J2d j £)- Goedhart grootste koelerfabrikant Europa Het nieuwe Ten Anker spa®®» DELS7JHER Vrede ver weg in duivenvereniging Ondeugdelijke gasflessen gevaarlijke projectielen Praatpaal Oesterdam AL 45 JAAR DÈ TH00LSE COURANT m mm tf.h anker Deel reparatie vuilverdichter voor leverancier In december beslissing over uitbreiding fabriek Sint-Maartensdijk JCBIS Geld voor wegverbetering Grootscheepse inzameling bij brandweerkazernes RIB! Donderdag 18 oktopèr 1990 46e Jaargang no. 45 Alle vaste werknemers en de oud-gedienden van Goedhart in Sint-Maartensdijk hebben een horloge cadeau gekregen ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van het bedrijf. Met een record jaaromzet van 28.3 miljoen gulden is Goedhart inmiddels uitgegroeid tot de grootste fabrikant van stalen koelers in Europa. Ziekteverzuim Bmfeenys SMARTI Ruzie binnen de Reisduif St. Philipsland Een groot aantal leden - onder wie het voltallige bestuur - van de Reisduif uit St. Philipsland wil een nieuwe duivenvereniging(de Vredesduif) oprichten om van een paar lastige leden af te komen. Motie van wantrouwen DEZE WEEK Aanstaande zaterdag kunnen tussen 9.00 en 12.00 uur oude gasflessen en tankjes worden ingeleverd bij de vijf brandweerkazernes op Tholen en Sint-Philipsland. Brandweerlieden van de verschillende korpsen zullen de flessen in ontvangst nemen. Projectiel Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers t 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 1 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De reparatiekosten van de vuilver dichter op Tuttelhoek worden ge deeltelijk betaald door HSB bouwmachines te Apeldoorn. Het bedrijf laat de gemeente Tholen in een brief weten, het de- en monteren van de motor voor zijn rekening te nemen. Het repareren en de reiskosten in verband met water in de machine blijven voor de gemeente. "Hoeveel 't precies is weten we nog niet, maar dit is een heel aantrekkelijk bod," zei wethouder J. v.d. Jagt in de com missie openbare werken. De vuil verdichter bleek onlangs nog niet te werken, nadat er voor 28.000 gulden aan verspijkerd was. Het niet functioneren van de ver- dichter bleek ook te wijten aan onachtzaamheid van het perso neel. "Door een kapotte slang is men doorgereden met te weinig water, want dat werd te laat opge merkt," wist hoofd gemeentelijke ontwikkeling H.Th.W. van Veen. Dat verbaasde raadslid W.C. van Kempen enigszins. "Gaat er dan geen rood lampje branden op het dashboard?" stelde hij. Van Veen moest het antwoord schuldig blij ven. De commissie kon unaniem in stemmen met de vervanging van een houtversnipperaar, kosten 35.000 gulden. J. v.d. Heuvel had vreemd opgekeken omdat er aan vankelijk maar één offerte bij de stukken lag en nu opeens drie. "Die zijn gisteren pas binnenge komen," zei Van Veen. M.A.J. v.d. Linde stond ervan te kijken dat er zoveel kapot was aan het huidige apparaat en wilde weten hoeveel bedrijfsuren de machine maakte. Van Veen lichtte toe dat het appa raat in het winterseizoen bijna da gelijks gebruikt wordt en 500 draaiuren per jaar maakt, waarbij het 'nogal wat voor zijn kiezen krijgt'. De wethouder wees op het veiligheidsaspect. "Het zijn ge vaarlijke apparaten die veel on derhoud vragen. Er mag niets mee gebeuren." M.J. Klippel was het daarmee eens. Hij was ook blij dat een geluidsarme machine werd gekocht. De vervanging van drie vervoer middelen voor de buitendienst stuitte bij de commissie niet op problemen. De jubilarissen van Goedhart met de directie voor het kantoor in St. Maartensdijk. Dat er groei in het bedrijf zit blijkt ook uit de voorgestelde in vesteringen, waarover in decem ber een beslissing wordt genomen. Gedacht wordt aan de bouw van een nieuwe bedrijfshal naast de bestaande (tot aan de kantine), vergroten van de kantoorruimte en de vervanging van een ponsma chine. Hiermee is 2.5 miljoen gul den gemoeid. In het afgelopen jaar bereikten de verkopen van Goedhart bijna de 30 miljoen gulden. Daarvan kwam 22.5 miljoen uit de directe export naar zo'n twintig landen. De verkoop in Duitsland verdub belde naar 2.5 miljoen, België groeide naar 5.7 miljoen, terwijl Oostenrijk, Spanje en Portugal over het miljoen heen kwamen. De Italiaanse markt, nieuw voor Goedhart, leverde zes ton op. Ook in het verre Oosten deed het be drijf het goed, in Thailand en Sin gapore wert^ voor bijna drie miljoen gulden afgezet. Een ster ke terugval vond plaats op de Scandinavische markt, in Chili (van 2.5 miljoen naar 4 ton) en in -rS:- i/rD ,'•3^ ImL, Nederland (min 15%). Ondanks de situatie in Irak is Goedhart optimistisch gestemd over de toekomst. "De orderpor tefeuille is gevuld tot eind januari. Als de crisis in de Perzische Golf niet te lang duurt, zijn we niet pessimistisch," zei directeur J. Matthijssen vrijdagmiddag. Hij sprak op de jaarlijkse bijeen komst voor het personeel aan het einde van het boekjaar. Matthijs sen zei dat voor het komende jaar wordt uitgegaan van een budget van 29 miljoen gulden en 122.000 uren (afgelopen jaar 119.000 uren). Van belang is dat het be drijf de levertijd in de hand kan houden. "Dat kost ons nu klan ten." In het afgelopen jaar is voor 1.3 miljoen gulden aan bestellin gen geplaatst voor stampers en er is een nieuwe zaagstraat gebouwd. Matthijssen besprak ook de vei ligheid in het bedrijf. Het ziekte verzuim nam het afgelopen jaar met bijna 23% toe tot 14.000 uren. De directie overweegt gesprekken te gaan voeren met langdurig zieken. De EHBO- behandelingen namen met een kwart toe. Snijwonden kwamen het meest voor, maar oogletsels en splinters kwamen minder voor. Bij het bedrijf werken 140 mensen (deels ingehuurd), waaronder drie vrouwen in de produktie. Er is nog behoefte aan een zestal krachten. Twaalf personeelsleden van het bedrijf werden door de directie in het zonnetje gezet wegens een langdurig dienstverband. C. van IJsseldijk (kokerbouwer),P. Bout (bankwerker) en schoonhoudster mevr. W. Voshol uit Sint- Maartensdijk werken al 25 jaar bij Goedhart. Twintig jaar in dienst waren G. v.d. Burgh (lasser) uit Poortvliet, C. den Braber (ma gazijnmeester) uit Stavenisse en A. v.d. Ree (groepsleider voorbe reiding) uit Sint-Maartensdijk. Eiwhorh gardeur Een deel van het nieuwe bejaardenverzorgingstehuis Ten Anker in Tholen. Veel dichter bij de Ten Ankerweg dan het oude gebouw is een nieuw, opvallend bejaardenver zorgingstehuis in Tholen in ge bruik genomen. Het biedt plaats aan 60 bewoners, vanwie er 31 uit het oude Ten Anker komen: 18 van de verzorgings- en 13 van de verpleegafdeling. Daarnaast trok ken er 29 mensen uit de Ten An kerflat of elders van het eiland naar het nieuwe verzorgingste huis. Achter Ten Anker zijn nog 22 aanleunwoningen van de stich ting Beter Wonen in aanbouw. Na de sloop van het oude Ten Anker wordt begonnen met de bouw van een verpleeghuis, dat in 1993 klaar moet zijn. Dan zullen er to taal 150 personeelsleden in Ten Anker werken. ïiii: Meer informatie over het oude en nieuwe Ten An ker vindt u op pagina 15, 16 en 17. MARIO ROSELLA Lange Vorststraat 12 Goes Zes personeelsleden vierden hun tienjarig dienstverband: mevr. J. Goedegebuure (administratie) uit Tholen, A. v.d. Ree (autogeen las ser) uit Sint-Maartensdijk, J. Scheermeijer (autogeen lasser) uit Poortvliet, J. Elenbaas (medewer ker voorbereiding) en D. van Splunter (koeler(ester) uit Scher- penisse en M. Eerland (koeleraf- bouwer) uit Stavenisse. Zij kregen een enveloppe met inhoud. "Misschien hebt u er nooit bij stilgestaan waarom u zo lang bij ons bent gebleven," zei directeur Zevenhuizen. "Het heeft te ma ken met de primaire levensbehoef ten van een mens; de eerste is voeding, de tweede is veiligheid. Daar deze in onze verzor gingsstaat zijn gewaarborgd, is dee volgende des te belangrijker en dat is: sociale erkenning, het je gewaardeerd voelen in de maat schappij." Zevenhuizen zei dat het bedrijf daarin een belangrijke rol moet spelen. "U heeft met ons dit bedrijf tot bloei gebracht," besloot hij zijn felicitatie. Namens de personeelsvereniging van Goedhart feliciteerde dhr. Moor mans de jubilarissen. De dag werd besloten met een barbecue voor het voltallige per soneel. Een ANWB praatpaal op de Oesterdam. Dat stelde J.J.P.A. Boulogne voor aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen tijdens de vergadering van de commissie voor het be drijfsleven. "Ik moet er niet aan denken dat je 's nachts om twaalf uur midden op de dam met de au to stil komt te staan en niet verder kan. Kan de gemeente niet een praatpaal aanvragen bij de ANWB?" Commissielid H. Zwikker, firmant van de v.o.f. Speelmansplaten, wees erop dat het de bedoeling is dat er een tele fooncel wordt geplaatst ongeveer bij de ingang van het recreatiege bied. "Als we dit ook nog eens aankaarten bij de gemeente Rei- merswaal, dan komt die er wel". De Speelmansplaten trokken het afgelopen seizoen - op 1 juli werd het terrein opengesteld voor pu bliek - tussen de 10.000 a 12.000 bezoekers, zo deelde wethouder J. Versluijs mee. "De auto's zijn ge registreerd maar niet de inzitten den". De zeilschool heeft volgens de wethouder het eerste seizoen vijftien cursussen gedraaid. Ver der deelde hij mee dat er voor het seizoen 1991 een gebouw zal zijn verrezen waarin toiletten worden ondergebracht. De provincie Zeeland heeft 1991 voor verbetering van de Krabben- kreekweg tussen Oud-Vossemeer en St. Philipsland 150.000 gulden beschikbaar en voor de bochtafs nijding bij Scherpenisse 135.000 gulden. Voor de Krabbenkree- kweg was tot en met 1989 al 238.396 gulden uitgegeven en voor dit jaar is er 2 ton geraamd. Voor de bochtafsnijding bij Scherpe nisse is dit jaar 75 mille aan voor- bereidingskosten uitgegeven. Dat lukte niet met een royement omdat de overkoepelende organi satie NPO dat wegens procedure fouten van het bestuur van de Reisduif terugdraaide. "Ik wil op een leuke manier mijn hobby blijven beoefenen", zegt se cretaris M. Fonteijne van de Reis duif. "Het moet plezierig blijven en dat is het niet wanneer er op je getrapt wordt. Deze gang van za ken is heel erg voor een vereniging die bijna 60 jaar bestaat. Nie mand is Hier blij mee." M. Quist, één van de drie 'dissi denten', is dat evenmin. Volgens hem 'zijn er alleen verliezers'. "Ook al hebben wij van de NPO gelijk gekregen en zijn we lid van de Reisduif gebleven, winnaars zijn we absoluut niet. Wanneer het zo doorgaat met de haat en nijd, ben ik bang dat de dui vensport in St. Philipsland een af lopende zaak is", zegt Quist. De perikelen begonnen volgens hem vorig jaar 27 oktober, toen 6 leden een motie van wantrouwen tegen het bestuur indienden. "Er bestond nogal wat onvrede binnen de vereniging omdat het niet erg nauw genomen werd met de regle menten. Dat opende mogelijkhe den van poging tot fraude. Zo mag je de eigen duiven niet voor zien van een poerring en die ook die niet via de klok aflezen. In het verleden is er al eens fraude bin nen de Reisduif voorgekomen en dat moeten we voorkomen. Door ons toedoen zijn er inmiddels za- kenveranderd en alles gebeurt of ficieel volgens de NPO-reglemen- ten. Onze actie had succes, maar men heeft wel een zondebok ge zocht", aldus Quist. Fonteijne erkent dat er (procedu- rejfouten gemaakt zijn, maar vol gens hem drijven de dissidenten de zaak teveel op de spits. "Je hoeft met toepassing van de regels niet persé links of rechts te kiezen, als je maar in de buurt van het midden blijft. Wij zeggen: er zijn fouten gemaakt, zand erover, maar mensen die door driekwart van de vereniging zijn uitgespuwd om de Reisduif gezond te houden, ZIE VERDER PAG. 18 Dinsdagmiddag bezoek vrouw Zuid-Afrikaanse'presi dent aan Tholen Commissie bedrijfsleven be keek bedrijvigheid aan Vei- lingweg in St. Annaland Budelpack schenkt Poortvliet 5000 gulden Reünisten Ten Anker genoten met volle teugen in oud ver zorgingstehuis St. Philipsland en St. Anna land voeren onder Zuid- Afrikaanse vlag Gemeente wil steunpunt voor jeugdwerk, zegt wethouder Versluijs bij heropening do mein Jong Vosmaer Coördinatrice kinderopvang Tholen gaat blinde vlek in vullen Oude septimenten steken kop op bij discussie over land bouw in commissie be drijfsleven Topscorer Peter Neele van S.C. Stavenisse heeft maar één doel voor ogen TACT IS EEN GAVE WAAR MEE ALLE MOEILIJKHE DEN BETER ZIJN TE OVERWINNEN DAN MET TALENT EN KENNIS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De actie om ondeugdelijke flessen in te zamelen is een initiatief van de regionale brandweer streekge- west Westelijk Noord-Brabant. Op 29 plaatsen in dit streekgewest kunnen de flessen worden ingele verd. In Zeeland en Limburg vond een dergelijke actie eerder plaats. In totaal werden er 4650 oude, on deugdelijke propaan-, butaan-, lpg- en andere flessen en tankjes bij de brandweer afgegeven. Vol gens brandweercommandant L. Steenpoorte worden spuitgasten geregeld verrast door de aanwe zigheid van gasflessen bij bran den. "Gelukkig hebben we nog niet meegemaakt dat er eentje ontplofte, maar het risico daarvan is groot. Zeker als het gaat om oude gasflessen die de mensen hebben bewaard, waar ze niks meer mee doen of die ze voor an dere doeleinden gebruiken". "Als er ééntje ontploft dan is het een projectiel: het vliegt weg. Het zou erg vervelend zijn als er daar door een ongeluk gebeurt. Een paar keer hebben we te maken ge kregen met bolle flessen bij brand. Als gas verwarmt, dan zet het uit. De fles gaat op het zwakste punt scheuren". En dan heb je volgens Steenpoorte de poppen aan het dansen. Volgens Steenpoorte denken vele mensen dat een lege fles geen gevaar ople- ZIE VERDER PAG. 11 Brandweerman M. Moerland uit Stavenisse laat gasflessen zien zoals die zaterdag ingeleverd kun nen worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1