Subsidie grondprijs voor kleine kernen 'Recht zo die gaat!' Uitbreiding St. Annalandse aula naar 120 zitplaatsen 'Openbaar vervoer op Tholen redelijk' Milieupark voor glas, karton en papier, maar geen blik Tholen kan er niet omheen: duidelijkere borden nodig Asielzoekers richting 57 SGP RPF tegen kosten zondag VVD wil geld liever aan dorpshuizen besteden Thoolse politie onder spanning Vrouwen krijgen geen voorrang Gymtoestellen voor ouderen Donderdag 1 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 PvdA: 60 gulden huur per maand minder Om het wonen in de kleine kernen te stimuleren zou de gemeente Tholen de grondprijs moeten subsidiëren. Een PvdA-voorstel om dit idee in de raadscommissie onroerende zaken te bespreken, is maandagavond met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Geen soelaas Dorpsplan Stavenisse Westkerkse vliedberg Geen rondje Architectonische gevoelens Wethouder bij begrotingsbehandeling Het gemeentebestuur gaat niet op zoek naar alterna tieven voor verbetering van het openbaar vervoer op Tholen, maar houdt wél regelmatig contact met de BBA. Een voorstel van de PvdA om in de commissie ruimtelijke ordening over alternatieven (zoals buurt- bus) te spreken, haalde het maandagavond niet. Behal ve drie PvdA-ers (wethouder Van Schetsen was tegen en mevrouw Snoep ontbrak) steunden slechts de VVD-fractie en mevrouw Deurloo van het CDA dat. Premie bedrijven los van het sociaal klimaat Vrouwen Foto's bestellen Verkeersspreekuur Thoolse ouderen moeten vuilniszak zelf aan de weg brengen Gewoon en gekleurd glas, papier en karton kunnen gescheiden ingeleverd gaan worden in het zogenaamde milieuparkje, dat aan de Bosstraat in Tholen komt. Het gaat om een proefproject met een provinciale bijdrage. Over de gekozen soorten afval verschilden de meningen maandag in de gemeenteraad. Huisvuil ouderen Sollicitatiecode De drie ronde welkomstborden van de gemeente Tholen worden verbeterd, zodat de letters beter leesbaar zijn. Wethouder J. Versluijs zei dat maandag tijdens de be grotingsbehandeling 1991 in de gemeenteraad. Voor stemden de PvdA(inclusief wethouder Van Schetsen) en de VVD, totaal 6 stemmen omdat PvdA-raadslid mevr. Snoep we gens verblijf in de Verenigde Sta ten verhinderd was. Moerland had in samenwerking met de woningstichting Beter Wo nen berekend, dat bij een gemeen telijke bijdrage van 3000 gulden in de grondkosten van een woning wetwoning, de huur met 60 gul den per maand zou dalen. "Voor dat bedrag gaan mensen wel in een andere kern wonen. We willen het college de kans geven dat te onderzoeken", aldus Moerland. De burgemeester voelde er niets voor. "In de nota 2000 hebben we de grondprijzen uitvoerig behan deld en subsidiëring biedt geen soelaas voor de kleine kernen. So ciale woningbouw is ook een eer- De SGP-fractie heeft bij de be handeling van de gemeentebegro ting 1991 in de Thoolse gemeenteraad uit principiële be zwaren tegen verschillende in komsten en uitgaven gestemd. Het gaat om de contributie voor de Europese beweging, de Nederlands-Belgische vereniging, het Humanistisch Verbond, de balletschool in Bergen op Zoom, de vormingscentra, de kosten van de gemeentelijke sportterreinen, zwembaden, sporthal en sportza len voor zover deze ontstaan door gebruik op zondag, subsidie voor toneel- en volksdansgroepen, de V.V.V., de lokale omroep Sloth, Uit op Tholen, de stichting ge meenschap St. Maartens- dijk(Haestinge), Tegen haar wil, subsidies aan vrouwenemancipa tie en de Zeeuwse Milieufederatie. P. van Belzen(RPF/GPV) ver klaarde tegen alle uitgaven voor zondagsport en emancipatorische activiteiten te zijn. ste verantwoordelijkheid van Beter Wonen. De gemeente heeft hierin geen taak", aldus de burge meester, die er nog niet van ge hoord had dat een gemeente de grondprijs in kleine kernen subsi dieert. SGP-raadslid K.A. Heijboer, die eerder ook dikwijls had gepleit om wat aan de grondprijs in de kleine kernen te doen, zag nu niet veel in het PvdA-voorstel. "Het lijkt heel aantrekkelijk, maar het woningbouwbeleid is een rijks zaak. Treden we daar niet in door de grondprijs te subsidiëren?" W.C. van Kempen(CDA) was evenmin enthousiast. "We moe ten hier bijzonder voorzichtig mee zijn, want als je woningwetwonin gen subsidieert, gaat de particulie re woningsector zeggen: waar ga je nu mee beginnen?" Volgens de PvdA is subsidiëring van de grondprijs wel degelijk van belang voor de huur. In het voor- 4 beeld van Moerland zou de huur van 649 gulden(het laatste project van Beter Wonen) verlaagd wor den tot 589 gulden. "Dit zal zeker mensen naar de kleinere kernen trekken of men zal daar eerder bouwen en blijven wonen." B en W bleken niet naar Hein- kenszand te zijn geweest, waar een landelijke bijeenkomst over de kleine kernen is gehouden. De agenda's van de vier collegeleden waren vol. "De problemen van de kleine kernen zijn ons overigens genoegzaam bekend", zei de bur gemeester. "Er zijn ook in Hein- kenszand geen pasklare oplossingen voor gegeven." VVD-raadslid J.L. van Gorsel wil de er wel een verslag van omdat het toch ideeën kan aandragen. Het dorpsplan Stavenisse, waar over al een hoorzitting is gehou den, vraagt ook meer tijd voor een vervolg. De provincie kijkt er ook nog naar en dan komt er weer een hoorzitting om te zien wat er van de wensen uitgevoerd kan worden. Daarna komt het plan De PvdA-fractie heeft in de gemeenteraad tevergeefs een plan gelanceerd om met subsidiëring van de grondkosten, de huur van woningwetwoningen in de kleinere kernen met 60 gulden te verlagen. De foto toont plan Stoofweg te St. Annaland waar een bouwperceel is uitgezet. pas in de gemeenteraad. De resul taten van Stavenisse worden afge wacht voordat b en w met een tweede dorpsplan gaan beginnen, zo liet de burgemeester weten. De SGP hield een pleidooi voor Tijdens de algemene beschouwin gen op de Thoolse gemeentebe groting bepleitte P. van Belzen (RPF/GPV) maatregelen tegen de overlast door hondepoep. Hij ver telde dat vorige week bewoners van Buitenzorg in Tholen via een spandoek hun ongenoegen over de bevuilde voetpaden kenbaar maakten. "Er zijn geen plannen om daar voorlopig paal en perk aan te stellen," reageerde wethou der J. van der Jagt. "Recht zo die gaat!" vervolgde hij tot hilariteit van de raadsleden, die zich af vroegen of die uitdrukking be trekking had op het gemeentelijk beleid of op de hondepoep. Van Belzen betreurde het standpunt van het college. "Geen koerswijzi ging, zoals ik daarnet al met een scheepvaartterm duidelijk maak te," antwoordde de wethouder. De aula bij de begraafplaats te St. Annaland wordt uitgebreid. Behoudens de VVD gingen dins dagavond alle fracties accoord met het plan van het college om de aula te Sint-Annaland uit te breiden. De uitbreiding behelst de bouw van een zaal aan het be staande gebouw dat 120 mensen kan herbergen. De bestaande aula zal onderdak geven aan de keuken, de gardero be, een ontvangstruimte en toilet ten. Nu kunnen er in de aula 65 mensen terecht. Om uitbreiding van de aula was gevraagd door M.A. van Beek. Hij wilde het ge bouw in verband met regelmatig voorkomende grotere begrafenis sen vergroten waardoor er 35 zit plaatsen meer geschapen konden worden. Voor deze operatie had het college 100.000 gulden ge raamd, maar dat bleek ontoerei kend. Er moet nu 225.000 gulden voor op tafel komen. De VVD vindt dat er voldoende andere ruimten in Sint-Annaland be schikbaar zijn om grote groepen mensen te ontvangen. "Wij staan niet achter dit plan', zo liet J.van den Heuvel weten, "er waren mo gelijkheden genoeg, zo zijn we op het verkeerde pad." De liberalen zien het geld liever gebruikt om de dorpshuizen in Poortvliet en Oud- Vossemeer op te knappen. De andere commissieleden stem den in met het plan al merkte W.C. van Kempen(CDA) op dat het er 'fors inhakte'. Doelmatig noemde P. van Belzen(RPF/GPV) de tekening van de gemeente. De gelijk en fraai zei M.A.J. van der Linde(PvdA), die eraan toevoegde of er zich niet ook dergelijke pro blemen zullen gaan voordoen in andere kernen op Tholen. "Kun nen we dat niet meenemen in het meerjarenplan?" Wethouder J. van der Jagt vond niet dat een rondje langs de aula's op Tholen nodig was. Hij merkte op, dat er in andere plaatsen, zoals in Tho len, veelal vanuit de kerk begra- venwordt. "De voorziening in Sint-Annaland is totaal onvol doende." Hoofd bouw-en woningtoezicht L.T. Steenpoorte was gevraagd het plan toe te lichten. Hij vertelde dat een ambtelijke werkgroep zich gebogen had over de uitbreiding en een programma van eisen had geformuleerd. Het schetsplan van architect Th.W. Moerland uit Tholen en het programma van eisen ging ver boven het begrote bedrag. Het college stelde vast, dat er niet meer dan 225.000 gul den voor uitgetrokken mocht wor den. Intern is men weer gaan kijken naar de mogelijkheden van het gebouw. De stalen constructie bleek volgens Steenpoorte vol- behoud van de Westkerkse vlied berg bij Scherpenisse. "Het kan niet langer wachten om daar wat aan te doen", zei M. Dijke. De burgemeester erkende, dat er al behoorlijk wat aan gesloopt is. "We moeten er wat aan doen, maar de vliedberg is particulier eigendom, zodat we er weinig over te vertellen hebben." doende kans te geven aan het idee om de zaal eraan vast te bouwen. Van der Jagt merkte op, dat het sober is geworden om het binnen de kostenraming te houden. "Overschrijding is gemakkelijk wanneer je er architectonische ge voelens op loslaat." Het nieuwe politiebeleid is nog zo onzeker, dat het niet zinvol is er verder over te praten. Burgemees ter Van der Munnik zei dat maan dag tijdens de begrotingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad. Hij sprak wel over 'een vrij weerbarstige materie'. De organieke sterkte van de groep Tholen van de rijkspolitie is 30 mensen, maar met 4 vacatures is het moeilijk opereren, aldus de burgemeester. "Het wordt proble matisch als er zieken zijn. Ook het vertrek van ervaren krachten maakt het er niet gemakkelijker op." Raadslid I.C. Moerland meende dat de continuïteit van het werk bij de Thoolse politie in gevaar zou kunnen komen. De burge meester bestreed dat. "Het zit on der spanning, maar het is niet in gevaar." "Het openbaar vervoer op Tho len voldoet aan redelijke eisen," meende de wethouder, die zei de vinger aan de pols te houden. De PvdA was, bij monde van fractie voorzitter I.C. Moerland, die me ning niet toegedaan. "In de week rijdt de laatste bus van Sint- Maartensdijk naar Tholen om 21.13 uur, wie terug wil kan dat om 21.48 uur. Op zondag rijden, zoals bekend, maar vier bussen." Het is niet de taak van het ge meentebestuur om bij het geven van premie aan nieuwe bedrijven naar het sociale klimaat van de onderneming te kijken. Wethou der J. Versluijs zei dat tijdens de begrotingsbehandeling 1991 op vragen van de PvdA-fractie. "Als u uw stem voorbehoudt, moet u inzicht in het sociaal klimaat heb ben en dat hebt u niet van een nieuw bedrijf", zei de wethouder. "Laat dat maar aan ons over", antwoordde Moerland. "Er zijfi ook bedrijven met een verleden die hier komen. In de toekomst willen wij zeer kritisch omgaan met de toekenning van premies aan bedrijven die geen goed so ciaal klimaat hebben. Overheden moeten geen steun verlenen aan dit soort ondernemingen. We moeten namelijk ook beseffen, dat het premiestelsel niet oneindig is. Het is bovendien een vreemde zaak om meer dan een miljoen gulden uit te geven aan werkgele genheid, zonder eens te bezien wat de kwaliteit is. Zestig procent van de Tholenaren vindt werk buiten Tholen. Daar kunnen ver schillende oorzaken voor zijn, o.a. de arbeidsvoorwaarden. Als het gemeentebestuur aandacht wil besteden aan de pendel, moet dit aspect ook meegenomen wor den", zei de PvdA- fractievoorzitter. Hij pleitte voorts om de werkloos heid van vrouwen(9.4%) terug te dringen, onder meer door scho ling van herintredende vrouwen. Volgens de wethouder kun je moeilijk een selectief beleid voe ren. "Bij het aantrekken van be drijven gaat het om meerdere sectoren: het kantoor en de werk vloer. In de eerste branche hebben we nog genoeg aanbod, in de tweede minder. Het is echter moeilijk dat bij de werving te splitsen. Dat is niet te doen. Ge lukkig hebben we ook al grote vooruitgang geboekt in het aantal arbeidsplaatsen voor vrouwen. Via het REC wordt er het nodige aan bijscholing gedaan", aldus de wethouder. Voor bedrijfsvestigingen is er in de Slabbecoornpolder bij Tholen nog 5 ha grond beschikbaar, zo deelde Versluijs verder nog mee. W ill u een in de E.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dal kan, als hel om foto's van onze eigen redactie gaal. Bel of schrijf naar Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint Anna land, tel. 01665-2752 en u krijgt n» foto-herinnering thuis. Moerland noemde het een stukje kernenbeleid dat naar alternatie ven wordt gezocht omdat de bus bezetting buiten de piekuren gering is. J.L. van Gorsel (VVD) kon die gedachtengang volgen, ook gezien het rijksbeleid dat ge richt is op het terugdringen van de auto. Maar Van der Jagt wilde als gemeente niet een onderzoek naar buurtbussen beginnen, met het oog op de Wet vervoerregio. Het privatiseren van bushokjes wees de PvdA van de hand. "Hoe vindt het college het dat jongeren elke morgen en avond worden ge confronteerd met tabaks- en alco holreclame?" zei Moerland. B. en w. wilden geen beperkingen opleggen. J. v.d. Heuvel (VVD) verwachtte van de privatisering dat de hokjes niet langer vervuild langs de weg zullen staan. Er komt geen verkeersspreekuur op Tholen. Slechts drie PvdA- raadsleden wilden dat, de rest van de gemeenteraad was tegen. De socialisten voerden aan dat zoiets in Bergen op Zoom al twee jaar naar tevredenheid functioneert, maar wethouder Van der Jagt vond het niet zinvol. Ook het re serveren van een gedeelte van zijn normale spreekuur voor verkeers zaken zag hij niet zitten. "Tholen is veel kleiner dan Bergen op Zoom." De wethouder zei dat bij knellende problemen de burgers hem best weten te vinden. Er wordt dan een notitie gemaakt en die wordt doorgestuurd naar de commissie verkeersaangelegenhe- den. De Zoomweg-problematiek en het rand,wegenstelsel om Bergen op Zoom worden in de commissie ruimtelijke ordening besproken. Die toezegging kreeg raadslid Van Gorsel van het college. "Een vreemde keuze. Kan het ex periment anders worden opge zet?" zei PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland. Hij merkte op dat glas nu al in de glasbak gedepo neerd kan worden, terwijl papier en karton veelal door verenigin gen wordt ingezameld. Wethouder J. v.d. Jagt zei dat de haalbaar heid en werking van het milieu park afgewacht moeten worden. Hij vond een afgiftepunt duide lijk anders dan inzamelen. K.A. Heijboer (SGP) was ingenomen met de mogelijkheid om verschil lende glassoorten aan te bieden. Het oud papier hoefde voor hem niet en hij miste blik. "Laat het papier blijven en doe blik erbij," meende P. van Belzen (RPF/GPV) op zijn beurt. De wethouder wilde niet veranderen. Hij voerde aan dat er voor blik afzetproblemen zijn, terwijl ook de afvoerkosten bijzonder hoog zijn. Alle fracties wilden weten hoe het er bij staat met de huisvuilverwer king in de toekomst. Daarover kon de wethouder nog weinig zeg gen. "We zitten wat in het onzeke re; alles is in beweging." De PvdA drong op spoed aan, omdat 1992 (dan is Tuttelhoek vol - red.) niet ver meer is. "We blijven overleg voeren, maar het heeft de tijd no dig. Niettemin zullen we langza merhand tot een afronding moeten komen," gaf v.d. Jagt toe. De SGP vroeg of na sluiting van Tuttelhoek deze stortplaats als in- leverpunt voor kleine hoeveelhe den bedrijfsafval kan blijven dienen. De wethouder vond dat bedrijven zelf voor het vervoer en afgeven van hun afval moeten zorgen. VVD-fractieleider was het daarmee niet eens. Hij vond die opstelling niet juist ten opzichte van de detailhandel en landbouw bedrijven. "Het valt niet onder de zorgplicht van de gemeente. Je zou dat wel ter hand kunnen ne men, maar dan is 't service en moet kostendekkend zijn," rea geerde Van der Jagt. Op de wens van de socialisten om op plaatsen waar veel ouderen wonen het huisvuil op te halen bij de woningen, reageerde de wet houder afwijzend. Hij werd in die houding gesteund door de rest van de raad, want toen dit voor stel in stemming kwam stemden slechts de drie PvdA'ers (mevr. J. Snoep-Overbeeke was afwezig) vóór. Van der Jagt vond het geen gemeentetaak, terwijl Moerland het bij de normale service van de reinigingsdienst vond horen. Ver andering van het ophalen van klein chemisch afval, wat VVD-er J. v.d. Heuvel bepleitte, vond bij de wethouder evenmin een gewil lig oor. "Ik kom er in de commis sie openbare werken op terug," kondigde de liberaal aan. Ook het voorstel voor een jaar lijks verslag van de milieuactivi teiten kreeg onvoldoende steun. Behalve de vier PvdA'ers (inclu sief wethouder Van Schetsen) wa ren M.J. Klippel (SGP) en P. van Belzen (RPF/GPV) er voorstan der van. Het samenstellen van zo'n verslag zou volgens de wet houder teveel werk zijn, maar dat vond Moerland geen excuus. "Daarvoor is het milieu veel te belangrijk." Van der Jagt zei wél toe dat voortaan in de aanbie dingsbrief uitgebreider op de mi lieutaak zal worden ingegaan. Van Belzen wilde weten waarom er nog steeds geen compostvaten via de gemeente werden verstrekt. Het antwoord dat de VAM ze niet kon leveren bevreemdde hem. "In de winkel zijn ze volop verkrijg baar," beweerde hij. Van der Jagt hield staande dat de VAM de ge meente had laten weten dat de va ten op dit moment niet leverbaar zijn. De ambtelijke adviseurs zitten bij de begrotingsbehandeling altijd op de achtergrond, v.l.n.r. ir. Van Veen (gemeentewerken) en A. v.d. Sande (algemene zaken en welzijn). Links wethouder Van der Jagt en rechts SGP-fractievoorzitter Dijke. "Vrouwen hebben net zoveel rech ten als mannen en mannen op hun beurt net zoveel als vrouwen. Maar om vrouwen in leidingge vende functies te kunnen benoe men, moet je wel sollicitanten hebben. Ze hebben echter gelijke kansen", zei burgemeester Van der Munnik op vragen van de PvdA-fractie over het personeels beleid van de gemeente Tholen. "Maar vrouwen hebben toch een achterstand", zo probeerde raadslid I.C. Moerland het nog. "Het gaat om voorrang voor vrouwen, maar u spreekt niet over een inhaalmanoevre", zei de PvdA-fractievoorzitter. "U moet het met mijn eerdere verklaring doen", liet de burgemeester we ten. De PvdA wilde verder een sollici tatiecode voor interne vervulling van vacatures. De burgemeester zegde toe te zullen bekijken of dat wenselijk is, maar Moerland zag die noodzaak al in. "Er werkt een aantal ontevreden werknemers bij de gemeente Tholen. Zowel bij het secretariepersoneel als bij het per soneel van de buitendienst staat het beleid van b en w ter discus sie", aldus de PvdA. Bekend is dat medewerkers van de buitendienst van gemeentewerken na inzameling van handtekenin gen een brief aan b en w hebben gestuurd. Daarin wordt onvrede over de benoeming van de maga zijnbeheerder van de gemeente werkplaats te Scherpenisse kenbaar gemaakt. De PvdA wilde verder meer ge handicapten benoemen, zodat het streefpercentage van 5°7o van het gemeentelijk personeel binnen een aantal jaren bereikt wordt. De burgemeester liet weten, dat die 5% nog geen wettelijke verplich ting is. "Het is een streven op ter mijn." VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel had er maar twee van de drie kunnen vinden, maar voor hem hadden ze helemaal niet hoe ven te komen. "Haal ze weg en gebruik ze op een andere wijze zinnig", zo adviseerde hij b en w. "Gezien de verkeersveiligheid staan we wat sceptisch tegenover de welkomstborden. Je moet stop pen om de tekst 'Tholen, daar kun je niet omheen' te kunnen le zen. Zet op alle toegangswegen een bord met het gemeentewapen en de woorden gemeente Tholen, dat is beter", aldus Van Gorsel. "De drie borden zijn niet opti maal", erkende wethouder Ver sluijs. "De letters zijn niet goed leesbaar. Die moeten duidelijker geaccentueerd worden. Voor het gemeentehuis en voor tentoonstel lingen, zoals deze week in Leys- dream te Roosendaal, hebben we nog voldoende andere borden be schikbaar. De drie(bij de Vosse- meerbrug, Thoolse brug en de Oesterdam) kunnen dus blijven staan. Daarnaast wordt er actief gewerkt aan plaatsnaamborden op de twee bruggen en de twee dammen. Een werkgroep spreekt daar nog over." Bij het groeien van het aantal asielzoekers op Tholen van 40 naar het voorgeschreven aantal van 57(3 promille van de bevol king) nemen b en w in overweging het aantal begeleidingsgroepen uit te breiden. Wethouder Versluijs zei dat in de gemeenteraad op vra gen van de PvdA-fractie. Er zijn nu begeleidingsgroepen in Oud- Vossemeer, Tholen en St. Maar tensdijk. Raadslid Moerland vroeg zich af, of het mogelijk is om bijvoorbeeld in St. Annaland - 'waar men vaak goed georgani seerd is' - met een begeleidings groep voor asielzoekers te beginnen. Ten aanzien van het jeugdwerk zei de wethouder, dat 1 dag on dersteuning wellicht niet voldoen de zal zijn omdat het vooral aan kader ontbreekt. "Of de on dersteuning moet uitgebreid wor den, of er is een andere opzet nodig", zei Versluijs. Een door de PvdA gewenste cul tuurprijs zag de wethouder niet zitten gezien het brede veld en de onvergelijkbare zaken. Versluijs betreurde de sluiting van de postkantoren, maar de ge meentelijke dienstverlening wordt daardoor geen geweld aan ge daan. Tegen wat beperkingen staan ruimere openingstijden in postagentschappen, aldus de wet houder. "Het basispakket in alle sport- een gymzalen op Tholen bevat materialen waarmee juist ook ouderen uit de weg kunnen." Dat zei wethouder P. van Schetsen op vragen van zijn partijgenoot I.C. Moerland. Die dacht dat het ba sispakket dus kon worden uitge breid indien nodig, maar de wethouder maakte duidelijk dat het uitgangspunt is dat er nu ruim voldoende materialen zijn. ''Mocht een onvolledigheid blij ken, dan stelt het college daar mo gelijk iets tegenover." De PvdA vond dat het sportgala jaarlijks gehouden moet worden. Van Schetsen wilde zover niet gaan. B. en w. vragen advies over de sportprijzen aan de sportcom- missie en het reglement biedt de mogelijkheid om de prijzen niet uit te reiken wanneer er geen pres tatie van voldoende niveau is ge leverd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13