Wat ingeslapen Haestinge wordt wakker voor 20-jarig bestaan Nieuwbouw veiling vergt 1.7 miljoen Bingo! Postkantoor St. Maartensdijk begin december in Oudestraat Jonge vrouw komt om bij verkeersongeluk 2% ?fó ^Sbibuo^ AL 45 JAAR TH00LSE COURANT Volop activiteiten van verenigingen in St. Maartensdijk Uien 27 cent Bestaande pand na verbouwing volledig voor sortering Elf mille voor geestelijk gehandicapten Leraar Geluk wordt verkoper 84 Mille voor kinderopvang Donderdag 8 november 1990 46e Jaargang no. 52_ Recreatiecentrum Haestinge. Gelegenheid voor verga deringen, bruiloften en partijen en diverse evenemen ten tot 450 personen. Zo staat het in de gemeentegids van Tholen onder het hoofdstuk verenigingsgebouwen en dorpshuizen. Haestinge aan de Sportlaan te Sint- Maartensdijk viert vol6v.nde week het feit dat het twintig jaar bestaat. Bestuur De 25-jarige uit Tholen afkomstige Gertie Vinjé is dinsdagmiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeluk op de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over één ter hoogte van het sluitgat Roompot, waar wegens wegwerkzaamheden tijdelijk verkeerslichten staan. Een vrachtwagencombinatie uit Schiedam reed achter op vijf personenauto's die voor het verkeerslicht ston den te wachten. In de achterste auto zat de jonge vrouw die op slag werd gedood. De brandweer moest het slachtoffer uit het wrak halen. Haar auto zat voor een groot deel onder de vrachtwagen. Een echtpaar uit Burgh-Haamstede, dat voor Gertie Vinjé reed, werd met verwondingen opgenomen in het ziekenhuis van Zierikzee. De overige drie bestuurders en de vrachtwa genchauffeur kwamen met de schrik vrij. Door de enorme ravage werd het verkeer omgeleid via de Zee- landbrug. Gertie Vinjé was vanuit haar woonplaats Vlissingen op weg naar Renesse, waar ze als receptio niste in een hotel werkte. Armzalig Niet ongezond Tentoonstelling Naast verzekeringsgeld 170 mille bijpassen Unaniem hebben de leden van de veiling St. Annaland dinsdagavond ingestemd met nieuwbouw van het uit gebrande veilinggebouw voor 1.7 miljoen gulden. Naast het geld dat van de verzekering ontvangen is en wordt, hoeft er maar 170.000 gulden bijgelegd worden. Gunstig plaatje Sloop in december Kijk snel op pagina 12! DEZE WEEK Stenen met leuzen zijn omgedraaid Met ingang van maandag 3 december verhuist het lo- kettenkantoor van PTT Post in St. Maartensdijk van de Noordpoort naar de Oudestraat. Dit is het eerste resultaat van de grootscheepse reorganisatie die op stapel staat. PTT huurt het pand van juwelier- horloger-kantoorboekhandel Van der Maarl. Agentschap Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De nationale collecte geestelijk gehandicapten heeft op Sint- Philipsland en Tholen f. 702,50 meer opgebracht dan vorig jaar. In totaal werd f. 11.164,75 ingeza meld. Het bedrag per woonkern, met tussen haakjes het bedrag van vorig jaar: Tholen f. 3.149,30 (f. 3.064,-), Poortvliet f. 1.027,90 (f. 902,95), Scherpenisse f. 1.382,45 (f. 1.329,95), Sint-Maartensdijk f. 1.385,15 (f. 971,65), Stavenisse f. 729,10 (f. 452,25), Sint-Annaland f. 1.569,30 (f. 1.732,55), Oud- Vossemeer f. 816,45 (f. 1.028,25) en Sint-Philipsland f. 1.105,10 (f. 980,65). Henk Geluk(34) uit St. Philips land verlaat het onderwijs om ver koper te worden bij Hoeflaak keukens. Per 1 februari gaat zijn nieuwe functie in. Hij is dan 13 Vi jaar verbonden aan de Koningin Julianaschool. "Wanneer je in je leven nog eens wat andere dingen wilt doen, dan is daarvoor nu nog gelegenheid", vertelt Geluk. "Op je 34ste lukt dat nog, anders blijf je tot je pen sioen in het onderwijs. Na veel overleg heb ik besloten om te sol liciteren en dat is gelukt." Hoe flaak keukens, waarvan het hoofdkantoor in Rijssen staat, heeft verschillende filialen waar onder een vestiging in Bergen op Zoom, waar Geluk verkoper wordt. Hij werd 1 augustus 1977 onder wijzer in St. Philipsland en in fe bruari vierde hij zijn koperen jubileum. Geluk blijft in St. Phi lipsland wonen, waar vorig jaar aan de Zijpestraat pas een koop woning betrokken werd. "We heb ben het daar goed naar ons zin", aldus Geluk. Hij blijft ook raadslid. Geluk is fractievoorzitter van de SGP. Het gemeentebestuur wil de stich ting Kinderopvang Tholen voor 1991 een subsidie verlenen van f. 84.000,-. Verder wil men de stich ting uitgaven toestaan tot f. 97.936,- en het nadelig saldo moet dan op de balans geactiveerd wor den. B. en w. menen dat de stich ting in 1992 en 1993 een voordelig saldo kan verwachten, zodat het tekort dan kan worden afgeschre ven. In tegenstelling tot de stich ting denkt het gemeentebestuur niet, dat per 1 augustus met een hele groep kinderen kan worden begonnen. Een halve groep vindt het college reëler. De commissie sociaal-cultureel werk brengt maandagavond advies uit. Ook wordt het advies van de com missie gevraagd over de verorde ning kinderopvang, alsmede over het vaststellen van de ouderbij drage. Het 20-jarige Haestinge met op de voorgrond het zwembad en een musicerend Euterpe, dat ook op de feestavond optreedt. In tegenstelling tot de andere dorpshuizen, sport- en gemeen schapscentra op Tholen is het ge bouw eigendom van een stichting. De stichting Gemeenschap Sint- Maartensdijk (SGS) die het ge bouw 20 jaar geleden liet bouwen met rijkssubsidie. Voorwaarde voor de subsidie was toen dat de gemeente het niet mocht exploite ren. Wel wordt het door de ge meente gefinancierd. In de begroting voor 1991 staat een post Haestinge met een nadelig exploi tatiesaldo van 201.250 en kapi- taallasten (rente en aflossing) van 52.310,18. (Meulvliet in Tholen vergt in 1991 126.148 en De Wel- levaete in Sint-Annaland 75.433). De stichting kent een algemeen bestuur waarin vertegenwoordi gers zitting hebben uit de verschil lende groepen gebruikers van het gebouw (sportverenigingen, plat telandsvrouwen), plus een verte genwoordiger van de gemeente Tholen. Dat is PvdA-er A. den Haan uit Sint-Maartensdijk. In totaal zo'n 21 afgevaardigden. Het dagelijks bestuur bestaat uit Via de Thoolse veilingen werd 70 ton uien bij ZHZ in Barendrecht verkocht. De maat 40/60 klasse II voor f. 25,80 per 100 kilo, maat 60/80 klasse II voor f. 26,80 - f. 27,10. vijf leden. Voorzitter is oud gemeentesecretaris T.C. Benou, sinds 1971, toen hij burgemeester D.C. Bouwense opvolgde. Secretaris-penningmeester is P.J. Moormans, de andere leden zijn mevrouw L. Vermaas, C. Burgers en dhr. Leemreijze uit Tholen. Het doel van de stichting is het bevorderen van het verenigingsle ven. Benou: "Voordat Haestinge werd gesticht, bestond er al zo'n stichting die na de oorlog is be gonnen. Een van de eerste zaken was het aanleggen van een voet balveld in de buurt van het Pol derhuis. Het verenigingsgebouw dat na de ramp aan de Radda Barnenstraat werd gesticht (nu vergader- en oe fenruimte en berging van het Ro de Kruis) voldeed in de jaren zestig volgens Benou niet meer aan de eisen van de tijd. "Twee vergaderlokaaltjes, voor grote ge zelschappen was het ongeschikt. Het was een beetje armzalig gesteld en daarom is het plan ge komen om een nieuw gebouw te stichten dat multi-functioneel moest zijn. Zo heette dat toen en het was nodig voor de subsidie van het ministerie van maatschap pelijk werk". De exacte stichtings- kosten kan Benou zich niet meer herinneren maar die lagen rond de half miljoen gulden. "Tien pro cent moest worden opgebracht door de eigen gemeenschap. We zijn toen gaan bedelen bij het be drijfsleven. Dat geld is er gekomen". Het eerste sport- en recreatiecen trum was een feit en het bleek al gauw te klein voor de vele gebrui kers. Enkele maanden na het ge reedkomen van het gebouw kon ook het zwembad in gebruik wor den genomen. De sporthal werd een keer verlengd: in plaats van 22 bij 16 meter werd hij 28 bij 16 me ter. Ook de kleine zaal werd ver dubbeld (de naam pilarenzaal herinnert aan die verbouwing). "Er zijn jaren geweest dat Haestinge enorm in trek was om dat er op andere plaatsen geen vergelijkbare ruimte beschikbaar was. Het is niet ongezond dat dat weg is; nu kun je in Sint- Annaland, Tholen of Stavenisse evengoed terecht". Volgens de voorzitter ligt het niet in het voor nemen Haestinge over te dragen aan de gemeente. "Het is wel eens aan de orde geweest. Ik heb dat zelf eens voorgesteld in het bestuur, maar ik bleek de enige voorstander. De stichting wil het toch graag in eigen hand houden al wordt het door de gemeente ge financierd. Van de kant van de ge meente is er nooit op aangedrongen". Volgens Benou maakt het in de praktijk niet veel uit of het gebouw door een stich ting wordt beheerd of door een gemeentelijke beheerscommissie zoals in andere dorpshuizen het geval is. "Uiteindelijk is het toch de raad die beslist als we iets wil len dat buiten het budget valt". Wat de toekomst betreft, zijn er voor Haestinge wel wensen. "Haestinge was er het eerste en is dus het oudste. De keuken voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd". Volgens Benou is dat ook een zaak van de beheerder. Dat is nu de 58-jarige Huib Bocxe. "Die spreekt natuurlijk ook een woord je mee. Wie wordt straks zijn op volger en wat wil dlie met de keuken?". Volgens secretaris Moormans is de feestweek bedoeld om meer be langstellenden naar het complex te trekken. "We hebben de vereni gingen gevraagd iets speciaals te doen; een openbare les of speciale wedstrijden. Er is toch altijd nog een groep die niet in verenigingen zit of weet wat er allemaal in Haestinge te doen is. Na 20 jaar slaapt men wat in'. Zaterdag 19 november wordt de open week af- Kringcommissaris Rode Kruis. Dhr. N.M. Bollen neemt 1 decem ber in de Prins van Oranje te Goes afscheid als Kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland. Hij heeft dat ambt 15 jaar bekleed. Mr. M. van Boven is waarnemend Kringcommissaris. gesloten met een feestavond. Dan treedt Euterpe op, het Smalstads mannenkoor, kinderen van basis school De Rieburch, de Laura Ou- wens dansgroep en Ad Leyendekkers uit Zierikzee. Voor dansmuziek zorgt het Partytrio. Vooraf zal Benou de gasten wel kom heten en even stil staan bij het jubileum. In de foyer is werk te zien van Jan de Graaf, Jan de Bres en C. Oudesluijs, plus de fo to's van de VVV-fotowedstrijd en van de activiteiten in Haestinge zelf, uit het archief van Bocxe. 'Dat valt mee', was veelal de reac tie van de vijftig belangstellenden in de Wellevaete. De bestaande veiling wordt helemaal afgebro ken, op het kantoor en de mijn- zaal na. Er komen twee aan elkaar gebouwde hallen van 67.50 m lang en 22 m breed voor terug, totaal 2970 m2(zonder kantoor). Dat is 400 m2 meer dan voorheen. Bo vendien komt er meer ruimte in het kantoor omdat op de boven verdieping een bestuurskamer komt, alsmede het archief. De goothoogte van de nieuwe veiling wordt 5.60 m tegenover 4.20 m in de oude situatie. De nokhoogte wordt 7.60 in plaats van 7.20 m. Het gebouw wordt opgetrokken uit staalconstructie met geïsoleer de staalplaat. In het dak komt licht doorlatende golfplaat om overdag zonder kunstlicht te kun nen werken. Ook in de zijkant van de aardappelloods komen er nog ramen. Dhr. De Wit merkte op, dat de 170.000 gulden wel een meevaller is, maar volgens hem kan een gul den ook nog teveel zijn. "Het gaat erom de veiling in de toe komst rendabel te maken en lukt dat?" Dhr. Man van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen vond de investering zeker verant woord. "De afgelopen jaren heeft de veiling vrij positief gedraaid", zo legde hij uit. "Jaarlijks een voordelig exploitatiesaldo van 30 tot 40.000 gulden. Daarmee kunt u voor 3 ton investeren. De 170.000 gulden die buiten de ver zekeringsuitkering om bijgepast moet worden, betekent 15 tot 20.000 gulden jaarlijkse lasten. Bovendien kan de veiling in de nieuwe situatie doelmatiger wer ken. Er kunnen ook kosten toege rekend worden aan de drogerij. Ook al brengt dat geen winst op, het is goed voor de exploitatie. Al les bij elkaar is het een heel gunstig plaatje", zei dhr. Man. Eind november worden de werk zaamheden in de St. Annalandse veiling stopgezet om het pand in december te kunnen slopen. De sortering van uien en de verwer king van droogbloemen en broc coli gebeurt in de veiling Scherpenisse totdat de nieuw bouw klaar is. Voorzitter A.C. Wessels vertelde de leden, dat de inschakeling van deskundigen zijn vruchten had af geworpen. In eerste instantie wil de de verzekering maar 7 ton uitkeren, maar na een tegenexper- tise is er 2.1 miljoen gulden losge komen. Het architectenbureau Gruisen, Klap en Sanderse uit Terneuzen had onderstussen een 'ideaal ge bouw' ontworpen, maar dat bleek te duur te zijn. "We moesten gaan strepen om een verantwoord en betaalbaar pand te krijgen", zei dhr. Sanderse. De leden vonden dat de tekening 'er goed uit zag. Alleen waren ze bang dat er op het buitenterrein toch te weinig ruimte zou zijn voor vrachtwagens en tractoren en aanhangwagens van aardappelte lers. Architect Sanderse ant woordde, dat er tussen de nieuwe veiling en de fustloods - die wordt momenteel hersteld - 7 meter meer ruimte komt. En wat de zij kanten betreft: daarvoor komt een aanbevolen rijrichting. Advertentie l.M. Henk Roggeband verguld bij Cebeco-jubileum 'Meisje met druipende haren' moet toeristen naar Tholen gaan lokken H. Bocxe 20 jaar veelzijdig beheerder van recreatiecen trum Haestinge Vijf Vossemeerse gehuldigd koorleden Met mossels erbij is politiek nog in trek Welzijn voor Ouderen viert tweede lustrum met feest middag Verhuizers ontruimen WMZ- kantoor in Tholen Vredesduif opgericht Sint-Philipsland Rode Kruis huldigt scheiden de voorzitter Hervormd Oud-Vossemeer heeft weer een predikant Andere zuiveringsinstallatie bij Poortvliet kost 25.000 gulden WANNEER HET DONKER IS SCHIJNT ELKE WEG LANG Dit nummer pagina's bestaat uit 18 De met leuzen tegen het bezoek van mevr. De Klerk beschilderde stenen in de Dalemsestraat te Tholen zijn gedeeltelijk omge draaid en voor een ander deel ver vangen. Tijdelijk was er zand-ovèr gestrooid omdat de leuzen niet weg te werken waren. De gebak ken klinkers zijn aan twee kanten bruikbaar, zodat omdraaien de oplossing was. De betonklinkers zijn maar aan één zijde bruikbaar, zodat vervanging noodzakelijk bleek. Waarnemend PTT-kantoorhouder Suijkerbuijk achter het loket in het postkantoor aan de Noordpoort in Sint-Maartensdijk. Over ruim drie weken wordt het kantoor voorgoed gesloten in het kader van de reorganisatie bij PTT Post. De verhuizing van het postkan toor is nodig in verband met het grote ruimtegebrek van de afde ling bestelling, die in het bestaan de gebouw aan de Noordpoort blijft. De begane grond van dit kantoor zal hiertoe worden ver bouwd. Dan wordt een goede werk ruimte gemaakt voor de voorbe reiding van de postbestelling in St. Maartensdijk, St. Annaland, Scherpenisse en Stavenisse. Voor de eerste drie dorpen vindt de sortering daar nu al plaats, in Stavenisse gebeurt dat nog ter plaatse. Daarvoor is ook een grote ruimte beschikbaar, maar de be doeling is dat de post voor Stave nisse voor de Kerstdrukte ook in St. Maartensdijk wordt gesor teerd. De klanten van PTT Post in St. Maartensdijk kunnen vanaf 3 de cember in de Oudestraat op de nu gebruikelijke openingstijden te recht voor dezelfde handelingen. De postbussen verhuizen ook naar de Oudestraat, waar ze in de buitengevel aangebracht worden. St. Maartensdijk heeft hiermee de primeur van de reorganisatie, die in de praktijk vooral omzetting van postkantoren in postagent schappen inhoudt. Voorlopig is er in de Oudestraat nog geen sprake van een agentschap omdat de PTT voor personeel zorgt. Het pand wordt gehuurd van M. v.d. Maarl. "In principe is hij wel ge negen om een postagentschap in zijn winkel te integreren", zegt di recteur T.B. Meijer van het PTT- bestuurscentrum Bergen op Zoom. "We moeten echter nog tot overeenstemming zien te ko men over de voorwaarden. Ook valt de definitieve beslissing over de reorganisatie pas begin 1991." Volgens directeur Meijer hebben winkeliers in vrijwel alle dorpen op Tholen en St. Philipsland al belangstelling getoond voor huis vesting van een postagentschap. "Het blijft echter nog in de oriën terende fase."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1