Ruilverkaveling bespaart boer 1.65 per uur per ha Vrijwillige kavelruil 'Het is gewoon geweldig wat voor een veiling we terug gaan krijgen' Spanning tussen landbouw en natuur weer volop merkbaar Grote belangstelling voor ruilverkaveling St. Annaland Grondpot 96 ha Investering van 2.8 miljoen Lagere provisie levering uien Plannen nieuwbouw veiling St. Annaland gunstig ontvangen Donderdag 15 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Opbrengstverhoging 77 gulden, kosten 17 gulden per hectare "Met een beetje bedrijf kunt u op vakantie", zei voorzitter G.L.D. Gaakeer van de landinrichtingscommissie St. Annaland donderdagavond in de Wellevaete. Vijf tot zes jaar "In het begin dachten we, het gaat heel vlug met de nieuwbouw", zei veilingvoorzitter A.C. Wessels op de buitengewone ledenvergadering van de veiling St. An naland. "Direct na de brand was de verzekering erbij, maar later ging de trein heel langzaam rijden en soms stond die zelfs stil." Nauwe doorgang Geen teleurstelling Zijkanten Geïsoleerd Ruggesteun Landbouwers uit de Hollaerepolder tussen Oud- Vossemeer en St. Annaland hebben protest aangete kend tegen overdracht van een kreek aan Staatsbosbe heer en uitbreiding van dat natuurgebied."Gooi de kreken dicht, dan zal ons een hoop ellende bespaard blijven", zei P. Polderman onomwonden. Graszaad wordt afgekeurd Staatsbosbeheer Genationaliseerd Moeilijk te bewijzen Desastreus Het Diepe Gat tussen St. Annaland en Stavenisse. De Natuurvereniging Tholen wil het Diepe Gat verbinden met de Winkelzeese watergang. De ruilverkaveling levert de boer namelijk 1.65 per uur per hecta re op. De kosten zijn wel 17 gul den per hectare gedurende 26 jaar lang, maar de opbrengstverhoging wordt geraamd op 77 gulden per ha. Van de investeringen in het ruilverkavelingsblok St. Anna land komt 73% ten goede aan de land- en tuinbouw. Dat is een ren dement van 9.8%, aldus voorzit ter Gaakeer. Op de door bijna 100 mensen bij gewoonde voorlichtingsavond bracht hij in herinnering, hoe na de watersnood van 1953 Tholen via de herverkaveling op de schop ging. "Waar zouden we zijn als dat niet gebeurd was. We waren een achtergebleven gebied, terwijl we nu op een eiland wonen met toekomst voor de landbouw." Gaakeer achtte daarvoor een ruil verkaveling nodig. "De tijden zijn immers veranderd, de concurren tie is ook in de landbouw toege nomen. Door verkoop en vererving zit de boer met extra be- werkingskosten. Daarom is er een betere verdeling van de landbouw gronden nodig. De werkomstan digheden kunnen daardoor verbeterd worden, de keuzemoge lijkheden van het grondgebruik verruimd." Op 18 december 1984 vroegen de drie landbouworganisaties de ruil verkaveling rond St. Annaland aan en 4 november 1988 werd de landinrichtingscommissie geïnstalleerd. De stemming van de grondgebruikers zal in 1992 plaatsvinden en in het vierde kwartaal van 1997 kan de ruilver kaveling voltooid zijn. Zowel voorbereiding als uitvoering du ren 5 tot 6 jaar. In de omgeving is St. Philipsland een jaar eerder, Stavenisse, Poort vliet en Oud-Vossemeer volgen la ter dan St. Annaland. Voor de ruilverkaveling is 1100 gulden per ha beschikbaar, legde ir. B.A.M. Holtslag, secretaris van de landinrichtingscommissie uit. Hij gaf nog een toelichting bij de plannen, zowel wat de uitbreiding van natuurgebied als de recreatie ve onderdelen betreft. Het streek plan van het provinciaal bestuur is een belangrijk richtinggevend ka der. De ruilverkaveling brengt 600 m extra weg met zich mee, naast di verse beplantingen zoals langs de Jan Karelsweg en de Dorpsweg, ruim 9 km beplanting(bomen en struiken) op dijken(2e, 3e en 4e Dijk, Noorddijk, Broeksedijk, Vrijberghsedijk), alsmede verbete ring van het kruispunt Zoetwater- weg/Winkelzeeseweg. Landbouwers kunnen met subsi die nog erfbeplanting aanbren gen. Bij de Moggershilseweg komt een parkeerterrein voor recreanten en bij de Weg onder de zeedijk een fietspad. De kreek van M.C. Polderman in de Hollaerepolder bij Oud-Vossemeer wordt volgens het ruilverka velingsplan uitgebreid. Naast ruilverkaveling kan ook door middel van vrijwillige kavel ruil een doelmatiger gebruik van landbouwgronden ontstaan. I.C. Hage noemde dat tijdens een voorlichtingsbijeenkomst over ruilverkaveling in St. Annaland heel belangrijk. Drie grondeige naren, waarvan het Bureau Be heer Landbouwgronden er één kan zijn, kunnen de vrijwillige ka velruil met rijkssubsidie uitvoe ren. Dhr. Kok van het Kadaster vertelde, dat er al plannen zijn voor vrijwillige kavelruil. Het over en weer gebruik van per celen in verschillende ruilverkave- lingsblokken kwam ook ter sprake. De Roolandpolder en Moggershil werden daarbij als voorbeelden genoemd. Secretaris Holtslag zei dat er veel over gesproken was om de Rooland polder bij het plan Oud- Vossemeer te betrekken, maar uit eindelijk bleef het St. Annaland. "Er is zo goed mogelijk naar we gen en waterlopen gekeken, de grenzen zijn vrij hard, maar er kan nog naar gekeken worden." Holtslag noemde ook de aanstel ling van een uitruilcoördinator om over en weer gebruik van grond in verschillende ruilverka- velingsblokken terug te brengen. Voorzitter Gaakeer antwoordde nog op vragen van W.A. Boo gaard, dat het verdichtingsplan zoet water tegelijk met de ruilver kaveling St. Annaland aangelegd wordt. Bij de toedeling van grond wordt daarmee ook rekening ge houden. Een belangrijke basis voor het realiseren van de ruilverkaveling rond St. Annaland is de grondpot van het Bureau Beheer Land bouwgronden. Van de benodigde 96 ha is al 50 ha in eigendom. Vol gens de plannen is 0.8 ha nodig voor wegen. Alle eigenaren wor den voor dit doel met 0.03% ge kort in hun grondtoewijzing. Dit krijgt men wel in geld vergoed. Voor landschapsbouw is 11 ha no dig, voor reservaatsgebieden 5.6 ha, natuurontwikkeling 18 ha en voor landmeters 60 ha. De ruilverkaveling rond St. Anna land vergt een investering van 2.785.000 gulden. Het rijk betaalt daarvan het grootste deel: 69% of 1.924.500 gulden. Waterschap en f gemeente dragen 87 mille bij, in dividuele belanghebbenden 21 mille en de gezamenlijke grondei genaren 752.000 gulden. Dit laat ste in 26 jaar als verkavelingsrente van gemiddeld 17 gulden per ha. Wie er geen nut van heeft, betaalt niets. Effect van de ruilverkaveling zal zijn, dat het aantal kavels per landbouwbedrijf daalt van 5.2 tot 3.5. Dat betekent afnemende kantverliezen, minder loonkosten en lagere werktuigkosten. Dat le vert 77 gulden per ha op minus 17 gulden lasten, zodat de netto ba ten van de ruilverkaveling op 60 gulden per ha uitkomen. De veilingvoorzitter zette de uit gangspunten van het bestuur uit een: "Als het kan zo ruim mogelijk terugbouwen, zodat je straks gemakkelijker kunt werken. We waren goed verzekerd, maar de voorlopige taxatie van 7 ton voor de gebouwen vonden we veel te laag. Met de tegenexpertise zijn we meer tevreden. Het heeft veel overleg gevraagd en zonder des kundigen was 't niet te doen. Een ideaal gebouw bleek te duur, we moesten gaan strepen en nu krij gen we een verantwoord en betaal baar gebouw", aldus Wessels. Hij gaf de leden openheid van za ken over de 2.108.554,56 die de veiling van de verzekering ont vangt: fustloodsfdaar is men nu al aan bezig) inclusief herstel beton- vloer 65.460,15; droogloods 370.276 gulden, veilinggebouw 831.914,75; opruimingskosten f 14.709,70 waarvan 5 tot 6000 gul den door vrijwilligers/leden is 'verdiend'; bedrijfsuitrusting ge taxeerd 465.261,50; bedrijfs uitrusting ongetaxeerd 17.768 gulden; de voor de brand pas in gerichte drogerij voor de droog bloemen 73.567 gulden; aardap pelen, bloemzaden, droogbloe men 112.474,29; emballage 64.051,47; 2 wagens van derden 3020 gulden; pallets en fust Thoolse fustcombinatie 90.051,70. Dhr. Gruisen van architectenbu reau Gruisen, Klap en Sanderse uit Terneuzen gaf een toelichting bij de schetsplannen. Hij vertelde, dat bij het nieuwe ontwerp een aantal bestaande knelpunten be keken waren. Ten eerste de nauwe doorgang bij het laden en lossen. De nieuwe veiling wordt korter en breder, waardoor er aan de ach terkant naar de fustloods toe 18 meter ruimte komt: dat is 7 m meer dan nu. Bovendien komt er een aanbevolen rijrichting. Door een andere organisatie en constructie komt er 400 m2 meer vloeroppervlak in de nieuwe vei ling: 2970 m2(zonder kantoor) ten opzichte van 2546 m2. Er komen twee hallen van elk 22 m breed en 67.50 m lang. De goothoogte wordt 5.60 m in plaats van nu 4.20 m. De nokhoogte wijzigt van 7.20 m in 7.60 m. Dhr. Sanderse ging nader op de cijfers in. Voor het gebouw keert de verzekering 1.530.000 gulden uit. De nieuwbouw inclusief sloop, inrichting van de droogcel- len, verwarming, geïsoleerde plaat en bestrating kost totaal 1.7 mil joen gulden. Dat betekent een overschrijding van de verzekering suitkering met 170.000 gulden. Voorzitter Wessels was daar zeer mee ingenomen, want de veiling krijgt er 400 m2 ruimte bij en heeft de eerste jaren geen onder houdskosten. Dhr. A.M. Gaakeer vroeg zich af, of het allemaal zo gunstig zal blij ven. "Er komt later geen te leurstelling", liet de voorzitter weten. "De verloren gegane pro- dukten moeten we aan derden ver goeden, maar daarvoor hebben we geld van de verzekering gekre gen." Architect Sanderse vulde aan, dat bij de raming van de bouwkosten van 'de uiterste grens' is uitge gaan. "We hopen het zo voordelig mogelijk uit te kunnen laten voe ren." J. den Engelsman informeer de naar de opbrengstderving van de veiling door de gevolgen van de brand. "Ik doe geen uitspraak over die schade omdat we het niet precies weten", antwoordde Wes sels. "Deze maand gaan we hier afbouwen en in december wordt het gebouw gesloopt. De sortering van uien e.d. gebeurt dan verder in Scherpenisse." De voorzitter zei verder dat de nieuwbouw uit eigen middelen gefinancierd kan wor den. Er hoeft geen lening voor af gesloten te worden. "En van het behoorlijke voorschot dat we van de verzekering gekregen hebben, krijgen we nu een goede rente", vulde directeur D.L. Hage aan. Hij waagde zich evenals de voor zitter niet aan een schatting van de opbrengstderving. "Dat is nat te vingerwerk", zei de directeur, al gaf hij toe dat er derving van drooginkomsten is. M.Ph. van der Weele informeerde naar de goedkeuringen van de ge meente. De voorzitter liet weten, dat de gemeente alle medewerking wil geven, maar de officiële bouw- aanvraag moet nog ingediend worden. Wel is meegedeeld, dat het terrein voor 75% bebouwd mag worden. P. Menheere meende, dat de over schrijding van de verzekeringsuit kering - 170.000 gulden - gevonden zou moeten worden in bezuinigingen. Hij was bang dat er bij de nieuwbouw toch nog ex tra kosten zouden komen, o.a. van meer bestrating langs de zijkant van de veiling. "De ruimte er naast is nu te klein en een beton- vloer leggen, kost geld. Dat komt dan bij de 170.000 gulden, wat op zich al een flinke overschrijding is", aldus Menheere. Sanderse was dat niet met hem eens. "Het zijn de meest eenvou dige loodsen die we bouwen", liet hij weten. Ook voorzitter Wessels voelde niets voor bezuinigingen. "Het is gewoon geweldig wat we ervoor terugkrijgen, want we had den toch een behoorlijk oud ge bouw." Ten aanzien van de zijkanten wees hij op de luifels die van het huidige gebouw komen en aan de nieuwe veiling bevestigd worden. De voorzitter en de architect brachten verder naar voren, dat het gebouw geïsoleerd is(brand- werende isolatie), wat positief werkt in de energiekosten. Ook de licht doorlatende golfplaten wer ken daaraan mee. De droogcellen worden voorzien van c.v. en de nieuwe veiling kan ook produkten koelen. Sommige leden vroegen zich af, waarom de muren niet gehand haafd blijven. "Hoe gek het ook klinkt, de voordeligste manier is dat het oude gebouw helemaal wordt gesloopt", zei Sanderse. De 400 m2 droog/koelruimte waarvan 100 m2 droogcellen stemt qua grootte ongeveer over een met de oude situatie. Er ko men vier cellen voor gladiolen of droogbloemen. J. Slager informeerde of de ver werking van droogbloemen in de nieuwe veiling gewoon doorgaat. De voorzitter kon daar geen uit sluitsel over geven. "We wachten met belangstelling het nieuwe sei zoen af." J. van Dijke uitte zijn waardering ten opzichte van het bestuur voor de nieuwbouwplannen. "Na de ramp zei ik: 't is een ramp. Tot op dit moment zijn de herbouwplan nen zodanig verlopen, dat ik zeg: ik ben heel blij als dit kan gebeu ren met een overschrijding van de verzekeringsuitkering van maar 170.000 gulden. Van mij mag het nog iets meer zijn", aldus Van Dijke, wiens woorden met applaus werden onderstreept. "Dat is een ruggesteun bij de ver wezenlijking van onze plannen", zei voorzitter Wessels. "De waar dering doet ons bijzonder goed en de samenwerking bij de voorberei ding van de nieuwbouw was ook enorm." In juni zou de nieuwe veiling in St. Annaland klaar moeten zijn. Van december tot en met mei zal het personeel in de veiling Scher penisse gaan werken. De voorzitter wenste secretaris M. van Gorsel, die in verband met een hernia-operatie verhinderd was, beterschap toe. Het secretari aat wordt waargenomen door bestuurslid Brooijmans. Tijdens een buitengewone leden vergadering van de veiling St. An naland is ingestemd met verlaging van de provisie voor niet-leden die meedoen aan de uienpool via Z.H.Z. Het bestuur heeft dat in samenspraak met de veiling Scherpenisse aan de leden voorge legd. Leden betalen 6 1/2% provisie en gasten 9 1/2%. Dertig pro- cent(466 ton) is van niet-leden af komstig en die gaan voortaan 7 1/2% provisie betalen. De uien worden in St. Annaland of Scher penisse gesorteerd en bij de vei ling Z.H.Z. in Barendrecht geveild. Monsters van de partijen worden door transportbedrijf Van Driel uit Stavenisse met groenten van de glastuinders meegenomen naar Barendrecht. Directeur D.L. Hage deelde mee, dat het nieuwe afzetsysteem voor .uien goed werkt. "Voor een conti nu aanbod kunnen we de niet- leden niet missen." Opgemerkt werd, dat iemand die voor meer dan 10.000 gulden pro- dukt levert, verplicht is om lid te worden. Bij Z.H.Z. geldt dat niet. Sommigen willen ook hun vrij heid houden en geen lid worden", antwoordde de voorzitter. Volgens J. Guiljam zou er voor aardappelen een soortgelijke rege ling moeten komen, want een ver schil tussen leden en gasten van 3% provisie achtte hij teveel. "Daar denk ik ook wel eens over", zei voorzitter Wessels. De nieuwe machine voor kleinver- pakking van aardappelen(de vori ge ging bij de brand verloren) werkt weer in de veiling St. Anna land. De veiling Breda vroeg er om en vorige week maandag werd 10 ton ingepakt. Schapen langs de Winkelzeese watergang in het ruilverkavelingsblok St. Annaland. Hij bracht dat donderdagavond naar voren in de Wellevaete tij dens een door bijna 100 mensen bezochte voorlichtingsbijeen komst over het voorontwerp land inrichting ruilverkavelingsblok St. Annaland. Aan weerskanten van de Sluispol- derweg wil men de kreekrestanten bewaren en wat uitbreiden. Zowel de Breeje in de Joanna Mariapol- der bij het landbouwbedrijf van J.C. Kooijman als de kreek van M.C. Polderman in de Hollaere polder. Tegen overdracht van die laatste kreek liep de landbouw te hoop. M.J.C. Geluk van het graszaadbe- drijf Barenbrug vreesde het ergste wanneer er meer gras en andere soorten beplanting rond de kreek .komen. "De landbouwers in de Hollaerepolder zullen meer vogel hoeders worden dan boer. Boven dien worden ze beperkt in hun teeltmogelijkheden, want als er gras rond de kreek komt, zullen er partijen graszaad wegens belen ding worden afgekeurd", aldus Geluk. "Er is absoluut schade te ver wachten", zo erkende voorzitter G.L.D. Gaakeer van de landin richtingscommissie St. Annaland. "Zoals je naast de eendenkooi in Anna Jacobapolder geen tarwe kunt zaaien, zo zul je rond de kreek in de Hollaerepolder geen graszaad kunnen telen. Rond de kreken komt er gras en beplan ting", zei Gaakeer, die in de be planting niet zo snel rotganzen verwachtte. Ir. B.A.M. Holtslag, secretaris van de landinrichtingscommissie, zei voor de landbouw niet meer scha de te verwachten dan nu het geval is. "In de Hollaerepolder gaat het om een redelijk geïsoleerd, afgele gen stuk. Wij hebben geprobeerd de natuurontwikkeling te concen treren." P. Polderman was bang dat er bij de kreken ook niet meer gejaagd mag worden wanneer ze tot offi ciële natuurgebieden aangewezen zijn. "Dat zit er dik in", ant woordde Gaakeer. "Er wordt niet gejaagd, tenzij er schade is, maar dan is het meestal al te laat." P. Polderman adviseerde de kre ken maar dicht te gooien. "Dan zal ons een hoop ellende bespaard blijven. Ik zie geen natuurwaarde voor de kreken; er komt ook nooit iemand kijken. Daarom moeten ze zeker niet verder ontwikkeld worden", zei P. Polderman. W.D. van Doorn had weinig ver trouwen in overdracht van parti culiere gronden en dijken aan Staatsbosbeheer. "Waarom kun nen de mensen die gebieden niet zelf blijven beheren? Geef ze sub sidie voor beplanting en maak een beheersovereenkomst. Met ter plaatse aanwezige mensen ben je van een beter beheer verzekerd dan met Staatsbosbeheer", aldus Van Doorn. Secretaris Holtslag maakte duide lijk, dat voor het duurzaam in stand houden van de natuurwaar den is gezocht naar Staatbosbe- heer. Dit mede in verband met het geld dat het rijk in het behoud van de kreken e.d. steekt. "Met Staatsbosbeheer is echter al gesproken om particulieren bij het beheer in te schakelen. Particulie ren krijgen ook compensatie voor het verlies aan gronden", aldus de secretaris. Consulente bos- en landschaps bouw mevr. B.H. Pijl wees erop, dat er nu al subsidiemogelijkhe den voor particulieren zijn. Een beheersovereenkomst zoals door Van Doorn gevraagd, achtte zij uitgesloten. Van Doorn vreesde ook, dat de wildbeheerseenheid Tholen/St. Philipsland met alle gevolgen van de ruilverkaveling te maken krijgt. "Komt er een effectief beheer of geldt de natuurbeschermings wet?" Mevr. Pijl antwoordde, dat Staatsbosbeheer eigenaar wordt van de kreken en andere natuurge bieden. "Die regelt dus ook de jacht, maar met Staatsbosbeheer valt daar zeer goed over te pra ten", aldus de consulente bos- en landschapsbouw. M.C. Polderman had daar zo zijn eigen gedachten over. "Ik juich niet over Staatsbosbeheer, want het beheer van de bomen op de dijk langs de Hollaereweg is ge woon een drama. Weken, ja maanden ligt het hout er. Hetzelf de geldt voor de jacht op rotgan zen. In de kreek zitten nu al heel veel fazanten en als die uitgebreid wordt, zal de waardevermindering van de grond daar rondom alleen maar toenemen." M.C. Polderman vroeg zich af, wat er eigenlijk aan te merken valt op het huidige beheer van de kreek, die zijn eigendom is. "Waarom moet dat afgepakt wor den? Wordt die kreek gecompen seerd of genationaliseerd zoals in het Oostblok gebeurde? Ik zou het verschrikkelijk erg vinden wanneer de kreek voor een appel en een ei afgepakt zou worden, want die heb ik voor veel geld ge kocht omdat ik 't niet eens was met de jacht. En ik heb geen geld om een advocaat als mr. Mosko- wicz in de arm te nemen", zei een boze Maarten Polderman. "Ze schuiven alles naar Staats bosbeheer toe, maar geven er geen geld bij en dat heeft gevolgen voor het onderhoud", vulde P. Polder man aan. Voorzitter Gaakeer gaf toe, dat de bomen op de dijk langs de Hol laereweg al jaren kaprijp zijn. "Er liggen ook altijd takken langs de dijk." Hij legde uit, dat de kreek restanten in het landinrich tingsplan waren opgenomen omdat ze in het gemeentelijke bestemmingsplan als natuurge bied zijn aangemerkt. Mevr. Pijl bracht naar voren, dat Staatsbosbeheer een ander beheer heeft dan de gemeentelijke plant soenendienst. "Het ziet er soms slordig uit." Dat vond zij wat an ders dan slecht beheer. De consu lente erkende overigens, dat de bomen langs de Hollaereweg kap rijp zijn. Ten aanzien van schade van natuurgebieden voor land bouwgronden merkte zij op, dat dit moeilijk te bewijzen valt, al kan men Staatsbosbeheer altijd aanspreken. Secretaris Holtslag hield vast aan beheer door Staatsbosbeheer in verband met de duurzame in standhouding en de versterking van de natuurwaarden. Hij meen de ook dat de boeren gebaat zijn bij rechte kavelgrenzen tussen na tuurgebieden en bouwland. Van daar dat het natuurgebied rond de kreken wat uitgebreid wordt. Drs. A.G.M. Sauter van de Na tuurvereniging Tholen conclu deerde, dat de natuur in een negatieve sfeer terecht dreigde te komen. "Akkerbouwers moeten telkens een veertje laten en dat geeft een negatieve klank", ant woordde voorzitter Gaakeer. "De methoden in de akkerbouw zijn ook dusdanig desastreus dat de natuur flink achteruit gaat en nog meer op zijn nek krijgt", aldus Sauter. Hij pleitte voor een verbinding tussen het Diepe Gat tussen St. Annaland en Stavenisse en de Winkelzeese watergang. "Dat gaat dan dwars door landbouwge bied en de landbouwers hebben al een aderlating ondergaan door aanwijzing van het gebied rond de Winkelzeese watergang als na tuurgebied", zei voorzitter Gaakeer. Volgens Sauter hebben knaagdie ren nu alleen het Diepe Gat tot hun beschikking en daarom pleit te hij voor een corridor tussen de watergang en het Diepe Gat. Bei de gebieden hebben dezelfde bio topen. A.M. Gaakeer achtte zo'n verbin ding heel erg moeilijk gezien de Verschillende hoogte van de gebie den. W.D. van Doorn merkte op, dat het Diepe Gat niet zo geïso leerd ligt als Sauter voorstelde omdat er aansluitend ruw beplan te dijken zijn. De natuurelementen kosten de landbouw geen cent, zo hield voorzitter Gaakeer de aanwezigen voor. De instandhouding gebeurt allemaal met geld van de over heid. Wat het spanningsveld tus sen natuur en landbouw betreft, merkte voorzitter Gaakeer nog op: de praktijk leert dat de ene kant de andere kant niet goed kent. M.C. Polderman ging nog in op de opmerkingen van Sauter over de negatieve sfeer waarin de na tuur werd besproken. "De natuur wordt niet in een negatief daglicht gesteld, want in de Hollaerepolder wordt veel graszaad geteeld en op graszaad worden weinig bestrij dingsmiddelen gespoten en weinig kunstmest gestrooid." De voorkant van de nieuwe veiling aan de kant van de Langeweg. Links van de ingang het kantoor met daar boven de bestuurskamer en het archief; rechts naast de ingang de mijnzaal. Rechts de tweede loods, waar nu een open terrein is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11