Samen op school en in Ten Anker Reünisten Ten Anker genieten met volle teugen in oud gebouw Drie vrouwen uit St. Maartensdijk Herinneringen en hartzeer bij laatste samenzijn onder klokketoren Maandag sloop van klokketoren Donderdag 18 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Rommelmarkt 1300 gulden Drie bewoonsters van het gloednieuwe Ten Anker za ten destijds samen op de lagere school in St. Maar tensdijk en nu met z'n drieën in het Thoolse bejaardenverzorgingstehuis. Stil Evenals 35 jaar geleden kwam ook in 1990 Ten Anker menigmaal in het nieuws. Eigenlijk werd in 1955 en de jaren daarvoor slechts over een bejaardentehuis gesproken; nog zonder naam omdat die later pas uit de pen van mevrouw Hendrikse uit Stavenisse kwam. Eerste uur Aardappelen 150 personeelsleden Dweil en ondersteek Fotocollage Gevel van het nieuwe Ten Anker, gezien vanaf de Ten Ankerweg. Rechts een deel van de Ten Ankerflat. Een lange rij reünisten voor het koud buffet in het oude Ten Anker. keer in dit gebouw zou zijn.Onder zijn gehoor bevonden zich nog en kele mensen die destijds bij de bouw van Ten Anker waren be trokken: Wim Kurvink en Dirk de Korte. Nu namen zij afscheid van het gebouw, de een als echtgenoot van een van de medewerksters, de ander als personeelslid. Na de officiële ontvangst was er gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. Daarna verzamelden de reünisten zich in het oude ge bouw waar men in de lege kamer tjes (de bewoners waren twee da gen daarvoor verhuisd naar de nieuwbouw) plaats kon nemen om oude en recente foto's te be kijken. Er was een vitrine vol her inneringen, zelfs het Sinterklaaspak had een plaatsje gekregen in dit 'eendags- museum'. De bezoekers genoten met volle teugen, niet alleen van de foto's en eikaars verhalen en herinneringen, maar ook van de hapjes verzorgd door de koks Wim van Loon een Toine Lam- brechts. Bij het afscheid was er voor alle dames een roos van het reünie comité, dat complimenten kreeg voor de organisatie van het eve nement. Zaterdagochtend kwam een aan tal mensen terug voor de rommel markt die door de dames van de activiteitenbegeleiding was voor bereid om alle overgebleven spul letjes van de verhuizing op te ruimen:meubels, kleingoed, hand- werkartikelen. Alles voor een klei ne prijs. De opbrengst was bijna 1300 gulden. Maandagmiddag gaat het ver trouwde beeld aan de Ten Anker- weg tegen de vlakte. Enkele zaken zullen echter bewaard blijven. De gedenksteen die 35 jaar geleden in de hal werd geplaatst, is al ver huisd naar de muur van de recep tie in het nieuwe gebouw. Het glas-en loodraam krijgt een plaatsje in de recreatiezaal. Het klokketorentje blijft behouden en zal een plaatsje krijgen op het nieuwe terrein. Ze zijn samen 270 jaar oud. Dat is heel wat jaartjes meer dan het be jaardencomplex Ten Anker, want dat bestond deze zomer 35 jaar. Maartje van Zetten(89 jaar), Neeltje Hartog(92) en Jans de Viet(eveneens 89) hadden vroeger ook al een band. Ze gingen name lijk samen naar dezelfde openbare school te Sint-Maartensdijk. In de zeven klassen volgden ze lessen bij 'bovenmeester' Van Rooyen. Bij diens dochter lazen ze Ot en Sien. Verder was er meester Quakke- iaar, meester Jansen en meester Hage. Ze herinneren zich nog dat ze toen in het voorjaar naar school moesten in plaats van in augustus of september zoals nu het geval is. De dames Joppe-van Zetten en J. van 't Hof-de Viet zitten al heel wat jaartjes in Ten Anker. Me vrouw Joppe vierde er samen met haar man het 60-jarig huwelijks jubileum. Drie jaar later overleed haar man. Vorig jaar kreeg ze haar vroegere schoolvriendin Neeltje Hartog op de kamer. Dat was gezellig. Sinds de verhuizing op 10 oktober is dat allemaal ver anderd. Nu heeft ieder zijn eigen kamer met keukentje een toilet. Neeltje van IJsseldijk-Hartog en Maatje Joppe-van Zetten vinden het soms wel een beetje stil. Dan gaat mevrouw Joppe even op be zoek bij haar oude schoolvriendin en kamergenote. De kinderen en kleinkinderen ko men regelmatig bij de drie be woonsters op bezoek. "Ik ben tevreden hoor", zegt mevrouw Van IJsseldijk, "en dat is heel be langrijk". De verhuizing van Ten Anker nog in volle gang. Militairen zetten een kast op hun plaats terwijl dhr. C.A. Rijnberg koffie bracht voor een bewoonster. Van oudbouw naar nieuwbouw van Ten Anker. Militairen brengen spullen over. In juni 1955 werd het huis door de alle gemak werd de dweil verwis- toenmalige commissaris der ko ningin jhr.mr. A.F.C. de Casem- broot geopend. Zuster J. Engelvaart was de eerste directrice en samen met haar zeven perso neelsleden werd het tehuis gerund. In 1970 werd Ten Anker een on derdeel van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). Drie van de werkers van het eerste uur waren vrijdagavond present op de reünie: kok C. Quist en de dames Mies Boogerd-Steketee een Rientje Vroegop-Schot. Zij had den, evenals 160 personeelsleden en oud-personeelsleden van Ten Anker, positief gereageerd op de uitnodiging van de reünie commissie. Er waren meer dan 200 mensen aangeschreven door Adrie de Graaf, Ada Muller, Ma- dy Geluk, Anneke Klaassen, Mar- greet Havermans, Dien 't Hart en Ton Polderman. Het merendeel j konden zij vrijdagavond begröe- seld voor de washand terwijl ook de ondersteek moest worden weg gebracht. We vertrouwden erop dat die paar gediplomeerden die in de buurt waren het wel op zou den vangen wanneer er wat was. We waren toen trouwens allemaal in de kost, de groenten werden in die tijd geleverd door Leen Jansen". Later kreeg Ten Anker zelf een tuin en Ida Jopse-Contant en Corrie Potappel-Bentschap Knook die in 1960 in het Thoolse bejaardentehuis werkten, herinne ren zich dat ze ook aardappelen moesten rapen en bessen plukken, naast de normale verzorgings werkzaamheden. Ida weet nog dat er toen ongeveer 100 gulden per maand werd verdiend dat contant door de heer Van Oeveren werd uitgekeerd. "Hadden zij even ge luk", merken Mies een Rientje op, "voor ons was er op een bepaald ten in het feestelijk aangeklede njoment geen geld meer." Evenals nu werd er toen aan aller lei zaken ruim aandacht besteed: er werden verjaardagen gevierd, Kerst was sfeeervol, net als Sinter klaas en oudjaar. Een echt thuis voor bewoners en personeel, zo vertelden de oud-personeelsleden. Vrijdagavond om acht uur werden alle bezoekers door directeur A.A.M. van Loon begroet. Hij bracht naar voren, dat hij in de toekomst een complex zal beheren met 60 verzorgingsplaatsen, 60 verpleeghuisbedden en 56 service appartementen. Daarnaast zijn er nog 22 aanleunwoningen van de stichting Beter Wonen. "Een ge heel waar men 'niet meer omheen kan' om een Thoolse slagzin te ge bruiken", aldus Van Loon. Wat in 1955 werd gesticht als een eerste bejaardenvoorziening voor Tholen en Sint-Philipsland in de vorm van een pensiontehuis voor 27 bejaarden stijgt in 1993 meer dan 700% in capaciteit. De be doeling is dat dan het personeels bestand is verdubbeld: van 70 nu naar 150. 'oude'Ten Anker. Daarbij was ooi oud-directrice mevrouw N. Koole de Bourgraaf. Voor haar en de echtgenote van de huidige direc teur A. van Loon was er een hand boeket, overhandigd door het ontvangstcomité. De overige gasten werden op zeer ludieke wij ze ontvangen door dames van de organisatie die zich hadden ver kleed als vismeisjes. De hal, waar in de agrarische sfeer hoogtij vierde door de aanwezigheid van strobalen, bekers melk en een boe renechtpaar, was binnen een mum van tijd gevuld met bezoekers die elkaar soms in jaren niet hadden ontmoet. Anderen waren 5 jaar geleden aanwezig geweest bij de viering van het 30-jarig bestaan van Ten Anker. Deze keer was het de laatste gelegenheid elkaar in het oude gebouw te ontmoeten: op 22 oktober immers wordt het gesloopt. Mies Steketee, Rientje Schot en Kees Quist hebben er een beetje hartzeer van. "Je was er immers vanaf het begin bij, nieuwsgierig wie de eerste bewoners zouden zijn en wat er allemaal moest ge beuren. We waren immers ongedi plomeerd. Kom daar nu eens om. We moesten van alles doen. Met «Mi Van Loon drukte de aanwezigen op het hart goed van deze reünie te genieten omdat het de laatste De serviceflat (links) verbonden met de nieuwbouw, gezien vanaf het dak van de keuken. Rechts het oude gebouw. De nieuwbouw van het bejaarden complex Ten Anker in Tholen is gereed en inmiddels in gebruik ge nomen. Velen zien nu met ge mengde gevoelens het afbreken van het oude gebouw tegemoet. Er is blijdschap om het nieuwe, maar zeker ook nostalgie naar het oude. Toch is sloop onontkoom baar en zeer nabij, want op maan dag 22 oktober om 15.00 u. wordt daarmee begonnen door het weg halen van de zo bekende en her kenbare klokketoren bij de oudbouw. Na het volbrengen van de eerste sloopwerkzaamheden is er een programma in de kerkzaal van het nieuwe gebouw. Tijdens deze bijeenkomst is er ondermeer de onthulling van een herinne ringssteen, die afkomstig is uit het oude Ten Anker. En dat brengt De klokketoren boven de ingang van het oude Ten Anker wordt maandag als eerste afgebroken als een stuk verleden in het heden. begin van de sloop van het oude verzorgingstehuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 15