'College past slecht op winkel' Veelzijdig gebruik waarborg voor handhaving Groene Kruisgebouwen Nieuwe Betho de helft groter Snelste schoolzwemmers in de smalstad Man steekt ex-vrouw in brand AL 45 JAAR TH00LSE COURANT &°1 ê\S Twintig arbeidsplaatsen extra Leskist natuur voor scholen Voorlopig verandert er weinig na fusiemaar toekomst onzeker Muzedoze voor commissaris in streekmuseum Klok uur terug CNV-voorzitter Hofstede naar St. Annaland Donderdag 27 september 1990 46e Jaargang no. 46 DEZE WEEK PvdA-er Van der Linde over toezicht hinderwet op Tholen: Wat het milieu aangaat past het college van burgemeester en wethouders van Tho len slecht op de winkel. Deze kritiek uitte M.A.J. van der Linde woensdagavond tijdens de bijeenkomst van de PvdA-afdeling Tholen in Havenzicht te Sint- Annaland. De partij besprak er de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1991 on der leiding van fractievoorzitter I.C. Moerland. Weegbrug Het veelzijdig gebruik van de wijkgebouwen op Tho len en St. Philipsland is de beste waarborg voor hand having van die voorzieningen in de toekomst. Wijkverpleging, zuigelingen- en kleuterbureau, fysio therapeut en tandarts, trombosedienst, zwanger- schapsgymnastiek e.d. zorgen samen voor een goed gebruik, waardoor het financieel mogelijk is de gebou wen open te blijven houden. Nachtzorg Steunpunt Magazijnen Donderdag 18 oktober zal wethouder P. van Schetsen van sociale zaken om tien uur de eerste paal slaan voor de nieuwbouw van de sociale werkplaats de Betho in Tholen. 90 mensen Gegadigden Veel werk Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Van der Linde wees op de achter stand die de gemeente Tholen heeft wat betreft de controle op de vergunningen in het kader van de hinderwet. Volgens een onderzoek van het ingenieursbedrijf DHV zou er op Tholen een achterstand van 6 manjaren bestaan. Aan het milieufonds wordt 194.000 gulden toegevoegd. Hier van zal een deel gebruikt worden voor het verwijderen van onge keurde ondergrondse brandstof tanks bij particulieren en bedrijven. Volgens de PvdA is de 75.000 gulden die de gemeente daarvoor heeft begroot te weinig (actie Tankslag). Het streven van het college om het ophalen en verwerken van huis vuil volledig te dekken, vindt de partij niet nodig. Dat mag volgens de sociaal-democraten best wat kosten. Voor het overige afval vindt de partij overigens dat ver werking wel kostendekkend dient te zijn. Statenlid H. Venekamp wees erop dat er in de toekomst wellicht slechts twee plaatsen in Nederland worden ingericht om afval te verwerken. De PvdA vindt dan ook dat er op veel grotere schaal compostering zou moeten plaatsvinden en dat er meer ge werkt moet worden aan het schei den van het afval bij de bron, al beseft de partij dat daarmee ook hoge kosten gepaard gaan. De PvdA is er voorstander van dat het huisvuil van bejaarden die niet direct aan de openbare weg wo nen, door de ophaaldienst voor de woningen wordt opgehaald. Dat zou echter alleen moeten gebeu ren wanneer er sprake is van een concentratie van bejaardenwonin gen, zoals aan het Willem Alexan- derplein in Scherpenisse. De term 'sociale vernieuwing' waarop het kabinet van CDA en PvdA haar beleid wil stoelen en waarvan in de aanbiedingsbrief wordt gesproken vindt de PvdA een positief gegeven. Vooral het feit dat er een zekere mate van be vlogenheid voor nodig is deze ver nieuwing gestalte te geven klinkt de partij als muziek in de oren. Wel wordt onderkend dat dit be trekkelijk vage begrip niet altijd even gemakkelijk te hanteren is. De leden P. van der Wal en H. Meijer pleitten ervoor om bij het bepalen van dit beleid die groepen te betrekken, voor wie deze ver nieuwing is bedoeld. Over de leefbaarheid van de klei ne kernen werd door oud-raadslid L. Kloet gewezen op het wel of niet behouden van beeldbeplande gebouwen zoals de watertoren in Scherpenisse.'Er gaan stemmen op deze voor het dorp te behouden maar dat is niet te betalen. De vraag is ook of die toren wel zo mooi is om te behouden'. Volgens Meijer is het geen wonder dat kleine kernen doodbloeien wanneer ze niet eens op de ANWB-borden staan vermeld. De verkeersveiligheid in de Thool se kernen laat volgens de PvdA te wensen over. In elke kern zijn er plaatsen aan te wijzen waar te hard wordt gereden. Volgens de PvdA zou de rijkspolitie daar meer aan kunnen doen. Veel klachten (ook over andere zaken) worden nu doorverwezen. De po litie zou het te druk hebben van wege de onderbezetting, maar de partij vindt dat de politie zich daar ook wel eens achter ver schuilt. De afdeling was eensgezind over het voorgenomen besluit de weeg brug in Sint-Maartensdijk te ver wijderen. (Het contract met de weegbrugvereniging loopt in maart af). De PvdA vindt die uit oogpunt van verkeersveiligheid niet langer op zijn plaats in de kom van het dorp. ZIE VERDER PAG. 17 Rechter spreekt mannen vrij van verkeersovertredingen Oud bestuur Groene Kruis wordt contactcommissie Scala aan letsels op scheepswerf Vrolijke klanken onder drei ging in Sint-Philipsland Tuttelhoek na 1992 the mapark Derde prijs voor Thoolse ploegers Verpleeghuis ABG in het zilver Komst tuinbouwcentrum vraagt draagvlak Thoolse landbouw Kerstsparren aan entree Oud- Vossemeer De Rieburch wint bekers zwe- mestafette Auto te water in De Spetter DENKEN IS DE ARBEID VAN HET INTELLECT, DROMEN ZIJN VER POZING Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Dat werd woensdagavond duide lijk in 't Ouwe Raed'uus te Poort vliet tijdens de laatste algemene ledenvergadering van de zelfstan dige vereniging het Groene Kruis Tholen/St. Philipsland. Na een paar informatieve vragen gingen de leden vlot accoord met de fusie met drie andere kruisverenigin gen: Schouwen-Duiveland, Oost- Zuid-Beveland, Noord- Beveland/Zuid-Beveland West. Het Groene Kruis Tholen/St. Phi lipsland bestaat vanaf 1 oktober niet meer. Daarvoor in de plaats komt de kruisvereniging rondom de Oosterschelde en dat levert per jaar bijna 300.000 gulden meer op. "Toch wordt er niet met geld gegooid", legde voorzitter M.C. Noorthoek uit. "Over heel Zee land is het voordeel van de fusies zelfs 1.2 miljoen gulden en de oor zaak daarvan is dat het geld beter wordt gespreid aan de hand van de bevolking, de wijkgebouwen en de oppervlakte. Sommige kruis verenigingen krijgen op grond daarvan minder, andere meer." Meer financiële armslag dus voor de grotere kruisvereniging rond om de Oosterschelde, maar wat gebeurt er verder? "Nu vallen er geen ontslagen, maar wanneer er een wijkverpleegkundige of zie- kenverzorgster op Tholen en St. Philipsland weggaat, wordt er dan een nieuwe benoemd", wilde C.J. Moerland uit Stavenisse weten. "Dat is wel de bedoeling", zo drukte voorzitter Noorthoek zich voorzichtig uit. Hij liet weten, dat Tholen/St. Philipsland op de ver dere centralisatie vooruitgelopen wordt. Meertens bracht verder naar vo ren, dat wijkgebouwen soms gro tendeels voor spreekuren van de wijkverpleegkundigen en uitleen van magazijnartikelen gebruikt worden en dat gebeurt veel min der dan vroeger. "Kleine kruisver enigingen krijgen geen geld meer voor alle gebouwen. Wij hebben nog een goede bezetting omdat er veel aan derdenffysiotherapeuten en tandartsen) wordt verhuurd. Daarmee zaten we bij de beoorde ling goed. We stimuleren het meervoudig gebruik van wijkge bouwen, want des te langer blijft plaatselijk een steunpunt aanwe zig. Het is gewoon een voorrecht wanneer je bijvoorbeeld voor de trombosedienst en dergelijke in je eigen dorp terecht kunt. Dat wil len we behouden", aldus Meertens. Voorzitter Noorthoek vulde aan, dat dit niet persé in het wijkge- bouw' zou moeten. In Anna Jaco- bapolder bijvoorbeeld is het wijkgebouw verdwenen, maar in het vlakbij gelegen Ons Dorps huis is nu ruimte voor de wijkver pleging gemaakt. Een in Tholen woonachtige man heeft dinsdagmiddag zijn ex- vrouw in Roosendaal in haar auto in brand gestoken. Ze is voor 40% verbrand en verkeert in het Zuid erziekenhuis te Rotterdam in kri tieke toestand. Zowel de in Bergen op Zoom woonachtige vrouw als haar ex-man hebben de Turkse na tionaliteit. Het drama gebeurde dinsdag om streeks 16.45 uur aan de Gezelle- laan in Roosendaal. De 29-jarige F.Y. kwam van haar werk bij een tricotagefabriek én stapte in de auto. Vervolgens kwam een blau we Opel Ascona aanrijden, bestuurd door de 33-jarige M.G., vanwie ze gescheiden was. De au to reed tegen haar linker portier, zodat mevr. Y. er niet meer uit kon. De man pakte een jerrycan met benzine en een krik, waarmee hij het raam in het rechter auto portier van de vrouw kapot sloeg. Daarna gooide G. de benzine naar binnen en stak dat in brand. De vrouw kon ondanks zeer er nstige brandwonden toch nog uit de auto komen, waarna hulp diensten werden gewaarschuwd. De wagen brandde helemaal uit. Haar ex-man was na zijn daad naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gereden voor be handeling van brandwonden aan zijn handen en gezicht. Om 18.15 uur werd hij daar door de Bergse gemeentepolitie aangehouden. Voor verdere behandeling bleef G. nog onder bewaking in Lievens berg, waarna hij om 23.50 uur in Roosendaal werd ingesloten. Hij werd gisterenmiddag door de poli tie verhoord. Zijn auto was in beslag genomen. Zowel de man als de vrouw woon den sinds enkele jaren in Neder land. Om kinderen op de basisschool beter in staat te stellen kennis te nemen van de natuur, stelt het col lege van B&W van Tholen voor om leskisten aan te schaffen. Deze 'met educatief materiaal' gevulde kisten zouden enkele weken per jaar op de basisscholen kunnen worden gebruikt. Het college wil hiermee inspelen op de steeds te rugkerende boomfeestdag die meer en meer een 'natuur- en edu catief' karakter krijgt. De regio nale commissie boomfeestdagen heeft in samenwerking met het consulentschap Natuur- en Milieu-educatie en de inspectie voor het basisonderwijs deze kisten samengesteld. De aanschaf bedraagt 600 gulden. De leskisten bevatten informatie over onder werpen die met de natuur te ma ken hebben. Voorzitter M.C. Noorthoek laat de hamer vallen nadat de leden de fusie en daardoor opheffing van het zelfstandige Groene Kruis goedkeurden. De laatste bestuursleden v.l.n.r. J. van Houdt, M. Moerland, C. Meertens, voorzitter Noorthoek, A.C. Breure, C. van Dijke en A.M. Geluk. de nieuwe contactcommissie Tho len/St. Philipsland, waarin de le den van het oude bestuur zitting krijgen, daarover advies uit brengt. Volgens Noorthoek wordt met het meerdere geld dat na de fusie be schikbaar komt, het uitvoerende werk bij zieken en gehandicapten thuis verbeterd. "Het is de bedoe ling dat het kruiswerk in haar dienstverlening nachtzorg thuis gaat verzorgen, met name ten be hoeve van terminale patiënten die thuis willen sterven." Mevr. J. Snoep-van Popering uit St. Maartensdijk concludeerde, dat er meer mensen nodig zijn wanneer de zorg wordt uitgebreid. "Met het huidige personeel is dat inderdaad niet te doen", bevestig de de voorzitter. "Voor de nacht zorg zullen er extra mensen aangetrokken moeten worden." Mevr. Snoep was verder benieuwd of de huidige wijkgebouwen en magazijnen in functie blijven. "Er komt een nieuw accommoda- tiebeleid", kondigde Noorthoek aan, "maar op dit moment blij ven de wijkgebouwen en magazij nen gehandhaafd. In de toekomst gaat er echter met de gebouwen wel wat veranderen. Sommige wijkgebouwen in Zeeland hebben maar een bezetting van 10% en daar zal best wat in wijzigen. Voor ons gebied hebben wij overi gens nog plannen voor een nieuw wijkgebouw in St. Maartensdijk. Wat de uitleen van magazijnarti kelen betreft, zie je op de Bevelan- den al een ontwikkeling, dat er een bus rijdt die de materialen thuisbrengt. Er zijn geen aparte magazijnen meer, zodat het best mogelijk is dat er op Tholen ook wat op dat terrein zal verande ren", aldus de voorzitter. "Maar als ik maar niet voor krukken naar Goes moet", merk te mevr. Snoep op. "Die kleine ar tikelen blijven ter plaatse voorradig(per wijkgebouw heb ben de krukken ook aparte kleu ren), maar het gaat om de grote artikelen als bedden, e.d.",zei secretaris-penningmeester C. Meertens. "We hebben in de plaatselijke wijkgebouwen veel bruikleenartikelen(wielerronde Oud-Vossemeer, middenstands vereniging Scherpenisse) door di verse acties en het vervoer is dan een probleem. Als er voor de grote artikelen een centraal magazijn komt met een bus voor de bezor ging, heb je niet overal een maga zijn meer nodig. Het voordeel is ook, dat de man die de artikelen brengt, ter zake kundig is ten aan zien van het gebruik en ook repa raties kan verrichten. Zeker met de voortschrijding van de tech niek is dat belangrijk", aldus Meertens. Voor het vervoer van grote artike len rijdt bestuurslid J. van Houdt uit St. Maartensdijk nu al regel matig met zijn VW-bus, zodat op De vice-voorzitter van het Betho- bestuur, dat gisterochtend in het gemeentehuis te St. Maartensdijk vergaderde, zal het verder sober houden. Pas bij de opening wordt er feestelijk uitgepakt. De oplevering van het gebouw, dat in de Slabbecoornpolder zal verrijzen, wordt in mei 1991 ver wacht. Het werk is in handen van projectontwikkelaar Hevo uit Veghel, die het karwei uitbesteed heeft aan aannemingsbedrijf Ste- gink uit Vlissingen. Met de nieuw bouw is een bedrag gemoeid van 3.350.000 gulden. Het nieuwe ge bouw wordt ongeveer de helft gro ter van het bestaande complex aan de Wattstraat. Van de 6000 m2 grond, twee keer zo groot als het huidige terrein, wordt 2400 m2 be bouwd. In de Slabbecoornpolder kunnen De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, ont vangt donderdagmiddag in streek museum de Meestoof te St. Annaland de eerste Muzedoze. De overhandiging gebeurt door enige 'muzen' van de basisscholen Ter Tolne en De Casembroot. De Muzedoze is een periodiek waarin een actueel, aantrekkelijk en overzichtelijk aanbod van acti viteiten van de Zeeuwse musea wordt gepubliceerd. Het tijd schrift wordt uitgegeven door het Provinciaal Overleg Museumedu catie, een samenwerkingsorgaan van negen Zeeuwse musea: het ge meentelijk archeologisch museum Aardenburg, het streekmuseum het land van Axel, het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, het Zeeuws Museum, Delta Expo, het Zeeuws Biologisch Museum, streekmuseum de Meestoof, de Reptielenzoo Iguana in Vlissingen en het Stedelijk Museum eveneens te Vlissingen. De Muzedoze wordt het centrale communicatiemiddel tussen dé Zeeuwse musea en de verschillen de Zeeuwse publieksgroepen. De informatie is ondergebracht in ze ven vaste rubrieken en omvat tips, activiteiten, projecten en wetens waardigheden die de gang naar het museum eenvoudig en aan trekkelijk maken, aldus de initia tiefnemers. Provinciaal museumconsulent drs. W.H.P. Scholten zal de Muze doze introduceren. Het tijdschrift verschijnt drie tot vier keer per jaar in een oplage van 800 exem plaren. volgend jaar 90 werknemers van het produktie-, toeleverings- en hoveniersbedrijf terecht. Momën- teel heeft de Betho in Tholen 75 mensen in dienst. In het nieuwe gebouw zullen geen nieuwe werk zaamheden worden ontplooid. De huidige afdelingen(hout, montage en inpak) blijven gehandhaafd. Wel komt er een extra magazijn. Volgens directeur A. Leenhouts is dit van belang voor de servicever lening aan de opdrachtgevers. "Met name thuiswerkcentrales kunnen hiervan gebruik maken." Het gebouw in Tholen wordt een copie van de sociale werkplaats Klein Frankrijk III in Goes. Dit bespaart volgens Leenhouts aller lei ontwikkelingskosten, zoals die van de architect. De indeling bin nen wijkt echter wel af van Goes. De buitenkant wordt uitgevoerd in dezelfde kleuren rood- en wit en bestaat uit betonelementen. Bij het besluit om tot nieuwbouw over te gaan, hebben volgens Leenhouts twee zaken een rol gespeeld. "Vanaf 1994-1995 komt er minder geld van het rijk. Het onderhoud van zo'n gebouw, dat dan 30 jaar oud is, wordt duur en het pand zelf is niet doelmatig meer. Nu kunnen we nog gebruik maken van een extra huivestings- toelage die verstrekt wordt in de periode 1990-1994. Aangezien de datum van oplevering bepalend is voor de vergoeding, is er snel een beslissing genomen om tot nieuw bouw over te gaan." Voor het oude gebouw zijn al ver schillende gegadigden. "Vrije be drijven", zegt Leenhouts, die benadrukt dat de bestemming van het pand gebeurt in nauwe samen werking met de gemeente Tholen. De orderportefeuille is goed ge vuld. Momenteel wordt aan twee andere sociale werkplaatsen werk uitbesteed. Volgens Leenhouts is er meer werk dan de Betho aan kan. Als de nieuwbouw volgend jaar gereed is(ook in Goes wordt de werkplaats uitgebreid) kunnen er 15 tot 20 mensen meer aan de slag ën hoeft het werk niet langer te worden uitbesteed. Het officiële gedeelte bij het slaan van de eerste paal in Tholen wordt sober gehouden. Pas als beide vestigingen geheel klaar zijn, wordt er een feestelijk tintje aan de opening gegeven. Het algemeen bestuur van de Be tho vergaderde gisterochtend in het gemeentehuis te St. Maartens dijk, in aanwezigheid van o.a. ge meentebestuurders uit Tholen en St. Philipsland: M. Dijke, P. van Schetsen, L. Walpot en C. den Braber. In de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 september (om 3.00 uur) moet de klok een uur worden teruggedraaid. De zomertijd is voorbij en de 'gewone' Midden- Europese tijd wordt dan weer van kracht, 's Avonds is het daardoor eerder donker dan we gewend wa ren. Landelijk CNV-voorzitter H. Hofstede spreekt dinsdag 9 okto ber in de Wellevaete te St. Anna land. Hij discussieert samen met de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik over sociale ver nieuwing. Ook de landelijk voor zitter van de CNV-bond voor overheidspersoneel, CFO, is uitge nodigd. Verder werkt het Smalstads mannenkoor mee aan de bijeenkomst, die om half acht begint. Het CNV Tholen/St. Phi lipsland neemt op deze avond af scheid van districtsbestuurder L. Phernambucq. Vrouw en techniek. Dinsdag 2 ok tober a.s. is er introductiebijeen komst voor een cursus vrouw en techniek voor Tholen, St. Philips land, Schouwen-Duiveland en de Bevelanden. De cursus begint 22 oktober in Goes en duurt 8 weken van 15 lesuren. Vrouwen wordt de mogelijkheid geboden om uit te zoeken of een technisch beroep hen aanspreekt. Informatie 01100-20329. Ruim 200 Thoolse basisschool leerlingen deden mee aan het schoolsport-zwemfestijn in De Spetter in Tholen. Klapstuk was de estafet te, waarvoor wisselbekers beschikbaar waren. Samen met de andere deelnemers poseren de winnaars bij zowel jongens als meisjes bij de badpost. De Rieburch uit Sint-Maartensdijk kreeg uit handen van wethouder Versluijs beide bekers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1