Rabobank St. Annaland/Poortvliet boert goed in rustiger vaarwater K Brandweerman: 'Elke ingeleverde gasfles is toch een bom minder' Drie Thoolse Rabobanken in cijfers Zeeuws woordenboek aangevuld Nieuwe bakkerij St. Philipsland Film moet 'fris beleid' steunen Vertraagde opbouw bovenverdieping gebeurt begin 1991 Inzameling van 159 gasflessen op Tholen/St. Pbilipsland Heffing waterschap gestaag omhoog Stichter brand AJP is vrij Snelle veroudering wervingsfilm Donderdag 25 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zo levendig als de vorige jaarvergaderingen waren, zo rustig was donderdagavond de ledenvergadering van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet. Directeur A. v.d. Perk zei 'heel tevreden' te zijn met de resultaten in 1989 en voorzitter L. Hage gaf voorzichtig een prog nose voor 1990: "Het ziet er gunstig uit, 't wordt een redelijk, misschien wel een goed jaar." Statuten Doorzichtig en rechtvaardig Nieuwe vorm van samenwerking Meer winst Groei c - v - - 5 De inzameling van oude gasflessen op Tholen en Sint- Philipsland is zaterdag volgens de organisatoren suc cesvol verlopen. Bij de vier brandweerkazernes in de gemeente Tholen werden in totaal 127 flessen bijeen gebracht. In de kazerne en tevens gemeentewerkplaats in Sint-Philipsland werden 32 exemplaren aan de brandweer overgedragen. Belang streektaal onder aandacht van jeugd brengen ft! I r.mA Eigenheid Ingedeukt Tussen 25 en 27 jaar Als ondersteuning van het volgens burgemeester Van der Munnik 'fris beleid' van de gemeente Tholen bij werving van bedrijven, is maandagmiddag een nieuwe film in première gegaan. 30% beter In de notulen van secretaris W.C. van Kempen klonken de kritische geluiden van de vorige twee jaar vergaderingen nog na. De vra genstellers van toen, J. Akkermans en P.J. Moerland, ontbraken donderdagavond in Havenzicht. De wel aanwezige 49 stemgerechtigden luisterden naar de uitvoerige openingsrede van voorzitter Hage en bekeken de computerbeelden van directeur Van de Perk. Alleen J.C. Kooijman en I. Geluk doorbraken de stilte met vragen over de statutenwijziging' en de zondagopenstelling van de geld automaat. Dat laatste punt kwam ook op de jaarvergadering van de Rabobank St. Maartensdijk aan de orde. Daar is eveneens de geldautomaat op zondag gesloten, maar Geluk wilde die voorziening evenals dat in Tholen het geval is, in St. An naland open hebben. "Het is toch een duur apparaat", zo bekom merde hij zich om de doelmatig heid van de investering. Voorzitter Hage had op die vraag gerekend, want hij hield Geluk voor, dat de mogelijkheid om geld op te nemen, met 336% was toe genomen. Voorheen 33 uur per week en met de geldautomaat is dat 144 uren, dus 111 uren meer. "Dat achten we voldoende", zei de voorzitter. Geluk ging er op door, waarna Hage liet weten, dat het bestuur gezien de aard en het karakter van de bevolking de geldautomaat niet op zondag wil openstellen. "We willen ook niemand op zon dag laten opdraven als er wat aan mankeert. De huidige regeling is flexibel genoeg", aldus voorzitter Hage. Evenals op de jaarvergadering van de Rabobank Tholen werd de sta tutenwijziging besproken die Ra bobank Nederland heeft geadviseerd in verband met een aantal fraudegevallen. In bijzon dere gevallen kan er - ter uitvoe ring van strakkere richtlijnen van de Nederlandse Bank - door Ra bobank Nederland een extra bestuurder aan een plaatselijke bank toegevoegd worden. Kooijman maakte er bezwaar te gen, dat het bestuur die wijzigin gen niet vooraf aan de leden had toegestuurd. "Op zich ben ik voor die wijzigingen, maar die hadden we thuis moeten kunnen bestude ren. Met een korte mededeling op de agenda bevredigt dat niet. Dat is wat kaal", aldus Kooijman. De voorzitter antwoordde, dat de tekst op de bank ter inzage had gelegen. "De statuten vormen toch de ziel van de bank. Voort aan is toch een betere presentatie nodig", zei Kooijman. Hij kreeg daarbij steun van C.G. Visser. De statutenwijziging omvat verder een groot aantal formele punten, alsmede een verandering waarbij het aantal leden van het bestuur en de raad van toezicht op minstens 3(momenteel zijn dat er 5) gehouden wordt. Ook is niet meer vermeld dat er zoveel uit St. Annaland en zoveel uit Poortvliet moeten zijn. W.C. van Kempen werd herkozen als bestuurslid, J.A. Krijger werd voor een nieuwe periode herbe noemd als lid van de raad van toe zicht. J. Lindhout en J. van Dijke werden aangewezen om de notu len voorlopig vast te stellen. Voorzitter Hage herhaalde het openingswoord van zijn voorgan gers in St. Maartensdijk en Tho len, zoals aangeleverd vanuit Utrecht. De schaalvergroting in de financiële wereld met de fusie van Rabobank en de verzeke ringsmaatschappij Interpolis, het samengaan van de ABN en de Amro Bank en de samenwerking van de Rabobank met het beleg gingsconsortium Robeco. De voorzitter benadrukte het be lang van het fijnmazige kantoren net van de Rabobank en noemde identiteit en kwaliteit sleutelbe grippen van de coöperatieve vere niging. De tariefsgebonden transacties in plaats van de omzetprovisie en renteverlies door valutadata kwa men ook aan de orde. "Het is een doorzichtig en rechtvaardig pak ket aan maatregelen dat een be hoorlijk aantal rekeninghouders voordeel oplevert", zei Hage. Als nieuwe vorm van samenwer king kondigde de voorzitter een automatiseringsproject van St. Annaland en St. Maartensdijk aan. Beide banken hebben Nix- dorf apparatuur(Tholen heeft Philips) en door gezamenlijke aanschaf zit er voordeel in. Desgevraagd zei Hage dat er plan nen zijn voor een lijnverbinding tussen St. Annaland en St. Maar tensdijk, waarbij de moedereen heid bij de Rabobank St. Annaland komt. "Met de nieuwe apparatuur krijgen we allebei veel meer mogelijkheden. De dienst verlening verbetert en iedere bank kun je in zijn waarde laten", zo geeft Hage aan dat dit geen voor loper van een fusie is. Door het overlijden van 'n bouw adviseur van Rabobank Neder land is de geplande verbouwing in St. Annaland vertraagd. Oor spronkelijk zou men dit voorjaar al beginnen, maar dat wordt 1991. In november zal de aanbesteding plaatsvinden. De bedoeling is om een bovenverdieping op de achter kant van het kantoor te plaatsen. Was de toevoeging aan de strop- penpot van 1 miljoen gulden vorig jaar nog een heet hangijzer, nu was de toevoeging van 1.3 miljoen een hamerstuk. "De accountants dienst heeft dit bedrag aangege ven om te voldoen aan de echte en de te verwachten verliezen", zei de voorzitter. De resultaten waren goed met een stijging van de provisiebaten van 3.4 naar 3.7 miljoen en een kostenbeheersing waardoor die post met 3%nille daalde. De bru towinst steeg van 1.2 naar 1.6 mil joen en netto na belastingen bleef er vorig jaar 257.515 gulden over tegenover 226.679 gulden in 1988. De Rabobank St. Anna land/Poortvliet had tot en met 1987 altijd meer spaargeld dan le ningen, maar vanaf 1988 was dat net omgekeerd. Ook vorig jaar moest er bij Rabobank Nederland 3 miljoen gulden bijgeleend wor den om aan de vraag naar lenin gen te kunnen voldoen. Totaal is er nu 10 miljoen gulden bijge leend. Directeur Van de Perk lichtte het jaarverslag toe met een projectie van computerbeelden. De spaargelden stegen met 4 ton tot 74.6 miljoen gulden, de lenin gen met bijna 4 miljoen tot 78.1 miljoen gulden. Ook particulieren maken met aantrekkelijke rente percentages van 7 a 8% gebruik van termijn deposito's, zo liet di recteur Van de Perk weten. Op die manier werd een half miljoen gul den meer gespaard. De toevertrouwde middelen ste gen van 88.4 tot 89.7 miljoen, de uitgezette middelen van 80.7 tot 84.4 miljoen gulden. In aantal namen de leningen toe van 793 tot 818, de rekeningen courant van 2662 tot 2743. Het aantal spaarrekeningen daalde van 6744 tot 6545. Bij de leden was er nog een groei van 821 tot 834. De verzekeringsportefeuille groei de met 15%, evenals de verkoop van vakantiereizen. De Rabobank St. Annaland/Poortvliet regelde voor 788 mensen vorig jaar de va kantiebestemming. Alle aanwezigen gingen met een fles Rabowijn en een pen naar huis. if g 88. Abr. van Iwaarden levert een zeer roestige gasfles in bij brandweerman Van Poortvliet voor de kazerne in St. Annaland. Van de drie Rabobanken op Tholen en St. Pbilipsland heeft Tholen in 1989 St. Annaland gepasseerd. De woningbouw in plan Buitenzorg leverde zoveel hypotheken op en de Slabbecoornpolder dermate grote leningen aan bedrijven, dat de Rabobank Tholen op een balanstotaal van 111.9 miljoen gulden is uitgekomen tegenover 111 miljoen voor St. Annaland. Onderstaand staatje geeft de positie van de drie Rabobanken weer met de toevoeging in 1989 aan de stroppenpot (VAR), de toevertrouwde midde- ^len, het bedrag aan leningen, de eventuele rentebijschrijving aan de algemene resérve, het resterende winstsaldo na VAR, belasting en rente algeme- Op 29 plaatsen in dit gewest, kon- ne reserve, alsmede tenslotte het balanstotaal m Bank leden VAR middelen leningen rente res. netto winst balanstotaal St. Maartensdijk Tholen St. Annaland 673 676 834 775.000 900.000 1.300.000 108 miljoen 77 miljoen 89 miljoen 100 miljoen 85 miljoen 84 miljoen 465.000 151.873 243.116 126.015 257.515 130 miljoen 111 miljoen 111 miljoen Volgens brandweercommandant L.T. Steenpoorte is het totaal van 127 flessen op Tholen geen slecht resultaat. "De meeste mensen die we gesproken hebben, reageerden positief op de actie. Ze kwamen ermee omdat ze deze kans werd De actie is gehouden door de regi onale brandweer van het streekge- west Westelijk Noord-Brabant. den ondeugdelijke gasflessen en tanks worden ingeleverd. In totaal werden er - volgens de schatting maandagmorgen toen nog niet al le cijfers bekend waren - ongeveer 1000 ingezameld. geboden. Flessen die ze al jaren bewaarden maar waar ze niks mee deden". Volgens Steenpoorte schommelde de leeftijd van de flessen tussen 5 en 40 jaar. "Er zaten echt een flink aantal oude bij". De meeste flessen betroffen butagasflessen, maar in Tholen werden ook gastanks uit auto's in geleverd. In totaal werden er in het stadje Tholen 40 ingeleverd. Op da bcandweerkazerne in Sint- Annaiaikl 35, in Sint- Maartensdijk 31 en in Stavenisse 21. In Tholen zijn er door de brandweer een aantal flessen bij de mensen thuis opgehaald. "Misschien moeten we bij zo'n perspectief brood/bakketbakkerij Er komt een supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Deze week wordt een stichting ge vormd - 'De Zeeuwse Taele - die met name de fondswerving daarvoor ter hand gaat nemen. Dat deelde voor zitter dra. A.F. van der Zande-Vleugels Schutter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek zaterdag mee tijdens de dialectdag in Kapelle. Op het industrieterrein in St. Phi lipsland is een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe brood- en banketbakkerij voor dhr. A.P. van der Est. Het karwei was al aangenomen door bouwbedrijf Walpot uit Steenbergen toen die onderneming door een faillisse ment werd getroffen. Het werk wordt nu uitgevoerd door aanne mingsbedrijf Hebra, een dochter maatschappij van Walpot. Architect Fierloos uit Goes zorg de voor het ontwerp. Aan de voorkant komt het kantoor, waar achter de broodbakkerij, de ban ketbakkerij en het magazijn gebouwd worden. De bedoeling is om de nieuwe bakkerij nog in de cember in gebruik te nemen. De nieuwe bakkerij in aanbouw op het industrieterrein te St. Philipsland. Het supplement wordt dikker dan het woordenboek zelf, dat ruim 1200 pagina's telt. Overigens komt er ook een nieuwe druk van het door dr. H.C.M. Ghijsen sa mengestelde boekwerk. Deze achtste druk zal tenminste 500 exemplaren bedragen en komt langs fotografische weg tot stand. Verder zijn er plannen om een werkgroep dialectologie in te stel len. Die krijgt de taak vooral bij de jeugd - bijvoorbeeld via basis scholen - het belang van een streektaal bekend te maken. Begin volgend jaar zal het regio- boek van Schouwen-Duiveland rond zijn, waarmee alle Zeeuwse regio's dan in boekvorm behan deld zijn. Nu werkt het bestuur aan het op schrift stellen van de landbouw-dialectiek en daarvoor werd de medewerking van de le den gevraagd. "Andere verenigin gen kunnen in archieven duiken om iets op te zoeken, maar wij hebben een levend archief. Onze leden moeten zelf of via anderen de nog bekende dialectwoorden doorgeven, dan kunnen wij deze onderbrengen in rubrieken. Maar helaas wordt de kring waarin dia lect gesproken wordt steeds klei ner, het archief steeds beperkter en de vraag steeds groter. Een taak dus die op ieders schouders rust," aldus de voorzitter. ^De vereniging is om die reden,blij met Omroep Zeeland. De radio zorgt voor en stukje naamsbe kendheid, terwijl de wekelijkse programma's reacties opleveren die waardevol zijn. De belangstelling voor de Zeeuw se dialectdag was groot. Onder de ongeveer 320 aanwezigen (wegens plaatsgebrek had men zelfs aan meldingen moeten weigeren) wa ren commissaris van de koningin Boertien met echtgenote en het burgemeestersechtpaar van Ka pelle. Ook de beide oud voorzitters De Bruijn en Geuze waren present. Omdat er dit keer geen boek te overhandigen viel, kreeg Boertien een kaas aangebo den. "Een artikel dat uit slechts vier letters bestaat, maar dat in ons dialect op wel veertig verschil lende manieren wordt uitgespro ken," zei de voorzitter. "Ik wil niet de naam krijgen dat ik overal iets wil ontvangen. Veel liever ga ik weg met lege handen, maar dankbare gevoelens," grapte Boer tien. Adjunct-directeur dr. J.B. Berns van het P.C. Meertensinstituut vertelde de aanwezigen iets over het begrip dialectologie. Zo'n 160 jaar geleden werd al onderzoek gedaan naar de eigenheid van de Zeeuwse taal, terwijl in latere pu blicaties ook de overeenkomst met het Vlaams benadrukt werd. "In dit computertijdperk komt men pas tot onderlinge vergelijking. En het is niet, zoals men weieens denkt, het schrijven dat de Zeeuwse taal anders maakt dan het 'algemeen beschaafd' Neder lands. Het is veel meer het articu leren, dus de uitspraak," zei Berns. Hij concludeerde dat het Zeeuws een creatieve taal is. De dialect-liefhebbers genoten 's morgens van een optreden van El vira Vos-Simons, in Schouwse dracht, op piano begeleid door Cor den Hollander, 's Middags vermaakte de gelegenheids toneelgroep 'Ad hoe' uit Hein- kenszand de zaal met een eenak ter, terwijl Ad Leydekkers uit Zierikzee ontroerde met een van zijn liederen en een eigen verhaal (Hij schrijft tweewekelijks een co lumn in dialect in de Zierikzee- sche Nieuwsbode, onder de schuilnaam Arjoan). Ed Steyns, een lid uit het land van Hulst, ver maakte zijn gehoor met een ver haal over 'Roozelie' en tenslotte trad de bekende dialect-zanger Engel Reinhoudt voor het voet licht. De Zeeuwse dialectdag werd besloten met het Zeeuwse volkslied. volgende actie meer service verle nen aan bijvoorbeeld oudere men sen dié moeilijk met de flessen naar de kazerne kunnen komen", aldus Steenpoorte. Vrijwillig brandweerman A. Kunst uit Sint-Philipsland noem de het aantal van 32 ingeleverde flessen een 'heel partijtje'. Over het algemeen bevonden de flessen zich in goede staat. "Maar er was er ééntje bij die aan twee kanten flink was ingedeukt". Volgens Kunst blijven er - ondanks de in zameling - een aantal oude flessen bij de mensen achter. "Elke fles die ingeleverd is is toch een bom minder", zo stelt Kunst vast. In Sint-Philipsland kwamen ook flessen binnen van de handelaar Verweijs bij wie consumenten in de loop der tijd flessen hadden in geleverd. "Er waren flessen bij waar zowel propaan als butaan in kon. De meeste mensen die ik gesproken heb, vonden de actie een goede zaak. Het is ook niet gemakkelijk ervan af te komen. De mensen kunnen ze niet afge ven bij het klein chemisch afval en het reinigingsbedrijf Boon neemt ze ook niet mee. Toch kan zo'n fles problemen opleveren". J. Rentinck van het streekgewest en begeleider van de inzamelings actie toonde zich na afloop tevre den. "Zaterdagmiddag rond half twee zaten we rond de 820. Het vervoersbedrijf Voets dacht toen dat het totale aantal de 1000 zou halen, maar ik moet de cijfers van de verschillende gemeenten nog afwachten. Wel staat vast, dat er heel wat slechte flessen bijzaten". Rentinck verwacht dat de actie nog wat zal nadruppelen. Toen hij maandagmorgen op de kazerne in Roosendaal kwam, stonden ér weer twee gasflessen. "Die moe ten we ook meetellen". In Nieuw-Vossemeer werden 31 gasflessen ingezameld. De gemid delde leeftijd van alle ingeleverde flessen ligt tussen de 25 en 27 jaar. J. de V. uit Anna Jacobapolder hoeft gezien zijn gezondheid en leeftijd(73) niet meer in de gevan genis in verband met de brandstichting bij zijn buren. Na ruim een maand voorarrest besloot de officier van justitie ge heel voorwaardelijk 207 dagen ge vangenisstraf te eisen met een proeftijd van twee jaar. De Mid delburgse rechtbank ging daar mee accoord. Toen de bewoners van het huis aan de Langeweg wegens de vie ring van hun vijftigjarige bruiloft weg waren, gooide De V. een ruit in en stichtte brand met een plastic bekertje benzine in de ka mer. Hij bekende eerst, maar trok die bekentenis later weer in. De V. was verdacht gezien een eer dere poging tot brandstichting en de al jaren bestaande vete met de buren over een erfafscheiding. De waterverontreinigingsheffing is op Tholen en Sint-Philipsland nog steeds het laagst in Zeeland. Niettemin is het tarief per vervui lingseenheid in de laatste twee jaar met 13.7% verhoogd, slechts twee (van de zeven) Zeeuwse wa terschappen verhoogden hun ta rief in die periode met meer. Op Walcheren betalen de inwoners al drie jaar hetzelfde bedrag. Het duurst zijn de inwoners van Het Vrije van Sluis uit, met f. 110,- per vervuilingseenheid. Zij zijn sinds 1988 geconfronteerd met een ver hoging van 5.8%. De grootste ver hoging in de afgelopen twee jaar was er op Schouwen-Duiveland, namelijk 22.4%. Het tarief per vervuilingseenheid voor 1990 is in de Zeeuwse water schappen: Het Vrije van Sluis f. 110,-, Hulster Ambacht f. 92,-, Noord- en Zuid-Beveland f. 86,50, Schouwen-Duiveland f. 82,-, De Drie Ambachten f. 70,-, Walche ren f. 64,- en Tholen f. 58,-. Overi gens gaat het Thoolse tarief volgend jaar opnieuw omhoog: met 7 gulden of 12%. In de kantine keken gemeente bestuurders, leden van de com missie bedrijfsleven en bestuursleden van het Overleg Or gaan Industrie Tholen naar de produktie van Ben de Groot uit Bergen op Zoom, gemaakt vol gens een draaiboek van gemeente- voorlichter Perry Bakx. Na de aankondiging van omroep Zeeland dat het metaalbedrijf Van Galen met 15 personeelsleden naar Tholen komt, worden onder nemers die plannen hebben om zich op ons eiland te vestigen, in woord en beeld van pluspunten bediend. De gunstige ligging(Tho- len in het hart van het zuid westen, tussen de havengiganten Rotterdam en Antwerpen), de pre mieregeling die meer dan een ton in het laatje kan brengen, de extra lage grondkosten en de bijna per fecte ontsluiting. De visserij heeft volgens het com- mentaar(in filmjargon volgens de aftiteling 'voice over') van J. Flik- weert, leraar aan Ter Tolne, aan waarde ingeboet. De landbouw is nog een belangrijke peiler, maar de industrie moet nu vooral voor werkgelegenheid zorgen. De ter reinen in Tholen en St. Maartens dijk liggen er klaar voor. Goedhart-directeur Matthijssen noemde daarnaast de rol van de Thoolse arbeidskrachten als zeer positief. Volgens hem zijn ze 30% beter dan anderen. Met trots werd verder melding ge maakt van het 160 personeelsle den tellende Timpa foundations in Tholen, waarvan directeur A. te Pas de Zeeuwse prijs voor de meest creatieve ondernemer won. Diverse bedrijven passeren in vo gelvlucht de revue en wethouder Versluijs met ambtenaar Nuyten gaan nog op bezoek bij dhr. Rip- pen van Ritraco in de Slabbe coornpolder. Aan het wonen en recreëren wordt ook uitgebreid aandacht besteed in de film. De burgemeester bedankte de me dewerkenden met het aanbieden van een gemeentelijke stropdas. Hij zei dat mens en beeld, ja alles gericht is op de ontwikkeling van Tholen. "Elke dag beginnen we daaraan met frisse moed en de film is hopelijk een ondersteuning van het fris. beleid van de gemeen te Tholen." De film, die de titel 'Tholen, daar kun je niet om heen' meekreeg, is door de inbreng van eigen ambte naren tot 10.000 gulden beperkt gebleven. De onvolkomenheden die de beel den hebben, calculeerde de burge meester in zijn toespraak al bij voorbaat in. "Op het moment dat je een film maakt, is die eigenlijk al verouderd, want de tijd staat niet stil." Sommige beelden bleken nog uit de vorige film overgenomen te zijn. Daardoor kon het voorko men, dat Kyo Glass nog in beeld kwam, terwijl die naam december vorig jaar al in Delta Glass veran derd is. Ook de al maanden gele den uit het bedrijfsverzamelgebouw vertrok ken plaatwerker Van Ham was nog te zien, terwijl het deze maand failliet verklaarde Greve- ling kunststoffen ook nadrukke lijk werd gepresenteerd. Voor een ondernemer van buiten Tholen zullen dat echter onbekende feiten zijn. Het gemeentebestuur hoopt dat bij hem of haar de laatste woorden van de film blijven han gen: 'Tholen is klaar om uw be drijf te ontvangen'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11