32b] Q-6 'Emotionele dag in gastvrij Tholen' Strop 20 mille voor de gemeente Schadeclaim Amev onzekere factor in Philipslandse begroting 1991 AL 45 JAAR DÉ TH00LSE COURANT Kleuterschool in Vossemeer wordt woning Open huis bij notaris Schot Bintje 19 cent B en W: lange procedure werkt niet in ons nadeel Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw drukt voetsporen van grootvader Donderdag 25 oktober 1990 46e Jaargang nÖT5flL^ Gemeente koopt bank en bank postkantoor Brandweerauto, strandje, riolering voor Stavenisse "Een emotionele dag in gastvrij Tholen," zo om schreef mevrouw M. de Klerk-Willemse voor Omroep Zeeland haar bezoek, dinsdagmiddag, aan de geboor teplaats van haar grootvader. "Ze zegt alsmaar: 't Is bijna niet te geloven dat ik zomaar in Nederland loop," vulde de echtgenote van de minister-president, mevrouw M.E.J. Lubbers-Hoogenweegen, desge vraagd aan.De echtgenote van de Zuid-Afrikaanse staatspresident was op de eerste dag van een officieel staatsbezoek aan ons land de gast van het gemeente bestuur van Tholen. Vrijdag schuren Grutterij Klederdracht Eerste rij 23 jaar Banden aanhalen Faillissement Greveling kunststoffen De gemeente Tholen lijdt een verlies van 20.000 gul den door het faillissement van Greveling kunststoffen in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Ook de provincie Zeeland heeft een strop. Twintig mensen Nieuw bedrijf DEZE WEEK In de 'met enige moeite' sluitende begroting 1991 van de gemeente St. Philipsland is de schadeclaim van de Amev de grote onzekere factor. Zal de reserve bestem mingsplannen van 381.700 gulden voldoende zijn om de verzekeringsmaatschappij tevreden te stellen in ver band met het niet doorgaan van een gepland kampeer terrein bij Anna Jacobapolder? Afval kost 10% meer Anna Jacobapolder Geen maaimachine -iv j f t /^s. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dhr. M. Franken uit Tholen was met 93.600 gulden de hoogste in schrijver voor de voormalige kleu terschool St. Janneke aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer. Het perceel met een oppervlakte van 810 m2 is, volgens de advertentie van de gemeente, gunstig gelegen aan de rand van de bebouwde kom. Er waren drie inschrijvers. De gemeenteraad moet de ver koop nog goedkeuren. B en W hebben zich bereid verklaard het bestemmingsplan te wijzigen om de bouw van een woning, even tueel met kantoor, toe te staan. B en W van St. Philipsland willen de Rabobank op de hoek van de Schoolstraat en Oostdijk kopen om het gemeentehuis te kunnen uitbreiden. Het postkantoor aan de Wilhelminastraat - eigendom van de gemeente - kan dan als Ra bobank gaan dienen wanneer de PTT bij de een of andere winkel een postagentschap onderge bracht heeft. "Onder voorbehoud van een re delijke prijs koopt de gemeente de totale bank met parkeerterrein", zegt Rabobank-directeur W.H. Louwerse. "Dit gebeurt op basis van een wederzijds taxatierap port. Het postkantoor biedt de gemeente ons dan aan en wij be kijken of we daarvan een goed kantoor kunnen maken." Betere huisvesting van het ge meentelijk apparaat is al jaren in discussie in St. Philipsland. Vol gens de begrotingsbrief, 1991 gaat, na afweging van de voor- en nade len, de voorkeur nu toch uit naar aankoop van het naastgelegen bankgebouw. "De koopsom zal deze keuze uiteraard beïnvloe den", aldus b en w, die de raad be loven zo spoedig mogelijk met een voorstel te komen. "Mogelijk dat het postkantoor in deze transactie betrokken kan worden", schrijft het college aan de gemeenteraad van St. Philipsland. Aan de eerste nationale open dag van het notariaat doet ook de Thoolse notaris mr. J. Schot mee. Zaterdag kan men van tien tot drie uur in het kantoor aan de Hoogstraat in Tholen terecht voor informatie. Mensen kunnen vra gen stellen over onder meer huwe lijksvoorwaarden en samenle vingscontracten. Investeringsplanning 1992 Vervanging van de brandweerauto in Stavenisse voor 225.000 gulden is één van de voornemens van de gemeente Tholen in 1992. Dit blijkt uit de meerjarenraming in vesteringsplanning 1992. Een nog groter bedrag, maar liefst 1.1 mil joen gulden, zal het vernieuwen van de riolering in Oud-Vossemeer en Stavenisse gaan vergen. De eindafwerking van de stortplaats Tuttelhoek zal 475.000 gulden gaan ..vergen, verbetering van het dorpshuis Poortvliet 400.000 gul den, baggerwerk jachthaven Sta venisse 175.000 gulden, opknap pen van het hoofd veld Oud-Vosse- meer 170.000 gulden, aanleg van een strandje bij Stavenisse 150.000 gulden, vervaardigen van een grootschalige basiskaart van Ne derland 140.000 gulden, sa menstellen van een wegenlegger 120.000 gulden, herstel molen Tholen 65.000 gulden, reconstruc tie riolering Kaaij Tholen 60.000 gulden, uitbreiding begraafplaats Scherpenisse 50.000 gulden, uit voering streefplan openbare ver lichting Scherpenisse en Stavenisse 99.000 gulden, invoe ring basisadministraties middelen en maatschappelijke activiteiten 60.000 gulden en dakherstel open bare basisschool St. Maartensdijk 50.000 gulden. Scheepsmeters beëdigd. Dhr. A. den Haan uit St. Annaland en dhr. J. Korstanje uit Tholen, bei den in dienst van Cebeco- Zuidwest, zijn beëdigd als scheepsmeter. Dit gebeurde in Middelburg door de secretaris en de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. R. de Blij en M. Sinke. Mevr. De Klerk zwaait in de Dalemsestraat naar belangstellende inwoners voor het Zuid-Afrikaanse staatsbezoek. De presidentsvrou- we wordt vergezeld door burgemeester Van der Munnik en commissaris Boertien. Links mevr. Lubbers, echtgenote van onze minister president. middels was het bijna half vier en de eersten van zo'n honderd be langstellenden in de Bierensstraat wachtten al twee uren onder de stralende najaarszon. De dames zochten een plaatsjes in de oude banken van het schoollokaal, De Klerk en Lubbers zusterlijk naast elkaar op de eerste rij. Namens het streekmuseum de Meestoof verwelkomde bestuurslid mevr. E. de Jonge-Everaert het bezoek. Ze vertelde iets over het schoollo kaal, waar zelfs de geur dezelfde zou zijn die vroeger in de klas hing. Mevrouw Stoutjesdijk, nog steeds in klederdracht, schetste vervol gens een beeld van Tholen anno 1890. Het stadje telde toen 3.000 inwoners en al meer dan dertig jaar was De Vulder van Noorden er burgemeester. De bestaansmid delen, landbouwcrisis met als ge volg emigratie, maar ook de bewerking van boekweit tot grut ten werden genoemd. Getoond werden een jongen met een brood op zijn hoofd (terugkomend van school was dat afgehaald bij de bakker), een gerij en een boter- vorm. De veerponten bij Tholen en Oud-Vossemeer, de straatweg naar Gorishoek en de beurtvaart passeerden de revue. Zelfs het sprookje van de Thoolse wortels van president Roosevelt bleef niet onvermeld. Tenslotte vertelde mevr. Stoutjesdijk iets over de meekrap- en de bietenteelt en hoe aan het eind van de campagne de dorpsomroeper van Scherpenisse door het dorp riep: "Vrijdag stra ten schuren!" De dames De Jonge, Stoutjesdijk, A. Moerland-Koopman en R. Timmers-Punt leidden elk en kwart van het gezelschap rond door het streekmuseum, maar niet voordat mevr. De Klerk op de blinde kaart in het schoollokaal het eiland Tholen was aangewe zen. In Tholen stad waren zeer veel mensen uitgelopen om een glimp van het gezelschap op te vangen. Via de Vossemeersepoort reden de auto's de Dalemsestraat in, waar na de gasten verder wandelden door de Dalemsestraat. Waar nu de woningen nrs. 27 en 29 staan (bewoond door de fam. Geurts en Van Houdt), stond tot 1938 een grutterij. Deze was van 1809 tot 1904 eigendom van de familie Willemse en mevrouw De Klerk's grootvader Pieter Willemse emi greerde in 1890 waarschijnlijk Het hoge bezoek arriveerde rond half twee, een half uur later dan de bedoeling was, bij het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. Een kleine groep belangstellenden zag hoe de presidentsvrouw werd be groet door commissaris van de koningin dr. C. Boertien en burge meester H.A. van der Munnik. Gestoken in Thoolse klederdracht bood de 11-jarige Angelique Over- beeke mevrouw De Klerk bloemen aan. Deze beelden werden 's avonds vertoond in het NOS- journaal. De pers was rijkelijk vertegenwoordigd: 25 fotografen en verslaggevers van plaatselijke, regionale en landelijke kranten, Omroep Zeeland, NOS en Zuid- Afrikaanse televisie, alsmede het internationale persbureau Associ ated Press. In de hal van het stadhuis werden de gasten - behalve de dames De Klerk en Lubbers ook nog mevr. H.S. Botha-Bosman(echtgenote Z.A. minister van buitenlandse zaken), dra. J.A.A. van den Broek-van Schendel(echtgenote Nederlandse minister van buiten landse zaken), mevr. S. Nothnagel-Theron(echtgenote Z.A. ambassadeur) en mevr. M.J. Boellaard-Stheeman(hofdame H.M. de koningin) - voorgesteld aan de echtgenoten van Boertien en v.d. Munnik, aan de Thoolse wethouders, de gemeentesecreta ris en de voorlichter met hun echt genoten, alsmede aan de districtscommandant yan de Zeeuwse rijkspolitie en diens echt genote. Onder het genot van een aperitief luisterden en keken de aanwezigen vervolgens naar mevr. C.C. Stoutjesdijk-Engelvaart uit Stave nisse. Zij toonde de Thoolse dracht, een trouwjurk uit 1912, waarbij ze laarsjes uit 1913 droeg. Met muts en sieraden was ze 'in vol ornaat'. Mevr. Stoutjesdijk gaf een uitvoerige toelichting bij de soorten stof, de onderjurken en onderbroeken. De gasten geno ten zichtbaar. In de raadszaal werd daarna een lunch met veel visgerechten geser veerd. Zowel bij het gemeentehuis als bij het streekmuseum en de Grote Kerk hingen naast elkaar de vlag gen van Tholen, Nederland, Zuid- Afrika en Zeeland. Begeleid door vijf motoragenten reed het gezelschap vervolgens in 9 auto's naar streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. In- vanuit dat pand naar Oranje- Vrijstaat. Bij de woning werd even gestopt en burgemeester Van der Munnik overhandigde de presi dentsvrouw een foto van het pand dat er tot 1938 stond. Daarna liep men door de Kerkstraat naar de Nederlands Hervormde kerk. Bij de ingang verwelkomden president-kerkvoogd L. van Dijke, dominee J. van Dijk en rondleider H.J.J. Elenbaas de gasten. Er volgde een korte rondleiding door de kerk. Achterin lagen op een ta fel wat oude papieren die op de familie Willemse betrekking had den: geboorteregister, doopre gister en een bevolkingsregister. Daaruit bleek dat de broodbakker Pieter Willemse buiten Tholen werkte, daar in 1888 vanuit Oud- Beijerland terugkeerde en op 23 juni 1890 - 23 jaar oud - naar Af rika vertrok. "Da's waar 't alles begin," fluisterde mevrouw De Klerk toen ze dat las. De burge meester overhandigde haar een mapje met copieën van de ver schillende akten. In de koorkerk zaten inmiddels vertegenwoordigers van velerlei vrouwenverenigingen gereed om te luisteren naar en toespraak van mevrouw De Klerk. Zij ging in op de bloedbanden die vele Zuid- Afrikanen met Nederland heb ben, hoe het haar grootouders verging in dat nieuwe land en wat andere emigranten er in de loop der eeuwen van gemaakt hebben. ZIE VERDER PAG. 15 De in juni 1986 gevestigde onder neming is 10 oktober failliet ver klaard door de Middelburgse rechtbank. Volgens curator mr. J.A.M. Dietvorst is er een schuld van een half miljoen gulden. Hij bleek nog niet op de hoogte van de achtergestelde lening van 25.000 gulden die de gemeente Tholen destijds verstrekte. Ook de provincie gaf geld. In de gemeen tebegroting 1991 is daar nog 1250 gulden aan aflossing en 1265,63 voor rente geraamd, maar daar van zal niets binnen komen. "Er zit niets meer in de boedel", aldus de curator. "Het bedrijf zat in een huurpand en een paar we ken geleden heeft de belasting dienst een executieverkoop gehouden. Vlak daarvoor waren er materialen waarop beslag ge legd was, ontvreemd. Er zijn nog wel vorderingen op debiteuren, maar daarop heeft de Rabobank een claim." De oorspronkelijk uit Steenbergen afkomstige onderneming, waar ook al een faillissement plaats vond, had op het hoogtepunt 20 personeelsleden. De kunststof pijpleidingen en - apparatuur werden bij de chemi sche en petro-chemische industrie geïnstalleerd. General Electric Plastics was een belangrijke klant. In het voorstel aan de gemeente raad schreven b en w in mei 1986, dat de kapitaalverstrekking ver antwoord was, mede op basis van een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land. "Bij onze besluitvorming hebben we ons mede laten leiden door het feit, dat de directie nu al op een succesvolle wijze leiding geeft aan een kunststoffenfabriek in West-Brabant." Op het moment van het faillisse ment was alleen de directeur en een produktiemedewerker nog in dienst. Daarvoor waren al negen mensen ontslagen. "Het bedrijf lag al weken stil omdat de finan ciële moeilijkheden al langer bestonden", aldus de curator. "In 1987 werden de eerste verlie zen geleden en toen ging er ook een belangrijk personeelslid naar de concurrent. Dat betekende klantenverlies. Het jonge bedrijf was niet kapitaalkrachtig genoeg om klappen op te vangen. Te grote lasten bij een dalende omzet met daarnaast nog problemen met grote vorderingen in het buiten land hebben tot deze situatie ge leid", aldus de curator. Inmiddels is er in het bedrijfsver zamelgebouw waarin Greveling zat, een nieuwe onderneming be gonnen: Steel and Plastics. Vol gens mr. Dietvorst heeft dat bedrijf materialen van Greveling bij de executieverkoop van de be lastingdienst gekocht. Dhr. Greve ling is in loondienst van Steel and Plastics, aldus de curator. Wethouder J. Versluijs zei desge vraagd van het faillissement en de overname op de hoogte te zijn. Wezen en Armen Sint- Annaland verkoopt huizen aan Beter Wonen In Poortvliet woont verre nicht van mevrouw De Klerk- Willemse Zonovergoten Tholen ont vangt Marike de Klerk, maar ook kritiek op bezoek Rabobank Sint-Annaland boert in rustiger vaarwater Elke ingeleverde gasfles is een bom minder Ten Anker herrijst stralender dan ooit Aannemer chauffeur huldigt zilveren Eerste paal nieuwbouw Betho geslagen Reinigingsrechten Sint- Philipsland 10°7o omhoog, onroerend goedbelasting 3% meer Toby Hage gedeeld eerste op Nederlands kampioenschap dammen Anna Jacobapolder middel punt bordercollies WIE EENMAAL DOOR EEN SLANG IS GEBETEN SCHRIKT VAN ELK STUK VETER Dit nummer pagina's bestaat uit 20 Veiling Sint-Annaland dinsdag 23 oktober. Bintje 17-19, bonken 22-23, kriel 58, Bildstar 18, Irene 16-17, aanvoer 24 ton. De rechtskundige kosten bedra gen al enkele tienduizenden gul dens. "De afwikkeling van de Amev-procedure gaat naar onze smaak te langzaam", schrijven b en w aan de gemeenteraad. "Toch hebben wij niet de indruk dat de langzame procedure in ons nadeel werkt. Wij hebben door een zeer gerenommeerde deskundige een rapport laten opstellen over de ex ploitatieresultaten van een kam peerterrein, overeenkomstig de uitgangspunten in 1969. Dat wordt nu door de Amev bestu deerd." Met ruim 60.000 gulden investe ringen en een post voor onvoor ziene uitgaven van 22.939 gulden(een tientje per inwoner) moet de gemeente St. Philipsland het in 1991 doen. Daarbij is er van uitgegaan, dat de inwoners 10% meer aan reinigingsrechten gaan betalen en 3% meer aan onroe rend goedbelasting. De kosten van de afvalverwerking zullen de ko mende jaren fors stijgen, mede door sluiting van de stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse, waar- De 11-jarige in Thoolse klederdracht gestoken Angelique Overbeeke uit Halsteren, leerling van de openbare basisschool Tèr Tolne, bood mevr. De Klerk bij de ontvangst voor het gemeentehuis in St. Maartensdijk bloemen aan. Op haar beurt kreeg ze een doos bonbons van mevr. De Klerk. Angelique was door schooldirecteur J.F. Kousemaker uitverkoren omdat ze de juiste maat voor de kle derdracht heeft en niet te verlegen is voor zo'n staatsbezoek. door het huis- en bedrijfsvuil naar elders moet. Een meerpersoons huishouding gaat volgend jaar 117,15 aan rei nigingsrechten betalen, een een persoons huishouding 70,30, een bedrijf/tevens wooneenheid 234,30, een bedrijf/verenigings gebouw 117,15 en voor andere gebouwen moet f 175,75 betaald worden. De onroerend goedbelasting gaat van 4,06 per eenheid voor de ge bruikers naar 4,27 en voor eige naren van 5,88 naar 5,97. Dit mede in verband met een wijzi ging van de onderlinge verhou ding. Misschien is er van de gemeente rekening 1989 nog een bedrag over, maar door de drukte met de overheveling van het huizenbezit naar Beter Wonen is dat nog niet bekend. "Aangenomen moet wor den, dat het geen spectaculair overschot zal zijn", aldus b en w, die al wel een bestemming heb ben: bestratingswerkzaamheden. Op het programma staat in 1991 als voornaamste werk de herin richting van het parkeerterrein bij Ons Dorpshuis en herbestrating van een deel van de Langeweg in Anna Jacobapolder. Dit karwei vergt 92.000 gulden terwijl voor bestratingswerk totaal 148.185 gulden is geraamd. Het werk in Anna Jacobapolder komt maar voor 50% ten laste van de ge meentekas, de andere helft moet van subsidies en de reserves ko men. B en W betreuren het, dat de bestratingen de sluitpost van de niet zo ruime begroting vormen. Aan de reserve vervanging licht masten wordt 4000 gulden toege voerd, want in 1992 zal een ton nodig zijn om de tussen 1955 en 1960 geplaatste lichtmasten te ver vangen. In dat jaar is er ook geld nodig voor de werving van bedrijven, wat in samenwerking met de ge- meenten op Schouwen-Duiveland wordt aangepakt. Volgend jaar komen er al voorstellen voor een goede promoting. De privatisering van het onder- ZIE VERDER PAG. 17

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1