Soldaten helpen bejaarden verhuizen Kinderopvang voor 2 ton lijkt haalbaar op Tholen Marike de Klerk bezoekt geboorte grond grootvader Schrijfster Leonie Kooiker te gast in Oud-Vossemeer Inzameling gasflessen AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Veel activiteiten in het kader van de kinderboekenweek Lamsoren eten in oktober voor de film Nieuwe Betho Tholen copie van Goes Nieuwbouw Ten Anker in Tholen betrokken door 31 bewoners SGP en RPF/GPV tegen kweken nieuwe behoefte Donderdag 11 oktober 19' 46e Jaargang no. 48 Gebakken poon 5 stuks 5- Gebakken Makreelfilet per 1/2 kg. v 8,50 Zeeuwse Paling per kg. v.a. 14,— Op bevel van waarnemend compagniescommandant L.H. van Iersel begon gisterenmorgen de verhuizing van het meubilair van 31 bewoners uit de oudbouw naar de nieuwbouw van Ten Anker in Tholen. Zo'n 25 manschappen in het legergroen van het opleidingscen trum militaire administratie (OCMA) uit Middelburg begonnen, in groepen verbeeld, onder leiding van de commandant aan hun bijzondere opdracht. Nieuwe spullen Eerste fase De gemeentelijke commissie welzijn en onderwijs is verdeeld over het toekennen van subsidie aan de stichting Kinderopvang Tholen die in augustus is opgericht. Betutteling Vrouw Zuid-Afrikaanse president naar Tholen Op 23 oktober zal, zoals het er nu naar uitziet, me vrouw M. de Klerk-Willemse - de vrouw van de Zuid- Afrikaanse staatspresident - door de Dalemsestraat in Tholen wandelen. Die dag op de kop af 100 jaar en 4 maanden geleden emigreerde haar grootvader vanuit die straat naar Zuid-Afrika. DEZE WEEK De schrijfster van kinderboeken Leonie Kooiker bracht dinsdag een bezoek aan de openbare school Die Heenetrecht te Oud-Vossemeer. Ze kwam er vertel len over haar werk, hoe ze met schrijven was begon nen, hoe ze de verhalen verzint, hoe boeken worden gemaakt en uitgegeven. Groningen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse aflevering van 'Het gezicht van Nederland' die vrij dag 16 november na half acht op Nederland 3 wordt uitgezonden, is niet van een leien dakje tot stand gekomen. Dhr. Pleune en mevr. Van der Reest uit Scherpe- nisse moesten woensdag opnieuw in restaurant de Gouden Leeuw verschijnen om lamsoren te eten omdat de eerdere opnamen in mei per abuis gewist waren. Het ge meentebestuur, dat nogal wat kri tiek had op de opnamen, stond erop dat het eten van de lamsoren alsnog in beeld kwam. De film was immers met 30.000 gulden ge meentesubsidie tot stand geko men. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx had ingevroren lamsoren op de kop kunnen tikken, maar toen de filmploeg eenmaal in de Gou den Leeuw opgesteld was, waren de toegezegde lamsoren er niet. Het lukte echter alsnog de delica tesse boven water te krijgen. Met een uur vertraging kon kok P. Ne- lisse de zeegroente toch bereiden, waarna de camera bij de culinaire reprise zoemde alsof het de pri meur van het lamsoren-seizoen was. 'tT/ioolót vióhandel cM. Schot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Wethouder P. van Schetsen slaat in zijn functie van vice-voorzitter van de Betho donderdag 18 okto ber de eerste paal voor het nieuwe gebouw van de sociale werk plaats. Hevo Project b.v. uit Veg- hel neemt het vervolg in de Slabbecoornpolder voor haar re kening. Het huidige gebouw aan de Wattstraat in Tholen biedt geen mogelijkheid meer voor uitbrei ding. Er werken 75 mensen in het kader van de Wet Sociale Werk voorziening. In de Slabbecoorn polder wordt op 6000 m2 een gebouw van 2400 m2 neergezet, waardoor het aantal arbeidsplaat sen tot 90 kan groeien. In de nieuwbouw komen een ma chinale houtbewerkingsafdeling, een spuiterij met drogerij, twee montage-afdelingen, een hove niersbedrijf en een magazijn. Qua opzet en materiaalgebruik wordt de Thoolse vestiging een afgeleide van het hoofdkantoor in Goes, dat Hevo in 1986 bouwde. De voorbereidingstijd voor het project is bijzonder kort geweest. In april vonden de eerste gesprek ken plaats om de mogelijkheden voor uitbreiding van de Betho in Tholen te onderzoeken. De ople vering van de nieuwe sociale werkplaats zal begin mei 1991 plaatsvinden. In de nieuwe keuken van Ten Anker om half twaalf: het opscheppen van het eten voor de bewoners van het tehuis. Volgens kok W. van Loon (tweede van links) gaat dat steeds sneller. "De vrouwen scheppen op, die kwakken niet met het eten zoals mannen dat doen". De bewoners zaten tijdens deze operatie bijeen in de nieuwe per soneelsruimte, waar ze konden deelnemen aan verschillende acti viteiten. In de gangen van de oud bouw en de nieuwbouw was het een komen en gaan van huisperso neel, militairen, schilders, familie leden van bewoners, uitvoerders, opzichters, interieurverzorgers en staf van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeeland. De meeste spullen van de bewoners waren reeds door henzelf, de familie en het peroneel de dag ervoor inge pakt. De dozen werden op karret jes en op steekwagerrtjes verhuisd; kasten, stoelen,, televisies en ma trassen werden door de soldaten in opleiding van de oude kamers naar de nieuwe onderkomens ver sleept. Bij de liften was het soms een drukte van belang. Maar na een uur bleek dat de hele operatie zo vlot verliep, dat men voor kwam te liggen op het schema. De oefening 'Pak op, pak aan' was volgens Van Iersel voor de mi litairen een heel zinvolle opdracht. "Het is eens wat anders dan een hindernisbaan nemen. Hier zien ze heel concreet waar ze mee bezig zijn." Het ging er bij deze operatie om dat er drie vaardigheden wer den geoefend: voorbereiding van het werk, de communicatie onder ling en de omgang met de mensen (in dit geval voornamelijk het per soneel). De groep werd nauwlet tend geobserveerd. Na de operatie zal een en ander besproken wor- den.Ook overste P. Brink kwam in militair tenue een kijkje nemen en werd door Van Iersel rondgeleid. De familie van de bewoners was gevraagd in de nieuwe kamer te wachten om het meubilair in ont vangst te nemen en de kamer in te richten. Kasten en tafels werden zoveel mogelijk door de soldaten op de aangewezen plaats gezet. Van de gelegenheid maakten vele bewoners gebruik om ook nieuwe spullen te kopen, zoals gordijnen, lampen, tafels en stoelen. Omstreeks tien uur verwelkomde voorzitter P. van Schetsen van de huiscommissie de bewoners in de personeelskamer van de nieuw bouw. Hij schetste in het kort de geschiedenis van Ten Anker, dat precies 35 jaar en 129 dagen gele den geopend was door de Zeeuw se commissaris van de koningin jhr. De Casembroot. Vijftien jaar later verrees De Schutse in Sint- Annaland, twee jaar daarna Sint Maartenshof in Sint- Maartensdijk. Van Schetsen sprak van een bijzondere dag voor Ten Anker, vooral ook vanwege de oe fening van de militairen op Tho len. "Ik hoop dat u nog lang mag genieten van uw nieuwe kamer," zo zei Van Schetsen tot de bewo ners. "Het is een aanwinst voor de gemeente. Als straks de 22 aan leunwoningen en het verpleegte huis gereed zijn, dan kan alle zorg binnen de gemeente worden gebo den." Hij bedankte overste Brink van de OCMA voor de bijdrage aan de verhuizing in de vorm van een 'toevallige oefening'. Voor de ze gelegenheid doopte Van Schet sen de militaire opleiding om in overbrengingscorps meubelen Ten Anker. Daarna bood Van Schet sen bloemstukjes aan aan mevr. Rijnberg-Voshol en mevr. Van de Hoge-van der Werf van de bewo nerscommissie. Directeur A. van Loon stond stil bij de lange voorgeschiedenis van de nieuwbouw, waarvan gisteren de eerste fase werd afgerond. Het kwam er volgens Van Loon op neer dat er steeds plannen werden gepresenteerd die telkenmale in de prullenmand verdwenen. "Vele varianten zijn in bespreking geno men, maar uiteindelijk is het zo ver." Ook hij verwelkomde de bewoners in de nieuwbouw en be dankte alle betrokken instanties, autoriteiten en het personeel van de stichting voor de medewerking. Van Loon bood hoofd verzorging en verplegiging Henny Pons, steun en toeverlaat, een bloemetje aan. Omstreeks twaalf uur werd met een hoogwerker een tiental ver pleeghuisbedden via het platte dak van het oude Ten Anker naar beneden gezet en zo verhuisd. Dat was nodig omdat de bedden niet in de lift konden. Soldaten, perso neel en familie deden zich daarna tegped aan erwtensoep en brood jes. Gisterenmiddag bezorgden di recteur Van Loon en mevrouw Pons bij alle bewoners ee bloemet je. Morgenavond nemen 170 oud medewerkers deel aan een reünie. Dan wordt afscheid genomen van de oudbouw en de nieuwbouw be zichtigd. Zaterdag van tien tot een uur is er in het bejaardentehuis een rommelmarkt van artikelen die niet zijn meeverhuisd. SGP en RPF/GPV raden het col lege af geld te steken in de kinder opvang op Tholen (dat via de rijkssubsidie 25 kindplaatsen mag bezetten -en 3 voor Sint- Philipsland). Beide partijen heb ben principiële bezwaren tegen de verzorging en opvoeding buiten het gezin, zo lieten raadslid A. Kersbergen (SGP) en P. van Bel- zen (RPF/GPV) dinsdagmiddag tijdens de commissievergadering weten. Zij verwezen daarbij naar de opmerkingen in de algemene beschouwingen waarin ze be zwaar maken tegen kinderopvang op Tholen. Beide commissieleden kwamen daardoor in aanvaring met PvdA-raadslid I.C. Moerland. Hij vond dat nee zeggen tegen kinderopvang een beperking bete kent voor ouders die wel behoefte hebben aan een dergelijke voor ziening. Van Belzen vond dat het tot stand brengen van kinderop vang -met overheidsgeld- een be hoefte schept. "Zal de rol van de ouders dan nog zo sterk zijn dat ze er nee tegen kunnen zeggen?" Moerland: "De mensen wordt de mogelijkheid aangeboden, maar ze kunnen toch kiezen. Jullie draaien het om. Zo onthoudt je andere deze mogelijkheid, dat is een vorm van betutteling". Mevrouw J. Deurloo-van Broek hoven (CDA) wil wel subsidie toe kennen aan de stichting en volgt daarmee de meerderheid van het college waarin alleen wethouder J. van der Jagt zich tegenstander toont wegens principiële overwe gingen. Zij wilde wel weten waar de kinderen zullen worden opge- ZIE VERDER PAG. 14 Het bezoek aan Tholen is het da mesprogramma tijdens de eerste dag van het officiële staatsbezoek van president F.W. de Klerk aan ons land. Gisterenmorgen is in het gemeentehuis het concept programma doorgesproken met vertegenwoordigers van het mini sterie van buitenlandse zaken en de provincie. Vanochtend wordt dat voorgelegd aan de dames Lub bers en Van den Broek. Het voorgestelde programma ziet er als volgt uit: 13.00 uur ont vangst met aperitief en aanslui tend lunch in het gemeentehuis. Daarbij zijn burgemeester en wet houders van Tholen en secretaris Izeboud met hun echtgenoten, ge meentevoorlichter Bakx, commis saris van de koningin en mevrouw Boertien, mr. A.C. de Ru (kabi netschef commissaris) en district scommandant A.A. Smeels van de Zeeuwse rijkspolitie. Mevrouw Stoutjesdijk uit Stavenisse toont de Zeeuwse klederdracht. Omstreeks 14.30 uur vertrekt het gezelschap naar het streekmu seum De Meestoof in Sint- Annaland, waar in het oude schoollokaal een korte schets wordt gegeven over Tholen anno 1890. Drie kwartier later gaat men naar stad Tholen. In de Dalem sestraat bekijkt mevrouw De Klerk de plaats waar het huis stond van waaruit haar grootva der (Pieter Willemse) emigreerde. Aansluitend ontvangt president kerkvoogd Van Dijke de presi dentsvrouw in de Grote Kerk. Op een tafel zijn daar doopregisters en registers van de burgerlijke stand aanwezig die betrekking hebben op de familie Willemse. H. Elenbaas verzorgt een korte rondleiding door de kerk. In de koorkerk spreekt mevrouw De Klerk tot slot van het bezoek een delegatie van zo'n 70 Thoolse vrouwen toe. de Klerk-Willemse "Sous-chef Van der Velde van het kabinet van minister Van den Broek was verguld met dit ontwerp-programma," vertelt ge meentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. "Maar ons staat de komende tijd een gigantische hoop werk te doen." Volgende week volgt een afzonderlijk overleg over de vei ligheidsaspecten van het bezoek. En ook wordt het programma nog doorgenomen met vertegenwoor digers van de Zuid-Afrikaanse ambassade. "Ook over de contac ten naar de pers moet nog gespro ken worden. Waarschijnlijk komt de Zuid-Afrikaanse televisie ook opnamen maken," aldus Bakx. Het echtpaar De Klerk arriveert vanuit Marokko in Nederland, waarna de president onmiddellijk overleg zal voeren met de rege ring. Mevrouw De Klerk wordt naar Tholen vergezeld door de echtgenoten van de minister van buitenlandse zaken mevr. Botha, van de ambassadeur van Zuid- Afrika mevr. Nothnagel, de da mes Lubbers en Van den Broek en mevr. Boelaart (hofdame van de koningin), 's Avonds is er in Den Haag, en staatsbanket. Thoolse burgemeester 25 jaar bewegelijk CNV-lid Ambtenaren kregen buffer en declaratiefonds er na 1 1/2 jaar door Verkeerscursus ROVZ is bij zonder populair Beschuit met muisjes en kan deel bij presentatie de Muze- doze in de Meestoof Oud-Vossemeer heeft vissers van wereldkaliber, een taptoe en een hobbytentoonstelling Lot van boerderij Buitenzorg in Tholen lijkt bezegeld Meningen verdeeld over ge meentelijke subsidie voor glastuinbouwcentrum Open dag niet aan waterschap slaat Meerderheid voor kinderop vang van ruim twee ton in Tholen Noad geen rieur SPS partij voor supe- HOE KOSTELIJK MEN EEN WOLF OOK VOEDT, ALTIJD BLIJVEN DE BOS SEN HEM TREKKEN Dit nummer pagina's bestaat uit 22 De Thoolse brandweer zet zater dag 20 oktober de vier brandweer kazernes open voor de inlevering van oude gasflessen. De actie wordt gevoerd in samenwerking met de regionale brandweer. Oude, soms doorgeroeste gasfles sen kunnen brandgevaar opleve ren. Zowel butagasflessen als campin^asflesjes, ja alle soorten oude gasflessen kunnen 20 okto ber van 9 tot 12 uur ingeleverd worden bij de brandweerkazernes in Tholen, St. Maartensdijk, Sta venisse en St. Annaland. Ook bij de brandweerkazerne in St. Philipsland kan men 20 okto ber van 9 tot 12 uur terecht voor de inlevering van oude gasflessen. De kinderen hadden voorwerk verricht; het thema van de kinder boekenweek 'Boeken horen bij je' was op verschillende manieren vormgegeven. De resultaten waren in de gang en in de klaslokalen te zien. 's Morgens om tien uur mochten de kleuters een half uur tje met de schrijfster doorbren gen. Met behulp van dia's maak ten ze samen een verhaal over drie kinderen waar de kleuters zelf na men aan mochten geven: Basje, Nadia en Pedro die een spannend avontuur beleefden. De kleuters zongen een liedje over Boeken- land voor Kooiker. Zij liet aan de kinderen de Gouden Griffel zien die elk jaar voor het beste kinder boek wordt uitgereikt. Leonie ver telde dat ze eigenlijk door haar eigen kinderen schrijfster is ge worden. Het begon met haar zoontje die een toverdrankje maakte van tandpasta en geraspte kleurkrijtjes. Ze schreef het op, maakte er een verhaaltje van maar het zou pas tien jaar later als boek worden uitgegeven. Ze kreeg er prompt de Gouden Grif fel voor en vanaf die tijd schrijft ze elk jaar een nieuw boek. Enke le titels: 'Het Woekerkoraal', 'De diamant van de piraat', 'Je kunt het niet meenemen', Het malle ding van Bobbestiek', Sponsor voor de Boys'. Kooiker bezoekt tijdens de kin derboekenweek verschillende scholen in het hele land. Ze was al in Heerlen geweest maar ook Gro ningen staat op het programma. De schrijfster, die in Papendrecht woont; vindt het geen bezwaar in deze week veel kilometers te ma ken. "Er zijn schrijvers die niet helemaal naar Groningen willen, maar ik vind het heel leuk om met de kinderen daar om te gaan". De school heeft de schrijfster uitge nodigd via de stichting Schrijver School en Samenleving in Am sterdam, die over een lijst van au teurs beschikt die op schoolbezoek gaan, voorlezen in bibliotheken of op avonden van plattelandsvrouwen. Enkele groe pen van Die Heenetrecht maakten zelf een boekje, met één verhaal tje en een tekening. Eén van de boekjes heette: "Mevrouw Kooi ker gevangen". In de openbare bibliotheek in Sint-Maartensdijk werd eveneens aandacht besteed aan de kinder boekenweek, die vandaag begint. In een kringgesprek vertelden 21 kinderen woensdag allerlei leuke dingen over opa en oma en die werden op papier gezet. Onder lei ding van Cootje Houdijk uit Ber gen op Zoom ging men vervolgens met diverse technieken aan de slag. Enkele kinderen mochten hun verhaaltje typen, anderen mochten drukken of stempelen. Dat leverde iedereen een mooi boekje op. Eén exemplaar was voor de bibliotheek. De kinderen van Sint-Annaland waren gisteren aan de beurt, ter wijl in Tholen op 24 oktober 25 oktober mogen taaldrukken. In alle vestigingen van de bibliotheek worden de bekroonde boeken tij dens de kinderboekenweek ten toongesteld. In Scherpenisse, Poortvliet en Sint-Annaland begint tegelijk het leesprogramma voor de jeugd. In eerstgenoemde bibliotheek is het De kinderboekenschrijfster Lenie Kooiker in Die Heenetrechtschool te Oud-Vossemeer. thema 'Dikke vrienden' en in de twee anderen 'Geheimen'. Kinde ren vanaf 7 jaar kunnen er aan meedoen. Leesboeken over het onderwerp staan apart opgesteld. Elke deelnemer ontvangt een pas je, waarop voor elk gelezen boek een sticker wordt geplakt. Als de pas vol is, ligt er een verrassing klaar. In Sint-Annaland is er nog een kleurwedstrijd aan verbon den.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1