Strijd ontbrandt over aanleg bos Suriname Thoolse polderwegen naar het waterschap Polikliniek oogheelkunde vernieuwd Pakketten Ai 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Burgemeester en Van der Jagt: in St. Maartensdijk Wethouders Van Schetsen en Versluijs: in Stavenisse Eerste bijeenkomst gebruikers Oosterschelde Geen pizzeria in Tholen Uien 27 cent Landbouw in het geweer VVD wijst grotere aula af Vergadering Zeeuwse Kruis Burgemeester Van der Munnik en wethouder Van der Jagt willen in de Muijepolder bij St. Maartensdijk een tweede bos aanleggen van 20 a 25 ha. De wethouders Van Schetsen en Versluijs wensen daarentegen Stave nisse in het groen zetten met een bos van gelijke om vang. De vier collegeleden zijn het wel eens over een soortgelijk bos bij Tholen. Hondentoilet Deze week "Een bijzondere polikliniek voor een buitengewoon bijzondere specialist in een buitengewoon bijzonder specialisme." Dat zei waarnemend algemeen directeur A.M. Vosmer van ziekenhuis Lievensberg vrijdagmid dag. De nieuwe oogheelkundige polikliniek van het Bergse ziekenhuis werd toen officieel, geopend, waar door oogarts O. Lopes Cardozo en zijn assistenten aan de slag kunnen in een verbeterde en modern ingerichte ruimte. 16.000 Consulten Donderdag 22 november 1990 47e Jaargang no. 2 Zestien raadsleden voor, één tegen Mogelijk binnenkort tweede oogarts in ziekenhuis Lievensberg Forse bijdrage Met alleen de stem van I.C. Moerland (PvdA) tegen, heeft de gemeenteraad van Tholen besloten, in princi pe de wegen buiten de bebouwde kom over te dragen aan het waterschap. "Uw antwoorden hebben me niet kunnen overtuigen," zei Moerland tegen wethouder J. v.d. Jagt. De socialist vreesde dat 'de burger de klos is'. ZIE VERDER PAG. 7 Tholen heeft al lang zijn Bosje langs de Vest en St. Maartensdijk sinds enkele jaren een bos in de Muyepolder. Om het groen op het eiland uit te breiden, opperden b en w het idee om bij elke woon kern - behalve St. Maartensdijk - een zogenaamd dorpsbos van 5 ha aan te leggen. In het kader van de ruilverkaveling zou dat goed kun nen, want via die weg is er snel grond voor handen. Het college ging aan het rekenen en schrok: een dorpsbos zou jaar lijks 32.000 gulden aan exploita tiekosten vergen, dus bij zes bossen bijna twee ton. "Dat is een te zwaar financieel offer", aldus b en w. "Bovendien verdient een groenvoorziening van 5 ha nauwe lijks de kwalificatie bos. Zo'n op pervlak stelt weinig of niets voor. Het is te klein om als volwaardig uitloopgebied te fungeren. De ge middelde wandelaar voelt er niets voor om in het dorpsbos rondjes of kringetjes te gaan lopen." B en W vreesden ook, dat de dorpsbosjes veredelde hondenuit- laatplaatsen zouden worden. "Ecologisch of natuurweten schappelijk geven dorpsbosjes weinig waarde. Daarvoor is de druk te groot. Tevens hebben wij laten meewegen dat op schoots afstanden in Bergen op Zoom en omstreken waardevolle bosgebie den aanwezig zijn. Aanleg van zes dorpsbossen is dus niet verant woord", concluderen b en w. Ze willen wel inspelen op de mo gelijkheden van de ruilverkaveling om via polderwegen aantrekkelij ke wandel- en fietsroutes te maken door beplanting aan te brengen. "Dat is betaalbaar", aldus het college. Daarnaast wil men twee grotere bossen aanleggen. "Het maat schappelijk gebruik zal daarvan veel hoger liggen omdat er gerui me tijd gewandeld kan worden. Het is immers een voorziening met body. Wanneer dat bij een bestaand natuurgebied als de Pluimpot kan, betekent dat nog een belangrijk stuk drukverlich- ting." Volgens b en w kon de consulent voor natuur en landschap zich he- ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel heeft gewaarschuwd dat de landbouw in het geweer komt wanneer het gemeente bestuur twee grote bossen wil aanleggen. Hij zei dat don derdag tijdens de tweede in spraakbijeenkomst over het ruilverkavelingsplan St. An- naland. "Tegen een dorpsbos aan de rand zoals in het blok St. Annaland is gevraagd heb ben we geen bezwaar. Wel te gen twee grote bossen midden in het landbouwgebied. Daar hebben we grote problemen mee", aldus de ZLM- kringvoorzitter. Voorzitter G.L.D. Gaakeer van de landinrichtingscom missie zei opnieuw met de ge meente te gaan overleggen om een dorpsbos te krijgen. Hij liet nog weten, dat de burge meester - die ook deel uit maakt van de landinrichtingscommissie - in een eerder stadium had gepleit voor een bos van 8 ha bij St. Annaland. lemaal in dat standpunt vinden. Aanleg van twee bossen van 20 a 25 ha zou in het kader van de ruil verkaveling kunnen, waarbij een geringe bijdrage van de gemeente verwacht wordt: het jaarlijks maaien van de bermen in het bos. B en W kiezen voor een groot bos bij Tholen gezien het 'maatschap pelijk rendement'. Er wonen daar veel mensen en die kern zal ook het sterkst groeien. Het tweede bos moet in St. Maartensdijk ko men bij natuurgebied de Pluim pot. Het college spreekt hier over een 'hoog maatschappelijk rende ment' gezien de aanwezigheid van St. Maartensdijk, Scherpenisse en 5 campings. De wethouders Van Schetsen en Versluijs geven voorshands de voorkeur aan een bos in Stavenis se in plaats van in St. Maartens dijk met het oog op een goede spreiding van recreatieve voorzie ningen. De commissie ruimtelijke orde ning brengt maandagavond advies uit over dit voorstel. PvdA en CDA hebben met 9 stemmen een meerderheid in de raad wanneer de fracties de standpunten van hun wethouders overnemen. Tijdens een inspraakbijeenkomst over het eerste ruilverkave lingsplan op Tholen, het blok St. Annaland, werd onlangs ook ge pleit voor aanleg van een bos bij de Suzannapolder. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ouderen springlevend bij tienjarig bestaan stichting Welzijn voor Ouderen Bidt en Werkt Scherpenisse huldigt leden van het eerste uur J. van den Bos verlaat Kamer van Koophandel Nieuw industriegebied bij Tholen over de Oud- Vossemeersedijk heen? St. Maartensdijk was hard toe aan feestavond voor 20 jaar Haestinge Eeuweling LJ. Havermans in de Vossemeren Graszaadteelt in gevaar na ruilverkaveling Meerderheid gemeenteraad tegen subsidie voor glastuinbouw Burgemeester ontvangt hand tekeningen tegen sluiting Vos- semeerse kapsalon Diploma's voor 27 jeugdvoet balspelleider Spanning tussen trainer en spelers SPS ondanks fraaie tweede plaats EEN HANDVOL GELUK IS MEER WAARD DAN EEN ZAK VOL WIJSHEID Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Karmel wil daarom pakketten met voedingswaren daar naartoe stu ren. Die zijn bestemd voor de mensen die daar op een diaconale bijdrage zijn aangewezen, én voor kinderen in tehuizen. Een pakket voor een volwassene kost f. 24,- en voor een kind f. 12,-. Mensen die iets willen bijdragen kunnen hun gift storten op postgiro 39.22.440 of bankrek. 33.50.80.243 van de commissie Middelburg-Karmel. Voor meer informatie kan men te recht bij J. Schot, tel. 01180-27425. "De oude polikliniek voldeed niet meer aan de eisen des tijds, maar deze nieuwe gaat die eisen te bo ven," aldus Vosmer. Hij zei dat er nergens zoveel wetenschappelijk dispuut is als binnen de oogheel kunde en dat Lopes Cardozo daarbij allerminst beschouwend bezig is. "Zijn werk brengt voor het ziekenhuis ook de nodige kosten mee." De arts zelf was ingenomen met de nieuwe ruimte, omdat de oude achterbleef bij de ontwikkelingen in de oogheelkunde. Hij schetste die ontwikkelingen, waarin Lie vensberg een belangrijke rol speel de. Zo was het poliklinisch opereren een landelijke primeur. De chirurgie groeide en staarope raties vormen daarbij de hoofd moot. Door de eigen laserapparatuur die Lievensberg nu heeft, hoeven patiënten voor dergelijke operaties niet langer naar Roosendaal. Lopes Cardozo bracht zijn voorganger W. v.d. Valk terug in herinnering, van wie hij de praktijk in 1982 overnam. "Een betere start kan een begin nend oogarts zich niet wensen. Deze begaafde arts kende ieder een, ook sociaal. Wim is voor mij onvergetelijk, hij zou vandaag blij zijn geweest" aldus Lopes Cardo zo. De negen medewerkers van de af deling oogheelkunde kregen in 1989 maar liefst 16.000 consulten te verwerken. De wachttijd va rieert van zes weken tot drie maanden, maar de Bergse arts noemde dat nog kort in vergelij king tot de randstad waar met een jaar rekening moet worden gehou den. Niettemin is er een tekort aan oogartsen. Lievensberg adverteert al sinds 1986 voor een tweede oog arts. "Tot nu toe zonder resultaat, maar ik hoop binnenkort met be tere berichten te kunnen komen," zei Lopes Cardozo. Door de toe name van het aantal ouderen in de regio zag hij voor de toekomst een groeiende behoefte aan oogheel kundigen. De heer Kramer van de maat schap west-West-Brabant van oog artsen (Bergen op Zoom en Roo sendaal) vond dat er met de nieu we kliniek een einde was gekomen aan een lange lijdensweg. Volgens hem was er in Lievensberg een unieke voorziening tot stand ge komen. Kramer zei dat van de ver wijzingen naar specialisten een kleine 25% naar de oogarts is. Door de extra mogelijkheden in Bergen, op Zoom kunnen de art sen in Roosendaal zich verder ver- De VVD verklaarde maandaga vond tijdens de raadsvergadering tegen de uitbreiding van de aula te Sint-Annaland te zijn. Als enige partij konden de liberalen niet in stemmen met het voorstel van burgemeester en wethouders om 225.000 gulden te besteden aan het vergroten van de ruimte. De andere partijen hadden geen moeite met het voorstel. Fractie voorzitter J.L. van Gorsel van de VVD vond het niet verantwoord om zoveel geld uit te geven aan de ze voorziening terwijl er in het dorp andere ruimten zijn die ge bruikt kunnen worden wanneer er grote uitvaartdiensten gehouden worden. Hij wees in dit verband op De Wellevaete ('Die heeft een exploitatietekort') en de hervorm de kerk. "Ook ten opzichte van de 4 kernen waar geen opbaarruimte is, vinden wij het niet verant woord. Straks komt er een wens uit Sint-Maartensdijk of Tholen om uit te breiden. De essentiële ruimten in de aula van Sint- Maartensdijk zijn goed.Wij zijn tegen deze post", aldus Van Gorsel. Wethouder J. van der Jagt van openbare werken wees erop dat de aula 'gewoon te klein' is. "Met name in Sint-Annaland is er veel belangstelling voor uitvaartplech tigheden. We hebben een sober plan opgesteld waarbij veel beper kingen zijn opgelegd." De wethouder zei niet te geloven dat er een roep uit Sint- Maartensdijk zal komen. "Uit Tholen zou het wel kunnen", zo gaf hij toe. Van Gorsel zei dat hem reeds ge ruchten ter ore waren gekomen dat Tholen te klein zou zijn. Van der Jagt zei dat er 'geen zekere plannen' voor Tholen bestaan. De provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis vergadert zaterdag in De Zaete in Yerseke. Behalve een aantal huishoudelijke zaken vermeldt de agenda het voorstel om voor volgend jaar een quo tumheffing te verzoeken van een gulden per lid. Tevens komt de statutenwijziging - nodig door de fusie van de regionale kruisvereni gingen - aan de orde. Eerder ge beurde dat in een extra algemene vergadering op 1 november, maar toen kon geen besluit worden ge nomen omdat het vereiste quo rum niet aanwezig was. Tenslotte vermeldt de agenda de verkiezing van leden voor het algemeen bestuur en voor de ledenraad. De vergadering begint om tien uur. Aansluitend verzorgt alge meen directeur J.M. van Rheenen van de stichting Thuiszorg Rotter dam i.o. een inleiding over de sa menwerking tussen gezinsverzorging en kruiswerk. Sinterklaas legt aan de burgemeester uit dat de kinderen van Tholen graag een overdekt zwembad willen. De stuurgroep Oosterschelde or ganiseert donderdag 6 december voor het eerst een gebruikersbij eenkomst in hotel Goes, aanvang half acht. Belangstellenden en be langhebbenden kunnen de stuur groep informeren over hun ervaringen en wensen voor de Oosterschelde. Zelf zal de stuur groep informatie geven over ac tuele zaken. De aanwijzing van de Oosterschelde in het kader van de natuurbeschermingswet staat cen traal. In de pauze en na afloop is er gelegenheid tot informeel con tact. De stuurgroep bestaat uit vertegenwoordigers van rijk, pro vincie, gemeenten en waterschap pen. Voor de Grevelingen en het Krammer-Volkerak zijn deze bij eenkomsten al vaker belegd, maar voor de Oosterschelde is het de eerste keer. Tholen krijgt geen pizzeria. Het voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan Stadskern voor het pand Brugstraat 17 werd maandagavond tijdens de raads vergadering ingetrokken. Dhr. A.A.S.M. Ibrahim uit de Hoogstraat wilde de voormalige slagerij van A. Beirnaert omzet ten in een Italiaans restaurant. Bij nader inzien ziet hij daarvan af. "Mijn collega doet niet meer mee", laat de initiatiefnemer we ten. Alleen durft hij 't niet aan. "Ik heb er lang over gedacht, maar misschien loopt een pizzeria wel niet in Tholen. Daarom begin ik er niet aan." Via de Thoolse veilingen zijn bij ZHZ in Barendrecht zestig ton ui en verkocht. Maat 40/60 voor 26,- - 26,10 en maat 60/80 voor 27,20 per honderd kilo. Burgemeester Zevenbergen van Bergen op Zoomfrechts en inzet links) en oogspecialist Lopes Cardozo(links). Tussen hen in is Lievensberg-voorzitter Van der Munnikfburgemeester van Tholen) nog zichtbaar. diepen in de netvliesproblematiek, liet hij we- >»n Kramer omschreef Lopes Cardozo als iemand voor wie het vak ook een hobby blijft, terwijl de Bergse arts daarnaast ook het opleiden van assistent-artsen mee aanpakte. De heer Van der Ent, die namens de maatschap de onderhandelin gen met het ziekenhuis voerde voor de nieuwe kliniek, vond dat directie en staf heel goed de speer- Moerland was ongerust dat de ge meente na de overdracht geen en kel sturingsmiddel heeft om de bijdrage die het waterschap van de burgers vraagt mee te bepalen. De wethouder zag nog wat in het halfjaarlijks overleg dat beide in stanties voeren, maar daarin had de PvdA'er geen vertrouwen. "Een voorbeeld is de bomennota. Wanneer de gemeente vraagt om bepaalde afspraken daaruit na te komen, honoreert het waterschap dat niet." Hij vroeg schorsing van de vergadering voor enkele minu ten, waarna hij als enige tegen stemde. Fractiegenoot M.A.J. v.d. Linde lichtte toe dat de rest van de fractie niet wilde afwijken van de mening die oud-fractievoorzitter J. de Bres vorig jaar in de com missie bestuurlijke aangelegenhe den uitsprak. Bovendien liet Van der Linde het draagvlak van het waterschap meewegen, omdat zonder wegenbeheerstaak de fu siegedachte de kop opnieuw zou kunnen opsteken. Verschillende fracties zetten vraagtekens bij het beheer van de wegen door het waterschap. Zou het schap die taak wel aankun nen? Ze doen het goedkoper, maar is het onderhoudsniveau dan toch gelijk? Van der Jagt had er alle vertrouwen in, omdat het waterschap zelf al tientallen jaren onderhoud verricht aan de eigen wegen. Hij kon niet zeggen wat het waterschap zou doen wanneer er geld tekort is voor het wegen- onderhoud. In de nieuwe situatie krijgt de gemeente dat geld van het rijk en moet het vervolgens doorsluizen naar het waterschap. De doelmatigheid (alle wegen bui ten de bebouwde kom in één hand) en de financiering (de ge meente vindt dat een adequate rijksvergoeding ontbreekt) waren voor VVD en SGP doorslagge vend om te kiezen voor overdracht van de wegen. W.C. van Kempen (CDA) meende dat dit principe besluit verder wordt uitgewerkt. Hij wilde b. en w. daarvoor de ruimte geven, zodat er een eind voorstel met de nodige bepalingen aan de raad kan worden voor gelegd. Van der Jagt zei nog dat bij een lagere uitkering uit het gemeente fonds, het door te sluizen bedrag ook wordt aangepast. Moerland verkeerde in de veronderstelling dat dit bedrag ongewijzigd bleef,' zodat het de gemeente meer zou kosten. Hem leek een wegschap, zoals op Walcheren, wel iets om dat de gemeente dan toch zeggen schap houdt. J.L. van Gorsel (VVD) was daar niet voor: "Ge meenschappelijke regelingen zijn ondingen en als gemeente hebben we daarin weinig inbreng." Op Tholen gaat het om 111.36 normkilometers die bij het water schap komen. Per normkilometer zal de uitkering uit het gemeente fonds het eerste jaar (1992) f. 8.022,- bedragen en in de eindfase f. 13.036,-. Vier Thoolse raadsle den hebben tevens zeggenschap in het waterschap: M.A.J. v.d. Linde en mevr. J.A. Snoep-Overbeeke (PvdA) en J. Versluijs (CDA) als hoofdingelanden, J.L. van Gorsel (VVD) als gezworene. Middelburg-Karmel, een werk groep voor zending en diaconaal werk opgenomen in de centrale diaconie van de Hervormde ge meente Middelburg, werkt al meer dan 20 jaar voor de mensen die zendingswerk verrichten in Suriname. Karmel is een plaatsje in de binnenlanden van Suriname, aan de rivier de Marowijne. Door de oorlogsomstandigheden zijn de mogelijkheden op zendingsge- bied daar beperkt, maar de hulp aan de armen - waaronder veel vluchtelingen uit het Bosland - is meer dan ooit nodig. Middelburg-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1