Sociaal-economisch ontwikkelingsfonds Milieu verslag 1990 Mot tat noe zo? Vijf Vossemeerse koorleden gehuldigd Begroting 1991 Bedrijvig Nieuwe Muziek Twee zilveren en drie bronzen medailles Gregoriusvereniging Donderdag 8 november 1990 In oktober heeft provinciale waterstaat het milieuverslag 1990 gepresenteerd. Er wordt verslag gedaan van de werkzaamhe den van de dienst op alle terreinen van het Zeeuwse milieu. Verkeer OM .M ISSI KS PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Eervolle vermelding kokosbrood Theunisse Aan alle kinderen van Tholen Twee heren ABDIJ Tot 15 januari kunnen bij de provincie bijdragen worden gevraagd uit het sociaal-economisch ontwikkelingsfonds. Uit het fonds worden bijdragen en leningen verstrekt ter versterking van de Zeeuwse economie. Met het geld kunnen stimulansen worden gegeven in de regionale ontwikkeling (inclusief promotie en acquisitie), visserij, land- en tuinbouw, arbeidsmarkt en scho ling, innovatie, technologie en te lematica en aan individuele be drijven. Voorwaarde is onder meer, dat de projecten stroken met het so ciaal-economisch beleid van de provincie. Als bij realisering spra ke zou zijn van concurrentie vervalsing blijft een bijdrage uit het fonds achterwege. Dat is ook het geval als er strijd is met natio nale en Europese richtlijnen. Aanvragen moeten zijn voorzien van een toelichting, financie- ringsopzet en ondernemingsplan, waaruit onder meer blijkt welke invloed het project heeft op de (in directe) werkgelegenheid. Als het om investeringen gaat, moet ook een investeringsbegroting wor den overgelegd. De bijdragen uit het fonds zijn eenmalig en belopen nooit meer dan veertig procent van de- kos ten. Als bedragen worden toege kend van tienduizend gulden of meer horen gedeputeerde staten de statencommissies voor eco nomische zaken en voor be stuurszaken. Bij bedragen onder de tienduizend gulden beslissen gedeputeerde staten zelfstandig. Aanvragen voor leningen uit het fonds worden vertrouwelijk be handeld. Tot nu toe konden aanvragen het In de begrotingsvergadering (9 en 13 november) beslissen provin ciale staten over een subsidie van 385.800 gulden aan de stichting Nieuwe Muziek. Met het voorstel komen gedeputeerde staten te rug op hun eerdere plan geen geld meer voor Nieuwe Muziek be schikbaar te stellen. De stichting werkt inmiddels nauw samen met het Centrum De IJsbreker en de stichting Gaudea- mus. Die positieve ontwikkeling, de steun vanuit de maatschappij voor de programma's van Nieuwe Muziek en het oordeel van de sta tencommissie welzijn om met de subsidie door te gaan, hebben er bij gs toe geleid de staten toch weer om een bijdrage te vragen. hele jaar door worden ingediend. Gedeputeerde staten willen voortaan in een keer alle verzoe ken beoordelen en daarom heb ben zij een aanvraagtermijn ge steld, die sluit op 15 januari. De beslissing op de verzoeken valt dan voor de zomer. De kamers van koophandel en fabrieken, de havenschappen, de arbeidsbu reaus, Vrouw en werk en soort gelijke instanties zijn gevraagd het bedrijfsleven en anderen die gebruik kunnen maken van het provinciale geld op de mogelijk heden van het fonds te wijzen. Bij de provincie is een folder be schikbaar over het sociaal- economisch ontwikkelingsfonds. De folder kan gratis worden aan gevraagd bij hetprovinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Van de provinciale begroting 1991 is een samenvatting beschikbaar in de vorm van een informatieblad. Per hoofdstuk van de begroting wordt aangegeven hoeveel in komsten en uitgaven er zijn. Behalve over de financiële gegevens, wordt informatie verstrekt over het beleid, zoals dat is verwoord in de begrotingsbrief. De begroting wordt vastgesteld in de vergadering van provinciale sta ten op vrijdag 9 en dinsdag 13 november in de Statenzaal in Middel burg. Beide bijeenkomsten beginnen om 10.00 uur. Het informatieblad Begroting provincie 1991 is gratis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400, en bij de dienstkringkantoren van provin ciale waterstaat: Zierikzee, Havenp^rk 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. Het blad is onder meer toegezonden aan de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeland. Hl IEUWS In het hoofdstuk Bodem en afval wordt gemeld, dat het aanbod van huishoudelijk en bedrijfsafval in Zeeland een eigen verbran dingsinstallatie niet rechtvaar digt. Dat geldt zeker als ervan wordt uitgegaan, dat er in de toe komst minder afval zal komen als gevolg van hergebruik. Op basis van landelijk beleid heeft Zeeland met Noord-Brabant en Limburg berekend dat een gezamenlijke verbrandingscapaciteit nodig is van 1,6 miljoen ton afval per jaar. Daarvoor zijn twee installaties no dig, die worden voorzien in Moer dijk en Buggenum. In de begro tingsbrief spreken gedeputeerde staten de verwachting uit, dat nog eind dit jaar tot definitieve af spraken met de twee andere pro vincies kan worden gekomen. Met ingang van 1996 zou het Zeeuwse afval dan ter verbran ding kunnen worden aangebo den. Berekend is, dat per jaar onge veer 1.600 kilogram afval per in woner op de Zeeuwse stortplaat sen wordt aangeboden. Het gaat dan om huishoudelijk afval, grof huisvuil en stedelijk bedrijfsaf val: Provinciale waterstaat doet on derzoek naar verkeerslawaai en de provinciale planologische dienst onderzoekt door verkeer veroorzaakte trillingen in wonin gen. Zo'n trillingsonderzoek is in Koudekerke en Zonnemaire uit gevoerd. Geluidsmetingen zijn onder meer gedaan in Aarden burg voor het plan Ouwe Stad, in Heinkenszand voor het plan Wa tervliet II en in Zierikzee voor de reconstructie van de rotonde. Provinciale waterstaat adviseert gemeenten over het voorkomen Kantonnier J. Rinses als "padden-klaar-over" bij de Oesterdam van verkeerslawaai bij de opstel ling van bestemmingsplannen. Zo'n tachtig bestemmingsplan nen zijn de revue gepasseerd. Waar verkeersstromen niet kun nen worden omgeleid of via maat regelen aan het wegdek tot bedaren kunnen worden ge bracht, moet gevel-isolatie wor den uitgevoerd. Daaraan wordt gewerkt in de Hulster binnenstad, in de Zuidstraat in Westkapelle en in de Hoofdpoortstraat in Zie rikzee. Het maaisel van sloten en bermen langs drukke provinciale wegen en langs wegen bij de industriege- Donderdag 8 november, 9,45 uur, vergadert de commissie geeste lijke gezondheidszorg van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid. De commissie wordt advies ge vraagd over de aanvragen van Huize Den Berg in Goes voor twee dependances met een capaciteit van 10 en 12 bedden in Zierikzee en van de stichting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland voor een so- ciowoning in Oostkapelle. Andere agendapunten zijn geriatrische bieden is onderzocht op vervui ling door lood, polycyclisch aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en polychloor-bifenylen (PCB's). Nergens werd de norm overschreden. Aanleiding tot de metingen vormden berichten over vervuiling elders in het land. Uit een inventarisatie in 1985 is gebleken, dat in de bermen langs de provinciale wegen 260 plan tensoorten voorkomen. Daaron der zitten zes beschermde soor ten. Ook zijn planten gevonden die alleen gedijen op schrale grond. In het maaischema wordt met de plantenvariatie rekening gehouden. Vanaf 1992 zullen geen chemische middelen meer in de bermen worden gebruikt. Rond het wegsteunpunt in Groe- de is een vochtig moerasbosje aangelegd voor vogels. Verder zijn er 22 paardekastanjes ge plant. Bij de aansluiting van de Oesterdam op Tholen wordt ge werkt aan de tweede fase van het karreveld. De "aankleding" van het kruispunt Langeweg bij Wil- helminadorp gebeurt met honds roos, rode kornoelje, sleedoorn en liguster. Er wordt ook een moerasput gemaakt. Over de paddenoversteek bij de Oesterdam wordt gemeld, dat ruim 500 padden de andere kant van de weg veilig hebben ge haald via het opvangsysteem met gaas en emmers in de berm In het verslag wordt verder aan dacht besteed aan water, lucht, vergunningen en het project ge biedsgerichte benadering Ka naalzone. Het milieuverslag 1990 is ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, Ó118Ö- 31400. Bovendien kan het wor den ingezien bij de openbare bibli otheken in Zeeland. zorgverlening in Zeeland en het verzoek van het Patiëntenplat form om een tweede zetel in de commissie. De commissie basis- en eerste lijns gezondheidszorg van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid vergadert dinsdag 13 november, 19.00 uur. Gesproken wordt over de mogelijkheden van een tandheelkundig informatie punt (TIP) in Zeeland. Via het in formatiepunt wordt aan patiën ten gerichte voorlichting ver strekt over tandheelkunde. De ge riatrische zorg komt ook in deze commissie aan de orde. De afdeling voortgezet onder wijs van de provinciale onder wijsraad vergadert woensdag 14 november, 14.00 uur. Agendapunten zijn nascholing in het voortgezet onderwijs, de opleiding verpleegkundige, na tuur- en milieu-educatie en trai ningen emotionele weerbaar heid voor meisjes. De afdeling praat over haar eigen samenstel ling en over de relatie havo-hbo. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrijdag 16 november, 9.30 uur. De concept-notitie woningbouw en subsidie voor aankoop van re- latienotagebied in de Clingepol- der, Hulst, staan op de agenda. De statencommmissie voor mi lieu bespreekt vrijdag 16 novem ber, 14.00 uur, het milieubeleids plan Kerend tij en de reacties uit de inspraak op het plan. Ook het ontwerp-milieuprogramma 1991 komt tér sprake. De commissies uit de provinciale raad voor de volksgezondheid en de statencommissies beginnen met spreekrecht voor het publiek. De gezondheidscommissies ver gaderen in het Magnoliagebouw in Goes. Alle andere bijeenkom sten zijn in het provinciehuis, Sint pieterstraat 42, Middelburg. Hi irÜ' Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 THOLEN Dankdag woensdag 21 nov. 14, 22, 29 nov. organiseert Kruis vereniging de cursus 'een zieke verzorgen in eigen huis', Wijkge- bouw 14-16 u. 10 nov. Oriëntatierit MAC, start Zoekweg 19 u. 12 nov. start cursus Kruisvereni ging 'aanstaande ouders', Wijkge- bouw van 19.45 - 21.45 u. 13 nov. Dia-presentatie bij na tuurver. Tholen, aanvang 19.30 u. in 't Koffiehuys 14 nov. Kreatieve avond NCVB, Visnet 19.30 u. 17 nov. Toneelavond, Meulvliet, aanvang 20 u. 17 nov. Zangmiddag voor gehan dicapten met mannenkoor 'Reho- both', kerkgebouw aanvang 14.30 u. 17 nov. Intocht Sint Nicolaas 20 nov. Excursie NCVB naar Intra- tuin Halsteren 30 nov. en 1 dec. Vogeltentoonstel ling, Meulvliet Tijdens de zogenaamde Wheel of Retail 1990 van het vakblad Dis- trifood heeft oud-St. Annalander A. Theunisse uit Harderwijk met zijn Theha kokosbrood een eer volle vermelding gekregen. In de categorie brood, broodvervan gers, ontbijtprodukten, cereals en zoet broodbeleg behaalde Theu nisse een derde plaats achter Twentsche beschuit van Bolletje en 250 gram extra smeuïg rogge- brand van Bolletje. Inkopers van commerciële organisaties en grootwinkelbedrijven moesten ruim 800 nieuwe produkten be oordelen die van 1 november 1988 tot en met 31 december 1989 wa ren geïntroduceerd. Kokosbrood heeft een vast plaats je veroverd op het broodbeleg schap. De omzet stijgt volgens Theunisse jaarlijks met 7 a 8%. In het vernieuwde kokosbrood van Theha zijn meer natuurlijke in grediënten verwerkt waardoor een nog duidelijker kokossmaak ver kregen is. Verder is de verpakking vernieuwd. Het schaaltje en het cellofaan omhulsel zijn niet alleen pvc-vrij, maar gemaakt van het milieuvriendelijke polyprop. Het Theha kokosbrood is er in vier smaken: vanille, framboos, ci troen en cacao. SINT-ANNALAND t/m 29 nov. Expositie stillevens en landschappen in olie- en water verf bibliotheek 10 nov. Play-in concert, Wel- levaete 15 nov. Ouderavond Casembroot- school met spreker van en over Greenpeace, 20 u. 16 nov. v.v. WHS organiseert een kaartavond, 20 u. in kantine 20 nov. Bewegingsleer 'ismakogie' met Plattelandsvrouwen, Welle- vaete 19.30 u. STAVENISSE 8 nov. Vergadering SGP studie ver. Calvijn SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 nov Tentoonstelling schil derijen, bibliotheek 10 nov. Sint Maartenslampionop- tocht 19 u. 12 nov. Bingo-avond in Sint Maartenshof aanvang 19 u. 12 t/m 17 nov. houdt Haestinge open huis i.v.m. 20 jarig bestaan, laatste avond is er een feestavond 17 nov. Intocht Sint Nicolaas SCHERPENISSE 17 nov. 10e Bekerwedstrijd H.S.V. De Zeebaars Van Haaftenpolder 13.30-16.30 u. OUD-VOSSEMEER 16 nov. Bowlingavond in Leys- dream, Jong Vosmaer 17 nov. Rik- en wipavond v.v. Vosmeer, café De Hoop 17 nov. Intocht Sint Nicolaas 20 nov. Kaarten en sjoelen AVB, Vossekuil 20 u. 21 nov. Bingomiddag met ANBO in de Vossekuil SINT-PHILIPSLAND 30 nov. Donoravond Rode Kruis, 18.30 - 21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 11 nov. Expositie Kunst uit Oost-Europa, Markiezenhof 9, 10 en 11 nov. Gezellentoneel brengt 'no sex please!', de Maagd 10 nov. Concert Opera ensemble Balcantorium, Markiezenhof 10 nov. Optreden van P.l. Man Memre Buku, Botte Hommel 22 u. 13 nov. Moderne tragedie 'Het Zuiden', De Maagd 15 en 16 nov. Lustrum-musical 'Dear Fox', De Maagd 17 nov. Wave-festival, optreden van 4 bands, Botte Hommel, 21 u. 18 nov. Apéritief concert, Elena Guilels aan de piano, Markiezen hof aanvang 12 u. Antiekbeurs. Op 9, 10 en 11 no vember wordt in De Wouwse Tol een antiekbeurs georganiseerd, met vijftien deelnemers uit het he le land. Zaterdagmiddag is er ge legenheid om vrijblijvend antieke spullen te laten taxeren. Ope ningstijden: vrijdag 16-21 uur, za terdag 11-17 uur, zondag 11-18 uur. film film film ROXY 1: Days of thunder - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Gremlins II - a.l. za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Die hard II - 12 jaar, vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Asterix en de knallende ketel - a.l. za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL I: Another 48 hours - 12 jaar, vr 19 en 21.30 u., za 14 en 19 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., do 20 u. La nuite de va rennes - a.l., ma 20 u. Dead poets society - a.l. di en wo 20 u. CINEMACTUEEL 2: Ghost - a.l. vr 19 en 21.45 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Pretty wo man - a.l. vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Frank en Frey - a.l. za, zo en wo 14 u. Op de redactie viel deze week een brief met een vreemde postzegel binnen, en dan word je natuurlijk nieuwsgierig. Uit Spanje nog wel, zou dat van iemand zijn die we in de zomervakantie hebben ont moet? Vlug openmaken.... Nee zeg, de brief is van de hoofdpiet van Sinterklaas en bestemd voor jullie! Hallo jongens en meisjes Hier is Pedro weer uit het verre Spaanse land, Staan jullie 17 november weer aan de kant? Ik kom dan met de goede Sint naar Tholen Met nog enkele andere Zwarte Pieten. Dan kunnen jullie dus weer gaan genieten. Want nadat we om 14.00 uur met de boot zijn aangekomen Begint het Sint-Nicolaasfeest op de markt. En als we daar zijn geweest Zorgt muziekvereniging Concor dia voor een kinderfeest. En dat is weer in Meulvliet, Zorg dat Zwarte Piet je daar ziet. Om twee uur komen we in Tholen aan En we hopen dat jullie allemaal aan de kade staan!!!!!! Veel groeten van Pedro Ja, mot tat noe zo in ons durp Staevenisse? Op tun duur mö mun a mêêr in mêêr hae misse. De kapster ouw tur noe oak a mee op, dat is vö vee mensen un êêle strop. In 't ei a in verschaaie kranten gestae a 't postketoor ier oak weg za hae. Wat a t'r in de plekke daevö komt, zu me wè zie. Ma zo'n survus van noe is tur dan vast nie. 'k Las da ze in Stalland de aula uut wille gae braaie; zo'n hebouw kan ier in Staeveniss hêênêêns laaie. Vö zukke diengen küj nae Smurdiek, da's waer, ma vö vee mensen is dat oak un êêl bezwaer. Mee te bejaerdehim haet ut oak nie nae wens. 'k Behriepe dat nie, want dat is toch hoed vö un mens. Dus mannen in vrouwen die a tae de leeftied vor kom ons krootje versterke, in oe at taer haet dat zie je dan wé. d'Ambisie vö 't welfaere werk neem oak steeds of, dae bin nog wat tuuswerkers, dat is nog un bof. Ma at 't zo deurhaet zat 't nie kunne bluuve bestae, dan za oak die nuttehe instellehe tur ziele gae. 'k Ope, a ze dit van de hemêênteraed oak zulle leze in da ze bie d'r eihe overtuugd zulle weze. Asse deze diengen us van onze kant lere bezie in zehhe zulle: o ja Staevenisse oord dur oak nog bie. L.M. Hendrikse-Everaers, Schoolstraat 23, Stavenisse. Jubilarissen bij het zangkoor van de Sint Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer. V.l.n.r. A. Havermans-Blommerde, A. Verhees-Verreijen (beiden een bronzen speld), B. van Mierlo en A. Hommel-Havermans (beiden zilver). C. van Hees-Tholenaar ontbreekt wegens ziekte. Vijf leden van het zangkoor van de rooms-katholieke Sint Willi brorduskerk in Oud-Vossemeer zijn wegens langdurig lidmaat schap onderscheiden. Pastoor A. v.d. Brüle verraste de nietsvermoe dende koorleden zondagmorgen tijdens de mis. Voorzitter B. van Mierlo en de dames A. Hommel- Havermans, A. Verhees-Verreijen en A. Havermans-Blommerde werden naar voren geroepen en kregen een medaille van de Sint Gregoriusvereniging opgespeld. De eerste twee omdat ze 25 jaar lid waren, de beide anderen we gens een vijftienjarig lidmaat schap. Ook mevrouw C. van Hees-Tholenaar was aan het derde lustrum toe, maar wegens ziekte werd haar de onderscheiding thuis uitgereikt. "We zijn blij dat jullie dit willen doen voor de kerk en voor ons," zei pastoor v.d. Brüle tot de jubi larissen. Hij wees er op dat het zangkoor niet alleen op zondag in actie komt. "De koorleden moe ten er elke dinsdag zijn (op de re petitie - red.) en ze hebben een strenge leermeester," aldus de pastoor. Na de kerkdienst maak ten velen van de gelegenheid ge bruik om de jubilerende koorleden - die van het kerk bestuur bloemen kregen - te feli citeren. Het Vossemeerse koor is niet groot. "Zes dames, twee heren, de organist en de dirigent," vertelt Ben van Mierlo. De groep zingt ook op doordeweekse dagen bij begrafenissen, huwelijken en hu welijksjubilea en verzet daar zo nodig zelfs het werk voor. "Er is een gezellige sfeer onder mekaar." De voorzitter steekt niet onder stoelen of banken dat aanvulling voor het koor welkom zou zijn. Zelf werd hij 25 jaar geleden door pastoor Vermeulen gevraagd om bij het kerkkoor te komen. "Ik was altijd in de kerk en zong steeds mee," aldus Van Mierlo. Te gelijk met hem werd ook Annie Hommel lid. Behalve dames kwa men er naderhand kinderen bij het koor, dat op een gegeven mo ment wel 32 leden telde. Annie Verhees pakte vijftien jaar geleden het zingen weer op na een onderbreking. "Ik heb altijd graag gezongen. Van mijn achtste tot mijn twintigste was ik bij het jeugdkoor dat werd geleid door pater Dalmatius," weet ze nog. Ze was een aantal jaren penning meester van het koor. De leden be talen namelijk contributie, die henzelf weer ten goede komt. "Elk jaar gaan we een avondje weg, met de echtgenoten erbij," zegt Van Mierlo. "Als de kas het toelaat mogen die gratis mee, zo niet dan moeten ze bijbetalen." De voorzitter kent de beperkingen van zijn zanggroep: "We pakken altijd een werk dat we wel aan kunnen, niet en stuk waarvoor we op onze tenen moeten lopen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7