Stamreeks Johannes Wilhem Waghto Burgemeester van Thoien 1914 - 1921 lr- - - -- Havens Sint-Annaland en Thoien zijn verontreinigd KNIPPATRONEN Gemeenten hebben geen doordacht beleid Op zoek naar voorouders via gemeentearchief Thoien m Knip uit!!! DEMONSTRATIE Minister trekt 2 ton uit voor saneringsonderzoek Uitbreiding Bouman-Potter Bij aankoop van uw babykamer 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 25 oktober 1990 DOOR J.RB. ZUURDEEG Kruideniers Haventje Door scheepsonderhoud en waterbouwkundig onderhoud zijn de bodems in de ha vens van Sint-Annaland en Thoien verontreinigd met PAK's en PCB's. In beide ha vens wordt de signaleringswaarde overschreden, zo is uit bemonstering gebleken. Volgens het Saneringsprogramma waterbodem rijkswateren 1991-2000 worden de havens echter niet voor 1995 schoongemaakt. Consulent natuur- en milieu educatie: Hoewel de aandacht voor natuur en milieu in 1989 ex plosief is gegroeid, heeft geen enkele Zeeuwse gemeen te een doordacht beleid op het gebied van natuur- en milieu educatie. Dat schrijft de consulent natuur- en milieu educatie in Zeeland, M. J. Wiersma, in zijn jaar verslag. Nascholing t.w.v. Romantische babykamer leverbaar in 4 kleuren. Leer een patroon tekenen in enkele minuten Sint Annaland Maandag 29 oktober Sport en Gemeenschapcentrum "De Wellevaele" Hoenderweg 133 's middags van 14.00 - 15.00 uur 's avonds van 19.30 - 20.30 uur Thoien Dinsdag 30 oktober Restaurant Café Hotel "Hof van Holland" Kaai 1 's middags van 14.00 - 15.00 uur 's avonds van 19.30 - 20.30 uur Gezicht op de oesterputten van de firma Wagtho en Zoon in de Zoute Veste te Thoien circa 1890. Het haventje links is sinds 1908 een deel van de gemeentehaven. Op de voorgrond de Binnen- of Walmeestoof die aan het eind van de Hoogstraat stond thans Cromvliet genoemd. De eerste vermelding van de fa milienaam Wagtho in de doop-, trouw- en begraafboeken van de N.H. kerk te Thoien vinden we in 1658 toen op 23 oktober van dat jaar Dina Wachtoo, een dochter van Marinus Adriaens en Lena Cornelis werd gedoopt. In de transportregisters van onroeren de goederen wordt Marinus Wachtout al een jaar eerder ge- Opvallend is dat de zoon van bo vengenoemde Marinus, Adriaen Marinus, in archivalia ook onder de naam Katte bekend is (Wees kamer Thoien 13/234, 1691) evenals zijn broer Cornelis Mari nus (doopboek Thoien 17 april 1686). Het Groot Woordenboek van Van Dale geeft nogal wat betekenis sen voor het woord kat, onder andere die van belegeringswerk tuig, verhoogd werk op de bol werken als plaats voor het geschut en gesel, doch ook die van geheide aanlegpaal in het midden van het vaarwater, dreg of klein anker en een soort schip dat werd gebruikt voor het ver voer van geschut en victualiën. Mede in verband met de geboor te van Marinus in Reimerswaal lijkt mij een betekenis die op de scheepvaart betrekking heeft het meest aannemelijk. Mogelijk heb ben Katte en Wachto iets te ma ken met een wachtschip, waarvan er in de Tachtigjarige oorlog een aantal op de Zeeuwse wateren waren gestationeerd om de soldaten in Spaanse dienst te gen te houden. Het familiewapen, dat vermoede lijk niet oud is, bevat een wacht toren. Het kan als volgt worden omschreven: In rood een burcht van goud staande op een groene grond (Gens Nostra 1984 blz. 137). Zoals gezegd werd de oudst be kende Wagtho in Reimerswaal geboren. Hij huwde als weduw naar in 1635 te Thoien, dus kort nadat Reimerswaal definitief door de bevolking was verlaten (1631). Wat hij voor de kost deed is niet bekend. Van zijn zoon we ten we uit een weesakte dat een huis in de Visstraat zijn eigendom was. Een schip behoorde echter niet tot zijn bezittingen. Eerst van in de 18de eeuw leven de Wagtho's zijn gegevens te vin den waaruit hun beroepen kunnen worden afgeleid. De in 1682 geboren Marinus werd in 1718 of 1719 in het Kramers- en het Vettewarieërsgilde opgeno men. Dit gilde van kruideniers werd ook wel het St.Nicolaasgif- de genoemd. Het ging ongetwij feld goed met de zaken van noemd (Lasonder inv. nr. 5182 fo 114v). Zoals boven blijkt werd de naam op verschillende manieren geschreven, andere spellingsvari anten waren Wachtouw, Wagh- too en Waghto. Volgens P.J. Meertens in het boekwerkje Zeeuwse Familienamen maakt de naam een Franse indruk. Hij weet er echter geen verklaring voor. Marinus. Volgens het archief van de Weeskamer (inv. nr. 18/222v) bezat Marinus bij zijn overlijden 2 huizen in de Kerkstraat die waren samengevoegd tot 1. Hier woon de hij. Het eerste huis bezat hij al in 1706 (Las. 5183 fo 87a). Waarschijnlijk was het een deel van de Gasthuiskapel. In 1726 wordt in de stadsresoluties mel ding gemaakt van een geschil tussen Marinus Wagtho en Za- charias Blauwbeen over het to rentje op het dak van de in tweeën gedeelde kapel. Er wor den zelfs erfscheiders benoemd. Het stadsbestuur gelastte na het onderzoek het torentje, dat in de loop der jaren bouwvallig was ge worden en op de voorbijgangers in de Kerkstraat dreigde te stor ten, voor gezamenlijke rekening te repareren. Vermoedelijk is er echter weinig aan gedaan. In een boedelrekening van 1754 -1756 lezen we dat de weduwe Wagtho eigenlijk nog 8.8.10 voor de re paratie van het torentje moest betalen. Timmerman De Hond zette het echter op rekening van de stad die het betaalde. Verder bezat Marinus nog twee huizen in de Oudelandsestraat en bij de kerk. De winkelinventaris werd op 500 getaxeerd. Mari nus was verder schepen van Schakerloo en commissaris van kleine zaken. Zijn zoon Krijn treedt in de voetsporen van zijn vader evenals diens zoon Cornelis. Laatstge- noemdewasvan 1785/86afwis- selend boekhouder en regent/ gezworene van het Kramersgilde. Cornelis Wagtho was de eerste notaris in deze familie (1775). Zijn zoon Krijn en kleinzoon Thomas Adriaen zijn later eveneens notaris alsmede advocaat. Eerstgenoem de werd burgemeester van Tho ien. Laatstgenoemde trad bij de gemeente Thoien in dienst als se cretaris. Na zijn benoeming tot no taris in 1862 nam hij ontslag. Nog hetzelfde jaar werd hij raadslid. Het was een ondernemend man. Hij liet voor zijn zoon de hofstede Ostrea (Latijn voor oester) bou wen (1877), die thans bekend is onder de naam Buitenzorg (Her tenkamp 9). De naam Ostrea wordt duidelijk wanneer we we ten dat hij zich reeds vroeg inten sief met de oestercultuur bemoeide. Hij is in 1870 de oprichter van een oestercultuur maatschappij die later bekend is onder de naam firma Wagtho en zn. en nadien de N.V. Tholensche Oestercultuurmaatschappij wordt genoemd. In deze hoeda nigheid is h^j de eerste opdracht gever voor de bouw van hoogaarsen op de werf van Dirk van Duivendijk. In 187(4) werden de Schelde? en de Arcachon 1) te water gelaten. Toen de stad Thoien de uitbrei ding van de haven te duur vond heeft Wagtho voor zijn vloot van 4 eigen en een aantal gehuurde schepen een haventje aangelegd in de zoute vest tussen zijn oesterputten aan de zuidzijde van de stad en de gemeentehaven (1875). In 1908 is dit haventje bij de grote haven getrokken. Van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen, waarvan indertijd het secretariaat in Tho ien was gevestigd, was hij secre taris. Bij zijn dood in 1892 verscheen een lovend in memo- riam in de lerseksche en Thool- sche Courant: "Maandag ontviel aan Thoien een energiek en de gelijk man, die aan de stad zijner inwoning ten nauwste gehecht was. De ontwikkeling der in dustrie te Thoien was zijn stre ven; door werkverschaffing velen te onderhouden en minder be deelden te helpen zijn doel; de vaan van het liberalisme, de ba nier der humaniteit in eere te houden en te arbeiden aan al wat vooruitgang kan bevorderen zijn lust". Zijn zoon Johannes Wilhem werd burgemeester van Thoien. De hofstede Ostrea verkocht hij in 1903 aan jhr. Jan van Vreden- burch. Zelf ging hij wonen in de kapitale villa die hij in 1903 naast het oude Ostrea liet bouwen en noemde deze-eveneens Ostrea. Hij was toen een van de meest vermogende personen in Thoien. Het kohier van de hoofdelijke om slag van 1905 vermeldt een inko men van f 6400,—. Dat jaar waren er slechts vier personen in Thoien die een groter inkomen hadden. Tijdens en na de Eerste Wereldoorlog werd hij wat inko men betreft voorbij gestreefd door een groot aantal landbou wers die goede prijzen voor hun produkten konden maken terwijl de oestercultuurmaatschappijen met België en Duitsland als voor naamste afnemers werden ge troffen door de oorlog en door een crisis in deze bedrijfstak. Hij verliet Thoien in 1921. Van de toonaangevende families uit het verleden van de stad wa ren de Wagtho's de enige waar van er na de Tweede Wereldoorlog nog nakomelingen in Thoien woonden. De volkstel ling van 1947 geeft twee namen. Kort daarop overleed de laatste in Thoien wonende Wagtho, ir. Cor nelis Wagtho, een achterneef van Johannes Wilhem was directeur van de N.V. Waterleidingmaat schappij Thoien van 1923 tot 4 maart 1948. 1. Marinus Adriaens Waghto, ge boren Reimerswaal circa 1600. Hij huwde I, Cathalijna Matthijs. Hij huwde II, Thoien 15 april 1635, Helena Cornelis, geboren Oude Tonge. 2. Adriaen Marinus Waghto /Kat te, gedoopt Thoien 28 jan. 1650, overleden voor 1691 (Weeskamer Thoien 13/234). Hij huwde, Tho ien 25 juli 1677, Maria Adriaens Hecht, gedoopt Thoien 22 dec. 1651. Zij huwde II, Thoien 24 jan. 1691 Quirijn Krijns Speelman en was een dochter van Adriaen Jansen Hecht en Mayke Cornelis. 3. Marinus Adriaensen Waghto, gedoopt Thoien 18 mrt. 1682, begraven Thoien in de kerk 22 dec. 1744. Hij huwde, Thoien 1 mrt. 1705, Janna van Vliet, ge doopt thoien 15 apr. 1685, be graven aldaar in de kerk 29 okt. 1757. Zij was een dochter van Cornelis van Vliet en Johanna Sammunck. Marinus was lid van het Kramers- gilde van 1718/19 tot zijn dood. Met kleine onderbrekingen was hij schepen van Schakerloo van 1718 - 1728 en commissaris van kleine zaken in 1726 en 1729 - 1744. 4. Krijn Wagtho, gedoopt Thoien 19 aug. 1714, begraven aldaar in de kerk 9 aug. 1790. Hij huwde, Anna van den Bos, begraven Thoien in de kerk 24 jan. 1803. Zij was vermoedelijk een dochter van Cornelis van den Bos en Ber- bera 't Hoofd. Krijn was lid van het Kramersgil de. Schepen en burgemeester van Schakerloo Van respectieve lijk 1755 - 1786 en 1787 - 1789. 5. Kornelis Wagtho, gedoopt Thoien 2 april 1753, begraven al daar in de kerk 11 jan. 1800. Hij huwde, Thoien 28 mrt. 1786, Maria Jacoba Krijger, gedoopt Thoien 5 mei 1759, begraven al daar in de kerk 3 mei 1798. Zij was een dochter van Pieter Krij ger en Neeltje de Grave. Kornelis was gedurende zijn le ven lid en bestuurslid van het kra mersgilde, rentmeester van de kerk en het weeshuis, notaris op recommandatie van de ma gistraat van Thoien. gecreëerd door de Staten van Zeeland en 25 sept. 1775 bij het Hof van Holland geadmitteerd. Zijn zegel bestond uit een rond stempel waarin vermoedelijk zijn mono gram C.W. in beeld en spiegel beeld was gesneden met daarboven een gravenkroon (Las onder inv. nr. 5246, (6) aug. 1782). Schepen van Thoien van 1790 - 1796, weesmeester 1796 en een der burgemeesters 1797 - 1798. 6. Krijn Wagtho, geboren Thoien 4 febr. 1787, overleden aldaar 16 mrt. 1865. Hij huwde, vermoede lijk te Zierikzee, Cornelia Sara van Adrichem, geboren Zierikzee 17 april 1792, overleden Thoien 15 juni 1858. Zij was een dochter van Thomas Adriaens van Adri chem, burgemeester van Zierik zee en Judith Thierry de Bye. Krijn was meester in de rechten, advocaat, notaris 1813 - 1862, burgemeester van Thoien van 1813 - 1814, 1816 - 1818, 1820, 1822, 1825 - 1853 en wethou der vanaf 1853. Notabel van de Ned. Herv. Kerk, lid van Provin ciale Staten van Zeeland vartfcf 1815 en dijkgraaf van de Vrije Pol ders onder Thoien. Thomas Adriaan Wagtho, no taris te Thoien, 1862 - 1892. 7. Thomas Adriaan Wagtho, ge boren Thoien 6 juni 1823, overle den aldaar 22 aug. 1892. Hij huwde I, St. Maartensdijk 22 sept. 1854, Wilhelmina Cornelia van der Burcht van Lichtenberg, geboren St. Maartensdijk 1 dec. 1833, overleden Thoien 18 sept. 1865. Zij was een dochter van Willem Frederik van der Burcht van Lichtenberg, industrieel en rentmeester van het kroondo mein en Grietje Goudzwaard. Hij huwde II, Nijmegen 2 dec. 1872, Louisa Arnolia Verbeek, geboren Haarlem 26 nov. 1830. Zij vertrok 19 mei 1893 naar Am sterdam. Thomas A. was meester in de rechten, advocaat en notaris 1862 -1892, gemeentesecretaris 1853 - 1862, raadslid 1862 - 1877, lid van Provinciale Staten van Zeeland, voorzitter van het wezen-armbestuur vanaf 1868, lid en ondervoorzitter van het bestuur der Visserij op de Zeeuwse stromen sedert 1864, ontvanger-griffier van het Water schap Thoien van 1849 af, nota bel van de N.H. Kerk, oprichter van een Oestercultuurmaat schappij. 8. Johannes Wilhem Wagtho, ge boren Thoien 8 apr. 1858, overle den Vlissingen 11 febr. 1933. Hij huwde, Thoien 9 juli 1885, Jobje Christiaanse, geboren Thoien 8 jan. 1865. Zij was een dochter van Christiaan Christiaanse en Cornelia Hage. Johannes W. was landbouwer op Ostrea, rentmeester van het Kroondomein, burgemeester van Thoien 1914 - 1920, directeur en mede-eigenaar van de firma Wagtho en zn. later de Tholense Oestercultuurmaatschappij. Hij vertrok in 1921 naar Oostkapelle en in 1929naar Vlissingen. Arcachon is en plaats nabij Bordeaux. Na 1870werd in Neder land op de Oosterschelde de kunstmatige oesterteelt ingericht naar het voorbeeld van die in de golf van Arcachon. De ministers van verkeer en waterstaat en van VROM hebben geld uitgetrokken om de bodem van de havens in Sint-Annaland en Thoien te saneren. Eerstgenoemde haven bood onlangs een kleurrijk gezicht door gepavoiseerde binnenvaartschepen. Aanleiding was het huwelijk van Martin Baaij met Karin Dane uit Stavenisse. Het paar gaat zelf varen op de Onderneming. Voor de haven van Sint- Annaland, vervuild met PAK's (polycyclische aromatische kool waterstoffen), trekt de minister 75.000 gulden uit: 50.000 voor na der onderzoek in 1991 en 25.000 voor saneringsonderzoek in 1992. In de Thoolse haven bevat de bo dem naast PAK's ook PCB's (po- lychloor bifenylen). Voor onderzoek is 75.000 en 50.000 gul- Woninginrichting Bouman-Potter in Poortvliet wil het magazijn aan de Paasdijkweg in zuidelijke rich ting uitbreiden. Het in 1988 ver wezenlijkte gebouw is te klein voor de groeiende onderneming, die in heel zuid-west Nederland actief is. De gemeenteraad beslist maandagmiddag over de verkoop van 3100 m2 grond. Bij de behan deling van de uitbreiding van het bestemmingsplan in de gemeente raad van juli werd die mogelijk heid al besproken, zodat er geen planologische bezwaren zijn. den (saneringsonderzoek) be schikbaar, maar pas in de jaren 1993/1994. Tóch staat er in het rapport dat sanering urgent is om dat gevaar bestaat dat de veront reinigingen zich verplaatsen naar het ecologisch waardevolle Zoom meer. Voor de sanering van waterbo dems is de komende vier jaar to taal ongeveer 125 miljoen gulden beschikbaar. De komende jaren wordt het onderzoek naar be- en verwerkingsmethoden van veront reinigd slib voortgezet, terwijl een landelijke milieu effectenrapportage wordt op gesteld om te komen tot richtlij nen voor soort en inrichting van baggerspeciedepots. Het zoge naamde nader onderzoek - waar voor bedragen zijn uitgetrokken - is bedoeld om vast te stellen of er sprake is van een ernstig gevaar voor de volksgezondheid of het milieu. Voor tot sanering van een vervuil de waterbodem wordt besloten, moet eerst de vervuilingsbron zijn gesaneerd en het aangevoerde slib van voldoende kwaliteit zijn. Uit de inventarisatie van de rijkswate ren is gebleken, dat alleen gebie den als de Oosterschelde en het Markermeer een waterbodemkwa liteit hebben die ongeveer op het niveau ligt van de algemene mi lieukwaliteit. Met name PCB's, PAK's en andere organische mi croverontreinigingen overschrij den vaak de signaleringswaarde. Verkeersfilm sociowoningen. Voor bewoners van sociowoningen in Serooskerke is een ver keersfilm van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland getoond. De film over door de be woners veel bezochte plaatsen is gemaakt om de sociale redzaam heid van deze geestelijk gehandi capten in hun eigen, bekende woonomgeving te vergroten. Hof Domburg. In het Walcherse Domburg is een nieuwe elk-weer- voorziening tot stand gebracht. Het gaat om de combinatie van een recreatiebad, theatervoorzie ning en kuuroord, met een bunga lowpark en camping. Het project, waarmee ongeveer 50 miljoen gul den gemoeid is, biedt aan 80 men sen werk. Deze concludeert ook, dat de ge meenten zelf weinig initiatieven nemen die leiden tot meer aan dacht voor natuur- en milieu edu catie. Het consulentschap zelf heeft te weinig mankracht om werkgroepen op poten te zetten. Wiersma meent verder dat zowel provincie als gemeenten meer geld beschikbaar moeten stellen. Maar vorig jaar werd ieder verzoek aan de provincie, om structureel meer geld beschikbaar te krijgen voor natuur- en milieu educatie, afge wezen. Dat daarbij als argument werd gebruikt dat regelingen niet voorzien in dit type werk, wil er bij Wiersma niet in. "De milieu crisis vereist dat bestaande con venties worden doorbroken," schrijft hij. De consulent pleit verder voor het oprichten van natuur- en milieu centra met beroepskrachten in de regio. De toenemende belangstel ling maakt het onmogelijk om al le activiteiten vanuit een éénmanspost (in Goes) te beman nen. Daarom blijft ook verster king van het vrijwilligerswerk nodig. Om gemeenten in staat te stellen op een betrekkelijk een voudige wijze gestalte te geven aan natuur- en milieu educatief beleid, gaat het consulentschap een voorbeeldnota aanbieden aan alle colleges van b. en w. en de ge meenteraden in Zeeland. In het nationaal milieubeleidsplan wordt namelijk nogal wat van de lagere overheden verwacht. Het consulentschap timmerde vo rig jaar aan de weg met onder meer thema-avonden voor gemeenteraadsleden, nascholing aan onderwijsgevenden, een stu diedag kerk en milieu en cursus sen landbouw, milieu en ontwikkeling. Gewerkt wordt aan voorlichtingsprojecten over 'wa ter' en 'afval'. In 1989 werd 120 keer materiaal aan scholen uitge leend, er werd bemiddeld bij het maken van een scholingsprogram ma voor leerling-monteurs en en kele honderden keren telefonisch informatie verstrekt. Een aantal landelijke instellingen werkt mo menteel aan een 'uitbouwopera tie' van de natuur- en milieu educatie. Dat vereist volgens het consulentschap een optimale sa menwerking tussen de organisa ties. Om die reden wordt de bestaande samenwerking met de Zeeuwse Milieu Federatie en het Zeeuws Biologisch Museum ver sterkt. De gemeente Thoien trekt in 1991 voor educatief materiaal in het kader van de boomplantdag f. 4.000,- uit. Daarnaast krijgen Het Zeeuwse Landschap, de stichting Reinwater en (na goedkeuring door de raad) de Klaverveldenhof een bijdrage van een cent per in woner. Het instituut voor natuur beschermingseducatie krijgt f. 125,- en de Zeeuwse Milieu Fede ratie f. 100,-. De gemeente Sint- Philipsland trok dit jaar voor de boomplantdag f. 600,- uit. Maak nu kennis met het unieke lutterloh-systeem gemakkelijk geleerd in 1 uur Precies kort of lang, breed of smal, ieder model past uitstekend. Er is geen basiskennis vereist! Onkostenbijdrage f 7,50. Tegen inlevering van deze advertentie 5 modellen en patronen gratis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 10