THOLENDERWIJS Uitzonderlijk vervoer informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD MEI 1991 - SPORTMAAND W.M.Z.- EN P.Z.E.M.-KANTOREN IN THOLEN GESLOTEN WAT LIGT TER INZAGE? WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. DANKDAG VRIJDAG 16 NOVEMBER - NEDERLAND III 19.40 UUR HET GEZICHT VAN NEDERLAND Verordening voor peuterspeelzalen Sakkoprijs voor J. Wessendorp Donderdag 15 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Initiatief van de provincie Zeeland SPREEKUUR B W DELTA\ mi Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 19 november komt de Thoolse gemeenteraad om 19.30 uur voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Elke be langstellende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Uitbreiding aula te Sint-Annaland; In de meerjarenraming is opgenomen de uitbreiding van de aula op de begraafplaats te Sint-Annaland. De nieuwe zaal, deel uit makend van het aulacomplex, biedt zitruimte aan 120 personen, 40 meer dan in de huidige situatie. De lasten voor deze uitbrei ding kunnen worden gedekt uit de reserve openbare werken. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. - Vervanging houtversnipperaar; De in 1983 aangekochte houtversnipperaar is aan het einde van de technische levensduur. Revisie verdient geen aanbeveling van wege de daarmee gepaard gaande kosten en het bedrijfsrisico dat ook dan nog aanwezig blijft. Voorgesteld wordt over te gaan tot aanschaf van hetzelfde type dat thans in gebruik is. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet te verlenen. - Vervanging vervoermiddelen buitendienst; In de lijst van kapitaalwerken behorende bij de gemeentebegro ting 1990 is opgenomen de vervanging van 2 zogenaamde 'pick- up-wagens ten behoeve van het onderdeel plantsoenen en 1 bestelbus ten behoeve van de groep bouwkunde van de buiten dienst. Het betreft 2 Ford-Transits (daterend uit 1982) en 1 Peuge ot J5 (1983). Van de 2 Ford-Transits kan er één door de groep Tholen van de plantsoenendienst in gebruik worden genomen. De te vervangen wagen van deze groep (daterend uit 1980) wil len burgemeester en wethouders tesamen met de 2 Ford-Transits verkopen. Voor de plantsoenendienst is onderzocht voor welke activiteiten de voertuigen in de komende jaren gebruikt gaan worden: a. het vervoeren van de diverse groepen binnen de plantsoen dienst; b. het vervoer van kleine machines; c. het vervoer van bestrijdingsmiddelen en gereedschappen; d. de afvoer van snoei-afval. Op grond hiervan dienen de aan te schaffen voertuigen aan de navolgende eisen te voldoen: aanwezigheid van een dubbele ca bine; een zo laag mogelijke laadbak; een vakindeling in de laadbak met een overkapping ter bescherming van machines en gereed schappen. Op grond van dit eisenpakket willen burgemeester en wethou ders overgaan tot de aanschaf van drie voertuigen van het merk Citroën. Tevens wordt voorgesteld de nieuwe vervoermiddelen uit te rusten met een mobilofoonsysteem waardoor een snelle com municatie met de berijder(s) en de werkplaats/gemeentehuis mo gelijk is. Het voertuig voor de groep bouwkunde kan zonder verhoogd dak worden uitgevoerd. De metselaar heeft namelijk minder behoefte aan stahoogte in de wagen en meer belang bij een lager dak in verband met het vervoer van ladders. Voorts ligt het in de bedoe ling deze wagen met een kleine pre-fab-inrichting uit te rusten. De raad wordt uitgenodigd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. - Verbetering afvoer van de gemeentewerkplaats op de riolering; Om te voldoen aan milieu-eisen is het noodzakelijk ook de ge meentewerkplaats te Scherpenisse te voorzien van een adequaat rioleringsstelsel. Daartoe wordt het terreinwater, dat tot nu toe nog loost op open water, via een riool geleid naar het grote riool in de Langeweg. Het hemelwater van de gebouwen blijft lozen op open water. Aangezien het terrein een dusdanige ligging heeft dat directe lozing onder vrij verval niet mogelijk is, is de bouw van een gemaaltje noodzakelijk. Voor het wassen van het gemeente lijk wagenpark en de machines is een wasplaats met hellingbaan opgenomen voorzien van zandvang en olie-afscheider. In het op gestelde plan is tevens opgenomen de huisaansluiting van het pand Langeweg 47 en het gasdrukregelstation aan te sluiten op de gemeentelijke riolering. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden beschikbaar te stellen. - Aanbrengen golfremmend element fietsveer Gorishoek-Yerseke; Ten behoeve van het fietsveer Gorishoek-Yerseke is in januari 1990 een aanlegplaats, annex passantensteiger, opgeleverd. On danks de zware constructie die is toegepast 10 ton) kon tij dens de beruchte januari- en februari-stormen worden vastgesteld hoe ponton en steiger zich onder deze omstandighe den gedroegen. Bij herhaling van dergelijke stormen is schade niet uit te sluiten. Ten einde die kans te beperken en om voor de storm gevluchte passanten een rustige aanlegplaats te creëren, is het nuttig een golfremmend element aan te brengen. Daarvoor is een subsidie van 75% te verwachten in het kader van de 'open luchtrecreatie'. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet te voteren en de netto investering te dekken uit de reserve recreatieve voorzie ningen. - Aansluiting Poortvlietse bedrijven op rioleringsstelsel; Langs de Paasdijkweg te Poortvliet ligt sinds enige tijd een ge deelte vervuilde sloot. Een en ander is mede veroorzaakt doordat enige bedrijven niet op het gemeentelijk rioleringsstelsel zijn aan gesloten. Om de vervuiling op te heffen is aansluiting op het riole ringsstelsel noodzakelijk. Daartoe is een plan opgesteld. Daarbij gaat de verbinding van het riool over het terrein van één der twee aan te sluiten bedrijven. De raad wordt gevraagd financiële middelen ter beschikking te stellen ten laste van de post onvoorzien 1991. - Begroting Zeeuwse Muziekschool 1990; Het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool heeft de 1e begro tingswijziging voor 1990 ingediend. De uitgaven zijn met f 478.000,— fors gestegen ten opzichte van de ingediende be groting. Daarvan komt een bedrag van f 34.323,62 ten laste van de gemeente Tholen, waarmee de totale bijdrage voor 1990 komt op f 153.397,36. De voornaamste reden van deze stijging is een toename van de personeelskosten. Burgemeester en wethouders achten de stijging acceptabel. Er is echter onvoldoende krediet beschikbaar. De bijdrage voor 1990 wordt verantwoord in het dienstjaar 1991; voor 1991 is een bedrag begroot van f 137.845,—. Om die reden wordt de raad gevraagd f 15.552,— bij te ramen ten laste van de post onvoorzien 1991. - Principe-besluit overdracht van wegen buiten de bebouwde kom aan het Waterschap; De stuurgroep "Herziening Wegenbeheer" kreeg in 1987 tot taak om de herverdeling van het wegenbeheer en een herziening van de Wet Uitkeringen Wegen (WUW) voor te bereiden. Reeds geruime tijd bestaat het streven naar een zo eenvoudig en doelmatig mogelijke structuur van het wegenbeheer: - hoofdwegen door het rijk; - secundaire en tertiaire wegen door de provincies; - de overige wegen door gemeenten en in bepaalde gevallen door waterschappen. Op dit moment is er van een dergelijke structuur geen sprake. De door de stuurgroep voorbereide saneringsoperatie zou moeten leiden tot een evenwichtige herverdeling van het wegenbeheer tussen de verschillende overheden en tot een rechtvaardige her verdeling van de rijksmiddelen voor het wegbeheer. Voor zover nu valt te bezien zal de sanering van het wegenbeheer op 1 januari 1992 doorgang vinden. In het kader van dit artikel zullen wij niet nader ingaan op de over gang van wegen van rijk naar provincie en v.v., maar ons louter beperken tot de gevolgen van een en ander voor de gemeente Tholen: Burgemeester en wethouders hebben vorig jaar reeds, onder voorbehoud dat de gemeenteraad daarmee instemt, het volgende standpunt ingenomen: 1. uit een oogpunt van doelmatigheid en duidelijkheid dient er één wegbeheerder te zijn; 2. in beginsel moet het beheer en onderhoud bij de gemeente komen; 3. punt 2 dient gepaard te gaan met een goede financiële re geling; 4. daar een adequate rijksvergoeding ontbreekt, wordt gekozen voor afstoting van wegen buiten de bebouwde kom naar het wa terschap; 5. aan het waterschap zal alleen de door de gemeente te ontvan gen rijksvergoeding worden 'doorgesluisd', zodat een en ander budgettair neutraal verloopt. In 1990 wordt een rijksvergoeding verwacht van f 893.320,—. Indien de gemeente de buitenwegen in beheer en onderhoud zou nemen in het eerste jaar van de sanering ruim f 950.000,—. In de eindfase (2015) loopt dit tekort terug tot ruim f 300.000,— per jaar. Reden voor burgemeester en wethouders de raad voor te stellen de wegen buiten de bebouwde kom in principe af te stoten naar het waterschap en daaraan de voorwaarde te verbinden dat de doorsluizing van de rijksvergoeding voor de gemeente budgettair neutraal verloopt. Vaststelling rampenplan met bijbehorende verordening; Op 1 maart 1985 is de Rampenwet in werking getreden. Deze wet bepaalt dat de gemeenteraad voor het gehele gebied van de gemeente een rampenplan moet vaststellen. Thans wordt aan de raad een plan ter vaststelling aangeboden dat is ontworpen door de Zeeuwse samenwerkende gemeenten. Terdege is stilgestaan bij het feit dat de gemeente Tholen op het terrein van de brand weer uitsluitend operationele banden heeft met het streekgewest westelijk Noord-Brabant. Een keuze voor het Zeeuwse model staat deze operationele banden echter niet in de weg. De raad wordt gevraagd het rampenplan en de verordening die daarvan deel uitmaakt vast te stellen. Aankoop Klippelstraat 9 te Sint-Annaland; Aangezien het gemeentebestuur een gedeelte van de Klip pelstraat te Sint-Annaland wenst te saneren is aan de aankoop van het pand Klippelstraat 9 (in eigendom bij de heer R. Calkho- ven) een hoge prioriteit toegekend. Dit blijkt o.a. uit de Prioritei tenlijst verwervingen ten laste van het stadsvernieuwingsbudget 1990. Met de heer Calkhoven is inmiddels een akkoord bereikt omtrent de eigendomsoverdracht. De raad wordt gevraagd tot aankoop te besluiten. Verkoop Dorpsweg 11 te Oud-Vossemeer; De voormalige kleuterschool aan de Dorpsweg 11 te Oud- Vossemeer staat reeds geruime tijd leeg. De gemeente heeft geen belang bij het eigendomsbehoud van dit pand en besloten is om dit bij inschrijving te verkopen. Die inschrijving heeft inmid dels plaatsgevonden. Voorgesteld wordt het perceel te verkopen aan de hoogste in schrijver: de heer M. Franken uit Tholen. Regionale samenwerking bij uitvoering (basis)milieutaken; Op grond van de bepalingen van het "Bijdragenbesluit uitvoering gemeentelijk milieubeleid" kunnen gemeenten in aanmerking ko men voor een financiële bijdrage van de minister van V.R.O.M. voor de uitvoering van gemeentelijke taken op het gebied van de Hinderwet, Wet chemische afvalstoffen. Wet bodembescherming en de gemeentelijke lozingsverordening (de zogenaamde 4 ba sistaken). De belangrijkste voorwaarden om in aanmerking te komen voor de bijdrage zijn: - een draagvlak van 70.000 inwoners of meer; in de Zeeuwse si tuatie kan dat worden bereikt door het structureel samenwerken met andere gemeenten op voornoemde taakgebieden; - de bijdrage moet strekken ter tegemoetkoming in de kosten ver bonden aan personele voorzieningen die verband houden met de uitvoering van vermelde taken (uiterlijk 1 januari 1994 uitvoering op adequaat niveau). In januari 1990 hebben de colleges van burgemeester en wethou ders van Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Tholen een geza menlijke opdracht verstrekt aan D.H.V. Raadgevend Ingenieursbureau B.V. te Amersfoort voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een intergemeentelijke samenwerking op milieu gebied binnen het kader van het genoemde Bijdragenbesluit. De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een rapport. Daar uit kan worden geconcludeerd dat bij de huidige uitvoering van milieutaken er een tekort is aan personele capaciteit, zowel kwan titatief als kwalitatief. Dit knelpunt zal ten gevolge van toename en verandering van het takenpakket op milieugebied ongetwijfeld groter worden. Onderzocht is welke capaciteit in regionaal ver band tot 1 januari 1994 met de beschikbare gelden aangetrokken kan worden: - in 1991 (zo spoedig mogelijk) 1 formatieplaats (Regionaal milieu-coördinator/-controleur; - in 1992 1 formatieplaats (regionaal milieucontroleur; - in 1993 1 formatieplaats (regionaal milieucontroleur. Om per 1 januari 1994 een adequaat uitvoeringsniveau te berei ken wordt van de afzonderlijke gemeenten bovendien nog extra personele en/of financiële inspanning gevraagd. Voor de gemeente Tholen betekent dit dat de huidige aanwezige capaciteit, samen met de regionaal in te zetten capaciteit, vol gens de normen van de kengetallen-praktijk onvoldoende is om de achterstand voor de 4 basistaken in te halen en in 1994 een adequaat niveau te bereiken. De beoogde regionale samenwerking zal gedegen gefundeerd dienen te worden en zal in elk geval moeten omvatten: de organi satiestructuur, de omvang van de (per gemeente) af te nemen en beschikbaar te stellen (specialistische) capaciteit en de financiële aspecten. Het regionale samenwerkingsverband kan, gevoed door de af dracht van de deelnemende gemeenten, rekenen op een jaarlijkse rijksbijdrage van f 237.000,— in 1991, oplopend tot ca. f 356.000,- in 1994. In de gemeentebegroting voor 1991 heeft het gemeentebestuur van Tholen reeds een bedrag van f 194.000,— gereserveerd ten behoeve van de beoogde samenwerking op milieugebied, alsme de voor de daarmee samenhangende versterking van het eigen gemeentelijk apparaat. De raad wordt gevraagd een intentieverklaring vast te stellen over de intergemeentelijke samenwerking op milieugebied en de mi nister van V.R.O.M. te verzoeken om een bijdrage in het kader van het Bijdragenbesluit. Commentaar op nota Landbouw Tholen 2000; De werkgroep Landbouw Tholen 2000 heeft in februari 1990 een nota overhandigd aan het college van burgemeester en wethou ders onder de titel Landbouw Tholen 2000. De schrijvers van de ze nota waren geïnspireerd door de gemeentelijke nota. De gemeente naar 2000, in die zin dat de sector landbouw in de ge meentelijke nota naar hun visie onevenredig weinig aandacht krijgt. Met de samenstelling van een discussiestuk poogt de werkgroep in de geconstateerde leemte te voorzien. De nota geeft een beknopte weergave van de voorzienbare landbouwkun dige ontwikkelingen in Tholen. Daarnaast geeft de nota aan wel ke rol de gemeente hierin zou kunnen spelen. Aan de hand van een uitgebreid voorstel voorzien burgemeester en wethouders de door de werkgroep gemaakte opmerkingen van commentaar. Het college onderschrijft dat de landbouw nog steeds een belangrijke economische factor in de gemeente vormt. Wel is het zo dat de economische waarde van de Thoolse landbouw belangrijk aan waarde heeft ingeboet. Was de beroeps bevolking in de landbouw in 1947 nog 4108 (56,5%), in 1967 was dit 1400 (30,1%), terwijl dit cijfer in 1989 was teruggelopen tot 760 (13,1%). Daarnaast treedt er een duidelijke verschuiving op naar meer intensieve sectoren, zoals kassenteelt,agrarische toeleveringsbedrijven enzovoorts. Burgemeester en wethouders onderstrepen de noodzaak om de sector landbouw een adequate behandeling en zorg te geven, zij het dat niet de illusie mag bestaan dat een actief gemeentelijk be leid tot 'wonderen' leidt. De raad wordt gevraagd met het com mentaar in te stemmen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 19 november 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders R van Schetsen en J. van der Jagt houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. In de nota provinciaal sportbeleid is opgenomen het voornemen, naar analogie van de cultuurmaand, in Zeeland ook te komen tot een sportmaand. Daarvoor is de maand mei aangewezen met als achter liggende gedachte en belangrijk nevendoel meer toeristen naar Zee land te lokken. Tot 1 december kunnen verenigingen en organisaties die voorne mens zijn in de maand mei 1991 een topsport-evenement, groot schalige sportevenementen, meerdaagse activiteiten e.d. te organiseren een beroep doen op een daarvoor bij de provincie aan wezige subsidie-pot van f 100.000,—. Over het hoe leest u in dit artikel. In de nota sportmaand 1991 geeft het dagelijks bestuur van de pro vincie aan wat zoal tot de mogelijkheden behoort. Sportwedstrijden en sportdemonstraties van nationale en internatio nale sporters kunnen bijvoorbeeld voor een subsidie in aanmerking komen. Om de richting te bepalen geven gs aan, dat het moet gaan om het niveau van eredivisie, zoals bij voetbal, volleybal, tafeltennis en hoofdklasse, zoals bij atletiek, hockey en korfbal. Ook een wieler klassieker hoort tot de mogelijkheden. Grootschalige evenementen worden vooral op watersportgebied voorzien. Zeeuwse watersportactiviteiten in mei zouden eenzelfde soort reputatie moeten krijgen als de Sneekweek. Overigens worden andere sporten niet uitgesloten. Gs geven aan, dat gewerkt wordt aan een concours hippique met een internationaal karakter, dat en kele dagen in beslag neemt. Onder meerdaagse activiteiten worden onder meer verstaan fiets en wandelvierdaagsen. Een invalshoek kan ook zijn de activiteiten op een bevolkingsgroep te concentreren, zoals ouderen of gezin nen met nog niet schoolgaande kinderen. Via arrangementen zou den verschillende sporten kunnen worden aangeboden. Sportcursussen en -trainingen, te geven door professionele sporters kunnen ook toeristen trekken. De gedachten gaan uit naar golf-, surf, tennis- en deltavlieg-instructieweken. Een extra activiteit op provinciaal niveau is het jaarlijks beschikbaar stellen van een aanmoedigingsprijs voor jeugdig sporttalent. De prijs wordt in mei uitgereikt, bijvoorbeeld tijdens een sportontmoetings- dag, waarbij steeds een tak van sport centraal staat. Voor mei 1991 is een ton provinciaal geld beschikbaar. Het bedrag wordt opgedeeld in 30 duizend gulden voor publiciteit en voorlichting en 70 duizend gulden voor activiteiten. Om voor een subsidie in aanmerking te komen geldt als voorwaarde dat het om nieuwe sportactiviteiten moet gaan, die bovendien bijdra gen aan verlenging van het toeristenseizoen. Uiteraard moet de spor tieve actie in mei zijn beslag krijgen. Een uitloop naar juni is evenwel mogelijk. De evenementen moeten worden gedragen door een goed publiciteits- en promotieplan en er wordt uitgegaan van een goede organisatorische basis. Bij de beoordeling van de verzoeken wordt gekeken naar spreiding over de provincie en binnen de maand. Voor topsport en grootschalige en meerdaagse activiteiten is er een subsidie van ten hoogste vijftig procent in de exploitatiekosten. De subsidie geldt niet voor prijzengeld, de post diversen en consump ties. Voor sportcursussen wordt ten hoogste de helft van de instruc- tiekosten betaald. De organisatie van Mei-Sportmaand is in handen van de Zeeuwse Sportraad en de Provinciale VVV. Subsidie-aanvragen kunnen worden ingediend bij Gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Zoals ge meld sluit de termijn op 1 december. Met ingang van 5 november j.l. is het districtskantoor van de Water maatschappij Zuid-West Nederland te Tholen voor het publiek geslo ten. Alhoewel het P.Z.E.M.-kantoor aan de Ten Ankerweg in Tholen momenteel nog wel enige medewerkers herbergt, dient u ook nu reeds voor contacten voor distributie van gas en electriciteit te bellen (evenals voor water) met het kantoor van deN.V. Delta Nutsbedrijen N.V. district Noord: telefoon 01110-14451. De Delta Nutsbedrijven zijn gevestigd aan het Groeneweegje 23 te Zierikzee. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1. de heer R. Reid, Veerdijkseweg 1 te Scherpenisse voor het bouwen van een garage op het perceel kadastraal bekend Scherpenisse, sectie M, nummer 589, plaatselijk gemerkt Veerdijkseweg 1; 2. de heer A.A.S.M. Ibrahim, Hoekstraat 37a te Tholen voor het vestigen van een pizzeria op het perceel kadastraal be kend Tholen, sectie R, nummer 632, plaatselijk gemerkt Brugstraat 17. Beide plannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaat se geldende bestemmingsplan. Burgemeester en Wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toe stemming van het college van gedeputeerde staten van Zee land, vergunning te verlenen voor de onderhavige plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 9 november 1990 tot en met 21 decem ber 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 8 november 1990 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. In verband met de Dankdag voor arbeid en gewas op woensdag 21 november a.s. zal het huisvuil in de kernen Oud-Vossemeer en het ged. Poortvliet ten oosten van de Smidsstraat en Noordstraat wor den opgehaald op dinsdag 20 november. De gemeentelijke stort plaats "Tuttelhoek" is op woensdag 21 november de gehele dag gesloten. Houdt u daar rekening mee! Op 5 oktober jl. startte de NOS op Nederland III een reeks van 48 televisiedocumentaires onder de titel Het Gezicht van Nederland. El ke week speelt een andere Nederlandse plaats de hoofdrol. Op 16 november a.s. is het de beurt aan de gemeente Tholen, Nederland III, aanvang 19.40 uur. Doel van de documentaire is om, voor zover dat in 15 minuten mogelijk is, een totaal-beeld van de gemeente te schetsen, met een accent op de ontwikkelingen die na 1945 hebben plaats gehad. Van het t.v.-programma dat op 16 november van de gemeente Tholen wordt uitgezonden komt voor plaatselijk V.V.V.-gebruik een aange paste versie beschikbaar. Aan die plaatselijke versie zal namelijk een aantal extra toeristische beelden worden toegevoegd. De televisie-uitzending wordt aangevuld en gecompleteerd door een handzaam, fraai uitgevoerd boekje over Tholen. Dit boekje, waarvan de tekst is geschreven door Kees Slager, is ruim geïllustreerd en zal naar verwachting in de maand januari 1991 verschijnen. Het boekje (oplage 1000 exemplaren) zal door de gemeente worden aangewend voor educatieve en voorlichtingsdoeleinden (scholen, bibliotheken), maar ook als relatiegeschenk. Kees van Dijke uit St. Annaland en Elna van Haaften uit Stavenisse hadden vrijdag geen alledaagse bruidswagen: een vrachtauto van Zwaar Transport Zeeland uit Heinkenszand, waarin de bruidegom normaal zijn brood verdient, maar waarin hij vrijdag naar het gemeentehuis in St. Maartensdijk en bejaardencentrum de Schutse te St. Annaland trok. Daar is de bruid bejaardenverzorgster. Het Zeeuws Overleg peuterspeel zalen pleit er bij alle gemeente besturen voor om een gemeente lijke kwaliteitsverordening vast te stellen voor de peuterspeelzalen. Op die manier wordt, aldus het overleg, voorkomen dat deze voorzieningen en die voor kinder opvang (vallend onder de stimule ringsmaatregel van het rijk) onnodig uit elkaar groeien. "Dit kan op lange termijn leiden tot ondoelmatige inzet van mens kracht, accomodaties en midde len," schrijft het overleg in een brief aan de Zeeuwse colleges van b. en w. en de gemeenteraden. De helft van alle peuters bezoeken een peuterspeelzaal, zo is geble ken uit een onderzoek van de stichting Overleg kindercentra Zeeland. Vorig jaar waren dat ruim 4.300 peuters, terwijl er nog meer dan 1.400 op een wachtlijst stonden. Het Overleg peuterspeelzalen be pleit tevens een wijziging in de tekst van de door de VNG uitge brachte advies-verordening 'Ge meenten en kinderopvang'. Daarin wordt gesteld dat bij een groep peuters maar één leidster deskundig hoeft te zijn. Maar in de praktijk wordt al jaren gepleit voor twee vaste deskundige leidsters op een groep peuters. Het Zeeuws Overleg peuterspeel zalen telt twaalf leden. Twee daar van komen van Tholen: Annie v.d. Zande uit Oud-Vossemeer en El len Brasz uit Poortvliet. De tiende Sakkoprijs voor kunsten en letteren wordt zater dag uitgereikt aan de schilder Jan Wessendorp (50). Deze vestigde zich 20 jaar geleden in Bergen op Zoom, waar hij als creatief thera peut van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust deze afdeling op poten zette. In 1971 richtte hij met een aantal bevriende kunstenaars het Kreatief Centrum De Kraal op, dat tot 1980 functioneerde. In 1972 werd Wessendorp brugerlid van de gemeentelijke cultuurcom missie in Bergen op Zoom. Sinds 1980 is hij als docent tekenen en schilderen verbonden aan de Kunstacademie St. Joost te Breda. Kleuren zijn kenmerkend voor het werk van Wessendorp, waarin de mens, zijn lijden, zijn worsteling met zichzelf, zijn gevecht met aardse en geestelijke banden en verwachtingen centraal staan. In het juryrapport wordt hij ge roemd om zijn hoogwaardige en fijnzinnige schilderijen, waarin hij met een treffend kleurenpalet en een vaardige persoonlijke tou ché zijn diepzinnige filosofieën over het lijden van de mens en zijn overwinning daarvan op uiterma te artistieke wijze vast weet te leggen. De Sakkoprijs bestaat uit een re plica van de zeeridderwindvaan op de toren van het Markiezenhof in Bergen op Zoom, alsmede een geldbedrag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5