Sint-Maartensdijk was hard aan een feestavond toe Regionale aanpak van de milieutaken Protest KvK naar de Tweede Kamer Tekorten Kans op statenzetel voor Polderman en v.d. Reydt Hoge mate van verspilling bij adviezen bedrijfsleven J. van den Bos verlaat de Kamer Voorzitter Benou bij 20-jarig bestaan Haestinge: is vernieuwd Alle aandacht voor de Randstad Tholenaren achtste op lijst VVD en derde bij D66 Donderdag 22 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT "Smurdiek was hard aan een feestavond toe". Dat stelde voorzitter T.C. Benou van de stichting Gemeen schap Sint-Maartensdijk zaterdag in Haestinge vast, waar het twintigjarig bestaan van het gebouw als sport- en recreatiecentrum werd gevierd. Beheerder ziek Zwembad Nu tóch jaarlijks verslag over beleid Alle partijen in de Thoolse gemeenteraad stemmen in met een regionale samenwerking bij de uitvoering van milieutaken. Wél werd maandagavond duidelijk dat de fracties het zien als een eerste stap, die een vervolg moet krijgen. Krapte De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft vrijdag een telegram naar de Tweede Kamer gestuurd om te protesteren te gen de geringe aandacht die onze provincie in de aan vulling op de vierde nota ruimtelijke ordening krijgt. Grote behoefte Gerenommeerd Lachen geblazen Van den Reydt Venekamp Meer aanbod- dan vraagsubsidies bizarre ontwikkeling De overheid moet ingrijpen om overlappingen bij de advisering van het bedrijfsle ven te voorkomen. "Er is een hoge mate van verspilling", zei prof.drs. J.G. Vianen vrijdag in café-restaurant Zeeland te Tholen. Pijnlijk punt Peperduur Landbouw treedt voor het eerst toe Dhr. J. van den Bos uit Tholen heeft vrijdag afscheid genomen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Twaalf jaar maakte hij daarvan deel uit namens de visserij. ZLM-voorzitter 11 De zaal was rond 8 uur vol. Er moesten zelfs stoelen bij om iedereen een zitplaats te geven. Zo'n 400 mensen woonden het 20-jarig jubileumfeest bij: deelne mers aan het programma en be zoekers. Terwijl er extra stoelen werden aangevoerd, speelde mu ziekvereniging Euterpe onder lei ding van dirigent B. van Os enige nummers voordat Benou de bij eenkomst officieel opende. Het college van burgemeester en wet houders was vertegenwoordigd door burgemeester H.A. van der Munnik, wethouder J. Versluijs en secretaris A. Izeboud. Ook de bestuursleden van de stichting W. Robbe en L. Kloet, waren aanwezig. Afwezig was echter Huib Bocxe. De organisator en beheerder van Haestinge moest wegens ziekte verstek laten gaan. "Het was in het bijzonder de beheerder die sa men met het stichtingsbestuur vond dat het een goede zaak was om aan het 20-jarig bestaan aan dacht te besteden", zo zei Benou, die stil stond bij de geschiedenis van Haestinge. Hij wees op de verschillende uitbreidingen die in de loop der jaren hebben plaats gevonden en op het feit dat Sint- Maartensdijk niet de eerste plaats was op het eiland waar een ge meenschapscentrum is gebouwd. Dat gebeurde in de kleine kernen Stavenisse en Scherpenisse. "Wel iswaar met de trieste oorzaak van de watersnoodramp, maar het wa ren de eerste echte dorpshuizen". In Stavenisse was dat een houten gebouw dat inmiddels is vervan gen door De Stove, in Scherpenis se werd het Holland Huis gesticht als permanent gebouw dat nog steeds functioneert. Benou herinnerde eraan hoe het in Sint-Maartensdijk behelpen was met het verenigingsgebouwtje (het huidige Rode Kruisgebouw). "Toch heeft het nog belangrijke functies vervuld. De helft van het gebouw is een jaar lang gebruikt geweest als leslokaal voor de tech nische school (1956-1957) en het andere deel is tijdens de restaura tie van het gemeentehuis als trouwzaal gebruikt". In de zesti ger jaren streefde de stichting daarom naar een betere accom modatie, omdat ook een redelijk gymnastieklokaal ontbrak, aldus Benou. Het grootste twistpunt bleek de Tholen gaat met Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal samen werken op het gebied van de hin derwet, wet chemische afvalstoffen, wet bodembescher ming en de gemeentelijke lozings verordeningen. De vijf gemeenten kunnen rekenen op een rijksbij drage van ongeveer f. 237.000,- volgend jaar tot zo'n f. 356.000,- in 1994. Dan moeten de genoem de vier (basis)taken op 1 januari 1994 wel op adequaat niveau wor den uitgevoerd. De andere voor waarde - een draagvlak van minimaal 70.000 inwoners - wordt ruimschoots gehaald, want in de vijf gemeenten wonen 100.000 mensen. De gemeenten willen vol gend jaar een regionaal milieu- coördinator/-controleur aantrekken en in 1992 en 1993 een regionaal milieucontroleur. De achterstand die Tholen heeft op het gebied van de vier wetten, moet in 1994 ook zijn wegge werkt. Uit de discussie in de ge meenteraad bleek, dat dit waarschijnlijk niet mogelijk is. "Er valt niet te ontkomen aan uit breiding van het eigen gemeente lijk apparaat," zei M.J. Klippel (SGP). En M.A.J. v.d. Linde (PvdA) rekende voor dat de ach terstand op dit moment 495 mens- dagen per jaar bedraagt. "Tholen probeert met de beperkte mens kracht te doen wat het moet doen," meende J.L. van Gorsel (VVD). Wethouder Van der Jagt zei dat de gemeente de acherstand inderdaad wil inlopen, maar tegen overmachtssituaties valt weinig te doen. "Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht," reageerde hij op opmerkingen van P. van Bel- zen (RPF/GPV). De wethouder wees op de krapte op de arbeidsmarkt, waardoor het zou kunnen gebeuren dat het sa menwerkingsverband de voor gestelde functionarissen niet tijdig kan aantrekken. Binnenkort zullen b. en w. voorstellen doen om de in de begroting voor milieu uitgetrokken f. 194.000,- te beste den, liet Van der Jagt aan M.A. van Beek (CDA) weten. Van der Linde merkte nog op, dat er nu toch een milieuverslag moet komen. Tijdens de begrotingsbe handeling vorige maand vroegen PvdA en de raadsleden Klippel en Van Belzen daar om, maar de wet houder wees dat toen resoluut van de hand. Om echter voor rijkssub sidie in aanmerking te komen is de gemeenteraad nu verplicht jaarlijks een verslag vast te stellen. Behalve verantwoording over besteding van de rijksgelden moe ten daarin de feitelijke milieusitu atie, de inspanningen en bereikte resultaten en de personeelssituatie staan. "Het is een uitermate slechte zaak voor Zeeland dat alle aandacht in de nieuwe nota ruimtelijke orde ning op de Randstad ligt", zei se cretaris mr. R. de Blij. "Ik hoop dat de Tweede Kamer actie onder neemt om in de breedte verzet aan te tekenen. Daarbij"zullen we onze Zeeuwse Kamerleden steunen", aldus de KvK-secretaris. Op voorstel van dhr. Burger werd een telegram naar de Tweede Ka mer gestuurd met een afschrift naar de provinciale staten van Zeeland. Blij was de KvK-secretaris met de afschaffing van de tol voor de Zeelandbrug. "Jarenlang hebben we daar actie voor gevoerd. Een tolvrije Zeelandbrug is van belang voor de infrastructuur in de ne gentiger jaren", zei mr. De Blij. Hij noemde een andere verbin ding, de oeververbinding over de Westerschelde 'een uitdaging om met man en macht aan te werken'. De benoemingsprocedure water schapsbesturen werd nog aan de oppervlakte van het te bouwen lo kaal. "Er is niets nieuws onder de zon, dames en heren", verwees Benou naar de actuele discussie Over het exploitatietekort van Haestinge, Meulvliet en De Wellevaete wilde voorzitter T.C. Benou enige cijfers recht zetten die in deze krant waren gepubliceerd. De genoemde 2 ton als nadelig exploitatiesal do en 50.000 gulden kapi- taalslasten voor Haestinge kloppen volgens Benou niet. De kapitaalslasten bedragen 1 ton zodat Haestinge de ge meente geen 2 ton kost maar 1 ton. Haestinge te vergelijken met Meulvliet en De Wellevae te gaat volgens Benou niet he lemaal op 'omdat lang niet alle kosten die het gemeente lijk apparaat daarvoor maakt, worden toegerekend'. De Wel levaete kost niet 75.000, maar het dubbele en voor Meulvliet geldt dat het jaarljkse tekort uitkomt op ongeveer 225.0000,inplaats van 126.000 gulden. Volgens hoofd C. Meertens van de afdeling finanfciën zijn de cijfers moeilijk uit de be groting te lichten. Het verschil tussen Haestinge en de andere genoemde gemeenschapscen tra is volgens Meertens gele gen in het feit dat Haestinge gefinancierd is met een rijks regeling. "Dat betekent dat tegenover alle kapitaalslasten leningen staan. De Wellevaete en Meulvliet zijn gebouwd met miljoenen uit de reserves. Daardoor zijn de kapitaals lasten veel lager en komen die niet in de begroting voor". Om alle gegevens juist te kun nen beoordelen is het volgens Meertens niet alleen nodig om de gemeentebegroting te be kijken maar ook de begroting van Haestinge. over een overdekt zwembad. Het rijk wilde niet meer dan 22 x 13 meter, de gemeente 28 x 16 me ter. Het werd een compromis van 22 x 16 meter, een zaal voor 'multifunctioneel gebruik'. Vol gens de voorzitter is er met opzet een breed toneel aan de lange zij de gemaakt, 'zodat bij podiumge- bruik een over-vierkante zaal ontstond, zoals dat nu nog het ge val is. Door de verlenging van de zaal is dit nu wat excentrisch ko men te liggen. De bouw werd niet door de ge meente verwezenlijkt, maar door de stichting, een subsidievoor waarde van het rijk. Daarnaast moest tien procent van de stich- tingskosten door particulieren worden bijeengebracht. De rijks- voorwaarde stelde dat de gemeen te aansprakelijk zou worden gesteld voor het exploitatietekort. De sportzaal levert volgens Benou aanzienlijk minder baten op dan enkele jaren geleden. Dit wordt veroorzaakt door het verdwijnen van de m.l.k.-school uit de smalstad, het dalend aantal klas sen van de basisscholen en de huUrverlaging. "Wij kunnen be grip opbrengen voor het verlan gen van de basisscholen naar een eigen lokaal dat dichtbij de school ligt, maar dat betekent extra lasten voor de gemeente wegens een hoger exploitatietekort voor Haestinge. Het stichtingsbestuur vervult hierin alleen een afwach tende rol". Benou prees de goede verstand houding tussen het gemeente bestuur en de stichting en stelde dat Haestinge nog steeds voorziet in een grote behoefte voor Sint- Maartensdijk. Hij vond het jam mer dat de openbare lessen en de monstraties niet zoveel belangstelling hadden getrokken en riep jeugdigen en ouderen op die nog niet bij een vereniging zijn aangesloten, eens kennis te gaan maken met de verschillende (sport)activiteiten. De voorzitter wees de aanwezigen op de tentoonstelling in de foyer Optreden van schoolkinderen in Haestinge. waar aan wordt deelgenomen door Jan de Bres, Jan de Graaf en Kees Oudesluijs, die volgens Be nou vroeger in dezelfde klas op de lagere school hebben gezeten. Verder moest Benou ook A. Leij- endekkers uit Zierikzee veront schuldigen. Die zou een verhaal in het dialect komen vertellen, maar was door familie-omstandigheden verhinderd. Burgemeester H.A. van der Mun nik gaf het bestuur volledig gelijk om niet te wachten tot het 25-jarig bestaan. Hij omschreef Haestinge als een gerenommeerde instelling. Volgens Van der Munnik is het zaak dat het bestuur naar de toe komst kijkt om de bekende naam van Haestinge te kunnen blijven behouden. De burgemeester prees daarbij de leidinggevende kwali teiten van Benou en Bocxe. Daarna was het de beurt aan Eu terpe die het programma opende met High Spirits, Dancing Sounds, Sousa-Favoriten en Cast les in Spain. Kinderen van de openbare basisschool De Rie- burch brachten in koren samen gesteld uit groepen 6, 7, 8 en 3, 4 en 5 verschillende liedjes ten ge hore, oude en bekende melodie tjes uit musicals die de Rieburch opvoerde in Haestinge. Na de jeugd kwam het Smalstads Als de VVD haar acht zetels in de provinciale staten na de verkiezingen van 6 maart behoudt, heeft de partij weer een Thools lid in de fractie. Door de Kamercentrale Zeeland van de liberalen is mevrouw H.A. Polderman-Martin voor de achtste plaats op de lijst voorgedragen. Mogelijk komt er nóg een Tholenaar bij in de staten, want D66 heeft J. v.d. Reydt op de derde plaats gezet. Die partij bezet op dit moment twee zetels. orde gesteld door prof. ir. H.P. van Heel. Secretaris De Blij wees op de behandeling van de nieuwe waterschapswet in de Tweede Ka mer, waarbij aan de Kamer van Koophandel in elk geval benoe mingsrecht wordt toegekend voor zetels van het bedrijfsleven in het waterschap. "Dat is plezierig ge zien de ontwikkeling van de wa terschapslasten voor het bedrijfsleven", zei De Blij. Bij de 125.000 gulden subsidie die volgend jaar aan diverse doelen wordt besteed(dit jaar was dat 94 mille) is voor het eerst 750 gulden voor de stichting Kleinood. De KvK subsidieert ook culturele ac tiviteiten 'die versterkend zijn voor het Zeeland-imago'. De bedrijven zullen in 1991 min der hoeven te betalen aan de Ka mer van Koophandel. Het heffingspercentage is terugge bracht van 78 naar 73% van de maximum tarieven van het minis terie van economische zaken. "Persoonlijk denk ik dat ik het, dankzij mijn bestuurservaring, wel kan. Misschien dat je moet groeien in de diverse procedures, dat zal wellicht even tijd kosten. Maar als je goed gemotiveerd aan dit werk begint, lukt dat wel," zegt mevrouw Polderman. De che misch analiste is bestuurslid van de Thoolse VVD-afdeling, hoofd bestuurslid van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en actief in de Zeeuwse Milieuraad. Overigens moet de voordracht nog goedge keurd worden door de leden. "Dat gebeurt op 17 december. Grotere gemeenten als Goes en Middelburg zullen dan proberen om twee zetels te verkrijgen, maar wij vinden natuurlijk dat Tholen ook een goede afgevaardigde in de staten moet hebben," aldus me vrouw Polderman. Ze vermoedt dat op 17 december ook wordt uitgemaakt wie wat gaat doen in de liberale statenfractie. Op de ontwerp-lijst van de VVD komt nog een Tholenaar voor: O. Huiskamp, die van de 21ste naar de 12de plaats klom. J.L. van Gorsel (17), H. Dingemans-van Vlaanderen (22) en L.A.M. Elen- baas (23) ontbreken, in tegenstel ling tot vier jaar geleden, op de lijst. Doordat de gedeputeerden J. de Voogd en E. Maris-Koster zich terugtrekken, krijgt de VVD een nieuwe voorman. Dat is het zit tende statenlid en fractievoorzitter J. Hennekeij uit Breskens (in 1987 nr. 3), 2. (4) G. van Zwieten, Kou- dekerke, 3. (5) G.W. Eijssens, 's- Heerenhoek, 4. (7) J.M. Geluk, Noordgouwe, 5. (9) mevr. C. Koster, 6. (8) J. Huisman, Goes en 7. J. Suurmond, Schoondijke (een nieuwkomer). Bij D66 is J. v.d. Reydt de enige Tholenaar op de kandidatenlijst. De leraar aan de Thoolse scholen gemeenschap stond vier jaar gele den op de vijfde plaats. Nu is hij nummer drie, gezien de opmars van deze politieke partij een zo goed als zeker verkiesbare plaats bij de verkiezingen in maart. Van den Reydt, ook ooit nummer twee voor de Thoolse gemeenteraads verkiezingen, is sinds 1980 actief in het landelijke bestuur van D66. Hij heeft al diverse keren zijn in breng gehad in de verkiezingspro gramma's. Met name het milieu en de energieproblematiek zijn stokpaardjes die hij ook in de Zeeuwse staten graag zou berij den. "Maar dat moet ik afwach ten," aldus v.d. Reydt. "Mijn ervaring op bestuurlijk gebied is inmidels zover gegroeid dat ik, na een korte inwerkperiode, zeker iets aan zal kunnen pakken." Vier jaar geleden stond J.W. Verstrate-Stols uit Sintr VVD-statenkandidaat mevr. Polderman-Martin, eerder actief bij milieuvoorlichting voor de Bond van Plattelandsvrouwen. D'66-staten kandidaat J. v.d. Reijdt. Philipsland als veertiende op de lijst voor D66, maar nu komt zij niet meer voor. De lijstaanvoerder is hetzelfde gebleven: A. Dijkwel uit Middelburg. Op de tweede plaats staat J. Jorritsma-van Oosten, eveneens uit Middelburg, die een plaats opschuift door het terugtreden van het zittende sta tenlid J. Boogerd-Quaak uit Zaamslag. Die staat nu als tiende op de lijst. Vierde (in 1987 der tiende) is mevr. R. Geluk uit Nieu- werkerk, vijfde nieuwkomer R. de Blij uit Middelburg. D66 houdt zaterdag de ledenvergadering in Goes. De gewestelijke ledenvergadering van de PvdA bespreekt op 15 de cember de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen. Op de ontwerp-lijst komt als enige Tho lenaar het zittende statenlid H. Venekamp voor, die overigens van de zevende (in 1987) naar de elfde plaats is gezakt. De socialisten be zetten op dit moment 14 zetels. Omdat gedeputeerde W. Don er mee ophoudt, is D. Bruinooge uit Vlissingen de nieuwe lijsttrekker. Vier jaar geleden was hij nummer twaalf. De verdere lijst: 2. (1) G. de Vries-Hommes, 3. (3) P. de Nooijer, 4. (5) G. de Kok, 5. (-) mevr. R. Teeuwsen, 6. (15) D. Eve- leens, 7. (-) mevr. 1. Sturm, 8. (14) D. Holtkamp, 9. (4) J. Rooden- burg, 10. (-) mevr. L. Vermeulen, 12. (-) T. Huismans, 13. (11) J. Mijnsbergen, 14. (-) I. Baaijens en 15. (-) Tj. Strous. Op dit moment komen vier van de 47 Zeeuwse statenleden van Tho len: J.A. de Boe (gedeputeerde) en E.Ph. Nieuwkerk van het CDA, H. Venekamp (PvdA) en M. Dijke (SGP). Nieuwkerk heeft al beslo ten na de verkiezingen niet terug te keren in de provinciale politiek. mannenkoor op het podium. Het koor onder leiding van J. Wesdorp zong onder meer The long day closes, Abendlied en Feasting 1 watch. Leerlingen van de Rieburch voer den een Russische volksdans uit, ingestudeerd onder leiding van juffrouw C. Moeliker. Voor de pauze sloten oud-leerlingen van de school het kinderprogramma af, spelend op de blokfluit. Onder leiding van meester R. van der Klugt werd onder meer A jolly good fellow en Hoe rijden die boeren gespeeld. De Laura Oti- wens dansgroep sloot het pro gramma voor de pauze af met Slow start. Na de pauze zette de zelfde groep het programma voort met Puttin in te riz, een show nummer van Fred Astaire. Het Smalstads mannenkoor kreeg de jeugdige achterblijvers aan het la chen met het nummer Laughing (lachen) dat zo aanstekelijk werk te, dat de kinderen er echt om be gonnen te lachen. Na het koor eindigde Euterpe het officiële ge deelte. Koorlid A. van de Ree kreeg daarbij geen tijd om zijn grijze costuum te verwisselen voor het blauw van Euterpe. De avond werd besloten met het Party Trio. Zorgbeleid.. Op 23 november wordt in dë stadsschouwburg te Middelburg het symposium 'Het zorgbeleid in Zeeland in de jaren '90' gehouden. Daarbij staat de vraag centraal hoe het zorgbeleid en de zorgverlening er in de ko mende tien jaar uit zullen moeten zien. De bijeenkomst, die om elf uur wordt geopend, is georgani seerd door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zee land. Aansluitend begint om kwart over vier een afscheidsre ceptie voor voorzitter F.A. van Spanje van de Raad. Hij gaat na ruim tien jaar met pensioen. De gemeente Tholen heeft een nieuw rampenplan. De raad keur de maandag het model goed, zo als dat is ontworpen door de Zeeuwse samenwerkende gemeen ten in samenwerking met de hulp verleningsdiensten. Tholen had zitting in één van de werkgroepen die aan het model hebben ge werkt. Daarom kreeg dit model de voorkeur boven het Brabantse, hoewel Tholen op brandweerge- bied uitsluitend operationele ban den heeft met het streekgewest westelijk Noord-Brabant. Volgens b. en w. is dat echter geen be zwaar; ook met het oude Zeeuwse model kon men binnen het streek gewest uit de voeten. M. Dijke bepleitte een goede voorlichting naar de burgers, ter wijl J.L. van Gorsel wees op de noodzaak van regelmatige oefe ningen. Volgens de verordening vinden die jaarlijks plaats. J. w.d. Heuvel wilde bij een dergelijke oe fening uitgenodigd worden, wat de burgemeester toezegde. De waarschuwingsregeling Ooster- schelde, die nog niet is bekrach tigd, staat los van het rampenplan, antwoordde Van der Munnik op een vraag van Dijke. Zonder op- of aanmerkingen ging de gemeenteraad accoord met een extra subsidie voor de stichting Begeleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs (BGS). Die instelling krijgt met terugwer kende kracht vanaf 1 augustus 1989 ook een bijdrage voor het begeleiden van niet-Thoolse leer lingen aan Thoolse scholen. Door de maatregel wordt de BGS gelijk geschakeld met het Ds. G.H. Kerstenonderwijscentrum. Voor 1989 gaat het om f. 450,-, voor dit jaar en volgend jaar steeds om f. 750,-. De directeur van het Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf en tevens hoogleraar sociale en economische vraagstukken midden- en kleinbedrijf aan de Katholieke Universiteit Brabant, sprak tijdens de 88ste ledenverga dering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Op weg naar Tholen had hij op de VPRO-radio gehoord hoe de STER-spot van commissaris Wie gel over bedrijfsvestiging in Fries land werd beproefd. De VPRO werd drie keer doorverbonden en dat vond prof. Vianen 'niet zo sterk'. Er werd uiteindelijk be loofd om terug te bellen en na een uur kwam commissaris Wiegel zelf aan de lijn. Dat voorbeeld haalde Vianen aan om aan te geven; dat samenwer king van verschillende diensten nodig is zodat de klant bij één lo ket terecht kan, maar dat moet dan wel goed werken. "Er is meer actie nodig om samenwerking te bevorderen, zowel van de Kamers van Koophandel als van andere adviserende instanties. Vanuit de ministeries gebeurt dat soms te ge forceerd. Samenwerking is ook een bepaalde vorm van concur rentie, een stukje competitie; men heeft de behoefte om te domine ren." Prof. Vianen noemde de advies- en voorlichtingsinstellingen voor het bedrijfsleven 'een woelige we reld'. "De Kamer van Koophan del heeft het recht van de oudste, maar ook een belast verleden. Dat van ambtelijke instelling is erin gebleven. De ondernemer heeft een beeld van de KvK dat niet overeenkomt met de werkelijk heid. Daarnaast is er een gigantische explosie in de commerciële advise ring met wildgroei en overlap. Sa menwerking van voorlichtings- en adviesinstanties is noodzakelijk, want het gaat om dienstverlening aan ondernemingen en dat moet doelmatig gebeuren. De KvK heeft daarbij meer te bie den dan menige ondernemer denkt. Er is een hoge naambe kendheid, maar een geringe pro- duktbekendheid. Er is een gevarieerd pakket, naast de wette lijke taken en advisering van over heden. Stimulering en voorlichting is belangrijk. Con centreer je daarbij op taken die je goed kunt doen. Doelgroepen zijn voornamelijk de kleine bedrijven, want grotere ondernemingen heb ben eigen stafmedewerkers." Prof. Vianen noemde het 'een pijnlijk punt' dat ondernemers passief zijn bij het zoeken naar adviezen. "Degenen die goed geïnformeerd zijn, die willen nog meer weten. Anderen die weinig weten, willen niets meer horen." Vianen had ervaren, dat bedrijven hun kennis voornamelijk opste ken bij zakelijke relaties. Een be langrijk punt noemde hij de energie, waarop bedrijven volgens hem 'gigantisch veel' kunnen besparen. Vianen noemde daarbij een percentage van 25. De professor zei, dat de KvK dui delijker moet kiezen, waarbij hij profilering, kwaliteit en efficiëncy als sleutelbegrippen noemde. Cen trale ondernemingshuizen achtte hij nodig om krachten te bunde len, ook ten aanzien van cur- cussen. M.L. Strous, FNV- vertegenwoordiger in de KvK, was het met Vianen eens. "Elk ko ninkrijk gaat zijn eigen weg en haalt zijn ophaalbruggen op", zei Strous. "De belastingbetalers en de on dernemingen betalen 't allemaal nog ook", stelde Vianen. "Het is peperduur, al die verschillende ad viesinstanties. De overheid heeft het gedaan met zijn verschillende ministeries die elk hun eigen toko voor hun denkbare achterban hebben. Ook alle organisaties hebben er echter op aangedron gen, ook werkgevers en werkne mers zijn er debet aan. Je hebt nu de bizarre ontwikkeling, dat er meer aanbod- dan vraagsubsidies zijn. Daarom moet de overheid ingrijpen in de overlappingen", zei prof. Vianen vrijdag in Tho len. Voorzitter drs. C. Hartog zwaaide hem vrijdagmorgen uit tijdens de openbare Kamervergadering in het onlangs geopende café restaurant Zeeland te Tholen. "We zullen u node missen. Dank ook voor uw vrolijke noot, want dat vond ik wel gezellig op de ver gaderingen", zei de voorzitter. Van den Bos stond ervan te kijken dat hij weer al 12 jaar in de Kamer zat. "Ik heb dit werk altijd met plezier gedaan; het gebeurde ook in een goede sfeer. De afgelopen 12 jaar heeft de Kamer een meer belangrijke plaats verworven en dat is ook nodig. Zeeland is na melijk qua omvang wel groot, maar wat inwoners betreft klein, ledereen hebben we dus nodig om de economie in onze provincie te stimuleren en te ontwikkelen", al dus Van den Bos. Hij werd vrijdag opgevolgd door dhr. C.J. van Liere uit Bruinisse, voorzitter van Zevibel. Van den Bos maakte ook deel uit van de commissie die een voor dracht opstelt voor de jaarlijkse prijs creatief ondernemerschap. Als opvolger werd prof.ir. H.P. van Heel benoemd. De landbouw kreeg voor het eerst een vertegenwoordiger in de KvK in de persoon van ZLM-voorzitter H.C. van der Maas. In verband met de grote economische beteke nis van de landbouw in het Ka- mergebied vond het bestuur het van belang dat een meer structu rele relatie met de georganiseerde landbouw tot stand komt. Van der Maas is boventallig Kamerlid. Hij zei blij te zijn dat de georgani- J. van den Bos seerde landbouw nu rechtstreeks contact heeft met de KvK. "De economische betekenis van de landbouw kan aangetast worden, zodat we alle krachten dienen te coördineren om weer een opgaan de lijn te krijgen", aldus de ZLM- voorzitter. De voedingsbonden FNV en CNV zullen nog een voorstel doen voor een tweede boventallig Kamerlid, zodat de verhouding werkge vers/werknemers in de KvK ge handhaafd blijft. De vergadering in Tholen werd ook bijgewoond door J.K. Elen- baas uit Poortvliet en H. Zwikker uit Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11