Alle postkantoren gaan dicht, alleen Tholen-stad blijft open Fosfaatvrij wassen wint steeds terrein Buurttaxi gegrond of ongegrond Verhuur tennisbanen niet rond SVRZ: Een klacht is altijd goed, Zondagswet 'Verkeerde taxatie' AL 45 JAAR TH00LSE COURANT Collecte Polen OzG} H-fc- Donderdag 4 oktober 1990 46e Jaargang no. 47 DEZE WEEK Agentschap in MaartensdijkStave nis se, Annaland, Vossemeer, Philipsland Het postkantoor verdwijnt in alle dorpen op Tholen en St. Philipsland uit het straatbeeld. Alleen in Tholen-stad blijft er bij een grote landelijke inkrim ping van PTT Post nog een postkantoor open. St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland, Oud- Vossemeer en St. Philipsland krijgen een postagent schap in een winkel zoals nu al in Scherpenisse bestaat. Poortvliet en Anna Jacobapolder houden hun rijdende postkantoor. St. Philipsland geeft het voorbeeld De fosfaatvrije wasmiddelen zijn in opmars. De Ne derlandse consument gebruikt steeds meer milieu vriendelijke middelen om vuile vlekken in kleren en linnen goed te verwijderen. Ook op Tholen en St. Phi lipsland is dat het geval. Gehuwde moeders verhogen de werkloosheid APV Voetbalveld Gradatie lager Gevoelsmatig moeilijk Bouwland per ha 33.500 gulden Logisch element Daling 20% Enorme voortuitgang 5-25 gulden Voorgeschiedenis Kornaat vindt contract in strijd met de zondagswet De verhuur van de tennisbanen in Sint-Philipsland aan De Ruucstoppelen is met minstens een maand vertraagd. Mét de SGP keerde ook raadslid A.P. Kornaat zich tegen de huurovereenkomst. De afspraak in het contract, om de banen op zondag niet te gebruiken, is volgens de PVAB'er in strijd met de zondagswet. Een duidelijk geïrriteerde burgemeester Vogel zag zich genoodzaakt het agendapunt van de raadsagenda af te voeren. "U maakt de zaak zo onbestuurlijk," verweet hij Kor naat. Klachtencommissie kan kwaliteit bejaardenzorg verbeteren "Een klacht is altijd goed. Of deze nu gegrond is of ongegrond. Het zorgt ervoor dat de organisatie een beter produkt gaat leveren". Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vijf Thoolse raadsfracties ge ven hun visie op gemeentebe groting 1991 Zaterdag open dag van water schap, dat in St. Philipsland met basisplan zoet water is be gonnen Tien jaar volksdansen aan de hand van Ivanicia Hobbytentoonstelling in Oud- Vossemeer met o.a. kunst schilder J. de Graaf Ds. A. van Herk nam afscheid van hervormd St. Annaland, maar banden blijven Politiebureau St. Philipsland wordt slijterij Toekomstig industriegebied Welgelegen ligt niet zo lekker bij PvdA en SGP Ondervoede schapen in beslag genomen Plan woonresidentie voor ouderen bij hoeve Buitenzorg in Tholen St. Philipsland grossiert in duivenkampioenen Tholense Boys terug in top derde klas EEN ROOS IN DE HERFST IS NOG VERRUKKELIJ KER DAN DE ANDERE Dit nummer pagina's bestaat uit 22 De vertrouwde gang voor veel inwoners van St. Maartensdijk naar het postkantoor behoort over enige tijd tot het verleden. De loket- dienst gaat over naar een agentschap in een of andere winkel; het gebouw wordt alleen nog benut als sorteerruimte voor de bestellers. De SGP vindt dat gehuwde moe ders een taak hebben in het gezin ;n niet op de arbeidsmarkt. Her intredende gehuwde moeders beïnvloeden het werkloos heidspercentage op Tholen, zo stelt de fractie in haar algemene beschouwingen bij de begroting van 1991. "Onze fractie verstaat echter onder werklozen, diegenen, die voor hun eigen levensonder houd moeten zorgen". Voor die werklozen BINNEN de gemeente, onderstreept de SGP, moeten om standigheden worden geschapen om aan de slag te kunnen. Als logisch gevolg hiervan zal de SGP zich ook keren tegen de kin deropvang. De roep daarnaar wordt volgens de fractie ingegeven door het emancipatiestreven. "Vrouw en man samen werken en de kinderen naar een kinderop vang". De primaire taak van de vrouw is in het gezin. Kinderop vang werkt het tegenovergestelde in de hand, aldus de SGP. De huidige Zondagswet dateert uit 1953. In 1976 is de wet aange vuld met een verbod aan gemeen ten om beletselen op te werpen tegen sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op zon dag, niet zijnde openbare verma kelijkheden. Artikel 7 van de wet luidt: 1. Plaatselijke verordeningen tot regeling van punten, waaromtrent bij deze wet niet is voorzien, mo gen geen verbodsbepalingen in houden omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspan ning op zondag, die niet als open bare vermakelijkheid in de zin van deze wet zijn te beschouwen. 2. Besluiten van een orgaan van de gemeente mogen geen beletselen inhouden voor sportbeoefening of andere vormen van ontspan ning op zondag, niet zijnde open bare vermakelijkheden als bedoeld in het eerste lid. 3. Voor de toepassing van het tweede lid worden met een 'or gaan van de gemeente' gelijk gesteld: b) een of meer natuurlijke personen of rechtspersonen voor zover het betreft besluiten ten aanzien van de exploitatie van een inrichting voor sportbeoefening of andere vormen van ontspan ning waarvan de gemeente eigena resse is of ten behoeve waarvan de gemeente een bijdrage in welke vorm dan ook heeft verleend na 8 mei 1974. "Ik laat mij de bal niet toespelen. De burgemeester moet ook naar zijn linkerkant (daar zitten de 3 SGP-raadsleden - red.) kijken," liet Kornaat na de raadsvergade ring weten. "Ik heb zelfs nog een oplossing aangedragen door te vragen het voorstel terug te nemen voor intern beraad." Omdat door de zondagswet ge bruik op zondag niet verboden kan worden, kan zo'n bepaling - aldus Kornaat - ook niet in een overeenkomst worden opgeno men. "Het artikel 8 in de huuro vereenkomst heeft geen enkele rechtskracht. Daarom kan ik met het contract niet instemmen als dat artikel blijft staan," zei hij tij dens de raadsvergadering. De bur gemeester legde uit dat de sluiting op zondag niet door het college aan de tennisclub wordt opgelegd. "We zijn dit overeengekomen met het bestuur. De meerderheid van de vereniging is er zelfs blij mee," aldus Vogel. Hij stelde voor dat Kornaat accoord zou gaan met het contract, uitgezonderd artikel 8. "Ik laat me niet manipuleren," reageerde deze. "Je kunt onder ling niet iets regelen wat indruist tegen de wet." Kornaat vergeleek At situatie met de discussie rond de nieuwe APV, enkele jaren geleden. Toen liet een raadsmeerderheid (SGP en Ge meentebelang - red.) drie loze arti kelen uit de oude APV staan en die werden vervolgens door de Kroon vernietigd omdat ze in strijd waren met de wet. "Daarom begrijp ik nu ook het standpunt van het CDA niet." Wethouder J. de Jager zei daarop dat het CDA nu ook tegen zou zijn geweest, in- Burgemeester H.A. van der Mun- nik zegt desgevraagd dat b en w de ontwikkelingen kritisch vol gen. "Als de omzettingen van postkantoor naar postagentschap geen veranderingen inhouden, vind ik het best. Maar in Poort vliet hebben we een voorbeeld dat dien de sluiting op zondag zou zijn opgelegd. Maar hier betrof het een onderlinge overeenkomst. De burgemeester gaf toe dat er publiekrechtelijk inderdaad niets geregeld kan worden, maar in een overeenkomst volgens hem wel. Op de opmerking van Kornaat, dat b. en w. aan het bestuur van De Ruucstoppelen vragen heeft gesteld omdat er op 'n zondag morgen op de banen getennist zou zijn, ging Vogel niet in. De verhuur van de tennisba nen is dinsdagmorgen door b en w opnieuw besproken, maar burgemeester Vogel blijft erbij dat raadslid Kor naat 'inhoudelijk fout zit' door hier de Zondagswet bij te halen. "In onderling over leg mag je als gemeente met een vereniging tot sluiting van de sportaccommodatie op zondag besluiten, zoals je ook met een horeca-ondernemer de café-sluiting op zondag kunt regelen. Een tennisvere niging die gedragen wordt door brede lage van de bevol king doet er erg verstandig aan om de banen op zondag te sluiten. De gemiddelde St. Philipslander is niet voor ope ning op zondag. Kornaat heeft daar geen gevoel voor en daar kweekt hij geen goodwill mee. Deze zaak taxeert hij Verkeerd", aldus de burge meester na de vergadering van b en w. een agentschap mislukt is. Daar is alleen een rijdend postkantoor ge durende een beperkte tijd per dag overgebleven. Wanneer het met een agentschap wel lukt, dan pro fiteer je van de langere ope ningstijden van winkels voor PTT-zaken en dus ook voor de ge- De SGP was om principiële rede nen tegen het verhuren van de ten nisbanen en volgde daarmee wethouder L. Walpot. De voor waarden in het huurcontract wees de fractie niet af. "We zijn blij dat is overeengekomen om de banen op zondag niet te gebruiken. Jam mer dat de christelijke feestdagen niet in het contract staan," vond fractievoorzitter H. Geluk. "Ik heb daar geen moeite mee, de ba nen liggen zo ver van de bebouw de kom dat men niets verstoort," reageerde de burgemeester. In de bruikleenovereenkomst van het tweede voetbalveld is de bepa ling, die gebruik op zondagen en op christelijke feestdagen tot 12 uur uitsluit, óók opgenomen. Vo rige maand stemde de raad daar mee in meerderheid in. "Die overeenkomst lag toen niet bij de stukken, omdat de bestaande af spraken werden uitgebreid naar het tweede veld. Had de overeen komst er wél gelegen dan zou ik de voorwaarde hebben gelezen en daar eveneens bezwaar tegen heb ben gemaakt," verklaarde Kor naat desgevraagd zijn houding van een maand geleden. SGP'er Geluk liet de notulen van de vorige raadsvergadering op dat punt nog wijzigen. Hij zei in au gustus letterlijk, blij te zijn 'dat de sportvelden op christelijke feest dagen en zondagen vóór 12 uur 's morgens niet bespeeld mogen worden'. Dat zou voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn, terwijl hij de hele zondag bedoeld had. Nie mand maakte bezwaar tegen de aanpassing. meentelijke dienstverlening. De vraag is, of men erin slaagt om overal binnen vier jaar een agent schap te vinden. Wij herinneren ons nog goed de nieuwbouwplan- nen voor het postkantoor in St. Maartensdijk. Op het breukvlak van de reorganisatie was dat plot seling van de baan en dat liet een grote teleurstelling bij ons ach ter", aldus de Thoolse burgemees ter. De gemeente Tholen heeft met de PTT een overeenkomst voor ge meentelijke dienstverle- ning(paspoorten, rijbewijzen, uittreksels uit de burgerlijke stand, e.d.) in de postkantoren van Tholen, Oud-Vossemeer, St. An naland en Stavenisse, alsmede het postagentschap Scherpenisse en het rijdende postkantoor in Poortvliet. Het gemeentebestuur van St. Phi lipsland was mede door de discus sie in de gemeenteraad over de mogelijke sluiting van het post kantoor op de veranderingen voorbereid. Burgemeester T.A. Vogel berust er dan ook in. "Het is onafwendbaar", zegt hij gela ten. "De vereniging van Zeeuwse gemeenten hebben we nog om ad vies gevraagd, maar die zag ook geen heil in actie. Wanneer je het positief bekijkt, kun je zeggen dat een postagentschap langere ope ningstijden oplevert, ook op za terdag. Men zegt ook dat in een agentschap dezelfde handelingen kunnen plaatsvinden. De omzet ting hoeft dus geen verlies aan ser vice op te leveren. Bekijk je het echter negatief, dan constateer je dat St. Philipsland toch een post kantoor verliest en een postagent- Dat zei algemeen directeur G.C. de Bruijn van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ) tijdens de installatie van de klachten- en geschillencommis sie voor het bejaardenverzorgings huis Sint Maartenshof en het bejaardencomplex Ten Anker dinsdagmiddag in Sint Maartens hof. De commissie is bestemd voor de bewoners van de beide te-> huizen die er met hun klachten over de verzorging terecht kunnen. De commissie bestaat uit voorzit ter J. de Bres, vice-voorzitter L. Kloet, secretaris J. Heijboer- Dingemanse, plaatsvervangend- secretaris I. van Ommen-de Wit en de leden A. van den Hoek en C. Vinke. De geschillencommissie is de voorlaatste in de rij van zes binnen de SVRZ. Alleen het be jaardenoord Ter Mantelinge in Domburg heeft nog geen klach tencommissie. De Bruijn bena- schap is nu eenmaal een gradatie lager dan een postkantoor", aldus b .meester Vogel. Directeur T.B. Meijer van het hoofdpostkantoor Bergen op Zoom erkent, dat de overgang van postkantoor naar postagentschap 'gevoelsmatig moeilijk ligt'. "In ZIE VERDER PAG. 15 D. Vermaas uit St. Maartensdijk was met 33.500 gulden per hectare de hoogste bieder voor een perceel bouwland aan de Nieuw Kempens Hofstedeweg. De 2.37.50 ha van dhr. J. Gaakeer werd dinsdaga vond in de Gouden Leeuw te St. Annaland in het openbaar ver kocht door notaris mr. J. Schot. Akkerbouwer Vermaas noemde de 33.500 gulden na de pauze bij de afslag. Voor de pauze had vee houder C. v.d. Berg uit Stavenisse bij opbod 28.000 gulden per ha geboden. Hij incasseerde nu al leen de premie van 1% in plaats van het bouwland. Van de Berg had de openbare verkoping inge zet met 20 mille, wat langzaam opliep tot 28.000 gulden. Er was veel belangstelling van landbou wers, maar bieders waren er maar een paar. Bij de afslag begon af- roeper C.A. Weijler op aanwijzin gen van de notaris met 50.000 gulden. Bij 30.500 gulden nam Vermaas het zeker voor het onze kere. De kosten bedragen zo'n 4 1/2%. drukte, dat het belangrijk is om tekortkomingen binnen de organi satie te signaleren. "Op klachten wordt vaak op een verkeerde ma nier gereageerd. Heeft een klacht niet tot de juiste reactie geleid, dan kan de commissie daarin een rol spelen". De Bruijn vindt dat er een 'positieve houding' moet ko men ten opzichte van klachten. "Die is niet overal aanwezig". Het instellen van een klachten commissie is geregeld in een ver ordening die in 1989 is vastgesteld. De installatie op Tho len heeft lang geduurd en is veel later gebeurd dan was gehoopt. Een van de redenen voor deze ver traging is volgens De Bruijn ge weest de late totstandkoming van een landelijk reglement, een ver ordeningsmodel waar de commis sies mee kunnen werken. "Het is Het waterschap Tholen merkt dat in de aanvoer van fosfaten in de rioolwaterzuiveringsinstallaties. In vijf jaar is dat aanmerkelijk ge daald. Hoofd technische dienst J. Dees van het waterschap is blij met deze ontwikkeling. "De pu bliekscampagne om fosfaatvrije wasmiddelen te gebruiken heeft zijn rendement opgeleverd. Het aangeleverde fosfaat in de zuive ringsinstallaties loopt terug. Dat kan nog verder omlaag als ieder een dat bewust nastreeft. We zijn er nog niet, maar zonder extra in vesteringen kunnen we een heel eind komen." Dat is volgens Dees belangrijk voor de portemonnee, want het zuiveren van afvalstromen brengt het waterschap de burgers in reke ning. Fosfaat in het oppervlakte water zorgt voor algengroei (troebel water), waardoor het zuurstofgehalte vermindert en het watermilieu verarmt (dood water). De rijksoverheid en de Neder landse vereniging van zeepfabri kanten sloten in 1987 een overeenkomst over het vervangen van fosfaat in wasmiddelen. Het marktaandeel van deze middelen steeg - sneller dan verwacht - van 45% in 1988 tot meer dan 95% in 1990. Hierdoor is het fosfaataan deel in de Nederlandse zuiverings installaties gedaald met 20% (2000 ton per jaar). Het waterschap Tholen merkt uit de cijfers over de afgelopen vijf jaren dat de aanvoer van fosfaat sterk is verminderd. In 1995 mag na zuivering 1 milligram fosfaat per liter in het oppervlaktewater terecht komen. "Zo ver is het nog lang niet", stelt Dees, "maar in St. Philipsland zitten we een heel eind in de richting." Daar wordt een proef genomen met een tank waarin de zuurstofhuishouding wordt gestuurd om de fosfaten te verwijderen. "We zitten daar in 1989 op 1.05 milligram per liter. Daar moet het ook op Tholen naar toe." In de grootste installaties op Tho- De PvdA pleit in haar algemene beschouwingen voor het instellen van een buurttaxi. Deze taxi zou ingezet kunnen worden wanneer er zich knelpunten voordoen in de dienstregeling zoals die nu is in gesteld. Tijdens de hoorzitting in Stavenisse klaagden inwoners over lange wachttijden. Ook de week enddienst zou volgens de PvdA mensen 'beknotten in hun vrij heid'. De buurttaxi zou kunnen passen in het project aanvullend aangepast vervoer. 1 De fractie vraagt of het college bereid is dit voorstel te bestuderen. niet zo, dat we er nu pas mee be ginnen omdat het moet. Het is een logisch element in de zor ginstelling. Uit oogpunt van de mocratisering van groot belang. Dat zie je op meer terreinen in de samenleving (ombudsman, AROB-procedures, klachtentele foons). De klachtencommissie versterkt niet alleen de positie van de cliënt, maar ook de werkgever heeft er belang bij. De klachten commissie is een instrument ter verbetering van de kwaliteit", al dus De Bruijn. Volgens de algemeen directeur kan een klacht betekenen, dat het aan de voorlichting aan de bewo ners schort. Daar moet dan iets aan gedaan worden. Dé Bruijn be schouwt het behandelen van klachten als een 'produktverbete- ring'. Klachten zullen er altijd zijn, zo stelde hij, aangezien de te huizen met een tekort aan perso neel zitten (20%) omdat de len, die in de Slabbecoornpolder en bij St. Maartensdijk, is dit ge halte nog niet zo laag. "Toch is er van een enorme vooruitgang spra ke. Doordat Thoolse huishoudens bewuster zijn gaan wassen, is de belasting teruggelopen." In Tholen werd in 1985 nog bijna 14 milligram fosfaat per liter aan gevoerd (na zuivering 8.88), vorig jaar was dat 5.5 milligram per liter (na zuivering 4.21). Voor de zuive ring van Scherpenisse en St. Maartensdijk was dat 15.21 (6.71) en 10.97 (4.48). Voor St. Anna land en Stavenisse was de aanvoer in 1986 nog 13.33 (5.56) en vorig jaar 7.16 (3.07). In Poortvliet be droeg het fosfaatgehalte in 1985 nog 10.77 (5.42) en in 1989 was dat gedaald tot 8.07 (4.40). Over heel Nederland waren deze cijfers 14.6 (8.7 na zuivering) in 1985 en vorig jaar 10.6 (5.2) milli gram fosfaat per liter. Volgens Dees heeft het saneren aan de bron succes. "Dat is winst voor het milieu." Voor 1 januari 1995 zijn er investeringen nodig om het streefgetal te halen. "Dit gaat tussen de 5 en 25 gulden per vervuilingseenheid kosten. Het is van groot belang dat je met de fosfaatbelasting laag zit, dan hoef je de burgers ook minder te laten betalen." Pagina 9: zaterdag open dag wa terschap. regelgeving niet meer personeel toestaat. De Bruijn legde uit, dat de com missie een klacht niet zomaar in behandeling kan nemen. "Er dient een voorgeschiedenis te zijn. De organisatie dient eerst zelf de klacht in behandeling te hebben genomen. Ze moet de ruimte heb ben zichzelf te corrigeren". Het hoeft overigens niet alleen de be woner zelf te zijn die klaagt. Deze kan zich laten vertegenwoordigen door bijvoorbeeld familieleden. De commissie is wel puur intern. Mensen van buiten kunnen er niet terecht. Volgens De Bruijn is het de taak van de commissie om de bewoners voor te lichten over het bestaan van dit orgaan. De com missie krijgt van de SVRZ een aantal folders waaruit ze een keu ze kan maken. De Bruijn wees er op, dat er naast de klachtencommissie andere moge lijkheden open staan voor bewo ners om hun klachten kwijt te De stichting Tholen helpt Polen houdt in de week van 15 tot 21 ok tober een huis-aan-huiscollecte voor het verzorgen en bekostigen van transport naar Polen. t)e col lecte vindt plaats in alle kernen van de gemeente Tholen, (behalve in de stad Tholen) en in Sint- Philipsland. kunnen. Er bestaat een provincia le klachtencommissie (waarin de twee directeuren van de SVRZ zit ting hebben), de inspectie voor de bejaardenoorden en de kanton rechter. De geschillencommissie kan na het behandelen van de klacht de huisdirectie advies geven. Wordt er niet aan de klacht gewerkt, dan kan de commissie zich richten tot de algemene directie van de SVRZ. "We hopen dat U veel werk krijgt. Dat komt de kwaliteit ten goede", zo besloot De Bruijn, die het reglement tekende waar mee de commissie een feit was. De Bruijn overhandigde daarna het document aan de nestor van de commissie, L. Kloet. De commis sie is voor 4 jaar aangesteld. Op voordracht van de bewoners is L. Kloet en A. van den Hoek be noemd, op voordracht van de on dernemingsraad J. Heijboer-Dingemanse en I. van Ommen-de Witte en op voor dracht van de algemene directie J. de Bres en C. Vinke. Bietentijd Het is weer volop bietentijd, maar dankzij de tot nu toe goede weersomstandigheden is er nog weinig van de daarbij behorende slik te merken. Aan de Postweg tussen Poortvliet en Tholen lig gen deze bieten als een herfstboeket te wachten op vervoer naar de suikerfabriek. Op de achtergrond de boerderij van J.P. van Da len.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1