Woensdag Dankdag T.S.G. wil gaan concentreren Onder de Linden St. Maartensdijk Twee plannen voor een palingkwekerij Pleidooi voor bos in St. Annaland Het gezicht van Tholen AL 46 JAAR DÈ TH00LSE COURANT De Oesterschelp Tholen en Sassegrave Scherpenisse gaan dicht Veel animo voor expositie in Haestinge Boertien krijgt eerste CD van het Smalstads mannenkoor Landinrichtingscommissie heroverweegt plan; gemeente afwijzend 32-6 f-EÖ Donderdag 15 november 1990 47e Jaargang no. 1 Vrijdag 19.30 u. op t.v. Uitrukpunt DNB in Slabbecoornpolder De bestuurscommissie van de Thoolse scholenge meenschap T.S.G. is van plan alle lessen onder te bren gen in het hoofdgebouw te Sint-Maartensdijk. Dit betekent dat de dependances in Tholen en Scherpenis se worden afgestoten. Om alle leerlingen in Sint- Maartensdijk onder te brengen, zijn een aantal nieuwe lokalen nodig. Het bestuur heeft hiervoor een aan vraag ingediend bij het ministerie omdat nieuwbouw niet eerder kan plaatsvinden dan het jaar 2002. Roosterproblemen Veel reizen Meer perspectief Sponsors Vijftig ton per jaar viskweek in gebouw Er komt een palingkwekerij op het industrieterrein te Sint-Maartensdijk en op het Oudeland in Tholen. Zeer aantrekkelijk J.C Bout Deze week Tijdens de ruilverkaveling in St. Annaland moet een bos aangelegd worden. Die wens werd donderdaga vond naar voren gebracht tijdens een voorlichtingsbij eenkomst van de landinrichtingscommissie in de Wellevaete. Heroverweging ..-c Ria'i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f.0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Woensdag a.s. wordt in de pro testantse kerken op Tholen en St. Philipsland Dankdag voor gewas en arbeid gevierd. Daardoor zijn de scholen, gemeentehuizen, post kantoren, banken, winkels en ver schillende bedrijven gesloten. Morgen, vrijdag, wordt in het te levisieprogramma 'Het gezicht van Nederland' de schijnwerper gericht op Tholen. In een kwartier tijd wordt een beeld geschetst van de gemeente, met het accent op de ontwikkelingen die na 1945 heb ben plaatsgehad. Alle kerken, het stadhuis in Tholen, ambachtshe renhuis in Oud-Vossemeer en de watertoren in Scherpenisse komen in beeld, maar ook het snijden, bereiden en eten van de lamsoren. Toerisme, recreatie, landbouw, ge loof en werkgelegenheid zijn the ma's die ook in de uitzending zijn verwerkt. Voor de VVV komt een aange paste versie beschikbaar, met toe voeging van extra toeristische beelden. In opdracht van de ge meente komt er een boekje bij, ge schreven door de journalist Kees Slager, bedoeld voor educatieve en voorlichtingsdoeleinden en als relatiegeschenk. De uitzending begint om 19.39 uur op Nederland 3. Ook op vrijdag, 's middags tussen half een en een uur, schenkt Om roep Zeeland op de radio aan dacht aan de Grote Kerk van Tholen. De cultuur-historische aspecten van de kerk en het orgel komen aan de orde in het pro gramma 'De kerk in het midden'. Op 30 november is in datzelfde programma de kerk van Poort vliet aan de beurt. De Delta Nutsbedrijven (PZEM/WMZ) blijven een steun punt houden op Tholen. Op het industrieterrein Slabbecoornpol der langs het Schelde-Rijnkanaal wil DNB 1750 m2 grond kopen om daarop het uitrukpunt te bou wen. Zoals wij al op 1 november meldden is hiermee 450.000 gul den gemoeid en gaat het gebouw bestaan uit een magazijn, was- en kleedlokaal, opslagloods en bui- zenopslagterrein. B. en w. juichen de plannen van DNB toe en stel len de gemeenteraad voor om de grond te verkopen. Inmiddels wachten b. en w. nog op een reactie van DNB omtrent het gegeven dat het aantal stand plaatsen na de fusie van PZEM en WMZ met meer dan de toegezeg de vijf vermindert. Alle Thoolse raadsfracties stelden daarover in oktober schriftelijke vragen. In een brief hebben b. en w. zowel de raad van commissarissen als de directie van DNB laten weten, na drukkelijk bezwaar te maken te gen de plannen. De TSG wil opleidingen(mavo, Ihno en lts) concentreren op het lts-terrein in St. Maartensdijk. Dit deelde directeur A. Meloen van de TSG donderdagavond mee tijdens de ouderavond in de kanti ne van het hoofdgebouw te Sint- Maartensdijk. "De mededeling van het ministerie dat er niet voor 2002 nieuwbouw gepleegd zal worden, heeft het bestuur stappen doen ondernemen om alle lessen in één gebouw te laten plaatsvin den. Dat brengt rust onder de leerlingen en leerkrachten die te maken hebben met een aantal problemen in het rooster". Me loen hoopt een en ander en één jaar te verwezenlijken. De bestuurcommissie heeft de ge meente Tholen gevraagd door deskundigen een zogenaamde ele mentenbegroting te laten opstel len waarvan de kosten 3000 gulden bedragen. De commissie stelt voor het bedrag in de vorm van een voorbereidingskrediet be schikbaar te stellen. Maandag ver gadert de raad erover. Meloen lichtte desgevraagd toe dat 'gezien de roosterproblemen er niet langer gewacht kan worden de scholieren en leerkrachten on der een dak te krijgen'. "Het is eenvoudig van opzet, via de Klei ne Stichtingskostenregeling van het ministerie proberen we geld te vinden om minimaal bij te bou wen". Volgens Meloen is het meest nodig een nieuw lokaal waar LHNO-leerlingen lessen krijgen in verzorging, groot huis houden en restaurant. Daarnaast is er een lokaal nodig voor practi cum scheikunde, natuurkunde en biologie. Om het practicumlokaal motorvoertuigen uit Scherpenisse onder te kunnen brengen in St. Maartensdijk denkt Meloen aan het verplaatsen van 'bouwkunde' uit de grote loods die het terrein aan de zuid zijde begrenst. In het noodgebouw kunnen vol gens de directeur een aantal ruim ten geschikt gemaakt worden voor theorielokalen. Meloen spreekt bij deze voorgestelde ingreep over een 'in elkaar gevlochten plan' waar de bestuurscommissie een tiental wensen voor kenbaar wil maken bij het ministerie die 'on derwijskundig zijn onderbouwd'. "De echte aanvraag zal in decem ber op het ministerie liggen", zo verwacht Meloen. "De uitvoering kan binnen nu en 1 jaar verwezen lijkt zijn. Ik vind dat we niet lan ger meer mogen wachten. De noodzaak om onder één dak te wonen, komt onder meer voort uit een zekere onrust die er heerst omdat er zoveel op en neer moet worden gereisd over drie vestigin gen." Hij deelde de ouders mee dat er bij het begin van het schoolseizoen sprake was van kin derziektes in het rooster, maar dat die er nu voor een groot deel zijn uitgehaald. Over de nieuwe busregeling zei Meloen dat het instellen van een halfuurdienst een vooruitgang is maar dat de verbinding met Stave- nisse 'net zo slecht is als vorig jaar'. "Waar nodig zullen wij in overleg met de BBA verbeteringen aanbrengen". Meloen stond in zijn schoolpraat- je even stil bij het aantal geslaag den van de TSG na vier jaar fusie. "Dat is een hoog percentage. Het is duidelijk geworden dat de leer lingen goed voorbereid zijn. Dit gegeven is belangrijk voor direc teuren van basisscholen die de kinderen adviseren en de ouders zelf bij het maken van een keus voor voortgezet onderwijs". Dit jaar kon de TSG volgens Meloen 82 nieuwe leerlingen inschrijven. "De groepen 8 van de basisscho len zijn dit jaar groter, dus is er meer perspectief op meer leer lingen". De doorstroming van TSG- leerlingen naar andere vormen van voortgezet onderwijs en het bedrijfsleven is volgens de direc teur prima verlopen. "Het kwam regelmatig voor dat bedrijven meer leerlingen konden plaatsen dan we konden leveren". De school heeft van het ministerie de toezegging ontvangen om voor 30.000 gulden apparatuur aan te schaffen voor het informaticalo- kaal. De school had daartoe een aanvraag ingediend in het kader van de TIBBLE-LTO (Techniek informatica bovenbouw LTO) waarvoor 3 leerkrachten bijge schoold worden. De TSG moet zelf voor sponsors zogen die geld beschikbaar stellen om het lokaal voor die apparatuur in te richten (werkbladen, beveiliging). Bouw bedrijf Hans Weggemans uit Scherpenisse kwam als eerste over de brug nadat voorzitter P. van Hemert van de ouderraad hiertoe had opgeroepen. Abdij Middelburg. Er is een stich ting Manifestatie Abdij Middel burg in het leven geroepen. Deze instelling wil van het abdijcom plex in de provinciehoofdstad op zichzelf een publiekstrekker van formaat maken. Het project - een audiovisuele tentoonstelling die de rijke cultuurhistorie van het ge west toont - vergt een investering van een miljoen gulden. De gemeente heeft met de directie van Aqua Bio Systems uit Bode graven overeenstemming bereikt over het stichten van een commer ciële viskwekerij in een gebouw van ongeveer 2000 vierkante me ter te St. Maartensdijk. Per jaar moeten in die ruimte zo'n 50 ton palingen gekweekt worden. De produktie van de dieren zal in twee delen worden uitgevoerd. In een kwekerij worden glasaaltjes groot gebracht tot ze pootaaltjes zijn geworden. Deze worden dan uitgezet in speciale bakken waar de vis kan groeien van tien gram tot hondervijftig gram in een pe riode van negen tot twaalf maan den. Naast het kweken van paling wil Aqua Bio Systems opleidingen en trainingen verzorgen voor toe komstige viskwekers en andere be langstellenden. In die cursussen zal aandacht geschonken worden aan kennis van vis, de voeding, de waterzuivering(het viskweek- systeem maakt gebruik van een methode waarbij het water steeds in het circuit wordt teruggepompt na zuivering) en viskweektechnie- ken. Verder wil het bedrijf, dat in Zoeterwoude een proefkwekerij heeft opgezet, viskweekinstalla- ties op de markt brengen die in Sint-Maartensdijk worden ont wikkeld. Volgens het college van burge meester en wethouders maakt de ze bundeling van activiteiten de vestiging zeer aantrekkelijk; een nieuw bedrijf plus de mogelijk heid training en voorlichting te verzorgen voor bijvoorbeeld de landbouw die in moeilijke tijden verkeert. Het college meent dat het voor een aantal boeren een aanvullende bron van inkomsten kan betekenen. 'Met de vestiging van een voorlichtingscentrum in onze gemeente wordt dat effect versterkt', zo schrijft het college. Voor het totale project heeft Aqua Bio Systems 4200 vierkante meter bouwterrein nodig. Het is de be doeling dat er wordt gestart met een viskwekerij van 50 ton die uit gebreid kan worden naar 100 ton. Is dat eenmaal bereikt, dan is er volgens het college werk voor 10 tot 15 personen. De directie van Aqua Bio Systems wil de grond in erfpacht. Beroepsvisser J.C. Bout van de TH 5 Adriana Maatje wil een pa lingkwekerij op het Oudeland in Tholen uitbouwen. Hij heeft daar al een proefopstelling, maar dankzij een toezegging van 25% EEG-subsidie en een bijdrage van 10% van de nationale overheid kan hij zijn plannen verder verwe zenlijken. "Paling is er nog steeds tekort", vertelt Bout, terwijl hij in de buurt van Haamstede op gar nalen vist. "De kweek is moeilijk gezien de vele kinderziekten, maar iets dat gemakkelijk is, daaraan valt weinig te verdienen. Dan stort de markt snel in, zoals bij zalm. Een produkt dat moei lijk te kweken is, dat is duur en aantrekkelijk. Je hebt echter ook met calamiteiten te maken, met ziekte, daar is het een proef voor." Johan Bout zegt geen klagen te hebben over zijn twee schepen omvattende zeevisserijbedrijf. "Maar hoe meer kanten je op kunt, hoe flexibeler je bent. Het is een soort aanvulling, een buffer." Daarom wil hij in 1991 de paling- kweek uitbouwen. Drie jaar is Bout er al mee bezig en nadat een eerder subsidieverzoek werd afge wezen, kreeg hij nu wel groen licht. Bout wil voor de paling- kweek een overdekte ruimte bij de loods in het Oudeland bouwen. Aan de hand van de vraag gaat hij pootaal of wat anders kweken. "Ik kijk wel waar de meeste be hoefte aan is." Over nieuwe ar beidsplaatsen kan Bout nog weinig zeggen. "Het levert meer werkgelegenheid op, maar er wordt ook geautomatiseerd." De tentoonstelling in de foyer van Haestinge ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het sport- en recreatiecentrum trekt veel bezoe kers. Voor de andere activiteiten van sportclubs en bejaardengym was de belangstelling tot en met dinsdagavond minimaal. Slechts enkele niet-leden kwamen op de open trainingen af. Volgens mevr. Bocxe, echtgenote van de beheer der, wordt de expositie goed be zocht. Daar zijn foto's te zien van Jan de Bres, de VVV en schilderij en van Jan de Graaf en C. Ou- desluijs. "Vooral door de mensen die gebruik maken van Haestinge wordt de tentoonstelling goed be zocht, maar ook door anderen." Mevr. Bocxe noemt in dit verband de bridgeclub waar mensen uit St. Annaland en Tholen aan deelne men die de tentoonstelling leuk vonden. "Ook de bejaarden van de soos deden zo een rondje door de foyer." Voor de geringe belang stelling voor de sportactiviteiten heeft mevr. Bocxe geen verklaring. "Iemand die wil sporten, heeft zijn club in de regel al lang gevon den." De feestweek in Haestinge wordt nog voortgezet: Donderdag: 14.00-17.00 u bejaardensoos met bingo en volksdansen 15.45-18.30 u tennis Jacoba van Beieren 19.00-21.00 u volleybal AVC oud-leden Zaterdag: 20.00-1.00 u feestavond Rabobank niet in postkan toor Sint-Philipsland Enkele bestuurders zijn Thoolse scholengemeenschap liever kwijt dan rijk Geen vaste ligplaats voor oude Harpoen in handelsha ven Tholen 'Ons Huis' in Scherpenisse uitgebreid na 20 jaar ontspan ning gehandicapten Tholen krijgt een pizzeria Ruilverkaveling bespaart boer 1,65 per uur Versluijs over overdekt zwem bad: inwoners niet gediend met voorhouden van half worstje Zeeuws Landschap koopt ruim vier hectare Bruin tjeskreek Driehonderd bejaarden vieren tienjarige bestaan stichting Welzijn voor Ouderen Plannen nieuwbouw veiling Sint-Annaland gunstig ont vangen Restauratie mozaïek De Ee- vliet in Poortvliet Veel meer prijzen, maar min der inzendingen bij de Vogel vrienden in Oud-Vossemeer TIJD VERKNOEIEN IS BESTAAN, TIJD BENUT TEN IS LEVEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Het Smalstads Mannenkoor brengt op 24 november, tijdens het jaarconcert in Haestinge, zijn eerste compact-disc (CD) uit. Het eerste exemplaar daarvan wordt die avond overhandigd aan de commissaris van de koningin dr. C. Boertien. Op de CD staat geestelijke, en wereldlijke muziek uit vele stijlperioden, reden waar om hij de titel 'Zes eeuwen koor muziek' meekreeg. De opnamen voor de 64 minuten durende CD werden eind september gemaakt in het kerkgebouw De Ark van het psychiatrisch ziekenhuis Vre derust. Tijdens het jaarconcert brengt het Smalstads Mannenkoor een uitge breid repertoire. Daarnaast is er een liederen-recital, uitgevoerd door de tenor Alex Vermeulen en zijn vaste pianist/begeleider An- dré Telderman. De in Bergen op Zoom wonende Vermeulen ver zorgde voor het koor een serie zanglessen en had een belangrijke taak bij de voorbereiding voor de CD-opname. Het pleidooi voor een dorpsbos kwam van de Dorpsgemeenschap St. Annaland, alsmede de heren M.Ph. van der Weele en P.M. Scherpenisse. De voorzitter van de landinrichtingscommissie, G.L.D. Gaakeer, las een brief voor van de Dorpsgemeenschap waarin voor een bos in de Suzannapolder werd gepleit. Dit zou de route voor wandelaars - die veelal langs de haven gaan - aantrekkelijker ma ken. Bovendien zou het een wel kome aanvulling van het weinige groen in St. Annaland zijn. De Dorpsgemeenschap staafde dat met de gemeentelijke groennota, waarin staat dat St. Annaland 512 bomen telt tegenover Tholen 2919 en St. Maartensdijk 1483. Scher penisse zit nog beneden St. Anna land met 420. Van der Weele wilde het bos in plaats van de geplande beplanting in de bermverbreding aan de Dorpsweg. "Die bomen zouden aan de zonkant van de Dorpsweg komen en daar ben ik niet zo ge lukkig mee", aldus Van der Weele. "Aan de kant van het sportveld is al voldoende groen. Daarom heb ik in de Suzannapolder liever een bos, mits goed onderhouden." Ook P.M. Scherpenisse on derstreepte de wens. "U merkt dat er vraag naar is", zo hield hij de landinrichtingscommissie voor. Scherpenisse wilde de 12 ha uit breiding die nu bij het Stinkgat gepland is aanwenden voor aanleg van een bos bij St. Annaland. "Met het vlakbij het Stinkgat ge legen Rammegors(200 ha) en de Oosterschelde is er daar natuurge bied genoeg." Voorzitter Gaakeer antwoordde, dat de commissie over aanleg van een dorpsbos had gesproken, maar de lokale overheid vond het te duur. "Daardoor was het niet haalbaar. De gemeente zei er geen voldoende middelen voor te heb ben, maar gezien de wensen deze avond, nemen we het bos in her overweging." Ook secretaris mr. Holtslag zei aanleg van een bos in nauw overleg met de gemeente opnieuw te willen bestuderen. De in de Wellevaete eveneens aan wezige consulente bos- en land schapsbouw mevr. Pijl zei goede mogelijkheden te zien voor een dorpsbos. "Het zou goed passen bij St. Annaland. Het rijk wil de grond- en inrichtingskosten beta len, maar niet het beheer." Mevr. Pijl meende, dat een bos naast de andere plannen in het ruilverkave- lingsblok St. Annaland 'erg veel hooi op de vork' zou worden. "Als de gemeente de grond be schikbaar stelt, zou het wel kun nen." Voorzitter Gaakeer zei, dat het onderhoud een bos duur maakt. Desgevraagd zei mevr. Pijl dat 't om 600 gulden per ha per jaar gaat. Volgens haar gaat de ge meente teveel uit van onderhoud alsof het een rozenperk is in plaats van een bos. Het gemeente bestuur zou ook liever twee grote re bossen aanleggen in plaats van een kleiner bos bij elke woonkern. Van der Weele wilde het bos mede aanleggen om de minder fraaie si tuatie in de kleine Suzannapolder aan het gezicht te onttrekken. "De gemeente heeft daar al een beplantingsplan", liet voorzitter Gaakeer weten. P. Reid klaagde ook over de situa tie in de Suzannapolder. "Er wordt van alles gestort, het lijkt wel een tweede Tuttelhoekje." Hij meende dat de recreatie gediend is met kwaliteit en dat betekent daar landschappelijke aankleding. Reid zei in 1982 al op de rommel gewezen te hebben. "Ik heb er ook al een paar keer op gehamerd dat er in de Suzannaweg een bete re ontsluiting moet komen." Secretaris Holtslag achtte dat meer een zaak voor de gemeente, dan voor de landinrichtingscom missie. De Suzannapolder staat in het bestemmingsplan als agrarisch gebied. Over de suggestie om de uitbrei ding van het Stinkgat te laten va ren voor een bos zei voorzitter Gaakeer, dat het Stinkgat als oude dijkdoorbraak een cultuur historisch element is dat behou den en versterkt dient te worden. Pagina 11: Spanning landbouw en natuur weer volop merkbaar Het gebied langs de Winkelzeese watergang is in het ruilverkavelingsblok St. Annaland aangewezen als natuurgebied. Er werden daar naast wensen geuit voor aanleg van een bos in de Suzannapolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1