Graszaadteelt in Hollaerepolder in gevaar na de ruilverkaveling Geen gemeentesubsidie voor glastuinbouwcentrum 'Heel erg moeilijk' 'Om beurten slikken' Toeslag jagers ganzenschade W. van Engelen en M.J.C. Geluk(Barenbrug) vrezen het ergste Roolandpolder naar het blok Oud-Vossemeer Ganzenopvang vergt teveel tijd Donderdag 22 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 "Het ergste voor de graszaadteelt moet gevreesd wor den. Dat wordt onmogelijk", zei M.J.C. Geluk na mens de kweekbedrijven Barenbrug, Van der Have en Mommersteeg tijdens de tweede inspraakbijeenkomst over de ruilverkaveling rond St. Annaland. Zeer onzorgvuldig Regelrechte ramp Weinig inhoud Gevoelige snaar Wrange smaak Invloedssfeer Dreven/dammen Hollaereweg racebaan Uitruilcoördinator Premieregeling bedrijfsvestiging beperkt tot industrie De vestigingspremie voor bedrijven op Thoolse industrieterreinen wordt niet door getrokken naar bijvoorbeeld een centrum voor glastuinbouw. Slechts het CDA (in clusief wethouder Versluijs), de VVD en de RPF/GPV wilden dat wél, de overige tien raadsleden niet. Pijler Opvijzelen Het was donderdag in de Welle- vaete nog drukker dan tijdens de eerste voorlichtingsavond. Zo'n 125 belangstellenden luisterden naar de inleiding van voorzitter G.L.D. Gaakeer, de uitleg van se cretaris ir. B.A.M. Holtslag bij het voorontwerp-plan en de toelich ting van kadaster-medewerker Kok. Het was een herhaling van de eerste bijeenkomst. De Hollaerepolder, de graszaad teelt, het beheer van de natuurter reinen en de schade van ganzen waren de meest besproken onder werpen. Een aantal landbouwers bleken zeer kritisch te staan ten opzichte van de plannen. "Het kan toch niet de bedoeling van de landinrichtingscommissie zijn om de bedrijfsvoering van sommige akkerbouwers in gevaar te brengen", zei W. van Engelen. Hij verklaarde zich tegen uitbrei ding van het Stinkgat en de kre ken in de Hollaerepolder en de Van Haaftenpolder. "De commis sieleden die de landbouw verte genwoordigen, zijn zeer onzorgvuldig te werk gegaan. De graszaadteelt - er ligt 100 ha gras zaad in die twee polders - dreigt in gevaar te komen wanneer er gras rond die kreken komt. Dan krij gen we met belending te maken. Zelf heb ik 30% graszaad, want op zware grond zijn er weinig al ternatieven. De rentabiliteit komt in gevaar", aldus Van Engelen, die Staatsbosbeheer of de gemeente aansprakelijk wilde stellen voor de te verwachten schade. "Ook de schade van de ganzen wordt gro ter", vreesde de jonge akkerbou wer. Hij bestreed de tekst in het plan, dat vanuit het natuur- en land schapsbehoud bezien, het agra risch gebruik in de reservaatsgebieden en langs enke le kreekrestanten een knelpunt is. "De natuurgebieden vormen juist een knelpunt voor de hoofdfunc tie landbouw", zei Van Engelen. M.C. Polderman onderschreef die woorden. "De Hollaerepolder wordt gewurgd door de natuurge bieden. Waarom is er binnendijks een uitbreiding nodig als je ziet hoeveel hectares natuurgebied er niet buitendijks zijn", aldus Pol derman, doelend op o.a. de 200 ha van Rammegors. "We hebben de belending bij de graszaadteelt over het hoofd ge zien", zei voorzitter Gaakeer. "Ik erken die onzorgvuldigheid. We zullen daar naar moeten kijken, want uitbreiding van gras rond de kreken kan belastend zijn voor de landbouw. Belending kan tot 100 meter optreden." De overlast van ganzen noemde de voorzitter 'een regelrechte ramp'. "Elke dag moet je 7 tot 8 keer het land op om de rotganzen weg te jagen. In het gebied tegen de Krabbenkreek aan wordt het elk jaar erger. Ook andere vogels geven overlast. De rotganzen eten de wintertarwe overdag op, de smienten nemen 's nachts de rest voor hun rekening. Zo wordt er 4 tot 6 ha opgegeten; 't is een ramp!", aldus Gaakeer. Secretaris Holtslag bracht naar voren, dat gekozen is voor con centratie van natuurbelangen. "We hebben aan natuurwaarden Het maken van de ruilverka velingsplannen gaat niet van een leien dakje, zo bleek tij dens de tweede bijeenkomst over het blok St. Annaland. Akkerbouwers gaven de land- bouwvertegenwoordigers in de landinrichtingscommissie op hun kop omdat ze onvol doende rekening hadden ge houden met de landbouwbelangen. "Het plan is een compromis tussen verschillende partijen", zo verdedigde voorzitter Ge rard Gaakeer zich. "We waren het niet altijd met elkaar eens. Om beurten hebben we moe ten slikken en als landbouw zijn we er hier en daar nog niet gelukkig mee. Daarom zullen we een aantal zaken op nieuw bekijken." vastgelegd wat er nu al is. De landbouw heeft die beïnvloeding dus al en wij willen dat beperken door afronding van de natuurge bieden. Ten aanzien van de gan zen is sprake van een brede problematiek. Die zullen buiten dijks opgevangen worden", zei Holtslag. "Een mooi en lang verhaal met weinig inhoud", zo bekritiseerde Van Engelen de woorden van de secretaris. "Wij borduren gewoon voort op wat er al is", was de reac tie van Holtslag. Voorzitter Gaa keer noemde het toch Tg vervelend, dat de oplossing voor Scholeksters vliegen op in het natuurgebied het Stinkgat. De vogels waren zaterdagmiddag door het hoge water en de harde wind buitendijks naar het Stinkgat gevlucht. Ze fourageren op de slikken, waar ze veel schelpdieren als kokkels en mossels en ook krabben eten. de ganzenproblematiek zo lang duurt. M.J.C. Geluk had overleg ge pleegd met de keuringsdienst NAK en met belendingen van 50, 100 en 200 m(afhankelijk van de perceelsgrootte) wordt de gras zaadteelt onmogelijk. "Men zal naar andere percelen gaan uitkij ken." Voorzitter Gaakeer wilde het nogmaals bekijken. "We kun nen het de landbouw niet aan doen dat de graszaadteelt verdwijnt." Geluk waarschuwde ook voor overlast van beplanting op dijken. Volgens Gaakeer worden de dij ken door schapen beweid, zij het niet allemaal. Staatsbosbeheer probeert kringen te krijgen. Daar naast streeft men voor sommige dijken naar verruiging. J.C. Kooijman concludeerde, dat er een schutting opgetrokken Landinrichtingscommissie-voorzitter Gerard Gaakeer aan het ploegen in de Van Haaftenpolder in de buurt van het Stinkgat. wordt tussen landbouw en natuur en milieu die steeds hoger wordt. "Wij hebben de natuur zo ge maakt en verzorgd en nu men 't zo mooi vindt, wil men het over nemen. De schade van rotganzen is sinds 1984 vervijfvoudigd en het wordt steeds erger. We zijn bezig onze waarden van de hand te doen. Boeren blijken omkoop baar. Men verkoopt 't spul dan maar. De landbouw heeft geen waarde ring, geen respect meer van de overheid en dat grieft me. Waar om kunnen de boeren zelf of het waterschap de natuurgebieden niet beheren in plaats van Staats bosbeheer. Dat is toch veel aan trekkelijker, want de jacht wordt ook beperkt wanneer Staatsbos beheer het voor het zeggen heeft. Er zijn andere beheersmogelijkhe- den nodig", aldus Kooijman, die applaus kreeg voor zijn inbreng. "U heeft een gevoelige snaar ge raakt", concludeerde Gaakeer. "We worden ook van alle kanten aangevallen. De autochtone be volking heeft dit gebied zo ge schapen en de vreemdelingen vinden het zo mooi, dat ze 't ons afnemen. Jammer, want het on derhoud en de feorg neemt dan af. Het wantrouwen blijft en de scha de aan de landbouw zal onvoor stelbaar toenemen. Het is verschrikkelijk!", zei voorzitter Gaakeer. Secretaris Holtslag bracht daar te gen in, dat ook Staatsbosbeheer belang heeft bij goede verhoudin gen. "Staatsbosbeheer wil de grondgebruikers uit dit gebied zeer zeker bij het beheer betrek ken." Kooijman wilde dan wel afspra ken 'zwart op wit'. "Wij hebben namelijk een wrange smaak in on ze mond van Staatsbosbeheer." ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel noemde de belending van de graszaadteelt en de schade van ganzen 'ernstige belemmeringen' voor de landbouw. "Er zitten ook een heleboel positieve zaken in het plan voor de toekomst van de landbouw. Daarmee kan ik de landinrichtingscommissie compli menteren, maar we zijn verontrust over de gevolgen die uitbreiding van natuurgebieden met zich mee brengen. Laat men eens in ogen schouw nemen, dat de Oosterschelde al een geweldig groot natuurgebied is. "De exter ne werking van natuurgebieden moet beperkt worden, anders wordt de boer de dupe. Ten aan zien van de overlast dienen er ga ranties te komen." Van Gorsel zei 'zeer ernstig ver ontrust' te zijn over het beheer van de natuurgebieden. "Particu lieren kunnen het beheer zeker zo goed doen als Staatsbosbeheer, dat geen geld heeft voor onder houd", aldus de ZLM- kringvoorzitter. Gaakeer antwoordde, dat Staats bosbeheer al veel natuurgebieden op Tholen in beheer heeft. "Het gaat er ons om, dat er op langere termijn een goed beheer van na tuurgebieden nodig is. Andere na tuurbeschermingsorganisaties kunnen het beheer ook doen, maar we hebben nog geen gega digden gekregen", zei de voor zitter. Volgens secretaris Holtslag zijn er op provinciaal niveau afspraken gemaakt dat Tholen bij de in vloedssfeer van Staatsbosbeheer behoort, zoals St. Philipsland bij het Zeeuws Landschap. Van Gorsel pleitte voor een be heersovereenkomst met particulie ren voor de Breeje en de kreek in de Hollaerepolder. M.C. Polderman maakte er be zwaar tegen, dat het waterschap voor 50% moet meebetalen aan een nieuwe stuw in het Stinkgat. "We moeten zelf aan onze toe komstige ellende meebetalen." Voorzitter Gaakeer vond het toch beter dat het waterschap er wat over te vertellen had dan Staats bosbeheer. J.A. Dees, hoofd van de technische dienst, onderstreep te dat. "Het waterschap krijgt nu 50% subsidie tegenover bij het ba sisplan zoet water maar 40%. Af- naland en Stavenisse werd door Arne Geluk aan de orde gesteld. "Maak van de weg St. Anna- land/Stavenisse een voorrangs- weg, zodat men op alle aftakkingen moet wachten. Laat bovendien de kruispunten vrij, daar moet geen beplanting ko men", zei Geluk. Voorzitter Gaa keer was het daarmee eens: "veiligheid gaat voor." Het kruispunt Winkelzeese- weg/Zoetwaterweg wordt op ver zoek van de wegbeheerder verbeterd omdat daar een aantal ongelukken gebeurd zijn. Op een vraag van A. Geluk over specie uit de Winkelzeese water gang bij uitvoering van het delf- plan antwoordde hoofd van de technische dienst J.A. Dees, dat toegezegd is, dat dit mogelijk blijft. "Het is een zaak van de eigenaar/gebruiker en het water schap", vulde secretaris Holtslag aan. Geluk wilde verder weten of de dreef in Withoek tussen de Anna- vosdijkseweg en Annavosdijk blijft liggen. "Hij staat niet op de kaart als te handhaven openbare gezien van dit financieel voordeel heeft de landbouw er een heel groot belang bij om het zoute wa ter in het Stinkgat te beheersen. Daarom willen we het beheer bij het waterschap houden", aldus Dees. Dankzij de stuw kan de wa terkwaliteit tussen landbouw- en natuurgebied goed geregeld wor den. Polderman klaagde verder over het verkeer op de Hollaereweg, de verbinding tussen St. Annaland en de Krabbenkreekdam naar St. Philipsland. "Sinds de opening van de Philipsdam is de Hollaere weg een racebaan geworden." Voorzitter Gaakeer noemde de si tuatie er ook 'levensgevaarlijk' en 'een ergernis'. "Hopelijk wordt de weg naar St. Philipsland zo gauw mogelijk verbreed, zodat men de Hollaereweg gaat mijden." De verkeerssituatie tussen St. An- "Wat zijn nu de rechten voor belanghebbenden?", wilde dhr. J.C. van 't Hof uit Stave nisse weten. Hij wilde niet af hankelijk zijn van de voorlichting van de landin richtingscommissie maar uit andere bronnen putten om sterk te staan bij de komende procedure. Dhr. Kok van het kadaster gaf een uitvoerig antwoord, maar de landbouwer wilde een kort, concreet antwoord. "Het staat in de Landinrich tingswet", zei Kok uiteinde lijk, "maar die is heel erg moeilijk te lezen." Veel hilariteit in de Wellevaete en Van 't Hof was nog niet te vreden. Uiteindelijk kwam er uit waar hij die Landinrichtingswet kon krij gen. "Bij de boekhandel", al dus Kok. weg", antwoordde mr. Holtslag. "Er zijn meerdere soortgelijke si tuaties en bij de nieuwe toedeling van landbouwgronden is de dreef misschien niet meer nodig", aldus de secretaris. Geluk pleitte voorts voor verbete ring van dreven voor een betere bereikbaarheid van landbouwper- celen. "Dat valt onder de kavel- aanvaardingswerken", zei voor zitter Gaakeer. Erfbeplanting kan tijdens de ruil verkaveling voordelig aangelegd worden, want maar liefst 70% van de kosten worden gesubsidieerd. P.M. Scherpenisse meende dat het natuurgebied het Diepe Gat tus sen St. Annaland en Stavenisse tot de meer zoute gebieden van Tho len behoort. J.A. Dees van het wa terschap bestreed dat omdat volgens een bemonstering uit 1986 het zoutgehalte maar 500 tot 700 milligram bedroeg tegenover 5000 tot 7000 voor de Winkelzeese wa tergang. Scherpenisse merkte op, dat hij in 1984 bij het waterschap 5000 mm voor het Diepe Gat had doorgekregen. De landinrichtingscommissie houdt dinsdag a.s. de derde en laatste inspraakmogelijkheid. Er is dan gelegenheid voor een indi vidueel gesprek in de Gouden Leeuw te St. Annaland: van 9.00-12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. Volgens M.A. Geuze moet er spoedig een uitruilcoördinator ko men omdat veel boeren in drie van de vier ruilverkavelingsblokken land hebben. Hij wilde dat niet twee jaar uitstellen. Voorzitter G.L.D. Gaakeer ant woordde, dat toegezegd is dat de uitruilcoördinator in de zomer van 1992 wordt aangesteld. Dat is het jaar van de stemming voor het ruilverkavelingsblok St. Anna land. Ir. Okma liet weten, dat bij de re gistratie van pachters geprobeerd zal worden om het over en weer gebruik te regelen door verschil lende partijen bij elkaar te brengen. De kans is aanwezig, dat de Roo landpolder uit het ruilverkave lingsblok St. Annaland wordt gehaald en bij het blok Oud- Vossemeer wordt gevoegd. Dat bleek donderdag tijdens een dis cussie in de Wellevaete. Dhr. Kok van het kadaster liet weten, dat ruim 60% van de Roolandpolder wordt gebruikt door landbouwbe drijven uit Oud-Vossemeer. "De commissie beraadt zich over een nieuwe indeling", aldus Kok. Dhr. M. Veraart juichte dat toe. Voorzitter Gaakeer merkte op, dat de Roolandpolder op grond van een geografische indeling bij het blok St. Annaland was gevoegd. /■"Maar het wordt mogelijk her zien." M.A. Geuze zei blij te zijn met de overheveling van de Roolandpol der naar het ruilverkavelingsblok Oud-Vossemeer. Het natuurgebied het Stinkgat in de Van Haaftenpolder, eigendom af de dijk. Volgens het ruilverkavelingsplan zou het natuurgebied breid worden. van Staatsbosbeheer, gezien van met omliggend bouwland uitge- "We deinzen terug voor aanvra gen bij concentraties in welke sec tor dan ook," meende de burgemeester. Hij stak niet onder stoelen of banken dat de premie regeling tot de industrie beperkt moet blijven. PvdA en SGP waren het met de meerderheid van het college eens, dat de gemeente voorwaardenscheppend beleid moet voeren. De discussie werd gevoerd naar aanleiding van het commentaar van b. en w. op de nota Landbouw Tholen 2000, die door de georganiseerde landbouw in februari aan het college werd aangeboden. Binnen het college nam wethou der J. Versluijs een minder heidsstandpunt in, omdat hij een financiële prikkel voor een glastuinbouwcentrum verant woord vond met het oog op de werkgelegenheid die dat mee brengt. Versluijs verwoordde de inconsequentie bij het gebruik van de premieregeling: een proef met viskweek - ook een alternatief in de landbouw - op het industrie terrein komt ervoor in aanmer king. Op de Thoolse industrieterreinen is geen plaats voor glastuinbouwcentra, die dus naar elders moeten uitwijken en dan geen premie krijgen omdat ze buiten een industrieterrein zitten. De wethouder wees erop dat er juist in de landbouw problemen zijn. Daarmee reageerde hij weer op M.A.J. v.d. Linde, die zei dat de premieregeling was opgezet in een tijd van grote werkeloosheid en zijn vruchten had afgeworpen. De socialist was ook bang voor 'Westlandachtige toestanden' in de glastuinbouw, maar hem werd duidelijk gemaakt dat 10 tot 15 bedrijven op zo'n 40 hectare het maximum was. Van der Linde vond overigens dat de landbouw zich terecht tot de gemeente wendde. Niet alleen is het een belangrijke pijler van de Thoolse economie, maar bepaalt ook in ruime mate het landschap. De PvdA'er waarschuwde voor milieuschadelijke ontwikkelingen. K.A. Heijboer (SGP) noemde in tensivering van de agrarische sec tor een aandachtspunt, maar financiële steun vond hij moeilijk. Naderhand bracht hij de burge meester nog in verwarring door te stellen dat er rekening moest wor den gehouden met de nuances die hij had aangebracht in het com mentaar van b. en w. Niet duide lijk was wat daarmee bedoeld werd, zodat Heijboer uiteindelijk op een lijn ging zitten met zijn fractie. J.L. van Gorsel (VVD) vond dat alert moet worden in gesprongen op de ontwikkelingen in de landbouw. Stimuleringssub sidies vond hij passen in een voor waardenscheppend beleid. "Dus de financiën niet overlaten aan provincie, rijk of EG," vond de li beraal, die als ZLM-voorzitter nauw betrokken is geweest bij het opstellen van de nota Landbouw Tholen 2000. Van Gorsel zei nog dat in de vergadering van provin ciale staten Tholen als voorbeeld Een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad wil glastuinbouwbedrijven geen subsidie geven. was genoemd voor de ontwikke lingen op landbouwgebied. Ook W.C. van Kempen (CDA) verwees naar provinciale staten, die de mogelijkheden voor het 'kamperen bij de boer' hebben verruimd. "Dat kan het inkomen wat opvijzelen." Dat de economi sche waarde van de landbouw in het commentaar werd opgehan gen aan het aantal arbeidsplaat sen, vond Van Kempen niet helemaal juist. "De produktie per man of vrouw zal een heel ander beeld geven dan in 1947. Als je 't zó leest kun je stellen: dat is niet veel soeps meer. En dat bestrijd ik met alle middelen!" zei de fruitte ler tot hilariteit van de raad. P. van Belzen (RPF/GPV) wilde - evenals Van Kempen - mogelijk heden openhouden voor een fi nanciële bijdrage aan het glastuinbouwproject, maar de burgemeester vond het maar niets. "In twee commissies is er een duidelijk standpunt bepaald en nu ziet u opeens allerlei ope ningen," aldus de raadsvoorzitter. De meerderheid was het met hem De uitgifte van grond in erfpacht op het Smurdiekse industrieter rein aan Aqua Bio Systems was een hamerstuk. Het bedrijf wil er een industriële palingkwekerij be ginnen. Voor een jachtvergunning moet 25 gulden extra betaald worden opdat boeren die schade lijden door ganzen een vergoeding kun nen krijgen. Dat uitgangspunt staat in de nota 'Ruimte voor gan zen' die de nieuwe staatssecretaris Gabor heeft gepresenteerd. Het ministerie van landbouw betaalt tot nu toe bijna 2.5 miljoen gul den schadevergoeding uit eigen zak. De 33.000 jagers betalen nu 135 gulden voor hun jachtvergun ning. In beperkte mate mogen vo gels worden verjaagd met behulp van een geweer. Bij de provinciale wildschade- commissie Zeeland is vorig jaar voor ruim 680.000 gulden schade aangemeld van 175 gevallen. In 1988 was dat maar de helft van dat bedrag. Rotganzen leverden de meeste schade op aan de ge wassen: 330.000 gulden. De tijd die de agrarische sector besteedt aan het bewerkstelligen van een aanvaardbare opvang voor de ganzen, neemt - evenals het aantal overwinterende ganzen in Zeeland - meer dan evenredig toe. Dat meldt het jaarverslag van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap. Over de opvangproblematiek in Sint-Philipsland vond vorig jaar veel overleg plaats. De provinciale commissie beheer landbouwgron den (PCBL) wilde ganzenopvang realiseren door het aanwijzen van relatienotagebieden bij de Bruin tjeskreek, maar dat wezen de agrarische leden in de PCBL en de georganiseerde landbouw af. Voor de duur van een binnendijks opvangexperiment in Sint- Philipsland zouden namelijk - volgens een toezegging van de mi nister - binnendijks geen ganzen- opvanggebieden worden aange legd. De landbouw ziet meer in een actief beheer buitendijks, ge richt op ganzenfourage. Van de ongeveer 130 hectare grazige vege tatie die voor dit doel is-aangelegd in het drooggevallen Krammer- Volkerak, verwacht men niet veel. Anders is dat met het plan om zo'n 30 ha te benutten voor speci fiek ganzenopvangbeheer. Van de gewestelijke raad maakt J.L. van Gorsel uit Oud- Vossemeer als bestuurslid deel uit. Hij is tevens voorzitter van de commissie grondgebruik. Ook vertegenwoordigt hij de raad in de commissie waterbeheersing en ontzilting en in de provinciale commissie waterbeheer. Plaats vervangende bestuurders van de raad zijn L. Kloet te Sint- Maartensdijk en W.C. van Kem pen te Poortvliet. M.C.J. Kosten te Tholen was vorig jaar voorzitter van de sociale commissie, aldus het jaarverslag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17