Poortvlietse verre nicht van mevrouw De Klerk-Willemse Zonovergoten Tholen ontvangt M. de Klerk 'Zo plat goejedag, Kritiek op Afrikaans bezoek NOS-journaal Mevr. De Klerk schenkt Tholen een schilderij Staatsbezoek Donderdag 25 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 15 Zuid-Afrikaanse emigrant doet poëziealbum cadeau bij vertrek Cil Jj^èZ e/rijZ' Vriendelijk lachend, aandachtig luisterend en kijkend, soms verwonderd, dan weer zwaaiend naar de toe gestroomde belangstellenden. Zo presenteerde de Zuid-Afrikaans presidentsvrouw Marike de Klerk- Willemse zich dinsdag in Tholen. Cadeau In verlegenheid Mammoettanker Baie aangenaam en baie trots Mevr. De Klerk-Willemse in gesprek met afgevaardigden van vrouwenverenigingen. Een emotionele dag voor mevr. De Klerk-Willemse in Tholen. f-w#f sy Af.* De emigrant Hermanus Willemse schreef enkele verzen in het poëzie-album van zijn achternichtje Anna Martina Oudesluijs uit Poortvliet. De Thoolse politie keek nogal op tegen het bezoek van me vrouw De Klerk. Dat werd dinsdagavond meegedeeld in het NOS-journaal van zeven uur. Adjudant M. Verkerke - verontwaardigd over de mede deling - belde meteen naar Hilversum. "Ik wilde weten wie dat de NOS had verteld, want er was helemaal niets van waar. Dat heb ik gezegd tegen verslaggever Charles Huiskens die ik aan de tele foon kreeg. Ook heb ik ge vraagd om de betreffende mededeling er uit te knippen. En inderdaad werd er in de t.v.-uitzending van acht uur niet meer over gerept," aldus Verkerke. Hij had dinsdag de leiding over de ordehandha ving, waarvoor de groep Tho len acht politiemensen inzette. Er viel niets voor. Blijvende vriendschap! Het hei lig vuur, in mijn gemoed Niet uitgedoofd door wel of wee, Verwarmt mij steeds, deelt van zijn gloed Mag 't zijn, aan U ook meê. Deze regels schreef de bakkers knecht Hermanus Willemse in het poëziealbum van zijn achternicht je Anna Martina Oudesluijs uit Poortvliet. Hermanus emigreerde in 1891 naar Transvaal, het poë ziealbum bleef bewaard en is nu in het bezit van de dochter van A.M. Oudesluijs, de 85-jarige Poort vlietse mevrouw E.B. Noom. ^De Willemse's hebben het ver gebracht," zegt ze, verwijzend naar de vrouw van de Zuid- Afrikaanse staatspresident F.W. de Klerk. Die moet dus familie van haar zijn en navraag bij gemeen tearchivaris J.P.B. Zuurdeeg be vestigt dat: mevrouw De Klerk is een achter-achternicht van me vrouw Noom. "Manus was bak kersknecht bij de opa van mijn moeder," weet de Poortvlietse. Ze heeft het dan over de in 1819 in Vrouwen van heel Tholen kregen dinsdag gelegenheid het bezoek van mevr. De Klerk van zeer nabij mee te maken. In de Grote Kerk werden de afgevaardigden van verschillende vrouwenverenigin gen toegesproken door de presi- dentsvrouwe, waarna ze nader kennis maakte met een aantal da mes. Oud-Vossemeer geboren Jacob Jansen-, bij wie Hermanus Wil lemse van 1887 tot 1891 als knecht werkte. Hermanus' moeder Maria Catharina Jansen was een zus van deze Poortvlietse bakker. De fa milieband tussen mevrouw Noom en de Willemse's loopt dus via het geslacht Jansen. "Moeder had het altijd over n'oom de grutter uit Tholen." (Leendert Willemse, de vader van Hermanus - red.). Mevrouw Noom: "De hele fami lie is naar Transvaal geëmigreerd. Later is er ook nog weieens een te rug geweest en die heeft toen ook Poortvliet bezocht." Wie dat was, weet ze niet meer. Over het poë ziealbum van haar moeder heeft de 85-jarige het volgende vermoe den: "Ik denk dat Manus het aan moeder cadeau heeft gedaan, want zijn vers is het allereerste in het album. Er staat geen datum bij, maar de volgende zijn alle maal in december 1891 geschre ven." Hermanus Willemse bleef Dat gebeurde ongedwongen in ge zellige onderonsjes, kenmerkend voor de ontspannen sfeer tijdens het bezoek. "Mevr. de Klerk zei zo plat goeje- dag, het was allemaal zo spon taan", vertelde mevr. Deurloo-v.d. Velde van de NCVB Tholen. "We zaten al om kwart over drie in de kerk, zodat we om half vijf wel koude vatten hadden, maar dat hadden we er graag voor over. Het was een hele eer om de vrouw van een staatshoofd te kunnen ont vangen", aldus mevr. Deurloo. Ze vertelde mevr. De Klerk over het landelijk NCVB-project voor Burkino Fasso, waaraan de 100 Thoolse leden ook bijdroegen door geld voor graanmolens in te zamelen. Ook het werk binnen de vereniging, die leden van alle ker ken en leeftijden heeft, kwam ter sprake. Mevr. De Klerk liet weten, dat dit in haar land veel moeilij ker ligt. Mevr. Van Dalen van de Bond van Plattelandsvrouwen lichtte de pre sidentsvrouw ook in over projec ten in de derde wereld. Ze bood daarover nog informatie aan, zo als meerdere vrouwen dat deden. "Vrouwen uit de hele wereld heb ben elkaar nodig om vrede te be werkstelligen", liet mevr. De Klerk de Thoolse afgevaardigden weten. Mevr. De Klerk heeft het gemeen tebestuur van Tholen ter gelegen heid van haar bezoek een olieverfschilderij van een Zuid- Afrikaans landschap geschonken. Ze bood het doek aan tijdens het eten in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Op de lijst is een plaatje bevestigd waarin staat, dat het een schenking betreft aan Tholen-stad. Alle dames in het gezelschap van de presidentsvrouwe kregen van het gemeentebestuur een Zeeuwse knop. Commissaris der koningin Boertien bood mevr. De Klerk een glazen vaas aan waarin het wapen van Zeeland is gegraveerd. tot 15 september 1891 bij bakker Jansen en vertrok vijf weken later naar Zuid-Afrika. Zijn broer Ary Adriaan verbleef daar toen al 3 1/2 jaar en Pieter - een andere broer en mevrouw De Klerk's opa - een half jaar. De vierde broer, Cornelis, zou in mei 1893 ook de Atlantische Oceaan oversteken. De familieband tussen mevrouw Noom en mevrouw De Klerk op een rij gezet: de in Poortvliet in 1794 geboren Jacob Janse (bak ker, eerst te Scherpenisse en van 1815 tot 1823 in Oud-Vossemeer) kreeg uit zijn huwelijk met Catha rina Lauwerina Lindhout onder meer een zoon Jacob en en dochter Maria Catharina. Laatst genoemde trouwde met de grutter Leendert Willemse te Tholen en zij werden de ouders van onder meer Pieter en Hermanus; de grootvader en oudoom van me vrouw M. de Klerk-Willemse. Ja cob jr. werd bakker in Poortvliet en had onder andere een dochter Elizabeth. Die trouwde in 1871 met de landbouwer Leendert Ma- rinus Oudesluijs, waaruit in 1874 Anna Martina werd geboren. Van haar is het poëziealbum dat haar dochter E.B. Noom nog steeds zuinig bewaard. De emigrant H. Willemse besluit zijn bijdrage daarin als volgt: Oeen nieuwe vriendschap die vóór de oude gaat De tijd dooft veel, maar kan niet alles dooven Het trouwe hart komt altoos we der boven En staaft zijn aanzijn door de trouwe daad. Het was en uitgelezen dag voor een bezoek aan het zonovergoten voormalige eiland. "En perfecte dag om georganiseerd hier naar toe te komen," vond ook mevrouw Lubbers. Zij had al sympathie voor mevrouw De Klerk opgevat zodra die uit het vliegtuig stapte. "Ze kwam hand in hand met haar man de vliegtuigtrap af, dus wist ik: dat zit wel snor. Je hebt ook van die presidenten, waar de vrouw enkele meters achterop komt." Lopend door de Kerkstraat merkte de vrouw van de minister-president op: "Net of ik een dagje aan het winkelen ben." Mevrouw Lubbers zei bij dit soort gelegenheden de politiek lie ver aan de mannen over te laten. In de Grote Kerk in Tholen blijkt mevrouw De Klerk daar anders over te denken. In haar toespraak tot de Thoolse vrouwen gaat ze wél degelijk in op de veranderin gen in haar land en ze doet een be roep op de oude banden met Nederland. Wanneer ze haar me ning als vr^uw en moeder naar voren bre gt, schakelt ze van het Afrikaans over naar het Engels, Tijdens het bezoek van Marike de Klerk aan Tholen-stad is er op verschillende manieren uiting ge geven aan kritiek op de apart heidspolitiek van de Zuid-Afri kaanse regering, 's Nachts was er op drie plaatsen in de Dalemse straat gekalkt: Apartheid en dan een hakenkruis. Gemeentewerkers slaagden er niet in om de verf van de straat te krijgen. Besloten werd de leuzen met zand te bedekken. Aan de gevel van het pand van J. Lammering aan de Hoogstraat hingen twee ANC-vlaggen uit. In de Kerkstraat was op een huis te lezen: 'One person, one vote' en langs het pad naar de Grote Kerk stond een demonstrant die een t- shirt omhoog hield waarop aan- alsof ze haar woorden daarmee extra nadruk wil geven. Ook ver telt ze, hoe het haar uit Tholen geëmigreerde grootvader in Zuid- Afrika is vergaan. De aanwezigen, waaronder verschillende Thoolse gemeenteambtenaren, horen toe. Opvallend is het ontbreken van archivaris J.P.B. Zuurdeeg, die het voorgeslacht van mevrouw De Klerk toch maar eventjes uit de stoffige registers opdiepte en daarmee vermoedelijk aan de ba sis stond van deze 'publici teitsstunt' (zoals voorlichter F.A.P.M. Bakx het Thoolse on derdeel van het staatsbezoek in Brabants Nieuwsblad noemde). In Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland stoort zich niemand aan het bezoek, maar in Tholen staan leuzen op het wegdek in de Dalemsestraat, er hangen enkele spandoeken en ANC-vlaggen. Opheffing van de apartheid, vrij lating van politieke gevangenen zijn zaken die in Zuid-Afrika nog moeten gebeuren, wil men daar mee onder de aandacht brengen. Gesproken wordt er dinsdag op Tholen over die zaken niet, dat dacht werd gevraagd voor de poli tieke gevangen in Zuid-Afrika: 'Free all political prisoners NOW'(Laat alle politieke gevan genen direct vrij). Volgens Lammering hingen ook in de Brugstraat en op de Markt vlaggen van het African National Congress. Het ging om een spon tane actie. Lammering: "Het was een uiting van een aantal mensen die behoefte hadden kritische kanttekeningen te plaatsen. Het was een individuele actie. Er is vooraf geen overleg geweest." Lammering vindt dat het hele be zoek van mevr. De Klerk teveel positieve aandacht heeft gekre gen. "Alsof iedereen het zo prettig vond dat ze kwam. Op zijn minst had dat wat soberder in de pers kunnen worden behandeld. Er is weinig over het hoe en waarom van de situatie in Zuid-Afrika ge schreven. Er zitten nog een hele boel politieke gevangenen vast." De gemeente Tholen was door het VERVOLG VAN PAG. 1 De problemen op het gebied van het onderwijs, de werkgelegen heid, huisvesting en gezondheids zorg en de armoede, alles als gevolg van de snelle bevolkings groei roerde mevrouw De Klerk eveneens aan en ze deed een oproep om Zuid-Afrika te helpen bij de aanpak van die problemen. Zonder het woord 'apartheid' te gebruiken sprak ze ook over de hervormingen, die in het land in gang zijn gezet. "Een bepaald be leid heeft ons van Nederland ver vreemd. Vandaag zijn we hier om de banden weer aan te halen. Tij den en methoden moeten veran deren," aldus mevrouw De Klerk. Zij onderhield zich na afloop met de aanwezige vrouwen en kreeg van verschillende vertegenwoordi gers informatie en geschenken. Voor Omroep Zeeland zei me- laat men over aan Den Haag. De aandacht voor het bezoek is onverwacht groot. De politie houdt omstanders op afstand, maar in de Dalemsestraat staan zoveel journalisten en agenten om de presidentsvrouw heen, dat het publiek niets kan zien. Er wordt, tevergeefs, wat gemopperd. Onge regeldheden doen zich niet voor en na kwart over vijf, als de li mousines via de Regentessestraat zijn vertrokken, keert de rust op Tholen weer. kladden in de Dalemsestraat en de berichten in De Telegraaf(waarin gesuggereerd werd dat er tijdens het bezoek aan Tholen met taar ten zou worden gesmeten) in ver legenheid gebracht. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx zei na afloop van het staats bezoek, dat de wandeling in Tholen-stad het meest kwetsbare onderdeel van de route is geweest. "We waren een beetje zenuwach tig geworden over die taartensmij- terij. Je weet niet wie of wat erachter steekt, hoewel je bijna ze ker kon aanvoelen dat het geen Thoolse mensen konden zijn." Tussen de middag is er daarom overleg gevoerd tussen de gemeen- 'te en de rijkspolitie van Tholen. "Toen is besloten om wat extra politie in te zetten." Burgemeester Van der Munnik en gemeentevoorlichter Bakx keur den het aanbrengen van de leuzen scherp af. Ze vonden de teksten op de Dalemsestraat misplaatst, achterbaks, beledigend en. kwet send. vrouw De Klerk wel foto's te heb ben van de woning van haar grootvader, maar nu kon ze haar fotoverzameling aanvullen. Hoe wel ze een dag in de sporen van haar grootvader trad meende ze: "Ons moet voortgaan, kyk naar die toekoms." Mevrouw Lubbers vond het een prachtige, heerlijke dag op Tho len. Ze was met plezier gastvrouw voor de Zuid-Afrikaanse bezoeker en wilde daar de politiek niet bij halen. "De situatie in Zuid Afrika is zoals die van een mammoettan ker die moet draaien. Je moet veel geduld hebben, want we zijn er nog lang niet." Burgemeester Van der Munnik zei blij te zijn, dat Tholen iets had kunnen bijdragen aan betere be trekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika. Het driedaagse staatsbezoek van de Zuid-Afrikaanse presi dent F.W. de Klerk begon dinsdagmorgen met de aan komst op het marine vlieg kamp Valkenburg (Z.H.) en de begroeting door premier R.F.M. Lubbers. Op paleis Noordeinde in Den Haag werd het echtpaar De Klerk verwelkomd door prins Claus, waarna een gesprek volgde tussen de staatspresident en de minister-president (met de beide ministers van buiten landse zaken), 's Middags was er een persconferentie en 's avonds in de Ridderzaal een diner, aangeboden door dhr. en mevr. Lubbers. Daarvoor was ook de Thoolse burge meester H.A. van der Munnik uitgenodigd. Gisteren sprak De Klerk in het gebouw van de Eerste Kamer met de vaste kamercommis sies voor buitenlandse zaken van de Eerste en Tweede Ka mer. Aansluitend werd het echtpaar De Klerk in audiën tie ontvangen door koningin Beatrix en prins Claus. Na een ontmoeting met de staf van de Zuid-Afrikaanse ambassade bood de ambassadeur het pre sidentieel paar een receptie aan. Vanmorgen om acht uur vertrok het echtpaar De Klerk met zijn gevolg vanaf het vliegkamp Valkenburg naar Luxemburg. Het damesprogramma voor mevr. M. de Klerk-Willemse omvatte - naast dinsdag het bezoek aan Tholen - gisteren bezoeken aan het Mauritshuis en Delfts aardewerkfabriek De Porceleyne Fles. Aan het begin van de Dalemsestraat waren op drie plaatsen in de nacht van maandag op dinsdag, voor drie uur, leuzen gekalkt tegen het bezoek van de Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw. 'Dit was vir my baie aange naam om van u te hoor', schreef mevr. De Klerk begin mei aan Eendrachtbode- verslaggever C.P.G. de Ko ning, naar aanleiding van een verzoek om inlichtingen over haar Thoolse afkomst. 'Vir soveel jare het ek geweet dat my grootvader uit Tholen kom, maar ek was nog nooit self daar nie. Suid-Afrikaanse politici en hulle eggenotes kry nie visa om Nederland te be- soek nie.' Een halfjaar later bleek het bezoek wel mogelijk en dins dag 23 oktober kon een grote wens van mevr. De Klerk in vervulling gaan. 'Ek is baie trots op my Nederlands-Suid- Afrikaanse agtergrond en sou graag bande het Holland wou smee', schreef ze onze redactie in mei. 'Onlangs op 'n besoek aan België het ek baie tuis ge voel in sommige van die ouer huise daar omdat dit my baie aan my ouma se huis herinner het.' Mevr. De Klerk met de foto van het geboortehuis van haar voorouders in de Dalemsestraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 15