Oude sentimenten steken kop op anne Geen verrassingen bij ploegkampioenschap St.Philipsland en St.Annaland voeren onder Z.-Afrikaanse vlag Nipte nederlaag Thoolse damclub 0 HOORTOESTELLEN Commissie bespreekt nota Landbouw Tholen 2000 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 18 oktober 1990 Af en toe steken ze de kop op. De oude sentimenten in de verhouding landarbeider- boer. Dat gebeurde onder meer tijdens de vergadering van de commissie voor het bedrijfsleven, waar de reactie van het college werd besproken op de landbouwnota 2000, ingediend door de Thoolse boeren. Niet verantwoordelijk t-ss e Mini-campings m AUDICIENS Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. In 1968 en 1969 voeren in Zuid-Afrika twee motorschepen met de voor onze regio bekende namen Sint-Annaland en Sint-Philipsland. De schepen werden in Neder land gebouwd en in 1968 verkocht aan de Cape Natal Line (Pty) Ltd. te Kaapstad. Die verkocht ze een jaar later aan de Suid-Afrikaanse Skeepvaart Lijne, waarna beide schepen een andere naam kregen. Stoomschepen Poortvliet Geluidsbelasting in Stoofstraat van Poortvliet PTT Post bouwt voorsorteercentrum wielrennen De Bidon in Limburg korfbal Emergo wint Onnodig verlies paardensport Mariska Vermaas foutloos bij de groene finale Namens de vakbeweging FNV je toch dingen gezamenlijk doen stelde D. Kaashoek dat de land- We hebben vroeger al zoveel pro bouworganisaties verzuimd heb- blemen gehad", ben om de vakbeweging te betrekken bij het opstellen van de nota waarin voor de gemeente een stimulerende rol is weggelegd. "Tegenwoordig wordt op allerlei terrein overleg gepleegd. Maar hier missen we de vakbond". Kaashoek was het ook niet eens met het voorstel in de landbouw nota om meer 'dierlijke produk- tiebedrijven' (varkens, kippen en vee) naar Tholen te halen. "Daar moet de gemeente niet op ingaan. Er is al overproduktie". Hij herin nerde aan de rooipremies voor boomgaarden om aan te geven dat er in de tuinbouw en fruitteelt geen toekomst zit. De glastuin bouw kan volgens Kaashoek niet concurrerend zijn zoals de werk groep 'landbouw Tholen 2000' in de nota stelt. "Het rapport is de vader van de gedachte geweest", zo concludeerde Kaashoek. M.C.J. Kosten, namens de land bouw in de commissie, vond het een 'vervelende' opmerking van Kaashoek om te stellen dat de vakbonden niet bij het overleg zouden zijn betrokken. 'Mn de districtsraad zijn 4 werkgeversver tegenwoordigers. De vakbonds vertegenwoordigers waren nooit aanwezig. We hebben helaas de er varing dat ze altijd verstek laten gaan". Kaashoek vond het toch niet goed te praten dat er geen vakbondsver tegenwoordigers bij het overleg betrokken waren: "In 1990 moet De meeste leden konden zich overigens wel vinden in de voor- stellen van het college, dat ervan uitgaat dat de gemeente slechts beperkte mogelijkheden heeft 'om wezenlijke verbetering in de agrarische structuur tot stand te brengen'. De gemeentelijke over heid kan wel een stimulerende rol spelen maar niet verantwoordelijk worden gesteld voor de problemen waarin deze sector is beland (over produktie, milieubelasting). Verte genwoordigers van de landbouw in de commissie uitten kritiek op het commentaar van het college. P.M. Stouten vond het niet juist dat de landbouw wordt omschre ven als een sector die in de toe komst weinig of geen nieuwe arbeidsplaatsen oplevert. Hij vreest dat het onthouden van steun aan het glastuinbouwpro- ject ook (negatieve) gevolgen zal hebben voor de (indirecte) promo tie van deze branche. Het aan scherpen van de vestigingsvoorwaarden en de hin derwet voor veehouderijen, varkens- en kippenmesterijen, waar het college van uit gaat, zou volgens Stouten ook moeten rij men met het ('ruim') toepassen van de hinderwet in de bedrijfs verzamelgebouwen. J.L. van Gor- sel pleitte voor een premieregeling voor de glastuinbouwsector. Hij wil dat de gemeente zitting neemt in een stichting die dergelijke vestigingen voorbereidt. Het voorstel om premie toe te kennen voor tuinbouwbedrijven werd on dersteund door Kosten, Stouten en wethouder J. Versluijs. Veel tijd werd besteed aan de discussie over de toekomst van de zoge naamde geïntegreerde landbouw, (het doelmatiger gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunst mest). Volgens het- collega is de markt er nog niet rijp voor: de consument wil er niet meer voor betalen terwijl het kostenverho gend werkt. Volgens Kosten hoeft deze methode helemaal niet duur der te zijn. "Alleen biologisch- dynamische produkten zijn duur der". Ook van Gorsel bestreed dat het kostenverhogend werkt. Hij vond dat het college een denkfout maakt door te stellen dat de hoge re arbeidskosten in dit type land bouw doorberekend worden aan de consument. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij dp Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'nsvrijbli|- vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niks en levert heel wat op. Advertentie I.M. H. Zwikker (namens de gezamen lijke campinghouders) vond dat het bedrijfsleven niet teveel moet vragen aan de overheid. Zo stelde hij dat de overheid het kamperen bij de boer niet met subsidies in stand moet houden 'terwijl cam pings alles zelf moeten betalen'. Zwikker merkte op dat er weinig aanbod is van klanten voor de mini-campings. J. Boulogne (vak bond CNV) vond dat de land bouw veel vraagt van de gemeen te. "Deze sector moet tot produktie-afspraken komen. Er is best een boterham in te verdienen zonder dat eij hard voor gewerkt hoeft te worden". Wethouder Versluijs legde uit dat het aanscherpen van vestigings voorwaarden voor veehouderijen nodig is om conflicten in de buurt van een woongebied te voorko men. Glastuinbouw is volgens Versluijs wel degelijk concurre rend ten opzichte van andere ge bieden in Nederland. Door deze bedrijven te concentreren kan er geprofiteerd worden van energie maatregelen die de Delta Nutsbe drijven willen invoeren. De premieregeling is bedoeld om 'werkgelegenheid van enige om vang' te scheppen. "Noem mij maar agrarische bedrijven waar minimaal 5 arbeidsplaatsen ont staan". Ko Brooymans sleutelt nog wat aan zijn ploeg tijdens de ploegwedstrijd van de PJZ Tholen/Sint-Philipsland. Op de achtergrond is Matthé van Tilbeurgh in de weer. Geen dertien, maar slechts zeven deelnemers trok de ploeg wedstrijd, die zaterdag door de PJZ Tholen/Sint-Philipsland werd georganiseerd. Matthé van Tilbeurgh en Piet Ooms, beiden onlangs derde tijdens de nationale titelstrijd in Zeewolde, versloegen de concurrentie met ruime voor sprong. Zij prolongeerden daar mee hun Thoolse titel. De wedstrijd werd afgewerkt in de Langeweg te Oud-Vossemeer, niet op stoppelland zoals de bedoeling was, maar op aardappelland van de heer Friderichs. De wegblijvers h-adden waarschijnlijk andere be zigheden op hun bedrijf, óf ze hadden onvoldoende kunnen oefenen. "Trainen is een nood zaak," aldus jury-voorzitter C.P. de Rijke. Hij vond de geleverde prestaties van de deelnemers 'vrij goed, maar het had beter gekund'. De verrichtingen van de vier rond gaande en drie wentelploegers werd door slechts een handjevol mensen gadegeslagen. De Rijke zou graag wat nieuwe deelnemers zien bij de ploeg- wedstrijden, omdat er nu nauwe lijks concurrentie is voor de vaste kern. Samen met M.A. de Hond, M.C.J. Kosten en M.J. Stoutjes- dijk beoordeelde hij het afgelever de ploegwerk tijdens deze 37ste wedstrijd. Bij de rondgaande ploegen won Matthé van Til beurgh uit Oud-Vossemeer met 311 punten, gevolgd door Koos Deurloo (Tholen) 287 p., Ko Al jarenlang het adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: Gediplomeerd F1DA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechnisch Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen hoortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 Advertentie I.M. t IlLu V Het 55 SINT PHILIPSLAND omstreeks 1929 in de Rotterdamse haven. Het ss SINT ANNALAND gefotografeerd omstreeks 1918. Het motorschip Sint-Annaland werd gebouwd in opdracht van de N.V. Scheepvaart en Steenkolen Mij. te Rotterdam door de scheepswerf Gebrs. Bodewes te Martenshoek. Na een proefvaart op de Eems werd het schip op 20 oktober 1960 aan de eigenaars overgedragen. Het schip werd vootal ingezet in de dienst Rotterdam-Harlingen-oostkust Engeland. In 1962 kwam van de scheepswerf De Vooruitgang in Foxhol het m.s. Sint-Philipsland in de vaart, dat op dezelfde lijn dienst kwam. In 1968 werden bei de schepen naar Zuid-Afrika verkocht, oorspronkelijk voeren ze daar onder dezelfde naam, maar in 1969 werd de Sint- Annaland omgedoopt in Damara- land en de Sint-Philipsland in Boland. De Damaraland bleef tot 1975 on der Zuid-Afrikaanse vlag varen, werd de Golfe de Tadjourah, kwam onder Panamese vlag en verging op 12 juni 1980 in de Indi sche Oceaan. De Boland werd in 1976 de Golfe d'Aden, in 1984 voor de sloop in India verkocht en in december van dat jaar geheel gesloopt. Zowel de Sint-Annaland als de Sint-Philipsland waren al eens eerder vernoemd. In 1916 bestelde de al eerder genoemde N.V. Scheepvaart en Steenkolen Mij. een aantal stoomschepen voor de kolentrade op Engeland. De éérste Sint-Annaland werd dat jaar ge bouwd door scheepswrf A.F. Smulders te Schiedam en kon 3095 ton lading meenemen. Ze overleefde de eerste wereldoorlog, maar kwam aan haar einde op 17 maart 1940 toen ze tijdens de reis van Newcastle upon Tyne naar Sluiskil met een lading kolen op een mijn liep. De bemanning werd gered door te hulp snellende vis sersschepen. De eerste Sint-Philipsland werd eveneens in 1916 gebouwd, door scheepswerf v/h Rijkee Co. te Rotterdam en kon 3318 ton lading meenemen. Het was geen speci fiek kolenschip en werd daarom wereldwijd ingezet. Het schip werd op 18 mei 1940 in de haven van Terneuzen door terugtrekken de Franse troepen tot zinken ge bracht als blokschip en vervolgens in brand gestoken. Het vaartuig werd door de Duitsers gerepareerd en in de vaart gebracht als de Albrt-Janus no. H-69. Op 5 de cember 1944 werd het schip tij dens een Britse luchtaanval bij Noorwegen tot zinken gebracht. Behalve banden met Zuid-Afrika via nakomelingen van emigranten uit Tholen en misschien ook wel uit Sint-Philipsland, zijn er dus nog meer raakvlakken. Ook de scheepsnaam Poortvliet komt in deze eeuw twee keer voor als Nederlands koopvaardijschip. De eerste Poortvliet was in 1917 gebouwd als Zeeraaf en voerde de naam Poortvliet van 1918 tot 1922. Toen werd ze naar Engeland verkocht en herdoopt in Chasmoor. Het schip verging op 6 mei 1936 in de Ierse Zee. De tweede Poortvliet werd in 1950 gebouwd door de N.V. Scheeps werf Gebrs. van de Werf te Deest, voor rekening van N.V. Soeter- meer Fekkes cargadoorskantoor te Rotterdam (ook al eigenaars van de éérste Poortvliet). Op 23 september werd het schip te water gelaten en op 2 december volgden proefvaart en overdracht. De Poortvliet kon 685 ton lading meenemen en was van het raised quarterdecktype. In 1960 werd het schip verkocht naar Engeland en herdoopt in Mertola. In de zeven tiger jaren volgde verkoop naar Griekenland, waar het schip nu nog moet varen onder de naam A.G. Nicolaos, aldus dhr. C. Drent van Fotoboot Tholen te Scherpenisse die deze gegevens beschikbaar stelde. Brooymans (Tholen) 280 p. en Le onard Mol (St.-Maartensdijk) 241 p. Beste bij de wentelploegen was Piet Ooms uit Oud-Vossemeer met 267 punten, tweede Freek Boude- ling (Anna Jacobapolder) met 247 p. en derde Theo Heijboer (St. Annaland) met 220 p. Laatstge noemde ploegde met een 3-schaar wentelploeg, de twee anderen met een 2-schaar. De prijzen werden zaterdagavond uitgereikt in Tolrust. Na de wedstrijd was er een ploeg- demonstratie en toonde een tien tal landbouwmechanisatiebedrijven verschillende apparatuur. Hier voor was ruime belangstelling. Het gemeentebestuur van Tholen kan het provinciaal bestuur niet aanspreken op de hoge geluidsbe lasting van de Stoofstraat in Poortvliet. B en W laten dat weten naar aanleiding van vragen van de RPF/GPV-raadsfractie. "Op grond van de Wet Geluidhinder behoefde geen ontheffing te wor den verleend. Bestaande bebou wing die bij het in werking treden van de wet al een hogere geluids belasting had dan de toelaatbare van 55 db(A), werd zonder verde re gevolgen onder een overgangs regeling gebracht", aldus b en w. PTT Post bouwt in Bergen op Zoom een nieuw voorsorteercen trum. Gisteren sloeg burgemeester drs. P. Zevenbergen aan de Watt- weg de eerste paal hiervoor. Me dio volgend jaar moet het gebouw gereed zijn. Het voorsorteercentrum krijgt een regionale functie met betrekking tot de verzending, ontvangst en sortering van de streekpost (ook de post van Tholen en Sint- Philipsland). Zo'n 200 medewer kers in roulerende diensten zullen er elke nacht gemiddeld 100.000 poststukken verwerken. Naast de stafafdeling van de directie van het bestuurscentrum Bergen op Zoom komen in het gebouw de af deling bestellingen van de stad, een afdeling postbussen, een spe ciale partijenpost afdeling en de bedrijfsgezondheidsdienst. Het nieuwe voorsorteercentrum wordt naar een ontwerp van ing. P. van Meer van DBM architecten te Breda gebouwd door aanne mingsbedrijf Sprangers Breda. De architect heeft zich bij de vormge ving en situering laten leiden door de te verwachten geluidsbelasting van de nabijgelegen spoorlijn. Het gebouw krijgt een vloerop pervlak van 2800 m2. Met de bouw, inclusief installaties, is 4.5 miljoen gulden gemoeid. Het eerste team van damclub de Eendracht verloor nipt van H.D.B. uit Rosmalen. De Thoolse dammers konden niet imponeren, maar de nederlaag bleef beperkt tot 9-11. Zaterdag stond voor de'Eendracht fle, derde competitiewedstrijd van 'de tweede klas landelijk op het programma. De reis leidde naar een tot kantine verbouwde boer derij. Twee jaar geleden speelden beide teams ook tegen elkaar; toen bleef de strijd onbeslist: 10-10. De jonge Thoolse ploeg begon niet goed; Hans Bomgaars trapte in een combinatie en gaf daarna vrij snel op. Leen Meerman bracht op een niet geheel ongeluk kige wijze de stand weer gelijk.De twee invallers, Benny Kegge en Daniëlla de Vos, hadden van ho gerhand de opdracht meegekre gen dat ze op remise dienden te spelen. Daniëlla verzaakte haar opdracht en H.D.R. kwam weer op voorsprong. André Kousema ker tolereerde deze achterstand niet en mede door een fout van zijn tegenstander kon hij doorbre ken naar dam en de partij weer in evenwicht brengen: 5-5. Wielertoerclub De Bidon uit Sint- Maartensdijk reisde zaterdagmiddag met 10 leden en een aantal supporters naar Limburg. Na een ontbijt in hotel De Boemerang in Margraten trokken de fietsers met goede moed en stralend weer de heuvels in. Er waren weliswaar zware beklimmingen, maar alle tien leden hebben de tocht, de Mergelheu- vellandroute, tot een goed einde ge bracht. Na ongeveer 55 kilometer werd een koffiestop ingelast. De Cau- berg leverde de meeste problemen op, hoewel De Koning van Spanje in de buurt van Camerich ook bijzonder lastig was.Om tien over twee stapten Arie Bijl, Piet Weijers, Adrie van de Ree, Kees Bogaerts, Kees Eikelen boom, Jaap Geuze, Marco Knuist, Merien Stoutjesdijk, Martin Bogert en Wim van Gorsel moe maar voldaan van de fiets na 102 kilometer te heb ben afgelegd.Na het nemen van een douche werd om 16.00 uur de terugreis aanvaard. De Bidon kijkt met veel ple zier terug op de trip naar Limburg, dankzij de goede sfeer in de groep. Het ms SINT ANNALAND tijdens de proefvaart op 20-10-1960. Het ms POORTVLIET (2) in de periode 1950-1960. Zaterdag speelden de Emergo pupillen tegen dezelfde tegenstander als vorige week: D.S.O. P2. Die wedstrijd eindig de toen in een 0-3 overwinning voor de ploeg uit St. Maartensdijk. Ook de tweede ontmoeting bleek D.S.O. niet opgewassen tegen het goede spel van Emergo. De drie doelpunten die voor de rust vielen, werden gemaakt door Eric Scherpenisse, Nico Boogaard en Patricia Scherpenisse. De 6-1 eindstand werd bereikt door Natalie Nijstad, Eric Scherpenisse en weder om Patricia Scherpenisse. De Emergo senioren waren deze week vrij. Zaterdag speelt Emergo om 15.30 uur tegen P.K.C. 9. De pupillen spelen om 10.30 uur een inhaalwedstrijd bij Springfield. Tot zover was het een spannende wedstrijd, maar H.D.R. demar reerde van de Tholenaren door de daaropvolgende twee partijen te winnen. Ondanks dat Ronnie Gunter zijn partij nog won, ont ging de ploeg uit Rosmalen de ze ge niet» Uitslagen: A. Boogerd-A. Kalpoe 0-2, H. Bomgaars-J. v.d. Meerendonk 0-2,L. Meerman-B. van Donk 2-0, A. Kousemaker-J. de Bijl 2-0,R. Gunter-P. Jurjus 2-0, H. Gunter-J. de Bijl 1-1, A. Prins-J.L. van Ger- ven 1-1, S. Baerends- A. v.d. Elzen 0-2,B. Kegge-J. Spijkers 1-1, D. de Vos-T. Asmari 0-2. Eindstand 9-11. Voor de Thoolse damclub is de landelijke competitie nog niet erg succesvol verlopen. Twee punten uit drie wedstrijden is te weinig om straks degradatie naar de pro vinciale competitie te ontlopen. De nederlaag tegen H.D.R. was niet nodig geweest omdat deze ploeg zelfs met drie invallers speelde. Overige uitslagen: Eureka-Charlois 8-12, De Ridder- Middelburg 8-12, Gorinchem- PSV Dammen 6-14, PWS 's Gravenpolder-Schaesberg 8-12, CAB Holland/DEZ- Info Engi neering 11 13-7. De stand na de derde ronde is: 1Middelburg I 3-6 35-25 2. Schaesberg I 3-5 34-26 3. PSV Dammen II 3-4 34-26 4. HDR Rosmalen I 3-4 33-27 5. CAB Holland DEZ I 3-4 32-28 6. Info Engineering II 3-4 29-31 7. PWG 's-Gravenpolder 3-2 31-29 8. De Eendracht I 3-2 29-31 9. Charlois I 3-2 25-35 10. De Ridder I 3-1 27-33 11. Eureka I 3-126-34 12. Gorinchem I 3-1 25-35 Tijdens het laatste concours van 'het groene seizoen' in Wemeldinge waren de Eendrachtruiters sterk aanwezig. Christianne Verduit met Evita reed in de Ll-dressuur naar een vijfde plaats met 121 pnt, goed voor een winstpunt. Lenno Vermaas met Zilbria behaalde in dezelfde klasse 125 p, eveneens goed voor een winstpunt. Het leverde hem een tweede prijs op. Kees van Dalen sprong in de klasse L met Zedam twee balken af. Met Dago- bert bleef hij in dezelfde klasse ook niet foutloos. Mariska Vermaas reed op Sheila in de Ll-dressuur 120 p bij elkaar, goed voor een winstpunt. In het B-springen bleef deze combinatie foutloos en werd eerste. In Bruinisse namen de Eendrachtrui ters deel aan de indoor dressuur wedstrijden. Christianne Verduit be haalde met Evita in de Ll-dressuur 122 p, wat een winstpunt opleverde. Helen Noteboom behaalde in dezelfde klasse op Esprit 125 p. Ook voor haar betekende dat een winstpunt. Arian Stoutjesdijk behaalde met Ve- lieneke 93 p in de Lil dressuur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 10