Traverse G roede Tentoonstelling over musea Van school, wat nu Industrie Oud-Vossemeersedijk over? Drie warme jaren en drie warme winters Oosterschelde ter sprake Kolder met wat onzin Jantje Beton Prijswinnaars kinderboekenweek Donderdag 22 november 1990 OMM ISSI KS Vanaf maandag 26 november is in de Kapittelzaal in de Abdij van Middelburg te zien de tentoonstelling Museumrondgang. Zater dag, tijdens een internationale studiedag, wordt de expositie of ficieel geopend. IX BEROEP Deehoeve Tweede ontsluiting Pak even uw zakboekje P.M. van Eekelen. Open huis schoonheidsspecialiste ABDIJ Vrijdag 30 november, 19.30 uur, wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de verbetering van de traverse Groede in café restaurant De Wulpenhoek, Slijkstraat 9, Groede. Voornaamste onderwerp van gesprek is de Voorstraat, het eerste deel van de doorgaande weg dat verbeterd gaat worden Volgend voorjaar wordt de klin kerbestrating vervangen door asfalt. Het gaat om het stuk van de traverse vanaf de Breskense kant. In de Voorstraat zijn de meeste huizen, die bovendien nog het dichtst op de weg staan. Door de klinkerbestrating wordt daar de meeste hinder ondervon den: lawaai en trillingen. De nieuwe asfaltbaan wordt 6 meter breed. Aan weerskanten van de straat worden - met de vrijkomende klinkers - par- keerstroken gemaakt van 2 me ter breed. Om de 15 meter worden de stroken onderbroken door verhoogde eilandjes, waar op struiken en lichtmasten ko men. Door de geparkeerde auto's en de eilandjes krijgt de weg een smal ler aanzicht, wat automobilisten ertoe moet brengen minder hard te rijden dan nu het geval is. De Voorstraat krijgt aan de noord kant een betonnen fietspad van 2,7 meter breed, dat in twee rich tingen moet worden gebruikt. Tussen het fietspad en de par- keerstrook resteert een groen strook van 3 meter, waarin de bo men kunnen blijven staan. Het karwei kost 300.000 gulden. Wanneer het andere deel van de traverse en het aansluitende weg- vak richting Breskens kunnen worden aangepakt, is afhankelijk van de vraag wanneer daarvoor geld beschikbaar komt. ^B De stuurgroep Oosterschelde organiseert donderdag 6 december een bijeenkomst met de Oosterschelde als onderwerp. Van de kant van de stuurgroep wordt informatie verstrekt over actue le zaken, zoals de gevolgen van de aanwijzing tot beschermd natuur gebied. Anderzijds wil de stuurgroep graag worden geïnformeerd over de er varingen en wensen van gebruikers van de Oosterschelde. In de stuurgroep zijn vertegenwoordigd het rijk, de provincie en de ge meenten en waterschappen rond het water. Wie technisch of anderszins ingewikkelde zaken aan de orde wil stel len, wordt gevraagd die te melden bij secretaris C. de Vos van de stuurgroep, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31615. Via die werkwijze kan de stuurgroep dieper op de materie ingaan. In de pauze en na het formele deel van de avond is er gelegenheid tot informeel contact met de leden van de stuurgroep. De bijeenkomst is donderdag 6 december, 19.30 uur, in hotel Goes, A. Fokkerstraat 100, Goes. BH IEUWS De statencommissie voor bestuurszaken vergadert vrijdag 23 november, 10.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Seizoensverlenging via cultuur en sport komen aan de orde, alsook subsidies voor aankoop natuur gebieden, voor de bestrijding van ongedierte in het Zeeuws Mu seum en voor kinderopvang. Andere agendapunten zijn het mi lieubeleidsplan Kerend tij, de perspectieven van het vliegveld Midden-Zeeland en groot onder houd en schade aan de generato ren van de dubbeldekker Prins Willem-Alexander van de provin ciale stoombootdiensten. De herinrichting van het Abdij plein, bijdragen voor projecten ouderenzorg in Goes en Middel burg, een fonds voor de Acquisi- tiegroep Zeeland en het welzijnsonderzoek worden even eens aan de commissie voor gelegd. De vergadering is openbaar en be gint met spreekrecht voor het publiek. De provincies Oost- en West- Vlaanderen in België en Zeeland aan de Nederlandse kant houden zaterdag in de Abdij een interpro vinciale studiedag. Uitgenodigd zijn medewerkers en bestuurders van lokale en regionale musea in de drie provincies, van wie zich er inmiddels zo'n kleine honderd hebben aangemeld. Net als de tentoonstelling heeft de studiedag tot onderwerp de gang van verwerven van mu seumstukken tot het moment waarop het publiek met die stuk ken kennismaakt. Elk museum heeft met dat pro ces van doen. In een boekje dat ter gelegenheid van de expositie en de studiedag is samengesteld, wordt gemeld dat in de drie provincies ruim 200 musea zijn. De meeste moeten worden gerekend tot de regiona le en lokale musea, die verzame lingen tonen uit de éigen streek of plaats. Bedrijfsvoering, be heer, documentatie en presenta tie worden in sterke mate bepaald door het al of niet be schikbaar zijn van geld. Provinciaal museumconsulent in Zeeland drs. W.H.P. Scholten geeft onder meer een overzicht van de museumwereld in de beide Vlaanderen en Zeeland. Hij merkt op, dat de meeste musea het moeten doen met minimale fi nanciën. Verzamelbeleid, registratie en do cumentatie worden uit de doeken gedaan door museummedewer kers dr. A. Stroobants van de ste delijke musea Dendermonde en M.M. van Meerten van de stedelij ke musea in Zierikzee. Zij schrij ven in hun inleiding, dat het wezenlijke van een museum bestaat uit de collecties materiële getuigenissen van de mens en zijn omgeving. Zij onderbouwen die stelling zo: ""Een museum zon der collectie is geen museum" stelt zelfs de Nederlandse minis ter van wvc, mevrouw drs. H. d'Ancona, in haar onlangs gepu bliceerde conceptnota Kiezen voor kwaliteit." Delta-expo- medewerker K. Leeftink uit Burgh-Haamstede en mede werkster Chr. Minten van de pro vinciale dienst cultuur in West-Vlaanderen belichten de on derwerpen educatie en publieks werving. Met andere woorden: hoe maak je mensen zo nieuws gierig dat zij naar het museum toegaan en er wat van opsteken. Het boekje is geïllustreerd door Wim Hofman. Lokale en regionale musea is voor vijf gulden te koop bij de ten toonstelling in de Kapittelzaal. De expositie duurt van 26 no vember tot 15 december. De ope ningstijden van de Kapittelzaal, Abdij 9, Middelburg, zijn op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Wie dit jaar van school gaat en nog niet weet wat daarna te doen, kan wat hebben aan de folder Van school, wat nu? In de folder wordt informatie gegeven over gedeeltelijke leerplicht, vormingswerk, beroepsopleidingen, dag/avondopleidingen en leren en werken tegelijk. Van alle instituten en instellingen die in de folder aan bod komen, worden adres en telefoonnum mer gemeld. Ook zijn tips opge nomen, bijvoorbeeld over kinder bijslag en studiekostenvergoe ding en het aangaan van arbeids- en leerovereenkomsten met een werkgever. Van school, wat nu wordt op de scholen verspreid via de regionaal consulenten van het Samenwer kingsverband voor keuzebegelei ding en onderwijs-arbeidscon- tacten (SKOA) in Goes. De consu lenten geven voorlichting op de scholen. De folder kan ook worden aange vraagd bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. mm Vrijdag 23 november, 10.00 uur, is het bestemmingsplan Burgh, derde herziening, van de ge meente Westerschouwen on derwerp van gesprek in de hoor- commissie bestemmingsplan nen. De heren ir. W.A.M. van der Made uit Wagenberg en J.C. de Feiter uit Burgh hebben bij de pro vincie bezwaar aangetekend te gen het plan, waarin geen ruimte meer is voor rond de twintig sta caravans. De grond heeft de be stemming agrarische doeleinden en uitbreiding bebouwde kom gekregen. Ook is er bezwaar te gen de bestemming openbaar groen op particuliere grond. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort twee aanvragers van algemene bijstand. In beroep worden beslissingen van het ge meentebestuur van Middelburg en van Terneuzen aangevochten bij de provincie. De zittingen zijn dinsdag 27 no vember. De Middelburgse zaak dient om 10.00 uur en de Terneu- zenseom 10.20 uur. De derde kamer uit gedeputeerde staten hoort twee families uit Oud-Gastel over hun beroep te gen het gemeentebestuur van Duiveland. De families hebben de gemeente gevraagd vast stand plaats te mogen innemen op een terrein dat als woonwagencen trum wordt voorbereid in Nieu- werkerk. Burgemeester en wet houders hebben het verzoek af gewezen, waarop de families bij gedeputeerde staten in beroep zijn gegaan. De zittingen zijn dinsdag 27 no vember om 10.40 en 11.00 uur. Inwoners van de gemeente Kapel- Ie zijn het niet eens met de beslis sing van gedeputeerde staten over de weigering tot (ver)bouw van woningen met garages in de Wilhelminastraat. De provinciale instemming is nodig, doordat de bouw afwijkt van het bestem mingsplan. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort de bezwaar den en een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur op dinsdag 27 november, 11.20 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. ^B Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Komt er tussen Tholen en Oud- Vossemeer een nieuw industrieter rein Welgelegen van 25 ha? Mo gen de bedrijven uit de vol lopende Slabbecoornpolder de Oud-Vossemeersedijk over, rich ting de boerderij van A. («oorden en M. Friderichs? De commissie ruimtelijke orde ning van de gemeenteraad bespreekt die plannen van b en w maandagavond in het gemeente huis te St. Maartensdijk. Slabbe- coorn zou nog 8 ha in noordelijke richting uitgebreid kunnen wor den, richting de boerderij de Kar- nemelkspot van dhr. Geluk. Financieel is dat aantrekkelijk ge zien de wegen en energievoorzie ningen. Het bedrijventerrein wordt dan echter naar de mening van het college een te lang gerekt lint. Ook de woningen bij Bots hoofd zouden dan te dicht in de buurt komen. Na overleg met de provincie vonden b en w door gaan in de Slabbecoornpolder on gewenst. Het college keek vervolgens naar de omgeving van de Deehoeve bij het kruispunt naar de Oesterdam en de hoek Oud- Vossemeersedijk/Langeweg bij de hoeve Welgelegen. De Deehoeve is met ruim 40 ha landbouwgrond eigendom van de gemeente. Het terrein ligt prima in het zicht, is goed bereikbaar, maar het open landschap wordt ernstig aangetast en dat noemen b en w zeer nade lig. De veenachtige grond is slecht voor de bouw en een forse water gang moet worden overschreden. De aanleg van energievoorzienin gen is ook een flinke kostenpost. B en W kiezen voor Welgelegen aan de Langeweg. Alles is daar vlakbij: Brabant, de Oesterdam en de energievoorzieningen ko men uit de aan de overkant van de Links het gebied Welgelegen tussen de Langeweg en de Oud-Vossemeersedijk, waar industrie zou moeten komen. Rechts bedrijven in de Slabbecoornpolder. Oud-Vossemeersedijk gelegen Slabbecoornpolder. Flink in het groen gestoken zal het 'bedrijven park' - zoals het college aan de raad schrijft - wel in het open landschap passen. De Oudeland- sedijk vormt aan de zuidkant voor een afgrendeling. De ondernemin gen »in de Slabbecoornpolder zul len volgens b en w garen spinnen bij die uitbreiding. De uitstraling en aantrekkingskracht wordt gro ter. De 'lage grondprijs' - een bedrag wordt niet genoemd - is van doorslaggevende betekenis in de concurrentieslag om nieuwe be drijven, aldus b en w. B en W wil len nog een tweede ontsluiting naar de Oud-Vossemeersedijk, naast de smalle Langeweg. Negatieve omstandigheden zijn volgens het college het ontbreken van voldoende zicht op de toe komstige bedrijven en de 6 grond eigenaren en 3 pachters waarmee onderhandeld moet worden. Geen van de 9 betrokkenen heeft tijdens overleg met b en w echter 'overwe gende bezwaren' geuit tegen het bedrijvenpark Welgelegen, zo schrijven b en w aan de commissie ruimtelijke ordening. De commissie spreekt maandaga vond verder over uitbreiding van het industrieterrein St. Annaland met 6 ha en de besteding van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds van 1.3 miljoen gulden. Daarvan is 6.6 ton voor verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven en 5.5 voor woningverbetering. Zie ook Tholenderwijs. Tijdens de kinderboekenweek konden er in de bibliotheken en de uit- leenposten op Tholen kleurplaten en boekenleggers ingeleverd worden. Veel kinderen deden hieraan mee. De winnaars hebben een leuk kinder boek gekregen. Kleurplaten Boekenleggers Poortvliet: Jacomien Krijger Artwin Otte Torkjell v.d. Mark Lian Bouman Scherpenisse: Jeroen Poot Eline Rijstenbil Willem Quaak Leonard Potappel Stavenisse: St. Annaland: St. Maartensdijk Tholen: Daniëlle van Beveren Gerdien Lambregtse Bianca Bos Carlo van Dienst Erna Pul Pauline v.d. Zande Jeanette Smits Sandra Potappel Diana Kodde Leonard Ketting Corina Polderman Saskia Bouten Annemarie v.d. Wiel Vivian van Loon (door J.H. Pelleboer) Nu ook november aanwijzingen geeft als een te warme maand, is de kans groot dat het jaar 1990 als de warmste wordt genoteerd over een periode van rond de driehonderd jaar. Over die periode beschikken wij over betrouwbare temperatuurcijfers, en tot heden staan drie jaren aan de top met een etmaalgemiddelde van 10,7 graden Celsius. Dat was in 1779, 1846 en verleden jaar. Wanneer deze november 1 a 2 graden war mer uitvalt dan normaal, kan 1990 boven dat cijfer als allerwarmste jaar uitkomen. Dit wordt berekend over de vier volle seizoen, van 1 de cember tot en met 30 november. Opmerkelijk is, dat deze drie warme jaren in belangrijke mate in die richting zijn geduwd door drie bij de toppers behorende zeer zachte winters. In 1990 kwam daar ook nog een opvallend voorjaar bij. Het weersverloop in deze herfst zegt niets ten aanzien van de komende winter. Het is een herfst met bijzonder veel ei kels en beukenootjes, wat vroeger als een waarschuwing werd be schouwd voor een koude tot strenge winter. Volkomen onbetrouwbaar, zo is uit onderzoek gebleken. Twee jaar geleden (1988), was er ook een zeer rijke oogst van eikels, maar de winter die erop volgde, behoorde tot één van de warmste. Bekijken wij de winters over een kleine driehonderd jaar, dan mag wor den gezegd dat er nimmer meer dan drie zachte tot warme winters na elkaar zijn voorgekomen. Toch geeft dat geen zekerheid voor de komen de winter. Het is heel goed mogelijk dat één van de komende drie maan den winters uitpakt en dat zou voor de schaatsliefhebbers meegenomen zijn. Voor één a twee weken schaatsijs hebben wij geen zeer koude of strenge winter nodig. THOLEN 22, 29 nov. Cursus kruisvereniging 'een zieke verzorgen in eigen huis', Wijkgebouw 14-16 u. 30 nov. en 1 dec. Vogeltentoonstel ling, Meulvliet SINT-ANNALAND t/m 29 nov. Expositie stillevens en landschappen, bibliotheek 24 nov. Intocht Sint-Nicolaas in de haven om ca. 15 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 nov Tentoonstelling schil derijen, bibliotheek 13 dec. Vergadering ZLM, 19.30 u. café P.J. van Houdt SCHERPENISSE 27 nov. Studiever. Calvijn, 19 u. Hoeksteen, dhr. Jansen over Golf crisis 1 dec. lie Bekerwedstrijd H.S.V. Anna Vosdijkpolder 13.30-16.30 u. OUD-VOSSEMEER 23 nov. Soosavond Jong Vosmaer, Vossekuil 24 nov. Intocht Sint Nicolaas 23 en 24 nov. Duivententoonstel- ling in café De Hoop 30 nov. Sinterklaasfeest Jong Vosmaer, Vossekuil 1 dec. Clubwedstrijd HSV 't Scharretje, van Haaftenpolder SINT-PHILIPSLAND 30 nov. Donoravond Rode Kruis, 18.30 - 21 u. BERGEN OP ZOOM 24 nov. Optreden The Serenes, Botte Hommel 22 u. 25 nov. t/m 30 dec. Etcetera- expositie van Anton van Meurs, Markiezenhof 8 dec. Koffieconcert Willem Ver- mandere, De Maagd 12 u. 9 dec. Orgelconcert Erwin Neve, 16 u. Gertrudiskerk film film film ROXY 1: Days of thunder - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Gremlins II - a.l. za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Cadillac man - a.l. vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Aste- rix en de knallende ketel - a.l. za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Revenge - 12 jaar, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Ghost - 12 jaar, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Pretty wo man - a.l. vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., do 20 u. The cook, the thief, his wife and her lover - 12 jaar, ma t/m wo 20 u. Frank en Frey - a.l. za, zo en wo 14 u. Er zijn in het leven zo veel dingen waarop wij - graag in eigen lijn en als gewone stervelingen - ook wel eens kritisch willen zijn. Een mens kan zonder lucht niet leven en zonder voedsel evenmin. Zo heeft "natuur" haar wet geschreven en toch gaan wij daar tegenin. Wij zitten met een aantal vragen waarop maar niemand antwoord geeft. Zo kunnen wij maar slecht verdragen waarom een mens niet eeuwig leeft. Waarom niet zonder stenen bouwen? Waarom de zon steeds onder gaat? Waarom een kat en kater mauwen en waarom Sinterklaas bestaat? Waarom geen wijnboer zonder druiven? Waarom geen schapen zonder wol? Geen duivenmelkers zonder duiven en waarom klinkt een leeg vat hol? Kan er geen sneeuw zijn zonder vlokken en zonder water ook geen ijs? Waarom heeft onze beiaard klokken en hebben nieten nooit een prijs? Waarom geen vissen zonder graten? Geen karbonades zonder been? Waarom zit oude kaas vol gaten en is een goed mens nooit van steen? Waarom geen borstels zonder haren? Waarom geen ruiter zonder paard? Waarom kan 't Gooi niet zonder Laren en waarom heeft een vrouw geen baard? Zo kan een smid niet zonder ijzer, maar ook geen bakker zonder meel. Een torenklok niet zonder wijzer en waarom kijkt een otter scheel? Wat is een polder zonder sloten? Wat is een zanger zonder stem? Een duizendpoter zonder poten? Een muizenvanger zonder klem? Wat is een huilbui zonder tranen? Wat is een hond die zegels spaart? Een waterleiding zonder kranen? Wat is een duivel zonder staart? Veel onzin heb ik nu geschreven en heus, ik ben nog lang niet klaar, mocht u om deze stijl niet geven, vergeet dan dit gekrabbel maar. Schoonheidsspecialiste Wilma van Bodegom-van Vossen houdt vrijdag a.s. van drie tot acht uur open huis in de Burg. Baasstraat 36 te St. Annaland. Er zijn door lopende demonstraties van hydro- lifting(maskerbehandeling) met produkten van de Franse derma toloog en natuurarts dr. G.M. Collin. Rimpels vervagen en na de behandeling ziet de huid van het gezicht en de hals er weer fris en gezond uit. Op Tholen en Sint-Philipsland is onlangs gecollecteerd voor het na tionaal jeugdfonds van Jantje Be ton. De Sint-Philipslandse jeugdbrandweer zamelde in eigen dorp 518,10 in en collecteerde daarnaast voor het eerst ook in Sint-Maartensdijk. Dat bracht 562,- op. In Sint-Annaland tekende speel tuinvereniging Vrij en Blij voor de inzameling. Er werd 635,95 ge collecteerd. In Scherpenisse werd door Jantje Beton 298,65 op gehaald. Van de opbrengsten komt de helft direct ten goede aan het plaatselij ke jeugdwerk, namelijk aan de collecterende verenigingen en groepen. Met de andere helft fi nanciert het nationaal jeugdfonds projecten in het hele land. VERVOLG VAN PAG. 1 puntfunctie van de oogheelkunde in Lievensberg hadden gezien. "De oogheelkunde levert ook een forse budgettaire bijdrage," zei hij. Van der Ent herinnerde eraan dat twee jaar en drie maanden ge leden de eerste besprekingen plaatsvonden, zodat de vernieu wing snel is gerealiseerd. Hij bood het ziekenhuis een apparaat aan, waarmee kleine chirurgische in grepen met radiogolven kunnen worden uitgevoerd. Burgemeester drs. P. Zevenbergen van Bergen op Zoom benadrukte de belangrijke functie van Lievensberg voor de regio West-Brabant, mede gezien de toenemende vergrijzing. Hij opende de nieuwe polikliniek door boven de ingang het naam bord 'oogheelkunde' te onthullen. De kliniek bevindt zich direct links van de hoofdingang van het ziekenhuis. Met name de wacht kamer is aanzienlijk uitgebreid, omdat er voorheen maar vijf zit plaatsen waren. Een achttal werk ruimten met allerhande appara tuur completeert het geheel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7