'De kleine winst' in een nieuw jasje 'Hij moet wassen, ik minder worden' Liturgie Ds. D.A. Snijder verbonden aan Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer Café-restaurant Zeeland weer gastvrij huis VRIENS Bedrijvig WAND VLOERTEGELS buggies en kinderstoelen van kempen s. Verscheidenheid met scheidslijnen of veelkleurig palet Meewerkende vrouw in bedrijf Renovatieproject in Voorstraat met 100Sint-Philipslandse inbreng Burgemeester prijst ontwerp nieuwbouw aan Kaaij in Tholen Kom kijken naar onze uitgebreide kollektie BOMHHBt m m W bubu- kleuter- er tieren baby-kleuter-en tienerskop 9 "Het gemeentebestuur hoopt dat de Sint- Philipslanders verstaan wat hier gebeurd is," zei burgemeester T.A. Vogel bij de opening van de nieuwe winkel van C.M. Neele in de Voorstraat. Diens manufacturenzaak 'De kleine winst' verhuis de van nummer 42 naar nummer 40, wat gepaard ging met de renovatie van het pand. Voorspoedig »V v'ert^e klas afdelinasvc afdelingsvoetbal Arbiter laat het afweten Uitzicht Wegbereider Sinds zondag heeft de Hervormde Gemeente van Oud-Vossemeer weer een eigen predikant: ds. D.A. Snijder(40) uit Abbenbroek. Na 's morgens bevestigd te zijn door oud-consulent ds. A. van Herk, deed ds. Snijder 's middags intrede. Onderhouden tuin Scheidslijnen Hond Geen twijfel Acht en een halve maand nadat een brand het pand volledig verwoestte, is café-restaurant Zeeland aan de Kaaij in Tholen uit zijn as herrezen. "In een geheel nieuwe vorm opgetrokken. Met goed gevoel voor de verhoudin gen tussen het gebouwde aan de Kaaij en voor het verleden is de architect er in geslaagd om op deze oude plek een modern en zeer goed in de omgeving passend gebouw te ont werpen," zei burgemeester H.A. van der Munnik donderdagmiddag bij de officiële opening. Biljart Gigondaswijn de beste f 119 Als een echtgenote meewerkt in een bedrijf is zij geen werk neemster en geen zelfstandig on dernemer. Toch is het heel belangrijk dat een echtgenote haar positie kent. Voor de be lasting, de sociale verzekeringen en de rechtspositie maakt het veel uit hoe de vrouw precies samen werkt en welke afspraken er zijn gemaakt tussen beide partners. Om hierin duidelijkheid te ver krijgen, organiseert de kamer van koophandel maandagavond 12 november een voorlichtingsa vond. Daar zullen vooral de fisca le, sociale en 'juridische aspecten aan bod komen. Met name de po sitie van de vrouw zal nader wor den belicht. Onderwerpen die aan bod komen zijn in ieder geval de man-vrouw firma, het erfrecht (testament), huwelijkse voorwaar den tegenover gemeenschap van goederen en de fiscale consequen ties. De inleidingen worden ver zorgd door mevr. Van Arenthals (voorzitter NCOV-vrouwenraad), notaris Sauer en dhr. Kotvis (ac countant). De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Goes te Goes en duurt van 19.15 tot ongeveer 22.00 uur. Reünie MTS. Op vrijdag 16 no vember wordt een reünie georga niseerd voor oud-studenten van de MTS Antonie Keldermans te Bergen op Zoom. Tegelijk is er ge legenheid om tussen 7 en 9 uur het nieuwe schoolgebouw, Nobellaan 50, te bezichtigen. Ds. D.A. Snijder heeft zondag, na bijna tien jaar in het Zuid- Hollandse Abbenbroek gewerkt te hebben, intrede gedaan in de N.H. Kerk van Oud-Vossemeer. Zijn preek ging over Johannes 3:30: 'Hij moet wassen, maar ik minder worden.' "Ik zal u steeds aanspreken als ge meente des Heeren en niet als mijn gemeente, want ik ben de Christus niet", zo sprak ds. Snij der met Johannes. "Ik wijs u bij de aanvang al op de Bruidegom. Hij is de Heer en voor Hem moe ten wij buigen. Christus moet steeds belangrijker worden in ons leven. Ik wil u als vriend van de Bruidegom aan de Heere' Jezus verbinden, maar zelf ga ik dan naar de achtergrond. Christus moet wassen." Ds. Snijder zei de tekst uit Johan- De nieuwe winkel steekt schril af tegen de oude. Een veel lichter in terieur en meer ruimte waardoor het assortiment overzichtelijker kan worden uitgestald. "Er wordt wel gezegd dat de voorzieningen achteruit hollen, maar dit is een voorbeeld van het tegenovergestel de," aldus de burgemeester. Vogel was ermee ingenomen, dat het he le project een Sint-Philipslandse aangelegenheid was. Als architect fungeerde dhr. O. v.d. Hoek van de Centrale Dienst Gemeentewer ken, hoofdaannemer was Klein- bouw Techniek en onderaannemers schildersbedrijf Geluk, Deltatechniek (installatie- werk) en W.C. Neele (electriciteit). De wens van Neele om zijn winkel uit te breiden, liep parallel met het belang van de gemeente. "We werkten graag mee, want renova tie van de Voorstraat heeft een uit stralingseffect," aldus Vogel. Het pand - dat Neele twee jaar geleden kocht - is het vijfde renovatiepro- Na het doorknippen van een lint nodigt burgemeester T.A. Vogel iedereen uit voor een kijkje in de vernieuwde 'De kleine winst'. Vierde van rechts eigenaar C.M. Neele van de Sint-Philipslandse manufacturenzaak. ject in de Sint-Philipslandse Voor- meer kent. Behalve een subsidie wingsfonds kende de gemeente- toe, omdat Neele meer kosten straat, die nu geen 'rotte' plekken uit het stads- en dorpsvernieu- raad onlangs een extra bijdrage moest maken om de voorgevel zo goed mogelijk te laten passen in het straatbeeld. Een week na de bouwvakvakantie begon aannemer Kleinbouw Tech niek met het karwei. Donderdag was eigenlijk de opleveringsda tum, maar het werk verliep zo voorspoedig, dat de opening al kon plaatsvinden. Toch moest er nog extra werk gebeuren, want de zolder bleek rot en werd noodged wongen vervangen. Neele zelf slaagde er, met hulp van de buren, ternauwernood in om alle artike len tijdig van de oude naar de nieuwe winkel over te brengen. Woensdagavond werd dat afge rond, maar nu zijn kinderkleding, wol, schoonmaakartikelen, snoep, tabaksartikelen en nog veel meer overzichtelijk uitgestald. Het as sortiment is niet veranderd. "Het gemeentebestuur is best trots op deze nieuwe voorziening. Ik hoop dat 't bijzonder goed mag draai en," aldus de burgemeester. Met het doorknippen van een lint ver richtte hij de officiële opening. Behalve het gemeentebestuur was daarbij ook de middenstandsvere niging vertegenwoordigd. Inmiddels wordt er nog meer gere noveerd in Sint-Philipsland. De panden Noordweg 25-27 zijn al bewoond. Binnenkort is in Anna Jacobapolder ook Noordweg 13 gereed. Daarnaast worden mo menteel vijf woningen in de Hengelose- en één in de Delden- sestraat opgknapt. J. Quist van Kleinbouw Techniek is ingenomen met deze projecten. "We kunnen gemiddeld vier tot vijf man werk bieden in de eigen gemeente en dat is meegenomen." Het bedrijf doet verder veel nieuwbouw van bungalows, ondermeer op Tholen. Arbiter Coppens kwam voor de wed strijd Smerdiek 4-Dinteloord 5 niet opdagen. Jan Quiljam van Smerdiek was de redder in nood. Dit betekende wel dat Smerdiek een speler moest missen, terwijl vier vaste spelers - twee wegens werk en twee zonder af te mel den - verstek lieten gaan. Op een zwaar en moeilijk bespeelbaar veld kende Smerdiek weinig proble men met de vijfde keus van Dintel- oord. Alleen de eerste 10 minuten kon den de Brabanders goede tegenstand bieden, daarna bleek Smerdiek voor hen een maatje te groot. Na een kwar tier kwamen de Tholenaren al op voorsprong. Piet Bazen, lange tijd af wezig door een enkelblessure, zette zijn ploeg op voorsprong. Smerdiek was keer op keer de verdediging te snel af en leek af te stevenen op een monsterscore. De spitsen stonden ech ter niet op scherp, waardoor de schade voor Dinteloord beperkt bleef. Na ruim 20 minuten scoorde Tahal Allali 2-0 na eerst een speler en de keeper te hebben uitgespeeld. Het was één van zijn laatste acties, want vijf minuten later viel Allali met een verdraaide knie uit, waardoor Smerdiek met 10 man verder moest. Ondanks de man meer situatie kon Dinteloord Smer diek niet in gevaar brengen. Voor de tweede helft kwamen Peter Franke en Dennis v.d. Reest in het veld voor Jos Leemrijze en Piet Bazen. Na 10 minuten scoorde invaller Peter Franke 3-0. Tien minuten later bracht Kees v.d. Hoek de thuisploeg op 4-0. Van den Hoek en Huib Knuist kregen nog uitstekende kansen. Een kopbal tegen de kruising en ballen net voor langs voorkwamen een vijfde doel punt, zodat Smerdiek zich met 4-0 tevreden moest stellen. nes 3:30 niet uit een soort minder waardigheidscomplex gekozen te hebben. "Maar ten diepste hebt u aan mij niets, aan de Heere Jezus hebt u alles; Hij heeft absolute meerwaarde voor Zijn gemeente. Ik ben een onnutte dienstknecht, zegt de Bijbel, maar de Heere heeft meer te bieden dan goud, rijkdom en eer. Op Zijn wegen van liefelijkheid kunnen mensen rustig wandelen. Hij is de boom des levens." Johannes was innerlijk zo zeer bij de Heere Jezus betrokken, dat zijn mond ervan overliep. "Zijn hart en leven is vervuld van de Heere en daar komt het ook op aan, want kennen wij Christus met het oog op de eeuwigheid? Het gaat om het uitzicht op het eeuwige leven, dat je niet meer bang hoeft te zijn om God te ont moeten. Dan jaagt de dood geen angst meer aan, want alles is voldaan. Het licht schijnt wel in de duister nis, maar sommigen zijn daar niet van gediend. Je moet van jezelf weten dat je in duisternis dwaalt en dat is een hele belijdenis, zeker Ds. D.A. Snij der(40) De samenzang tijdens de in- trededienst van ds. D.A. Snij der te Oud-Vossemeer was uit Gezang 259:1 en 3, Psalm 45:1, Psalm 33:11, Psalm 111:1, 2 en 5, Psalm 145:2, Psalm 119:9 en Psalm 72:8 en 11. De Schriftlezingen waren uit Johannes 1:19-28 en Johannes 3:22-36. Daarnaast werd de geloofsbe lijdenis gelezen. als ambtsdrager. Net als Johannes moet je minder worden ten op zichte van die beminnelijke Vorst, in schoonheid hoog te loven. Je wordt eerlijk gemaakt, je komt te weten wie je zelf bent. Johannes is de roepende in de woestijn die de weg des Heeren bereidt. Bij Hem is licht en be houdenis en dan moet het eigen ik wijken, dat moet van de troon af. Het is voor Johannes geen ge dwongen terugtrekken, maar een terugtrekken uit liefde omdat de duisternis en de kilte verdreven zijn. Met vreugde mag hij zich een vriend van de Bruidegom noemen en niets is hem dankbaarder, dan doorgeven aan andere mensen wat hij zelf heeft verstaan: zie het Lam Gods Dat de zonden der wereld wegneemt. Zover het westen ver wijderd is van het oosten, zover is onze schuld weggedaan. Johannes hoeft geen dank en lof te krijgen: Zijn grootste blijd schap is, dat mensen de weg naar de Heere Jezus vinden. Deze kerk, die de naam van Jo hannes de Doper draagt, is een doorgangshuis. Dat de kerkgan gers allemaal konden oversteken, naar de Heere toe. Ik hoop, dat ik met Johannes mag wijzen op het Lam Dat de zonden wegneemt. Hij geve u oren om het evangelie te horen en Hem na te volgen, alle dagen van ons leven. Dat dan het loflied in ons geboren wordt: Ik zal mijn stem met aller lofzang paren en overal uw groot heid openbaren", zo besloot ds. Snijder zondagmiddag zijn intre depreek in de N.H. Kerk te Oud- Vossemeer. "Oud-Vossemeer krijgt een predi kant met ervaring en inzicht", zei burgemeester H.A. van der Mun- nik in zijn welkomstwoord na mens het gemeentebestuur. Hij was met zijn echtgenote en wet houder J. van der Jagt en zijn vrouw één van de vele aanwezigen in de monumentale kerk. Ouderling P. Klippel leidde de dienst in, waarna ds. Snijder een preek hield naar aanleiding van Johannes 3:30 'Hij moet wassen, maar ik minder worden'. In aansluiting op dat thema zei de predikant niet over zijn gemeente te zullen spreken, maar over de ge meente des Heeren. De burge meester haakte daar later op in. Hij zei wel eens over zijn gemeen te te spreken, maar niet als bezit, doch in de betekenis van trots op. "U komt ook in een schitterende gemeente, in een dorp met een veelkleurig palet." zekerheden. Er ligt dan ook een enorme taak voor de kerken, waarvan de beschermende kokon is verdwenen. Men zit niet in een ivoren toren en de kerk kan zich niet alleen om de eigen mensen bekommeren. De letter is belang rijk, maar de geest niet minder", aldus de burgemeester, die de nieuwe predikant van harte Gods zegen toewenste. De burgemeester constateerde, dat ds. Snijder in een prima onder houden tuin kwam gezien de zorg van de kerkeraad en de vorige pre dikant. "Het ambt is er echter niet gemakkelijker op geworden en Oud-Vossemeer telt ook het dubbele aantal mensen van Ab- benbroek(841 ten opzichte van 400 hervormden). De mensen zijn er niet meer zo zeker van dat reli gie antwoord op alle vragen heeft, maar zoeken wel naar houvast en Ds. J.G. van Loon uit St. Maar tensdijk, korte tijd consulent in Oud-Vossemeer, verwelkomde ds. Snijder namens de ring Tholen en de classis Zierikzee. Hij hield hem voor, dat het een gebied met ver scheidenheid is, misschien van wat ander onderscheid dan de re gio Abbenbroek. "Het is een goe de zaak om daarin een eigen plaats in te nemen, al liggen er soms scheidslijnen waar wij ze niet hadden gedacht. De zonne der gerechtigheid mag nog schij nen op Tholen. Dat we lichtdra gers mogen zijn, een brandende kaars, die geheel verteerd." Hij hoopte dat ds. Snijder met bijbelse bewogenheid zijn werk mag doen en deed een beroep op hem om ook in de ring en de clas sis een inbreng te hebben. Ouderling L.L. Riemens sprak over een blijde dag voor ds. Snij der en de hervormde gemeente Oud-Vossemeer, ruim 7 maanden na het vertrek van ds. De Kieviet, die zondagmiddag ook aanwezig was. De eerste contacten van de kerkeraad met de nieuwe predi kant waren plezierig. "Het klikte meteen. U woont nu inmiddels al twee weken in Oud-Vossemeer en hebt al verschillende contacten opgebouwd. U bent al regelmatig met uw hond gesignaleerd en mis schien is dat wel een manier om met niet-kerkelijk meelevenden in contact te komen. Behalve dat u een hond heeft, doet het gerucht de ronde dat u ook onderdak zoekt voor een koe." Ouderling Riemens hield de pre dikant voor dat hij ook tijd moet nemen voor zijn studie van de christelijke gemeente in de eerste eeuwen. "Een goede en gezegende tijd in Oud-Vossemeer toege wenst", zo besloot hij zijn toespraak. Ds. Snijder bevestigde in zijn dankwoord, dat het na de eerste contacten van meet af aan goed zat. "Ik hoefde niet te twijfelen of ik dit beroep zou aannemen. Daar ben ik heel dankbaar voor. Inmid dels heb ik al veel hartelijkheid ontvangen, op de gemeente-avond en bij de verhuizing. Zowel van hier, mijn familie(moeder en drie zusters) en uit Abbenbroek." Hij dankte zijn bevestiger ds. Van Herk en constateerde dat het werk van predikant heel wonderlijk is. "Je vist overdag en dat is raar. Bo vendien begin je met lege netten en je houdt ook op met lege net ten." Ds. Snijder was het met de burge meester eens, dat geest en letter grote overeenkomsten hebben. Hij vertelde verder in Abbenbroek herhaaldelijk samen met de bur gemeester op huisbezoek te zijn geweest. De nieuwe Vossemeerse predikant hoopte dat dit ook hier zou gebeuren. Hij liet ds. Van Loon weten, zich er zeer van bewust te zijn in een heel andere kerkelijke ring terecht gekomen te zijn. "We hopen ech ter, dat er bij alle onderscheiding één Koning der kerk is Die heerst in de gehele maatschappij", aldus ds. Snijder. "Het uitnodigend exterieur laat de bezoeker kennismaken met een doelmatig, maar ook gezellig inte rieur. En zo beantwoordt restau rant Zeeland in de nieuwe jas aan haar bestemming: een gastvrij huis," aldus de burgemeester, die sprak over 'een nieuwe horeca- vestiging met toekomst'. Al 160 jaar lang is ter plaatse een loge ment, hotel en restaurant ge vestigd geweest, zei Van der Munnik, die kort teruggreep naar de brand op 19 februari. "Mogen velen de weg vinden naar dit gast vrije huis, voor het genoegen of voor zaken," wenste hij eigenaar A. Vonk toe. Met het doorknip pen van een lint in de toegang naar het terras opende de burge meester het café-restaurant offi cieel. Binnen trok hij aan de bel waarna met een rondje champag ne een dronk werd uitgebracht op de nieuwe zaak. Architect Th.W. Moerland uit Tholen bedankte met name de ge meente voor de constructieve me dewerking en hoofdaannemer Van Bergen Henegouwen, constructie bureau Strien en de onderaanne mers voor de snelle aanpak. "Het moest allemaal op zeer korte ter mijn," zei hij. Op 14 mei werd be gonnen met het uitzetten van de nieuwbouw. 'Authentiek Tholensch Speciali teiten Restaurant' vermeldt de boog die toegang geeft tot het ter ras. Daarop kunnen veertig men- Eigenaar A. Vonk van café-restaurant Zeeland in Tholen. Chef-kok J. van Oost in het vernieuwde Thoolse restaurant. sen een plaatsje vinden. Op de benedenverdieping bevindt zich de bar met lunchroom, een dans vloer en biljart. Het café biedt ruimte aan zo'n 300 mensen. Ei genaar Vonk denkt aan het orga niseren van klaverjas- en biljartavonden, omdat het oudere publiek op Tholen weinig uit gaansmogelijkheden geboden worden. En het maken van een dansje is eveneens mogelijk. Het restaurant is ondergebracht op de eerste verdieping. "Er zijn 50 plaatsen, wat tot 100 kan wor den uitgebreid," aldus Vonk. Hij wil ook ruimte bieden voor geslo ten partijen en vergaderingen. Bij zonder noemt de restaurateur het uitzicht, want gasten kijken over de dijk heen precies naar de Thoolse jachthaven. De inrichting van zowel het restaurant als het café is door de heer Vonk zelf be dacht. En het ziet er allemaal erg fraai uit. Vonk mikt met zijn restaurant niet op een speciaal publiek. "Alle mensen, van welk niveau ook, moeten bij ons een plaatsje kun nen vinden. Voor elke beurs heb ben we wat," zegt hij. In de keuken zwaait chef-kok J. van Oost de scepter. Deze "werkt al vier jaar bij restaurant Zeeland en wordt bijgestaan door twee leerling-koks. Behalve de heer Vonk verzorgen twee part-timers de bediening. De keuken van restaurant Zeeland is geopend van twaalf tot tien uur, in de winter maanden niet op woensdag (par tijen uitgezonderd). Vonk denkt met zijn café-restaurant in een leemte te kunnen voorzien. "Aan zaalruimte is in Tholen gebrek," zegt hij. De Gigondas is vrijdag door een gezelschap fijnproevers als beste wijn geselecteerd tijdens een wild- avond in Hof van Holland te Tho len. De sterke rode, tanninerijke Rhönewijn promoveerde in 1983 van 'de village' naar een eigen 'ap pellation'. Alle wijnen die geproef werden, kwamen deze avond uit het Rhönedal. Zij werden gecom bineerd met diverse soorten wild, op verschillende manieren bereid door kok Martin Ozinga. De ge nodigden genoten van dit 'Menu de gustation de Gibier'. I 'n Werkelijk schitterende kollektie wand-& vloertegels kunt U bewonderen in onze showroom. {Van klassiek tot modern, van klein tot groot, met klinkende namen zoals,Sphinx, Mosa Glrardl en Marazzl Kortom kwaliteitstegels van de eerste soort waarvan meer dan 200 soorten direkt uit voorraad leverbaar! Zeelandhaven 7 (achter de Bristol) Bergen op Zoom, 01640 - 34750 Open: maandag t/m vrijdag van 7.30 - 17 30 uur zaterdag van 8.00 - 12.00 uur 9 9 Opklapbare v.a. a f 199,- NIEUWSTRAATS3-OUOE TONGE-TEL. 01074-1372 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11