Thoolse spaarders kunnen groei leningen niet meer bijbenen Zilveren jubileum Rabobank Q Negen soorten planten voor plein in de Garnalenstraat 38 Mille zoek Rabobank Tholen schiet omhoog door huizen en bedrijven Vieze bushokjes Respijt voor praktijk Tas tot 1 december Essen vervangen populieren langs Postweg Tholen Donderdag 13 september 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Onderhandelingen St. Philipsland Veel particulieren Rechtvaardig Statuten Voor het eerst sinds jaren heeft de Rabobank Tholen veel meer kredieten verleend dan dat er geld op de spaarrekeningen en de rekeningen-courant staat. De leningen namen met 26.5% toe. Om aan de vraag te kunnen voldoen, moest er vorig jaar 18 miljoen gul den bijgeleend worden bij Rabobank Nederland. Winst 3 ton Buitenzorg Bitter hard nodig Lagere kosten Herkozen Robeco Wie over hypotheken en verzekeringen denkt, houdt 29 september vrij De commissie openbare werken ging dinsdag avond unaniem accoord met het plan voor herin richting van het pleintje aan de Garnalenstraat in Tholen. Rozen Essen Onregelmatig Gropatax zwaait ing. Vroegop uit Afval tandartsen nog niet geregeld De Rabobank voert onder handelingen over de bestem ming van het kantoor St. Philipsland. Door de verhui zing van het hoofdkantoor naar Tholen is de ruimte op de hoek Schoolstraat/Oost- dijk veel te royaal geworden. Een deel van het pand was eerst aan de gemeente aange boden voor uitbreiding van het gemeentehuis, maar b en w maakten geen gebruik van dat aanbod. De Rabobank overweegt nu een aantal mogelijkheden: het verhuren van de voormalige directeurswoning of het huidi ge kantoor, waarbij dan in de voormalige woning een nieuw, kleiner bankkantoor gemaakt wordt. Volledige verkoop van het huidige pand en verbou wing van een ander, kleiner gebouw is momenteel in bespreking. De mogelijke om zetting van het postkantoor in een agentschap wordt daarbij mede in ogenschouw geno men. Ter verbetering van de privacy in Oud-Vossemeer is er tussen de zolder en de wand van de spreekkamer kit aangebracht, maar dat levert nog onvol doende resultaat op. Er komt nu dubbel glas in. clusieve huismerken voor beleg gingen' oplevert. Evenals eerder zijn collega Noom bij de Rabobank St. Maartensdijk ging hij uitgebreid in op de schaalvergroting, identiteit, kwali teit en deskundig, op maat gesne den advies met snelle informatie. Mevr. M. Dijkslag-Jansen viel het op, dat het personeelsbestand van de Rabobank landelijk is toegeno men ondanks de verdubbeling van het aantal geldautomaten. De voorzitter wees haar op de groei van de buitenlandse vestigingen. De kredietverlening van de Rabobank Tholen is in 1989 voor 53% naar particulieren gegaan. Het landelijk gemid delde van de Rabobanken is 40%. De huizenbouw in plan Buitenzorg heeft een belang rijke invloed gehad op dat sterke marktaandeel van de Thoolse bank onder particu lieren. De kredietverlening aan de agrarische sector vormde 20% van het totaal, terwijl het lan delijk gemiddelde 26% is. Ook bij de andere bedrijven bleef het aandeel van de Thoolse bank(27%) achter bij het percentage van Rabobank Nederland: 34%. "Het is voor ons een uitdaging om in de sector bedrijven meer activi teiten te ontwikkelen", zei di recteur Louwerse. alsmede verschuiving naar meer persoonlijke advisering op allerlei bankterreinen. "Overigens oogst de geldautomaat in Tholen veel waardering. Je bent niet aan de openingstijden van de bank ge bonden om geld op te nemen. Het gebruik stijgt nog steeds en voor de bank is dat kostenbesparend." Per maand wordt er zo'n 3500 keer gebruik gemaakt van de geldautomaat bij de Rabobank Tholen. De invoering van tarief gebonden transacties werd door de leden voor kennisgeving aangenomen. Het afschaffen van de omzetpro- visie en valutadata voor bedrijven met daartegenover het in rekening brengen van kosten voor betalin gen, levert voor de meeste klanten lagere kosten op, zei de voorzitter. "Het is een rechtvaardige rege ling: alleen de kosten die u maakt, betaalt u. De concurrentiekracht van onze bank neemt daardoor toe." De directeur deelde mee, dat 80% van de bedrijven er maximaal 500 gulden voordeel of nadeel van hebben. Die zijn door middel van een folder al op de hoogte gesteld van het gewijzigde systeem. De 20% andere bedrijven die er meer dan 500 gulden voor- of nadeel van hebben, worden apart bena derd. "Misschien dat bij een aan tal ondernemingen niet alle kosten doorberekend kunnen wor den", zei Louwerse. Het nieuwe systeem wordt in fasen ingevoerd, waarbij 100 bedrijven per maand gewijzigd worden. De statuten en het huishoudelijk reglement werden onder unanie me goedkeuring van de leden aan gepast. Het ging veelal om formele wijzigingen, maar het nieuwe artikel 35 noemde de voor zitter wel belangrijk. Op voorstel van de Nederlandse Bank, die de controle wil verstevigen, kan Ra bobank Nederland bij wanbeheer met aanmerkelijk financieel na deel - waardoor belangen ge schaad worden - bij de plaatselijke, zelfstandige Rabo banken ingrijpen. Na waarschu wingen kan voor 2 jaar een toegevoegd bestuurslid worden benoemd. Daarbij zijn de nodige waarborgen ingebouwd en aan de rechten van de leden en de alge mene vergadering verandert niets, zo verzekerde de voorzitter. Dhr. K.M. Jansen vond de wijzi- iging een goede zaak. "Dan kan er gekeken worden of directie en bestuur van de plaatselijke ban ken het goed doen." De voorzitter was het met hem eens. "Als je 800 banken hebt, valt er wel eens wat voor. Directeur Duisenberg van de Nederlandse Bank heeft Rabo bank Nederland een standje gege ven en vandaar de statutenwijziging." Directeur Louwerse gaf tenslotte de leden nog een inzicht in de re sultaten van het eerste halfjaar 1990. Hij schetste ongeveer het zelfde beeld als in 1989, wat hij bevredigend noemde, gezien de kosten van het 31 maart geopende nieuwe hoofdkantoor in Tholen. Bij de Rabobank Tholen heb ben één of meer mensen nog een tegoed van 38.670 gulden zonder dat ze het zelf blijk baar weten. Het gaat om spaarbewijzen aan toonder, waarvan geen namen gere gistreerd zijn. Inmiddels is de ze spaarvorm niet meer toegestaan. Over dertig jaar komt het bedrag automatisch in de kas van de bank terecht. "Als de eigenaren zich niet melden, is het jammer dat het bedrag zo laag is", merkte di recteur Louwerse met een kwinkslag op. Tot de spaarbe wijzen verjaard zijn, moet het bedrag op de balans blijven staan. "Een noodgreep", zei directeur W.H. Louwerse maandagavond tijdens de 82ste algemene verga dering in Meulvliet. "We doen daarom een beroep op alle leden om spaargelden bij ons te beleg gen, want het groeitempo is niet bij te benen. Tot onze spijt blijft onze bank met de groei van spaar- middelen achter bij Rabobank Nederland. We doen er alles aan, maar het lukt ons in onvoldoende mate." De toevertrouwde midde- len(spaargelden, deposito's, rekeningen-courant) namen toe van 75.4 tot 77.6 miljoen gulden. keuze geweest. Meer dan 50% van onze activiteiten gebeuren in Tho len. Door inzicht en inzet is er goed ingespeeld op de ontwikke lingen, met name in en rond Tho len. Ons op 31 maart geopende mooie, goed geoutilleerde hoofd kantoor is hier op zijn plaats. We hebben een goed, maar zeer druk jaar achter de rug met een hele forse groei van 24%. We hebben een springlevende bank in een nieuwe jas, klaar voor de toe komst, voor leden en klanten", al dus de voorzitter. De flinke groei van de Rabobank Tholen werd met name veroor zaakt door de leningen voor hui zenbouw in bestemmingsplan Buitenzorg III in Tholen en de forse toename van investeringen bij zowel nieuwe vestigingen in de Slabbecoornpolder als bestaande bedrijven. "Daarmee worden we in de verplaatsing van het hoofd kantoor van St. Philipsland naar Tholen bevestigd", zei voorzitter J.L. van Gorsel. "Dat is een goede L. de Korte Dhr. L. de Korte, hoofd be- heerstechnische zaken van de Ra bobank Tholen, was per 1 juli 25 jaar in dienst van de bank. Voor zitter J.L. van Gorsel feliciteerde hem maandagavond tijdens de al gemene vergadering met zijn zil veren jubileum. Hij noemde hem 'een zeer gewaardeerd medewer ker' en zegde toe, later nog in be perkte kring op het 25-jarig .dienstverband te zullen te rugkomen. iLeen de Korte kwam in de periode van directeur Melse bij de Rabo bank Tholen, waar hij velerlei werkzaamheden deed, o.a. kre dietverlening en bedrijfsrelaties. Bij de groei en verdere specialisa tie koos hij voor de administratie, waarvan De Korte hoofd werd. Het werk was eerst nog veel hand matig, nu is alles sterk geautoma tiseerd. Van 1975 tot maart van dit jaar werkte De Korte in St. Phi lipsland, maar na de bouw van het nieuwe hoofdkantoor in Tho len kon hij weer in zijn woon plaats aan het werk. De jubilaris vormt met directeur Louwerse en hoofd commerciële zaken Am- merlaan momenteel de staf van de Rabobank Tholen. Het balanstotaal overschreed de 100 miljoen door een stijging met 22 miljoen gulden tot 111.964 mil joen gulden. De netto winst ging omhoog van 126 mille tot 307.682 gulden. De brutowinst was meer dan verviervoudigd, maar de stroppenpot(9 ton) en belastin- gen(bijna 130 mille) eisten hun deel op. Oud-directeur J.C. Melse infor meerde naar de hoogte van de stroppen, maar daarop kreeg hij geen antwoord. "U zult misschien schrikken van die 9 ton(in 1988 nog maar 150 mille)",, zei direc teur Louwerse, "maar u moet dit zien in relatie tot de groei van de kredieten. De Nederlandse Bank eist dat ook. Met werkelijke ver liezen heeft dit niets te maken. Overigens is dat maar een kleine fractie van die 9 ton, dat kan ik u verzekeren." Van de nettowinst kon nog 151.873 gulden af voor een rente toevoeging bij de algemene reser ve. "Vorig jaar had ik niet verwacht dat het kon, maar de re sultaten zijn dermate goed, dat het wel gaat", zei directeur Lou werse. Grafieken toonden aan, dat dc winstontwikkeling bij de Rabo bank Tholen veel sneller gaat dan het gemiddelde van alle Raboban ken in Nederland. "Bestuur en leden kloppen zich wel op hun borst", zei dhr. J. Stoop uit De Heen, "maar de bank betaalt veel belasting en de winst gaat ten koste van de klan ten en service in St. Philipsland. De afrekeningen krijgen we laat." De directeur legde uit, dat verzen ding van de afrekeningen één keer per week gebeurt om kosten voor de klanten te sparen. "Er zit ech ter nooit meer dan een week tus sen." Louwerse zei verder, de winst 'bit ter en bitter hard' nodig te heb ben'. "Ons solvabiliteitspercentage is nog geen 3.8% en de richtlijn van de Nederlandse Bank is 7%. Daarom hoop ik dat de winstontwikkeling zo nog doorgaat." Ook voorzitter Van Gorsel zei dat het de plicht is van het bestuur om te streven naar een solvabiliteit van 7%. l.C. Hage noemde winst 'nuttig en nodig', maar vroeg zich toch af, of Rabobank Nederland er naar streeft om de winst steeds te verhogen. Volgens de directeur was dat niet het geval. "De winststijging zal niet onbeperkt doorgaan. We hebben alleen een ontzettend goed jaar gehad door de rentemarge." (De winst van Rabobank Neder- Van de 31 maart door burgemeester Van der Munnik geopende geldautomaat aan de Brugstraat in Tholen maken 3500 mensen per maand gebruik. Links voorzitter Van Gorsel, rechts directeur Louwerse. land is het eerste halfjaar met 10% gestegen ten opzichte van de zelfde periode van vorig jaar-red). Over de dienstverlening in St. Phi lipsland zei de voorzitter, dat de twee medewerkers alle bankinfor matie kunnen geven. "En wan neer u nog meer wilt weten, komen we zelfs bij u aan huis", aldus Van Gorsel. De directeur wees Stoop er voorts op, dat het feit dat het verschil van de Rabobank-kredieten met de rente van de staatsleningen maar 0.2% bedroeg, voldoende was om aan te geven dat de bank de dienstverlening hoog in het vaandel heeft. De groei van het aantal uitgezette middelen(kredieten in rekening- ♦,-courant, hypotheken, e.d.) van 67 tot 85 miljoen gulden had positie ve gevolgen voor de interest en provisie. De interest-baten groei den van 2.4 tot 2.8 miljoen gul den, de provisie steeg van 520 tot 657 mille. Met nog wat andere ba ten namen de opbrengsten bijna met 6 ton toe tot 3.6 miljoen gul den. De Rabobank Tholen verheugde zich bovendien in een kostenda ling van 2.7 naar 2.3 miljoen gul den. De kosten van beheer, huisvesting, administratie en pu bliciteit stegen weliswaar, maar de salarispost daalde van 1.7 tot 1.2 miljoen gulden. In 1988 had men te maken met een éénmalige uit gaaf voor een non- activiteitenregeling ten behoeve van een personeelslid. Het personeelsbestand groeide van 21 tot 22 en dat zet zich dit jaar voort. De voorzitter stelde de leden maandagavond enkele nieu we personeelsleden voor: Jan van Dijke uit Poortvliet als systeembe heerder particulieren. Peter Wielaard is hem opgevolgd als kantoorbeheerder. De 25 leden, die nog 3 volmach ten hadden, hoefden maandaga vond niet te stemmen. Bij enkele Het 31 maart geopende nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank aan de Eendrachtsweg in Tholen. heerder automatisering, Ellen Grimbergen uit Oudenbosch, Ka rin Leenderts-Gort uit Bergen op Zoom, Conny Hage uit Poortvliet en llze Deurloo uit Tholen. Han Porrey, voorheen beheerder van het kantoor Tholen, is nu he lemaal vrijgesteld als relatiebe- kandidaatstelling werd bestuurslid C. van den Berge uit Tholen herkozen, evenals J.J. Melse uit Tholen als lid van de Raad van Toezicht. Het ledental liep wat terug van 680 naar 676. De spaarrekeningen verminderden van 7915 naar 7779. Daarentegen werden er 93 meer leningen afgesloten: 893 in plaats van 800. Ook bij het aantal rekeningen-courant was er een stijging: van 3565 tot 3730. De verzekeringsbemiddeling ver toonde in 1989 een groei van 12.9%. "De prijs-kwaliteit- verhouding van de Rabopolissen blijkt in toenemende mate ge waardeerd te worden", aldus de directeur. Samen met de Rabo bank Steenbergen werd een assu rantieportefeuille van een Steenbergse verzekeringsagent overgenomen, waarbij de Thoolse klanten voor 5300 gulden naar de Rabobank Tholen kwamen. De verkoop van vakantiereizen groeide verder. Vooral vliegreizen stegen flink. Voorzitter Van Gorsel stipte in zijn openingswoord de fusie van de Rabobank met het verzekering sconcern Interpolis aan, alsmede de samenwerking met Robeco op het gebied van beleggingen. J. Stoop vroeg zich af, of die laatste samenwerking wel de juiste is. Di recteur Louwerse dacht van wel. "Wij profiteren van de specialis ten die Robeco op beleggingsge- bied heeft en zij maken gebruik van ons dichte vestigingsnet. Een goed advies op het gebied van be leggen, naast het sparen, vinden wij voor onze klanten noodzake lijk, mede gezien de fiscale kan ten", zei de directeur. Voorzitter Van Gorsel was eveneens ingeno men met de samenwerking omdat de Rabobank dat een aantal 'ex- Si. Annalund. Si. Maartensdijk, Tholen VVD-raadslid J. van den Heuvel wil dat de gemeente Tholen de bushokjes (abri's) in Tholen ver vangt. De huidige abri's zien er volgens het raadslid 'vuil en vies' uit. "Een grof schandaal voor Tholen", zo uitte hij zijn opge- noegen tijdens de commissiever gadering openbare werken dinsdagavond. PvdA-er M.A.J. van der Linde steunde Van den Heuvel: "Zorg voor enig gerief, zeker nu mensen worden gestimu leerd om meer gebruik te maken van het openbaar vervoer. De abri's zijn beklad en bespoten, er gaat een dreiging van uit als je er in staat". Wethouder J. van der Jagt beloofde de klachten te bespreken in het college. Het ziekenfonds MZB heeft in overleg met tandarts B. Tas beslo ten de eerder opgezegde medewerkers-overeenkomst voort te zetten tot 30 november a.s. dan wel per eerdere datum waarop de praktijk in St. Maartensdijk zal zijn overgedragen. Dit is na samenspraak van de ad vocaten van beide partijen over eengekomen. Het ziekenfonds wil tandarts Tas in de gelegenheid stellen de praktijk in de tussenlig gende periode over te dragen aan een collega. Overigens werkt Tas zelf niet in St. Maartensdijk; de praktijk wordt waargenomen door drs. F. van Meerwijk. Tot uiterlijk 1 december of per eerdere datum kunnen patiënten van Tas voor hun tandheelkundi ge hulp terecht bij Van Meerwijk in de praktijk aan de Noordpoort te St. Maartensdijk. Het plan, dat in samenspraak met de bewoners tot stand is gekomen (tijdens en na de hoorzitting in ju ni jongstleden) voorziet in de aan leg van 4 extra parkeerplaatsen, nieuwe bestrating van het plein en de aanleg van een plantsoen. Om wateroverlast te voorkomen, wor den er twee trottoir- en straatkol- ken geplaatst. Het openbare plantsoen zal voorzien worden van lage beplanting (zoals bodem bedekkers). De achterpaden wor den opnieuw gelegd. P. van Belzen (RPF/GPV) vond het plan het meest werkbare. Wel vroeg hij naar de verkeerstechni sche kant van het plan. Van Bel zen doelde op het gevaar voor spelende kinderen wanneer auto's de parkeervakken verlaten. Wet houder J. van der Jagt vond dat dit probleem altijd aanwezig blijft. De wethouder noemde het plan eenvoudiger en overzichtelij ker. "Met de wensen van de be trokkenen is rekening gehouden; de belanghebbenden is recht gedaan". J. van den Heuvel (VVD) vroeg of de rand rond de zandbak wordt verhoogd om zandoverlast tegen te gaan. Chef W. Blaas van civiel technische zaken liet weten dat er pailisaden aan twee zijden van de zandbak worden geplaatst, langs het voetpad en de speelplaats. De bomen aan het pleintje wor den volgens de wethouder zoveel mogelijk gehandhaafd. Verder worden er in de vakken lage plant jes aangebracht (bodembedekkers tot 20 centimeter hoogte) en ande re sierbeplanting (zoals rozen) in de kleuren wit, rood en geel. Van Belzen waarschuwde voor de doornige planten waar voorbij gangers zich aan kunnen bezeren. ('Het bekende scheur- en schram- werk'). Blaas zegde toe daar bij de uitvoering naar te laten kijken. Van^der Linde vreesde even voor een eenzijdige aanplant met bo dembedekkers 'als vervangers van gras'. Van der Jagt stelde hem ech ter gerust. "Er worden 9 soorten genoemd, het wordt geen mono cultuur'. De commissie ging ook accoord met het rooien van 209 populieren aan de Postweg te Tholen. Er voor in de plaats komen 164 essen die een langere 'omloop' hebben dan de te kappen bomen. Voor de nieuwe aanplant wil het college gebruik maken van een subsidie- pot voor landschapsverzorging. Daaruit kan onder bepaalde voor waarden maximaal de helft van de aanlegkosten worden betrokken. Over die subsidiëring had de SGP- er M.J. Klippel zijn twijfels. Hij vroeg hoe de aanplantkosten er dan uit moeten zien, wil daar geld voor verkregen worden. Van der Jagt antwoord, dat er niet al te hoge verwachtingen gekoesterd moeten worden wat betreft de subsidiëring. "Het is duidelijk minder dan 50 procent, maar de dekkingsmiddelen zijn er wel voor aanwezig. M.A. van Beek (CDA), wilde weten hoe het college aan het bedrag van 244 gulden gemid deld per boom was gekomen. De wethouder zei dat dit door 'ter za ke kundige ambtenaren' was bere kend. "Het is geen natte vingerwerk, maar een reeële bena dering van de kosten". De Essen komen te staan zoals nu de populieren staan. Volgens de wethouder kunnen ze niet precies in het midden van de berm komen te staan omdat daar kabels liggen. Hij schetste de voorgeschiedenis van de huidige bomenrij, die op sommige plaatsen dicht aan de rijweg staat. "Het tracé van de weg is in 1959 enigszins gewijzigd. Door de groei van de bomen zijn ze daarna nog dichter op de rij weg komen te staan". De aanwezigheid van de kabels noemde Van der Jagt een 'nega tieve omstandigheid'. Hij wees de commissieleden erop, niet ver baasd op te kijken wanneer de es sen in hetzelfde onregelmatige verband worden geplaatst. Van der Linde wees op de trage groei van de essen en hun vandaal gevoeligheid. "Kan -daar bij de .aankoop rekening mee worden ge houden?" Van der Jagt zei dat er wat forsere boompjes zullen worden uit gekozen. Van Belzen was blij met essen vanuit milieu-oogpunt. Essenhout kan voor meerdere doeleinden worden gebruikt nadat ze gekapt zijn; na omloop nog meer omloop". Morgen neemt Gropatax (grond-, pacht- en taxatiebureau van de ZLM) afscheid van medewer ker/taxateur ing. J. Vroegop uit Klundert. Vroegop, die binnen kort 65 jaar wordt, was voor Gro patax vele jaren actief op Tholen en Sint-Philipsland, Schouwen- Duiveland en in West-Brabant. Gropatax werkt zowel voor de agrarische sector als voor gemeen ten bij koop en verkoop, verpach ting, taxatie en onteigening. Vroegop begon na de middelbare landbouwschool 44 jaar geleden bij de landbouwvoorlichting op Sint-Philipsland. Al snel kwam hij op Schouwen-Duiveland te recht, waar hij de watersnood en de herverkaveling meemaakte. In die tijd had hij vaak contact met ing. J. Markusse, die op Tholen hetzelfde werk deed en daardoor dezelfde problemen tegenkwam. In 1959 keerde Vroegop naar West-Brabant terug, waar hij eveneens met de ruilverkaveling te maken kreeg. De volgende stap was zijn indiensttreding bij wat la ter Gropatax werd. Daar kreeg hij ondermeer te maken met de grote onteigening (2500 hectare) voor het industrieschap Moerdijk. Na 44 jaar in de landbouw wordt hij bij Gropatax opgevolgd door J. de Feijter. De afscheidsreceptie voor ing. J. Vroegop vindt morgenmiddag plaats in de Nobelaer te Etten- Leur. Er is nog geen wettelijk houvast om de afvalwaterproblematiek in de tandheelkundige verzorging te regelen. Wethouder J. van der Jagt zei dat maandagmiddag in de gemeenteraad op vragen van raadslid P. van Belzen. Die rea geerde op een brief van de coördi natiecommissie uitvoering wet verontreiniging oppervlaktewate ren uit Den Haag. "Kwik is erg vervuilend", aldus Van Belzen, zodat hij voor elke Thoolse tandarts een oplossing bepleitte. Raadslid M.A.J. van der Linde was benieuwd of er op Tho len al tandartsen zijn die aan af valscheiding doen, maar dat was de wethouder niet bekend. "Het gaat meestal om geringe hoeveel heid", aldus Van der Jagt, "maar het kan wel desastreuze gevolgen hebben. In de toekomst wordt het dan ook verboden, maar de regel geving is nog niet rond. Op voor hand kan er een overeenkomst tussen de Vereniging van Neder landse Gemeente en de organisa tie van tandartsen komen. Tandartsen kunnen echter, evenals fotochemicaliën, hun afval via de speciale gele zak wekelijks apart met de vuilnisophaaldienst mee geven", zei wethouder Van der Jagt. Wethouder Van der Jagt krijgt maandag de bronzen herinneringstegel van de Stichting Beroeps opleidingen Weg- en waterbouw voor de inspanningen van de gemeente Tholen voor leerling straatmakers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9