Wereldkampioenschappen vissen afmattend, maar heel leerzaam Taptoe kleurrijk maar winderig ds. Ledeboer gevangen en vrij Bedrijvig Kinderopvang IPO examens Herdershonden Top provincie onder indruk Budelpack Jeugd keert tennis rug toe in Smurdiek LEDEBOERIANEN (30): 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 oktober 1990 "Het was zo vermoeiend, ik ben blij dat ik thuis ben, maar ik heb een hele leuk week gehad", vertelt de 16-jarige scholiere Ilja Graauwmans uit Oud- Vossemeer. Samen met haar dorpsgenoot Jan Verhees kwam ze met een grote bokaal en zware medailles vol daan terug van het wereldkampioenschap kusthenge- len in Oostkapelle. Oud-Vossemeer se Jan Verhees(4e) en Ilja Graauwmans(3e): Rust belangrijk 150 meter Verrassende kampioen Ilja 2 keer 1ste Ideale plaats Rijksregeling Huisvesting duur Organisatiebureau naar Tholen Spuitdemonstratie Barenbrug groeit Minder ongelukken, maar geen premie door J.M. Vermeulen Ilja eiste in het inviduele klasse ment brons voor zich op achter de Nederlandse Nel Willemse en de Francaise Yvette Peron. Met de nationale ploeg werd ze eerste en dat leverde een gouden medaille op. Jan Verhees werd in het individue le klassement vierde en met de Nederlandse ploeg derde. Ook dat was goed voor een bronzen me daille van de Confederation inter nationale de la pêche sportive(CIPS). Voor beiden was het een hoogte punt in hun viscarrière. "Het is ontzettend leerzaam", zegt de 36-jarige machinist bij aanne mingsbedrijf Hommel. "Als je de werptechnieken van de Engelsen en Schotten ziet, dat is gewoon ge nieten. Het gaat er in Engeland echter ook anders aan toe bij de wedstrijden. Bij ons kun je een tuinmeubelset of een koelkast winnen, maar daar win je prijzen van 50.000 gulden. Het zijn daar pure profs", aldus Verhees. Voor Ilja Graauwmans was het de tweede internationale krachtme ting. Met Pasen deed ze mee aan de jeugdkampioenschappen in Frankrijk. "In Oostkapelle was het echter officiëler en zwaarder. Het gros van de vrouwen was 40 tot 50 jaar." Zaterdag 29 september waren de twee Vossemeerse vissers naar Oostkapelle vertrokken, waar ze met hun ploeggenoten in Bos en Duin verbleven. Ilja Graauw mans, die in de eindexamenklas van de lagere agrarische school de Brug in Steenbergen zit, werd be geleid door Theo en Truus Rijn berg uit Oud-Vossemeer. Zij was ook de jongste van alle deelne mers en naast het vissen, moest Il ja ook nog huiswerk doen omdat ze een week de lessen miste. Ver hees offerde een week vakantie op voor het grote evenement. De hele maand september hadden ze geoefend voor het w.k., waarbij de twee toegestane soorten aasja gers en pieren) beproefd werden. "Met slikzagers en witjes had ik vast meer gevangen, maar we moesten ons aan zagers en pieren houden. Bij de oefenwedstrijden merkten we, dat er met pieren meer gevangen werd dan met za gers." Dat kwam tijdens het w.k. goed van pas, want alle factoren telden mee bij de afmattende wedstrijd. Maandag 1 oktober kon men nog in het zonnetje oefenen. "Het was toen puur genieten met veel tong en nog zonder druk", vertelt Ver hees. "Vanaf dinsdag tot en met vrijdag was het constant preste ren, want als lid van de Neder landse ploeg wil je ook niet afgaan. Een goede klassering voor de landenprijs was in het geding en daarom kriebelde het wel 's morgens bij de start. Bij de Ne derlandse kampioenschappen en de naselectiewedstrijden had ik nergens geen last van, maar nu toch wel. We waren beducht voor de Engelsen, vanwie de rust af straalde. Rust is heel belangrijk bij een w.k. Ik was zo geconcen treerd, dat ik bij het afgeven van de vissen aan de controleur niet eens hoorde hoe groot die waren. Je kijkt eigenlijk alleen naar je te genstander of die ook wat aan de haak geslagen heeft", zegt Verhees. Had de Nederlandse ploeg maan dag bij de training in Domburg onder stralende weersomstandig- Jan Verhees en Ilja Graauwmans met hun prijzen van de wereld kampioenschappen vissen. heden leuk vis gevangen - zowel de nationale dames- als de heren- ploeg waren toen nummer één - op de eerste wedstrijddag - dins dag in Oostkapelle - trof Neder land een slecht parcours. Van de 11 deelnemende ploegen werd ons land toen slechts negende. "Het strand in Oostkapelle was voor ons een handicap", aldus Verhees. "De beste Engelsen gooiden hun hengel daar wel 150 meter uit." Verhees viste tussen een Schot en een Ier, maar praten mag niet tij dens de wedstrijd. Bovendien staan de vissers 20 meter uit el kaar. Toeschouwers moeten achter de afzetting blijven. In elk vak houden twee controleurs en een hoofdcontroleur dat in de gaten. Bij de heren waren 11 vissers per vak, bij de dames 4. Elke wed strijd duurde vier uren, maar twee uur voor het begin waren de vis sers al aanwezig. "Je bent er al maanden serieus mee bezig", zegt PU Verhees. "Je vist veel en de moti vatie moet goed zijn. Daarbij moet je ook geluk hebben." De tweede wedstrijd in Dishoek werd 's avonds met de lamp gevist en dat ging de Nederlandse ploeg beter af met een derde plaats in het dagklassement. "Ik had toen al twee vissen binnengehaald toen een Fransman nog moest uitgooi en", aldus de Vossemeerse visser. "Het weer was wel heel slecht. Geen minuut was het droog, zo dat je doorweekt in Bos en Duin kwam. Een warme douche was toen zeer welkom." In Schore was Verhees het meest succesvol. "Dat is voor ons een bekende visplaats en dan weet je wat voor materiaal je moet ge bruiken. Ik ving toen net zoveel vis als de nummers 2 en 3 bij el kaar. In Borsele hadden we vrij dag ook een goede dag met veel wind en regen. De vis zat toen veel onder de kant en de Engelsen en Schotten waren daardoor met hun werptechniek niet meer in het voordeel. De Schotten waren toen met drie le prijzen in het dagklas sement eigenlijk al kampioen. Des te groter was de verrassing toen ze vrijdag maar 7de werden in het dagklassement, waardoor Enge land tot ieders verbazing wereld kampioen werd na drie 2de prijzen en een 4de prijs in het dag klassement." Engeland en Schotland hadden overigens allebei 10 punten. Ne derland verzamelde 17 klasse- mentspunten, België 18, Frankrijk 19 en Ierland 20. Willy Franken uit Bergen op Zoom werd indivi dueel wereldkampioen. Hij is op Tholen ook niet onbekend, want jarenlang viste hij met zijn ouders vanaf camping de Pluimpot bij Scherpenisse in de Oosterschelde. Bij de dames zegevierde Neder land overtuigend met 5 klasse- mentspunten. België en Frankrijk volgden op afstand met 10 pun ten. Ilja Graauwmans was op de eerste en de laatste wedstrijddag nummer 1. Ze had toen respectie velijk 12 cm en 2 m vis. "Als je 2 vissen van 35 cm vangt, tikt het wel door", aldus Ilja. Jan Verhees had in Dishoek dik 2 m vis en in Schore 1.72 m. "Als je er een paling bij hebt, zit je al goed. Die is al gauw 40 cm en daarvoor moet je een grote bot vangen", aldus Verhees, die in Dishoek in een halfuur zes vissen aan zijn hengel sloeg. Na de succesvolle wereldkampi oenschappen, die vrijdag werden afgesloten, zou Verhees zaterdag weer gaan vissen, maar dat bleek na de zware week toch teveel van het goede. Niet voor niets stuurde de Engelse coach zijn ploeg direct na het eten naar hun kamer. Jan Verhees en Ilja Graauwmans kunnen even rusten, terugkijkend op een mooie visweek. Op 27 ok tober doen ze in Dishoek mee aan het nationaal kampioenschap, waaraan de Vossemeerse vissers Frans Graauwmans, Koos Bosters, Theo Rijnberg en Piet Matthijssen ook meedoen. Jan Verhees en Ilja Graauwmans zijn automatisch geplaatst voor de na- selectie, zodat men vast nog meer successen zal vernemen van de twee sterke leden van 't Scharret je. VERVOLG VAIM PAG. 1 vangen en in welke ruimte. Wet houder J. Versluijs antwoordde, dat er gedacht is aan de kern Tho len. "Het is aan de stichting om een gebouw te zoeken", aldus Ver sluijs. Moerland vond Tholen- stad als mogelijke plaats voor dagopvang niet vanzelfsprekend. Hij wees erop dat het voor ouders uit bijvoorbeeld Stavenisse moei lijk zal zijn hun kind in Tholen te moeten brengen. Versluijs stelde daartegenover dat er wellicht Thoolse ouders zijn die de brug overgaan om te werken of een opleiding te volgen waardoor Tholen-stad 'een ideale plaats' zou zijn. Moerland vond dat de gemeente bij de keuze van een lo catie 'een vinger in de pap moet houden'. Een en ander kan vastge legd worden in een verordening die dit jaar nog moet worden vast gesteld. Daarin kunnen ook eisen aan de kwaliteit van de opvang vastgesteld worden. Volgens Ver sluijs is via onderzoek op Tholen aangetoond dat er behoefte is aan kinderopvang. "Zo is al vroeg door het personeel van het bejaar dentehuis De Schutse belangstel ling getoond. De behoefte is breder dan we zouden verwach ten", zo stelde de wethouder. De gemeente Tholen kan gebruik maken van de rijksregeling die de kinderopvang aanmoedigt. Kin deropvang zou vooral (her intredende vrouwen in staat kun nen stellen betaalde arbeid en ver zorgende taken te combineren. Samen met de gemeente Sint- Philipsland heeft de gemeente Tholen een aanvraag voor een rijksbijdrage ingediend. Voor maximaal 28 kindplaatsen kun nen beide gemeenten geld krijgen (5000 gulden per jaar per kind plaats). Voor het eerste jaar is 224.000 gulden uitgetrokken (168.000 investeringsbijdrage, 56.000 exploitatiebijdrage). De ge meente St. Philipsland hevelt de ontvangen rijksgelden over aan de gemeente Tholen. De voorzienin gen dienen voor alle inwoners toe gankelijk te zijn. De ouderbijdrage is afhankelijk van het inkomen. Het is de bedoeling dat er op Tho len eerst gewerkt wordt aan gastouderprojecten (opvang van kinderen tussen 0 en 12 jaar in gastgezinnen) en daarna aan kin- derdagopvang. Om het gasthouderproject op Tholen op poten te zetten is de stichting bezig een coördina- tor/trice te zoeken. De sollicitatie procedure loopt. De stichting heeft voor de periode 1 oktober tot en met 31 december 1990 een begroting ingediend waarbij het college een aantal vraagtekens plaatst. Zo vindt het college de huisvestingskosten hoog (2900 gulden). Om de nodige investerin gen te doen, is het college bereid om 35.472 gulden toe te kennen, mits over de besteding over eenstemming met de stichting is bereikt. Gisteren middag vond overleg plaats. Daarnaast wil het college 20.528 gulden beschikbaar stellen als bijdrage in het exploita tietekort voor 1990. De stichting heeft inmiddels ook de begroting voor 1991 ingediend. Daaruit blijkt dat de stichting naast een coördinator/trice voor 18 uur ook een directeur/trice voor 18 uur wil aanstellen. Het college vraagt zich af of dat wel noodzakelijk is. "Een geringe uitbreiding van for matie van de coördinatrice met 8 uur lijkt ons voldoende om ook de directeursfunctie inhoud te kunnen geven' aldus het college. VVD-raadslid J.v.d. Heuvel was dinsdag verhinderd in de com missie. De showband Sas van Gent voert 'The magnificent seven' uit in Oud-Vossemeer. Het winderige weer en de regen voorspelling waren vermoedelijk debet aan de wat tegenvallende belangstelling voor de twaalfde taptoe van OVM, zaterdagavond in Oud-Vossemeer. De tribune was maar voor tweederde gevuld en langs de kanten van het taptoe terrein stonden de mensen ook niet rijendik. Degenen die wél wa ren gekomen, genoten niettemin van een gevarieerd aanbod in zo wel muziek als show. De drumfanfare showband Hey- ningen kwam als eerste voor het voetlicht met de nummers 'Jeugd en toekomst', 'Pack up your trou bles', 'Stand by', 'Slagwerk kwar tet' en 'Jubilissimo'. Tijdens het optreden viel er wat lichte regen, maar daarna bleef het droog. Het Malletkorps Oranje uit Wouw bracht, met maar zo'n veertien le den, een show met vlotte num mers. De melodische slaginstrumenten zorgden voor een aparte klank in de Raad huisstraat. 'The magnificent seven' heette de jubileumshow die met veel elan werd gebracht door de showband Sas van Gent. De country and western thema's werden opge luisterd met vlagvertoon, al met al een kleurrijk schouwspel. De Oud-Vossemeerse Muziekvere niging trad aan met het al eerder op de avond ten gehore gebrachte 'Jubilissimo'. Met 'Caribean Vari ation' traden de majoretten voor het voetlicht, waarna de nummers 'Cachita' en 'Bandorama' volg den. De drumband speelde drie nummers: 'Burnin Beat', 'Heart beat' en 'Samba fantasia'. De finale bracht alle deelnemers gezamenlijk voor het voetlicht. Na het taptoesignaal werd het Wilhelmus uitgevoerd, waarna de muzikanten afmarcheerden met de slotmars 'Crescendo'. De V.D.H. kringgroep Tholen, de vereniging van fokkers en liefheb bers van Duitse Herdershonden, heeft zaterdag op het terrein aan de Langeweg in Scherpenisse een I PO-examen georganiseerd. On danks de sombere voorspelling van de weerman, was het weer toch prima om met je hond te werken. Bij de afdeling C slaag den alle combinaties, maar het was jammer dat bij de A en B af deling twee combinaties de ver eiste punten niet behaalden. Bij het IPO I behaalde R. v.d. Laan uit Sint-Maartensdijk met Eknots 245 punten (A 95, B 70, C 80) en J. Verwey uit Sint-Maartensdijk liep met Una-Pascha of the Hap py House 242 punten (A 78, B 80, C 84) bijeen. Bij het IPO III exa men scoorde Rob v.d. Laan uit Sint-Maartensdijk met Dixi van Lievestee 295 punten (A 96, B 82, C 81). J. Verwey uit Sint- Maartensdijk deed het met Lana of the Happy House ook goed: 246 punten (A 70, B 85, C 86). Medewerking aan de examens ver leenden de speurveldenleggers dhr. Visser en dhr. Breure, keur meester A. Broekhuizen, examen leidster C. Luitwieler, pakwerkers J. Scheele en C. v.d. Veeren en de spoorleggers R v.d. Laan en C. Luitwieler. Na afloop bedankte keurmeester A. Broekhuizen de deelnemers voor hun sportief ge drag, alsmede de beide pakwer kers, de examenleidster en mej. Klotz, die de administratie ver zorgde. Dhr. Broekhuizen felici teerde tevens de geslaagden en zei te hopen dat de minder succesvol le combinaties de volgende keer een beter resultaat zullen boeken. In het ondernemerscentrum in Sint-Maartensdijk vestigen zich twee bedrijven, die aan totaal ze ven mensen werk bieden. Beide firma's komen uit Nieuwerkerk a.d. IJssel. Europa standbouw is een organisatiebureau voor plaat selijke en regionale beurzen, met een nevenpoot die de inrichting en stoffering van de beurzen ver zorgt. Er werken vier mensen. Eurotrading biedt drie mensen werk. Het bedrijf richt zich op de ontwikkeling en het testen van electrische en electronische appa raten, zo deelt het gemeente bestuur mee. Voor het jaar 2000 moet het ge bruik van gewasbescher mingsmiddelen met 50% gereduceerd worden. Een geweldi ge opgave voor de landbouwer, chemische industrie, maar ook de fabrikant van spuitmachines. Vandaar de 'Hardi Tour Door Ne derland', want met een goede, juist afgestelde spuitmachine kan er al 30% bespaard worden op spuitmiddelen. Flomburg Machinehandel te Stiens, leverancier van de Hardi spuitmachine, houdt samen met zijn dealers regionale demonstra ties van een zevental typen spuit machines. Bovendien wordt er door deskundigen voorgelicht over ondermeer computer gestuurd spuiten, terwijl er tevens gebruik wordt gemaakt van video films en een spuitsimulator. Op Tholen werken de landbouwme- chanisatiebedrijven van K.C. Dek ker en P.H. van der Giesen op donderdag 18 oktober aan een de monstratie mee. Die wordt van 13.30 tot 16.30 uur gehouden op het bedrijf van C.P. de Rijke aan de Kadijk te Tholen. De Barenbrug-groep met o.a. een vestiging in Oud-Vossemeer heeft in beginsel overeenstemming be reikt over verwerving van een meerderheidsbelang in Normarc Ine, een Amerikaans bedrijf voor voedergewassen en grassen voor gazons en sportvelden. De over eenkomst voorziet in de mogelijk heid om binnen drie jaar Normarc geheel in bezit te krij gen. Het Amerikaanse bedrijf, dat 50 personeelsleden telt, heeft een omzet van 25 miljoen gulden per jaar. Barenbrug is voor 60% eigendom van Unilever. Het aantal verkeersslachtoffers op Tholen en Sint-Philipsland lag vo rig jaar 7% lager dan het gemid delde over de jaren 1984-1986. Dat is echter onvoldoende om voor een premie op basis van de actie -25% in aanmerking te komen. Daarvoor was een daling met 15% nodig. Overigens heeft geen enke le Zeeuwse gemeente dat percen tage gehaald, zodat niemand een premie ontvangt. Het samenwer kingsverband Walcherse platte landsgemeenten en Noord-Beveland bleef op 14% steken, Schouwen-Duiveland boekte een teruggang van 8%, Hulst/Hontenisse 6% en Terneu- zen 2%. In alle andere gemeenten en samenwerkingsverbanden steeg het aantal doden en gewonden in het verkeer vorig jaar. In heel Zee land werden 1.205 verkeersslacht offers geregistreerd. In 1987 werd in de provincie f. 390.000,- aan premies uitgekeerd en in 1988 f. 160.000,-. Al heel kort na zijn mislukte en ronduit teleurstellende Amster damse avontuur (zie aflevering 19) vervreemdt Ledeboer van de Christelijk Afgescheidenen. Twee artikeltjes verder zagen we hoe er kort na 1840 banden vielen met de Zeeuwse kerken. Lambertus werd daar begin '42 zelfs uitgenodigd om Pieter van Dijke een examen voor dominee af te nemen. Maar dat ging niet door. Vervolging Dominee Ledeboer zoekt eigen lijk met niemand vereniging, hoewel zijn bediening ook op an dere plaatsen verklaard wordt in de harten van 's Heeren kinde ren, als een werk van God. Ter- wille van het alleengeldend koningschap van Christus - de vrijheid - is dan ook ds. Ledeboer zwaar vervolgd. Burgemeester Van Galen, bepaald geen sympa thisant der gereformeerden, heeft het druk met het schrijven van zijn processenverbaal, het geen tot gevolg heeft dat Lede boer op 19 maart 1841 veroordeeld wordt tot twee geld boeten, ieder van f 25,-. Een paar maanden later vraagt Lede boer aan de koning om een au diëntie, maar van de overheid heeft de dominee niets te ver wachten. Van de Hervormde Kerk trouwens ook niet. Zijn ver togen baten niet, en Ledeboers preken kosten in de jaren 1842 en '43 meer dan 2000 gulden aan geldboeten. Hoewel hij - zoon van een rijke Rotterdamse koopman - financieel best in staat is, weigert hij principieel om maar een cent te betalen. Maar dat gaat natuurlijk niet. Schrijvend over Budding en Le deboer constateert de minister van Justitie op 27 januari 1843: 'De menigvuldige veroordelin gen doen zien, hoe weinig ont zag die personen voor 's lands wetten hebben en hoe weinig eerbied zij voor de rechterlijke uitspraken koesteren. Het komt ondergetekende voor dat deze stand van zaken een einde moet nemen'. Gevangen Kort hierna, op 29 april, verschij nen de gerechtsdienaars te Bent huizen en ds. Ledeboer wordt als een misdadiger binnen de oude sleutelstad gevoerd; onderge bracht in het akelige 's Gra vensteen, binnen welks muren al zoveel levensleed was uitge schreeuwd. Na precies een volle maand is de dominee weer op vrije voeten en... blijkt hij niets 'geleerd' te hebben. Het begint opnieuw. Het gehele staatsapparaat stelt zich tegen hem op. Tot september van dat jaar moet Lambertus zes maal voor de rechter verschijnen en op 1 oktober opent 's- Gravensteen opnieuw haar poor ten. Ditmaal om de leraar te ont vangen voor achttien maanden. Dat is dus héél lang. De wijze waarop hij zijn 'straf' ondergaat, dwingt respect af want opnieuw weigert hij zijn gevangenschap af te kopen. Hoe lang het zal duren, weet hij niet. Toch kan hij deze uitzichtloze si tuatie aanvaarden, als uit de hand des Heeren en door Dienst genade worden er vele goede uurtjes, boven het stof, in een open toegang tot Gods genade- troon, naar de geest gesleten. Hoor Ledeboer zingen: Mijn leerschool is 't gevangenhuis, 't Gevangenhuis, mijn zoetste kruis. De Heer 'mij daar te leren geeft. Wat Hij mij anders niet zo geeft. Een goede vriend, Jakob Eige- man, herinnert zich later: 'Toen Ledeboer gevangen genomen werd, bezocht een grote menig te hem om, als naar gewoonte, te spreken over de heerlijke din gen van 's Heeren Koninkrijk. Ook ik bezocht, als kind, Lede boer dikwijls in de gevangenis. Door bemiddeling van mijn goe de ouders verkreeg ik een 'door gaande kaart'. Trouw maakte ik daarvan gebruik, terwijl de lieve prediker duizenden malen aan mijn jeugdige ziel arbeidde, met mij bad en sprak over de dingen der eeuwigheid'. Aanbidding De vijand bereikt niet wat hij wil. 'Bij dagen en nachten laat de Heere Zich niet onbetuigd aan mij, de grootste boef, die in de gevangenis zit. En ik heb de bes te plaats. O wonder! De Heere zegt: Weest vrolijk in die ure; en de apostel zegt: Verblijdt u; we derom zegge ik u verblijdt u'. (In aflevering 22 las u wat uitlatin gen van ds. Ledeboer over die vervolging en we kwamen tot de conclusie dat die vervolging één groot aanbiddelijk wonder was). Plotseling, half februari 1845, - nog gevangen - krijgt Ledeboer een beroep uit Delfzijl: 'U is in eenen aardschen kerker op gesloten, desniettegenstaande durven wij u toeroepen: Koom tot ons over en help ons'. Maar 't wordt een bedankje. 'Ik gevoel mij, gevangen of vrij, herder en leraar van Benthuizen. Dat kun nen de mensen mij niet afma ken. God heeft het mij gemaakt, en om het verwerpen van een prullenboel van menselijke wet ten wordt ik niet als leraar afge zet, maar veeleer aén'. Vrijheid Hoewel de bepalingen van de overheid nog niet veranderd zijn, ziet men in maart '45 van verde re vervolging af. Hij heeft zijn straf 'uitgezeten'. Bij de gemeen te heerst vreugde. Grote blijd schap over de behouden thuiskomst van haar leraar ver vult veler mond met lachen, ve ler tong met gejuich. De autoriteiten denken nuchter dat Ledeboer's beweging wel zal doodbloeden. Maar zijn familie kent Lambertus beter! Als ze zien hoe hij weer uitgaat om te preken, vermoeden ze zelfs dat er een derde gijzeling gaat ko men. Ze schrijven Koning Willem een verzoek om begrip en gratie, omdat ze 'vrezen dat L.G.C. Le deboer in zijn verbijstering ver langt weder gegijzeld te worden'. Maar de overheid vervolgt niet meer. Een vrij groot aantal 'gezel schappen', blijft Ledeboer als le raar erkennen en wanneer de Zeeuwse gemeenten Budding hebben zien vertrekken naar Groningen, is het Ledeboer die, in maart 1845, net weer vrij, koers zet naar het zuiden, om de verlaten gemeenten in 's Heeren Naam te bedienen. Opnieuw! Wonderlijk! Anders gezegd: Twee kerkforma- ties verenigen zich. Ja, Ledeboer wil de vrije Zeeuwse kerken, ver strooid en met een boek in een hoek, gedenken. Hiermee eindigt hoofdstuk 5. U zag drie Ledeboerianen tijdens de jaren 1842-1845, verkerend in vervolging. We verloren er twee: Budding nam de wijk naar Groningen, zonder strijd, zelfs zonder afscheid te nemen; Van Dijke bezweek en kwam buiten de 'Ledeboeriaanse' gemeenten te staan. U begrijpt dat ik, in een serie als deze, van die vervolging slechts hier en daar wat kon aanstippen. Maar één ding zal u duidelijk geworden zijn, namelijk dat wij er ons niet voor hoeven te schamen 'Ledeboerianen' te zijn. Mocht het zijn met volle overtuiging en hartelijke liefde. Met name onze jongeren dienen te weten dat wij uitgeworpen zijn. En was dat genoeg? Helaas, neen! Onze leraars moesten daarna óók nog vervolgd wor den. Die vervolging duurde tot 1848. Daarvan moet zelfs de op en top hervormde dr. De Wilde in zijn boek 'Geschiedenis van af scheiding en doleantie' schrij ven: 'De (Hervormde) Synode heeft echter nooit aangedrongen op het staken der vervolgingen. Dat is haar schande. Ze heeft er wel toe aangezet...' Er is door on ze voorgangeren een strijd ge voerd die mensenkrachten te boven gaat. Aan de ene kant moet het ons verwonderen dat onder de leesdiensten, de ge meenten bewaard werden ten tijde van die hervormde terreur. Dat ze niet verstrooid werden. Maar anderzijds is het toch zo vanzelfsprekend, want alleen door Gods ontferming alleen konden onze 'voorgangeren' de vervolging overleven. Daardoor kon Pieter van Dijke zich sterken in zijn God, toen diens gemeente uitgemergeld door de straten kroop omdat men het nodig vond die kerk te moeten uithon geren. Daarom kon hij gewoon doorpreken toen de stenen te gen Sint-Philipslands kerk te pletter sloegen. Daarom kon Le deboer, toen hem de pas werd afgesneden naar de kansel, nog kracht krijgen om de lof van zijn Meester op zo uitnemende wijze te vermelden. Ledeboer trekt dus weer naar Zeeland. U ziet hierin de tweede helft van 1845 - eigenlijk het prille begin van de definitieve eenwording van de 'Budding-kerken' en de 'Ledeboeriaanse-gemeenten', alsmede de Afgescheiden ge meente van Sint-Philipsland. In hoofdstuk 6 hopen we wat ge beurtenissen rond 'de vereniging van 1845-1853' te beschrijven. Mogelijk ga ik dan nog even door tot pakweg 1855, omdat, in de nasleep van die vereniging, Bud ding nog even voor wat proble men gaat zorgen. Zuid-Molukkers in Zeeland. Van 1 tot 27 oktober is in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg de fo totentoonstelling 'Zuid- Molukkers in Zeeland' te zien. Zo'n 80 foto's geven een beeld van de Molukse samenleving in Oost- Souburg. Aan de expositie zijn twee lezingen gekoppeld; één over het Maleis in Nederland en één over de Molukken en de VOC. Drie vlaggen hingen maandag middag in top bij Budelpack in Poortvliet: de Zeeuwse, Neder landse en de Europese vlag. Het voltallige college van gedeputeer de staten van Zeeland bleek op be zoek te zijn en de Europese vlag gaf aan, dat driekwart van de pro- dukten die in Poortvliet verpakt worden, de Nederlandse grens over gaan. Twaalf jaar geleden verrichtte commissaris der koningin dr. C. Boertien de officiële opening en sindsdien is Budelpack fors ge groeid tot 150 personeelsleden die bij 25 verpakkingslijnen op 8000 m2 werken. Verpakt worden o.a. levensmiddelen, pharmaceutische produkten, cosmetica, drukwerk, diervoeding en technische artike len. De splinternieuwe machine voor de volledig automatische1 verpakking van Sportlife kauw gum - kosten 1 miljoen gulden - was maandag ook te zien. Het provinciaal bestuur, dat ver gezeld was door griffier mr. J.A. Lander en hoofd economische za ken drs. F. Burger, raakte onder de indruk van de bedrijvigheid in Poortvliet. De Thoolse burge meester H.A. van der Munnik maakte het werkbezoek ook mee. Voor de Poortvlietse gedeputeerde mr. J.A. de Boe was het een 'thuiswedstrijd'. "Tennisvereniging Jacoba van Beieren is flink omlaag. Dat bete kent dat er veel jeugdleden weg gaan," concludeerde J. de Laater in de commissie sport. Daar wer den de subsidies voor 1991 besproken. De cijfers wezen uit, dat de Smurdiekse tennisclub 30% minder jeugdleden heeft. Overigens kon de commissie, met enkele kanttekeningen, instem men met de voorstellen. De sport op Tholen kan volgend jaar reke nen op een gemeentelijke bijdrage van 153.978,-, ruim 18.000 gul den meer dan vorig jaar werd uit gegeven. Het voorstel om gymnastiekver eniging SHF geen subsidie te ver lenen, werd door de commissie ondersteund. De uitleg van amb tenaar P. v.d. Vlies, dat het bestuur twee schriftelijke en een telefonische herinnering had ge had om een aanvraag in te dienen, was voldoende. Commissielid J. Smulders vulde nog aan, dat zo wel in federatief verband als door hem persoonlijk SHF ook was geadviseerd. De gymclub had posten opgevoerd voor enkele gymtoestellen alsmede een trai nerscursus. Deze komen niet voor subsidie in aanmerking en van het tekort afgetrokken, hield SHF dan een batig saldo over. Op vragen uit de commissie deel de ambtenaar Van der Vlies mee, dat zowel de telefoons in de gym zalen als de ballenvanger op het sportterrein in Oud-Vossemeer er aan komen. Ook volgt op korte termijn overleg over het instand houden van het sportuur voor li chamelijk gehandicapten. De commissie vergaderde voor het eerst in de nieuwe samenstelling, met J. Pekelsma uit Tholen als nieuw lid. Zonder schriftelijke stemming werd J. de Laater uit Tholen tot voorzitter gekozen, als opvolger van C. v.d. Berge. De af wezige J. Rijsdijk had zich schrif telijk met De Laater accoord verklaard, de wat later arriverende mevrouw C. Moeliker confor meerde zich aan het al genomen besluit. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 14