THOLENDERWIJS 0% NDEREN iGEN Mevrouw De Klerk spreekt vrouwen toe Schaalvergroting voor spreiding rampzalig informatierubriek van de gemeente tholen HM DINSDAG 23 OKTOBER BEZOEK ECHTGENOTE STAATSPRESIDENT ZUID AFRIKA AAN THOLEN SPREEKUUR B W AUTOGORDELCAMPAGNE RESERVERING INVALIDENPARKEERPLAATS BEKENDMAKING OPHEFFEN INRIJVERBOD CROMVLIET THOLEN WAT LIGT TER INZAGE? KINDEREN VRAGEN VEILIGHEID Donderdag 18 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 MALLE MAT HET SMALSTADS MANNENKOOR "DE GROTE PRETPARADE" V- "Rampzalig voor de spreiding van basisscholen," zo noemt onderwijsgedeputeerde mr. J.A. de Boe de voorstellen voor schaalvergroting, die zijn gepresen teerd door een ambtelijke werkgroep van het minis terie. Controle alcohol en autogordels Dinsdag Zuid-Afrikaans bezoek aan Tholen Alle vrouwenverenigingen op Tholen die zich bezig houden met algemeen maatschappelijke en culturele zaken zijn door het gemeentebestuur gevraagd om met enkele vertegenwoordigers dinsdag in de koorkerk van de N.H. kerk in Tholen te zijn, waar ze worden toe gesproken door mevrouw De Klerk, de echtgenote van de Zuid-Afrikaanse staatspresident. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Uit de plaatselijke en regionale pers hebt u inmiddels kennis kunnen nemen van het feit dat de staatspresident van Zuid- Afrika, de heer De Klerk vanaf 23 oktober a.s. een officieel be zoek brengt aan Nederland. De voorouders van zijn echtgenote, mevrouw Marike de Klerk- Willemse, zijn afkomstig uit Tholen. Reden waarom reeds op de eer ste dag van het officiële bezoek aan Nederland mevrouw De Klerk de gast is van het gemeen tebestuur van Tholen. Mevrouw De Klerk zal zich tij dens dit bezoek laten vergezellen door mevrouw Botha, echtgeno te van de minister van buiten landse zaken van Zuid-Afrika, de echtgenote van de Zuid- Afrikaanse ambassadeur in Ne derland mevrouw Nothnagel en mevrouw Lubbers en mevrouw Van den Broek, respectievelijk M. de Klerk-Willemse echtgenotes van onze minister president en minister van buiten landse zaken. In het kader van de autogordelcampagne is door de rijkspolitie tus sen 6 oktober tot en met 14 oktober j.l. intensief gecontroleerd op het dragen van de autogordel. In totaal zijn 321 automobilisten aan gehouden. Van dit aantal zijn er 9 gewaarschuwd en maar liefst 44 zijn bekeurd. Berekend kan worden dat het draagpercentage thans ligt op 83,5%. Deze maand zal de rijkspolitie nog diverse controles uitoefenen van wege de campagne. Denkt u echter niet aan de bekeuring maar aan uw eigen veiligheid en dat van de inzittenden. Draagt u gewoon de autogordel! Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat zij het besluit hebben genomen tot reservering van een invalidenparkeer plaats aan de zuidzijde van de Doelweg te Tholen t.b.v. mw. J. Mulder-Nijborg, wonende Doelweg 22 te Tholen. Iedere belangheb bende kan tegen deze beschikking beroep instellen bij de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Het beroep schrift dient dan binnen 30 dagen na heden ingediend te worden bij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Sint-Maartensdijk, 18 oktober 1990 Burgemeester en wethouders van Tholen. Mevrouw De Klerk en haar gevolg zullen omstreeks 13.00 uur aanko men bij het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Vervolgens wordt om 14.45 uur een bezoek gebracht aan het streekmuseum 'De Meestoof' te Sint-Annaland. Vanaf 15.30 uur staat een bezoek aan Tholen-stad op het programma. Het gezelschap zal een korte wande ling maken via de Dalemsestraat, Kerkstraat en Markt naar de N.H. Kerk. Dalemsestraat afgesloten voor verkeer Als gevolg van een en ander zal de Dalemsestraat vanaf 14.00 uur voor alle verkeer worden afgesloten. Bovendien verzoeken burge meester en wethouders de bewoners van de Dalemsestraat hun au to's in de middaguren zoveel mogelijk in een andere straat te parkeren. Vanaf 16.00 uur wordt de afsluiting opgeheven. Alle dien sten gevestigd in deze straat (winkels, postkantoor en bibliotheek) zijn normaal geopend, maar tussen 14.00 en 16.00 uur niet te berei ken met auto's en vrachtauto's. Winkeliers wordt gevraagd met deze tijdelijke geslotenverklaring rekening te houden voor wat betreft hun bevoorrading. Publieke belangstelling De door het gemeentebestuur opgestelde activiteiten zijn voor het overgrote deel niet toegankelijk voor het publiek. Het spreekt voor zich dat u bij de aankomst bij het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en het streekmuseum te Sint-Annaland, alsmede tijdens de korte wandeling van het gezelschap in Tholen van Uw belangstelling blijk mag geven. In 1975 heeft het college van burgemeester en wethouders hef ge deelte Cromvliet van de toegang van de haven tot de Bosstraat in de kern Tholen gesloten verklaard in beide richtingen voor alle verkeer behalve voetgangers. In verband met bestratingswerkzaamheden is het onderhavige straatgedeelte niet meer voor verkeer berijdbaar. Hierdoor heeft de verkeersmaatregel uit 1975 haar actualiteit verlo ren. Daarom hebben burgemeester en wethouders dan ook besloten de geslotenverklaring op te heffen per 18 oktober 1990. Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door mevrouw J.J.G. de Reus, Veerstraat 53 te Oud-Vossemeer voor het bouwen van een woning op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie H, nummer 134, plaatselijk gemerkt Quartier. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 19 oktober 1990 tot en met 1 november 1990 schrif telijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentese- kretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 oktober 1990. De burgemeester van Tholen, De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op 22 oktober 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, J. van der Jagt en J. Ver- sluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8330. Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de heer A.W. Filius, Hofstraat 5 te Oud-Vossemeer voor het bou wen van een garage op het perceel kadastraal bekend Oud- Vossemeer, sektie H, nummer 145, plaatselijk gemerkt Hof straat 5. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wet houders van Tholen zijn voornemens met toepassing van arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 19 oktober 1990 tot en met 1 november 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 18 oktober 1990. De burgemeester van Tholen. WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 DORPSHUIS "HAESTINGE" Aanvang: 14.15 uur Sint-Maartensdijk Stichting Uit op Tholen organiseert op 25 oktober 1990 spe ciaal voor de kinderen een optreden van de clown: .ri;CT x;;imrj.-t Malle Mat zal tijdens zijn show met diverse attributen de kin deren vermaken met goochelen, muziek, jongleren enz. Hij treedt niet alleen op voor de kinderen, maar ook met de kin deren zodat er van alles te beleven zal zijn. Toegangsprijs f 2,50. Zaterdag 20 oktober 1990 Dorpshuis 'de Stove' Aanvang 20.00 uur Stavenisse De beheerscommissie van het dorpshuis 'de Stove' te Stave nisse presenteert een optreden van: Goede wijn behoeft geen krans. Dit geldt ook voor het Smalstads Mannenkoor. Het optreden van dit koor waarborgt een stuk kwaliteit en staat borg voor een geslaagde avond. Toegangsprijs: Volwassenen: f 5,— Kinderen tot 12 jaar: f 2,50 Woensdag 24 oktober 1990Dorpshuis "'t Ouwe Raed'uus" Aanvang 14.30 uur Poortvliet De beheerscommissie van het dorpshuis "'t Ouwe Raed'uus" te Poortvliet presenteert een optreden van de kin dervoorstelling: l'O met clown Luko. De kinderen zullen het vast en zeker naar hun zin hebben tij dens de voorstelling waarbij clown Luko zorgt voor veel pret en plezier. Toegangsprijs is f 1,—. Een goede beveiliging in de auto is ook voor kinderen van levens belang. Dat geldt altijd, on geacht of het nu gaat om hoge of lage snelheden, of om korte of lange ritten. Er zijn verschillende soorten kinderbeveiligingsmid- delen voor in de auto verkrijg baar. Naast veiligheid bieden ze bovendien vaak comfort, zoals goede steun voor het kind, een goede zithouding en meer uitzicht. Soms wordt als argument om geen kinderbeveiligingsmiddelen te gebruiken aangevoerd, dat kinderen er onrustig van wor den. Meestal is dat een kwestie van gewenning. Het is daarom zaak kinderen van jongsaf en consequent in een beveili gingsmiddel te plaatsen in de au to. De manier waarop kinderen het best beveiligd kunnen wor den in de auto, hangt af van hun gewicht en hun afmetingen. De algemene regel luidt dat kinde ren tot 12 jaar achterin moeten zitten. Hierop zijn echter uitzon deringen. (lees elders in dit artikel). Baby's van 0-9 maanden (tot 9 kg) Recent onderzoek heeft aange toond dat het vervoer van baby's in een reiswieg of kinderwagen bak niet veilig is. Zelfs niet wan neer deze worden vastgemaakt met speciale gordels of klemge zet tussen voor- en achterbank. Ook vasthouden op schoot geeft geen veiligheid. Voor baby's van 0-9 maanden zijn er speciale ba- byzitjés verkrijgbaar, waarin het kind met de rug in de rijrichting zit. Dit type stoeltje is zowel voor de voorbank, als voor de achterbank te gebruiken. Het moet bevestigd worden met de standaard-autogordel volgens bijgeleverde instructie. Kinderen van ca. 9 maanden-ca 3 jaar (9-19 kg) Wanneer kinderen eenmaal kun nen zitten zijn er andere effectie ve beveiligingsmiddelen beschikbaar, de zgn. kinderzit jes. Dit zijn stevige stoeltjes voorzien van riemen, waarin het kind tegen de gevolgen van een botsing wordt beschermd. Deze zitjes kunnen met behulp van standaardgordels stevig vastge zet worden in de auto. Kinderen van ca. 3 jaar-ca 6 jaar, van ca 6 jaar tot ca 10 jaar Bij deze groep kinderen gaat het om de gewichtscategorieën 15-25 kg en 22-36 kg. Deze kin deren zijn het zitje ontgroeid. Zij kunnen gebruik maken van de in de handel verkrijgbare kindergor dels, zittingverhogers (booster- seats) en tafeltjes. Tafeltjes en zittingverhogers (speciale zit kussens) moeten in combinatie met een normale autogordel worden gebruikt: eenvoudig en handig in het gebruik. Alle goedgekeurde zittingverho gers zijn geschikt voor kinderen vanaf 3 jaar. Kindergordels zijn bruikbaar als ze bevestigd kun nen worden aan de standaard in de wagen aanwezige bevesti gingspunten. Voorin de auto In afwijking op de algemene re gel mogen kinderen wel voorin de auto zitten als er een voor de voorzitplaats goedgekeurd kin derzitje wordt gebruikt (vanaf 4 jaar) met een gordel die het bo venlichaam niet omsluit. Maar het verdient de voorkeur om in plaats van dit laatste kinderen achterin de auto te vervoeren op de wijze zoals hiervoor is aan gegeven. Waar geplaatst? Niet elk goedgekeurd kinderzitje mag op de voorbank worden ge plaatst. In de gebruiksaanwijzing van elk goedgekeurd kinderzitje staat duidelijk aangegeven op welke plaatsen in de auto (voor en/of achterbank) het zitje mag worden gebruikt. Aanschaf en gebruik Er zijn nogal wat verschillende soorten kinderbeveilingsmidde- len in de handel. Het is daarom bij aanschaf en gebruik belang rijk goed op te letten: - voor welke leeftijd en/of ge wichtscategorie het beveili gingsmiddel goedgekeurd is - voor welke plaats in de auto het geschikt is - welke soorten gordels gebruikt moeten worden voor de be vestiging Bij ieder goedgekeurd kinderzitje wordt een gebruiksaanwijzing geleverd. Volg de daarin aange geven instructies nauwkeurig. Normen In Nederland wordt goedkeuring verleend aan kinderzitjes en an dere kinderbeveilingsmiddelen aan de hand van de Europese Norm ECE-44. Let bij de aan koop van een kinderbeveili- gingsmiddel altijd op de aanwezigheid van het Oranje E- keurmerk. Het bruidspaar Troost-de Graaf onder de erebogen bij de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer. Bij een opheffingsnorm van 250 leerlingen zouden, door gedwon gen fusies, in Zeeland 100 van de 300 basisscholen overblijven. "Als deze voorstellen zouden worden doorgevoerd, zouden de keuzemo gelijkheden van ouders onverant woord worden ingeperkt," aldus de Boe bij de heropening van de Montessorischool in Goes. "Vrij wel alle dorpsscholen zouden moeten fuseren. Zeer veel leerlin gen worden gedwongen een school in een ander dorp te bezoe ken, terwijl de noodzakelijke fietspaden, busverbindingen en schoolgebouwen ontbreken." Die investeringskosten - waaraan de werkgroep volledig voorbij gaat - zijn door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten berekend op anderhalf tot vier miljard gul den. Volgens De Boe heeft het on dersteuningsproject kleine basisscholen Zeeland in de afgelo pen drie jaar aangetoond wat er wél moet gebeuren om de kleine dorpsscholen minder kwetsbaar te maken. "Ook hier zijn de sleutel woorden: meer samenwerking, verhogen van deskundigheid." Ruime bekendheid geven aan de resultaten van het project lijkt de gedeputeerde een degelijke manier om tegengas te geven. Hij noemt het onaanvaardbaar dat er op heel Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland geen rooms- katholieke basisschool meer zou overblijven, op Noord-Beveland geen protestants-christelijke school en in Oost-Zeeuws- Vlaanderen geen openbare basis school. "En of dat allemaal nog niet genoeg is: Montessori- en Je naplanscholen kunnen in Zeeland niet fuseren met scholen die wér ken volgens diezelfde methode en zouden dus ook als zelfstandige school verdwijnen." Investeren in beter onderwijs móet, aldus De Boe en dat bete kent geld vrijmaken en de organi satie en werkwijze aanpassen. Omdat scholen steeds zelfstandi ger zullen worden doen kleine schoolbesturen er - aldus de gede puteerde - goed aan intensief te gaan samenwerken of fuseren met geestverwante besturen. De Boe ging ook nog in op de groeibeheersing/zorgverbreding, waarvoor Zeeland is aangewezen als proefgebied (d.w.z. geld voor vijf extra uren schoolbegeleiding per regio). De staatssecretaris heeft voor het schooljaar 1990-1991 weer f. 140.000,- be schikbaar gesteld. Er wordt een wandeling gemaakt via de Dalemsestraat, Kerkstraat en Markt naar de N.H. kerk. Tus sen twee en vier uur is de Dalem sestraat afgesloten voor alle verkeer. Na een rondleiding door de kerk spreekt mevrouw De Klerk de Thoolse vrouwen toe, waarna het bezoek omstreeks vijf uur wordt afgesloten. Tijdens ee'n alcoholcontrole op diverse plaatsen heeft de politie zaterdagavond vijftig bestuurders gecontroleerd. Automobilist C. van E. uit Berchem en bromfietser F.N. uit Sint-Philipsland hadden te diep in het glaasje gekeken en kregen een rijverbod. Daarnaast werden nog bekeurin gen uitgedeeld aan twee automo bilisten voor het rijden door rood en een kapotte koplamp, alsmede aan twee bromfietsers voor het rijden zonder helm en het maken van teveel geluid. Zeven automo bilisten hadden geen autogordel om. Voor zo'n zelfde overtreding werden de afgelopen dagen meer dere automobilisten bekeurd (za terdag acht op de Grindweg in Tholen). In de eerste week van de autogordelcampagne controleerde de politie 321 voertuigen. Er wer den 9 waarschuwingen gegeven en 44 bekeuringen uitgedeeld, wat betekent dat 17(1% geen gordel droeg. Dat cijfer valt de politie erg mee. Op de Krabbenkreekweg werd donderdagmiddag A.H. uit Stad aan het Haringvliet aangehouden, die daar in zijn auto zwalkend over de weg reed. Hij bleek onder invloed van alcohol te verkeren. De Oud-Vossemeerse Heieen de Graaf, lerares van groep 7 op een basisschool in het Gelderse Aalst, trad vrijdag in het huwelijk met Ivo Troost, leraar aan een basis school te Sprang Capelle. Na de huwelijksvoltrekking in het stad huis te Tholen volgde de kerkelij ke bevestiging in de Vossemeerse N.H. kerk door consulent ds. J.H. Lammers uit St. Philipsland. Bij de ingang van de kerk stonden er leerlingen met erebogen om het bruidspaar hulde te brengen. Na de kerkdienst volgde de kinderre ceptie in de Vossenkuil. Ook vertegenwoordigers van de overkoepelende Zeeuwse organi saties zijn daarvoor uitgenodigd. Morgenavond (vrijdag) is er voor de vrouwen een informatiebijeen komst in het gemeentehuis. Het bezoek van mevrouw De Klerk aan Tholen is onderdeel van een officieel staatsbezoek. De be langstelling voor Tholen komt voort uit het feit dat de grootva der van mevrouw De Klerk, Pieter Willemse, bakker in Tholen was en honderd jaar geleden naar Zuid-Afrika emigreerde. Het pro gramma voor dinsdagmiddag ziet er als volgt uit: 13.00 u. ontvangst door het ge meentebestuur in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. 14.45 u. bezoek aan streekmu seum De Meestoof te Sint- Annaland. Daar vertelt mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart iets over Tholen anno 1890. 15.30 u. bezoek aan stad Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5