PvdA: mevrouw De Klerk had niet naar Tholen mogen komen TSG praat met RSG niet over een fusie Meer bos en natuurterrein Uitbaggeren Thoolse Vest in 1991 rib uit het lijf van de gemeente AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Slib moet enkele jaren aan Zwarteweg blijven liggen Kantoor WMZ gaat dicht Bintje 17 cent Fractievoorzitter Moerland: Zuid-Afrikaanse propagandamachine Brugklassen niet meer in Tholen Palen Gorishoek voor vluchtende plezierjachten Donderdag 1 november 1990 46e Jaargang no. 51 Gekookte krabbepoten per kg Tong per kg. vanaf Gebakken poon 5 stuks 9- 15- 5- De tijd was nog niet rijp voor een bezoek van mevr. De Klerk. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland zei dat maandag tijdens de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad en daarmee haalde hij op zijn beurt kritiek van de burgemeester en de andere raads fracties op zijn hals. Minister Kok Achteraf onjuist Politieke drempel was weg De Thoolse scholengemeenschap heeft contacten met de Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom, maar het zijn geen fusiebesprekingen. Wethouder J. Versluijs zei dat maandagavond tijdens de begrotings behandeling in de Thoolse gemeenteraad. Strohalm Marges miniem Schoolarts Duobaan DEZE WEEK Het uitbaggeren van de Vest in Tholen is voor de ge meente 'een rib uut 't lief' maar de commissie openba re werken gaf er dinsdagavond groen licht voor. Het baggerwerk betreft het zuidelijke, het middelste en het noordelijke deel. In de gemeentebegroting 1990 was er een half miljoen gulden voor geraamd. Boekdelen Fontein Vissen en vogels ichtbode, de Thoolse Courant 5 Sint Annaland 01665-2752 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar t 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De fusie van de PZEM met de WMZ wordt nu merkbaar. Vanaf maandag is het kantoor van de WMZ op de hoek Boter- markt/Dalemsestraat in Tholen niet meer voor het publiek bereik baar. Het PZEM-kantoor aan de Ten Ankerweg in Tholen blijft voorlopig open. Hier kan men ook voor dringende waterleiding aangelegenheden terecht. Als districtskantoor van de Delta Nutsbedrijven(elektriciteit, gas en water) gaat het voormalige PZEM-kantoor aan de Groene Weegje in Zierikzee dienen. De Thoolse WMZ-administrateur Lindhout zal vanaf maandag op Schouwen-Duiveland moeten gaan werken. Het Thoolse kantoor van de WMZ dateert van 1894. De bouwstijl is neo-renaissancistisch. Oorspronkelijk was er een zilver en klokkenwinkel gevestigd. Het is nog onzeker wat er met het pand in de stadskern van Tholen gaat gebeuren. Voorlopig blijft het nog als magazijn voor de fit ters dienen totdat er een nieuw uitrukpunt is voor de Delta Nuts bedrijven op Tholen. In de Thoolse gemeenteraad noemde P. van Belzen maandag avond bij de begrotingsbehande ling 1991 de reorganisatie-trend van de nutsbedrijven 'veel gevaar lijker dan tariefsverhogingen'. Delta Nutsbedrijven is van plan om in Tholen voor 450.000 gulden een nieuw uitrukpunt te bouwen. Het gebouw wordt voorzien van een magazijn, een was- en kleed lokaal, een opslagloods en een buizenopslagterrein. De bouw plaats is nog niet bekend. Wel zeker is, dat het opslagterrein van de PZEM aan de Paas- dijkstraat in Poortvliet verkocht wordt, evenals andere terreinen en gebouwen, zoals het WMZ- en PZEM-kantoor in Tholen. ^hoolae vióhandel cA- <5- sScAot lün. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M. Veiling Sint-Annaland dinsdag 30 oktober: bintje gewoon 17-18, bonken 24-25 en furore 19 cent per kilo. Aanvoer 29 ton. De echtgenote van president De Klerk van Zuid-Afrika naast de echtgenote van minister-president Lubbers goedgemutst in de school banken van het streekmuseum de Meestoof. Zij had niet mogen komen, zei de Thoolse PvdA-fractie maandag bij de begrotingsbehan deling. Moerland had begrepen, dat het initiatief voor het bezoek was uit gegaan van burgemeester Van der Munnik. Het ministerie van bui tenlandse zaken was daarop inge gaan. "In tegenstelling met wat in Tholen gebruikelijk is, heeft het college zich hiermee - gewild of ongewild - gemengd in de natio nale en zelfs internationale poli tiek. Immers, de Zuid-Afrikaanse propagandamachine volgde het bezoek met argusogen en ook mevr. De Klerk liet het niet bij het bekijken van doopboeken, maar deed een beroep op de Nederlan ders om d^ banden met Zuid- Afrika weer aan te halen en de sancties te staken. Dit zijn politie ke uitspraken. Onze fractie betreurt het, dat er geen vooroverleg is geweest met de raad. Wij hadden dan vooraf on ze mening kunnen geven over dit bezoek, terwijl we dit nu achteraf moeten doen. De tijd was nog niet rijp voor een bezoek van mevr. De Klerk. Wij zien in haar nog steeds een verte genwoordiger van een land, waar in het racisme nog niet uitgebannen is. Tenslotte leven er in Zuid-Afrika 28 miljoen negers als tweederangs burgers in vaak barre omstandigheden. Wij weten best dat met De Klerk een andere weg is ingeslagen, maar de situatie is nog steeds zo, dat een kritische houding hoogst noodzakelijk blijft. Dit bezoek vonden we niet op zijn plaats", aldus PvdA- fractievoorzitter Moerland. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen merkte op, dat Moerland bij zijn eigen partijgenoten in Den Haag moest zijn. "Die hebben in gestemd - misschien minder en thousiast dan de anderen - met het bezoek van de Zuid- Afrikaanse president en zijn echt genote, waardoor ze ook naar Tholen kon komen." J.L. van Gorsel(VVD) zei ver baasd te zijn dat de Thoolse PvdA-fractie achteraf zo reageer de. "Voor het bezoek had men kunnen reageren op een uitvoerige brief die b en w aan de gemeente raad hebben gestuurd." Van Gor- sel wees evenals Van Kempen op de andere opstelling van de socia listen in Den Haag. "Ik heb mi nister Kok op de televisie heel geanimeerd met president De Klerk zien praten in de tuin van het Catshuis", aldus de Thoolse VVD-leider. P. van Belzen(RPF/GPV) hield de PvdA voor, dat zo'n staatsbezoek niet wordt uitgemaakt door de lo kale overheid. "Wij moeten als gemeentebestuur niet uitmaken of de tijd rijp was voor een bezoek van mevr. De Klerk. A priori is er door de gemeente ook geen poli tieke inhoud aan gegeven", zei Van Belzen. "Het college betreurt het dat Moerland nu nog met opmerkin gen over het bezoek van mevr. De Klerk komt", antwoordde burge meester Van der Munnik. "De ontvangst van hoogwaardigheids bekleders is een zaak van b en w, maar de raad is geruime tijd tevo ren hierover ingelicht. Daarom is het verwonderlijk dat er nu op merkingen over komen. Als het u werkelijk ernst was geweest, had u de gemeenteraad of de commissie bestuurlijke aangelegenheden bij een kunnen roepen. Nu komt u er op de verkeerde tijd mee; achteraf is het onjuist." De burgemeester zei inhoudelijk niet op de kritiek van Moerland te willen reageren. Wel bevestigde hij, dat het initiatief voor het be zoek van hem was uitgegaan 'on der voorbehoud van toestemming van het college'. "En het gehele college is unaniem met de ont vangst van mevr. De Klerk ac- coord gegaan. Met politieke achtergronden hebben wij ons niet bemoeid. Je hoeft het ook niet met de doelstellingen van een staatshoofd eens te zijn, dat is niet het karakter van een staatsbe zoek." Van der Munnik wees er verder op, dat de regering en de Tweede Kamer unaniem accoord waren gegaan met het Zuid-Afrikaanse ZIE VERDER PAG. 11 Raadslid P. van Belzen zei geruch ten gehoord te hebben, dat men van plan is de lhno-afdeling van de TSG, de Oesterschelp in Tho len, op te heffen. Het gebouw zou al grotendeels -leeg staan omdat alle brugklassen van de TSG sinds het nieuwe schooljaar in St. Maartensdijk geconcentreerd zijn. Desgevraagd zei wethouder Ver sluijs, dat de TSG van het ministe rie van onderwijs geen toestemming meer kreeg om op twee plaatsen(Tholen en St. Maartensdijk) brugklassen te handhaven. Concentratie was no dig en dat gebeurde sinds augus tus in St. Maartensdijk. De TSG gebruikt ook nog een gebouw in Scherpenisse, met name de lts- afdeling motorvoertuigentech niek. Het streven is om de TSG in twee in plaats van drie gebouwen onder te brengen. Voorlopig be taalt het rijk nog een vergoeding voor de leeg staande lokalen van de Oesterschelp. Volgens de wethouder kijken de TSG en RSG naar elkaar(de RSG dan met name naar het beroeps onderwijs van de TSG), maar is er eerst meer duidelijkheid in de wet geving nodig. "De wetgever is nog niet duidelijk ten aanzien van de opheffingsnormen. Intussen moe ten we alle zeilen bijzetten om bo ven de streep te blijven, maar wij zien de redding niet in het vervan gen van de Cito-toets door de Skoa-toets", aldus de wethouder. Hij zei het belang van de toets niet te willen overtrekken. "Ouders kiezen een school dikwijls los van de test, zodat de Thoolse scholen voor voortgezet onderwijs met een andere test niet meer perspec tief op leerlingen zouden hebben." Van Belzen bleef erbij dat er wat moet gebeuren voordat de basis vorming tot stand komt. "We moeten het zien te rekken voor de scholen die in de min zitten, want de positie kan angstwekkend zijn. We dienen elke strohalm te pak ken om boven de streep te blijven zitten", zei het RPF/GPV- raadslid. De positie van het voortgezet on derwijs op Tholen is door dalende leerlingaantallen en mogelijk an dere opheffingsnormen al jaren in discussie. "De marges van leerlin genaantallen zijn miniem gewor den en de effecten groot", zei raadslid Van Belzen. "Vijf leerlin gen meer geven een heel ander ca chet aan een schoolgemeenschap. Er moet overleefd worden tot het tijdstip van invoering van de ba sisvorming. Daarom moeten alle middelen aangegrepen worden, want wat weg is, komt echt niet meer terug." Zonder de invloed van de direc teuren van basisscholen in het minst te willen onderschatten, is de invloed van de ouders een fac tor die beslist niet vergeten moet worden, aldus Van Belzen. De PvdA-fractie betreurde het ten zeerste, dat de kleuters in Scherpe nisse nog steeds niet bij de andere leerlingen in één gebouw komen. "Er is nog geen enkel zicht op de bouwkundige integratie, maar de gebouwen dienen zo snel mogelijk te worden aangepast." Fractievoorzitter I.C. Moerland pleitte verder voor algemene af spraken over het formatie budgetsysteem voor openbare scholen, zodat oneigenlijke con currentie wordt vermeden. "Pun ten vergaren door minder ziekte per school is voor ons uit den bo ze. We zullen een totaalbelefd die nen te voeren." De PvdA sprak over een 'duidelij ke verschraling' ten aanzien van de schoolarts. Vroeger kwam elk kind vier keer op de basisschool bij de schoolarts, nu nog maar twee keer. Moerland vond niet, dat je een verpleegkundige niet kunt vergelijken met een schoolarts. Op vragen van de PvdA en het CDA over het leerlingenvervoer antwoordde de wethouder, dat aanpassing nog even geduld vergt omdat er nog meer onderzoek no dig is. Tussen Versluijs en Moerland ont stond nog een discussie over duo- banen en deeltijdwerk in het onderwijs. De PvdA- fractievoorzitter vond de opstel ling van b en w 'te negatief'. "Het onderwijs is gebaat bij deeltijdba nen, al is te grote verbrokkeling niet goed", zei Moerland. De wet houder merkte op, dat vanuit het onderwijs eerst gepleit was voor duobanen, maar later is men daar op teruggekomen. "Voor de on derwijsorganisatie is het nogal be lastend." Het CDA roerde de orthodidact van de mlk-school de Veste nog aan, die in het kader van de zorg verbreding de basisscholen van dienst is. "We streven naarstig naar andere financieringsbron nen", liet de wethouder weten, "maar als het niet lukt, moeten we toch blijven betalen." Zaterdagopening valt goed bibliotheek Minister Botha prijst Tholen voor ontvangst mevrouw De Klerk, maar PvdA-fractie voorzitter Moerland heeft kritiek Geen achterpaden Tholen meer op Kinderopvang komt ter sprake in Sint-Philipsland en op Tholen k Beter boeren en meer natuur na ruilverkaveling in Sint- Annaland Herdenkingsuitgave 150 jaar Ledeboerianen en fotoboek Sint-Annaland halve eeuw geleden Kerstactie Tholen voor Polen Commissie sport wil moge lijkheid overdekt instructie- bad onderzoeken •k Lijstenmakerij in smalstad is welkome aanvulling voorzie ningen t ER IS VEEL KRACHT NO DIG OM NIET AAN EEN ZWAKHEID TOE TE GEVEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Om de steiger van het fietsveer en passanten bij Gorishoek te be schermen tegen zware golfslag tij dens stormen, wil de gemeente Tholen een rij palen plaatsen bij de punt van de Westnol. Tijdens de januari- en februa ristormen was aanzienlijke schade ontstaan aan de steiger ondanks de zware constructie (tien ton) van het bouwwerk. Verschillende sta len balken braken af. De gemeente sluit niet uit, dat zich dit weer voor zal doen wanneer de golven vrij spel hebben. Om de schade te beperken en 'gevluchte passanten een rustige aanlegplaats te bie den', wil het college een rij van 51 palen aanbrengen die in lengte verschillen van 3 tot 12 meter. Bij laag water steken deze vijf meter boven de waterspiegel, bij hoog water 1.25 m. Voor de aanleg van deze palenrij kan de gemeente subsidie krijgen van het rijk om dat het een project betreft dat thuishoort in de sector openlucht recreatie. Het karwei dient wel dit jaar nog te worden uitgevoerd. De commissie openbare werken ging dinsdagavond accoord met dit plan van het college. CDA- raadslid W.C. van Kempen stelde voor zo snel mogelijk te beginnen met de uitvoering van het karwei. "Gezien de meningen in deze commissie zullen de fracties het daar wel over eens zijn", zo stelde hij. Wethouder J. van der Jagt deelde mee, dat het werk al besteksklaar is gemaakt. De Breeje aan de Sluispolderweg tegenover de Priestermeetpolder wordt bij de ruilverkaveling bewaard en natuurtechnisch versterkt. In het ruilverkavelingsblok St. Annaland is nu maar II ha<0.5%) bos- en na- twee kreekrestanten aan de Sluispolderweg zullen 4 ha gaan bedragen. Totaal is tuurterrein. Volgens de plannen van de landinrichtingscommissie moet de natuu- er voor de natuurtechnische inrichting van het ruilverkavelingsblok St. Anna- rontwikkeling versterkt worden. Voor kreekrestanten als de Breeje bestaan de 'and 18 ha landbouwgrond nodig. Zie verder pagina 13: Beter boeren en meer maatregelen uit begreppeling, aanleg of verwijderen van dammen en duikers, het natuur na ruilverkaveling. omzetten van bouwland in grasland en het aanbrengen van enige beplanting. De Het karwei zal in één keer worden uitgevoerd zodat de totale sane ring van de Vest een feit is. De kosten van het werk worden door de provincie en de gemeente Tho len gedragen. Voor de zuidelijke vijver worden de kosten voor 90% gedekt door de provincie in het kader van de bodemsanering, 10% is voor de gemeente. Voor het uitbaggeren van de overige twee vijvers moet de gemeente Tholen zelf volledig in de beurs tasten. Het slib wordt via een persleiding vervoerd naar een depot aan de Zwarteweg buiten Tholen-stad. Om de waterkwaliteit in de Veste in de toekomst te verbeteren, zal de bergingscapaciteit van het riool bij de Vossemeersepoort en Zuid Oudaan worden vergroot. Hier door zal een vermindering optre den van de vuiluitstoot in de vijvers die nu licht tot sterk ver ontreinigd zijn en door zuurstof gebrek voor stankoverlast zorgen. Dat deelde W.A. Blaas, chef civiel-technische zaken, dinsdaga vond mee aan de leden van de commissie. Het waterschap en de provincie zijn accoord met het bestek. Wethouder J. van der Jagt verzuchtte dat het een technisch gecompliceerd werk is waar boek delen over zijn verschenen. Alle raadsfracties waren het eens met de uitvoering van het werk. J. van de Heuvel(VVD) en M.J. Klip- pel(SGP) wilden weten of de pro blemen met de overstort in de vijvers aan de Molensingel en Parksingel uit de weg geruimd worden. "Anders doe je alleen aan symptoombestrijding', stelde Klippel. Blaas zei dat dit in 1991 aangepakt zal worden. De bag gerspecie zal enkele jaren moeten blijven liggen om 'op te stijven'. Waar het dan heen moet, is nog niet duidelijk. In 1992 wordt de stortplaats Tuttelhoek gesloten. P. van Belzen vroeg wat er met het slib moet gebeuren wanneer blijkt dat er zware metalen in voorko men. Volgens Blaas zal het slib na een aantal jaren worden be- momsterd. Dat onderzoek zal uit moeten maken in hoeverre het slib is vervuild. Blaas zei dat men ver wacht dat er een natuurlijke reini ging zal plaatsvinden. Klippel wees erop dat het beleid erop ge richt moet zijn om het slib te rei nigen en niet op te slaan. "Anders krijg je weer een milieu-erfenis. Die hebben we al genoeg." Hij vroeg zich af of er in de toekomst een zogenaamd biologisch beheer gevoerd kan worden voor de Vest om zodoende de kwaliteit van het water veilig te stellen. Van Belzen stelde voor twee fonteinen aan te brengen die voor de aanvoer van zuurstof in het water kunnen zor gen. Van der Jagt temperde die hoop: "Het is lang niet zeker dat er fonteinen komen." Blaas zegde toe dat er na het uit baggeren onderzoek verricht zal worden naar de kwaliteit van het water. Door meer door te spoelen, kan ervoor gezorgd worden dat er voldoende zuurstof in de vijvers komt, zo stelde hij. Van Belzen trok zich het lot aan van de vissen en vogels. "Wat ge beurt daarmee als het werk wordt uitgevoerd. Volgens Klippel gaan de vissen eraan door zuurstofge brek wanneer het slib opwoelt. Van Belzen dacht aan het inzetten van vrijwilligers om de bedreigde dieren te hulp te schieten. De verontreiniging van de bodem in het zuidelijke deel van de Vest is hoofdzakelijk veroorzaakt door het lozen van afvalwater uit de gasfabriek en de viszilverfabriek die aan de Kaay stonden. Na het in gebruik nemen van de rioolwa terzuiveringsinstallatie werd al leen via overstort van het riool het water vervuild. In het middenge deelte vindt enige doorstroming plaats, via het zuidelijke deel naar het gemaal. In het noordelijk deel is dit niet het geval. Door de twee overstorten is het water vies, zo stelde Blaas. "Daardoor doet er zich ook botulisme voor. Uit alle onderzoeken is gebleken, dat bag geren de beste oplossing is voor het verbeteren van de waterkwali teit." Over 50 of 60 jaar zal de Vest weer worden uitgebaggerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1