THOLENDERWIJS Heden en verleden SPAAR ACTIE informatierubriek van de gemeente tholen EMS 5*? 'W MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN CABARETESTAFETTE KINDEREN VRAGEN VEILIGHEID VERGADERING COMMISSIE SPORT SPREEKUUR B EN W GEMEENTEHUIS GESLOTEN AUTOGORDELCAMPAGNE Donderdag 25 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 1. Een kleine Stad Patiënt gevlogen Verkoop grond Opknappen ambtswoning NIEUW- VOSSEMEER Burgerlijke stand Verordening woonwagens Inbraakwerende kast Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 29 oktober a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom. Aanvangstijdstip is 14.00 uur. In verband met de voortzetting van de begrotingsbehandeling 1991 is de verwachting dat de verga dering wordt geschorst om 17.30 uur en dat om 18.30 uur de verga dering weer wordt voortgezet. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Voorstel afwijzen aantal subsidieverzoeken. Burgemeester en wethouders hebben van een aantal instellingen verzoeken ontvangen om in 1991 voor een subsidie in aanmerking te mogen komen. Het betreft: Vrouwen bellen vrouwen, Senioren orkest Zeeland, Stichting Dansz Zeeland, Bond Heemschut, Christelijke Bond voor Ondernemers in de Binnenvaart, Prins Bern- hardfonds en gymvereniging S.H.F. te Scherpenisse. Om allerlei uit eenlopende redenen stellen burgemeester en wethouders voor de subsidie af te wijzen. - Voorstel subsidiëring Stichting Kinderopvang Tholen e.o. Op 1 januari 1990 is de Stimuleringsmaatregel kinderopvang in werking getreden. Het doel van deze rijksbijdrageregeling is het aantal kinderopvangvoorzieningen in ons land fors uit te breiden. Kinderopvang is namelijk een belangrijke voorwaarde om (herin tredende vrouwen in staat te stellen betaalde arbeid en verzor gende taken te combineren. De opvang is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 4 jaar. Uit een brief van juli 1990 van minister van W.V.C. blijkt dat het in de bedoeling ligt om met ingang van 1 januari 1991 de moge lijkheden van kinderopvang uit te breiden: - gemeenten kunnen vanaf 1991 in aanmerking komen voor een extra rijksbijdrage voor kinderopvang, indien zij daarvoor extra plaatsen kinderopvang inrichten; - gemeenten hebben de vrijheid te bepalen aan welke leeftijdsca tegorie deze plaatsen ten goede komen: 0-4 jaar of 4-12 jaar, wat dus betekent dat vanaf 1991 ook buitenschoolse opvang moge lijk wordt. Uit een Thools onderzoek door de werkgroep vrouwenemancipa tie is gebleken dat 20% van de respondenten behoefte heeft aan kinderopvang in Tholen. Ook de belangstelling bij bedrijven en in stellingen is gepeild, waarbij de behoefte bij de zogenaamde non profit instellingen groter bleek dan bij de profit instellingen. Kin deropvang zoals bedoeld in de stimuleringsmaatregel is er op dit moment niet in Tholen. Wel zijn er 6 peuterspeelzalen. Het ver schil in doelstelling met de peuterspeelzalen is dat kinderopvang in eerste instantie wordt georganiseerd om de ouders de moge lijkheid te geven te gaan werken of studeren. - kinderdagverblijven voor hele of halve dagen (een kinderdagver blijf is het gehele jaar open), voor kinderen van 0-4 jaar; - buitenschoolse opvang voor schoolkinderen van 4-12 jaar voor, tussen en na schooltijd en tijdens de schoolvakanties en op vrije dagen; - gastouderprojecten waarbij kinderen van 0-12 jaar bij gastgezin nen worden ondergebracht; - bedrijfsgerichte kinderopvang bestemd voor kinderen van ouders verbonden aan bedrijf of instelling. - peuterspeelzalen bedoeld voor kinderen van 2-4 jaar voor 1 of 2 halve dagen per week. Ten behoeve van kinderopvang is een aantal beleidsdoelen gefor muleerd. Enkele daarvan zijn: i De overheid behoort een goede ontwikkeling van jonge kinderen buitenshuis te waarborgen door het vaststellen van een gemeen telijke verordening. De opvang van kinderen mag niet belemmerd worden door financiële perikelen. Er moet dus een inkomensaf hankelijke inkomensbijdrage worden afgesproken. Werkgevers die een verantwoord personeelsbeleid willen voeren zullen kinderop vangvoorzieningen in de arbeidsvoorwaarden moeten opnemen. De gemeente Tholen heeft - samen met Sint-Philipsland - een aanvraag ingediend volgens de stimuleringsmaatregel ^kinderop vang; beide gemeentes kunnen voor maximaal 28 kindplaatsen een bijdrage van het rijk krijgen. Het gaat om een bedrag van f 5000,— per jaar per kindplaats. Gemeenten die recht hebben op een bijdrage voor meer dan 20 kindplaatsen kunnen het eerste jaar een gedeelte vooruit krijgen als investeringsbijdrage. Voor beide gemeenten is de bijdrage voor 1990 als volgt vastgesteld: Investeringsbijdrage f 168.000,— en een exploitatiebijdrage van f 56.000,—: totaal f 224.000,—. Dit geld krijgen de gemeentes mits ze de investeringen dit jaar doen en start met het verwezen lijken van kinderopvangplaatsen zoals bedoeld in de stimule ringsmaatregel kinderopvang: de verzorging en opvoeding van kinderen van 0-4 jaar door anderen dan de ouders. Aan de gemeente kan worden gevraagd het begrotingstekort met subsidie goed te maken. Daarnaast bestaat een aantal regelingen waarvan men gebruik kan maken om loonkosten te dekken of te verminderen. Voor de kinderopvang in Tholen e.o. is in augustus j.l. een Stich ting Kinderopvang Tholen e.o. opgericht. Aangezien de gemeente (mede)verantwoordelijk is voor voorzieningen in het kader van kinderopvang is afgesproken e.e.a. in nauw overleg met de Stich ting te doen. Alvorens de Stichting daadwerkelijk kan beginnen met het opzetten van een gastouderproject en in een later sta dium met een kinderdagverblijf, dient een coördinator/coördinatri ce te worden aangesteld. Voor de periode 1 oktober tot en met 31 december 1990 is een begroting ingediend met een nadelig saldo van f 20.528,—. Door het bestuur is óók subsidie gevraagd voor het doen van enkele investeringen. Gelet op de subsidievoor waarden is het belangrijk nog dit jaar het beschikbaar gestelde bedrag in het kader van de stimuleringsregeling te besteden. Over de door het bestuur gevraagde besteding willen burgemeester en wethouders thans nog geen uitspraak doen. Wel willen zij de raad voorstellen aan genoemde stichting een subsidie toe te kennen van f 35.472,— voor het doen van investeringen, mits besteding plaatsvindt nadat hierover met het college overeenstemming is bereikt. Zoals reeds eerder opgemerkt is voor 1990 aan de gemeentes Tholen en Sint-Philipsland in totaal een bedrag van f 224.000,— toegekend voor 1990. Aan de minister van W.V.C. is gevraagd om de investeringsbijdrage van f 168.000,— te mogen verschuiven naar 1991. Telefonische informatie heeft inmiddels geleerd dat dit verzoek niet in zijn geheel zal worden gehonoreerd, zodat het ge meentebestuur zich nog dit jaar over de besteding van het voor 1990 beschikbaar blijvend bedrag voor investeringen moet beraden. Tevens is komen vast te staan dat de stimuleringsmaatregel op korte termijn zal worden aangepast in die zin dat ook het voor de jaren 1991 en 1992 toe te kennen exploitatiebudget geheel of ge deeltelijk mag worden besteed aan investeringen. Op grond van deze gegevens blijkt dat het door de Stichting Kinderopvang Tho len e.o. gevraagde subsidiebedrag in de exploitatiekosten voor 1990 uit het beschikbaar gestelde bedrag in het kader van de sti muleringsregeling betaald kan worden. Daarnaast kan de reste rende bijdrage voor het doen van investeringen, onder bepaalde voorwaarden, beschikbaar worden gesteld. Burgemeester en wethouders merken op dat bij een volledig functionerend gastouderproject en kinderdagverblijf genoemde bijdrage uit de stimuleringsregeling niet voldoende zal zijn om de kosten te dekken. Door middel van een ouderbijdrage en financië le participatie van het bedrijfsleven zal een en ander verwezenlijkt moeten worden. In hoeverre en in welke mate het noodzakelijk is uit de eigen middelen van de gemeente nog subsidie beschikbaar te stellen zal daarom pas te zijner tijd kunnen worden beoordeeld. Burgemeester en wethouders stellen in meerderheid (wethouder Van der Jagt (SGP) is uit principiële overwegingen tegen) de ge meenteraad voor aan de Stichting Kinderopvang Tholen e.o. in het exploitatietekort voor 1990 een bedrag van f 20.528,— beschik baar te stellen en een subsidie van f 35.742,— te verlenen voor het doen van investeringen ten behoeve van de kinderopvang. Verkoop grond bedrijventerrein Poortvliet aan Bouman Potter B.V. De directie van Bouman Potter B.V. heeft in 1988 op het industrie terrein te Poortvliet een nieuwe vestiging gebouwd. Het bedrijf wenst zijn magazijnruimte verder uit te breiden door middel van aankoop van het zuidelijk perceel grond, ter grootte van ca. 3100 m2. De raad wordt voorgesteld accoord te gaan met de verkoop van de grond. Voortzetting behandeling en vaststelling van de gemeentebegro ting 1991. Op maandag 27 augustus jl. vond de aanbieding van de begroting 1991 aan de gemeenteraad plaats. De raadsfracties hebben de be groting bestudeerd en becommentarieerd. Zij stelden hun algeme ne beschouwingen op die in de raadsvergadering van 1 oktober jl. zijn behandeld. Tevens hebben de fracties schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders over de begroting 1991. Deze vergadering staat in het teken van de behandeling van de schriftelijke beantwoording door burgemeester en wethouders en de vaststelling van de begroting 1991 door de gemeenteraad. Instemming met meerjarenraming 1992-1994. Het is verplicht om naast een begroting per dienstjaar ook een meerjarenplanning te maken. Zo'n planning geeft een beeld van de gevolgen van de investeringen en stelt het gemeentebestuur in staat over meerdere jaren inzicht te hebben in het financiële plaatje van investeringen en zodoende afwegingen te maken c.q. prioritei ten te stellen. Reeds in de vergadering van 27 augustus jl. is de meerjarenraming 1992-1994, tegelijk met de begroting 1991 aangeboden aan de ge meenteraad. De raad wordt nu voorgesteld in te stemmen met de meerjarenraming 1992-1994. DINSDAG 30 OKTOBER: Op dinsdag 30 oktober a.s., aanvang 19.30 uur, komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte wel kom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Behandeling bouwplan uitbreiding aula te Sint-Annaland. - Bespreking over de aanleg van achterpaden in nieuwe bestem mingsplannen. - Behandeling plan tot uitvoering van sanerings- en baggerwerk in De Veste te Tholen. Zaterdag 3 november 1990 Aanvang 20.15 uur De Meulvliet Tholen Stichting Uit op Tholen organiseert een Op één avond zullen 3 artiesten een cabaretprogramma bren gen, ingeleid door presentator Jan Pieterse. - Hester Macrander. Zij is een nieuw talent. Zij brengt vertol kingen van Brecht en ook eigen werk in een verrassende aanpak. - Lebbis en Jansen. Dit duo won in 1989 het Leidse Cabaret festival. Hun programma "Pas op voor de hond" is vooral geënt op de actualiteit. - Vincent Bijlo. Vincent Bijlo is blind. Ondanks deze handicap geeft hij een wervelende show met sketches en begeleid hij zichzelf op diverse instrumenten. In zijn programma "Made in Braille" wint zijn talent het moeiteloos van de handicap. Toegangsprijzen: niet-leden leden 65+ en CJP kinderen tot 16 jaar f 10- f. 9- f 6,50 f 6,50 DINSDAG 30 OKTOBER: Op dinsdag 30 oktober, aanvang 19.30 uur komt de commissie sport voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte wel kom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staat onder meer: - Haalbaarheid overdekt zwembad. Op 13 december 1989 heeft het comité "Overdekt zwembad" een verzoek ingediend, ondersteund met 5626 handtekeningen, om te komen tot een overdekte zwemvoorziening in onze gemeen te. Naar aanleiding van dit verzoek hebben burgemeester en wet houders besloten om onderzoek in te stellen naar de stichtings- en exploitatiekosten van een eenvoudig overdekt zwembad. Er is in formatie gevraagd bij diverse gemeenten naar de kosten van over dekte zwembaden. De resultaten hiervan zijn nogal uiteenlopend vanwege de verschillende wijzen van afschrijving. Tevens zijn er gegevens over zwembaden met rekreatieve voorzieningen, dus met meerkosten. Als onderdeel van het onderzoek is voorts advies ingewonnen bij het adviesbureau voor exploitatie en management van zwemba den en sportaccommodaties "A.E.M." te Papendrecht. Dit bureau heeft een indicatie aangereikt van de exploitatieprognose voor een eenvoudig overdekt instructiebad van 10.00 x 15.00 meter. In de ze prognose worden de stichtingskosten geraamd op ca. f 2.000.000,— en bedraagt het jaarlijks exploitatietekort ca. f 100.000,—. Het rapport draagt alternatieven aan om gebruik te maken van de huidige zwembaden, zodat o.m. gebruik kan worden gemaakt van bestaande machines. Verder komt men tot de con clusie dat rekreatieve voorzieningen de verhouding binnen de ex ploitatieprognose ten gunste kan veranderen. De uiteindelijke conclusie van het A.E.M. rapport is dat gelet op de toekomst met het toenemend aantal ouderen, de ontwikkeling van de verscheidene doelgroepen en de afnemende belangstelling bij jongeren voor zwemlessen, de vraag naar een meervoudig en lang durig te gebruiken zwembad toeneemt ofwel dat het stichten van een eenvoudig overdekt instructiebad op termijn niet doeltreffend en derhalve niet doelmatig is. Het college van burgemeester en wethouders onderschrijft deze conclusie waarbij nog kan worden toegevoegd dat een zwembad met de afmetingen 10 x 15 meter niet voldoet aan de K.N.Z.B.- normen voor het afzwemmen van diverse zwemdiploma's en dat er per tijdseenheid slechts maximaal 25 personen in het water mo gen zijn. De ter beschikking staande gegevens laten zien dat een zwembad dat voldoet aan de normen van de K.N.Z.B. 4 miljoen gulden kost met een jaarlijks exploitatietekort van 300.000 gulden. Een kleiner zwembad is volgens het onderzoek niet doeltreffend. Het college van burgemeester en wethouders achten het daarom financieel niet verantwoord om over te gaan tot de bouw van een overdekt zwembad. Wethouder Van Schetsen is voorstander van het doen van een na der onderzoek naar een eenvoudig instructiebad met de afmetin gen 8 x 25 meter. De commissie wordt hierover om advies gevraagd. II :l. T ft® In de rubriek Tholenderwijs van vorige week is in een artikel dui delijk gemaakt dat een goede be veiliging van kinderen in de auto van levensbelang kan zijn. Voor deze beveiliging zijn diverse kin- derbeveiligingsmiddelen op de markt. Welk beveiligingsmiddel moet worden aangeschaft hangt af van dé leeftijd en het gewicht van het kind. Het is ook belang rijk bij de aanschaf te letten voor welke plaats in de auto het ge schikt is en welke soort gordels gebruikt moeten worden. Het is in ieder geval zaak dat het kinderzitje, babyzitje, booster seat of iets dergelijks goedge keurd is. Dit moet blijken uit een oranje E- keurmerk dat vastzit aan het zitje. Hieronder volgt een overzicht van de in Nederland verkrijgbare en goedgekeurde kinderbeveili- gingsmiddelen. Daarnaast zijn er op de Nederlandse markt ook nog in het buitenland gekeurde kinderbeschermingsmiddelen verkrijgbaar. 0 0-10 kg. (ongeveer 0 mnd. - 9 mnd.) 1 9-18 kg. (ongeveer 9 mnd. - 3 jaar) 2 15-25 kg. (ongeveer 3 jaar - 6 jaar) 3 22-36 kg. (ongeveer 6 jaar - 10 jaar) Goedkeurings- Fabrikant/ Type Gewichts- nr. Importeur groep 02006 Vos Love Seat 0 02441601 Maxi Miliaan Maxi Cosi Standaard 0 02441610 Maxi Miliaan Maxi Cosi 0 02441611 Maxi Miliaan Maxi Cosi Super 0 02441615 Cosco Peterson TLC 0 02301008 Renolux Safety 1 0044007 Stahl Carlighil 1 0044014 Concord Concord 580 1 0144021 Britax Römer Peggy P20 Prestige int. 1 01441401 Storchenmühle Luxus Europa 1 01441402 Storchenmühle Jet. Lux. 1 01441433 Fair/Autoflug Bimbo/Toppino 1 02441502 Baby Relax Multi Relax 1 02441706 Sicartex Kiddy 1, 2 0044018 Autoflug Toppy 2 0144019 Securon Booster Seat 2 0144022 Römer Britax Vario V12 2 0144023 Klippan Superbulli 2 02441608 Volvo 1343789 2 02441715 Autoliv Life 2 02441717 Volvo 1394949 2 02441723 Britax Exc. AA2-938 2, 3 0044004 Britax Exc. Star Riser AA 7-117 2, 3 01441440 Storchenmühle Formel 1 2, 3 0044003 Klippan Bulli 3 0044012 Stahl Carli, qr.3 3 De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 29 oktober 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders R van Schetsen en J. van der Jagt houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur, Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeentepersoneel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 26 oktober 1990 gesloten en te vens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! In het kader van de autogordelcampagne is door de rijkspolitie tussen 15 en 21 oktober jl. intensief gecontroleerd op het dragen van de au togordel. In totaal zijn 33 automobilisten bekeurd hetgeen in deze periode neer komt op 15% van het totaal aantal aangehouden auto's. Ondanks het behoorlijk aantal bekeuringen is er toch een daling van niet-autogordelgebruikers te constateren t.o.v. een week terug. De mensen denken aan hun veiligheid die de autogordel hen biedt; dit is een goede zaak! Het hierna volgende verhaal is waarschijnlijk geschreven door Jan Meerman, die in 1834 in Tholen werd geboren als zoon van slager Marinus Meerman en Cornelia van Hooren. Hij vertrok in 1857 naar Den Briel. In het stuk wordt een Tannetje ge noemd. Dit was Tannetje Elizabeth van den Boogaard, die met Jacob Meerman was gehuwd. Het waren de ouders van Mari nus Meerman en de grootouders van Jan Meerman (zie stam reeks M.C. Meerman). Het huis stond aan de Hoogstraat, op de plaats waar nu de pan den 6 en 8 staan. Het was al in 1785 eigendom van de familie Meerman. Dit grote gebouw is vermoedelijk in 1890 afgebroken door timmerman Jacob Lindhout. De notulen van de gemeente raad vermelden in 1913 dat de schoorsteen van het stadhuis niet trok door de afbraak van het hoge huis van wijten M. Meerman (overleden in 1889). Het verhaal verscheen in 1913 in de Ierseksche en Thoolsche Courant ter gelegenheid van de viering van 100 jaar bevrijding van de Fransen. De oorspronkelijke spelling is gehandhaafd. J.P.B. Zuurdeeg Aan de Eendracht, op het eiland Tholen, ligt het stedeke van denzelfden naam. De eilandbewoners noemen het: 'de Stad'. Wanneer men te Ber gen op Zoom den stoomtram neemt naar Tholen, dan komt men al hobbelende en slingerende langs een prachtigen weg, door Napoleon aangelegd, tot aan het veer over de Eendracht. Met schrik ontwaart de vreemdeling daar een groote pont, waarmede de gemeenschap met Noord-Brabant wordt onderhouden.Of wilt ge liever in een roeibootje den Zeeuwschen bodem bereiken, dat is, dunkt me, een nog grooter waagstuk voor den vreemdeling. Die Eendracht maakt vooral met hoogwater een machtigen indruk. Bij mooi weer, die kleine schepen, al zeilende en laveerende, bij kwaad weer, die sterke strooming en golfslag! Sommigen zouden nog zeeziek worden, als 't lang duurde met pont of roeiboot.In 1906 heeft ons ri viertje geleerd, welke verwoesting het kan aanrichten. De aanblik van die verwoesting was grootsch, doch verschrikkelijk; de kracht van het water was ontzettend. Dit was niet de eerste keer. Meermalen heeft de Eendracht Tholen in gevaar gebracht. Eens zelfs zóó, dat het stadje on der water stond en de toren boven den vloed uitstak. Onze geliefde Ko ningin en Prins Hendrik hebben er zich persoonlijk van overtuigd en de nieuwe Wilhelminapont houdt dat bezoek in eere. Door hooge zee dijken, voorzien van sterke steenglooiingen en krammatten moet de Eendracht in bedwang gehouden worden. In vogelvlucht ons stedeke bezichtigende, zou men verbaasd zijn over den ineengedrongen bouw. Dat heeft Tholen met vele oude steden ge meen. Kleine, kromme en nauwe straten! Hier en daar een groot huis, vertoonende als een reus tusschen nietige gebouwtjes, die bijeen gehou den worden door een gordel van hooge wallen en een breede gracht, de vest genoemd. Tholen, voor de helft op een dijk gebouwd en voor de andere helft in de glooiing en de laagte, bestaat uit een bovenstad en een benedenstad: de kade (kaai) en de markt. Onze jongensveeten wer den beslist, door kaai- en marktboeven, een ware oorlog! Een gedeelte der wallen is gesloopt en op de breeden grondslag is een fraai plantsoen aangelegd, dat tot een wandeling van een half uur uitlokt. Banken op mooie gedeelten aangebracht, geven, al rustende, den wandelaar een prachtigen uitkijk op de omgeving.De poorten der kleine vesting zijn verdwenen. Nog staan op die plaatsen ijzeren hekken als moderne ge tuigen van vroegere sterkte. Een Singel, langs de gracht (vest), de hooge wal en de zeedijken bieden prachtige panorama's aan, zoowel naar den kant van Tholen als naar den kant van Bergen op Zoom. Een gasfabriek voorziet Tholen van licht op straat en in vele winkels, alleen 's avonds laat is de verlichting primitief. Twee binnenhavens voor de visschersvloot, bestaande uit een honderdtal vaartuigen, een prak tisch verzorgde oesterput, met gebouwtjes en sluizen voor de oester teelt, een drukke visch- en mosselhandel, een gerenommeerde ansjovisvangst, eenige nette, zelfs prachtige villa's buiten de Oudeland- sche poort en de uitbreiding van Tholen buiten de Vossemeersche poort, trotsch door de inwoners: 'de Voorstad' genoemd, dat zijn bi- zonderheden, die Tholen tot een leuk stadje maken, waarin men gaarne eenige dagen vertoeft en rondwandelt. Vooral de buitenplaatsen trekken de aandacht. 'Buitenzorg' van Jhr. Van Vredenburch, 'Ostrea' of 'Oesterhoeve' van den heer Waghto, 'Gi- zelina' van den heer Noske en binnen de poort de villa van den heer Wa- gemaker. 'Buitenzorg' van Jhr. Van Vredenburch gaf mij, bij een bezoek, de over tuiging, dat men in kleine plaatsen, met goeden wille, iets grootsch kan daarstellen, dat met groote plaatsen kan wedijveren. Ik verbeeldde mij, al wandelende langs die goed onderhouden gazons en grasperken, die broeikassen en bloemperken, die beplantingen op hoogten en in laag ten, waar zitplaatsen uitnoodigen tot rusten, die vijvertjes en stroomp jes met goudvisschen, dien konijnenberg en dat hertenkamp, op een der buitenplaatsen rond den Haag of Rijswijk te zijn.Op Zon- en feestda gen zet de Jonker de hekken open en iedere Tholenaar of vreemdeling kan zich vermeien en ronddolen door al die prachtige lanen en paden, 't Is te wenschen, dat de inwoners die vrijgevigheid op prijs stellen en dankbaar genieten van zo'n voorrecht. Door de boeren op het eiland, de visschers op de Zeeuwsche Stroomen en de nijvere bevolking is Tholen welvarender dan in vroegere jaren.Het breidt zich dan ook zeer uit en tal van onbewoonbaar verklaarde wonin gen als varkenshokken zijn opgeruimd, daarvoor zijn nette gerieflijke woningen in de plaats gekomen. Landbouw, tuinbouw en veeteelt zijn in goeden doen, de kolossale bouw van suikerbieten heeft welvaart ge bracht na de groote kweek van meekrap. De zogenaamde meestoven zijd verdwenen. (wordt vervolgd) VERVOLG VAN PAG. 2 plaatselijke bibliotheek een wis selcollectie gehuurd worden, zo dat de keuzemogelijkheden voor de lezers worden uitgebreid. De politie kreeg vrijdagmorgen een melding, dat een man onwel was geworden op de schorren na bij de Hogeweg. Toen men arri veerde was de patiënt echter al vertrokken, zodat ook de dokter en de ambulance voor niets kwa men. Naderhand bleek dat een man uit Nieuw-Vossemeer inder daad onwel was geworden, waar op omstanders dokter en politie waarschuwden. Toen de man weer wat was bekomen, vertrok hij ech ter huiswaarts. bij de NMS Profiteer! t/m 31 oktober Advertentie I.M. De gemeenteraad heeft gisteren een besluit genomen over de ver koop van grond aan dhr. W. Hoek (Pr. Hendrikstr. 34) én mevr. D. v.d. Ree (Pr. Hendrikstr. 36). Het betrof grond die grenst aan de ge noemde percelen en ligt aan de Deensestraat. De aan het perceel Pr. Hendrikstr. 32 grenzende grond wilden b. en w. niet aan dhr. Hoek verkopen. De huidige bewo ner van dat pand had daartegen geen bezwaar, maar toekomstige bewoners zouden daardoor nooit meer een uitgang hebben via de Deensestraat. De raad besprak ook het voorstel om de grondprijzen in het bestem mingsplan De Luijster III vast te stellen. Doorberekening van alle kosten heeft geleid tot een verho ging van de grondprijzen ten op zichte van de oorspronkelijke exploitatieberekening uit 1988. De c.v.-ketel in de ambtswoning van de burgemeester is zodanig versleten, dat vervanging nog voor de winter noodzakelijk is. Ook heeft de woning een grondige verfbeurt nodig, waarvoor de al in de begroting opgenomen 15.000 gulden waarschijnlijk niet toerei kend zijn. Gisterenavond besprak de gemeenteraad om hiervoor ex tra geld beschikbaar te stellen. Aan de orde kwam ook een een malige bijdrage van 45 cent per inwoner voor het opstellen van een plan van aanpak voor het mi lieubeleid in opdracht van de Cen trale Dienst Gemeentewerken. Verder is 500 gulden uitgetrokken voor een publicatie in het Zeeuws Tijdschrift over de ontwikkelin gen in Sint-Philipsland gedurende de laatste 50 jaar. Het artikel wordt verzorgd door het streekar- chivariaat. In het bedrag is 200 gulden opgenomen voor de aan koop van 30 exemplaren van het tijdschrift. MHWW1WM Geboorten: Kevin zv J. Boontjes en L.H.A. Moerland, Cornelis A.P. zv A.P. Cools en M.H.E. Hommel, Johannes E.C.G. zv G.M.G. Clarijs en J.M. Luijks, Il se M.C. dv W.P.A. Slokkers en J.G.M. de Koning, Adrianus A. zv T.A.A. van Someren en M.E. Bo- lier, Hazan dv R. Senyuva en F. Senyuva, Fleur J.M. dv R.D.H. Kessels en P.C. van Hilten, Ilona dv B.H.E. Minkman en M.A. Clarijs. Overlijden: Cornelis P. Clarijs (81), Marijn Nagelkerken (82), Elisabeth P. Wijmans-Brocatus (56), Antonia Brocatus-Verhagen (88), Marinus P. Bosters (81). Huwelijksaangiften: Johannes Grootenboer (30), operator met Josephine Lucas (29), Leonardus J.C.M. Laane (24), operator met Maria C.J. Adriaansen (24), ge meenteambtenaar, Johannes A.M. van Ackeren (34), agrariër te Bergen op Zoom met Theresia J.M. van Boven (34), apothekers assistente, Mattheus C.J. Suijker- buijk (24), vliegtuigbouwer-metaal met Jaco- ba M. Clarijs (21), fotolaborante. Huwelijken: Adrianus J.C. van Aert (24), chauffeur te Steenber gen met Dimphna J.M. Veraart (26), verzorgingsassistente, Jo hannes P.F.M. van Schilt (25), timmerman te Steenbergen met Daniëlle A.J.M. de Geus (20), in- pakster te Halsteren, Johannes Grootenboer (30), operator met Josephine Lucas (29), Wilmar Hoffman (24), designer-c met Maria C.A. Laane (24), fotolabo rante, Johannes A.M. van Acke ren (34), agrariër te Bergen op Zoom met Theresia J.M. van Bo ven (34), apothekersassistente, Jo- sephus J.J.M. Heuvelmans (31), produktiecontroleur te Valkens- waard met Jolanda S.M. Rom- mers (23), juriste te Valkenswaard. Het gemeentebestuur wil een ver ordening vaststellen voor het woonwagencentrum. Daarin ko men bepalingen omtrent aan- en afmelding, opstelling van de woonwagens, verplichting tot in achtneming van de aanwijzingen en regeling van toelating van wa gens. Ook komt er en wachtlijst verordening voor woonwagens. Daarbij moet rekening worden ge houden met de op het centrum aanwezige bewoners, met de for mele trekvrijheid (vastgelegd in de woonwagenwet) en met het werk baar zijn voor de verhuurder. Het beleid is er op gericht dat kinde ren van woonwagenbewoners de gewone scholen bezoeken en dat men gebruik maakt van alle mo gelijke plaatselijke voorzieningen. De verordening en uitvoering moeten daarom geënt zijn op wat bij woningzoekenden gebruikelijk is. De gemeente wil een inbraakwe rende kast aanschaffen, om daar in de blanco paspoorten en rijbewijzen te bewaren. Dat is één van de richtlijnen die het ministe rie van binnenlandse zaken heeft gegeven ter beveiliging van ge meentehuizen. Sinds gemeenten genoemde documenten afgeven, is het aantal inbraken in gemeente huizen namelijk flink toegeno men. Met de aanschaf is f. 9.500,- gemoeid. Die extra kosten wil het gemeentebestuur per 1 januari a.s. doorberekenen in de leges voor paspoorten en rijbewijzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5