Lijstenmakerij is welkome aanvulling Koppeltje nop en kuiltje schieten Opening bibliotheek op zaterdag gewild Voortaan drogisterij Maja Kritiek PvdA op bezoek mevr. de Klerk Grootvadershuis Trouwen op huwelijkse voorwaarden Van Leeuwen opent deuren in Molenstraat Sint-Maartensdijk Ruim IVi ton spaargeld erbij Begrotings behandeling een nachtkaars Tastbare sfeer vriendschap en toegenegenheid Donderdag 1 november 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Er was vrijdag al meteen 'n behoorlijke toeloop in de nieuwste winkelvoorziening van Sint-Maartensdijk. Van Leeuwen Lijstwerk opende de deuren in de Mo lenstraat. Wethouder J. Versluijs gaf de opening een officieel tintje. Koopkracht Herinneringen bij reünie schoolklas 1942 Zoetekoekje Oude ijsbaan Tholen 240 uitleningenSt. Maartensdijk 160 De openstelling van de bibliotheek in Tholen en St. Maartensdijk op zaterdag is in twee maanden een suc ces gebleken. In Tholen zijn er gemiddeld 240 uitlenin gen, in St. Maartensdijk 160. Alleen in voor- en naseizoen nog toeristen werven Afwisselender Heropening Standpunt bekend Na het aanslaan van de kassa feliciteerde wethouder Versluijs dhr. Van Leeuwen met zijn nieuwe winkel aan de Molenstraat in St. Maartensdijk. "Er was nog geen gespecialiseerd lijstenmakersbedrijf in de ge meente, dus uw winkel is een wel kome aanvulling op het voorzieningenpakket," zei de wet- Edwin Geuze uit St. Annaland en Els Elenbaas-Voshol uit Poortvliet hebben de prijsvraag van de Ra bobank tijdens de spaarweek ge wonnen. Zij ontvingen elk 100 gulden omdat zij het dichtst bij het totaalgewicht van de 18 perso neelsleden van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet waren: 1480 kilo. De prijsuitreiking vond maandag middag plaats. Volgens hoofd particulieren B. v.d. Meer is de spaarweek duidelijk in de smaak gevallen. "De gezellig ingerichte bankhal met een kraampje en de geschenken leverden vele spontane reacties op. Het was weer een spaarweek zoals vanouds" In de spaarweek werd er op lange re termijn 252.179 gulden gespaard. Daarvan waren termijn deposito's van een jaar met U58.625 gulden het meest in trek. Ook de spaarregeling voor drie jaar vast met een rente van 8 Vi viel goed gezien de deelname met 77.600 gulden. houder vrijdagmorgen. Hij noem de de goede detaiihandelsontwikkeling in Sint-Maartensdijk, waar de laat ste tijd nogal wat gebeurt. "Te recht wordt er ingespeeld op de eigen inwoners en de recreatie." De face-lift die het pand in de Molenstraat onderging roemde Versluijs eveneens. Van Leeuwen biedt de klanten niet alleen een ruim assortiment (meer dan 400 verschillende, maar er zijn wel 12.000 profielen) lijsten, maar ook wenskaarten, posters en cadeau-artikelen (zoals tin en glas). Achter de winkel is een ruimte waar het ambachtelijke be drijf (lijsten maken) wordt uitge oefend. Die combinatie van atelier en detailhandel sprak de wethouder aan, omdat de klant kan zien hoe het gekochte pro- dukt gereedgemaakt wordt. Dat de hobby van dhr. Van Leeu wen is uitgegroeid tot zijn beroep, garandeert volgens Versluijs dat hij er enthousiast mee aan de gang gaat. "U bent niet over één nacht ijs gegaan en hebt al een klantenkring - zowel particulieren als ondernemers - in West- Brabant opgebouwd. Vanuit uw vroegere werkkring bent u bekend met de Thoolse belangstelling voor lijstwerk en dat komt van pas." Het initiatief van dhr. Van Leeu- Het was net of ze weer op het schoolplein speelden. Koppeltje nop, top pen, strepen, staander, kuiltje schieten en hoepeltje spelen. Zaterdag middag kwam in de Wellevaete een paar uur de sfeer terug uit 1942 tijdens de reünie van de toenmalige klas 6 en 7 van de School met de Bijbel te St. Annaland. Vijftig belangstellenden reageer den op het initiatief van de heren J.L. Duijzer, M.C. den Engels man, J.M. Vroegop en A.C. Wes- sels. Sommigen zien elkaar nog bijna dagelijks, maar anderen hadden elkaar sinds de schooltijd niet meer ontmoet. "Ah, bin jie dat", was zaterdagmiddag om twee uur bij de ontvangst dan ook een veel gehoorde uitroep. Door de evacuatie in 1944 waren er klasgenoten die na de oorlog niet meer naar St. Annaland wa ren teruggekeerd. Onder de koffie werden de contacten opnieuw ge legd of verstevigd en dat bleek het begin van een gezellige middag. In zijn welkomstwoord tot de klasgenoten die in 1942 de lagere school hadden verlaten en de leer lingen die toen in klas 6 in hetzelf de lokaal zaten, memoreerde Jacob Duijzer de 11 overledenen. Twee daarvan hadden gehoopt bij de reünie te zijn. Ter nagedachte nis aan de 11 werd een ogenblik stilte in acht genomen. Verschillende klasgenoten kwa men daarna voor de microfoon om belevenissen op te halen. Ze werden regelmatig aangevuld en dat zorgde nog voor grotere hilari teit. Door voorvallen tijdens de schooltijd kregen sommigen een soort bijnaam, zoals pufoortje, klokuus en zoetekoekje. Een leer ling had het eens zo bont ge maakt, dat de boze onderwijzer de kolenschop pakte en naar het hoofd van de desbetreffende jon gen smeet. De schop raakte nog net zijn oor, wat hem toen de op merking ontlokte: 't Is mis, maar noe èl^ een pufoortje! Zo werd er veel gelachen om de verhalen van vroeger. Daar tussen door werden nog liedjes van vroe ger gezongen uit het boek 'Kun je nog zingen, zing dan mee!' De twee voerlui, de draaiers jongen en 't is plicht dat iedere jongen, wa ren nog niet vergeten. Leen Hage vertoonde nog dia's van het vroegere St. Annaland, zoals de oude school, de oude ijs baan en feestelijke gebeurtenis sen. Met name voor de oud-St. Annalanders was dit een fijne her innering. Op de plaats van de oude ijsbaan genoot men vervolgens van een koud buffet, dat door dhr. Van Maaren was bereid. Tijdens de maaltijd verzorgde klasgenoot M.C. den Engelsman(de huidige voorzitter van de school) de Bij bellezing en het gebed. Daarna werd er nog verder ge praat tot half zes. Uit de verhalen bleek, dat men ondanks de oorlog toch fijne jeugdjaren had meege maakt. De verschillen met de te genwoordige scholieren zijn erg groot, maar de beleving van de la gere schooltijd was niet minder plezierig, zo constateerden de reü nisten. Leen Hage was de tolk van de aanwezigen bij zijn dankwoord tot de organisatoren van deze ge zellige ontmoeting. Jacob Duijzer bedankte op zijn beurt allen voor hun bijdrage. Met het zingen van het Zeeuwse volkslied werd de reünie besloten. wen noemde de wethouder voor Tholen gunstig en het verdient bo vendien navolging. "U hebt koop kracht geconstateerd, de ondernemer komt dus naar de klant. Dat voorkomt afvloeiing van koopkracht. Immers, als men sen uit een ruim assortiment wil len kiezen en daarvoor naar elders moeten, worden daar ook andere dingen gekocht die in onze ge meente wél in ruime mate te koop zijn. Dat is onnodige afvloeiing van koopkracht." Versluijs was in genomen met de opmerkingen van dhr. Van Leeuwen over zijn motieven om zich op Tholen te vestigen: een beter betaalbaar pand en snelle bediening bij de ge meente. "Het is prettig als een an der bevestigt, wat we zelf al jaren weten," aldus de wethouder. Hij wenste de heer en mevrouw Van Leeuwen veel succes toe. De winkel in de Molenstraat is al leen op vrijdag en zaterdag geo pend (misschien in de toekomst ook op woensdagmorgen en maandagmiddag). Dat komt om dat dhr. Van Leeuwen - in samen werking met ondermeer de fotograaf Don van Rooy - zich nog met andere zaken bezighoudt. Zij maken ontwerpen voor de ca- deaumarkt, werken aan reclame fotografie en industriële fotografie. "Met recht kunnen we zeggen dat de zaterdagopenstelling in een be hoefte voorziet", constateert Kit ty Stoutjesdijk, hoofd van de Thoolse bibliotheken. "Tegen alle verwachtingen in werd de eerste zaterdag, 1 september, al goed be zocht. In Tholen waren er toen 163 uitleningen, in St. Maartens dijk 107. Dat was zeer succesvol en daarna is het aantal bezoekers steeds gestegen. Het record in St. Maartensdijk was 6 oktober met 288 uitleningen en in Tholen op 27 oktober met 307 uitleningen. Globaal gezien is het totaal aantal uitleningen ook gestegen, maar in de loop van de tijd zal zich dat gaan stabiliseren. Mensen die an ders op vrijdagavond naar de bi bliotheek kwamen, zullen overstappen naar de zaterdagmor gen. Wijziging van openingsuren Zonder hete hangijzers ging de begrotingsbehandeling 1991 door de Thoolse gemeenteraad maan dagavond als een nachtkaars uit. Financieel was er geen vuiltje aan de lucht en alle plannen van b en w werden ongeschonden aan vaard. Niettemin werd van twee uur 's middags tot half tien 's avonds nog heel wat besproken. Overigens werd de vergadering 's middags nog anderhalf uur ge schorst. In die tijd konden b en w hun antwoorden voorbereiden op de vragen van de vijf raadsfrac ties. Na de soep met broodjes in de kantine kwam het college pas aan bod. Na een korte schorsing reageerde de raad in tweede in stantie, waarna de voorstellen in stemming werden gebracht. VVD-leider Van Gorsel kreeg de toezegging van de burgemeester, dat de wijze van begrotingsbehan deling eens in de commissie bestuurlijke aangelegenheden wordt besproken. Hij lanceerde daarvoor al ideeën met een korte re schriftelijke behandeling en meer mondelinge afwerking. "De antwoorden zijn nu ambtelijk, be leidsmatig zijn een aantal zaken onderbelicht." Van Gorsel zag lie ver b en w aan het woord, dan me ningen van ambtenaïren op papier. De burgemeester noemde de schriftelijke antwoorden wel een ambtelijk stuk, maar benadrukte dat het tegelijk van b en w is. Hij vreesde dat de begrotingsbehan deling volgens de ideeën van raadslid Van Gorsel alleen maar langer zal duren. vergt enige tijd voordat het inge burgerd is. Een aantal jaren gele den is dat ook gebleken bij de tweede avondopenstelling", aldus Kitty Stoutjesdijk. De zaterdagopenstelling moet de druk op vrijdagavond verminde ren. Op woensdagmiddag zijn de bibliotheken in Tholen, St. Maar tensdijk en St. Annaland sinds 1 september gesloten. Om de uitleenposten Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpe- nisse en Stavenisse te stimuleren, kunnen niet-leden tot 1 januari gratis boeken lenen. De jeugd tot 18 jaar kan dat altijd al, maar de laatste twee maanden van 1990 ook volwassenen, alleen in de vier genoemde dorpen. De bibliotheek hoopt dat er na deze proef velen lid worden om boeken te kunnen blijven lenen in de eigen woon plaats. Voor 27,50 kan dat heel 1991. Bij de toeristische promotie in Zeeland ligt het accent steeds op werving voor het voor- en nasei zoen en op informatie en bemid deling in het hoogseizoen. Gedeputeerde staten houden vast aan de oorspronkelijke uit gangspunten van hun toeristisch- recreatief beleid: seizoensverlen ging, verbreding van het toe ristisch aanbod en uitbreiding van elkweer voorzieningen. Spreiding van toerisme in tijd en ruimte en kwaliteitsverbetering zijn en blij ven daarbij de sleutelwoorden. Niet een puur kwantitatieve groei van verblijfs- en dagtoerisme. Dat is de uitkomst van een discus sie over de vraag 'is Zeeland vol?' die de afgelopen maanden veel stof deed opwaaien. Met Pinkste ren en aan het begin van de bouw vakvakantie waren er duidelijk pieken. Die trokken vooral de aandacht door de vele illegale kampeerders op de Brouwersdam en de Veersegatdam. De toeristische overnachtingen in Zeeland zijn gegroeid van 14 mil joen in 1982 tot 15 miljoen vorig jaar. De groei moet volgens de provincie voor 90% worden toe geschreven aan het voor- en nasei zoen en slechts voor 10% aan juli en augustus. Ook voor 1990 gaat de ontwikkeling in deze richting. Daaruit wordt geconcludeerd dat het op seizoensverlenging gerichte beleid zich in de gewenste richting ontwikkelt en moet worden voortgezet. Trouwen op huwelijkse voorwaar den was zaterdag tijdens de eerste, nationale open dag bij notarissen het voornaamste gespreksonder werp in het kantoor van mr. J. Schot in de Hoogstraat in Tholen. Met achttien bezoekers was men tevreden. Er werden vragen op ve lerlei terreinen geheel vrijblijvend beantwoord. De doelstelling van deze eerste open dag was niet voor iedereen duidelijk. Verschillende mensen dachten dat het ook om een rondleiding door het kantoor ging, maar dat was niet de bedoe ling. Minister bedankt Tholen: De Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken R.W. Botha heeft de gemeente Tholen uitvoe rig bedankt voor de manier waar op mevrouw M. de Klerk-Willemse dinsdag is ontvan gen. Botha zei dat 'de sfeer van vriendschap en toegenegenheid op Tholen tastbaar' was. De mi nister sprak woensdagavond op kasteel Wittenburg te Wassenaar tijdens een door ambassadeur A.E. Nothnagel van Zuid-Afrika aangeboden receptie. Daar waren zo'n vijfhonderd politici, mi nisters, hoge ambtenaren, zaken mensen, industriëlen, bankiers en journalisten bijeen. "Wij hebben ontdekt in Neder land over een massale klomp vrienden te beschikken. We kun nen het rustig zo zeggen: Holland is weer Transvaal en de Kaap is weer Holland," aldus Botha. Hij reageerde daarmee op de open heid, bereidheid tot luisteren, hof felijkheid en warmte die de Zuid-Afrikaanse delegatie - onver wacht - in Den Haag ondervond tijdens het staatsbezoek van presi dent F.W. de Klerk. Mevr. Van 't Hof-Moerland(rechts) heeft de drogisterij aan de Ring in St. Annaland overgedragen aan mevr. West dorp-Slager (links). Drogisterij Van 't Hof-Moerland aan de Ring in St. Annaland heet voortaan drogisterij-parfumerie Maja. Na het behalen van het di ploma kon de officiële overdracht plaatsvinden. Het bedrijf is genoemd naar de nieuwe eigenaresse, Maja Westdorp-Slager(25), die na zes jaar apothekersassistente in Ber gen op Zoom te zijn geweest, sinds 1 januari een eigen onderne ming heeft. In verband met de strenge eisen die aan de verkoop van geneesmiddelen gesteld wor den, bleef mevr. Van 't Hof nog meehelpen, totdat Maja Westdorp op 11 juli haar laatste examen voor het diploma drogiste deed. Door haar ervaring in een apo theek kon ze de tweejarige studie tot één jaar beperken. Inmiddels kan ze al terugzien op driekwart jaar ervaring in de dro gisterij. "Het gaat boven ver wachting", zegt Maja Westdorp. "Dit is veel afwisselender dan mijn' vorige werkkring. Je hebt goed contact met mensen en in tussen heb ik het vertrouwen ge kregen. Het vak bevalt me ook buitengewoon, ik doe het heel graag." Ze heeft het assortiment van haar voorgangster gehandhaafd, inclu sief de fournituren. Een uitbrei ding heeft er plaatsgevonden in de cosmetica met verschillende geu ren en merken zoals Vanderbilt, Van Gils en Loulou. "Nieuwe din gen slaan aan bij de mensen", al dus Maja Westdorp. "Het is leuk om in je eigen dorp een breed as sortiment te kunnen brengen en klanten aan je te binden. Dat waarderen ze." Aangezien het winkelinterieur pas drie jaar geleden is vernieuwd, blijft dat ongewijzigd. De nieuwe naam wordt nog aangebracht. De heropeningsweek is door familie omstandigheden ook uitgesteld tot voorjaar 1991. Maja Westdorp is blij met toetre ding tot de inkooporganisatie In- terpharm. "Die organiseert ook cursussen om de nieuwe ontwik kelingen te volgen en dat is is heel belangrijk", aldus de nieuwe eige naresse, die inmiddels met haar man - die zijn eigen werkkring aanhoudt - boven de winkel woont. Voor mevr. J.M. van 't Hof- Moerland betekent de officiële overdracht na 22 jaar afscheid van de drogisterij. In 1967 nam ze de zaak over van de dames Goedege- buure en Slootmaker. Thoolse vrouwen in de Grote Kerk van Tholen luisteren naar de toespraak van mevr. De Klerk. Vólgens de PvdA-fractie deed zij daar politieke uitspraken. VERVOLG VAN PAG. 1 bezoek. "De politieke drempel was dus weggenomen en aange zien de echtgenote van president De Klerk eerder te kennen had ge geven bij een bezoek aan Neder land de geboorteplaats van haar grootvader graag te willen bezoe ken, hebben wij haar uitgenodigd. Het was een zeer geslaagd be zoek." De burgemeester herhaalde dat het de verkeerde tijd was om ach teraf het bezoek nog aan de orde te stellen. "Dat weet u ook", zo beet Van der Munnik de PvdA- fractievoorzitter toe. SGP-fractievoorzitter M. Dijke vond eigenlijk dat dit onderwerp niet in de raadsvergadering thuis hoorde, maar hij was het volledig met de burgemeester eens. Moerland bleef bij zijn kritiek. Hij bracht naar voren dat b en w en de andere fracties niet zo ver wonderd hoefden te doen over het PvdA-optreden. "Meerdere malen hebben wij het in de gemeente raad over de Lota(lagere overhe den tegen apartheid) gehad, dus ons standpunt was bekend. De brief van b en w van 11 oktober over het bezoek op dinsdag 23 ok tober was een kennisgeving. B en W hadden het toen al besloten. De commissie bestuurlijke aange legenheden bijeen roepen, dat kunnen wij niet. Wij hebben dat bij de vaststelling van de verorde ning wel voorgesteld, maar de meerderheid van de raad vond dat niet nodig." De kritiek over het tijdstip wees Moerland van de hand. "Onze fractie kan zelf bepalen wanneer we willen reageren." Ook verwij zingen naar de opstelling van zijn partijgenoten in Den Haag wim pelde de Thoolse PvdA- fractievoorzitter af. "Wij reage ren als lokaal bestuurder." Moerland stelde dat het bezoek van mevr. De Klerk eerst wel geen politiek bezoek was, 'maar het is anders uitgelopen'. PvdA-wethouder P. van Schetsen ontving evenals zijn collega wethouders mevr. De Klerk in de hal van het gemeentehuis en nam ook deel aan de lunch in de raads zaal. Mevr. Van Schetsen was met de echtgenoten van de andere wet houders, van de burgemeester en van de gemeentesecretaris ook in het gemeentehuis en tijdens de toespraak van mevr. De Klerk in de Grote Kerk in Tholen aanwe zig. Marike, van oorsprong een Zeeuwse, kreeg heimwee naar grootvaders stek. Bracht een bezoekje aan Tholen op zoek naar die dierbare plek. Helaas het huis is verdwenen met die mooie gevel tot in de nok. Met ramen met veel kleine ruitjes je krijgt in je keel dan een brok. Weg nostalgie, weg al het oude en je laat in stilte een traan. Waarom moest die historie verdwijnen... zomaar naar de knoppen gegaan. Weg dierbare herinnering waarover ik zoveel mocht horen. Maar jouw geschiedenis houdt mij staande en doet de blijdschap gloren. Over grenzen, en zeeën heen trekt de stem van het bloed. Je ziet de straat, en verder niets meer en toch, en toch was het goed. Ze heeft haar schoolgeld teruggehaald in die knusse oude banken. De Meestoof waar alles over vroeger spreekt in gedachten slingeren de ranken. In de mooie aloude Gotische kerk waar gepredikt wordt over dood en leven. Mocht ze aanschouwen in dikke boeken dat haar grootvaders naam daarin is geschreven. De wortel van al wat goed was zit diep in de grond begraven. We wroeten zo graag in dat oude terug en moeten ons aan de herinnering laven. Misschien dat de geest daar nog rondzwerft en de klank aan het oude dialect. Drinkt dan die sfeer met volle teugen het verkwikt u als u naar verre vertrekt. Zolang de mensheid nog wortels heeft en het zaad zich nestelt in de aarde Zolang is er nog toekomst om naar uit te zien zolang heeft het leven nog waarde. J.M. de Geus-Geluk Steenbergen, Oktober 1990

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11