Met mossels erbij is de politiek nog volop in trek bij liberalen 'Meisje met druipende haren' moet toeristen gaan lokken Braderie in Vossemeren Welzijn voor Ouderen viert tweede lustrum Statenlid Hennekeij voor 40 VVD'ers in St. Annaland D. Nienhuis wint fotowedstrijd Streek VVV Eiland Tholen Country Time in Stoelemat Uitbreiding van Rabobank St. Annaland Donderdag 8 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 13 Zet mossels op het menu en de politieke belangstelling is groter dan ooit. Dat bleek zaterdagavond in de Gou den Leeuw te St. Annaland, waar veertig belangstel lenden luisterden naar dhr. J.I. Hennekeij uit Breskens, voorzitter van de VVD-fractie in de provin ciale staten van Zeeland. Jaloers Rooskleuriger Financiële zorgen Verkopen De stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint- Philipsland (SWO) viert op woensdag 14 november haar 10-jarig bestaan. De stichting houdt in De Meul- vliet te Tholen een feestmiddag die om twee uur begint. Unicef rekent op u Weekmarkt Kleinvee De 70-jarige D. Nienhuis uit Sint-Maartensdijk heeft de eerste prijs gewonnen in de fotowedstrijd die de Streek-VVV Eiland Tholen deze zomer organiseerde. Zijn plaatje van een 'meisje met druipende haren in de Oosterschelde' werd uitgekozen als de beste kiek en zal in de toekomst brochures sieren die meer toeristen naar Tholen moet lokken. Misschien wordt hij bij de staten verkiezingen op 6 maart 1991 wel de nieuwe lijsttrekker en mogelijk zelfs gedeputeerde, want de beide liberale gedeputeerden J.D. de Voogd en mevr. E. Maris-Koster zetten een punt achter hun politie ke carrière. Hennekeij is sinds 1982 statenlid en vanaf 1987 frac tievoorzitter als opvolger van L.A.M. Elenbaas uit Scherpenis- se. Hij gaat voorjaar 1991 aan zijn derde statenperiode beginnen en of Hennekeij hoofd van de afde ling beheer en onderhoud wegen en oeververbindingen bij rijkswa terstaat in Middelburg blijft of ge deputeerde wordt, hangt af van de verkiezingsresultaten. "Het gaat op 6 maart als nooit te voren om het behoud van de in vloed die wij ons als liberalen in de afgelopen twee statenperiodes hebben verworven. Twee gedepu teerden en een zes leden tellende fractie die kritisch aan het Zeeuw se bestuur deelneemt. Een positie die het verdient om gecontinueerd te worden, maar dat kan alleen wanneer vele Zeeuwen de VVD aan een voldoende aantal zetels in provinciale staten helpen", aldus Hennekeij. De fractievoorzitter noemde de VVD helder - zonder wollig taal- De ontspanningscommissie van bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer organiseert dinsdag 13 november van twee tot acht uur een braderie. Plaatselijke middenstanders stellen hun kraampjes op in de recreatiezaal van het tehuis. Verder geeft een stoelenmatter demonstraties van dit langzaam uitstervende beroep. De levende muziek komt uit een ouderwets handdraaiorgeltje. De bewoners van De Vossemeren bie den handwerkprodukten te koop aan en de stichting promotie ouderen en gehandicapten heeft een verloting met als hoofdprijs de inhoud (levensmiddelen) van een ouderwetse bakkerskar. gebruik - openhartig, doordacht, vooruitstrevend en vertrouwd. "Je kunt je ons je portemonnee toe vertrouwen en 't is gewoon een ge zellige club", zei Hennekeij. Hij complimenteerde het Thoolse VVD-bestuur met de opkomst en de wijze waarop men hier met el kaar omgaat. "Menig afdelings bestuur zal hierop jaloers zijn, want de band, het gevoel van 'sa men sterk' moet de VVD de ko mende jaren weer een opgaande lijn geven. Hopelijk met een •Thools VVD-statenlid in onze fractie", aldus Hennekeij. Van de 8 liberalen- in de Middel burgse statenzaal zijn er 2 niet meer beschikbaar(dhr. De Voogd en mevr. Maris), zodat er bij een gelijk blijvend zeteltal 2 nieuwe lingen zullen komen. Of daar een Tholenaar bij zit, is de vraag, al noemde Hennekeij zaterdagavond Tholen 'een vooruitstrevend stuk je Zeeland'. "Het bruist als geen ander deel van Zeeland. Het is één van de ge bieden 'in onze provincie met de meeste bedrijfsvestigingen. Een derde van de in Zeeland verkochte bedrijfsterreinen lag in Tholen. We proberen daar ook ons steen tje aan bij te 'dragen met vesti gingssubsidies, maar in de eerste plaats is het een verdienste van het gemeentebestuur door het schep pen van een goed vestigingskli maat op Tholen." Hennekeij noemde Tholen ook als voorbeeld voor aanpassingen in de landbouw. "Intensiveren van teelten kan een mogelijkheid bieden voor een rooskleuriger toe komst. Men zal zich daarbij moe ten richten op deelmarkten zoals bloemen, fruit, groenten, bollen en andere sierteelten. Als de Zeeuwse landbouw wil weten hoe dat moet, dan kunnen ze hier in Tholen te rade gaan. Hiér heeft die teeltverschuiving al in belang rijke mate invulling gekregen. Tholen wijst in dit geval Zeeland de weg", zei de liberale fractie voorzitter. Hij stipte nog de provinciale plan nen aan voor wegverbeteringen op (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen dh produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksert levert heel wat op. Statenlid Hennekeij ontvangt een attentie van bestuurslid Saris van de VVD Tholen na zijn spreekbeurt in de Gouden Leeuw. Tholen: de Stoofstraat in Poort vliet en de bocht bij Rinses tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk. Totale kosten: 4 miljoen gulden, wat bijna het jaarlijkse wegen- budgét van de provincie is, aldus Hennekeij. De VVD-voorman noemde de fi nanciële positie van de provincie niet rooskleurig door het kabi netsbeleid ten gunste van de randstad. Het milieubeleid vol gens Kerend Tij kost de provincie 2 miljoen gulden per jaar. Daar naast vraagt uitvoering van het beleidsplan Zeeland aan zet nog eens 1.25 miljoen gulden. "Als je geen ombuigingen wilt realiseren, taken gaat afstoten, zal de finan ciële positie van de provincie zor gen baren." "Hennekeij toonde zich tegenstan der van de voorgenomen verho ging van opcenten op de motorrijtuigbelasting en het niet tolvrij maken van de Zeeland- brug. "De provincie wil een mis kleun van 16.5 miljoen gulden terugbetaald krijgen. Er is een nauwèlijks betere investering in de Zeeuwse economie te bedenken, zoals ook de verbindingen via de Oester- en Philipsdam." Hennekeij had een tweeledige oplossing voor de financiële pro blemen: ten eerste het afstoten van provinciale taken en ten twee de de verkoop van provinciale be langen in bedrijven als de gieterij Middelburg, de Schelde en n.v. Haven van Vlissingen. "Zo hopen we de verhoging van de opcenten op de motorrijtuigbelasting een tijdje tegen te houden", zei de VVD-fractievoorzitter. Hij stelde gedeputeerde Ventevo- gel(CDA) verantwoordelijk voor een aantal ontsporingen bij de re creatie. "Door de onvoldoende omvang van politiekorpsen kon er niet of nauwelijks opgetreden worden tegen baldadig gedrag, overlast en illegaal kamperen. Zo lang de pakkans laag is en de be keuringen nauwelijks hoger zijn dan men voor een overnachting op een camping moet betalen, wordt illegaal kamperen nog steeds gestimuleerd. Gedeputeer de De Voogd heeft zich daaraan deze zomer duidelijk geërgerd; Ventevogel was toen met vakan tie", aldus Hennekeij. Tenslotte stond Hennekeij stil bij de vaste oeververbinding over de Westerscbelde(WOV). Hij had weinig vertrouwen in minister Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat en CDA-kamerlid Evers- dijk. Volgens de VVD is een WOV met de toegezegde 41.1 miljoen gulden(dat bedrag is het rijk nu kwijt aan de veerdiensten en het onderhoud van de veerhavens en - pleinen) onhaalbaar. Hennekeij noemde dat uitermate vreemd omdat het rijk financieel het meest gebaat is bij een WOV. Na 25 jaar kost de WOV het rijk na melijk alleen nog 9 miljoen gul den onderhoud per jaar. "Dat is een schijntje in vergelijking met de 50 tot 60 miljoen gulden per jaar die de veerboten zullen kosten. Onbegrijpelijk dat het rijk dat niet ziet", aldus Hennekeij, die de aanschaf van drie nieuwe schepen a 70 miljoen en 2 veerstei- gers a 50 miljoen opsomde. VVD-bestuurslid K.M. Saris be dankte het statenlid met een at tentie. "Het was de eerste keer dat ik op Tholen een inleiding verzorgde, maar als het aan mij ligt niet de laatste", zei Hennekeij. "Van an- Het populaire radioprogramma 'KRO's Country Time' is op za terdag 10 november te gast in de Stoelemat in Bergen op Zoom. Presentator Edvard Niessing brengt naast de Nederlandse for matie Tulsa (met soliste Joni de Boer) een aantal Canadese ar tiesten op de planken, het neusje van de zalm op country gebied in hun land. Het betreft de zangeres Anita Perras, de zanger Gary Fjellgaard (die voor het eerst op treedt met zijn eigen band) en The Good Brothers. De KRO maakt radio-opnamen van deze voorstelling. Die worden de weken erna uitgezonden in Country Time (zaterdag van 19.03 tot 19.53 uur op Radio 2). dere fractieleden had ik al van de mosselavond op Tholen gehoord, nu mocht ik er zelf aan ruiken." Dat beviel iedereen wel, want na de toespraak werd de mosselmaal tijd weer gezellig voortgezet. Aannemingsbedrijf Nortier uit Poortvliet was met- 186.500 gul den, exclusief btw, de laagste in schrijver voor de uitbreiding van de Rabobank in St. Annaland. Het verschil met de tweede gega digde was maar liefst ruim zestig mille; meer dan dertig procent. De andere drie inschrijvingen lagen dicht bij elkaar: de fa. A. Burgers en Zn.(Schoolstraat) uit St. Anna land schreef in voor 249.000 gul den, de fa. A. Burgers en Zn.(Hoenderweg) uit St. Anna land voor 250.250 gulden en de fa. J.K. Krijger en Zn. uit.Poortvliet. Dè aanbesteding gebeurde onder voorbehoud van gunning door het bestuur, die daar na advisering door de bouwcommissie een be slissing over zal nemen. De uitbreiding omvat het bouwen van een kantoor boven de achter kant van het bestaande pand. Ver der dienen er op de begane grond nog aanpassingen te komen. Op het tweede lustrum zijn alle Thoolse en Fluplandse ouderen welkom. Daarnaast zijn dienstver leners, bestuurders en andere be langstellenden uitgenodigd. Het officiële gedeelte wordt beperkt gehouden. Voorzitter I.C. Moer land van SWO zal de aanwezigen welkom heten en in het kort de ac tiviteiten van de stichting de revue laten passeren. Voor de komische noten zullen de heer R. Nijssen en mevrouw C. Anthonisse uit Sint- Maartensdijk zorgen. Zij voeren een aantal sketches op. In één van deze optredens 'Op de klapbank' zal 10 jaar stichting onder de loep worden genomen, een ander zal verhalen over 'Het leven in een verzorgingshuis'. De heer Van Huffel uit Bergen op Zoom zal liedjes uit de oude doos ten geho re brengen. Vijf jaar geleden hield de stichting eveneens een feest middag. In Haestinge werden toen 50 tot 60 ouderen verwacht. De opkomst was echter zodanig Bus 1: Tijd: 13.00 uur 13.10 uur dat er meer dan 100 stoelen bij moesten. Nu rekent SWO weer op zo'n 170 mensen. Om die vol doende ruimte te bieden is de gro te zaal van Meulvliet beschikbaar. Voor mensen die niet op eigen ge legenheid naar Meulvliet kunnen komen, worden bussen ingezet die langs de verschillende dorpen rij den. Ouderen kunnen gratis met deze bussen van De Koek meerij den. Daarnaast is er ook een rolstoelbus beschikbaar voor mensen die vanwege hun handi cap geen gebruik kunnen maken van de normale bus. Deze rolstoelbus rijdt echter alleen op afspraak. Voor maandag 12 no vember kan men zich opgeven bij de Stichting (01666-8201). Men wordt dan thuis opgehaald. De feestmiddag duurt tot half vijf. Omstreeks kwart voor vijf ver trekken de bussen weer om de mensen thuis te brengen. Het rijschema van de bussen is als volgt: Stopt bij: Stavenisse; Sint Maartensdijk; 13.25 uur Scherpenisse; 13.35 uur Poortvliet; Aankomst Meulvliet in Tholen bushalte bij het Postkantoor bushalte Onder de Linden verzorgingshuis St. Maartenshof bushalte Haven bushalte Spuidam bushalte Zuidplantsoen Bus 2: Tijd: Stopt bij: 12.40 uur Anna Jacobapolder; 12.50 uur Sint Philipsland; 13.10 uur Sint Annaland; 13.25 uur Oud-Vossemeer; 13.35 uur Tholen; Aankomst in Meulvliet voor het dorpshuis voor de Rozeboom bushalte Havenplein verzorgingshuis De Schutse bushalte De Wellevaete bushalte Dorpsweg bushalte J.F. Kennedystraat bushalte Molenstraat bushalte Grindweg verzorgingshuis Ten Anker bushalte Ten Ankerweg Als de decembermaand in zicht komt, vallen er bij iedereen bijna dagelijks folders op de mat met daarin de mooiste geschenken. Kinderen zijn er uren zoet mee en schrijven er ellenlange verlang lijsten uit over. Er is echter een categorie kinderen die aan dergelijke zaken nooit toe zal komen. Maar er is een catalo gus die ook op deze kinderen be trekking heeft: de Unicef catalogus voor wenskaarten, spel len en geschenken. Wanneer men daaruit iets bestelt, zorgt Unicef (het kinderfonds van de Verenigde Naties) dat de opbrengst goed be steed wordt. De organisatie wil dit jaar 200 miljoen gulden uitgeven aan inentingsprojecten. Daardoor zullen de levens van bijna twee miljoen kinderen gered kunnen worden. Regeringen en andere or ganisaties staan garant voor 120 miljoen gulden, er moet dus nog 80 miljoen bijkomen. Als er 50 Unicef wenskaarten verkocht wor den, kunnen 300 kinderen be schermd worden tegen gevaarlijké kinderziekten. Met een goede wens aan familie, bekenden en re laties zorgt u zo ook voor een be ter leven voor de armste kinderen in de armste streken van de armste landen. Het Unicef-comité op Tholen (waar u naar de catalogus kunt in formeren) bestaat uit de dames J. Versluijs (Gorishoeksedijk 23, Scherpenisse, tel. 01666-2637) en C. v:d. Linde (Hoogaarsstraat 6, Tholen, tel. 01660-2939). Diabetes. De landelijke collecte voor het Diabetesfonds wordt ge houden van 19 t/m 25 november. Zeeland toen. De tentoonstelling 'Zeeland toen' van de fotografe Eva Besnyö is nog tot 1 december te zien in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Onder de ruim 100 foto's zijn er een aantal van de watersnood in Stavenisse. Er waren 19 inzenders. Zaterdag ochtend maakte voorzitter T.C. Benou van de promotiecommissie de uitslag bekend in het kantoor van de VVV aan de Haven in Sint- Maartensdijk. De tweede prijs ging naar Lianne Verhage uit Tholen die het silhouet van het stadje Tholen vastlegde, gezien door een rij bomen langs de Pro- vincialeweg. Molen de Hoop in Tholen verlicht door schijnwer pers werd de derde prijs toege kend. De maker en oud-inwoner van Tholen J.J. Schot uit Dor drecht was voor het in ontvangst nemen van de geschenkbon naar de smalstad gekomen. Volgens Benou was molen De Hoop in Tholen het meest gefotografeerde object. Alle foto's zijn door een jury van vakfotografen bekeken. Volgens Benou heeft de jury (be staande uit C. Poot uit St. Maar tensdijk, A. Goedegebuure uit St. Annaland en P. Kooien uit Tho len) vele uren besteed aan het sor teren van het ingezonden materiaal. De fotowedstrijd was volgens Benou opgezet om al het mooie van Tholen te laten vastleg gen door mensen die zelf niet ac tief zijn bij het bevorderen van de recreatie. "In de promotiecom missie zitten mensen die denken Tholen te kennen. Misschien laten die wel verkeerde dingen zien om dat er sprake is van ëen zekere be drijfsblindheid". De 'mooie plaatjes' zijn ervoor om meer toe risten aan te trekken. Volgens Be nou kan dat gemakkelijk omdat Tholen in de zomer niet vol is, net zo min als de provincie Zeeland vol zou zijn geweest. Hij noemde het bevorderen van het toerisme belangrijk voor de werkgelegen heid en voor de middenstand. De voorzitter van de commissie merkte op dat de wedstrijd laat van start is gegaan. "Daardoor is ook een aantal toeristen niet in staat geweest deel te nemen. Toch zijn er heel wat mensen van buiten Tholen die hebben meegedaan". Aan de kwaliteit deed het volgens Benou niets af. Naast de drie prij zen, (geschenkbonnen van respec tievelijk 150, 75_ en 50 gulden) waren er ook eervolle vermeldin gen.- Een ondergaande zon op slikken bij Stavenisse van M. Olts- hoorn uit Amsterdam, Bonen- oogst van A.L. Boelhouwers uit Dinteloord, de Veerdijk tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk van G. van de Berg - Noordijke uit Noordwijk, de weervisserij van J. Verkerke uit Tholen en de Onder gaande zon op. zandplaat bij St. Annaland van P.A.C. Scherpenis se uit Papendrecht. De foto's zullen te zien zijn in Haestinge in de week van 12 tot en met 17 november tijdens de vie ring van het 20-jarig bestaan van het sportcomplex en recreatiege bouw. Voor de promotiecommis sie was het zaterdag het eerste publieke optreden. Benou deelde mee dat de commissie bezig is om voor de zeven kernen op Tholen wandeltochten te maken om be zoekers in staat te stellen Tholen beter te leren kennen. Deze wan delingen voeren onder meer langs de monumenten in de desbetref fende dorpen. Het is de bedoeling dat er op één dag van de week (wanneer er weekmarkt wordt ge houden) een aantal gebouwen voor het publiek één of twee uur geopend worden. "Wellicht kun nen middenstanders of de horeca daar aan deelnemen met speciale aanbiedingen". Voorzitter A. Uijl van de streek VVV Eiland Tholen benadrukte dat de fotowedstrijd een manier is geweest om de eigen bevolking bij de VVV te betrek ken. "De foto's zullen gebruikt worden voor brochures. Het zijn prachtige resultaten die goede re sultaten kunnen opleveren bij het aantrekken van toeristen". Voor D. Nienhuis is het niet de eerste keer dat hij in de prijzen valt. Ook tijdens de viering van 500 jaar smalstad was hij winnaar van een fotowedstrijd. Daarbij won hij een camera. In het Friese Sneek kreeg hij 50 gulden voor een foto waarop een visser met zijn hengel staat afgebeeld terwijl een poes een kijkje neemt in de emmer die naast hem staat. Over de prijswin nende foto van Nienhuis vroeg Benou zich af of hier sprake was van een 'toevalstreffer of een ra zend knappe opname'. Niénhuis maakte 13 opnamen van het meis je. Hij zei dat het hem nog voor flinke problemen had gesteld toen hij een meisje had gevraagd voor de camera te poseren in het water. "Door een campingbeheerder werd ik uitgemaakt voor vuile vie ze vent". Dat de opname zo goed is geslaagd komt omdat er volgens Nienhuis 'ook een klein beetje ge luk voor nodig is'. De vader van de tweede prijswin naar, Leen Verhage, won zaterdag eveneens een prijs in een foto wedstrijd. Zijn foto, een opname van dochter Carina met konijntje was te zien op de tentoonstelling van kleinvee in Dirksland. Het onderwerp van deze wedstrijd was 'Kind en dier'. 'Meisje met druipende haren in Oosterschelde', zo omschreef de jury de opname van D. Nienhuis uit Sint-Maartensdijk die de eer ste prijs won in de fotowedstrijd van de Streek VVV-Eiland Tholen. :-*SFL .ioAftfti De VVV-vlag op de balie bedekt de winnende foto met D. Nienhuis (rechts). De nummer drie, de heer J. Schot (met echtgenote), heeft zijn tweede prijs al ontvangen. Voorzitter A. Vijl van de Streek-VVV Eiland Tholen kijkt tevreden toe. Voor hem zijn zoon Bastiaan. Tweede prijs winnaar Lian Verhage was afwezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13