Leest u dit? Pronken met porselein Mooie zangavond neavond NCRV in Tholen Controle autogordels Pippo 17 cent Muntenruildag Onderzoek naar trilling van fietspaden Bijeenkomst verstandelijk gehandicapten Donderdag 11 oktober 1990 Verbeteringen weg Breskens - Sluis GS hebben een aantal voor de natuur waardevolle agrarische gebieden aangewezen als beheers- of reservaatsgebied. Het betekent dat boeren in die gebieden hun manier van werken kunnen aanpassen aan de belangen van de natuur. Beheersplannen Inspraak Beheersover eenkomsten Gebieden De Grote Kerk in Tholen was donderdagavond tot de laatste plaats bezet tijdens de koor-, orgel- en samen- zangavond van de NCRV. Koren uit Tholen, Sint- Maartensdijk en Sint-Philipsland verleenden hun me dewerking. Vanavond première van Uit op Tholen Orgelvariaties V PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Gemeente aan bod in radioprogiamma V PLAATSELIJK NIEUWS Open jeugddag Te veel wind vooi vliegershow ABDIJ IETTWS De provincie heeft onderzoek la ten doen of deze informatie rubriek Abdijnieuws veel of wei nig door de Zeeuwse bevolking wordt gelezen. De provincie vindt het belangrijk over dit soort gegevens te be schikken, aangezien het uiter aard de bedoeling is dat de informatie die via deze rubriek wordt verspreid ook "over komt". Volgens het onderzoek pleegt 65% van de Zeeuwen weieens de provinciale informatierubriek te lezen. 21,7% van de ondervraagden zei de rubriek nooit te lezen, terwijl er tenslotte een categorie is die zegt: "weet niet". Het onderzoek is uitgevoerd door het Provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. 300 mensen zijn telefonisch benaderd. "Met blinddoek op" werden de num mers uit de telefoongids gekozen, zodat er sprake is van een zgn a- selecte steekproef. Het resultaat van de enquête staat dan model voor de mening van de hele bevol king. Kleine afwijkingen boven of onder genoemde percentages zijn mogelijk. aas mm ;~t' In '1980 hield de provincie een soortgelijk onderzoek, zij het dat de cijfers toen tot stand kwamen door straatinterviews. Hoewel de resultaten van beide onderzoeken dus niet geheel vergelijkbaar zijn, mag worden geconstateerd dat de belangstelling van de lezer ge groeid is. In 1980 gaf namelijk 40% van de geënquêteerden aan de rubriek te lezen. Enigszins merkwaardig is het dat zo'n 85% van de ondervraagden zegt niet de titel van deze provin cierubriek te kennen, terwijl die er toch met grote letters boven staat: ABDIJNIEUWS... Dat is te meer vreemd, aangezien 10 jaar geleden - toen minder mensen de rubriek lazen - de naamsbekendheid beduidend groter was: ruim 35% wist er vanaf. Ruim de helft van de lezers van Abdijnieuws vindt dat er voldoen de informatie wordt aangeboden; 13 procent oordeelt "onvoldoen de" en 33 procent valt in de cate gorie weet niet/geen antwoord. 77 procent vindt dat de tekst van Abdijnieuws makkelijk leest; bij na 6 procent vindt dat de redactie van deze rubriek te moeilijk schrijft en 19% zegt: 'k zou het niet weten. De 13 procent lezers die vonden dat de hoeveelheid informatie on- Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten van Zeeland voor acht ton ter beschikking te stellen voor de voorberei ding en de aankoop van grond ter verbetering van een aantal ge deelten van de weg Breskens - Sluis (de S18). Tussen de bebouwde kom van Groede en de in 1989 verbeterde bocht ligt een stukje weg van 500 m, waarvan de verharding bezig is te, bezwijken. Vervanging is hard nodig. Bij Nieuwvliet is de verharding ook niet best. Het best kan een nieuw stuk weg worden aange legd, waarna de bestaande rij baan dienst kan doen als ont sluiting voor de bebouwing. Aan de verbetering van het be richte punt "Potjes" wordt ge werkt. Zowel in de richting Nieuwvliet als in de richting Sluis willen GS verdergaande verbete ringen uitvoeren (verlaging van de weg, bochten ruimer maken). Tenslotte is de weg slecht, te bochtig en te smal tussen de Braamdijk en het uitwateringska naal; er komen naar verhouding veel ongevallen voor. De verbete ring moet zo vlug mogelijk wor den aangepakt. Het totale karwei gaat naar schat ting f 5 miljoen kosten. Volgens de planning komt dit geld in 1992 beschikbaar. Hl voldoende was, is om toelichting gevraagd. Het ging om 15 perso nen. Als antwoord werd gegeven: te weinig over Zeeuwsch-Vlaan- deren (4x); te summier (3x); te weinig uitgediept (3); te eenzijdig (2); te zakelijk, te veel over WaJ- cheren, adressen over brochures ontbreken (alle eenmaal ge noemd). Tenslotte kunnen wij de lezer van deze rubriek meedelen, dat er voorbereidingen aan de gang zijn om "Abdijnieuws" in een ander jasje te steken. Dat kan nog niet op korte termijn. We gaan dat doen als de provincie zelf ook een ander jasje aantrekt, als er een nieuwe huisstijl komt zoals dat in vaktermen heet. Dat zal volgend voorjaar worden. Wie weet neemt dan ook de naamsbekend heid van Abdijnieuws weer toe... Waardevolle gebieden Gedeputeerde Staten hebben drie beheersplannen gemaakt, een voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een voor Walcheren en een voor Noord-Zeeland. In deze plannen staan de zogenaamde relatieno- tagebieden aangegeven. Er zijn al eerder relatienotagebieden aangewezen, zodat deze aanwij zing een uitbreiding is. De plan nen treden op 1 januari 1991 in werking. Het woord "relatienotagebied" is afkomstig van een regeringsnota uit 1975: Nota betreffende de re latie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud. De land bouwmethoden bedreigden de natuur en het landschap en in de nota stelt de regering maatrege len voor om in bepaalde gebieden het grondgebruik meer op natuur en landschap af te stemmen. Deze gebieden zijn relatienotage bieden gaan heten en die zijn weer onder te verdelen in beheersge bieden en reservaatsgebieden. In beheersgebieden kan een boer zijn brood blijven verdienen, zij het op een manier die vriendelijker is voor natuur en landschap. In re servaatsgebieden is dat op den duur niet meer mogelijk en is het streven gericht op aankoop door een natuurbeschermingsorgani satie, bijvoorbeeld Het Zeeuwse Landschap. In een reservaatsge bied zal de natuur over het alge meen kwetsbaarder zijn. Voordat de plannen definitief werden, is er een lange weg afge legd. Concept-voorontwerp, voor ontwerp en ontwerp gingen aan de uiteindelijke plannen vooraf. De boeren in de betrokken gebie den en andere belanghebbenden hadden in die periode de gelegen heid voor inspraak of het indienen van bezwaren. Tot en met 6 januari is in het Zeeuws Museum, Abdij, Middelburg, de tentoonstelling "Pronken met oosters porselein" te zien. Getoond wordt een fraaie selectie van Chinese en Aziatische keramiek, behorend tot de collectie van W.F.K. Baron van Verschuer (1845-1922). In totaal omvat deze verzameling 3000 objecten. De gehele collectie-Van Verschuer heeft nu landelijke, zo niet interna tionale betekenis. Er is een fraaie catalogus beschikbaar, tegen een prijs van f 49,50. Bo vendien wordt in het museum, op 13 november om 19.30 uur, een le zing gehouden over de manier waarop men in de 17e en 18e eeuw porselein in interieurs opstelde. Informatie: Zeeuws Museum, telefoon (01180) 26655. Openingstijden museum: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag t/m maandag van 13.30 tot 17.00 uur; gesloten op 25 december en 1 januari. Voor beheersovereenkomsten kunnen de boeren kiezen uit vele mogelijkheden, mede afhanke lijk van het soort gebied dat ze be heren. Een beheersbepaling is bijvoorbeeld: "In de periode van 1 november tot 1 maart geen landbouwkundige werkzaamhe den uitvoeren, niet beweiden en geen chemische bestrijdings middelen gebruiken". Een beheersovereenkomst bevat doorgaans een aantal van die be palingen. Hoe meer een boer zijn manier van werken moet aanpas sen aan de eisen van de natuur, hoe hoger zijn vergoeding. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om 173hectare waardevolle gras landen in de Clingepolder, Vla mingpolder, Oudelandse polder, Hengstdijkpolder, een gebied bij Turkeye en de wallen van Retran- chement, Sluis en Aardenburg. Aan inlagen, kreekresten en oud- land krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen er 184 hectare bij en wel in of bij de Austerlitzpolder, de Vogel, Sophiapolder, Hoofdplaat, Kleine Dulper, Boschkreek, Van Lijnden polder, Ossenisse, Groot Eiland, Saeftingepolder, Molenkreek Schoondijke, Grote Gat, De Blik ken, Baarzandse Kreek, Polsvliet- kreek, Strijdersgatpolder en de Braakman. Alles bij elkaar genomen, de graslanden en de andere catego rie, gaat het om 89 hectare be heersgebied en 268 hectare reservaatsgebied. Op Walcheren is 315 hectare in het beheersplan opgenomen. Het zijn gebieden aan de Zandvoort- seweg tussen Middelburg en Grijpskerke, de Kievitshoek tus sen Grijpskerke en Serooskerke, een gebied bij de Oude Veerse- weg, in de Ooster Nieuwlandpol- der, kustgebied tussen Westka- pelle en Domburg, vroongronden bij Vrouwenpolder en drie gras landgebieden bij Kleverskerke. Hier is in totaal 209 hectare be heersgebied en 106 hectare re servaatsgebied. Op Schouwen zijn vroongronden en laaggelegen graslanden in het beheersplan opgenomen samen 79 hectare. De gebieden zijn: Prunje, Levensstrijd, Herenkeet, Galgepolder, Dijkwater, de inla gen bij Bruinisse en de Val. Het be heersgebied meet 45 hectare en het reservaatsgebied 34. Op Tholen zijn het laaggelegen graslanden, namelijk ae Winkel- zeesche Watergang en de weel bij Stavenisse, samen 21 hectare. Twee gebieden, die oorspr onkelijk in het beheersplan waren opge nomen, zijn er door GS buiten ge houden. De inlaag Stavenisse (3 hectare) was als beheersgebied aangemerkt en dat zal in de nabije toekomst waarschijnlijk verande ren in reservaatsgebied De laaggelegen graslanden in de Scherpenissepolder (48 hecta re), die in het beheersplan als be heersgebied werden aartgewe zen, maken onderdeel uit van de ruilverkaveling Poortvliet. Het is in dat verband mogelijk dat deze graslanden een nog weer ander gebruik (of helemaal geen agra risch gebruik) zullen krijgen. Daarom is besloten de .uilverka- velingsplannen nog even af te wachten Mi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De repetitie voor de première van Uit op Tholen die vanavond in de Gasthuiskapel plaatsvindt, v.l.n.r. Piet van Zijst, Tom van Gurp, Han Wesdorp en Kees van Dis. vès, Vanavond om kwart over acht ver zorgen drie leden van het Smalstads Mannenkoor een solo optreden in de Gasthuiskapel te Tholen. Han Wesdorp en Cees van Dis verzorgen het vocale ge deelte en Tom van Gurp begeleidt hen op de piano. Vóór de pauze brengt het duo liederen van Schu bert, erna staan werken van Van Flotow, Mozart en Puccini op het programma. De voorstelling luidt het Thoolse theaterseizoen in on der auspiciën van Uit op Tholen. Het programma voor dit seizoen bevat in elk geval één pu bliekstrekker, want de try-out van Youp van 't Hek is nu - drie maan den voor de voorstelling op 9 ja nuari - al uitverkocht. Voor het optreden in Meulvliet zijn 300 kaarten aan de man gebracht. Ca baretliefhebbers vinden hopelijk een alternatief in de cabaretesta fette op 3 november, wanneer Hester Macrander, Lebbis en Jan sen en Vincent Bijlo optreden. De aanwezigen werden verwel komd door voorzitter G.C. de Bruine van de provinciale com missie Zeeland van de omroepver eniging. Deze noemde speciaal de ongeveer 80 mensen die de avond via de kerktelefoon volgden, de organisatoren het echtpaar Leune uit Sint-Annaland, alsmede het gemeentebestuur. Op verzoek van De Bruine werd de avond geopend E.O-radio in Yerseke. De Evange lische Omroep maakt vrijdag 12 oktober in de Gereformeerde Kerk van Yerseke om acht uur een radio-opname voor het muzikale programma 'Laat ons de rustdag wijden'. t met het zingen van Psalm 108 vers 1 en 2. Het NCVB-koor uit Tholen, on der leiding van D.J. Letzer, bracht vervolgens de liederen 'Lead me, Lord', 'Sanctus' uit de Deutsche Messe van Schubert en 'Stilte heerscht nu'. Daarna trad het Smalstads Mannenkoor voor het voetlicht met de nummers 'Dona nobis pacem', 'O sacrum convivi- um', 'Ave verum Corpus', 'Adora- mua te Christe', Psalm 135 en 'Pater noster'. Vervolgens was er samenzang (begeleid door mevr. M. Hage-v.d. Velde) van Gezang 201 'Als God, mijn God maar voor mij is'. Maranatha uit Sint- Philipsland, geleid door C. van Dis, bracht vervolgens drie liede ren: 'Er ist unser Frieden', 'Exsul- tate Justi' en 'Regina Codi'. i Op orgel begeleid door Bram Beekman zong de soliste Clara Zietse het lied 'Liebstei Herr Je- su, wo bleibst Du so lange' van J.S. Bach. Hoofd radiodienst van de NCRV drs. C.M. Boerma sprak daarna over Hebben wij een woord voor de wereld? Hij ging daarbij in op de letter C van Christelijk. Na de samenzang van Psalm 150 (alle drie verzen) zong Clara Zietse een lied uit de Messi ah, 'He shall feed his flock'. Het NCVB-koor vervolgde met de liederen 'Avondlied' en 'Wahr- heit', waarna Maranatha vier nummers zong: 'O Welt ich muss dich lassen', Psalm 25, 'Gij die naar van Hem' en 'Nobody knows'. Bij dit laatste nummer gaf de solo van dirigent Van Dis een mooie klank. Bram Beekman bracht aansluitend op orgel varia ties over 'Vater unser im Himmel- reich' uit sonate VI van F. Mendelssohn. Het Smalstads Mannenkoor (onder leiding van J. Wesdorp) stelde zich achterin de kefk op en zong, begeleid door Bram Beekman op het grote orgel, 'Jeruzalem' en 'Ave verum' (solo Han Wesdorp) en 'When I survey the wondrous cross'. Vanuit deze plaats in de kerk gaf dat een erg mooie klank door het gebouw. De avond werd besloten met Ge zang 281, 'De dag door Uwe gunst ontvangen'. De Bruine bedankte daarna alle medewerkenden. "Er was vanavond voor ieder wel wat in huis; een vrouwenkoor, een mannenkoor en een gemend koor. Bij een avond als deze hoort na tuurlijk een applaus, maar in een kerkgebouw doet men zoiets niet. Laten wij dan in het binnenste van ons hart klappen dat de Heere de ze avond ons heeft bijgestaan," al dus De Bruine. De collecte aan de uitgang bracht f. 651,50 op ten be hoeve van Afrikaanse vluchte lingen. De Thoolse politie houdt een maand lang een verscherpte con trole op het dragen van de auto gordel. Dagelijks wordt er - vooral binnen de bebouwde kom - op ge let of automobilisten en passa giers de gordel al dan niet om hebben. Overtreding levert een boete op van 35 gulden. De politie wil met de actie benadrukken dat het dragen van de gordel preven tief werkt, óók bij het rijden van kleinere afstanden. Van zaterdag t/m dinsdag werden al vijftien be keuringen uitgedeeld. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 9 oktober. Bintje gewone 18-20, bonken 24-25, kriel 57; Eigenhei mer gewone 17-19; Bildstar gewo ne 17-20; Gloria gewone 14; Irene 17-18; Neerlander 19; Pippo 17. Aanvoer 93 ton. THOLEN 14 okt. Visver. De Pie terman, Toltrofé 11 okt. Wesdorp, v. Dis en van Gurp, klassiek ^ang en piano, 20.15 Gasthuiskapel 13 okt. Puzzeloriëntatierit MAC, start Zoekweg aanvang 19 u. 22 okt. Regiovergadering KNVB Markiezaat, kantine Tholense Boys 24 okt. Taaldrukmiddag, biblio theek 13.30 - 16.30 u. 24 okt. Malle Mat Clown, Heastinge 14.15 u. 27 okt. Excursie Huis en Heem, Zeeuws Vlaanderen, verzamelen op de markt SINT-ANNALAND 1 t/m 20 okt. Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 1-25 okt. Expos, olieverfschilde rijen, bibliotheek 13 okt. Concert Euterpe en Acce lerando, aanv. 19.30 u. Sakofahal SINT-MAARTENSDIJK t/m 31 okt. Tentoonstelling 'Le zen' bibliotheek 30 okt. Keutjesavond, St. Maar- tenshof aanvang 17.30 u. SCHERPENISSE 3 nov. 9e Bekerwedstrijd H.S.V. De Zeebaars aan Anna Vosdijk- polder 14.30-17.30 u. STAVENISSE 20 okt. Smalstads Mannenkoor, de Stove aanvang 20u. OUD-VOSSEMEER 20 okt. Bingo t.b.v. restauratie R.K. Kerk 19.30 u. Vossenkuil SINT-PHILIPSLAND 30 nov. Donoravond Rode Kruis, 18.30 - 21 u. BERGEN OP ZOOM 14 okt. t/m 11 nov. Expositie Kunst uit Oost-Europa, Markie zenhof 12, 13 en 14 okt. Antiek en curiosabeurs, De Stoelemat 13 okt. Ned. band Weekend at Waikiki, Botte Hommel 21.45 u. 13 okt. Speelgoedruilbeurs, café rëst. den Rondon 10-15 u. Vanmiddag tussen vier en vijf uur staat de gemeente Tholen centraal in het radioprogramma 'Een vak apart' van Omroep Zeeland. In dat programma komt wekelijks een bedrijf of bedrijfstak aan bod en dit keer is dat een gemeente. Voorlichter Perry Bakx vertelt vanuit de studio in Souburg over het reilen en zeilen bij de gemeen te. Zijn woorden worden afgewis seld met muziek, die de persoonlijke voorkeur vormt van het gemeentepersorieel. 29 okt. Informatie-avond ABN- regio Bergen op Zoom, De Maagd film film film ROXY 1: Robocop - a.l. vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u. ma t/m do 20.15 u. Look who's talking - a.l. za t/m do 14 u. ROXY 2: Die hard II - 12 jaar, vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Astrix en de knallende ketel - a.l. za t/m do 14 u. CINEMACTUEEL 1: Another 48 hours - 12 jaar, vr 19 u., za 21.30 en 23.45 u., zo 16.30 en 19 u., ma t/m do 19 u. Dick Tracy - 12 jaar, vr 21.30 u., za 14 en 19 u., zo t/m do 14 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Ghost a.l. vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45, 21.15 en 23.45 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma t/m do 14, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Pretty wo man - a.l. vr 19 en 21.30 u., za 19, 21.30 en 23.45 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 19 en 21.30 u. Frank en Frey - a.l. za t/m do 14 u. De Numismatische Kring Zee land, een vereniging van verzame laars van munten, penningen en bankbiljetten organiseert zaterdag een grote muntenruildag en een tentoonstelling in De Schakel, Bachtensteene '14 te Middelburg. De ruildag is van 10.00 tot 15.45 uur voor het publiek vrij toegan kelijk. Iedere bezoeker krijgt een gratis munt en men kan ook gratis munten laten taxeren. Provinciale waterstaat heeft het comfort van de fietspaden op Walcheren gemeten met een tan dem van het Amersfoortse inge nieursbureau DHV. Tot nu toe werd alleen de onder- houdstoestand van de fietspaden bekeken waarop losliggende tegels of gescheurd asfalt weer in orde werden gemaakt. Het nieuwe on derzoek richt zich vooral op de trillingsgevoeligheid. De elektro nische apparatuur op de tandem meet wat een fietser voelt. De ge gevens worden ingevoerd in de we- gen/verkeersdatabank van provinciale waterstaat. Op die manier kan beoordeeld worden welke fietspaden aan verbetering toe zijn en welk type wegdek het meest geschikt is, zowel in gebruik als in financieel opzicht. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIËÜWS^EE De jeugdcommissie van Noad'67 organiseert op woensdag 17 okto ber een open dag. Er wordt een mini-voetbaltournooi voor de jeugd gespeeld, waai bij ook niet- leden welkom zijn. De jeugd wordt verdeeld in drie groepen: E-F jongens van 6 tot 10 jaar, C-D jongens van 10 tot 14 jaar en meisjes van 8 tot 14 jaar. De jongens (6 veldspelers en een keeper) spelen op een haifveld met kleine doelen. De meisjes spelen 4 tegen 4 niet als doel de trainings borden. Iedereen die mee wil doen kan zich opgeven in de kantine of bij Jan Zuidweg tel. 3160. Het tour- nooi begint om 13.15 uur. Het zat Stefan v.d. Burg uit Asten zaterdagmiddag niet mee toen hij op de hoek Zuiddijk- Deldensestraat zijn vliegers wilde demonstreren. Door de harde wind gingen er drie stuk. Vervol gens ging men naar het school plein van o.b.s. de Luyster, maar ook daar weigerde de zwarte roof vogel in de lucht te gaan. Toen de wind wat ging liggen ging Stefan het weer bij de Zuiddijk proberen. De grote vlieger (spanwijdte 5 1/2 meter) ging wederom niet de lucht in, maar wel een paar kleinere exemplaren. Stefan, die op het strand van Scheveningen ook heeft meegedaan om de grootste vlieger van Nederland op te laten, had in Sint-Philipsland 20 vliegers bij zich. Momenteel is hij eer. vlie ger aan het bouwen waar een fo tocamera aan bevestigd kan worden. De afdeling Flakkee/Schou- wen/Tholen van 'Helpende Han den' gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten orga niseert zaterdag 20 oktober een contactbijeenkomst in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Gcldersedijk te Dirksland.Om 14.15 uur is er een bijbelse vertel ling, er wordt gezongen en men kan ook knutselen. Gehandicap ten, ouders en/of verzorgers -ook van buiten de Gertf. Gem.- wor den van harte uitgenodigd. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7