THOLENDERWIJS Heden en verleden Boekje over Thoolse katholieke parochie St. Annaland in de jaren '50 informatierubriek van de gemeente tholen 'S AVONDS GEEN VUILNISZAKKEN OP STRAAT!!! OPROEP VOOR DE THOOLSE JEUGD HOUDT THOLEN SCHOON THEMA-AVOND LANDBOUW EN VERKEERSVEILIGHEID CABARETESTAFETTE let op landbouwtrekkers! let op landbouwtrekkers! VERKIEZING SPORTMANfSPORTVROUW EN SPORTPLOEG VAN HET JAAR 1990 DE NIEUWE GEMEENTEGIDS IS UIT!! HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING OOK VOOR EEN TUNNEL- OF BOOGKAS Donderdag 1 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 HET AANBIEDEN Zo moet het! Zo niet! DINSDAG 13 NOVEMBER: De Meulvliet Tholen Zaterdag 3 november 1990 Aanvang 20.15 uur SPREEKUUR B W BOUWVERGUNNING EERDER NODIG DAN U DENKT 2. Ons Huis 3. Vóór 100 jaar Viering negentigste verjaardag kerkgebouw Ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan van het kerkgebouw van de rooms-katholieke kerk in Tholen is een speciaal boekwerkje in voorbereiding. Het jubi leum wordt op 24 en 25 november gevierd. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 De gemeente zorgt voor het ophalen en verwerken van huishoudelijk afval. Om een goed verloop van de vuilophaal te bewerkstelligen is een regeling vastgelegd. Gekonstateerd moet worden dat steeds va ker tegen deze regeling wordt 'gezondigd'. Een recent onderzoek wees o.a. uit dat heel vaak huisvuilzakken worden aangeboden op de avond die aan de ophaaldag vooraf gaat. Üit overwegingen van hy giëne (ongedierte e.d.) is dat verboden. Voor de goede orde volgen onderstaand, heel in het kort, nogmaals de belangrijkste punten uit de regeling: -U mag geen vuil aanbieden (langs de straat zetten) op andere dagen dan waarop het daar wordt opgehaald; -U mag alleen de KOMO-gekeurde huisvuilzak gebruiken, die overi gens in elke supermarkt te verkrijgen is; -U moet de huisvuilzakken gesloten aanbieden en zorgen, dat ze niet te zwaar zijn; (hoogstens 10 kg); -Naast de huisvuilzakken mag u grof vuil meegeven (dat zijn alle za ken, die redelijkerwijs niet in een huisvuilzak kunnen). Daarvoor geldt een maximumafmeting van 125 x 60 x 60 cm en een maxi mum gewicht van 40 kg. Zaken, die zich daarvoor lenen dient U goed gebundeld aan te bieden. GROF VUIL IS DUS BESLIST NIET EEN DOOS, TON OF KUNST- MESTZAK. DIE GEVULD IS MET HUISVUIL, DAT IN EEN GEWONE HUISVUILZAK KAN. Wij wijzen er op, dat U strafbaar bent, wanneer u zich niet aan deze regels houdt. Omdat te vaak overtredingen plaatsvinden moesten wij helaas besluiten, hierop strenger te gaan toezien. Zo nodig zal te gen overtreders proces-verbaal worden opgemaakt. DAAROM: HOUDT U AAN DE REGELS, DAT BEVORDERT EEN GOE DE OPHAALDIENST. Natuurlijk blijft het nodig uw glas in de glascontainer te brengen en oud papier mee te geven aan de afzonderlijke ophalers daarvan. In de woonkernen Tholen en Sint-Maartensdijk zijn scholen ge vestigd voor voortgezet onderwijs. Vooral in deze tijd van het jaar maken nogal wat leerlingen van de bedoelde scholen gebruik van het openbaar vervoer: met andere woorden de bus. Het wachten op de bus is voor veel kinderen aanleidihg om van huis meegebrachte etenswaren en versnaperingen te nuttigen. Het gevolg daarvan is echter dat in de omgeving van bushaltes veel zwerfvuil wordt aange troffen, ondanks de aanwezigheid van voldoende vuilnisbakken. Veel papier, plastic zakken (chips) en bakjes (frites) worden op straat of in de plantsoenen van de gemeente en particulieren teruggevonden. Ook rondom winkelvestigingen, waar de schooljeugd inkopen doet, wordt aanmerkelijk meer zwerfvuil aangetroffen dan elders. Reden voor ons een beroep te doen op de Thoolse schooljeugd om afval in de daarvoor bestemde vuilnisbakken te gooien en op die manier mee te werken aan een schoner Tholen. Uiteindelijk hebben we allemaal baat bij een schoon Tholen! De gemeente Tholen organiseert op dinsdag 13 november a.s. een thema-avond onder het motto 'Landbouw en Verkeersveilig heid'. De avond wordt gehouden in het sport- en gemeenschap scentrum 'de Wellevaete' te Sint- Annaland, aanvang 19.30 uur en vindt mede plaats op initiatief van de Zuidelijke Landbouw- maatschappij (Z.L.M.) en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond (C.B.T.B.). Twee medewerkers van de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Mid delburg, de heren Jongepier en Simonse, lichten te thema toe aan de hand van een diaserie, waarbij onder andere aan de orde komen: - de voorschriften waaraan landbouwvoertuigen moeten voldoen; - slik op de weg; - andere verkeersgevaarlijke situaties. Stichting Uit op Tholen organiseert een Op één avond zullen 3 artiesten een cabaretprogramma bren gen, ingeleid door presentator Jan Pieterse. - Hester Macrander. Zij is een nieuw talent. Zij brengt vertol kingen van Brecht en ook eigen werk in een verrassende aanpak. - Lebbis en Jansen. Dit duo won in 1989 het Leidse Cabaret festival. Hun programma ''Pas op voor de hond" is vooral geënt op de actualiteit. - Vincent Bijlo. Vincent Bijlo is blind. Ondanks deze handicap geeft hij een wervelende show met sketches en begeleid hij zichzelf op diverse instrumenten. In zijn programma "Made in Braille" wint zijn talent het moeiteloos van de handicap. Toegangsprijzen: niet-leden leden 65+ en CJP kinderen tot 16 jaar f 10,- f 9,- f 6,50 f 6,50 Het ligt in de bedoeling om in januari 1991 voor de 4e maal een sportgala te organiseren. Een sportgala, waarbij de verkiezing van de sportman/sportvrouw en het sportteam van het jaar 1990 weer cen traal staat. Het gemeentebestuur en in het bijzonder de commissie sport heb ben inmiddels een begin gemaakt met de voorbereidingen. Zo heb ben de plaatselijke sportverenigingen intussen een enquête-formulier ontvangen, op basis waarvan zij kandidaten voor de titels kunnen aanmelden bij het college van burgemeester en wethouders. Bij de beoordeling van de ingediende voordrachten zullen de onderstaande criteria worden gehanteerd: - de persoon en de groepering welke voor benoeming in aanmer king worden gebracht dienen zich op bijzondere wijze verdienste lijk te hebben gemaakt voor het sportleven in Tholen; - de aktiviteiten moeten uitgaan boven het normale niveau; de akti- viteiten kunnen liggen in het vlak van bijvoorbeeld: a. het leveren van een bijzondere prestatie op sportgebied; b. stimulering en aktivering van de sportbeoefening; c. speciale verdiensten mede ten aanzien van het begeleiden, de op voeding en de vorming van jeugdige sportbeoefenaars danwel speciale groepen (bijvoorbeeld invaliden); d. combinaties van bovengenoemde punten; - alle aktiviteiten worden bovendien bezien in het licht van de eraan bestede tijd, de gedragen verantwoordelijkheid, de bestede ener gie en de getoonde inzet, alsmede het behaalde resultaat. Ook particulieren kunnen kandidaten voor de sporttitels naar voren schuiven. Zij moeten daarvoor een enquête-formulier aanvragen bij het buro sportzaken van de gemeente Tholen, tel. 01666-8315. De formulieren dienen uiterlijk 23 november op het gemeentehuis te zijn ingeleverd. Na die datum zal de commissie Sport aan de hand van de ingeleverde formulieren een aanbeveling doen aan burgemeester en wethouders. Voor eventuele vragen, op- of aanmerkingen kunt u terecht bij dhr. R v.d. Vlies, sportambtenaar van de gemeente Tholen. Morgen verschijnt de nieuwe gemeentegids van Tholen 1990-1991. De gids wordt nog deze week en begin volgende week huis-aan-huis bezorgd. De gids is u behulpzaam bij het vinden van de weg in het gemeentelijk apparaat, maar ook daarbuiten. De gids zal er toe bijdragen dat het so ciaal, maatschappelijk en cultureel leven op Tholen zo goed mogelijk kan plaatsvinden. Voor het bureau voorlichting en de uitgever is de uitgifte van de ge meentegids telkens opnieuw een heel karwei. Er komt nogal wat kij ken voordat alle gegevens binnen en verwerkt zijn. Dank wordt gezegd aan allen die voor toezending van gegevens of correcties daar op hebben zorg gedragen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 5 november 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. van der Jagt komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. Burgemeester en wethouders van Tholen maken; gefet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder te on dervangen op 22 oktober 1990 een vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van: -de Maatschap Moerland, Ring 34 te Sint-Annaland voor het oprich ten en in werking hebben van een veestalling, gelegen aan de Zoetwa- terweg te Sint-Annaland, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G nr. 1438 (ged) -C.L. Potappel, Kerkweg 2a te Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een agrarisch bedrijf, gelegen aan de Kerkweg 2a te Stavenisse, kadastraal bekend Stavenisse, sektie G nrs 98 (ged) en 99 (ged) -Schoonen Reklame, Slabbecoornweg 7 te Tholen, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor reclame- en spuitwerk- zaamheden, gelegen aan de Slabbecoornweg 7 te Tholen, kadastraal bekend Tholen, sektie L, nr. 135 (ged) De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 2 november 1990 gedurende een maand ter secretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis 'Sint- Maartenshof', Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Mi lieuhygiëne en artikel 1 van de Tijdelijke wet Kroongeschillen staat ge durende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. D. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstige artikel 20, 21 of 22 tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhy giëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing yan arti kel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voor lopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan de Raad van State, Afde ling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's- Gravenhaga Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Ge schillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het verzoek tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopi ge voorziening (ex-artikel) 107 Wet op de Raad van State) is beslist. Sint Maartensdijk, 1 november 1990 Burgemeester en wethouders van Tholen. Voor het bouwen van een woning, garage, schuur, bedrijfshal enzo voorts is een bouwvergunning nodig. Dat is algemeen bekend. Maar dat dat ook voor kleinere zaken wel eens nodig is, is blijkbaar minder bekend bij het publiek. Geconstateerd is dat steeds vaker particulie ren, maar ook agrariërs overgaan tot het plaatsen van een zoge naamde tunnel- of boogkas. Ook voor een dergelijk bouwwerk heeft betrokkene veelal een bouw vergunning nodig. Een belangrijk advies is dan ook: Informeer voor u gaat (ver)bouwen op het gemeentehuis of u een vergunning aan moet vragen. Telefoon: 01666 - 8239 of 8334/8335 (doorkiesnum- mers). Door vooraf te informeren kunt u veel narigheid voorkomen. Het gebeurt nog te veel dat men zo maar gaat bouwen. De gevolgen daarvan kunnen hoogst onplezierig zijn, namelijk... gedwongen aan passen van het gebouwde of soms zelfs afbraak van het gehele bouwsel. Er wordt in de gemeente Tholen te veel gebouwd zonder vergunning en wat minstens zo erg is in strijd met de bouwverordening en/of het bestemmingsplan. Daarbij worden nogal eens de belangen van der den (bijvoorbeeld de buren) aangetast. Daarom is de controle op het (ver)bouwen inmiddels verscherpt. Voorlichting Het aanvragen van een bouwvergunning is een ingewikkelde zaak. Voor inlichtingen over de bestemmingsplannen, bouwmogelijkhe den, bouwaanvraag, bouwverordening, subsidiemogelijkheden, le ges enzovoort kunt u terecht op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8239. Er is een mooie kerk, gedeeltelijk van arduinsteen, met een reusachtigen toren. Oud, ja zeer oud! De prachtige, kunstige kruisgewelven door pi laren ondersteund en het koor zijn bezienswaard. Groote grafzerken be dekken in beide de vloeren en de grafschriften, in een kerkelijk archief bewaard getuigen van de adelijke en aanzienlijke geslachten, die in vroeger jaren in Tholen hebben geregeerd en gewoond.In de gang tus- schen preek kerk en koor hangt een houten bord, dat na het vergaan van Reimerswaal bij Tholen is aangespoeld. In Oud-Nederlandsch vermeldt dat bord de 10 geboden. Onderaan staat het jaartal 1581. (Is niet aan gespoeld, doch geschilderd door Ingel Joosz. Mol uit Reimerswaal! - JPBZ). Het stadhuis, in wit arduinsteen opgetrokken, met een fraaie pui en trappen, heeft een toren, waarin een aardig klokkenspel de inwoners opvroolijkt.Het heeft niets bezienswaardig. Een schilderij: Salomo's eerste recht; maakt nogal indruk. Naast het stadhuis was een weeshuis. Nu is het een plantsoentje van de Hoogstraat tot de Markt. Ik schrijf dit op bijna tachtigjarigen ouderdom met de betuiging, dat ik als kind in Tholen uitstekend onderwijs genoot. Het onderwijs was geheel kosteloos. De liefde voor goed onderwijs is er gebleven. De goed ingerichte scholen zijn daarvan een bewijs. Toch, wat een verschil: voor heen en thans. Dat voorheen wil ik juist te baat nemen om een bijdrage te leveren voor 1913. Op de Hoogstraat stond eenige jaren geleden een zeer oud huis als men van de Brugstraat naar de Kerkstraat ging. Met leede oogen heb ik dat gedenkteeken der oudheid zien verdwijnen. Dat huis kon nog getuigen van vroegere bouwkunde en weelde, doch het was door den tand des tijds vermolmd en zóó slecht, dat het in de handen des sloopers moest vallen. Het behoorde tot de kasteelen van Zeeland en was eertijds de verblijfplaats van de Heeren Van Blois. Het was een gedeelte van 's- Gravenhofstede, een blok huizen van de Hoogstraat tot de Markt. Het stadhuis is er een overblijfsel van. Hier werden de Tollen verrekend voor de vreemdelingen. De Tholenaars waren tolvrij. Nog vóór dien tijd was dat huis een klooster. Naar mijn beste herinne ringen zal ik het beschrijven.Stel u voor een huis met muren van om streeks een meter dik. Een trapjesgevel met drie verdiepingen, zóó hoog, dat men op den vlieringzolder, volgens overlevering, de beschie ting met gloeiende kogels van de Citadel van Antwerpen in 1831 kon zien. Vóór het huis stonden twee zware banken met hardsteenen voorstukken en ijzeren leuningen. Onder het huis waren twee ontzaggelijke, kille kel ders met enge kruisgewelven, die gemeenschap hadden door een sterke geheime deur. Een trap uit het huis leidde in één der kelders, ofschoon ze ook van buiten te bereiken waren, door twee schuine ingangen met zware deuren en ijzeren spanningen gesloten. Langs een trap kwam men er in. Die kelders zijn er nogün den gevel waren sterke vierkante ramen, geflankeerd door twee ijzeren toestellen om er bij donker weer fakkels in te branden. Vroeger waren dat groote lichtramen met ijzeren kolom men en deuren met bewerkte zandsteenlijsten. Door de deur, opzij van den hoofdgevel, die drie centimeters dik en ge heel doornageld was met zware ijzeren kopspijkers, kwam men in een voorhuis, vroeger de hal en daarna in een lange gang. Die vroegere hal diende tot slagerswinkel; dan volgde rechtsaf een binnenplaatsje met re genbak en gelegenheid voor zekere behoeften. Een zonderlinge combi natie! Daarop volgde een wenteltrap, die uitliep op een toren; toen reeds door mijn vader afgebroken, ofschoon de boventrap bleef en de ope ning schuin was afgedekt. Boven de slagerij was een kamer. Opzij van den toren waren een slaap kamer en een rommelkamer.Na de wenteltrap was in de gang een keu ken, die voor kaarsenmakerij werd gebruikt. Eindelijk een achterdeur, die uitkwam op een plaatsje, omringd door een zwaren muur met stee- nen beeren. Aan den linkerkant van den gang bevonden zich achter el kander drie groote kamers, 6 M. lang, 6 M. breed en 5 M. hoog. In de middelste kamer, met een groot bovenraam was een alkoof en daarnaast een kast met een geheime deur, die uitkwam aan het hoofdeneinde van een bedstede in de achterkamer. Die achterkamer was verdeeld in een woonkamer en een opkamer met zware ramen in den achtergevel. De groote schouwe (schoorsteen) in de voorkamer was in mijn tijd reeds uitgebroken en die kamer was modern ingericht. De schouwen in de binnenkamer en achterkamer waren merkwaardig groot. Zij rustten op zwaar gesteente. Die in de achterkamer was ondersteund door twee Ca- rarisch marmeren pilaren, rood met witte aderen, staande op zwart marmeren voetstukken, gesteund door zwart marmeren achterplaten, als kinderen kropen we er tusschen door. Boven die pilaren waren zwart marmeren dekstukken. Op iedere pilaar was een witte kroonlijst met arabesken. Wat jammer, al dat moois is verdwenen! In die kamer was een overvloed van kasten en slaapsteden, door beschotten afgescheiden. In de binnenkamer kwam men door een portaaltje. Zij was behangen met een soort doek van achteren linnen en daarop een soort laken met allerlei figuren. Dat behangsel was gedeeltelijk door ouderdom vergaan en afgescheurd. Boven die kamers waren 2 groote zalen 5 M. hoog en met schoorstenen. Daarboven 2 groote zolders 3.8 M. hoog en eindelijk daarboven eene vlieringzolder. Het dak was steil hoog, met leien gedekt en de goten zoo breed, dat wij er hard in durfden loopen. Ze waren met lood bekleed. Achter de drie kamers was een groote plaats met zware vierkapte steenen geplaveid. Op die plaats bevonden zich een diepe wel put en een groote regenbak. Na die plaats kwam men in een grooten tuin, gesloten door een dikken muur. Op de plaats bevond zich een groote keuken en achter in den tuin een schuurtje. Ziedaar, ons huis, waarin ik als kind leefde. Mijn vader is op 88-jarigen leeftijd gestorven in dezelfde bedstede, waarin hij geboren werd.Wij woonden in de binnenkamer, 's Winters brandde er een ontzaggelijk vuur. Ik geloof, dat behalve turf en steenkool er zelfs nog een stuk van een boomstam bezig was tot asch te verteren. In wijden kring zaten wij op stoeltjes of bankjes vóór een groote ijzeren plaat. Boven een vier kant gat (kolk) in die plaat was een groote vuurhaard met traliën. Op de groote ovale tafel, achter ons, brandden op de einden der tafel twee vierenkaarsen, geflankeerd door een snuiterbakje, waarin een snuiter, een domper en een profijtertje. Onze vrouwelijke huisgenooten zaten bij dat licht te naaien en te breien en wij ons schoolwerk te maken, 's Avonds schoof mijn vader zijn leuningstoel bij den haard, stak een lange pijp op en begon te vertellen van den ouden tijd, zoodat wij soms bang waren in dat groote huis en griezelden van de nare geschiedenis sen. Daarbij heeft de goede man wel wat gefantaseerd. Doch ik geef het als legende, waaraan veel waarheid ten grondslag ligt. Een dier verhalen maakte op mij grooten indruk en zal ik hier laten volgen. Na 1800, het geboortejaar van mijn vader, lag in Bergen op Zoom een sterke Fransche bezetting. Bergen op Zoom was een gewichtig strate gisch punt. Ook Tholen was zoo wat in staat in tegenweer gebracht met een kroonwerk of redoute: 'Slikkenburg' aan de overzijde der Een dracht in de Auvergnepolder. Dagelijks kwamen de Franschen naar Tholen om verbandlinnen en pluksel. Ook andere plukkerijen voor ge wonden of zieken, zelfs voor gezonden, hadden er plaats. Elk huisgezin moest eiken dag een pond pluksel klaar hebben. Bij tekortkoming werd 't op wat anders verhaald of beboet. Er is wat linnen verscheurd, want de Franschen waren niet gemakkelijk. Uw Grootmoeder heeft wat angsten uitgestaan. Uw Grootvader was in 1812 le assessor (wethouder, loco-burgemeester) van Tholen en aan sprakelijk gesteld voor de levering van al datgene, wat de Franschen meestal gewapend kwamen eischen. (wordt vervolgd) Het eerste deel van het boekje bestaat uit een eerder door archi varis J.RB. Zuurdeeg gemaakte beschrijving Van de historie tot ongeveer 1945. Dat wordt verder aangevuld door R. Kools, die de 'persoonlijke kant' van de paro chie beschrijft.Kerkbestuur een parochieraad bereiden inmiddels een grote expositie in het patro naatsgebouw voor, waar de kerke lijke gebruiksvoorwerpen te zien zullen zijn. De tentoonstelling is geopend op zaterdag van twaalf tot negen uur en op zondag van half twaalf tot vijf uur. Door me vrouw A. Boxhoorn-Urbanus is een pentekening van de kerk gemaakt. Omdat het patronaatsgebouw be zet is, wordt voor de receptie uit geweken naar de pastorie aan de Markt. Op zondag 25 november komt bisschop H. Ernst van Bre da naar Tholen om het jubileum samen met de parochie te vieren. Behalve verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten zijn bo venal de eigen parochianen wel kom, aldus pastoor A. v.d. Brüle. Aan de herdenkingsdienst wordt medewerking verleend door het kinderkoor en het dameskoor Pi us X. De kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart is in 1900 gebouwd op de plaats waar voorheen de Waalse kerk stond. Die kerk was in 1818 door de rooms- katholieken aangekocht en werd begin 1900 afgebroken. Op 19 no vember 1900 zegende bisschop Bonneman van Haarlem het nieu we kerkgebouw in. In het neo gotische gebouw zijn altaar, preekstoel, kruisweg en het grote altaardoek de bezienswaardighe den. Binnenkort verschijnt een speciale uitgave van het parochie blad, waarin de belangrijkste za ken van de jubileumviering vermeld staan. De Thoolse r.k. parochie is in 1795 gesticht en bestaat dus over enkele jaren tweehonderd jaar. Na Kerken op Tholen en Sint- Philipsland heeft oud onderwijzer G van Winkelen het uit 84 pagina's bestaande foto boek Sint-Annaland in de jaren '50 geschreven. In 1975 kwam van zijn hand Sint- Annaland in oude ansichten uit en in 1978 Kent u ze nog...die van Sint-Annaland. Dat ging over de periode 1880 tot 1940. In het nieu we boek komt de periode 1950 tot 1960 aan bod met nog enkele op namen uit de jaren veertig en zestig. De jongere generaties zul len zich daarin meer herkennen of hun vader en moeder op een schoolfoto kunnen aantreffen of hun oma of opa op een groepsfo to van één van de verenigingen. Na de oorlog en de februariramp van 1945 werd er in de vijftiger ja ren druk gebouwd. Het Groene Kruisgebouw dateert van 1956, de veiling van 1959, de chr. kleuter school en de graansilo van de Ca- vetho uit 1960. Toen was ook het uitbreidingsplan Achter de Bo- gerds in ontwikkeling. In dat jaar werden bovendien de gymnastiekvereniging Willen Is Kunnen en de speeltuinvereniging Vrij en Blij opgericht. Over al die onderwerpen zijn foto's in het boek te vinden. Veel klassefoto's De Voorstraat in St. Annaland uit de vijftiger jaren. Er is al heel wat veranderd: bij de benzinepomp rechts is nu groenteman Koos Hage gevestigd en links drogisterij Maja. van zowel de christelijke als de openbare lagere school, naast tal rijke ansichtkaarten van straten en bekende punten in het dorp. Ook de ramp van 1953 wordt uit voerig in beeld gebracht. De zangvereniging VZOS, de ko ninklijke fanfare Accelerando en de voetbalvereniging WHS zijn eveneens in oude samenstelling te zien. Diverse winkeliers uit de vijftiger jaren worden beschreven, zoals groenteboer Jap van Wout met zijn paard en waard, alsmede het knusse winkeltje van Crees in de Tienhoven. De laatste huisslach ting van Ko Hage in 1959 en een oefening van de BB geven ook een beeld van Sint-Annaland in de ja ren '50. Het in een rode band gebonden boek is voor 34,90 verkrijgbaar in de boekhandel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5