Commissie bedrijfsleven bekeek schone bedrijven aan Veilingweg Budelpack schenkt Poortvliet 5000,- Derde alternatief rondweg Poortvliet 13 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 18 oktober 1990 MR zonwering Drankenhandel Rijnberg Loonbedrijf Den Engelsman De gemeentelijke commissie voor het bedrijfsleven heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan het bedrijventerrein aan de Veilingweg te St. Annaland. Vanaf de veiling aan de Langeweg tot en met trans portbedrijf Van 't Hof richting Oude Zeedijk werd kort kennis gemaakt met zeven ondernemingen. Veiling Autorijschool Van Popering Autobedrijf Hommel Transportbedrijf Van 't Hof Zeven ondernemingen veelal uit de St. Annalandse dorpskom gegroeid Aannemingsbedrijf Goedegebuure J. Elenbaas van het gelijknamige carrosseriebedrijf in Poortvliet presenteerde in de commissie voor het be drijfsleven een alternatief voor de rondweg bij Poort vliet. Elenbaas stelde dat de aanleg zover vooruitgeschoven is dat er wellicht voor het jaar 2000 geen nieuwe weg zal komen. Ter gelegenheid van het recent bezoek van het vol tallige college van gede puteerde staten heeft Budelpack 5000 gulden aan de inwoners van Poortvliet geschonken. Nieuwe kantine Riolering Zwakke ondergrond Hommel is dealer van Subaru. Hij heeft twee zoons in het bedrijf en daarnaast nog drie vaste krach ten. Voor het taxatiebedrijf, dat een contract heeft met het zieken fonds MZB, werken twee part timers. De commissie bekeek verder nog de werkplaats, het benzinestation en de wasplaats op het buiten terrein. In de sère-showroom van re aan de Bronsgeestweg(een zij weg van de Veilingweg) was het volgende doel van de commissie bedrijfsleven. Behalve de nieuwe eigenaar J.J. Elenbaas en zijn vrouw was ook oprichter Adr. Goedegebuure aanwezig. Het oor spronkelijke straatmakersbedrijf groeit. Maandag kwamen er 2 personeelsleden bij, waardoor het totaal op 10 medewerkers kwam. Verder werd een kleine laadschop aangeschaft. Er is heel veel werk, zo vertelde Elenbaas. Zijn bedrijf is huisaannemer voor de gemeen ten Halsteren en Dinteloord en bij het psychiatrisch ziekenhuis Vre derust. Ook voor de gemeente Oude Tonge wordt gewerkt, naast de gemeente Tholen. Elenbaas hield de commissie twee nieuwe ontwikkelingen voor. Ten eerste de vloeistofdichte bestratin gen met tegels van 40x40 cm. Vooral bij benzinestations worden die toegepast. Ten tweede is er pas een nieuw hulpmiddel gekomen: de uit Frankrijk afkomstige lockit waarmee zware tegels of trottoir banden door twee mensen gemak kelijker getransporteerd kunnen worden. Aannemingsbedrijf Goe degebuure verkoopt die apparaten ook in Zuid-West Nederland. Drankenhandel Rijnberg, even eens aan de Bronsgeestweg, zit in een modern, doelmatig gebouw met inpandige bedrijfswoning. Een grote verbetering ten opzichte van de drie pakhuizen in de Su- zannaweg. Het laden en lossen van de grote vrachtwagens kan in de nieuwbouw veel gemakkelijker gebeuren, zo vertelde dhr. M.L. In de werkplaats van MR bewondert de commissie bedrijfsleven een van kunststof profielen ver vaardigd raam. Het echtpaar Rijnberg runt het bedrijf met één personeelslid, maar in het drukke zomerseizoen is er een tijdelijke kracht bij. De administratie is geautomatiseerd. MR(Mosselman/Rijnberg) rollui ken, zonwering, kunststoffen ver telde dhr. W.J. Mosselman hoe in 1983 een begin werd gemaakt met het bedrijf. Door het faillissement van de Thoolse Beton Industrie in St. Maartensdijk kwam schoon zoon J.C. Rijnberg zonder werk en samen met Mosselman werd met zonwering begonnen. "De start was in een container, dus ge meentebestuur, kijk bij beginnen de bedrijven niet te krap, want je ziet wat er uit voortkomt", zo hield Mosselman de commissie voor. Hij heeft nu 6 mensen in dienst dankzij de fabricage van ramen en deuren van Deceuninck kunststoffen, een internationale Belgische onderneming met 1000 personeelsleden. Vorige maand werd in Houten een nieuwe Ne derlandse vestiging geopend. In ons land zijn er 29 fabrikanten die met Deceuninck raamprofielen werken. MR is dealer voor Tho len, St. Philipsland, Schouwen- Duiveland en Goeree- Overflakkee. Mosselman meldde kunststof ra men en deuren geleverd te hebben voor de renovatie van, 50 huizen naast een recente opdracht van 50.000 gulden zonwering in Rot terdam. "Op Tholen proberen we volop bij de gemeente, wo ningstichting Beter Wonen en het Wezen Armbestuur, maar we mo gen soms zelfs geen offerte uit brengen en dat is jammer", aldus Mosselman. Hij verzorgde wel de renovatie van het Groene Kruisge- bouw in St. Annaland en de kan tine met kleedlokalen van WHS. In de werkplaats werd de fabrica ge van ramen en deuren met be hulp van moderne machines aan de commissie getoond. Ook twee directieleden van Deceuninck ga ven de gasten nog een toelichting. Agrarisch loonbedrijf v.o.f. Den Engelsman neemt een groot deel van het bedrijventerrein aan de Veilingweg in beslag. In twee grote loodsen van 2200 m2 staan de tal rijke transportmiddelen en werk tuigen opgesteld, waaronder vier combines. Er zijn zeven mensen in vaste dienst, inclusief de directie. In het zaai- en oogstseizoen zijn er 4 tot 6 mensen extra nodig om al het landbouwwerk te kunnen uitvoeren. Den Engelsman was voorheen in de Tienhoven veel te krap be huisd. In 1980 werd de eerste De commissie bestond uit wet houder J. Versluijs(voorzitter), de raadsleden M. Dijke(SGP) en J.L. van Gorsel(VVD), C.G. Vis- ser(middenstand) uit Poortvliet, M.C.J. Kosten(landbouw) uit Oud-Vossemeer, P.K.M. Stou- ten(landbouw) uit Stavenisse, D.C. Kaashoek(FNV) uit St. Maartensdijk, J.J.P.A. Boulog- ne(CNV) uit St. Annaland, H. Zwikker(recreatie) uit Scherpenis- se, alsmede de ambtelijk secretaris mevr. H. Jansen uit Tholen. De meeste bedrijven aan de Vei lingweg zijn verplaatst uit de dorpskom, waar ze met ruimtege brek kampten of door de gemeen te werden aangekocht in het kader van bestemmingsplan Kom om er huizen terug te bouwen. De commissie bleek onder de in druk van de netheid van de bedrij ven. Des te groter was de tegenstelling met de situatie bij klusbedrijf Van Paassen, waar de commissieleden bezorgd naar ke ken. Men vroeg zich af, of het ge meentebestuur dat allemaal door laat gaan, terwijl omliggende be drijven er alles aan doen om er verzorgd uit te zien. In de mijnzaal van de veilingvere niging St. Annaland en omstreken werd het gezelschap ontvangen door voorzitter A.C. Wessels en directeur D.L. Hage. De voorzitter zette de activiteiten in de verschil lende seizoenen uiteen. Hij meld de onder meer, dat het nieuwe initatief voor het veilen van uien via de veiling Z.H.Z. te Baren- drecht naar tevredenheid ver loopt. Wekelijks wordt er ruim 60 ton verwerkt op die manier. De veiling heeft 7 personeelsleden in vaste dienst en in het aardap pelseizoen nog oproepkrachten. Voor de verwerking van droog bloemen worden er medewerkers van een uitzendbureau ingescha keld. De commissie maakte nog een rondgang, waarbij men in de loods bezig was met het sorteren van aardappelen voor een teler. De nieuwe machine voor kleinver- pakking, die inmiddels geïnstal leerd is, was niet in werking. Die wordt wel regelmatig gebruikt door aardappelhandel gebr. West dorp. De gasten zagen ook nog de ge volgen van de grote brand. Inmid dels is slopersbedrijf Jeroense begonnen met het afbreken van de gedeeltelijk beschadigde fust- loods. Constructiebedrijf R.J. Weggemans zorgt voor het herstel, inclusief het betonwerk. Over de nieuwbouw van de andere gebou wen was weinig meer bekend om dat de zaak nog niet rond is met de verzekering. Elke veertien da gen is er wel een vergadering van het bouwteam, waarbij de plan nen besproken worden. Enige stappen verder werd het be drijf van J.W. van Popering be zocht, bestaande uit vier pilaren: de autorijschool, het taxibedrijf, de wasplaats/werkplaats/auto shop en het Avia benzinestation met betaalpasjes 't Oudeland. Het echtpaar Van Popering runt het bedrijf, terwijl de zoons die elders in ploegendienst werken, een handje helpen. De schoondochter verzorgt de administratie. Bestemmingsplan Kom was in eer ste instantie verantwoordelijk voor de verhuizing van het bedrijf uit de dorpskom naar de Veiling weg. Van Popering heeft er geen spijt van gehad en na anderhalf jaar heeft hij contacten gelegd met de gemeente over uitbreiding. Tussen zijn bedrijf en de veiling is er nog grond beschikbaar. De eigenaar legde de commissie voor, dat de autorijschool onder behoorlijke druk van de militaire rijscholen staat. Het theorielokaal met alle apparatuur alsmede de mogelijkheden voor de opleiding autotechniek en opfriscursussen geven Van Popering echter een voorsprong. Begin volgend jaar begint een nieuwe rijopleiding, uniek voor Zeeland, aldus Van Popering. De grootste klant van het taxatie- bedrijf is de jachthaven, die veel ritten naar andere jachthavens in de omgeving oplevert. Ook zie- kenvervoer vormt een belangrijke taxiklant. De milieuvriendelijke, In de showroom van autobedrijf J. Hommel en Zn. werd het gezel schap ontvangen door dhr. Hom mel sr., die enkele grote lijnen van zijn bedrijf schetste. Het begin was aan de Voorstraat in de voor malige garage Kurvink(nu groen tewinkel Koos Hage). Later kwamen het pand er tegenover bij met een groot achterterrein aan de Weststraat. Midden in het dorp was toch niet ideaal. Het autobe drijf groeide er uit zijn jas en kwam twee jaar geleden naar de Veilingweg. "Een hele omwente ling", zo vertelde Hommel, "maar door de nieuwe, leuke op zet zijn de omzetten merkbaar toegenomen. In de showroom kun je veel beter auto's laten zien en presentatie verkoopt." loods met kantoor en bedrijfswo ning gebouwd, in 1987 volgde de tweede loods. Er is nog een groot middenterrein en nog een strook grond voor eventuele verdere uit breiding richting transportbedrijf Van 't Hof beschikbaar. Loonbedrijf Den Engelsman be schikt over apparatuur om vroege aardappelen met plastic af te dek ken. De commissie werd nog een grondontsmettingsmachine ge toond, voordat men naar het vol gende bedrijf liep. Het laatste bedrijf dat aan het einde van de wandeling langs de Veilingweg werd bezocht, was transportbedrijf J.H. van 't Hof. Deze onderneming betrok in sep tember 1984 de voormalige werk plaats van Cebeco landbouwmechanisatie, dat nog een paar maanden werd gebruikt door een containerbedrijf. Het pand aan de Noordstraat in de be bouwde kom was te krap gewor den. Bij aannemingsbedrijf Goedegebuure bekeek de commissie bedrijfsleven een nieuw hulpmiddel voor het verplaatsen van trottoirbanden e.d. Het vervoer van landbouwpro- dukten -aardappelen, uien, bloembollen en suikerbieten - was vroeger de hoofdmoot. Daarvan is vrijwel alleen het bollenvervoer nog over, zij het op veel kleinere schaal. Ook het transport van droogbloemen wordt verzorgd en in verband met de brand in de vei ling zijn er momenteel droogbloe men bij Van 't Hof opgeslagen. Het transport van stukgoed in de Benelux is momenteel het belang rijkste werk. Volgens Van 't Hof is er een ontwikkeling om naast het transport ook de opslag te verzor gen. In beperkte mate kan hij daar in voorzien, behalve in de winter, wanneer de 5 vrachtwa gencombines in de garage staan. Het wegvallen van de Europese grenzen in 1992 wordt door Van 't Hof niet met gejuich begroet. Hij vreest dat er met het verdwijnen van de grensdocumenten op drachten weg zullen vallen omdat hij het werk nu veelal krijgt via de kantoren die de grenspapieren re gelen. "Dan moeten we nieuwe mogelijkheden zoeken", liet Van 't Hof de Thoolse commissie be drijfsleven weten. Van drie uur tot half zes had men een indruk gekregen van de be drijvigheid aan de Veilingweg in St. Annaland. 's Avonds verga derde de commissie bedrijfsleven in het gemeentehuis te St. Maar tensdijk. De Thoolse commissie bedrijfsleven krijgt in het theorielokaal van autorijschool Van Popering een 'opfriscursus'. overdekte wasplaats en de autos hop verkeren nog in het beginsta dium. Daarentegen zit er volop perspectief in het benzinestation dankzij de vele contracten met be drijven en hun personeelsleden. Van Popering hield de commissie het gemak van dag en nacht tan ken voor: woensdagavond 23.55 uur had de laatste getankt en don derdagochtend 4.20 uur de eerste. Aannemingsbedrijf Goedegebuu- Rijnberg. Met de heftruck worden de pallets met kratten bier of li monade en dozen gedistilleerd vlot getransporteerd. Er is ook een ruim voorterrein, waardoor het mede gemakkelijker werken is. Rijnberg, die dealer van Oranje boom bier is, biedt horecabedrij ven en kantines van sportverenigingen en campings een compleet assortiment aan. "De verscheidenheid aan bieren neemt steeds toe", zo vertelde Rijnberg aan de commissie. "Vroeger had je donker en licht bier, nu is er teveel om op te noe men met buitenlandse en alcohol arme bieren." Na de symbolische overdracht aan commissaris der koningin dr. C. Boertien, volgde maandagmorgen de officiële overhandiging aan de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik. "Er zijn doelen en ideëen te over, maar we zullen de besteding goed overdenken en in nauw overleg met Budelpack de keuze bekend maken", zei de bur gemeester, die het gemeente bestuur in deze als doorgeefluik beschouwde. Hij noemde de bijdrage 'erg be langrijk voor de bevolking van Poortvliet'. "Het was ook een heel goed bezoek dat het provinci aal bestuur aan Budelpack bracht. Het voltallig college van gedeputeerde staten was aanwezig en dat komt niet zo vaak voor. De belangen en de groei van Budel pack werden daarmee on derstreept. De omzet bevindt zich nog steeds in een stijgende lijn en dat is een felicitatie waard. Met het aanbieden van 5000 gulden doet u iets terug voor het dorp", zei de burgemeester. Directeur E.Ph. Nieuwkerk droeg het bedrag in de vorm van een af druk van een bankbiljet van 100 gulden(waarvan hij er 50 echte be schikbaar stelde) over. Hij zag de besteding ruim: 'voor de gemeen te Tholên met een voorkeur voor Poortvliet'. "Het bezoek van de commissaris der koningin, die het gebouw van Budelpack destijds ook opende, hebben we zeer op prijs gesteld, zodat we het niet al leen bij woorden wilden laten", zei Nieuwkerk. Gezien het beslo ten karakter van het werkbezoek kon hij toen echter met de gift niet naar buiten komen. Daarom ge beurde dat maandag pas. Budelpack dient over een maand bij b en w een aanvraag in voor de bouw van een nieuwe kantine, uit breiding van het kantoor en een nieuw magazijn. Daarmee zal de beschikbare grond, die voor 75% bebouwd mag worden, uitgeput zijn. Daarom heeft de directie van het verpakkingsbedrijf al proef ballonnen opgelaten over ver plaatsing van i de rioolwaterzuiveringsinstallatie en uitbreiding van het industrieter rein aan een mogelijke noordelij ke rondweg. Behalve Budelpack heeft ook woninginrichting Bouman-Potter grond nodig voor uitbreiding. Burgemeester Van der Munnik liet weten, dat het college een noorde lijke rondweg afwijst, maar uit breiding van het Poortvlietse bedrijventerrein met bijna 10 ha zien b en w wel zitten. "Daar wer ken we al anderhalf jaar achter de f schermen aan", aldus de burge meester. In antwoord op de algemene be schouwingen van de gemeente raad hebben b en w meegedeeld, dat ze zich al uitvoerig beraden hebben over de voor- en nadelen van het noordelijk tracé voor de rondweg. "Onze conclusie is ver vat in een notitie die nog dit jaar aan de gemeenteraad zal worden gepresenteerd", aldus b en w. Het gemeentebestuur heeft daar bij te maken met het streekplan van de provincie waarin Tholen- stad als groeikern is aangewezen. Uitbreiding van het Poortvlietse industrieterrein met 10 ha voor plaatselijke bedrijven zou nog binnen de provinciale richtlijnen passen. Het college van g.s. kon zich daarvan tijdens het recente bezoek aan Budelpack ook ter plaatse overtuigen. De aanwezig heid van de rioolwaterzuiverings installatie vlakbij de bebouwing en de milieu-aspecten daar om heen, vormen daarbij tevens een punt van discussie. Gemeente, wa terschap en Budelpack overleggen in november verder over deze zaak. Burgemeester Van der Munnik reageerde positief op een plan van Budelpack om het pand van dhr. Tasma aan de Paasdijkstraat aan te kopen in verband met de bouw van een nieuwe kantine en aanleg van parkeerplaatsen bij Budel pack. B en W hebben zich bereid getoond daarvoor het bestem mingsplan te wijzigen via een zo genaamde artikel 19 procedure. De fam. Tasma is in Scherpenisse een ander pand aangeboden. Budelpack heeft bij b en w verder een verzoek ingediend om de erf- pachtsgrond waarop de bedrijfs hal met de farmaceutische afde ling is gebouwd, van de gemeente te kopen. Over de soort vloer ont stond destijds een conflict omdat de gemeente die open wilde hou den voor het oplossen van eventu ele calamiteiten. Voorschriften voor verwerking van farmaceuti sche artikelen schreven Budelpack een dichte vloer voor. De gemeen te daagde het Poortvlietse bedrijf voor de rechter waardoor Budel pack een borgsom van 75.000 gul den moest betalen als garantie voor eventuele herstelwerk aan de riolering. De directie hoopt dat hiermee met de koopsom rekening gehouden wordt, mede gezien de financiële steun voor riolering ten behoeve van een nieuw bedrijf in de Slabbecoornpolder. Nieuwkerk schreef de problemen toe 'aan de snelle expansie' van Budelpack, maar hij was vol goe de moed over het uit de weg rui men van die moeilijkheden. Burgemeester Van der Munnik be schouwde de rioleringszaak als een probleem uit het verleden. Bij het verdere overleg over de aan koop van de erfpachtsgrond en de uitbreidingsplannen van Budel pack wilde hij zich geen buil over deze zaak vallen. I "Dat is geen haalbare kaart. Ik vraag me dan ook af of het reëel is om te denken dat een rondweg noord voor die tijd wel te verwe zenlijken valt", zo belichtte hij het alternatief dat onlangs door een groepje van elf ondernemers uit Poortvliet is voorgesteld. Elen baas wil de Stoofstraat ontlasten door er éénrichtingverkeer in te voeren. Verkeer komend van Tho len zou de Paasdijkweg moeten nemen om via de Bram Groene- wegeweg af te slaan naar Scherpe nisse via de Bitterhoekseweg, Krokkeweg en Veerdijkseweg. Daar kan de route naar Sint- Maartensdijk vervolgd worden via de Provincialeweg. Elenbaas stel de voor om dit plan gelijktijdig uit te voeren met de verbreding van de weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland. "De kern Poort vliet kan daarmee ontlast worden". Wethouder J. Versluijs van econo mische zaken twijfelde aan de uit voerbaarheid van Elenbaas' voorstel: "Die weg die u voorstelt heeft een zwakke ondergrond. Dat is bekend. Voor zwaar verkeer is die niet geschikt". Elenbaas wees erop dat de overlast blijft bestaan als er geen rondweg wordt aange legd. Hij wees het voorstel van de elf ondernemers, die voor een rondweg Noord pleiten, af als niet haalbaar. Volgens M. Dijke (raadslid SGP) is hetalternatief van Elenbaas om het verkeer via de Krokkeweg te leiden levensge vaarlijk. "De ondergrond is slecht". Bovendien vond Dijke het geen goede zaak dat er twee va rianten voor de rondweg in Mid delburg worden gepresenteerd: "Daarmee verzwak je je stand punt". Wethouder Versluijs liet weten dat de gemeente de aanleg van de rondweg wil laten samen vallen met de geplande admi nistratieve ruilverkaveling in het blok Poortvliet-Scherpenisse. "Daarin kan alvast grond worden gereserveerd voor algemene doel einden. Via die ruilverkaveling heb je ook geen grond te onteige nen'. Elenbaas lichtte zijn voorstel nog eens toe: "Het is bedoeld als een 50% ontlasting van de Stoofstraat. Als de verruiming van de bocht bij Rinses is verwe zenlijkt, dan zie ik ten aanzien van de verkeersveiligheid geen problemen". Dijke noemde met name de bocht in de Veerweg, ten hoogte van de gebouwen van Meijer, een probleem. Groene leerlingenploeg. De stich ting gemeenschappelijke opleidings-activiteit groenvoorzie ning (GOA) heeft in Bergen op Zoom (één van de zes lidgemeen ten van de GOA) een leerlingen- ploeg ingesteld. Onder leiding van een leermeester worden de func ties vakkracht bosbouw/cultuur techniek en groenverzorger in de praktijk geleerd. E.Ph. Nieuwkerk(midden) overhandigt de 5000 gulden aan burgemeester H.A. van der Munnik. Links A.A. Nieuwkerk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13