Kerstactie Tholen voor Polen gaat via alle scholen lopen Meerderheid raad voor kinderopvang Beter boeren en meer natuur na ruilverkaveling in Sint-Annaland Kinderopvang in St.-Philipsland Ten Anker behoeft 60 verpleegbedden Levensmiddelen, speelgoed en kleding voor kindertehuis Aanleg fietspad onderlangs zeedijk naar Moggershilseweg Opties in de Gouden Leeuw Verzoek provincie aan minister Donderdag 1 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Met de opbrengst van de eollecte(6293 gulden) als steun in de rug voor de vervoerskosten, gaat de stich ting Tholen voor Polen via alle scholen op Tholen en St. Philipsland weer een Kerstactie voor kinderen in Polen houden. Gezinsvervangend tehuis breidt uit Burgemeester De meerderheid van de Thoolse raad ging maandag accoord met het geven van subsidie aan de stichting Kinderopvang Tholen. De SGP en de RPF/GPV wa ren tegen. Betutteling Niet opdringen Papierwinkel Inleveradressen Meer mogelijkheden voor de land- en tuinbouw bij de ruilverkaveling in het gebied Sint-Annaland. Vergroten van huiskavels, het samenvoegen van veldkavels, het verkorten van de afstand tussen de verschillende perce len en het verbeteren van de vorm van de kavels ten be hoeve van een economisch verantwoorde agrarische bedrijfsvoering. Dat is een van de hoofddoelen van het voorontwerp-plan ruilverkaveling blok Sint-Annaland waar donderdag 8 november om 19.30 uur een in spraakbijeenkomst over wordt gehouden in De Welle- vaete te Sint-Annaland. PVAB wil onderzoek mogelijkheden in eigen gemeente Onderzoeken in hoeverre er een voorziening voor kinderopvang in Sint-Philipsland zelf mogelijk is. Dat wil de PVAB. "Niet op voorhand met de Thoolse stichting afspraken maken. Daar pas ik voor," zei fractievoorzitter A.P. Kornaat woensdag in de gemeenteraad. Twijfels Verharden wegen Regionaal belang Reservaten Inspraak Volgens voorzitter H.Q. Janse is hulp nog steeds hard nodig. "Het feit dat de collecte zo'n mooi be drag heeft opgeleverd, geeft aan dat de bevolking erachter staat. Hopelijk gaat dat ook bij de scho- Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cul tuur geadviseerd het gezinsver vangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten "Paardenstraat" in Vlissingen met negen plaatsen uit te breiden. Hoewel in alle drie de regio's van Zeeland behoefte bestaat aan uitbreiding van de huisvestingsmogelijkheden voor verstandelijk gehandicapten, vin den gs de nood voor Walcheren het grootst. GS nemen daarbij in overweging, dat in de jaren 1991 - 1994 meer financiële ruimte komt voor extra plaatsen: 2,8 miljoen gulden, die dan in de andere re gio's kan worden besteed. Ook in de huidige verdeling naar signa tuur van de gezinsvervangende te huizen geven GS de voorkeur aan uitbreiding met algemene plaat sen in Vlissingen. Met de uitbrei ding is bijna 295 duizend gulden gemoeid. Daar ruim 312 duizend gulden te besteden is, vragen GS de bewindsman het resterende be drag toe te voegen aan het geld dat voor de periode 1991 - 1994 beschikbaar komt. Het gezinsver vangend tehuis van Philadelphia in St. Annaland heeft 3 plaatsen aangevraagd voor Tholen/St. Philipsland. len zo, al hebben we nog weinig reacties ontvangen op onze oproep. Enkele scholen vallen af omdat ze een actie voor Roemenië houden." Op diverse adressen kunnen weer doosjes met een adresstrookje ge kocht worden voor een rijksdaal der. Daarin kan men allerlei artikelen doen zoals snoep, koek, lang houdbare levensmiddelen, speelgoed en kledingstukken als een muts, sjaal en wanten. Ook tandpasta en een tandenborstel zijn welkom, evenals w.c.-papier, blikjes of pakjes limonade, pakjes soep, suiker, chocolade, smeer kaas, pinda's, thee, koffie, sham- po en zeepfapart verpakken), kleurboek, potloden en andere schrijfwaren. Op de doos moet j voor jongen en m voor meisje ver meld worden, alsmede de leeftijd. "Dat is wel belangrijk", aldus Janse. "Vorig jaar maakten we het mee dat er in een pakket voor een jongen van 5 jaar een pak maandverband zat en bij een meisje van 16 jaar een pop. Het moet echt gericht zijn op de leef tijd. Men mag ook gezinspakket ten met levensmiddelen meegeven, maar geen vers fruit of andere ar tikelen die aan bederf onderhevig zijn. Liever ook geen flessen of potten. Tot 24 november kunnen de pak ketten ingeleverd worden op de verschillende adressen. Verder kan bij de opslagplaats van de fam. Goedegebuure aan de Nieuwstraat 44 in St. Annaland ook kleding gebracht worden. Op 1 december wordt de vrachtwagen Het geld is bestemd voor het dek ken van het exploitatietekort voor 1990 (20.528 gulden) en het doen van investeringen ten behoeve van de kinderopvang (35.472 gulden). De gemeente maakt hierbij ge bruik van de stimuleringsmaatre gel kinderopvang, een bijdrage van het rijk om (meer) plaatsen voor kinderopvang in de gemeen ten te scheppen. Over dit voor- waardescheppende beleid van de gemeente verschillen de meningen binnen de raad. A. Kersbergen (SGP) liet weten dat zijn partij het niet eens kan zijn met het 'over dragen van de zorg en opvoeding aan de overheid'. Die taak ligt pri mair bij de ouders. "Kinderen hebben op die leeftijd de zorg en liefde van de moeder nodig", zo stelde hij. De SGP vreest dat door deze voorzieningen het emancipa tiestreven verder gestalte wordt ge geven. Kersbergen wees op de verschillende taken die man en vrouw volgens de SGP dienen te vervullen. De emancipatie druist daar tegenin. De SGP kon het voorstel van het college niet on dersteunen. Ook P. van Belzen (RPF/GPV) vindt dat de verantwoordelijkheid voor de opvoeding in de eerste plaats bij de ouders ligt en dat de gemeente niet moet fungeren als doorgeefluik voor kinderopvang. "Dan ben je als gemeente niet meer neutraal", zo stelde hij. Ver der vreest Van Belzen dat werkge vers (die kindplaatsen kunnen kopen) ervan uit zullen gaan dat de overheid wel voor de opvang zal zorgen. De subsidie die de ge meente gevraagd zal worden, zal hoger uitvallen wanneer blijkt dat de opbrengsten uit de ouderbij drage (die afhankelijk wordt gesteld van de hoogte van het in komen) tegenvallen. Van Belzen vindt dat kinderen die op sociale- of medische gronden opvang be hoeven, hiervan wel eens de dupe kunnen worden. Ook hij kon het voprstel niet steunen. Evenals in de commissie welzijn en onderwijs enkele weken gele den vonden beide partijen de PvdA tegenover zich die bij mon de van fractievoorzitter I.C. Moerland liet weten de opstelling van SGP en RPF als betutteling te ervaren. "We begrijpen wel dat deze partijen bezwaren hebben, maar het gaat om de ontplooing van ieder mens en dat wordt door hen geblokkeerd". Moerland wees erop dat zijn partij er belang aan hecht dat de kinderopvang voor de langere termijn wordt verze kerd. Hij vond dat de aanstelling van een coördinatrice aan de vroe ge kant en vroeg zich af of dit ge volgen heeft voor de personeelskosten. Het CDA stemde in met het voor stel. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven stelde dat het CDA 'het hoogste belang toekent aan de kwaliteit van de opvang, wat betreft personeel, huisvesting en de coördinatie. "We hebben wel begrip voor de tegenstanders maar willen de mensen graag deze mogelijkheid geven". Ook de VVD schaarde zich achter de voorstanders. J. van den Heuvel vroeg hoe het staat met de zoge naamde informele kinderopvang waarbij ouders zelf zorgen voor oppasregelingen. "Dat werkt in de praktijk uitstekend", zo zei hij. Verder wilde hij weten of peu terspeelzalen een rol kunnen spe len bij de kinderopvang. Wethouder J. Versluijs van welzijn antwoordde dat er veel gebruik gemaakt wordt van informele op vang. "Daarnaast willen wij juist een formele opvang oprichten waarbij de gemeente verzekerd is van continuïteit. "De rijksmidde len voor 1990 mogen volgens de wethouder niet 'verkapt' gaan naar andere vormen van opvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar, zo als peuterspeelzalen. "Als zoda nig is daar wel naar geïnformeerd". Volgens de wet houders is het mogelijk om de ad ministratie van beide voorzieningen in de toekomst te combineren. Over de te betalen ouderbijdrage zei Versluijs dat hiervoor tabellen van WVC be schikbaar worden gesteld waaraan de gemeente zelf invulling kan geven. Versluijs (CDA) vond niet dat de overheid ouders de opvang van hun kinderen opdringt, zoals min of meer door de SGP en RPF werd gesuggereerd: "Als er geen behoefte aan is hoef je het niet op te dringen, maar als we deze zaak niet regelen wordt het geld elders besteed. Nu is niet aan de orde of er een gemeentelijke bijdrage bij- moet, het gaat nu om een voor- waardescheppend beleid Volgens Versluijs moest er wel sneL gewerkt worden omdat an ders de subsidie in gevaar zou komen. Moerland wilde verder discussië ren met Van Belzen over de ver antwoordelijkheid van ouders voor hun kinderen. "Als kinderen 5 jaar worden en schoolplichtig zijn dan houdt toch de verant woordelijkheid van de ouders ook niet op?", vroeg Moerland aan zijn collega ter rechterzijde. Van Belzen citeerde daarop een uit spraak van de huidige minister Hedy d'Ancona (PvdA) die, toen ze nog Europarlementariër was, had gezegd dat het nodig was om ouders 'te bevrijden' door de op vang van kinderen mogelijk te maken. Burgemeester H.A. van der Munnik kapte de discussie af: "Anders wordt het een partijpoli tieke vergadering". van transportbedrijf gebr. Mid delkoop uit Nieuw Vennep gela den, waarna 3 december vertrokken wordt naar drie plaat sen: een kindertehuis in Debno en diverse tehuizen in Samptawa en Lubawa. Het kindertehuis in Debno is door Janse zelf bezocht. Er verblijven weeskinderen en kinderen die uit de ouderlijke macht zijn ontzegd. "Door zelfwerkzaamheid van veel oudere kinderen zag het er nog schoon en leuk uit, maar voor de 130 tot 150 bewoners is veel no dig." Eén van de projecten in noord oost Polen is onlangs ook bezocht door burgemeester Van der Mun nik en voorlichtingsambtenaar Bakx. Dit naar aanleiding van een eerder bezoek van Poolse gemeen tebestuurders aan Tholen om de gemeenteraadsverkiezingen mee te maken. Eén van de Polen is re cent bij Janse geweest en heeft hulpprojecten aangedragen. Hij oriënteerde zich verder bij ver schillende landbouw(toeleve- rings)bedrijven op Tholen om kennis op te doen waarmee de si tuatie in Polen verbeterd kan worden. Janse kan de veranderingen in Oost-Europa goed merken bij zijn regelmatige reizen naar Polen. "Aan de grens kun je nu ook je mond open doen, maar de situatie is er toch niet gemakkelijker op geworden. Het is veel drukker en de papierwinkel is door de West- Duitse voorschriften alleen maar toegenomen." De Kerstactie leverde vorig jaar 1600 pakketten op. Momenteel zijn er 1300 doosjes voor'handen, want bij de grote brand in de vei ling St. Annaland gingen er 2400 lege dozen verloren. Behalve op Tholen en St. Philips land wordt de Kerstactie ook in Bruinisse en in Bergen op Zoom gehouden. De chr. vrouwenvereni ging Helpt Elkander uit Bruinisse gaf een grote hoeveelheid le vensmiddelen aan de plaatselijke contactmensen Bal en Van den Bos. Het comité heeft van het gemeen tebestuur van Tholen toestem ming gekregen om voor de Kerstactie de voormalige tan dartspraktijk in de Weststraat te St. Annaland als opslagruimte te gebruiken. De inleveradressen voor de Kerstactie zijn: Tholen: fam. Duivendijk, Molen- vlietsestraat 18 en fam. Van Zielst, Burg. van Lichtenbergstraat 14. Oud-Vossemeer: café De Reus, Veerstraat 53. St. Annaland: H.Q. Janse, Schoolstraat 18. Stavenisse: W. Moerland, Schoolstraat 27. St. Maartensdijk: fam. Vroegop, Oudestraat 20. Scherpenisse: M. Bolier, Maria van Nassaustraat 40. Poortvliet: M. Goudzwaard, Bur- gemeet 9. St. Philipsland: L. Geense, Gladi- olenstraat 20 en M. ten Hove, Gladiolenstraat 24. Bruinisse: E. Bal, Steinstraat 14. Bergen op Zoom: fam. Nowacki, Hof van Voorne 19. De vorige Kerstactie van de stichting Tholen voor Polen sloeg goed aan bij de kinderen in dat Oost Europese land. Het Stinkgatfnu 2 ha) aan de Krabbenkreekweg bij de dam van Tholen naar St. Philipsland wordt met 14 ha natuurgebied uitgebreid. De landbouwgrond wordt uitgeruild. Wat natuur en landschap betreft, worden het gebied Het Stinkgat in de Van Haaftenpolder en Het Die pe Gat in de Breedenvlietpolder uitgebreid. De kreekrestanten langs de Sluispolderseweg zullen versterkt worden. Beplantingen blijven in principe gehandhaafd. Door het aanplanten van enkele dijkgedeelten zal de hoofdstruc tuur van het landschap worden benadrukt ofwel hersteld. Om het woon- en werkklimaat bij het dorp Sint-Annaland te verbeteren zal daar eveneens enige beplan ting worden aangebracht. Voor gesteld wordt een fietspad aan te leggen tussen de Moggershilseweg en de Weg onder de Zeedijk zodat ecu doorgaande fietsroute wordt gevormd. Bij de Moggerhilseweg komt dan een parkeerplaats voor auto's. In het plan wordt gesteld dat het huidige wegenstelsel het gebied doelmatig ontsluit. De platte landswegen worden gehandhaafd op twee kilometer na. Deze wor den aan de openbaarheid onttrok ken. De kruising Winkelzeeseweg/Zoetwaterweg zal vanwege de verkeersveiligheid worden verbeterd door de aanleg van een nieuwe aansluiting zodat de Winkelzeeseweg niet direct meer overgaat in de Oudelandse- Een meerderheid had geen enkele moeite met het voorstel om de f. 15.000,- rijksbijdrage voor dit jaar aan Tholen beschikbaar te stellen Voor subsidiëring van de stichting Kinderopvang Tholen en omstre ken. De SGP was om principiële redenen tegen. Kornaat meende dat op een of andere manier iets met peuterspeelzaal Tum-Tum kon worden gedaan. Verder leek het hem bezwaarlijk dat ouders hun kinderen eerst naar Tholen moe ten brengen, voor ze naar hun werk kunnen. Volgens wethouder J. de Jager kan een kinderdagver blijf niet gecombineerd worden met een peuterspeelzaal, op grond van de stimuleringsmaatregel kin deropvang. "Onze gemeente is zelf te klein om een kinderdagver blijf te stichten," zei hij. De Jager meende dat in eerste in stantie gastgezinnen worden ge zocht om gastouderprojecten op te zetten. "De stichting in Tholen denkt daar ook aan. Da's het ge makkelijkst te realiseren." Con tacten met de stichting hebben ertoe geleid, dat deze bereid is het werkgebied tot Sint-Philipsland uit te breiden. Als de gemeente de bijdrage van f. 15.000,- (voor 3 kindplaatsen) niet gebruikt, moet dat geld aan het rijk worden te rugbetaald. "Het voorstel van b. en w. is dan ook bedoeld om die gelden veilig te stellen," aldus De Jager. PVAB en CDA stemden daar mee in. Maar of ook daarna met de stich ting in zee wordt gegaan, staat wat de raad betreft nog allerminst vast. L.C. Vroegop (CDA) had twijfels over de financiële kant. "Het zal wel zijn als met vele pro jecten: even gaat het goed en dan moet er geld bij," zei hij. Zijn eis om aan Tholen niet meer dan de rijksbijdrage te betalen, kwam overeen met de gedachte van b. en w. De stichting van een kinder dagverblijf in Tholen zou een aanvullende gemeentelijke bijdra ge kunnen vergen, maar het Sint- Philipslandse gemeentebestuur gaat ervan uit dat zijn inwoners daarvan nauwelijks gebruik zul len maken en wil daarom niet ex tra betalen. Er komt nog een gesprek met de stichting over hoe het na dit jaar verder moet en daarin zullen de bezwaren van de raad worden meegenomen. Uiteindelijk komt er dan een nieuw voorstel. Wethouder L. Walpot steunde het collegevoorstel niet vanwege het roldoorbrekend karakter van de kinderopvang. De SGP-fractie deelde die mening. "De noodzaak van kinderopvang ligt in het feit dat vrouwen het opvoeden van kinderen en het hebben van een baan willen combineren. Het heeft te maken met de huidige ten- denzen van roldoorbreking en emancipatie. In het licht van de Bijbel zien wij de rol en taak van de gehuwde vrouw anders; zij heeft primair een rol in het gezi,n," zei H. Geluk. Emancipatie tot el ke prijs leidt volgens hem tot uit holling van het gezin. En juist in het gezin kan de beste kinderop vang plaatsvinden. Daarnaast vindt de SGP kinderopvang geen overheidstaak. "Ouders die dat willen, moeten het maar zelf beta len," aldus Geluk. De verkoop van twee bouwkavels aan de Wilhelminastraat aan Wal pot b.v. werd door de raad inge trokken. In plaats daarvan wefd besloten tot verkoop aan A. Kosten (Mosselkreekstr. 14) en aan A. v.d. Ree (Zijpestr. 4). Ook werd grond verkocht aan Woon plan b.v. voor de bouw van twee premie-C woningen aan de Schelpkreekstraat en vijf premie- A woningen aan de Steintjes- kreek. De drie SGP-raadsleden stemden weliswaar met de ver koop in, maar maakten en voor behoud voor het geval dat de woningen verkocht worden aan ongehuwd samenwonenden. "Daar kan en mag ik niet achter staan vanwege mijn uitgangspun ten," zei wethouder Walpot. De raad stelde de grondprijzen vast voor het bestemmingsplan De Luijster III en machtigde b. en w. tot het doen van uitgaven om de grond bouw- en woonrijp te maken. "Hou bij de aanleg reke ning met voorzieningen voor minder-validen," tipte H. Geluk. Hamerstukken waren een nieuw afvloeiingsregeling onderwijzend personeel, verkoop van grond aan W. Hoek en mevrouw D. v.d. Ree, het ontwerp-jaarprogramma basis educatie 1991, de integratie van re gionale brandweren in Zeeland en het aangaan van een rekening- courantovereenkomst met de Postbank. "De vruchten zijn soms een beetje wrang," merkte Kornaat op, doelend op de eerder in de raad besproken sluiting van het postkantoor. weg. Voor deze aanpassing is 0,1 ha grond nodig. Kosten van aan leg 75.000 gulden (waarvan 60% subsidie van het rijk). De berm langs de Jan Karelsweg en de Dorpsweg zal worden verbreed, respectievelijk met vijf meter en negen meter. In beide bermen komt groen, aan de Jan Karelsweg over een lengte van 600 meter, aan de Dorpsweg over 300 meter. Hiervoor is totaal 0,7 ha grond nodig. Verbreding en beplanting van de Jan Karelsweg kost 30.000 gulden (waarvan 60% gesubsi dieerd wordt). De kosten voor de Dorpswegverbreding komen op 25 mille. Ook daar is de subsidie van 60% vafi toepassing. Volgens het plan kan het noodza kelijk zijn om enige 'verdichtings wegen' aan te leggen of bestaande semi-verharde wegen te verhar den., Of dit werkelijk ten uitvoer wordt gebracht is afhankelijk van hoe de gronden worden toege deeld aan de verschillende belang hebbenden. (In de begroting is evenwel hiervoor ca. 600 meter uitgetrokken wat overeenkomy met 0,9 ha). Kosten 230.000 gul den, subsidie 65%. Het nieuw aan te leggen fietspad wordt 700 meter lang en 2 meter 25 breed. De verbinding die het fietspad maakt tussen de Mog gershilseweg en de Weg onder de Zeedijk dient de recreatie, ook buitendijks, die dan beter bereik baar wordt. Kosten 60.000 gulden, met 75% subsidie in het vooruit zicht. Ter ontsluiting van de Zee dijk zal bij de Moggershilseweg een parkeerterrein worden aange legd (binnen de kruin van de dijk). Kosten 10.000 gulden waar voor het rijk 75% subsidie be schikbaar stelt. Om een scheiding in het waterpeil aan te brengen in het Stinkgat en het agrarisch gebied zal een stuw geplaatst worden. Kosten 35.000 gulden (met 50% subsidie). Over een lengte van ruim 9 kilo meter zal in het ruilverkavelings- gebied aanplant van struiken en bomen plaatsvinden. Dit wordt van belang geacht voor de hoofd structuur van het landschap. 'Met belangrijke botanische waarden zal zoveel mogelijk rekening wor den gehouden', zo stelt het plan. Beheer en onderhoud worden in eigendom gebracht bij Staatsbos beheer. De Vierde Dijk wordt over een lengte van 3260 meter van groen voorzien. De Derde Dijk gedeeltelijk over een lengte van 1450, de Voormalige Zeedijk 1400 meter, de Vrijberghsedijk en de Broeksedijk allebei gedeeltelijk over een lengte van 1 kilometer, de Weihoekweg 560 meter, de Noord- dijk 640 meter en de Tweede Dijk 200 meter. Via uitruil van particu liere eigenaren en of gebruikers wordt een en ander verwezenlijkt. Het gaat hierbij om een totale op pervlakte van 22 ha. De kosten be dragen 120.000 gulden, ten laste van de Landinrichtingsdienst. De ze beplanting wordt omschreven als zijnde van regionaal belang. Van lokaal belang is de beplanting langs de sloot tussen de Dorpsweg en de begraafplaats in Sint- Annaland ter lengte van 145 me ter. Nodig is 0,1 ha grond van de gemeente Tholen. Inrichting kost 5 mille, 100% gesubsidieerd door het rijk. Verder wordt er rekening mee ge houden dat er op een 220-tal plaatsen erfbeplanting zal worden toegepast. Kosten hiervoor zijn geraamd op 70.000 gulden (met 70% rijkssubsidie). Voor de natuur en het landschap is in totaal 34,6 ha nodig. Daar van wordt 22 ha in beslag geno men door het herstel van de beplanting op dijken. Voor het Diepe Gat is reeds 1,4 ha verwor ven, nodig is nog 5,6 ha. Voor kavelaanvaardingswerk (gra ven en dempen sloten, aanleg drainage, dammen en opritten) is een bedrag opgenomen van 1.475.000 gulden, (rijkssubsidie vaan 65%). De rest moeten de ge zamenlijke eigenaren opbrengen. Ten zuiden van Het Stinkgat en Het Diepe Gat komen gronden die gekocht kunnen worden door een natuurbeschermingsorganisa tie. Bij Het Stinkgat betreft dit 2 ha, bij Het Diepe Gat 5 ha. Zo lang deze niet zijn aangekocht kunnen boeren beheersovereen komsten afsluiten met het bureau Beheer Landbouwgronden. Om de natuurwaarden te verster ken van Het Stinkgat en de kreek restanten langs de Sluispolderweg wordt voorgesteld het gebied ten zuiden en noord-westen van Het Stinkgat (14 ha) en 4 ha langs de Sluispolderweg aan te wijzen voor natuurontwikkeling. Hiervoor zijn enige maatregelen nodig (on der meer het verwijderen van dammen en duikers). Inrichtings kosten worden geraamd op 140.000 gulden (ten laste van het rijk). De totale bijdrage van het rijk aan het ruilverkavelingsplan Sint- Annaland bedraagt 1.924.500 gul den. Voor 1.886.000 gulden komt deze bijdrage ten laste van de Landinrichtingsdienst en voor 38.500,- ten laste van de directie Openluchtrecreatie. De inrich tingskosten voor natuurontwikke ling bedragen 140.000 gulden. In totaal zal het waterschap Tholen 59.500 gulden bijdragen voor aan te leggen en te verbeteren wegen en kunstwerken. De gemeente Tholen draagt'27.500 gulden bij voor het verbeteren van wegen, de aanleg van een fietspad en een parkeerplaats. De gezamenlijke eigenaren dragen in totaal 752.500 gulden bij voor de aanleg van ver dichtingswegen, kavelaanvaar- dingswerken en administratieve kosten. Door middel van landin richtingsrente (6% per jaar) kun nen de kosten in 26 jaar worden betaald. Deze rente bedraagt ge middeld ongeveer 17 gulden per ha. Na het uitvoeren van het ruil verkavelingsplan worden de baten voor de boer geschat op 77 gulden per ha per jaar. Dit is een gemid delde voor het gebied. Per bedrijf kan dat anders liggen, zo stelt de landinrichtingscommissie. Daar tegenover staan de kosten van 17 gulden per ha. per jaar, de ruilver- kavelingslasten. De commissie stelt dat 73% van de investeringen in het plan geschiedt ten behoeve van de land- en tuinbouw. "Het rendement voor de Nederlandse samenleving van deze investerin gen zal naar verwachting 9,8% bedragen". Over het plan valt nog te praten, donderdag 8 november voor alle belanghebbenden en belangstel lenden (ook voor natuur- en milieu-organisaties), op 15 no vember voor met name belang hebbende grondgebruikers, eveneens in De Wellevaete, aan vang 19.30 uur. Op dinsdag 27 november is het mogelijk om individueel te spre ken met vertegenwoordigers van de landinrichtingscommissie in hotel De Gouden Leeuw in de Voorstraat te Sint-Annaland, van 9 uur tot 12 uur en van 13.30 uur tot 17.00 uur. Buiten deze bijeen komsten kan tot 30 januari 1991 schriftelijk worden gereageerd op het voorontwerp-plan. De stem ming over het plan vindt over on geveer twee jaar plaats. De landinrichtingscommissie Sint- Annaland bestaat uit voorzitter G.L.D. Gaakeer, plv. voorzitter J.H. Akkermans, lid A.C. Wessels. De Thoolse beleggingsstudieclubs organiseren dinsdagavond 20 no vember om acht uur een gezamen lijke bijeenkomst in de Gouden Leeuw te St. Annaland. Dhr. P.J. Ruitenberg, hoofd afdeling voor lichting van de Europese Optie- beurs te Amsterdam, zal informatie geven over opties. Na de pauze zal dhr. E.S. Israël, be leggingsadviseur van de ABN/Amro Bank aan het woord komen. Op 19 november begint er een beleggingswedstrijd met op ties voor de studieclubs. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur geadviseerd het aantal verpleeg huisbedden bij het bejaardenoord Ten Anker op Tholen op 60 te bepalen. Aanvankelijk werd uitgegaan van 45 bedden, maar door de toewij zing van extra ruimte kan de Thoolse verpleeghuisafdeling gro ter worden. De minister is al in een eerder stadium gevraagd de uitbreiding mee te nemen bij de vaststelling van het verpleeg huisplan Zeeland. GS schrijven de bewindsvrouwe dat bij 60 bedden afdelingen van elk 30 bedden kun nen worden gevormd voor soma tisch zieken en voor psychogeriatrische patiënten. Dat er behoefte is aan de bedden, blijkt uit de wachtlijst. Er staan 16 mensen op. Bovendien wordt nu een aantal verpleeghuispatiën ten verzorgd in de bejaardenoor den op Tholen. Verder worden in het bejaardenoord Ten Anker - op een speciaal toegewezen afdeling - 13 mensen verzorgd, die dan ook naar de nieuwe verpleeghuisafde ling over kunnen. De vrijkomende ruimte komt daarna weer beschik baar voor bejaardenoordbewo ners. Vanuit Tholen worden 16 patiënten verpleegd in het ver pleeghuis Algemeen Burgerlijk Gasthuis in Bergen op Zoom. GS schrijven verder nog dat de cen trale voorzieningen in Ten Anker, zoals keuken en administratie, al op de grotere capaciteit zijn bere kend. Verwacht wordt, dat nog dit jaar met de bouw van de verpleeg huisafdeling kan worden begon nen. GS vragen de minister daarom met de capaciteitsuitbrei ding in te stemmen, opdat die di rect in de bouw kan worden meegenomen. De kosten worden op 10 miljoen gulden geraamd. Voor beschermde woonvormen is op Tholen voor nieuwbouw van 8 plaatsen in juli 1992 zo'n 600.000 gulden geraamd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9