Winderige intocht Sinterklaas op Tholen Handtekeningen behoud kapsalon 's Middags na 't eten trokken we er op uit Arbeidsbureau van rijksdienst naar kantoor met eigen beleid Kurvers in Jeugd Rode Kruis Raad RVJCKEN Kindervriend pleit in Sint-Maartensdijk voor overdekt zwembad Walraven in Oud-Vossemeer Groencursus natuur Tholen L.J. Havermans in De Vossemeren wordt morgen honderd jaar: Nog nooit was'n PFAFF met onder- en boventransport zo voordelig Donderdag 22 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Menigmaal moest Sinterklaas tijdens het bezoek aan Sint-Maartensdijk zijn mijter vasthouden. Een krach tige tot stormachtige zuidwestenwind probeerde zater dag steeds vat te krijgen op het hoofddeksel van de Spaanse bisschop die met zijn Zwarte Pieten reeds tien minuten stond te wachten op de komst van de muziek vereniging Euterpe op de hoek van de Groenedijk- Plevierlaan-Bloemenlaan. De Thoolse burgemeester H. van der Munnik heeft maandag 159 handtekeningen in ontvangst genomen voor behoud van kapsalon Walraven in Oud- Vossemeer. De actie was op touw gezet door klanten van de 64-jarige kapper. Heintjesdorp Nieuwe wijk Kruidenier Dansen Hoog water voor Sint in Stavenisse Avondspreekuur 337 Werklozen Vijftig telefoontjes Oogluikend Betaaibaar Morgen hoopt L.J. Havermans in bejaardentehuis De Vossemeren te Nieuw-Vossemeer zijn honderdste ver jaardag te vieren. "De tijd gaat door," zegt de opge wekte eeuweling, die is geboren en getogen aan de andere kant van de Eendracht, in Oud-Vossemeer. PFAFF SPECIALIST Computer brengt werkzoekenden en werkgevers bij elkaar Het arbeidsbureau in St. Maartensdijk bereidt zich voor op de verandering van rijksdienst naar een organisatie waarin werkgevers- en werknemersorganisaties als mede het gemeentebestuur een meer op de streek gericht beleid gaan voeren. Per 1 januari moet dat zijn beslag krijgen. Afgevaardigden van de drie partijen vormen het bestuur. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Advertentie I.M. De kinderen leek het niet te deren; de zakken van de Pieten waren immers goed gevuld. Achter de muziek aan ging de Sint, gezeten in een open rijtuig, door de stra ten van het dorp. Zijn schimmel had een rustdag. Het rijtuig werd nu fier getrokken door een zwart Fries paard; de zwarte manen vormden een groot contrast met de witte baard van de Goedheilig man uit Spanje. Onderweg wuifde hij naar de mensen en de kinde ren, nam welwillend tekeningen in ontvangst en schudde vele kinder handjes die door de Pieten werden gevuld met pepernoten en suiker goed. Opvallend was dat een aan tal kinderen uit de buurt bleef van de twee Pieten die met een roe naar de Smalstad waren gekomen. Na een rondgang door het dorp arriveerde Sinterklaas op de Markt waar het evenementenco mité voor een heus podium had gezorgd. Het kostte de stokoude kindervriend zichtbaar moeite het trapje op te klimmen. Daar werd hij begroet door burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen die zijn ambtsketen droeg. De burgemeester was blij dat Sinter klaas naar de gemeente Tholen was gekomen. "We waren even bang dat u niet met de boot kon komen vanwege het weer, maar dankzij het goede veer is het u ge lukt". De burgemeester wees op al de kinderen die met rode oortjes stonden te wachten op de Sint: "Ze zijn wel een beetje zenuwach- Lang was Lin Havermans een krasse baas, maar lichamelijk wil het de laatste paar jaar niet meer zo. Geestelijk daarentegen is de honderdjarige nog helder, zij het wat vergeetachtig. Maar dat misstaat niet op zo'n leeftijd. De Eendrachtbode verslaggever, af komstig uit zijn geboortedorp en bovendien nog in de verte familie, herkent hij meteen. Althans, hij noemt direct de bijnaam van diens opa. Havermans woont al bijna twaalf jaar in De Vossemeren en heeft het daar al die tijd prima naar zijn zin. Zijn sigaartje, pruimtabak en borreltje smaken hem nog steeds. En het eten gaat er ook goed in. "Zo groot kan de portie niet zijn, hij laat niets staan," vertelt een zoon. Regelmatig is Havermans present voor het koffiedrinken in de recreatiezaal, maar de meeste tijd brengt hij door in zijn kamer. Behalve t.v. kijken heeft hij geen bezigheden. Lin Havermans is geboren in het zogenaamde Heintjesdorp, een steegje acfiter de Dorpsweg, uit komend op de Patrijzenweg in Oud-Vossemeer. Hij was de vierde van tien kinderen in het gezin van Piet Havermans en Leen Piessens, dat naderhand nog in de Mareweg woonde in 'd'Oop' (zo genoemd omdat op die plaats voorheen meestoof De Hoop stond). Daar maakte Lin in 1906 de watersnood mee, maar hij herinnert er zich niet veel meer van. Havermans kwam in de landbouw terecht en werkte ondermeer 25 jaar lang als knecht bij Timmermans op de Marehoeve (vaar ook zijn vader werkte). Dat betekende ook lange dagen van vier uur 's morgens tot zes uur 's avonds voor weinig geld. Om die reden maakte Havermans de overstap naar de bouw. Via een zwager in Utrecht werkte hij door het hele land. Maar ook bouwde hij huizen in de Bou Kooij- manstraat in zijn woonplaats en tig en dromen 's nachts wel eens van U". Van der Munnik vertrouwde Sin terklaas toe dat het college van burgemeester en wethouders wel eens denkt dat het voor Sinter klaas speelt. "Dat is een zware taak. Nu neemt U die over". De burgemeester maakte het bezoek uit Spanje erop attent dat de ca deautjes voor de kinderen in Sint- Maartensdijk kunnen worden ge kocht: "U kunt hier van alles kopen". Sint Nicolaas zei blij te zijn in Smurdiek te zijn aangekomen. "Ik ben door een hele nieuwe wijk gekomen. Daar komen alle maal kinderen wonen". Het weer zat wel tegen, zo merkte hij op. "Het rijtuigje schommelde erg door de wind", wees hij naar het vervoermiddel (het paard was on dertussen lekker toegestopt met een deken). Vanuit de Ds. de Bresstraat kwa men er plotseling twee Pieten met een opblaasbaar kinderbadje aan gerend. Een van de Pieten had een snorkel aan en droeg een gieter. Ze zetten het badje op het podium, precies voor de voeten van de bur gemeester, die over zijn ambtske ten een zwembandje kreeg geschoven terwijl Piet het gietertje met water leegmaakte in het badje. "Ik heb gehoord dat de kinderen hier graag een overdekt zwembad het Holland Huis in Scherpenisse. Zijn laatste karwei - hij was toen 73 - was als opperman bij de bouw van de garage voor busbe drijf Van de Klundert, schuin te genover Havermans' woning. In de bouw was het toen wel gedaan, maar nog heel wat jaartjes daarna fietste hij elke vrijdagmiddag naar Sint-Annaland om er de ga rage van zijn schoonzoon J. Hom mel op te poetsen. De nu honderdjarige trouwde, in 1916 met B.C.A. Etienne. Zij was geboren in café De Weele (dat stond op de hoek van de Hikse- dijk en de Zoetendijk). Het echt paar kreeg zeven kinderen, waarvan er nog zes in leven zijn. Ruim drie jaar dreef mevrouw Havermans café Het Vosje (op de hoek Achterstraat/Achterweg, nu winkel fa. Pollie), dat van haar schoonvader was. Van 1924 tot 1968 hadden ze een kruideniers winkeltje aan de Achterweg (nu John F. Kennedystraat). Twee maanden na zijn huwelijk moest Havermans bij de Landstorm, waardoor hij steeds zeven weken van huis was. Zijn vrouw moest in die periode rond komen van 52 cent per week. En toen de oorlog uitbrak was Haver mans in Utrecht aan het werk. Er kwam tien dagen lang geen enkel bericht, waarop de oudste zoon op de fiets richting Utrecht ver trok en zeven uur later met zijn vader terugkwam. Zorgen bleven er in het gezin, want tijdens de oorlog moest een zoon in Duits land gaan werken en een tweede verbleef later als militair in Nederlands-Indië. Ruim 68 jaar is Havermans getrouwd geweest. In zijn jonge jaren hield Haver mans wel van plezier. "In de win ter schaatsenrijden en zondags dansen," weet zijn zoon. '"s Mid dags na het eten trokken we erop uit," vult de eeuweling zelf aan. willen", zo legde Sinterklaas uit. Hij zei dat hij zelf maar alvast iets had meegebracht. "Dit badje is wat klein; er hoeven maar een paar dingen aan te gebeuren. Het zou wat groter kunnen, en recht hoekig gemaakt en een dak er over". Hij riep alle kinderen op, een kaart naar de burgemeester te sturen met het verzoek een over dek zwembad aan te leggen. Geza menlijk togen de Sint en de burgemeester naar het rijtuig om naar het 20-jarige Haestinge te gaan waar de kinderen werden op gewacht door de Martjno's. Bij binnenkomst in de zaal bleken er te weinig stoelen klaar te staan voor alle kinderen en ouders die het programma wilden volgen. Het optreden duurde -zeker voor Op de fiets ging hij met vrienden alle kermissen in de omgeving af, tot in Antwerpen toe. Fietsen is Lin Havermans blijven doen: tot zijn 92-ste dagelijks 10 tot 15 kilo meter. Humor, daarvan heeft Haver mans altijd gehouden en hij kan ook vaak droge opmerkingen plaatsen. Dat wordt nog eens geïl lustreerd als de verslaggever weg gaat en zijn zoon zegt: "Nu kom ik niet meer vóór vrijdag." De de kleintjes na de enerverende tocht achter Sinterklaas- te lang. Halverwege het programma be gonnen veel bezoekers de zaal te verlaten; bij de uitgang wachtte de kinderen een zakje snoepgoed. Sinterklaas kreeg zaterdagmiddag in Stavenisse met hoog water te maken. Zo hoog zelfs, dat de keersluis moest worden gesloten. Gelukkig voor de jeugd in Stave nisse was de Sint op zijn boot toen net de havenmonding ingevaren. Het schemerde al rond kwart over vier en het bleef ook niet droog, maar kinderen en hun ouders zon gen de Sint met begeleiding van reactie van de honderdjarige in spé: "Dan bluuf je ma weg." De honderdste verjaardag wordt morgen in De Vossemeren gevierd met de zes kinderen, veertien klein- en elf achterkleinkinderen, 's Morgens is er koffiedrinken met de bewoners en tegelijk gelegen heid om te feliciteren, aansluitend een borreluurtje en een diner, 's Avonds na de broodmaaltijd besluit een H. Mis uit dankbaar heid de dag. muziekvereniging Euterpe vrolijk toe. Het waaide ook hard, zodat men snel in volle vaart naar de Stove trok. Het arbeidsbureau in St. Maar tensdijk heeft een totaal nieuw computersysteem in gebruik ge nomen. De gegevens van de klan ten worden direct ingevoerd, waarbij de betrokkenen kunnen controleren of alle gegevens goed ingebracht zijn. Binnen enkele maanden zullen ook de vacatures en werkgevers erin opgenomen worden. Daar door wordt het mogelijk via de computer werkzoekenden, vaca tures en werkgevers bij elkaar te brengen. Zo kan men direct zien of er vacatures zijn. Die overstap vergt opschoning van de al beken de gegevens en het automatiseren van gegevens die nu nog op kaart staan. Nog meer dan vroeger die nen ingeschrevenen wijzigingen op ieder gebied zo volledig en zo snel mogelijk aan het arbeidsbu reau door te geven, liefst schrifte lijk. Aangezien de medewerkers van het arbeidsbureau nog vertrouwd moeten raken met de nieuwe werkwijze, kan de dienstverlening iets minder snel gaan dan men voorheen gewend was. Het arbeidsbureau is inmiddels al weer een jaar geleden verhuisd Het dorpshuis was tot de laatste stoel gevuld. Euterpe speelde eerst nog wat Sinterklaasliedjes, waar na het de beurt was aan de moe ders met kinderen die nog niet naar school gaan. Na dat zangop treden volgden alle groepen van de Schalm met hun juf of meester, vervolgens oud-leerlingen en voet ballers met hun aanhang. Alle kinderen tot twaalf jaar kregen een cadeautje. Voor de aankomst van de Sint had de beheerscommissie een optre den verzorgd van de clowns Rob bie en Bucco. Zo'n 90 kinderen met ouders genoten voor de pauze volop. Bij het tweede deel werd men onrustig omdat de aankomst van Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten dichterbij kwam. Het was zaterdag overigens de laatste keer dat het Sinterklaas comité Stavenisse zich met de or ganisatie van dit evenement bezig hield. van Tholen naar de Haven in St. Maartensdijk. Het avondspreek uur is daar gehandhaafd: woens dag van 18.30 tot 19.30 uur. Het arbeidsbureau heeft de indruk, dat dit nog niet bij iedereen be kend is. Mensen die overdag niet kunnen wegens hun werk, hebben de mogelijkheid op woensdag avond een uur informatie te ha len. Er is geen volledige personeelsbezetting aanwezig, zo dat men voor inschrijvingen en ontslagzaken beter tevoren een te lefonische afspraak kan maken: 01666-4300. Heel vaak blijkt dan een verder gesprek niet eens nodig te zijn. Niet alleen werkzoeken den, ook werkgevers kunnen op woensdagavond langskomen bij het arbeidsbureau in St. Maar tensdijk. Als het gebruik van het avondspreekuur niet toeneemt, wordt de frequentie mogelijk be perkt tot om de veertien dagen of één keer per maand. Sinds 28 juni is er geen overzicht van de werkloosheid meer gepu bliceerd. Door een overgang op het nieuwe computersysteem had het arbeidsbureau geen gegevens voor handen. Waren er in januari nog 463 mensen zonder werk, in B en W hebben Walraven al drie keer aangeschreven omdat hij zijn kappersbedrijf uitoefent in een pand aan de F.D. Rooseveltstraat dat volgens het bestemmingsplan een woonbestemming heeft. "In december 1989 kreeg ik de eerste brief van de gemeente", vertelt dhr. Walraven. "Ik ben al 40 jaar kapper, maar nog nooit heb ik zulke vreemde dingen meege maakt. Het is gewoon een bela chelijke zaak, want de helft van de kappers op Tholen werkt in pan den met een woonbestemming. Ik heb zelf eerst in Stavenisse ge werkt aan de Boswei en mijn dochter heeft een kapsalon aan de Deestraat in Poortvliet, allebei in woningen. Het pand in Stavenisse is zelfs nog gebouwd met 20.000 gulden subsidie." Volgens Walraven gaat het in Oud-Vossemeer om een pand dat voorheen ook door bedrijven is gebruikt. Voor februari 1989, toen de kapper erin kwam, zat brandblussers-leverancier Bosters erin en daarvoor aannemer Van der Maas. "Toch schijnt het wettelijk te zijn wat de gemeente wil", geeft Wal raven toe. "Ik zou 750 gulden moeten betalen als bijdrage in de kosten voor wijziging van het bestemmingsplan. Dat is dan een kwestie van een vakje op de kaart anders inkleuren. Verder zou ik een distributie-planologisch- onderzoek moeten instellen om te kijken of een tjveede kapsalon in Oud-Vossemeer toegestaan zou zijn. Er is iemand voor geweest. Daarbij werd gekeken naar het aantal inwoners en naar de andere voorzieningen: Rijstenbil die met 1 kapstertje werkt en mevr. Nie- mantsverdriet. Na overleg met mijn boekhouder ben ik ook bij de burgemeester ge weest. Daarna dacht ik er niets meer van te horen, maar toen ik een derde brief ontving, heb ik mijn klanten verzocht om de raadsleden te bellen. De loco burgemeester kreeg er vijftig tele foontjes over!" Tenslotte besloot Walraven om een lijst in zijn kapsalon te leggen, waarop klanten konden tekenen. "Mevr. Barthel is toen' nog bij mensen langs geweest, waarna de handtekeningen aan de burge meester zijn aangeboden. Ik wacht nu met spanning af en maandag a.s. komt de burgemees ter en ambtenaar Nuyten mij be zoeken om de zaak op te nemen. juni waren dat er maar 295 meer en in oktober 337, bijna gelijk verdeeld over mannen en vrou wen. Het percentage blijft in ver gelijking met andere delen van Zeeland nog altijd laag met 5.3% Tegen de winter loopt de werk loosheid wel op, vooral in de sei- zoensgevoelige beroepsgroepen zoals de landbouw, de woning bouw, grond-, weg- en waterwerk. Bovendien loopt het aantal vaca tures terug. In de administratieve beroeps groepen blijft het moeilijk voor werkzoekenden. Ook op langere termijn verwacht directeur Castri- cum van het Thoolse arbeidsbu reau hierin geen reëele verbetering. Van het personeel van TopSails in St. Maartensdijk is de helft al er gens anders aan de slag. In ver band met opzegtermijnen is een ander deel nog bij de surfzeilenin- dustrie in dienst. "Ik verwacht dat we van de sluiting van dit be drijf heel weinig zullen merken wat betreft het aantal werklozen", zegt de directeur van het Thoolse arbeidsbureau. "Dat is ook mede te danken aan TopSails zelf, die heeft bemiddeld bij de plaatsing van werknemers bij andere bedrij ven." Veertig jaar ben ik nu kapper, maar nog nooit heb ik zoiets mee gemaakt. In Bodegraven niet, Reeuwijk, Wassenaar, Voorhout, Noordwijkerhout en Stavenisse. De gemeente zei 't in Stavenisse oogluikend toegestaan te hebben. Als het moet, laat ik de rechter er over beslissen. Over 8 maanden krijg ik pensioen, maar ik wil doorgaan zoals destijds de Duitse premier Adenauer. Met klanten omgaan geeft me voldoening en ik breng iets, wat andere kappers niet doen: lange haren kappen en haarstukjes maken", aldus'dhr. Walraven. Mevr. Barthel, die zeven jaar gele den vanuit West-Duitsland naar Oud-Vossemeer kwam, is vol lof over hem. "Hij heeft gevoel voor je haar en verzorgt het ontzettend goed. Walraven doet 't niet voor het geld, hij doet het kappersvak gewoon graag: knippen is zijn hobby." Volgens mevr. Barthel hebben vooral oudere mensen op de lijst getekend. "Mensen die alleen AOW hebben of een heel laag in komen, zoals wij. Voorheen knip te ik mijn drie zoontjes zelf, nu kunnen we naar de kapper omdat het betaalbaar is. Daarom zou het heel erg zijn wanneer kapper Wal raven zou moeten sluiten." De burgemeester nam de handte keningen maandag voor kennisge ving aan. "Hij vond het wel leuk en had er begrip voor dat mensen voor hun mening uitkomen. Toe zeggingen deed hij niet: 't wordt besproken, zo liet hij weten. We wachten nu maar af", aldus mevr. Barthel. Zie ook pagina 21. Tijdens de jaarvergadering van de plantenwerkgroep van de Natuur- vereniging is afgesproken dat vol gend jaar weer een groencursus wordt gegeven, de z.g. serie na tuur op Tholen. Verder wil het bestuur ook een natuurgidsen-cursus geven om het kader dat het veldwerk doet (groepsrondleidingen e.d.) uit te breiden. Ook zal er, gezien het succes van dit voorjaar, weer een publiekswandeling zijn in één van de prachtige natuurgebieden op het eiland. Tevens besprak men het Floron-project: een project waarin men de nadruk legt op aandacht-soorten, planten die met uitroeiing bedreigd worden en nu door inventarisatie van de Floron-medewerkers misschien nog op tijd de aandacht krijgen. Voor de leden zal er een uitgebrei de evaluatie van het onderzoek in het verenigingsblad komen. We gens gebrek aan redactionele me dewerking moet men op de verschijning daarvan nog even wachten. In het Koffiehuijs luisterden en keken natuurliefhebbers naar dia's van de heer J.C. Struijs uit Steenbergen. De Natuurvereni- ging maakte al diverse keren een wandeling door zijn heemtuin. Ook tijdens het vertonen van de vele plaatjes, waarvan schitteren de macro-opname's leek het of men met de enthousiaste Struijs meewandelde. De Natuurvereniging nodigt iedereen op 12 december om half acht in het Koffiehuijs uit om te kijken naar een reisverslag van oud-voorzitter Rob Dingemans, die een bezoek bracht aan de Galapago-eilanden en Equador. J.A.C. Kurvers uit Poortvliet is be noemd in de provinciale Jeugd Rode Kruis Raad. Deze raad is onlangs geïnstalleerd door kring commissaris N.M. Bollen van het Rode Kruis Zeeland. Hij moet het Jeugd Rode Kruiswerk adviseren, coördineren en stimuleren. Kurvers vertegenwoordigt het dis trict Tholen/Sint-Philipsland. Hij is coördinator van het Jeugd Rode Kruis Tholen. Van de raad maken verder deel uit de dames A.J. Oreel-Wellen en H.J. de Haan- Folies (beiden Walcheren), A. Hoogerwerf-de Koning (Schouwen-Duiveland), T. v.d. Waart (Oost-Z.Vlaanderen) en K. Vermaire (West-Z.Vlaanderen). Noodstroomaggregaten. De pro vincie gaat drie mobiele- noodstroomaggregaten aanschaffen in het kader van de wet bescherming waterstaatswer ken in oorlogstijd. Van de kosten, 1.041.615,-, wordt 75% door het rijk betaald, terwijl 12.5% wordt verhaald op de betrokken water schappen. Het waterschap Tholen zal in 1991 dan ook 43.400,- moeten bijdragen. De Sint wandelt over het steiger in de haven van Tholen naar de Kaay, gadegeslagen door vele kin deren en ouders. Met de Riwidi van Jo Moerland arriveerde de Sint zaterdagmiddag met hoog water in de haven Burgemeester Van der Munnik stond in een goed blaadje bij.de Sint en mocht in St. Maartensdijk van Stavenisse. De gepavoiseerde Blut van Flip Lindhout escorteerde het schip met de Sint. Euterpe de rijtoer meemaken. zorgde voor een muzikaal welkom. W' De 100-jarige Vossemeerder Havermans op archieffoto. De nieuwe Pfaff dualmatic 955 is een wonder van vernuft. Met onder- en boventransport, waardoor de stof niet meer kan verschuiven. Dat is net wat voor u Nooit meer rimpelen, lubberen, lelijke naden of ongelijke f motieven.Voor maar 1.499,- heeft J6(TlddRt tlT16t u nu de perfectie van onder- en m jb m boventransport. De nieuwe F>faff U k k k staat voor u klaar in de winkel. I Kortemeestraat 17 midden in 't Vierkantje Bergen op Zoom NAAIMACHINESSINDS 1928 ONS VAK Tel. 01640-35878 Zo lang de voorraad strekt Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 15