Verkeerscursus ROVZ is bijzonder populair Beschuit met muisjes en kandeel bij presentatie De Muzedoze in Meestoof Ambtenaren halen eindelijk succes Thoolse burgemeester 25 jaar bewegelijk CNV-lid Hobbytentoonstelling goed en leuk geheel Ondanks kritiek op lidmaatschap vakbond Tholenaren jaarwinnaars Nobo Award Gedeputeerden stoppen ermee Eerste exemplaar museumtijdschrift voor commissaris Boertien Zuid-Afrika bij Calvijn centraal Veel belangstelling voor expositie in dorpshuis Oud-Vossemeer Donderdag 11 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ongeveer 70 jeugdigen van Tholen en zo'n 20 van Sint-Philipsland hebben zich bij het Regionaal Orgaan Verkeerveiligheid Zeeland aangemeld voor een cursus verkeerseducatie voor 16 t/m 18-jarigen. Schadeformulier Buffer- en declaratiefonds minima Thoolse ambtenaren van de afdeling sociale zaken hebben b en w anderhalf jaar met nota's bestookt voordat het college overtuigd was van de noodzaak om de minst draagkrachtigen gemeentelijke financiële steun te geven. Zo ontstond het declaratie- en buffer fonds dat na een moeizame start nu goed begint te lopen. Uit handen van de 'muis' Bertha de Waal heeft Zeeuws commissaris dr. C. Boertien het eerste exem plaar gekregen van het tijdschrift 'De Muzedoze'. Kandeel en beschuit met muisjes gaven de geboorte van het periodiek een feestelijk tintje in De Meestoof te Sint-Annaland. Een sociaal voelend en zeer bewegelijk mens. Zo karakteriseerde de Thoolse CFO- voorzitter De Vos dinsdagavond burgemeester H.A. van der Munnik bij zijn huldi ging als zilveren jubilaris van het CNV. Van huis uit Standvastig Je moet het gezien hebben bij... Gaten Verdrietig "De oudste deelnemer is 73 jaar en de jongste 5, maar zij laten - evenals de anderen - stukjes vakmanschap zien. De een heeft dan misschien wel meer vaardigheid dan de ander, maar het is een goed en leuk geheel," zei raadslid J.L. van Gorsel bij het openen van de hobby tentoonstelling in Oud-Vossemeer. Vrijdagavond en zaterdag trok die in de Vossenkuil zeer veel publiek. Wat anders Uit heel de provincie hadden zich tot donderdag 1159 jongeren aan gemeld. "Overweldigend," noemt ing. H.F. Rhebergen van het ROVZ die belangstelling. Ruim 20% van de doelgroep heeft zich aangemeld. Rhebergen geeft toe dat de lokker - afsluiting van de cursus met het theorie-examen rij vaardigheid bij het CBR - daaraan zeker debet is. De cursus draaide vorig jaar als proef in de Bevelanden en sloeg daar goed aan. Als docenten gaat het ROVZ gebruik maken van rij- instructeqrs. Probleem is, dat die eerst bijgeschoold moeten worden Bij de statenverkiezingen van 6 maart 1991 zijn drie leden van ge deputeerde staten niet meer her kiesbaar: W. Don(PvdA) die o.a. volksgezondheid, PZEM en WMZ behartigde, de wegengede puteerde J.D. de Voogd(VVD) en de gedeputeerde van ruimtelijke ordening mevr. E. Maris-Koster. Daarmee blijven er maar drie over: de Poortvlietse gedeputeerde mr. J.A. de Boe(CDA), J.B. Vente- vogel(CDA) en mevr. G. de Vries- Hommes(PvdA). De inbreng van Tholen wordt in de nieuwe staten in elk geval min der omdat CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet zich niet herkiesbaar stelt. Naast De Boe blijven dan alleen H. Vene- kamp(PvdA) uit Tholen en M. Dijke(SGP) uit Scherpenisse over. omdat ze niet gewend zijn voor de klas te staan. Binnen het ROVZ is daarover gesproken met de Bovag, maar ook de niet-Bovag leden on der de rijscholen in Zeeland wor den erbij betrokken. In totaal telt Zeeland ongeveer 160 rijschool houders. Hoewel die vorig jaar nog vonden dat de ROVZ aan hun brood kwam, ontkent Rhebergen dat. "Cijfers wijzen uit dat jaren geleden slechts één op de drie kandidaten ook een theorie cursus volgde. Bovendien is deze cursus uitgebreider." De cursus verkeerseducatie omvat 24 lessen van 50 minuten. Behalve de verkeersregels komen tal van andere aspecten aan de orde: EH BO, voertuigvaardigheid van bromfietsen, invullen van schade formulier, gedrag ten opzichte van bijzondere verkeersdeelnemers en oogfuncties en waarne mingstechniek. "Het blijft hier niet bij, want er wordt ook een proef genomen - o.a. in Tholen - met een opfriscur sus voor rijbewijshouders. En vol gend jaar willen we een proef doen met een cursus voor 65-plussers. In beide gevallen wor den weer de rijscholen ingescha keld," aldus Rhebergen. Voor de opfriscursus denkt me vrouw A. Cats van de gemeente Tholen één groep vol te krijgen. Met name na de tweede oproep meldden zich mensen aan, maar de belangstelling blijft duidelijk achter bij die voor de andere cur sus. De doelgroep is ook niet per soonlijk benaderd zoals in het geval van de 16 t/m 18-jarigen. Geïnteresseerde rijbewijshouders kunnen zich nog tot 14 oktober aanmelden bij de gemeente. Een vrolijke commissaris der koningin dr. C. Boerden kreeg het eerste exemplaar van de Muzedoze van Bertha de Waai In de Wellevaete te St. Annaland kreeg de burgemeester in aanwe zigheid van landelijk CNV- voorzitter H. Hofstede de gouden speld. "Het is eigenlijk geen pres tatie om 25 jaar lid te zijn, maar ik vind het toch leuk dat er aan gedacht wordt", zei Van der Mun nik in zijn dankwoord. CFO-voorzitter De Vos noemde de burgemeester een bedrijvig mens die je wekelijks in de krant tegenkomt. "Je komt hem overal tegen." Van der Munnik kreeg in 1961 zijn eerste baan bij het Amerikaanse bedrijf I.B.M. in Groningen, waarna hij in 1965 ambtenaar werd bij de gemeente Kuinre. Staphorst volgde, het gewest Ken- nemerland en de provincie Over ijssel, waar Van der Munnik drie jaar chef van het kabinet van de commissaris der koningin was. Dat was de opstap voor het burge meesterschap in 1978 te Bierum en 't Zandt, wat in 1986 werd ge prolongeerd met Tholen. "Het is een mooie tijd geweest, maar hopelijk komen er nog 25 jaar", zei De Vos, die de CNV- onderscheiding bij de burgemees ter opspeldde. Voor mevr. Van der Munnik waren er bloemen. "Je moet maar met een man getrouwd zijn die nooit thuis is", zei de Thoolse CFO-voorzitter bij de overhandiging van de ruiker. "Ja, je zou zeggen dat hij alleen met zijn carrière bezig was wan neer je die lijst met functies hoort'', merkte de burgemeester gekscherend op. Het lidmaat schap van de vakbond bleek niet zo vanzelfsprekend. "Toen ik na de militaire dienst bij IBM kwam, kreeg ik te horen: je opleiding zegt ons niets en lidmaatschap van een vakbond stellen we niet op prijs. In de 4 1/2 jaar heb ik daar veel over gesproken en uiteindelijk bleek het zachter te zijn dan eerst werd gezegd. Op de tweede dag dat ik ambtenaar was, kreeg ik een CNV'er op mijn dak die mij lid maakte. Van huis uit was ik het geleerd en het CNV hoorde erbij zoals de jongelingsvereniging en de Arjos. De grondslag was een groeiend besef om deel te willen hebben aan het maatschappelijk leven: iets doen in kerk, staat en maatschappij. Ik heb echter nooit veel inhoud aan het lidmaatschap van de vakbond gegeven. Wel heb ik de organisatie meegedragen door contributie te betalen. Ik ben meer vanuit de bond werk zaam geweest, proberen de idea len te verwezenlijken." Toen hij echter in de periode 1975-1978 bij de provincie Over ijssel in de medezeggenschaps raad werd gekozen, werd Van der Munnik bij de commissaris der koningin op het matje geroepen. "Dat strookt niet met jouw func tie", zei de commissaris. Als chef van het kabinet kreeg Van der Munnik allerlei vertrouwelijke za ken onder ogen, maar hij hield de commissaris voor, dat hij heel goed met twee petten kon om gaan. Zo hield Van der Munnik zich tegen de verdrukking in als CNV'er staande. "Ik hoop vanuit de grondslagen van onze organi satie te blijven werken", zei de ju bilaris, die ook werd gefeliciteerd door voorzitter Hofstede. Die huldigde op zijn beurt twee zilveren jubilarissen van de hout en bouwbond CNV: uitvoerder J.A. den Haan en chauffeur E. Goedegebuure, beiden uit St. An naland en ook allebei werkzaam bij aannemingsbedrijf gebr. Moerland. Den Haan al meer dan 30 jaar, Goedegebuure 25 jaar. De eerste is verder 30 jaar actief als zanger bij VZOS, waarvan 20 jaar ook als bestuurslid. Goedegebuu re, die volgens Hofstede in zijn vrije tijd voor familieleden al heel wat paleisjes gebouwd heeft, maakt zich nog verdienstelijk als diaken bij de Hervormde Ge meente. "Dank voor uw trouw lidmaat schap", zei Hofstede. De verschil lende beroepen waren voor hem het bewijs van de brede samenstel ling van het CNV. "We hebben een zeer verschillend leden bestand, ook van hoog tot laag. Wij kijken over de grenzen heen en hebben een andere vakbonds beleving dan in Amerika. Het CNV zet zich namelijk niet alleen in voor goede lonen in de bedrij ven, maar ook voor een leefbare samenleving", aldus Hofstede. "Dat ondersteunen wij van har te", zei Den Haan in zijn dank woord, mede namens Goedegebuure. "Wij zijn stand vastig, daarom zitten we ook al zolang bij dezelfde werkgever." 'De Muzedoze' is een uitgave van het provinciaal overleg museum educatie (PrOM), waarin negen Zeeuwse musea samenwerken. Provinciaal museumconsulent drs. W.H.P. Scholten legde uit dat in het PrOM overleg wordt ge voerd en wordt samengewerkt op het gebied van museumeducatie en -voorlichting. Daardoor hoopt ...de keuken vandaag de dag is functioneel. Een plek om praktisch te werken, die gemakkelijk te onderhouden is en daarnaast perfect aansluit op uw verdere leefomgeving. Stijlvol, maar vol praktische snufjes en slimme, smaakvolle ideeën. Jan Buermans van de Schelde maakt zo'n keuken voor u... mooi, praktisch en doordacht in alle details. Duikt u maar alvast in de recepten.de Schelde zorgt voor de rest. Kom maar'ns kijken en praten. E 1 men meer mensen naar de musea te trekken. "Het probleem is dat musea hun publiek niet kunnen bereiken. In Zeeland hebben we nu dan de Muzedoze, om de keuze te vergemakkelijken," aldus Scholten. Hij citeerde uit het concept-beleidsplan van WVC, waarin minister d'Ancona schrijft: ik verwacht dat musea met alle beschikbare middelen hun publieksbereik trachten te vergroten. De Muzedoze gaat drie a vier keer per jaar verschijnen in een oplage van achthonderd exemplaren. Het blad richt zich vooral op degenen die de schakel naar een bepaalde publieksgroep vormen, bij voor beeld een onderwijsgevende, een touroperator of een activiteiten coördinator van een ouderenver eniging. Boertien Vond het initia tief prima passen in het provinci aal beleid van seizoensverlenging en elk-weer-voorzieningen. uln het schoollokaal van De Meestoof "waren negen leerlingen van de De Casembrootschool en Ter Tolne vermomd als grijze en witte muizen. Zij brachten een grote witte doos met roze strik bij Boertien, waaruit een tiende muis tevoorschijn kwam. Het was Ber tha de Waal, die de commissaris De Muzedoze overhandigde. Met het aannemen van het blad was Boertien meteen de peetvader er van, meende Scholten. Mevrouw E. de Jonge van De Meestoof zet te vervolgens uiteen hoe in de ze ventiende eeuw het vaderschap van een boreling werd erkend en bood de commissaris een fles Meestoof-kandeel aan. "Bent u dan de peettante?" zei deze gek scherend. Van de vrolijke stem ming maakte voorzitter ir. M.A. Geuze gebruik om Boertien als lid van De Meestoof aan te werven. De Muzedoze kent een zevental vaste rubrieken en omvat tips, ac tiviteiten, projecten en wetens waardigheden die de gang naar het museum eenvoudig en aan trekkelijk maken. Het eerste num mer bevat een inleiding getiteld Om te be'hinne. Museum in de kieker besteedt beurtelings aan dacht aan Zeeuwse musea. Babbe laars geeft in het eerste nummer de kans om een rondleiding in een museum te winnen. Effe kieke geeft een opsomming van ten toonstellingen en Wamoemenoe- doe besteedt aandacht aan andere activiteiten in de musea. In de ru briek Van 'ewest tot 'ewest wordt informatie geboden over lezingen, symposia en activiteiten in en bui ten Zeeland die zowel de publieks groepen als de musea zelf betreffen. Tenslotte bekijkt het Muzestaertje met name de relatie mens-educatie binnen het mu- seumwerk. De naam Muzedoze is volgens Scholten niet in het dialectwoor-' denboek te vinden. Het heeft iets in zich van muze, muis, museum en doos. De redactie van het blad spreekt van 'een kijkdoos waarin de muze in de gedaante van een muis continu in de weer is om boeiende museumvoorwerpen voor het kijkgat te zetten'. Meestoof-voorzitter Geuze was ermee ingenomen, dat zijn mu seum voor de presentatie van het blad was uitgekozen. Hij zei bij die gelegenheid dat De Meestoof een positieve invloed ondervindt van de Philips- en Oesterdam. Het streekmuseum in Sint-Annaland houdt de deuren ook tijdens de herfstvakantie nog open. Tot en met 20 oktober kan het publiek er terecht voor de tentoonstelling 'Messen en flessen' en de vaste ex posities. Die ontboezemingen deed burge meester H.A. van der Munnik dinsdagavond op een CNV- bijeenkomst in de Wellevaete te St. Annaland. Samen met de lan delijke CNV-voorzitter H. Hofste de sprak hij over sociale vernieuwing, waarbij de burge meester ook het buffer- en decla ratiefonds voor de minima noemde. Voor aanschaf van een koelkast, stofzuiger en een fiets kan men 600(eerst was dat 400) gulden per jaar van de gemeente krijgen. Van abonnementen op dag- en weekbladen, lidmaat schappen van verenigingen e.d. kan 50% vergoed worden. Tot nu toe is er 20 van de beschikbare 50.000 gulden besteed. "We zijn heel erg blij met deze regeling. In woners met een minimum inko men hebben er recht op", zei de burgemeester. Hij liet weten, dat b en w eerst van mening waren dat het inkomens beleid een rijkszaak is. "De niet bureaucratisch werkende ambte naren bij onze afdeling sociale za ken gaven echter steeds aan dat er gaten vielen. College, kom over de brug, adviseerden ze ons bij her haling. Ambtenaren hebben ons dus op de weg van de gemeentelij ke fondsen gezet", zei de burge meester. "Dan geeft u de ambtenaren te veel macht", zei CNV-voorzitter Hofstede, die eerder voor een bre de sociale raad van allerlei maat schappelijke instellingen per gemeente had gepleit. "Het is be ter om wijze mannen om je heen te verzamelen om te zien wat voor vlees je in de kuip hebt. Organisa ties met een democratische struc tuur en een brede achterban zoals vakbonden, kerken, ondernemers organisaties en ouderenbonden. De mensen moeten namelijk di rect bij sociale vernieuwing be trokken raken. Burgers uit nieuwe armoede-groepen doen soms veel te weinig een beroep op de moge lijkheden. De schreeuwers komen aan de bak en de eenvoudige men sen nooit", aldus Hofstede. Eén van de aanwezigen noemde het 'in en inverdrietig' dat de ge meentelijke fondsen nodig zijn. "Heel veel mensen durven er niet naar vragen omdat ze het als een vernedering beschouwen", aldus de CNV'er. De burgemeester zei dat volledig te onderschrijven. Ten aanzien van de kritiek van Hofstede merk te Van der Munnik op, niet alleen op ambtenaren te steunen. "We luisteren ook naar de roep uit de samenleving. Persoonlijk ben ik er namelijk erg beducht voor dat je als overheid te zeer verwijderd raakt van diegenen waarvoor je werkt. We moeten niet in een ivo ren toren zitten, maar gebruik ma ken van de luisterposten in de samenleving. Het maatschappelij ke krachtenveld denkt er soms an ders over dan de overheid", aldus de burgemeester. De vertrekkende CNV-districtsbe- stuurder L. Phernambucq, inmid dels directeur van de sociale dienstverlening op Walcheren, zei dat het Thoolse gemeentebestuur 't prima doet. "Tholen is een goe de gemeente die met vernieuwend beleid een voorbeeldfunctie ver vult", aldus Phernambucq. "We hebben een rijke gemeente die het geld aan de burgers ten goede laat komen", was de reactie van de burgemeester. De gemeente Tholen moet voor 15 november het rijk laten weten of er wel of geen overeenkomst in het kader van de sociale vernieuwing wordt afgesloten. Met name dan voor scholing van langdurig werk lozen, verbetering van de leefom geving alsmede de doelmatigheid en kwaliteit van de voorzieningen. "Ik vrees dat het meer geld uit de gemeentekas gaat kosten en dat kan wel eens het knelpunt zijn", zei Van der Munnik. Bij de discussie kwam het onder wijs aan asielzoekers en de omzet ting van postkantoren in postagentschappen nog ter spra ke. De voorzitter van het CNV Tho- len/St. Philipsland, dhr. J. Bou logne, die de bijeenkomst begonnen was met het lezen van Nehemia 5:1-13, bedankte de twee sprekers en oud-districtsbestuur der Phernambucq met een atten tie. Hij prees het persoonlijk con tact met de leden van Phernambucq. "Dat was goede klantenbinding", zei Boulogne. De SGP studievereniging Calvijn ontving vorige week als spreker derde secretaris Geerlinks van de Zuid-Afrikaanse ambassade. Hij vertelde de aanwezigen het een en ander over zijn land en over de politieke situatie. De veranderingen die er zich nu voltrekken zijn van binnenuit de Nasionale Partij begonnen. "De druk van het buitenland heeft daar minder toe bijgedragen," al dus Geerlinks, wiens voorouders uit Waterlandkerkje kwamen. De apartheid in Zuid-Afrika is - aldus de diplomaat - in 1948 begonnen als een reactie op de jarenlange oorlog met Engeland. Geerlinks wees erop, dat de blanken in zijn land geïsoleerder leven dan in Eu ropa. Zij vormen 14% van de be volking, 74.7% is zwart, 8.7% kleurling en 2.6% Indiër. Ruim driekwart van de bevolking is bij een christelijke kerk aangesloten. Hoewel het land 28 keer zo groot is als Nederland en er 2.3 keer zo veel mensen wonen (36 miljoen), is het bruto nationaal produkt maar een vierde van dat van Ne derland. Het beleid van de Zuid- Afrikaanse regering richt zich vol gens de secretaris op het vormen van een nieuwe grondwet en handhaving van de beschaafde waarden. De economische proble men (15% inflatie en veel werklo zen) zouden groter zijn dan de politieke. De spreker zei dat nie mand onderdrukt mag worden, maar beklemtoonde dat Zuid- Afrika zelf z'n problemen moet oplossen. De avond werd geopend met Psalm 33 in het Afrikaans, een bijbelvertaling van ds. Du Toite. Op 8 november staat de gezamen lijke toekomst van de twee Duitslanden centraal. De bijeen komst van Calvijn begint om half acht in het verenigingsgebouw van de Oud-Ger. Gem. in Stavenisse. De 35 belangstellenden bij de CNV-bijeenkomst verplaatsten zich na de discussie over sociale vernieuwing en de huldiging van jubilarissen naar de sportzaal van de Wellevaete. Vanaf de tribune luisterde men naar een optreden van het Smalstads mannenkoor. Een gouden dasspeld met dia mantjes, een Nobo-das, een oor konde en een enveloppe met inhoud kregen Jaap v.d. Berge en Jacob van Dijke uit Tholen zater dag tot hun verrassing in Tiel. Het tweetal bleek jaarwinnaar te zijn geworden van de Nobo Award en dat werd tijdens het jaarfeest van het bedrijf bekendgemaakt. Vorige maand kregen de twee me dewerkers van de onderhouds dienst van banketfabriek De Waal al de kwartaal award. Daarmee waren zij de eerste personeelsle den van het Thoolse bedrijf die deze onderscheiding kregen. Van de vier kwartaalwinnaars kwam het tweetal zaterdag als beste uit de bus. Hun idee voor een appa raat dat het druipen van chocola de (aan koekjes) tijdens het drogen verhindert, alsmede hun feilloze manier van samenwerken was de reden om hun dè prijs toe te kennen. Een flinke delegatie uit Tholen was in Tiel getuige van de uitreiking. Knutselen en kijken tijdens de hobbytentoonstelling in de Vossenkuil. "De resultaten van een zinvolle vrije tijdsbesteding," noemde Van Gorsel de geëxposeerde werkstuk ken. "Het is eens iets anders dan voor de t.v. zitten. Je bent bezig en hier kan iedereen laten zien dat hij of zij iets moois of leuks kan doen of maken. De beheerscommissie (waaraan Van Gorsel zelf als lid is toegevoegd - red.) wil ik graag complimenteren omdat zij op de ze wijze het eiland helpen presen teren. Ik hoop dat u hiermee doorgaat," aldus Van Gorsel. Voorzitter G.J. Timmermans van de beheerscommissie bedankte van tevoren enkele medewerkers: Jopie Meerman voor het inrichten van de tentoonstelling (al voor de derde keer), Lianne van Westen voor het schikken van de bloemstukken, Piet de Leeuw voor de belichting, de beheers commissieleden en de deelnemers voor hun inbreng, alsmede be heerder Istha van het dorpshuis. De 35 deelnemers boden eën keur aan materiaal, maar naast de werkstukken trokken ook de de monstraties de aandacht. Spin nen, kantklossen, boetseerwerk (nodig voor het maken van pop pen), glasgraveren, kaarten maken (o.a. met filigrain-techniek). Veel bekijks trok het stoelenmatten door C. Tholenaar, het resultaat van een wekelijkse cursus voor vi sueel gehandicapten te Goes. De hobby van J. Geerts, het bijen- houden, was leerzaam. Zowel mondeling als visueel werd volop informatie verstrekt. Een video film over de honingbij was daar onderdeel van. Het kweken van orchideeën, een inzending van L. Boogaart, leverde eveneens leuke reacties op. Alle reacties, enkele honderden in totaal, werden genoteerd. De or ganiserende beheerscommissie kon daarin lezen dat de bezoekers diverse zaken, die er vorige keer wel waren, nu misten. Maar het was de opzet om het publiek eens wat anders te tonen. Zo kwam mevr. Kustusz nu niet met kaar sen, maar met haar verzameling over het koninklijk huis. Een groot aandeel in het kijk werk had ook de fotoclub uit Scherpenisse. En de bovenverdieping bood, naast het werk van Tholenaar, een prachtig aanbod in modelbouw (o.m. van J. Steijns en M. Uijl) met de stoommachines als leuke aanvulling. Soms draaiden die op halve kracht wegens energiete kort, met welk euvel de organisa tie vrijdag in het begin van de avond ook te maken had. Evenals vorig jaar bleek dat bij een inten sief gebruik van de Vossenkuil weieens storingen optreden. Mede dankzij geluids- en lichtman P. de Leeuw bleef het deze keer beperkt. De hobbytentoonstelling heeft ook nog een sociale functie, ge zien de vele contacten die er wor den gelegd of vernieuwd (verschillende deelnemers van el ders komen oorspronkelijk uit Oud-Vossemeer). Eén van de deel nemers, van origine Hongaarse, woonde als kind in Vossemeer. Nu woont E. Harmse-Csihor al dertig jaar in Australië. Tijdens haar be zoek aan het dorp nam ze de gele genheid te baat om met frivolitéwerk aan de expositie mee te doen en daarbij met heel veel mensen te praten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9