Muzikale finale monumentendag Geloofwaardigheid is in het geding Groene Kruis fuseert is Directeur van Lievensberg plotseling vertrokken AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Seniorendag gymnastiek Burgemeester naar Polen tf'D Hoofdbestuur ZLM na nee tegen zoet water: Onderzoek g.s. naar dreigende sluiting van PTT-kantoren Ziekenhuizen wijzigen leiding Het leek er florissant voor te staan en nu dit9 Donderdag 13 september 46e Jaargang no. 44 199 r-v dH Het uitstel van het basisplan wateraanvoer St. Philips land heeft bij het hoofdbestuur van de ZLM 'grote on gerustheid' teweeg gebracht. Met name de 'mogelijke negatieve uitstraling op andere in voorbereiding zijnde ontwikkelingsprojecten'. Per 1 oktober: Rondom de Oosterschelde De vereniging Het Groene Kruis Tholen/Sint- Philipsland gaat per 1 oktober op in de nieuw te vor men Kruisvereniging rondom de Oosterschelde. Op 19 september legt het bestuur een fusievoorstel voor aan de algemene ledenvergadering. Nieuwe predikant in Oud-Vossemeer Stijgende verbazing Kankerbestrijding Saamhorigheid Reeks conflicten Raad van Toezicht Bom gebarsten Heel vervelend Incident DEZE WEEK Ziek Directeur H.J. Eibers van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft vrijdag middag op zijn verzoek met onmiddellijke ingang ontslag gekregen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Canticum zingt met accordeonbegeleiding tijdens de afsluiting van de open monumentendag, zaterdagavond op de binnenplaats van de Gasthuiskapel in Tholen. Op de voorgrond enkele muzikanten van Euterpe die het tweede deel van het concert voor hun rekening namen. Zie verder pagina 11. Op diezelfde dag gebeurt dat ook voorgesteld om de huidige vereni- door de kruisvereniging Noord- Beveland en Zuid-Beveland-West, de kruisvereniging Oost-Zuid- Beveland en de kruisvereniging Schouwen-Duiveland. De vier verenigingen dragen hun vermo gen over aan de nieuwe vereniging en ook de leden worden automa tisch lid van de nieuwgevormde kruisvereniging. Deze zal ge vestigd zijn in Goes. In het 13-koppige bestuur van de Kruisvereniging rondom de Oosterschelde krijgt Tholen/St- Philipsland twee bestuursleden (één per 3.000 leden): M.C. Noorthoek uit Sint-Philipsland en C. Meertens uit Poortvliet. Zij zijn nu respectievelijk voorzitter en secretaris van het Groene Kruis Tholen/St.Philipsland. Noort hoek wordt secretaris van de nieu we vereniging. Als de leden met de fusie instem men, wordt op 19 september ook ging te ontbinden en de (plaatse lijke) contactcommissies op te heffen. Er zal één contactcommis sie voor Tholen en Sint- Philipsland komen. Bovendien zal de algemene vergadering van de nieuwe kruisvereniging een leden raad instellen. Uit deze regio zul len daarin zitting hebben M.J. Hoogedeure-Kievit (Tholen), J. van Houdt (St.-Maartensdijk), C. van Dijke (St.-Annaland), A.M. Geluk (Oud-Vossemeer), M. Moerland (Stavenisse) en A.C. Breure (Scherpenisse). In de in oprichting zijnde ondernemings raad vertegenwoordigen de wijk verpleegkundigen O. Hoedemaker uit Stavenisse en M.E.A. Marrees- Cramers uit Oud-Vossemeer de Thoolse belangen. De vergadering van Het Groene Kruis Tholen/Sint-Philipsland begint om half acht in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Een sport- en speldag voor leden vanaf 16 jaar van de gymvereni gingen. Dat is de seniorendag die gymvereniging WIK zaterdag or ganiseert voor het rayon Tho- len/St.-Philipsland/Schouwen- Duiveland. Om 10 uur begint het programma op hef terrein van WHS aan de Bierensstraat in Sint- Annaland. Na de koffie met een bolus (vanwege het 30-jarig bestaan van WIK) beginnen de deelnemers aan een warming-up op muziek, waarna de diverse spelonderdelen worden afgewerkt. Met een korte lunch-pauze gaat dit evenement door tot kwart over twee. Om half drie beginnen op het ter rein van Gebr. Den Engelsman aan de Veilingweg demonstraties Rohn Rad turnen en acro-gym. Rohn Rad turnen gebeurt met een groot ijzeren rad, waarin de deel nemer gaat hangen. Zodoende kan men allerlei kunsten met deze toestellen (er komen er vier naar St.-Annaland) uithalen. Acro-gym is turnen samen met een partner. Bij slecht weer wordt de hele seni orendag afgewerkt in de loods van Gebr. Den Engelsman. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn bereid de gevolgen te onder zoeken van de door PTT Post aangekondigde verhoogde hande lingsnorm. Dat antwoordt het col lege op vragen van de statenleden J.W. Mijnsbergen en G.L. de Kok. Van provinciezijde is er al contact opgenomen met de PTT en de landelijke vereniging van kleine kernen. Het voornemen van PTT Post om kantoren met minder dan 40.000 geldhandelingen per jaar te sluiten, betekent dat er in Zee land ongeveer 50 kantoren dicht moeten. De beslissing zou deze maand genomen worden. G.s. zijn door de PTT niet van de voornemens op de hoogte gesteld, maar noemen de voorgenomen maatregel 'voor het platteland en de kleine kernen een ernstige te ruggang van het voorzieningenni veau'. Daarbij komt ook de werkgelegenheid in het geding, waar al eerder overheidsdiensten hun activiteiten in Zeeland heb ben beperkt of geheel buiten de provincie hebben geconcentreerd. Samen met de VNG is twee jaar geleden onderzoek gedaan naar de gevolgen van de afslanking van rijksdiensten. Bij het aangekondigde onderzoek willen g.s. ook de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten betrekken. Ds. D.A. Snijder(40) uit Abben- broek wordt de nieuwe predikant van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer. Zaterdagavond overhandigde hij de schriftelijke bevestiging van het aannemen van het Vossemeerse beroep bij ouder ling J.J. Bevelander. De intrede- dienst wordt vermoedelijk begin november gehouden. Ds. Snijder, die ongehuwd is, werd in Lunteren geboren. Vanaf zijn tiende jaar woonde hij in Rotterdam, waar zijn vader in het onderwijs werkte. In 1968 begon de studie theologie in Utrecht, waarna in 1973 het kerkelijk exa men en in 1978 het doctoraal exa men volgde. Per 1 oktober 1980 begon ds. Snij der als vicaris in het Zuid- Hollandse Abbenbroek, dat een combinatie vormde met Heenvliet en Geervliet. In 1981 werd het weer een zelfstandige kerkelijke gemeente en 15 maart van dat jaar werd hij in Abbenbroek(Voorne Putten) bevestigd. Er was daar sprake van een deeltijdfunctie. Vanaf februari 1982 was ds. Snij der ook .nog pastoraal werker in Schiedam. Oud-Vossemeer is voor hem niet helemaal onbekend. Op 23 de cember 1984 preekte ds. Snijders er, evenals 26 augustus j.l. Daar naast kende hij de voormalige Vossemeerse predikant ds. Van der Heyden. De Vossemeerse Hervormde Ge meente is blij dat de vacature die ontstond door het vertrek van ds. De Kieviet met het aannemen van het tweede beroep zo snel vervuld is. Telt Abbenbroek nauwelijks 400 hervormden, in Oud-Vossemeer krijgt ds. Snijder 841 mensen on der zijn hoede. "De landelijke en provinciale overheid zou kunnen gaan twijfe len aan de geloofwaardigheid van de (georganiseerde) landbouw. Projecten waar financiële on dersteuning door middel van substantiële subsidie van de over heid onontbeerlijk is, zouden daardoor op losse schroeven ko men te staan, terwijl het geld daarvoor nu (nog) klaar ligt." Het hoofdbestuur van de ZLM denkt daarbij niet alleen aan an dere zoet waterprojecten zoals in de Reigersbergpolder en de WMZ- pijp door Zuid-Beveland, maar ook andere projecten zouden dis cutabel kunnen worden. "Vooral projecten die worden ingediend in het kader van de herstructering van de akkerbouw. Door nieuwe discussies zullen de zo noodzake lijke ontwikkelingen in de Zuid- Westelijke land- en tuinbouw ze ker stagneren met alle gevolgen van dien." De ZLM vindt, dat de diverse pro jecten niet los van elkaar gezien kunnen worden. "De regionale verbanden in agrarisch Zuid-West Nederland dragen een gezamenlij ke verantwoordelijkheid voor het geheel. Wij hopen dat het water Tholen op korte termijn duide lijkheid kan verschaffen over de voortgang van de zoet watervoor ziening", aldus het hoofdbestuur van het ZLM. In het ZLM-blad laat de Thool- se/St. Philipslandse schrijver van de rubriek 'Uit de praktijk' zich ook kritisch uit over de vergade ring van het waterschap. "Met stijgende verbazing heb ik de dis cussie aangehoord. De veront waardiging van de hoofdingelanden leek mij zeer te recht doordat het dagelijks bestuur zonder nadere informatie met een sterke overschrijding van de begroting was gekomen. Tij dens de vergadering werden de hoofdingelanden plotseling ge confronteerd met een gelukkig meevallende aanbesteding, waar bij de overschrijding bijna te niet De collecte van het Kon. Wilhel- minafonds, bestemd voor de kan kerbestrijding, heeft in de verschillende plaatsen het volgen de opgebracht. Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder f. 2.521,25 (f. 200,- meer dan vorig jaar), Scherpenisse f. 2.405,90, Sint- Maartensdijk f. 3.228,85, Stave nisse f. 2.709,95, Poortvliet 2143,50 en Sint-Annaland f. 3.904,05. Alle gevers en collectan ten hartelijk dank voor dit re sultaat. werd gedaan tot 2 gulden per ha., waarvan een aanzienlijk deel marktrente-stijjging blijkt te zijn. Gevoegd bij de zwakke verdedi ging van de voorzitter, kunnen wij Als uitvloeisel van haar coö peratieve karakter heeft de Rabobank Tholen een berege- ningsinstallatie gekocht voor het zoet waterproject in Tho len. "Wij vertrouwen erop dat dit soort activiteiten de saam horigheid en de initiatieven binnen onze gemeenschap sti muleren", schrijft het bank- bestuur in het jaarverslag 1989. ons de verwarring bij de hoofdin gelanden best voorstellen. Dé vraag naar nadere informatie om trent de kosten voor het gebied Tholen was terecht. Onverstandig leek mij wel het aannemen van het amendement met 21 tegen 17 stemmen, inge diend door de hoofdingelanden van St. Philipsland, waardoor de gehele zoet watervoorziening op de tocht komt te staan. Het gevolg hiervan is namelijk, dat de al toe gezegde subsidie van 40% voor dit en de volgende jaren zal wor den gemist. Wanneer door dit besluit de zoet watervoorziening voor ons gebied verloren zou gaan, betekent dat een ernstige slag voor met name de ontwikkeling van het eiland Tholen. Daarom dames en heren bestuur ders, heb de moed om in goed overleg op korte termijn op uw beslissing terug te komen. Terug komen op uw besluit is in het be lang van de gehele bevolking en met name de land- en tuinbouw op Tholen en St. Philipsland", al dus de praktijkschrijver in het ZLM-blad. De ZLM-bestuurders denken ver schillend over zoet water. De in het waterschap vertegenwoordig de kringvoorzitter Van Gorsel stemde voor het basisplan, maar zijn kringsecretaris Stouten tegen. De afdelingsvoorzitters Stoutjes- dijk(Tholen), Vermaas(St. Maar tensdijk) en Hage(Scherpenisse) zijn voor, maar Gaakeer(Oud- Vossemeer en Van Nieuwenhuij- zen(St. Philipsland) tegen. Intussen heeft het waterschaps bestuur druk gerekend en veel ver gaderd als voorbereiding op de vergadering van dinsdagavond 18 september in de Wellevaete te St. Annaland. Vanavond worden de hoofdingelanden in een informele bijeenkomst ingelicht over de bij gestelde cijfers voor uitvoering van het basisplan op Tholen. De definitieve besluitvorming is ech ter pas 18 september. Eibers, die een paar maanden ge leden in Tholen een nieuw huis betrok, heeft het ontslag om per soonlijke redenen gevraagd. De Raad van Toezicht heeft daarin bewilligd. De RvT heeft 'waarde ring voor de verdiensten die dhr. Eibers gedurende zijn dienstver band voor het ziekenhuis heeft ge had', zo wordt in een korte verklaring meegedeeld. Elbers(47) kwam 1 maart 1988 in dienst van Lievensberg na eerder algemeen directeur bij de Van Ou- wenaller Vereniging te Rekken(in- stelling ten behoeve van geestelijk gehandicapten) te zijn geweest. De in Vlaardingen geboren Eibers was daarvoor hoofd personeelsza ken, organisatie en planning bij het busbedrijf ZWN te Zierikzee en directie-secretaris van de Zuid- Oost Autobusdiensten. Naast zijn werk was hij voorzitter van de VVD Eibergen en penningmeester van een scholengemeenschap in Haaksbergen. Eibers was ge trouwd en had één zoon. Het plotselinge vertrek van de Lievensberg-directeur is het derde conflict binnen het Bergse zieken huis sinds een aantal jaren. Eerst waren er problemen met radiolo gen, vervolgens met economisch directeur J. Heijmans en nu met Eibers. Met behulp van organisatie-adviseurs werd een nieuwe structuur opgezet, waarbij het bestuur haar macht inleverde en de algemeen directeur bijna al les voor het zeggen kreeg. De Raad van Toezicht van de stichting ziekenhuis Lievens berg bestaat uit burgemeester H.A. van der Munnik uit Tholen(voorzitter), registerac countant J.J.M. Tempelaars uit Hoogerheide(vice- voorzitter), huisarts mr.drs. P.T.M. Goddijn uit Bergen op Zoom(secretaris), kantonrech ter mevr.mr. M.E.J. Houtman-van Wijmen uit Breda, notaris mr. Th.H.M. Fikkers uit Bergen op Zoom, mevr.mr.drs. C.H.A. Huisman uit Bergen op Zoom en dhr. W.J. Schmittmann(directielid General Electric Plastics) uit Halsteren. De RvT bestaat sinds mei 1988 in de plaats van het bestuur, dat vrijwel al haar bevoegdhe den overdroeg aan de direc teur. De taak van de RvT was beleidsgoedkeurend, toezicht houdend, controlerend, toet send en adviserend. Door de wijziging van bestuur naar RvT 'zijn duidelijke en her kenbare bestuursverhoudin- gen ontstaan die een slagvaardiger optreden van de organisatie mogelijk maken' werd in mei 1988 door Lie vensberg gemeld. Medisch specialisten en huis artsen hebben het recht om aanbevelingen te doen voor twee leden van de RvT, de on dernemingsraad is het recht van voordracht voor één zetel toegekend. De veranderingen waren niet van de lucht. Er werd een p.r- functionaris aangesteld waarbij elke wijziging met verve werd ge meld om - na alle verwikkelingen - een positief beeld van Lievens berg te bewerkstelligen. "Het leek er florissant voor te staan en nu krijgen we dit gedu vel", zegt dhr. A.M. Vosmer, voorzitter van de medische staf en tot 1 oktober waarnemend direc teur. Een door het Brabants Nieuwsblad gemeld hooglopend conflict tussen directeur Eibers en de medische staf bij het doorvoe ren van verdere reorganisatieplan nen zou de bom hebben doen barsten. Ook het aanknopen van een rela tie met een verpleegster, sinds ok tober 1989 lid van de ondernemingsraad, leidster van de acties voor een betere c.a.o., plaatsvervangend voorzitter van de ondernemingsraad en sinds be gin dit jaar coördinator patiënten zorg, zou een rol hebben gespeeld, evenals de scheiding van zijn vrouw. In het BN van zaterdag komt een vloekende en tierende ex-directeur aan het woord die zijn baan door 'dommigheid en provincialisme' is kwijt geraakt. Hij trekt diverse beerputten open en valt de medi sche specialisten scherp aan. Som migen zouden de kantjes eraf lopen en alleen uit zijn op geld. Met onbehouwen en onbesuisde uitspraken neemt de directeur af scheid van Lievensberg, overtuigd van zijn eigen gelijk en trots op de In NRC Handelsblad van zater dag wordt directeur Eibers van Lievensberg als de ontwerper van een nieuw model voor de leiding van ziekenhuizen genoemd. Een lid van de medische staf zou per 1 januari in deeltijd tot adjunct directeur benoemd worden. Deze zal functioneren zonder last of ruggespraak met de medische staf. Met deze benoeming, die deel uitmaakt van een reorganisa tie van de topstructuur, poogt het ziekenhuis de 'managementparti- cipatie' van medisch specialisten voor het eerst formeel gestalte te geven. De algemeen directeur van Lie vensberg krijgt drie adjuncts on der zich: één voor klinische zorg, één voor ambulante zorg en één voor specialistische zorg. "Die vormen van zorg zijn gelijkwaar dig en van elkaar afhankelijk, ook al is de verantwoordelijkheid van de medisch specialist een bijzon dere. Die gelijkwaardigheid moet niet alleen zitten in de organisa tiestructuur, maar ook in simpele dingen als je en jij tegen elkaar zeggen. Door de managementpar- ticipatie verwacht ik dat specialis ten gaan zien dat samenwerking meer oplevert dan tien jaar proce deren", aldus Eibers in NRC Han delsblad van zaterdag. In het artikel onder de kop 'Zie kenhuizen wijzigen leiding' ko men nog verschillende anderen over dit onderwerp aan het woord. De meningen lopen uiteen. vele vernieuwingen die hij heeft doorgevoerd. Volgens het B.N. heeft hij bij zijn ontslag 750.000 gulden(drie jaar salarissen) gekregen. De affaire heeft zijn invloed op de sfeer in Lievensberg achtergelaten, al zegt waarnemend directeur Vosmer nuchter: "Met het-zieken huis gaat het goed als iedereen zijn werk doet." Hij voegt er ech ter tegelijk aan toe: "Maar het is zeer betreurenswaardig dat dit al lemaal gebeurd is. Heel vervelend. We krijgen nogal wat reacties van patiënten en artsen, maar onge rustheid over de behandeling in Lievensberg is niet nodig", aldus Vosmer. Hij was ingenomen met een brief van een inwoner aan het gemeen tebestuur van Bergen op Zoom waarin de journalistieke stijl van het BN aan de kaak wordt gesteld. Vosmer laat weten, dat de medi sche specialisten advies inwinnen over eventuele gerechtelijke proce dures tegen de ex-directeur gezien diens zware beschuldigingen aan hun adres. "Het belang van het ziekenhuis staat echter voorop. We wegen het allemaal af in ver houding tot de winst die het voor het imago van Lievensberg ople vert." De voorzitter van de Raad van Toezicht, de Thoolse burgemees ter H.A. van der Munnik, noemde de situatie 'heel betreurenswaar dig'. "Wij vinden het niet leuk Negen soorten planten voor plein in de Garnalenstraat Postauto in de sloot Thoolse spaarders kunnen groei niet bijbenen Twee bouwbedrijven failliet Respijt voor praktijk tandarts Tas Abri's in Tholen 'vuil en vies' Rabobank onderhandelt over bestemming kantoor Sint- Philipsland Minder mensen geven halve li ter bloed, maar wél zes voor de vijfentwintigste keer Matthé van Tilbeurgh Zeeuws ploegkampioen Spanning in top Thoolse tri athlon Ruim 1.300,- voor Unicef tijdens zwemvierdaagse in De Spetter Zevende Dan voor oprichter Thoolse judoclub DE ZOETSTE VREUGDEN DUREN HET KORTST Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Burgemeester H.A. van der Mun nik en de Thoolse gemeentevoor- lichter F.A.P.M. Bakx zijn gisterenochtend vertrokken voor een vijfdaagse reis naar Polen. Zij brengen een niet officieel tegenbe zoek aan de twee gemeente bestuurders die dit voorjaar tijdens de raadsverkiezingen Tho len bezochten. Het bezoek draagt een privé- karakter en gebeurt op eigen kosten. De Thoolse gemeenteraad wil namelijk geen jumelage met andere Europese gemeenten. De burgemeester en de voorlichter gaan op verzoek van de twee ge meentebestuurders uit Lubawa, in het noord-oosten van Polen, vlak bij Litouwen. "Ze hebben constant gecorrespondeerd of we kwamen", zegt voorlichter Bakx. "Het waren noodkreten." Hij noemt het zelf 'een uitdaging' om de reis naar Polen te maken. "Zo'n gelegenheid doet zich niet zo vaak voor. We hopen de Polen met onze kennis behulpzaam te kunnen zijn", aldus Bakx. De Thoolse gemeenteraad ging vrijdag op stap voor de jaarlijkse excursie, waarbij een bezoek werd gebracht aan de kolencentrale in Borssele en de studio van omroep Zeeland in Qpst-Souburg. dat du allemaal gebeurt, journa listiek aangedikt door het B.N. Er is echter helemaal geen conflict. Overal is er wel eens een rimpel en ik heb mensen niet in de hand, maar er is helemaal geen reden om ongerust te zijn. In ons goed georganiseerde ziekenhuis worden mensen naar beste kunnen behan deld; Lievensberg telt 830 hard werkende mensen. Ik hoop dat dit ziekenhuis het incident gauw te boven is." Voorzitter Van der Munnik zegt, gezien de persoonlijke redenen voor het ontslag van directeur Ei bers, daar niet verder op te kun nen ingaan. Het geruchtmakende vraag gesprek met Eibers in het B.N. raakt volgens de voorzitter 'kant noch wal'. Hij noemt het 'beden kelijk' dat de redactie het inter view heeft gepubliceerd. "Het lijkt er sterk op, dat hier een zieke man aan het woord is." Waarnemend directeur Vosmer denkt over dat laatste anders. "Ik vind zelf dat hij niet ziek is, al is hij in augustus gedurende enige tijd arbeidsongeschikt geweest." Lievensberg gaat nu een nieuwe directeur aantrekken. De procedu re voor de benoeming van drie adjunct-directeuren, waarvoor be gin augustus een oproep was ge plaatst, wordt in afwachting daarvan opgeschort. De voorzitter wil overigens dezelf de structuur handhaven met één directeur die als bestuurder op treedt. "De Raad van Toezicht fungeert op afstand en toetst het beleid van de directeur." H.J. Eibers uit Tholen nam vrijdag plotseling ontslag als direc teur van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1