Philipslandse begroting 1991 Hout en Geld uit Zweden in Tholen Eerste paal nieuwbouw Betho geslagen Ten Anker herrijst na de sloop stralender dan ooit in Tholen Opening Thoolse vestiging tegelijk met viering zilveren jubileum Binnen tien jaar sluiting van zes ziekenhuizen Zieke verzorgen en zuigelingen Donderdag 25 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Bestuur Avondvrede Hinderwet Uitbreiding A.J.P. Schelpkreekstraat De werkelijk allereerste paal voor de nieuwbouw van de Betho is donderdagmorgen door wethouder P. van Schetsen - tevens vice-voorzitter van de sociale werk plaats - in de Siabbecoornpoider tussen Oud- Vossemeer en Tholen in de grond geslagen. Visitekaartje Geschenk Zweden 3.5 Miljoen Drabbig Maandagmiddag is in Tholen het begin gemaakt met de sloop van het oude bejaardentehuis Ten Anker. Het afbreken gebeurde voorzichtig: de slopershamer kwam er nog niet aan te pas toen mevrouw J. Stoutjesdijk- Engelvaart uit Stavenisse met een kraan behendig het klokketorentje van het oude gebouw lichtte en op de grond neerzette. j* De oprichtingsvergadering voor het 'Tehuis voor Ouden van Dagen van Tholen en Sint-Philipsland' vond plaats op 17 oktober 1946 in Tholen. Het initiatief voor de oprichting kwam van burgemeester mr. A.J. van der Hoeven van de gemeente Tholen en van burgemeester Schuller van de gemeente Sint-Maartensdijk. De stichtingsakte werd getekend op 2 november 1946. In verband met de godsdienstige gezindten, die allen te Tholen waren vertegenwoordigd, geeft men de voorkeur aan Tholen. Over de vestiging van het tehuis bestond overigens verschil van mening: wordt het Sint-Maartensdijk of Tholen? De aanbesteding vindt in de cember 1953 plaats. Het werk wordt gegund aan de laagste inschrijver P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom. Uit Zweden wordt hout ge schonken plus 30.000 gulden. Het Nederlands volksherstel afdeling Tholen stelde in 1946 80.000 gulden beschikbaar uit het fonds noodge- bieden. Aldus blijkt uit de archiefstukken en de notulen van de vergade ringen van regenten en dagelijks bestuur. Het opschrift van de gedenksteen luidt: 'Dit gebouw werd gesticht in de jaren 1954 - 1955 en geopend op 16 juni 1955 door Jhr. Mr. A.F.C. de Casembroot Commissaris der Koningin in Zeeland. Bestuur: W.L. Blindenbach, voor zitter Sint-Maartensdijk, B.J. van Oeveren, secr. administrateur Poortvliet, Mr. A.J. van der Hoe ven Tholen, Mr. J.J. Versluys Oud-Vossemeer, J. van den Bós Sint-Annaland, M.A. Geense Sint-Philipsland, L.A. Verburg Stavenisse, C.G. Hartog Scherpe- nisse, W.J. van Doorn Poortvliet. Regenten: P.J. Duinker Tholen, C. Boender Tholen, E.C.W.A. Geuze Poortvliet, G.K.J. Krijger Poort vliet, A.L.G. van Doorn Scherpe- nisse, J. van der Jagt Scherpenisse, D.C. Bouwense Sint-Maartensdijk, A.P. Geluk J.L. zn. Sint-Maartensdijk, J.A. Nortier Stavenisse, J.W. van der Slikke Stavenisse, Chr. J.C. Boot Sint-Annaland, F.J. Stols Sint- Annaland, Mevr. van Westen-van Gorsel Oud-Vossemeer, J. Aar- noudse Oud-Vossemeer, L.J. de Jonge Sint-Philipsland, Ds. E.S. de Lint Sint-Philipsland. Architect: Architectenbureau H. Wesselo en J.J. van Voorst BNA Bussum. Aannemer: P. Hoppenbrouwer Bergen op Zoom. Opzichter: L.W. Blaas Bergen op Zoom. De bouw werd mogelijk gemaakt door steun uit binnen en buitenland o.m. van Svenska Stads Forbundet te Stockholm. Het dagelijks bestuur riep in deze krant op om een naam te beden ken voor het nieuwe tehuis. "Er kwamen diverse inzendingen bin nen. Er waren weer veel 'avond- vrede's en 'avondrusten' en 'Eben Haëzers' bij. Maar er was ook die vondst van mevr. L. Hendrikse- Everaers uit Stavenisse, die met 'Ten Anker' voor de dag kwam. En er bleef niet veel meer twijfel over bij het dagelijks bestuur wel ke naam voor het tehuis gekozen zou worden", aldus de Eendracht- bode van juni 1955. VERVOLG VAN PAG. 1 houd van de sportvelden en over dracht van het maaiwerk van het gemeentelijk openbaar groen aan de sociale werkplaats de Betho le vert St. Philipsland dit jaar al voordeel op. De in 1990 geplande aanschaf van een maaimachine kan achterwege blijven. Een fietsroute met picknickplaat sen, bewegwijzering en informa tiepanelen zal tegelijk met de ruilverkaveling aangelegd worden. De kosten van dorpshuis de Wim pel stijgen aanzienlijk in verband met een verlaagde rijksvergoeding voor het gymnastiekonderwijs. Volgens de normen wordt er 6 1/2 uur teveel gymles gegeven. Dat heeft ook gevolgen voor de ver voerskosten uit Anna Jacobapol- der. B en W zullen zich over deze zaak nog beraden. Zeer onbillijk noemen b en w het, dat het ministerie van WVC 48.186 gulden subsidie terug wil hebben omdat de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee- land(eigenaar van de Rozeboom) niet meedoet aan het zorgteam in St. Philipsland. Rijk en provincie gaven het gemeentebestuur voor deze voorziening 'grote compli menten', maar de terugvordering van ruim 48 mille subsidie zit het college niet lekker. Daarom is be roep ingesteld bij de Raad van State. Het zorgteam is volledig bemand. Twee leden komen ten laste van het budget, de federatie maat schappelijke zorg betaalt de derde kracht uit eigen middelen. Ook binnen de Rozeboom worden alle diensten door het zorgteam ver leend. Omdat geen rekening ge houden is met salarisverhogingen, arbeidsduurverkortingen en reis kosten is de mei 1988 toegezegde 140.000 gulden subsidie hard no dig. Daar kan geen 48 mille af. In samenwerking met gemeente werken en een ingenieursbureau wordt een plan van aanpak voor uitvoering van de Hinderwet op gesteld. "De komende jaren zal dat veel aandacht vragen", aldus b en w. De kosten van het ophalen van klein chemisch afval zijn debet aan de aanzienlijke stiging van de vuilverwerkingskosten. Het college stelt vast, dat door de overdracht van de Slikken van de Heen aan het Zeeuws Landschap per 1 januari spoedig een opper vlakte van 60 ha intensief zal wor den begraasd om fouragemogelijjkheden voor o.a. rotganzen te scheppen.- De exploitatie van bestem mingsplan Steintjeskreek baart vanaf de start al zorgen. Het ne gatieve saldo kan worden beperkt als sneller de laatste huizen ge bouwd worden. Woonplan b.v. zal nog 5 vrijstaande premie A- woningen aan de Steintjeskreek gaan zetten. Voor verdere uitbreiding van An na Jacobapolder is een globale schets met drie fasen gemaakt. Volgens fase 1 kunnen er 11 hui zen met een speelterrein komen. Met dit laatste kan tegemoet wor den gekomen aan veler wens, zo bleek nog tijdens de laatste Ko ninginnedagviering in de Polder. De grond hiervoor wordt gekocht van het Bureau Beheer Land bouwgronden. Gekoppeld daar aan is ook de eigendom van de volkstuinen achter de bebouwing aan de oneven kant van de Noord- weg aan de gemeente aangeboden. Daarnaast willen b en w blijven doorgaan met de renovatie van oude huizen in Anna Jacobapol der. Aan de Wilhelminastraat in St. Philipsland is of wordt binnen kort begonnen met de bouw van 6 huizen. Daarmee wordt het gat dat ontstond na sloop van de kleuterschool gevuld. Dat houdt wel in, dat andere bestem mingsplannen langer braak blij ven liggen, dus renteverlies opleveren. Aan de Schelp- kreekstraat(de Luijster II) kunnen nog 2 vrijstaande woningen wor den gebouwd; aan de Esdoornhof kunnen 2 of 3 huizen komen. Wat het renteverlies betreft, de omzetting van gemeentelijke geld leningen betekent een voordeel ge zien de daling van het gemiddelde rentepercentage van 12% naar 7.18%. In de begroting 1991 wordt 53.700 gulden aan de reserves onttrok ken, waarvan 20 mille voor herin richting van het parkeerterrein bij Ons Dorpshuis. Voor plan Steit- jeskreek en het industrieterrein wordt 16.700 gulden uit de reserve geput. Daarentegen komt er 64.100 gulden bij de reserve, maar daarvan is 25.200 gulden niet van de gewone dienst en 16.900 gulden voor het onderwijs. "Wij hopen in het komende be grotingsjaar onder Gods zegen in een goede samenwerking tussen bestuurders en medewerkers te mogen werken aan de belangen van onze goede gemeente Sint- Philipsland", zo besluiten b en w hun begrotingsbrief 1991. van dagen bij ons mogen toch ver wachten dat de moderne tijd hen op dezelfde wijze te hulp zal ko men, als elders in den lande, nu de oudedagsproblemen, speciaal wat de verzorging betreft, zoveel gro ter zijn geworden'. Het bejaardentehuis werd ge bouwd door de firma Hoppen brouwers uit Bergen op Zoom voor 299.450 gulden, de laagste inschrijver. Van Loon vergeleek de sloop van het oude Ten Anker en de nieuwbouw met de phoenix uit de Griekse mythologie, de vogel die stralender en mooier herrijst uit zijn as. Het oude Ten Anker was volgens de directeur niet lan ger 'het visitekaartje van het ei land Tholen'. Het nieuwe wordt dat wel omdat het voldoet aan de nieuwste eisen. Van Loon bedank te mevrouw Stoutjesdijk- Engelvaart, wier zuster ruim 35 jaar geleden de eerste directrice was. Toen zuster Jenny Engelvaart 25 jaar op Ten Anker werkte, werd zij niet alleen geprezen, maar de hele familie voor het opvangen van problemen. Hij bedankte me vrouw Stoutjesdijk voor de han deling die de sloop van het oude gebouw inluidde. Van Loon bood haar bloemen aan plus een foto van het oude Ten Anker. Ook bood hij bloemen en de foto aan, aan de heer J. van de Bos en me vrouw Van Gorsel-van Westen (oud bestuursleden) die de ge denksteen onthulden die 35 jaar geleden door de toenmalige com missaris van de koningin in Zee land, Jhr. De Casembroot werd onthuld op 16 juni. "Door het be houd van deze steen zal de herin nering blijven bestaan aan de hulp die na de ramp van 1953 werd ge boden aan Zeeland. "In de steen staat ondermeer dat de bouw mo gelijk is gemaakt door de Svenska Stads Forbundet te Stockholm. De algemene rekenkamer is in haar rapport 'Planning en bouw van ziekenhuisvoorzieningen' niet ingegaan op de inbreng vanuit de provincies op het beleid van het ministerie van WVC. Nu lijkt het - aldus gedeputeerde staten in een reactie - of de provinciale bestu ren in evenredigheid hebben bijge dragen aan het rijksbeleid waarop Het Groene Kruis Tholen/St. Phi lipsland organiseert twee cursus sen. Ten eerste een zieke verzorgen in eigen huis op 31 oktober, 7, 14, 22 en 29 november in. het wijkge- bouw te Tholen. Opgave bij San- nie van de Woestijne tussen 13.00 en 13.30 uur, tel. 01660-2620. Ten tweede is er een cursus voor aanstaande ouders over zwanger schap, bevalling en kraamtijd op vijf avonden vanaf maandag 12 november van 19.45 tot 21.45 uur in het wijkgebouw te Tholen. Op gave bij Sylvia v.d. Voort van 13.00 tot 13.30 uur op maandag, woensdag en vrijdag, tel. 01677-2597. de rekenkamer het ministerie aan spreekt voor wat betreft de plan ning van ziekenhuizen, de spreiding van de voorzieningen en de beddenreductie in de gezond heidsregio's. G.s. hebben de rekenkamer ge schreven dat te betreuren en een dergelijke conclusie, voor wat het Zeeuwse aandeel in het beleid aangaat, af te wijzen. In de gezondheidsregio Zeeland, die samenvalt met de provincie grenzen, worden in tien jaar tijd drie centrumziekenhuizen gereali seerd: de Bevelanden/Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen. Zes ziekenhuizen in de regio's zijn of worden als ge volg daarvan gesloten: Sint Joan na en Bergzicht op de Bevelanden, Sint Liduina, Elisabeth en Juliana in Zeeuws-Vlaanderen en het Gasthuis in Middelburg. Twee voorwaardelijke basisziekenhui zen (Zierikzee en Oostburg) zijn behouden en er komen twee bui tenpoliklinieken (Hulst en Mid delburg). Van de 1291 bedden uit 1985 zijn er per 1 januari 1993 nog 1045 over, wat neerkomt op een reduc tie van 20% of een bedpromillage van 3.1 (per 1000 Zeeuwen 3.1 bedden). Tegelijkertijd is bezien welke ge volgen de beddenvermindering zou hebben op andere sectoren in de gezondheidszorg, wat uit mondde in een groei voor de ver pleeghuiszorg en de klinische psychiatrie. De uitbreiding in de verpleeghuiszorg wordt voor de komende jaren voorzien op onge veer 270 bedden en in de geestelij ke gezondheidszorg op ruim 100 bedden/plaatsen. G.s. houden de rekenkamer voor, dat Zeeland hiermee een constructieve bijdra ge heeft geleverd aan het rijks beleid. Behoud hoogaars. Het provinci aal bestuur wil met de stichting behoud hoogaars een gebruikers overeenkomst aangaan (kosten f. 35.000,- per jaar) om op die ma nier drie typen van dit karakte ristieke Zeeuwse schip in de vaart te houden. Het betreft een klein hoogaarsjacht, een groot hoo- gaarsjacht en een vissershoogaars. Gedurende 50 vaardagen per jaar mag de provincie deze schepen mét bemanning dan gebruiken voor representatieve en promotio nele doeleinden. De oud-bestuursleden mevr. Van Gorsel en dhr. Van den Bos bij de gedenksteen die ook in het nieuwe Ten Anker bewaard blijft. Planken boden de genodigden enige bescherming tegen de modder in de Siabbecoornpoider. Wachtend tot de eerste paal voor de Betho de grond in ging, kregen de gasten ook enkele regendruppels over zich heen, maar daartegen boden de paraplu's enige be scherming. Tijdens de bijeenkomst - op ini tiatief van het bestuur van de SVRZ - heette A. de Jonge, voor lichter van de stichting, de geno digden welkom in de provisorisch ingerichte hal in de nieuwbouw. Na het optakelen van het klokke- torentje sprak mevrouw W.F.J. Kooyman-de Jager als plaatsver vangend voorzitter van de stich- tingsraad over de geschiedenis van Ten Anker. Zij herinnerde eraan dat het oude Ten Anker een ge schenk was van de Zweedse rege ring na de watersnoodramp van 1953, bedoeld als voorziening voor huisvesting en verzorging van ouderen. Het was het eerste pensiontehuis in Tholen en Sint-. De klokketoren van Ten Anker werd als eerste gesloopt om na restauratie terug te komen bij het vernieuwde Thoolse bejaarden complex. De heipalen waren diezelfde mor gen pas aangeleverd, zodat de ge nodigden een kwartiertje geduld moesten hebben alvorens de zaak in gereedheid was. In de regelma tig vallende regen bleef iedereen echter droog omdat directeur A.W. Leenhouts elk een Betho- paraplu cadeau had gedaan. Tevo ren gingen diverse sprekers in een propvolle kantine aan de Wattstraat in Tholen in op de nieuwbouw. Daar onthulde Leenhouts dat het algemeen bestuur had besloten om ook in de hoofdvestiging Goes nieuwbouw te plegen. Wanneer in de derde week van mei de Thoolse bouw wordt opgeleverd, zal daar aan een feestelijk tintje worden gegeven omdat tegelijk het zilve ren jubileum van Betho-Tholen wordt gevierd. Op 3 januari 1966 begon bedrijfsleider P. Hooge- deure met twaalf mensen. "In een gebouw waar nauwelijks te wer ken viel, de kachel niet brandde en het van alle kanten tochtte," zei Van Schetsen. Voor het huidige gebouw aan de Wattstraat ging in 1969 de spa de grond in. In 1970 kwam er een uitbreiding voor de houtverwerking en in 1986 voor opslag en transport. "Toen al wisten we dat de problemen (ook financieel) in de toekomst alleen konden worden opgelost door nieuwbouw," aldus Van Schetsen. De wethouder van sociale zaken ging in op de snelheid waarmee de bouw is voorbereid. In februari van dit jaar sprak het dagelijks bestuur van de Betho voor het eerst over mogelijke nieuwbouw in Tholen, een maand later nam het algemeen bestuur een principe-besluit, in mei werd sub sidie aangevraagd en in juni werd de opdracht verstrekt aan Hevo Projekt te Veghel. Tenslotte besloot de Thoolse gemeenteraad in augustus om grond te verko pen. "Zonder samenwerking en medewerking van alle partijen had dit niet gekund," meende Van Schetsen. Directeur Leenhouts gaf de reden van die snelle werk wijze. "De datum van gereedko men van de nieuwbouw is bepalend voor de hoogte van een extra budget dat het ministerie van sociale zaken ter beschikking heeft." Hij vond dat het ministerie een plaatsje had verdiend in het Guiness Book of Records, want op 18 mei vroeg de Betho de sub sidie aan en al op 26 juni kwam de schriftelijke toezegging. Leenhouts bedankte het algemeen bestuur - dat na de gemeente raadsverkiezingen grotendeels nieuw aantrad en op 26 juni de eerste vergadering had - voor het in de Betho-organisatie gestelde vertrouwen. Dat bestuur was una niem vóór de nieuwbouw, waar mee ongeveer 3.5 miljoen gulden gemoeid is. Hevo Projekt schakelt voor de bouw de firma's Stegink en GTI uit Goes in. Zij zetten een gebouw neer dat praktisch iden tiek is aan het drie jaar geleden in Goes gerealiseerde. Leenhouts vond dat het personeel (dat het slaan van de eerste paal ook bij woonde) er op vooruit ging met het nieuwe gebouw en dat het te vens en uitstraling naar buiten had met een positief effect op de klanten. Hij vond dat belangrijk in het gevecht om betere maat schappelijke erkenning. Onder het toeziend oog van de kraanmachinist bedient wethou der P. van Schetsen de heimachine voor het slaan van de eerste paal voor de Betho in de Siabbecoornpoider. Ing. J.M. van Vught van Hevo Projekt had weieens gedacht: haastige spoed is zelden goed, bij de snelle totstandkoming van de bouwplannen. "Maar bij de Be tho kan nu gezegd worden: haasti ge spoed blijkt zeldzaam goed! Er is niets fout gegaan." Van Vught prees de slagvaardigheid van de heren Leenhouts, Hoogedeure en Sinke van de bouwcommissie. Hij realiseerde zich dat de bouw voor de aannemers ook inspanningen gaat vergen, omdat de winterperi ode voor de deur staat. In de Siabbecoornpoider verrijst een gebouw met een vloeropper vlak van 2.400 m2, waardoor het personeelsbestand kan worden uitgebreid van 75 naar 90 mensen. De nieuwe Betho herbergt een machinale houtbewerkingsafde ling, een spuiterij met drogerij, twee montage-afdelingen, een ho veniersbedrijf en een magazijn. geworden en voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd". Het nieuwe complex zal volgens Kooyman 'een zorgcentrum voor Tholen worden dat er wezen mag'. Ze wenste bewoners en personeel veel geluk met de nieuwe behui zing. Tot slot wees ze op het ver schil tussen het oude en nieuwe Ten Anker: "Het oude is gebouwd op een plaat die als het ware drijft op een drabbige bodem, je zou kunnen zeggen bijeen gehouden door het oude anker op het voor terrein. Het nieuwe Ten Anker is stevig verankerd op de zandbo dem, zo'n 20 meter onder het maaiveld". Directeur A.A.M. van Loon ver telde dat de eerste steen voor het tehuis voor bejaarden door de 88-jarige weduwe C.P. van Dijke- van de Harst is gelegd op 13 mei 1954. Bij die gebeurtenis sprak notaris en voorzitter van het stich tingsbestuur W.L. Blindenbach uit Sint-Maartensdijk woorden die volgens Van Loon nu evenzeer van toepassing zijn: "De ouden Twee oud-bestuursleden, de heer J. van den Bos en mevrouw Van Gorsel-van Westen, maakten de plaquette zichtbaar door het ver wijderen van de blauwe Ten Anker vlag. Naast de klokketoren en de gedenksteen zal ook het glas-in- loodraam uit het oude gebouw een plaatsje krijgen in de nieuw bouw. Momenteel wordt het ge restaureerd in Breda. Het is de bedoeling dat het onderdeel wordt van de nieuwe recreatiezaal. Het klokketorentje dat 35 jaar lang het beeld van het gebouw mede bepaalde, wordt bij de klok- kegieter Eysbouts in Asteren op geknapt en komt terug naar het Ten Anker-terrein. In de tuin tus sen de aanleunwoningen en het nog te bouwen verpleegtehuis zal het over enkele jaren weer luiden zoals dat tot voor kort ook ge beurde. Het bestuur van de stich ting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ) had mevrouw Stoutjesdijk gevraagd deze han deling te verrichten omdat haar - inmiddels overleden - zuster in 1955 de eerste directrice werd van het bejaardentehuis. Ook de ge denksteen van het oude Ten Anker blijft bewaard. Deze is nu in de muur gemetseld achter de receptie van de nieuwbouw. De onthulling vond ook maandag plaats. Philipsland. Tot 1969 waren de ge meenten in het bestuur vertegen woordigd, daarna kwam het onder de paraplu van de SVRZ. Volgens Kooyman is slopen van het oude Ten Anker noodzakelijk geworden omdat het 'maatschap pelijk leven sinds 1955' enorm veranderd is. "Zaken die in 1955 nog als luxe werden beschouwd - die niet voor alle mensen waren weggelegd -; een auto, een tele foon, centrale verwarming, reizen buiten het eigen dorp of land, zijn vandaag in het bereik van velen". Volgens Kooyman was een oudere in 1955 veelal tevreden met een ei gen kamertje (meestal zonder pri vé douche of toilet). "Nu hebben we daar andere gedachten over. Het oude Ten Anker is echt oud

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17