Gemeente wil steunpunt voor jeugdwerk Rente moet TSG op de been houden Kinderopvang blinde vlek op Tholen Honderd leden NCVB Heipalen voor tandartspraktijk Gasflessen Dialect centraal Donderdag 18 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Coördinatrice Marleen Francke begint met zoeken gastouders: De 29-jarige Marleen Francke uit Kapelle is vrijdag benoemd tot coördinatrice van de Stichting Kinderopvang Tholen. Vanaf 1 november zal zij zich gaan bezighou den met het opzetten van een gastouderproject, (het bemiddelen en begeleiden van de opvang van kinderen van 0 tot 12 jaar in gastgezinnen). Volgend jaar zal zij gaan werken aan de groepsopvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar in een kinderdag verblijf. Schrijnend Sint-Philipsland Eenlingen Wethouder J. Versluijs bij heropening honk Jong Vosmaer in Vossenkuil: Met het opblazen van een ballon heeft wethouder J. Versluijs de stichting Jong Vosmaer symbolisch nieuw leven ingeblazen. Zaterdagmorgen nam de jeugdvere niging het vernieuwde jeugdhonk op de zolder van de Vossenkuil in Oud-Vossemeer in gebruik. Versluijs zei bij die gelegenheid dat het gemeentebestuur overweegt om een ondersteuningspunt voor het jeugdwerk in te stellen. Disco-avonden De bestuurscommissie van de Thoolse scholenge meenschap (TSG) heeft een beroep gedaan op de ge meente Tholen om een oplossing te vinden voor de tekorten die zijn ontstaan in de exploitatie van de school. Ander beleid Reserves Glad ijs Gratis Tot 1 januari besteedt de coördi natrice 40 uur aan de kinderop vang, daarna wordt het een dienstverband van 20 uur. Mar leen Francke is al vanaf haar 18de actief in de kinderopvang. In Goes werd ze vrijwilligster op het kinderdagverblijf, startte een ge richte opleiding MBO Inrichtings werk, werd assistent-leidster. Deze part-time functie werd omgezet in een full-time betrekking. Van assistent-leidster werd ze leidster. In 1988 rondde ze de studie HBO Inrichtingswerk in Middelburg af. De laatste drie jaar werd ook in Goes en omstreken vorm gegeven aan gastouderprojecten. Francke: 'Deze baan op Tholen biedt voor mij een nieuwe uitda ging: je moet vanaf de grond be ginnen. Het coördineren en leiding geven spreekt me erg aan. Ik ben bekend met alle vormen van kinderopvang: dat is belang rijk voor ouders die een aantal keuzemogelijkheden krijgen". Volgens Francke is de behoefte aan kinderopvang groot. In Goes is de opvang gegroeid van 1 naar 3 dagverblijven waar in totaal 6 groepen kinderen begeleid wor den. In iedere kern van de ge meente is intussen een dependan ce gevestigd. "De gemeenten krij gen nu de kans om kinderopvang op te zetten door het geld dat door het rijk is beschikbaar gesteld. Het is in een stroomver snelling terechtgekomen. Er zijn nog veel blinde vlekken in Zee land waar de behoefte groot is. Ook op Tholen". De stichting is op zoek naar een kantoorruimte in het stadje Tholen. Via folders en posters wil de stichting zich be kend maken. "Daarmee kunnen we dan naar de wachtkamers van artsen, bibliotheken en kruisvere nigingen. Verder is het van belang om een goed werkprogram ma te ontwikkelen; een gedegen vragenlijst voor gastouders om een verantwoorde koppeling te maken met de behoefte aan op vang". Francke is overigens geen onbekende op Tholen; de familie van haar moederskant - Rogge band - woont er. Voor de vacature van coördina- tor/trice hadden zich volgens de Stichtingsvoorzitter P. van der Wal uit Sint-Annaland zo'n 40 kandidaten aangemeld. De stich ting is in augustus opgericht en bestaat verder uit secretaris me vrouw J. Louwerse uit Tholen, penningmeester P. Delahaye uit Scherpenisse en T. Rippen, alge meen adjunct, uit Tholen. De huisvesting voor de coördinatrice is nog niet rond. Naast een kan toorruimte wil de stichting het kinderdagverblijf ook in Tholen verwezenlijken. Van der Wal: "In principe willen we in Tholen star ten. Tholen vervult een sluisfunc- tie voor mensen die het eiland afgaan om te werken of te stude ren. Gezien de uitslagen van de enquête hebben we daar de meeste kans van slagen". Van der Wal wijst erop dat het gastouderpro ject niet aan een plaats is gebon den. "Dat kan in elke kern worden opgezet". Volgens de voorzitter gaat het er nu om vol doende plaatsen te scheppen om voor subsidie in aanmerking te komen. "Als we in Tholen gestart zijn en er blijkt ook duidelijk be hoefte aan kinderopvang elders, dan is het mogelijk orri met de pendances te werken". De commissie sociaal-cultureel werk van de gemeente Tholen boog zich vorige week ook over de kinderopvang op Tholen. De commissie besprak het pre-advies van het college aan de raad over het subsidiëren van de stichting Kinderopvang Tholen. De bijdra ge die ouders moeten gaan betalen aan de kinderopvang is afhanke lijk van het inkomen. Door dit be ginsel toe te passen kunnen er volgens het college financiële be lemmeringen worden weggeno men. Commissielid P. Geuze noemde dit een 'heel belangrijk element' in de kinderopvang. "De gemeente moet alleen bijspringen in schrijnende situaties. Verder moet het zoveel mogelijk finan cieel door de ouders gedragen worden". Wethouder J. Versluijs antwoordde dat er een duidelijke inzage komt van de kostenpost ouderbijdrage wanneer de ge meente een verordening voor de kinderopvang krijgt vast te stel len. "Het gaat nu om het doorsluizen van rijksmiddelen naar de stichting. Niet alleen voor de resterende maanden, maar ook voor volgend jaar. Het is nog niet gezegd of de gemeente bij moet spijkeren en zo ja hoeveel". Ver sluijs legde uit dat er voor de 28 kindplaatsen 5000 gulden (per plaats) beschikbaar is. Hoe een en ander financieel uit gaat pakken is volgens de wethouder niet hele maal te overzien: "Je kan niet bo gen op ervaring. Dat moet afgewacht worden". Geuze ha merde erop dat ouders bijdragen in de kosten: "Kinderopvang kan voor een aantal mensen betekenen dat er een dubbel salaris op de plank komt". Mevrouw A. van de Sande-Sinke vroeg zich af wat er gebeurt wan neer de belangstelling van bedrij ven - die kindplaatsen kunnen kopen - tegenvalt. Versluijs ant woordde dat er - in algemene zin - wel belangstelling vanuit het be drijfsleven was getoond toen be kend werd dat er kinderopvang op Tholen in de pen zat, maar dat toen de voorwaarden om een kindplaats te huren niet bekend waren. "Later is er bij de gemeen te gevraagd hoever we ermee ston den". Het voornemen van de stichting om naast de coördinatri ce ook een directeur/trice aan te stellen vindt het college voorals- Coördinatrice Marleen Francke van de kinderopvang Tholen. nog wat hoog gegrepen. Versluijs wilde dat de stichting daarin zich wat voorzichtiger opstelt. "Zeker wanneer de huur van kindplaat sen tegenvalt". J.H. Kers wilde weten hoe de verhouding gemeente-stichting komt te liggen. Versluijs stelde dat het niet de be doeling is om als subsidiegever zitting te nemen in het bestuur. Wel is het van belang goed overleg te voeren. Eisen van deugdelijk heid worden door de gemeente voor 31 december dit jaar in een verordening vastgesteld. In deze verordening heeft Geuze niet veel vertrouwen: Hij kwalificeerde het als een 'papieren tijger' en pleitte voor meer invloed van de gemeen te in het reilen en zeilen van de stichting. Het college van burgemeester en wethouders van Sint-Philipsland zal een voorstel aan de raad doen om 15.000 gulden ter beschikking te stellen aan de gemeente Tholen. Dit geldt voor de 3 opvangplaat sen die Sint-Philipsland heeft toe gewezen gekregen. De 15 mille is een bijdrage in de exploitatie. Het geld ontvangt de gemeente Flup- land in het kader van de stimule ringsmaatregel Kinderopvang. "Voor 1991 zullen in overleg met de stichting nog nadere afspraken gemaakt moeten worden over de wijze van subsidiëren", aldus het college. In de grote zaal van Meulvliet in Tholen kwamen ongeveer 250 vrouwen en enkele heren bijeen voor de jaarlijkse streekvergade- ring van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Deze keer had de afdeling Tholen de organisatie en het bestuur had als spreker drs. L. Wiillschleger, Ned. Herv. predi kant in 's Gravenhage, uitgeno digd. Dominee Wüllschleger die 8 jaar geleden Tholen (zijn eerste standplaats) verliet, werd samen met de ander aanwezigen verwel komd door mevr. J.P. Deurloo- van der Velde, vice-presidente van de afdeling Tholen. Er waren dames uit Oostdijk, Waarde, Krabbendijke, Yerseke, Anna Jacoba polder, Poortvliet en Tholen, terwijl ook mevr. A. Geluk-van Splunter als rayon con tactvrouw aanwezig was. Na het openingsgebed werden en kele liederen van psalm 95 gezon gen, begeleid door de organiste van de vereniging mevr. A. Rog geband. Zij begeleidde ook het NCVB- koor dat onder leiding staat van D. Letzer. Het koor zong enkele vaderlandse liedjes, het al enkele malen eerder vertolkte 'Lead Me Lord' en een vrolijk Annie M.G. Schmidt-nummer, terwijl er solo's waren van de dames Steketee- Geelhoed en Quist-Kole. De spreker had als thema gekozen 'Gemeente zijn in deze geseculari seerde (verwereldlijkte) tijd. 'Bezig zijn met het gemeente zijn, dat moet iets zijn wat ons als christenen bezig houdt. Helaas wordt geloven steeds meer een privé-zaak. De ontkerkelijking neemt heel hard toe, cijfers uit b.v. Aan de Westpoort in St. Maar tensdijk zijn gisteren de heipalen voor de tandartsenpraktijk Vos en Wouters de grond in gegaan. Bouwbedrijf Hans Weggemans uit Scherpenisse voert het karwei uit naar een ontwerp van architect Joossen uit Roosendaal. Visser uit Poortvliet verzorgt het installatie- werk. Volgens het bestek zijn er 70 werkdagen voor dit project gep land. Tandarts Vos en Wouters heeft al negen jaar een praktijk in het Groene Kruisgebouw, maar krijgt volgend voorjaar een eigen vesti ging waar men dagelijks van maandag tot en met zaterdag aan wezig zal zijn. Er komt splinternieuwe appara tuur die aan de nieuwste milieu- eisen voldoet. Tandarts Wouters wil dat mede naar aanleiding van discussies in de gemeenteraad be nadrukken. In zijn praktijk aan de Kaay in Tholen is onlangs een apparaat geplaatst die kwikafval die anders de riolering in zou gaan, voor 99% uitfiltert. Twee keer per jaar wordt dat apparaat verwisseld. Tandarts Wouters ver wacht, dat de voorziening die nu nog op basis van vrijwilligheid ge troffen wordt, verplicht wordt gesteld. Daarnaast heeft hij nog een milieubox voor andere afval, zoals van röntgenfoto's. Den Haag laten zien dat er in 1962 nog 192.000 mensen waren aan gesloten bij de kerk, nu nog 50.000. En het ergste is dat de stad dan wel koploper mag zijn, maar juist die koplopers worden ge volgd. Dat bewijzen ook de cijfers onder de CDA-kiezers, weinig mensen zien meer iets in die C', aldus ds. Wüllschleger. 'Wij moeten dus als christenen de naam van God zoveel mogelijk noemen, dus niet binnen ons prive-leven houden. Het kerk zijn zoals we het nu weer beleven was ook in de tijd van de eerste brief van Petrus al aan de orde. De eer ste christenen waren ook eenlin gen, zij moesten lijden. En met lijden wordt niet bedoeld gevan gen zitten, of martelingen onder gaan, maar veel meer lijden in de vorm van laster, niet als volwaar dig beschouwd worden. Ook toen werden de christenen als 'anders' beschouwd, een minder heid. Dat begrip minderheid komt ook nu weer aan de orde. Want b.v. in het openbare leven gaat de ontchristelijking zeer snel. Wellicht denkt u dat het op het platteland gelukkig nog beter gaat, maar ook hier gaat het pro ces snel door. Weer vergelijk ik de situatie in de dagen van Petrus. De christen moet opvallen door de levenswandel, dus niet alleen christen heten, maar ook zijn. Welke roeping ligt er in dit geval bij de Gemeente, wat is er belang rijk? Gelukkig merk ik op', aldus ds. Wüllschleger, 'dat de jeugd zich niet meer zo afzet als zij en kele jaren geleden deed, ze wor den meer bijbel-vriendelijk. Om deze mensen op te vangen, kunnen we ook weer terecht bij de apostel Petrus. Hij zegt namelijk: wordt geroepen tot een heilig leven, daar moet uw omgeving het aan merken. Als woorden niet werken dan moeten uw daden op vallen, weldoen, dat is de roeping. Je christen-zijn moet in alles blij ken, op de werkvloer, je houding ten opzichte van de overheid, in relaties in elkaar aanvaarden. Moet je dan alleen christen zijn in uiterlijke dingen? Dus in actie, of moet je zoals anderen zeggen, christen zijn voor jezelf persoon lijk. Ik denk dat je deze twee din gen niet uit elkaar moet halen. Je moet christen zijn, héél dicht bij God, maar midden in het leven', besloot de predikant. Na de pauze werden door de gast van deze avond een aantal vragen uit de zaal beantwoord. De afdeling Tholen, die deze avond haar honderdste lid in de persoon van mevrouw E. Boer- van Tiggele mocht begroeten, had als ontspanning een bewerkte ver sie van het aloude Piggelmee op het programma staan. Het verhaal van de bekende dwerg met zijn ontevreden vrouwtje, speciaal voor de NCVB bewerkt door me vrouw A. Boxhoorn, werd rea listisch uitgebeeld door de dames Quist en Hage, terwijl de spreekstem van mevrouw Otte- vanger was. De medewerkenden aan de geslaagde vergadering werden aan het eind van de avond met een bloemetje beloond. Belangstelling van de Oud-Vossemeerse jeugd tijdens de heropening van het jeugdhonk op de zolder van het dorpshuis. Rechts voor zitter A.A. van Westen van Jong Vosmaer. De wethouder noemde het posi tief, dat Jong Vosmaer de zaken weer opgepakt heeft en dat er af spraken zijn gemaakt over de acti viteiten en men de jeugd van Oud-Vossemeer zo tegemoet wil treden in en stukje belangenbe hartiging en vrijetijdsbesteding. "De zelfwerkzaamheid is al 'n te ken dat u 't serieus gaat menen." Hij stak niet onder stoelen of banken dat het open jeugdwerk op Tholen momenteel in het slop zit. Er zijn slechts twee open jeugdverenigingen actief in de ge meente (in Oud-Vossemeer en Sta- venisse). Tot 1988 was het gemeentelijk beleid gericht op het treffen van voorzieningen, na de presentatie van de nota 'Naar een geïntegreerd jeugdbeleid' richtte men zich meer op een probleem gerichte benadering. "We moeten constateren dat dat te eng is geweest en herziening vraagt," bekende Versluijs. Een ondersteuningspunt, om het open jeugdwerk te coördineren, is vol gens de wethouder nodig om dat jeugdwerk te behouden. Hij sprak zijn waardering uit voor het vrij willigerswerk en de begeleiding. "Daarmee staat of valt het open jeugdwerk." De wethouder hoop te daarvoor meer belangstellen den te vinden, omdat de gemeente open jeugdwerk in elke woonkern nastreeft. Voorzitter A.A. van Westen van Jong Vosmaer zei dat nog niet alle werkzaamheden achter de rug zijn, maar dat de jeugd er hard aan werkt. Die stak al heel wat avondjes in de verbouwing van het honk. Van Westen bedankte iedereen die een steentje had bij gedragen, alsook de bedrijven en middenstanders die een bijdrage leverden. Jeugdvoorzitter Johan Bosters betrok in zijn dankwoord ook de beheerscommissie van de Vossenkuil en de gemeente. Het jeugdhonk heeft een verlaagd plafond gekregen van een raam werk met daarachter zwart folie. De huiskamer, spelletjeskamer en Jeugdvoorzitter Johan Bosters (links) van Jong Vosmaer kijkt toe hoe wethouder J. Versluijs de zojuist opgeblazen ballon dicht knoopt, waarmee het vernieuwde jeugdhonk in de Vossenkuil of ficieel is geopend. barruimte zijn in grijs, blauw en roze geschilderd. De draaitafel voor de muziek is eveneens opge knapt en er zijn leidingen en stop contacten aangelegd om in de toe komst disco-avonden te kunnen houden. Overigens moet, aldus Van Westen, nog wel wat aan de stroomvoorziening in het dorps huis worden gedaan. "Als er veel activiteiten tegelijk zijn, valt de stroom soms uit. En dat terwijl ook de steunzender voor politie en brandweer in het gebouw zit." Na de heropening ging een grand bazar van start, met verschillende activiteiten. De belangstelling daarvoor viel zaterdagmiddag wat tegen, het mooie weer weerhield kennelijk velen ervan om een kijk je te komen nemen. Jong Vosmaer organiseert weke lijks activiteiten, op vrijdagavond van zeven tot elf uur. Tussen de 25 en 40 jongeren bezoeken de jeugdclub, zij variëren in leeftijd van 12 tot 22 jaar. Bram en Lian- ne van Westen en Margo Hendrik- se zorgen voor de begeleiding en bemannen de bar, waar uitslui tend frisdrank wordt geschonken. De jeugdclub zou graag weer op de woensdagmiddag activiteiten opstarten voor de kleinere jeugd, maar daarvoor zijn eerst vrijwilli gers nodig. Morgen (vrijdag) om half acht organiseert Jong Vosmaer in de Vossenkuil een filmavond en volgende week vrij dag is er een soosavond waarop allerlei spelletjes gedaan kunnen worden. Verschillende gebouwen en daling leerlingen kostbaar De TSG wijdt dat aan de sprei ding van de schoolgebouwen in het eerste fusiejaar over 4 plaat sen, daarna over 3. Verder liepen de rijks vergoedingen terug omdat het aantal leerlingen daalde. (Op 1 augustus 1986 telde de TSG 608 leerlingen, op 1 september 1989 slechts 398. Dit heeft volgens de commissie geleid tot tekorten in de exploitatie in de jaren 1986, 1987 en 1988 (respectievelijk bijna 2500 gulden, ruim 10.000 gulden en bijna 34.500 gulden). De jaar lijkse tekorten doen zich voor op de onderdelen bibliotheek, repa ratie/onderhoud inventaris, au- dio-visuele hulpmiddelen, kosten personeelsvoorzieningen, reis- en verblijfkosten en kosten van be heer/administratie. Een totaalbe drag van 12.800 gulden. De verschillende gebouwen zijn vol gens de bestuurscommissie de grote boosdoeners: de bibliotheek bijvoorbeeld moet op twee plaat sen worden ingericht, veel van de inventaris is dubbel, er zijn dub bele abonnementen nodig. Sommige posten zijn echter niet het gevolg van de spreiding van de schoolgebouwen. Een extra ver goeding voor meerkosten perso neelsvoorzieningen vindt het college niet aanvaardbaar. De ei gen bijdrage van de school aan de bedrijfsgezondheidszorg van 1000 gulden blijft voor rekening van de TSG. Dat heeft het college inmid dels met de TSG afgesproken. Ook de kosten voor reis- en ver blijfkosten heeft volgens het colle ge niets te maken met de spreiding van de schoolgebouwen. Vergele ken met de basisscholen nemen ook daar de budgetten af wanneer het leerlingenaantal daalt. De scholen moeten rekening houden met het feit dat er dan minder te besteden is: de kosten moeten bin nen de normvergoedingen blijven. Zou de school op één plek gehuis vest zijn, dan blijven er tekorten wanneer er geen ander beleid wordt gevoerd. Het college acht een jaarlijkse overschrijding van ruim 9000 gul den redelijk en te verdedigen. Dit biedt evenwel nog geen oplossing voor de periode augustus 1986 tot en met december 1989. Vanaf die datum beschikt de TSG over ruim 248.000 gulden aan reserves (waarin een negatieve reserve van ruim 39.000 gulden van het be drag per leerling). In de gemeente lijke boekhouding is per 1 januari van dit jaar 21.500 gulden aan reserves opgenomen. Om tot dekking van de structurele tekorten te komen, wordt gedacht aan het vergoeden van de rente. Dit gebeurde in het verleden niet omdat de school 'grote bedragen te vorderen had van het ministe rie'. Nu uitgaven en inkomsten ge lijk lopen, vindt er wel belegging bij de gemeente plaats. 'Een ver goeding van rente is dan ook niet onredelijk', zo schrijft het college. B en W vinden het billijk om rente voor het eigen schoolfonds (door ouders bijeengebracht geld) ook toe te rekenen aan het beleggings fonds. Het college acht het niet meer dan normaal dat ook het be drag van de spaarrekening naar de gemeente komt, inclusief de rente van dit jaar. Voor 1990 zou dat een renteopbrengst van 6284 gul den betekenen (7%). Dat is echter nog onvoldoende om het tekort te dekken. Over de reserves van 158.000,gulden zou een rente- toerekening plaats kunnen vin den. Het bestuur zou dan aan kunnen wenden voor het exploitatie-tekort, maar is vrij om het te besteden. Ook de toeken ning van de rente over de inventa ris is niet bezwaarlijk, zo vindt het college. De rente over de reserves komt uit op ruim 11.000 gulden., voldoende om het tekort te dek ken. Het negatieve saldo per 1 ja nuari is dan nog niet weggewerkt. Voor 1990 en 1991 is een begro tingswijziging nodig voor de ren tevergoeding, namelijk ten laste van de post onvoorzien. De commissie welzijn en onder wijs ging accoord met dit voorstel al maakte I.C. Moerland (P.v.d.A.) enig voorbehoud omdat hij de stukken te laat had ontvangen. P. van Belzen (RPF/GPV) vond het een moeilijk geval. Hij vroeg zich af waarom de school het eigen fonds niet in eigen beheer kon houden. Van Belzen wees erop, dat dit gevolgen kan hebben voor de openbare basisscholen. "Bege ven we ons niet op verschrikkelijk glad ijs?". Moerland vond dat de gemeente een datum moet stellen wanneer de financiering komt. Hij merkte op, dat er meer scholen op ver schillende plekken gehuisvest zijn. "Daar wordt niet op gereageerd als ze zo'n verzoek indienen". Volgens wethouder J. Versluijs van onderwijs schiet de gemeente er niks bij in. "Het eigen fonds heeft baat bij de meest voordelige rente". De normen voor de basis scholen zijn volgens Versluijs vastgesteld, bij het voortgezette onderwijs niet. "Ook het bijzon der voortgezet onderwijs kan met zijn reserves naar de bank". Ver sluijs merkte op, dat tekorten bij een gemeenteschool al jaren wor den aangevuld uit de algemene middelen. "Die situatie deed zich in het voortgezet onderwijs niet voor". Volgens Van Belzen zal het enige verlichting geven, maar geen definitieve oplossing brengen. "Het is een doekje voor het bloe den wanneer het leerlingental steeds verder terugloopt". Moer land stelde voor om het later op nieuw onder de loep te nemen wanneer er een andere manier van financiering is ingevoerd. VERVOLG VAIM PAG. 1 vert: "Dat is niet zo. Een lege fles is nooit helemaal leeg. Als je er mee schudt, komt er altijd nog wel wat uit. Bij sterke verhitting kan dat kleine restje toch voor problemen zorgen". Als de flessen elke vijf jaar gekeurd worden door het stoomwezen is er volgens de brandweercommandant niets aan de hand. "Bij zo'n keuring wordt bijvoorbeeld gekeken naar de roestvorming binnenin de fles. Is dat te veel dan wordt hij afge keurd". (Het keuringsstempel mag 10 jaar oud zijn). Het gaat om oude flessen die mensen jaren geleden hebben opgeborgen op zolder of in de schuur. De groot scheepse inzameling die door de brandweer in de regio wordt ge voerd gaat gepaard met voorlich ting. "De actie is mede bedoeld om mensen bewust te maken van het gebruik van gas, de gevaren die het kan opleveren en hoe je er goed mee om kan gaan". De brandweer heeft allerlei tips voor- De dialectliefhebbers, van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek kunnen zaterdag 20 oktober in Kapelle hun hart opha len bij de Zeeuwse Dialectdag 1990. Dan worden ze om half tien in De Vroone verwacht voor de koffie met bolus, waarna het huis houdelijk deel wordt afgewerkt met daarna een lezing door dr. J.B. Berns over Zeeuwse dialecten en de Zeeuwse dialectologie. Ver der treedt de Schouwse zangeres Elvira Vos op en na de lunch is er een eenakter in dialect van de to neelgroep 'Ad Hoe' uit Hein- kenszand. Ad Leydekkers presenteert Schouwse klanken en Ed Steyns vertelt een kort verhaal. De dag zal zo als elk jaar, weer zingend worden besloten door de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. handen hoe in de caravan, het tuinhuisje, op de boot en in de tent omgesprongen moet worden met deze flessen en tankjes. Voor al op campings wordt veel gebruik gemaakt van gastanks. "Bij cara vans staan die meestal op de dis sel. We zien nogal eens dat de aansluiting niet deugt. Dat er geen drukregelaar tussen zit of er geen goede klemmetjes zijn ge bruikt". Het is de bedoeling dat de brandweer volgend jaar de campings gaat bezoeken om hier voor aandacht te vragen. Op Westerschouwen is dit reeds gedaan. De opgehaalde gasflessen worden door Shell onder handen geno men. Het afleveren van de oude flessen en tanks is gratis. Steen- poorte benadrukt evenwel dat er zaterdag geen statiegeld voor wordt gegeven. Na het bekend worden van de actie vorige week werden er reeds twee flessen bij de brandweerkazerne van Stavenisse voor de deur gezet. Mensen die zaterdag hun flessen niet zelf dur ven te vervoeren kunnen bellen naar de kazerne in Tholen (01660 - 3800). "Maar we gaan ervan uit dat mensen die er vanaf willen ze zelf komen brengen". De kazernes zijn gevestigd in Tholen aan de Ten Ankerweg, in Sint-Annaland aan de Bierensstraat, in Stavenisse aan de Julianastraat, in Sint- Maartensdijk aan de Oostsingel en in Sint-Philipsland aan de Schoolstraat. Een firma uit Ber gen op Zoom haalt de flessen van af 12.00 uur op. Shell zorgt voor een veilige vernietiging van de flessen of zorgt ervoor dat ze - in dien mogelijk - geschikt worden gemaakt voor hergebruik. In de handel is het gebruikelijk dat lege flessen omgeruild worden voor nieuwe. Bij de aanschaf van de eerste fles wordt dan 35 gulden statiegeld in rekening gebracht. Door het omruilsysteem toe te passen controleert de leverancier de gasflessen regelmatig. Het sta tiegeldprincipe is echter verlaten. De handel heeft zelf ook wel eens inzamelacties ondernomen. Daar bij werd vijf gulden per fles gebo den om de oude flessen terug te nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11