Auto te water, maar zwembad dicht SPAREN MET DE HOOGSTE RENTE EN DE MEESTE VRIJHEID. Sluiting postkantoren Groepsresidentie voor ouderen op plaats boerderij Buitenzorg Zelf voor sportspullen zorgdragen Lindhout tiende Sparren staaltje burgerplicht Meer mensen PZEM/WMZ Tholen weg Donderdag 4 oktober 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Aleida van Lammeren was zaterdag de eerste die in de 14 jaar oude Daf durfde stappen om samen met enkele ervaren duikers onder water te gaan. In een auto te water gaan is een ervaring die men meestal onder minder prettige omstandigheden mee maakt. Maar zaterdagmiddag had Veilig Verkeer, afd. Poortvliet/Scherpenisse/Tholen samen met het perso neel van De Spetter er een activiteit van gemaakt ter gelegenheid van de sluiting van het bad. Diploma's NMS Extra Plus Sparen Wilt u meer weten over het NMS Extra Plus Sparen, de termijnloze spaarvorm met de HOOGSTE RENTE, neem dan eens contact op met de NMS spaaradviseur in uw woonplaats. U kunt een betrouwbaar, en degelijk advies verwachten. Specialisten in sparen. wielrennen Hoek wint precisie-tijdrit Ilja Graauwmans in w.k. voorlopig op derde plaats Huis en Heem doorkruist gemeenteplan Woonwagencentrum vergt meer geld Geleidelijke overgang Vier gebouwen vrij Kentekens Huis en Heem presenteert plan in commissie r.o. Incidentenplanologie Het zwemseizoen werd zaterdagmiddag met diverse actviteiten in het Thoolse gemeentelijk bad de Spetter afgesloten. Grote belang stelling was er voor de auto die met een vrijwilliger te water werd gelaten. Dankzij diverse bedrijven konden de bezoekers meemaken wat het betekent langzaam onder water te zakken, tot er nauwelijks lucht meer in de auto zit, en dan de juiste handelingen te doen. "Spannend", vond Rien de Waal het, terwijl de 61-jarige mevrouw Mast, de vroegere eigenares van deze Daf, meende dat zoiets mee maken heel belangrijk was. "Ik rij overal in m'n auto rond, dus het kan me best eens overkomen", meende de dappere dame die van het publiek een verdiend applaus kreeg. Maar ook de jeugdige Alei da en Wesley van As durfden het aan. Aan het hele gebeuren was in principe nauwelijks risico verbon den; er was perslucht in de auto voor noodgevallen, alles was vol op uitgeprobeerd, en er was aan de kant deskundige hulp aanwezig voor eventuele reanimatie. De deelnemers kregen een oorkonde. Verder was er deze laatste middag dat het bad open was een optre den van Concordia, daaraan werd meteen de trekking van de grote loterij verbonden. Ere-voorzitter H. Nelisse maakte daarmee een aantal kopers van loten gelukkig. De jeugd kon op hobbelfietsen rijden, meedoen met ringwerpen, de kop van jut bewerken, mast- klimmen, sprietlopen en bij de ca ravan van VVN een ogentest doen. Maar rond 5 uur kwam er een einde aan dit prachtige zo merseizoen, de vlag werg gestre ken en het personeel nam afscheid van alle trouwe bezoekers. Het zwemseizoen werd vorige week afgesloten met meer dan 140 diplomazwemmers in één week tijd. Bij het schoolzwemmen be haalden 26 kinderen het A- diploma en 31 het B-diploma. Verder kwamen op de laatste dag 17 A-tjes, en 7 B-tjes aan bod. Maar ook aan zwemvaardigheid I, II en III werd ruim aandacht be steed door het badpersoneel, daardoor kregen respectievelijk 22, 10 en 24 kinderen dit felbe- geerde papiertje. Bij het sticker- zwemmen was één jongedame die kunstzwemmen gekozen had. De aanwezigen die zaterdagochtend al vroeg aan de rand van het bad stonden, zagen van deze zwemme- thode een demonstratie gegeven door een ploeg onder leiding van Nel v.d. Bogerd. Ook waren er drie S.T.A.-kandidaten. Dit brevet van de Swimming Teachers Asso ciation biedt meer technische mo gelijkheden aan de kandidaten en badmeester Jansen kan door zijn ervaring aangeven wie er voor dit internationale brevet, (bij welk ge- zeischap hij zelf is aangesloten als docent) geschikt is. Advertentie I.M. In de afsluitingswedstrijd van het dis trict Brabant te Zevenbergen heeft lief hebber Hans Lindhout een tiende plaats behaald. De wedstrijd over 50 kilometer werd gewonnen door Neder lands kampioen Jacco Tettelaar. Bij de amateurs ging de winst naar plaatse lijk favoriet Ton Akkermans. De Thoolse amateurs konden zich niet in de prijzen rijden. Tien van de veertien leden van Tandje Bij stonden zaterdag aan het vertrek voor de precisie-tijdrit die het seizoen afsloot. De tocht van 20 kilometer, richting Stavenisse, was uitgezet door Chris Veraart. Leen v.d. Berge en Mas Andriesse berekenden de tijden van de deelnemers. Winnaar werd de 17-jarige René Hoek, die vijf secon den te langzaam was bij een gemiddel de van 30 kilometer. Tweede was Bram den Braber met 14 seconden te snel bij een gemiddelde van 31 km. De derde plaats was voor Henk Kwaak (31 sec. te snel bij 30 km gemiddeld). Laatste was Mas Andriesse, die 4.12 te snel was bij een gemiddelde van 30 km. Hij reed wel de snelste tijd van 35.48, maar was te laat aan het vertrek. Er waren bloemen voor de winnaar, de organisatoren én voor Bram den Bra ber. Deze Sint-Philipslander werd in de tienjarige geschiedenis van Tandje Bij vijf keer clubkampioen. Het twee de lustrum van de toerclub wordt in december gevierd. Na de eerste wedstrijd in het w.k. kustvissen staat Ilja Graauwmans uit Oud-Vossemeer op de derde plaats in het individueel klasse ment. Zij ving dinsdag een schol. Bij de heren ging het minder goed. Vossemeerder Jan Verhees bleef in Oostkapelle zonder vis. Gisteren werd tussen zes uur en half elf een avondwedstrijd gevist vanaf het strand bij Dishoek. Het weer was dinsdag prima, maar de vis wilde niet bijten. Van de Nederlandse heren ving er slechts één een visje. Frankrijk, Engeland en Schotland kwamen beter uit de strijd. Laatstgenoemd team werd eerste, terwijl Neder land met de negende plaats genoe gen moest nemen. De ploeg lijkt daarmee kansloos voor de titel. De vaderlandse dames presteer den heel wat beter en kwamen aan het einde van de eerst dag als win naar uit de bus. Drie teamleden haalden vis op de kant. Ook Bel gië had vis en de strijd bleef span nender dan bij de mannen. Maandag werd een trainings- wedstrijd gehouden, waarin iede re deelnemer zijn nummer toegewezen kreeg. De Nederlan ders, Engelsen en Belgen werden in het bijzonder in de gaten ge houden, omdat hen een favorie- tenrol was toegedacht. Wil Franken uit Bergen op Zoom haalde, samen met de Engelsman Clarks, de meeste vis naar boven. De openingsceremonie van het wereldkampioenschap kustvissen vond zondag - bij slecht weer - plaats in Domburg. Het gemeen tebestuur bood de deelnemers een receptie aan. Bij de heren strijden elf landen om de titel (een twaalde land moest ter elfder ure afhaken om financiële redenen): Neder land, België, Engeland, Frank rijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Portugal, Schotland, Spanje en West-Duitsland. Aan de dames wedstrijd doen slechts vier landen mee: Nederland, België, Frankrijk en West-Duitsland. Dat deze wed strijd ook door de bonden minder serieus wordt genomen blijkt wel hieruit dat de NWS de Neder landse heren zwaar heeft gespon sord, terwijl de dames werden afgescheept met een tas. De verbetering van het pand Ring 36 te Oud-Vossemeer door Huis en Heem doorkruist eigenlijk het gemeentelijke plan voor dorpsver nieuwing. Dat werd maandaga vond duidelijk bij het beschikbaar stellen van een krediet van 9100 gulden voor de aankoop van twee garages bij het pand Ring 36. "Huis en Heem staat op de bres om waardevolle panden in de ge hele gemeente te behouden, maar moet dat niet synchroon lopen met ons plan voor dorpsvernieu wing?", vroeg P. van Belzen. Ook W.C. van Kempen vond dat er prioriteiten gesteld moeten worden. "Staan er meer zulke projecten op de rol?" J.L. van Gorsel meende dat het om een aparte zaak ging met sub sidie van het rijk en de provincie. De burgemeester bestreed dat. "Het gaat alleen om het fonds dorpsvernieuwing en voor een be drag als dit (9100 gulden) is er nog wel ruimte te vinden. Een volgend maal zullen we dit echter niet zo maar toestaan, maar voor deze ene keer gaan we accoord." Van Kempen concludeerde daar uit, dat het in Oud-Vossemeer om een incidentele zaak ging. De burgemeester zei te hopen, dat het enthousiasme van Huis en Heem voor dit project aanwezig blijft. "Er komt nogal wat voor kijken om zoiets te verwezenlij ken. Voor een particuliere organi satie als Huis en Heem is het niet eenvoudig om in zo'n gat te sprin gen", aldus de Thoolse burge meester. Met complimenten voor de stich ting Promotie Oud- Vossemeer(SPO) stelde de Thool se gemeenteraad 3776 gulden be schikbaar voor 2600 sparren bij de toegang tot Oud-Vossemeer, naast de uitbreiding van de be graafplaats. Op 2200 m2 grond die pas in de verdere toekomst no dig is voor de begraafplaats, zorgt de gemeente voor 2600 sparren, mest en inboet. De SPO regelt be mesting, onderhoud en aanplant gedurende 5 jaar, alsmede aanleg van een wandelpad. Om de 5 jaar wordt de helft van de sparren ver kocht ten bate van de SPO. De an dere helft wordt gerooid wanneer de grond nodig is voor uitbreiding van de begraafplaats. De op brengst van die tweede partij spar ren is voor de gemeente. "De SPO komt steeds met leuke ideetjes", zei raadslid I.C. Moer land. Hij vroeg zich echter af, of sparren daar wel passen en of er geen andere gegadigden voor de grond waren. Volgens de burge meester was dat niet het geval. Er zijn wel 3 liefhebbers voor' bouw land bij de gemeente bekend, maar die waren voor dit perceel niet benaderd. Wethouder J. van der Jagt zag het stuk ook liever in één hand. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven deelde complimenten uit. "Het is een prachtig idee, hope lijk slaagt het", zei ze. Raadslid J.L. van Gorsel sprak over 'een goed voorbeeld van een staaltje burgerplicht'. "Als er meer signalen zijn, laten we die ook ondersteunen, want de ge meente heeft als taak om dit soort zaken meer te promoten", aldus Van Gorsel. De burgemeester meende, dat dit al volop gebeurt. "Meerdere initi atieven ondersteunen we al, kijk maar naar de lijst met subsidies in de begroting 1991", zei de burge meester. Het samengaan van de PZEM en de WMZ tot de N.V. Delta Nuts bedrijven heef! voor de Thoolse werkgelegenheid grotere gevolgen dan eerst werd aangenomen. In plaats van 5 zouden er 14 ar beidsplaatsen verloren gaan. Op initiatief van RPF/GPV- raadslid P. van Belzen heeft de complete gemeenteraad maandag avond deze problematiek in schriftelijke vragen aan b en w voorgelegd. "In weerwil van de afspraken, neergelegd in een brief aan de raad d.d. 4 oktober 1989, is het aantal standplaatsen dat in deze regio met 5 zou verminderen, gestegen tot 14. Welke maatregelen kan het college nu nog treffen om de betrokken maatschappijen aan hun destijds gemaakte afspraken te doen hou den en deze standplaatsen voor onze gemeente te behouden?", al dus de vijf Thoolse raadsfracties. De fusie is vorige week woensdag een feit geworden na unanieme goedkeuring van de aandeelhou ders van PZEM en WMZ, de ge meenten en de provincie. De beide nutsbedrijven hebben op Tholen totaal 35 mensen in dienst. Eerder was beloofd, dat er 27 met een standplaats op Tholen zouden overblijven. Het administratief personeel zou verdwijnen, maar volgens de laatste berichten, zou den er meer Thoolse werknemers vanuit Zierikzee moeten gaan opereren. "De feiten zijn het college be kend", antwoordde burgemeester Van der Munnik maandagavond kort. De volledige beantwoording gebeurt schriftelijk. Op Tholen blijft er wel een uit- rukpunt over, maar daarvoor wor den nog verschillende plaatsen bekeken, waaronder nieuwbouw in de Slabbecoornpolder. Over de bestemming van de kantoren aan de Botermarkt en de Ten Anker- weg zal met de gemeente overleg worden gepleegd. De Thoolse gemeenteraad heeft 9532 gulden extra uitgetrokken voor de gemeenschappelijke rege ling woonwagencentrum Midden- en Noord-Zeeland. In plaats van 22.800 gulden, moet de gemeente Tholen 32.332 gulden bijdragen. Dat betekent 50 cent per inwoner extra, waarvan 30 cent elk jaar te rugkomt en 20 cent éénmalig is. Raadslid I.C. Moerland zei ge schrokken te zijn van die verho ging. "Het is puur voor de penningmeester(4000 gulden) en de secretaris(6000 gulden)", aldus het PvdA-raadslid. Burgemeester Van der Munnik be vestigde dat, maar legde uit, dat de vergoedingen in jaren niet wa ren aangepast. Dat was nu nodig in verband met de toenemende werkdruk. VERVOLG VAN PAG. 1 postagentschappen blijft de dienstverlening in principe echter vrijwel hetzelfde." Meijer maakt duidelijk, dat de postkantoren op Tholen en St. Philipsland(behalve Tholen-stad) 'in de verste verte' niet aan de lan delijke normen voldeden. "Ze zit ten maar op 50% tot hoogstens 70% van het aantal voorgeschre ven handelingen." De PTT-directeur noemt het 'zeer onwaarschijnlijk' dat er door po litieke druk nog wat aan de plan nen verandert. "In juni is die discussie al gevoerd met het minis terie van verkeer en waterstaat en de politiek." Directeur Meijer zegt ernaar te streven om de overgang van post kantoren naar postagentschappen 'harmonieus op te lossen'. De PTT heeft hiervoor vier jaar de tijd tot 1994. "We proberen het zo goed en zo geleidelijk mogelijk te doen. Wanneer we op welk kan toor iets gaan veranderen, hangt af van de personele bezetting. Wanneer een kantoorhouder ge bruik maakt van de VUT-regeling of elders benoemd wordt, dan kan de omzetting van een kantoor in een agentschap zonder pijn verlo pen. Er zijn wat dat betreft al voorlopige voornemens, maar concreet valt er nog niets te zeg gen welke wijzigingen er in 1991 al ingevoerd worden." Het PTT-personeel, ook van Tho len en St. Philipsland, is maan dagavond op het hoofdpostkan toor in Bergen op Zoom over de plannen ingelicht. De postkantoren in St. Annaland, Oud-Vossemeer en St. Philipsland worden van de gemeente gehuurd. In Stavenisse en St. Maartensdijk heeft de PTT een eigen gebouw. ^ÜHUli Het imposante postkantoor aan de Noordpoort in St. Maartensdijk. Het gebouw in St. Maartensdijk blijft nog in gebruik voor de voor bereiding van de bestelling. "De bedoeling is dat de komende jaren het zogenaamde straten en zetten van de post voor de helft van het eiland Tholen in St. Maartensdijk blijft", aldus directeur Meijer. De in Bergen op Zoom voorgesorteer de post voor Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Annaland wordt in St. Maartens dijk verder gesplitst, zoals nu al - op Stavenisse na - gebeurt. Voor Tholen, Poortvliet en Oud- Vossemeer gebeurt de verdere sor tering in Tholen. De huidige lo ketruimte in St. Maartensdijk wordt bij de sorteerkamer getrok ken, zodat de bestellers gemakke lijker kunnen werken en ook een kantine ingericht kan worden. Momenteel is het postkantoor St. Annaland als enige op Tholen en St. Philipsland zaterdagmorgen Met klaroengeschal te paard werd in 1971 het nieuwe postkantoor aan de Crooswijck in St. Annaland geopend. Binnen 4 jaar gaat 't dicht. De gemeente moet weer een bestemming voor het pand zien te vinden. Voor de postzaken zal een agentschap in een win kel gezocht worden. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening heeft Huis en Heem gisterenavond een plan inge diend voor de bouw van een groepsresidentie voor ouderen op de plaats van de boerderij Buitenzorg in Tholen. plan van b. en w. omvat een toe gangsstraatje vanaf Groot Verré- hof, waaraan de bungalowkavels komen, alsmede een voetpad naar Buitenzorg II. Een kinderboerderij of museum past volgens b. en w. niet in de op zet van Buitenzorg I: een rustige woonwijk met overwegend vrijstaande woningen. De respons uit de door mevrouw Meerman gehouden enquête levert in de ogen van het college geen ideeën op die uitvoering verdienen. "Sentimenten of nostalgische ge voelens mogen daarbij geen over wegende rol spelen," aldus b. en w. in hun voorstel. De commissie ruimtelijke orde ning besprak verder de uitbreiding van het bedrijventerrein in Sint- Annaland, het bestemmingsplan Molenvliet (Tholen), het tracé van de hogesnelheidsspoorlijn, een uitspraak van de raad van state over het bestemmingsplan Kom (Scherpenisse) en de notitie Land bouw Tholen 2000. Het ontwerp van architect J. Boel houwers gaat uit van 21 wooneen heden. De schuren van het bedrijf worden onderverdeeld in apparte menten met een gezamenlijk ruimte. Daarnaast voorziet het plan in een aantal afzonderlijke patio-bungalows, waarbij het be staande woonhuis behouden blijft. De architect hield bij het opstellen van het plan de specifie ke locatie in het achterhoofd. Het bestuur van Huis en Heem stemde dinsdag met het plan in (onder meer omdat het tegemoet zou ko men aan de vraag naar woningen voor ouderern) en gaf voorzitter W. Heybroek groen licht om het in de commissie ruimtelijke orde ning aan de orde te stellen. Mevrouw J. Meerman- Ottevanger, die actie ondernam om te voorkomen dat Buitenzorg zou moeten wijken voor bunga- lowbouw, omschrijft het plan als 'daadwerkelijk meedenken'. Hoe wel ze zich ervan bewust is dat alle andere voorstellen daarmee teniet worden gedaan, kan ze met het creatieve idee van Boelhouwers in stemmen. "Er is geen ander alter natief. De gemeente ziet een kinderboerderij of museum abso luut niet zitten. Ook andere ideeën zijn bij voorbaat kansloos. Huizenbouw, met behoud van het eigen karakter van de hoeve, vind ik een prima alternatief. Over de kosten moeten de deskundigen zich maar buigen," zegt ze. Het voorstel dat b. en w. gisteren aan de commissie voorlegden, kwam overeen met het eerdere uit mei: de bouw van zes bungalows met een afsluitende groenstrook. Het college waarschuwde voor 'incidentenplanologie'. Woningen voor ouderen zijn, aldus b. en w., al op andere plaatsen in Buiten zorg III gepland en appartemen ten lijken het college in Buitenzorg I niet de meest voor de hand liggende afronding. Het Een schets van architect J. Boelhouwers voor de nieuwe woonbestemming van boerderij Buitenzorg in Tholen. geopend en een hele week be schikbaar voor de overschrijving van kentekens. Garagebedrijven en particulieren maken daar nu dankbaar gebruik van. "Die zaken zullen we nog nader moeten bekijken", zegt directeur Meijer. "In postagentschappen hebben we nergens een mogelijk heid om kentekens over te schrij ven, opening op zaterdag is er wel. Misschien zal het postkantoor in Tholen op zaterdag open gaan en mogelijk kan men daar voor ken tekens terecht, maar op dit ogen blik is dat niet actueel." De postbussen bij de huidige postkantoren gaan over naar de toekomstige agentschappen. In welke winkels in St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland, Oud- Vossemeer en St. Philipsland de agentschappen komen, is nog on bekend. De PTT heeft nog met niemand contacten gelegd. "Naar aanleiding van eerdere aankondi gingen over de reorganisatieplan nen hebben we wel berichten ontvangen van winkeliers die een postagentschap willen beginnen", zegt directeur Meijer. De landelijke herziening van het vestigingenbeleid achtte de PTT nodig in verband met de afname van het aantal geldopnames aan de loketten van de postkantoren. Deze ontwikkeling wordt voorna melijk veroorzaakt door een ster ke toename van het gebruik van geldautomaten. Prognoses voor spellen een daling van het aantal Postbank-handelingen met 40% in de periode 1990-1992. Dat bete kent, dat de omvang van de totale produktie van de postkantoren met 25% zal inkrimpen. Gevolg is het verlies van ongeveer 1700 ar beidsplaatsen. PTT Post probeert met de distributie van de OV- Jaarkaart, reisverzekeringen en de expresdienst EMS de teruggang in het aantal lokethandelingen zo veel mogelijk te compenseren. De inkrimping van het vestigin- gennet is het sterkst in de provin cies Zuid- en Noord-Holland alsmede Noord-Brabant. Tho- len/St. Philipsland vallen onder de Brabantse PTT. De minste slui tingen vinden plaats in Zeeland en Friesland. In de omgeving worden ook de postkantoren van Nieuw- Vossemeer, Lepelstraat, Bergen op Zoom-Noordgeest, Bergen op Zoom-V&D en Huijbergen geslo ten. Halsteren, Dinteloord, Steen bergen, Hoogerheide, Ossendrecht en Putte blijven open. Totaal gaan er in Nederland 335 postkantoren dicht, waarvan 20% in de drie grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Ongeveer de helft van alle sluitin gen vindt plaats in 27 plaatsen met meer dan 70.000 inwoners. Hier worden 310 geldautomaten geplaatst. Verder komt er een landelijk net werk van 150 tot 200 postkantoren die volledig worden ingericht vol gens de formule Postkantoor 90. De inrichting van enige honder den andere kantoren worden in de periode 1991-1995 van deze for mule afgeleid. Sportverenigingen dienen zelf klein spelmateriaal aan te schaf fen voor hun specifieke groepen (kleuters of ouderen). Dat is het standpunt van het college van B&W van Tholen dat in dit beleid geen verandering wil, zoals werd voorgesteld door raadslid I.C. Moerland (PvdA). Die vroeg aan dacht voor de gymnastiekvereni ging Sport Houdt Fit in Scherpenisse. Deze vereniging wil voor haar leden enkele toestellen aanschaffen die niet aanwezig zijn in de sportaccommodatie van de gemeente Tholen. Tot de inrich ting van deze sportzalen behoort materiaal dat noodzakelijk is voor het onderwijs. In de tweede plaats kunnen hier ook toestellen wor den ondergebracht die niet voor rekening van de verenigingen ko men zoals evenwichtsbalk, span- brug, rekstok en minitrap, zo schrijft het college. Wil een vere niging extra materiaal, dan dient dat door de vereniging zelf te wor den aangeschaft. De kosten daar van kan de vereniging opnemen in haar jaarlijkse exploitatierekening en/of hiervoor reserveringen ple gen. Dit voorstel werd eerder al gedaan in de commissie sport door L. Hage uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 15