldus Van Gorsel die stel de dat het met de overlast van het zware verkeer wel meeviel. Hij wees erop dat het meeste ver keer voor de brug via de Sport- laan komt. "Haal je dan het verkeer uit de Kaaistraat en Markt, dan valt die overlast best mee". Hij vroeg het college om de vereniging tegemoet te komen maar daar kon niemand zich in vinden. Fractievoorzitter I.C. Moerland van de PvdA stelde dat het pro bleem niet nieuw was. "Vijf jaar geleden is er ook al over gespro ken. De beslissing komt niet plot seling. De weegbrug past daar niet meer. Ook W.C. van Kempen van het CDA begreep niet waarom Van Gorsel met dit voorstel kwam. "Als goed bestuur steek je toch je stekken als je weet dat je contract afloopt?". SGP-er K.A. Heijboer sloot zich aan bij de vorige sprekers en zei bang te zijn voor precedentwer king wanneer de raad zou instem men met het voorstel van de VVD. Van Gorsel die ook in historische termen sprak over de weegbrug, vond in deze zin P. van Belzen van de RPF/GPV tegenover zich: "De historie is achterhaald door de moderne transportmiddelen. De weegbrug blijkt zwaar verkeer aan te trekken op straten die daar niet geschikt voor zijn. Ook al sluit je een aantal straten af, het blijft zich concentreren op de Haven." Wethouder J. van der Jagt kon in feite de argumenten van de tegen standers herhalen. Hij voegde er aan toe dat hij op zijn spreekuur regelmatig klachten ontvangt over het zware verkeer dat gebruik maakt van de weegbrug. "Klach ten over trillingen, lawaai en scha de aan gebouwen". Volgens Van der Jagt gaat het allang niet meer alleen om volle wagens die zwaar wegen, ook lege wagens wegen soms 11 ton, zo stelde hij. "In de tijd van de paardentractie was je met 2 ton goed geladen. Met pee schotten op de wagen kon je 2800 kilo halen. Dan had je het knap gedaan", zo friste Van der Jagt de kennis op van het laadvermogen van paardewagens op. Hij vond het een 'welkome zaak' wanneer de brug uit het dorp wordt geban nen. Ook hij vond dat het bestuur passende maatregelen had kun nen nemen: "Contract is contract". Van Gorsel probeerde opnieuw: "Uit sociale overwegingen zou het een geste voor de vereniging zijn om in het contract de opstallen aan de vereniging te laten ontval len. Bekijk het welwillend". Van der Jagt sloot de discussie: "Wat nu dreigt komt niet onver wacht". Op de publieke tribune volgden secretaris Kloet en A. Koopman van de weegbrugvereni ging de bahandeling van het ver zoek. Zij zeiden niets anders verwacht te hebben van de discus sie, maar waren verheugd dat Van Gorsel hun zaak had bepleit. Warmte/Kracht. Het Innovatie Centrum Zeeland en de Delta Nutsbedrijven houden 27 novem ber een voorlichtingsbijeenkomst, gericht op bedrijven die te maken hebben met een relatief grote warmtebehoefte. Onderwerp is energiebesparing door gebruik van warmte/kracht-installaties. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in hotel Arneville te Mid delburg. voor het aanbrengen van een hek rond het depot. M. Klippel (SGP) vroeg het college het werk in de wintermaanden uit te laten voeren en de hulp in te roepen van de or ganisatie tot verbeteren van de binnenvisserij, die tijdens het bag geren vissen in veiligheid kan brengen. Van der Jagt deelde mee dat het werk in 20 dagen geklaard kan zijn. Het af te voeren water uit het depot zal via een leiding weer in de Vest terecht komen. Het water dat retour gaat, is niet meer vervuild dan het water dat nu in de Vest is omdat de veront reiniging zich meer hecht aan de vaste deeltjes. Dit betekent dat er geen ontoelaatbare vervuiling zal optreden. In de zomer hopen we dat het water net zo blauw is als de Donau". Mocht het slib na het indikken toch te veel zijn verontreinigd, dan kan het volgens de wethouder naar de Kragge in Bergen op Zoom of naar Midden-Zeeland. "Dat zal zeker meer kosten met zich meebrengen". Blijkt het ge schikt voor Tuttelhoek, dan zal het daar dienen om de belt af te dekken ook al is de stortplaats gesloten. Van der Jagt verwacht geen problemen met de opslag van het slib. "Het perswater be draagt 300 tot 600 kuub per dag, een schimmetje vergeleken met het depot in Zuid-Beveland. Er komt weinig druk op de wanden". Een groot hekwerk hoeft er vol gens de wethouder ook niet om heen te worden geplaatst om nieuwsgierige kinderen uit Buiten zorg op een afstand te houden, omdat het maar een laag depot wordt. Van Belzen vond dat er te weinig duidelijkheid bestaat omtrent de kosten voor de gemeente wanneer blijkt dat het slib alsnog elders verwerkt moet worden. "Het gaat om zware metalen". Zowel Van der Linde, W.C. van Kempen (CDA), als J. van den Heuvel (VVD) hamerden op het afscher men van het depot. Van der Jagt zei tenslotte dat het wel mogelijk is om het depot af te schermen, maar wist niet of dit in het bestek was opgenomen. "Hier wordt zo detaillistisch gereageerd op dit plan dat het gaat lijken op een commissie openbare werken", verzuchtte de wethouder. Bij de raad bestond bezorgdheid over het slib dat een aantal jaren dient te worden opgeslagen in een depot (aan de Zwarteweg). Me vrouw J.M. Deurloo-van Broek hoven (CDA) vroeg zich af waar het water blijft dat uit het slib wegstroomt. P. van Belzen (RPF- GPV) - die vond dat het plan sum mier werd gepresenteerd - vroeg de wethouder hoe het zit met de afzet van het slib wanneer blijkt dat het niet voldoet aan de norm (dat wil zeggen wanneer het te vuil blijkt om het te mogen gebruiken als afdekgrond). "Waar moet het dan heen als Tuttelhoek in 1992 gesloten is?". Van Belzen wees er op dat het depot goed afge schermd dient te worden. "Dat brengt ook de nodige kosten met zich mee". Vragen van dezelfde strekking stelde M.A.J. van der Linde (PvdA). Hij vroeg of de ge meente een verzekering kan afslui ten voor het geval er calamiteiten ontstaan, bijvoorbeeld na een doorbraak (zoals onlangs met een slibdepot in Zuid-Beveland ge beurde waarbij fruittelers werden gedupeerd door -in dit geval- zout water). Ook pleitte Van der Linde De jubilerende vrouwenvereniging in Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9