Monumentendag trekt mensen van ver en heel dichtbij Stugge rokers Tholen en Flupland; vrouwen voelen zich minder gezond Hulde voor bejaardenhelpster Project wao-vrouwen plannen? Faillissement van twee bouwbedrijven Geen spoor van daders Vossemeer Celstraf voor schoppen agent Minder mensen geven bloed Donderdag 13 september 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De vierde open monumentendag heeft zaterdag bij 11 Thoolse monumenten behoorlijk wat bezoekers opge leverd. De weersomstandigheden waren niet zo aan lokkelijk, maar toch maakten er nogal wat belangstellenden een rondje. Aangepast vervoer gehandicapten Schoolbegeleiding voor deel accoord Stadhuis druk Muziek Onderzoek gezondheidsdienst Zeeland wijst uit: Op Tholen en Sint-Philipsland wordt veel gerookt; vergeleken met de rest van de provincie roken mannen hier het meest. Gevolgd door mannen in de Kanaalzo ne van Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen. Vergeleken met de rest van Nederland wordt er echter in Zeeland minder gerookt. Dat is één van de conclusies uit het onderzoek van de gemeenschappelijke gezondheids dienst Zeeland. Bier en wijn Maagkanker Zeeland heeft, als laatste provincie, een project voor vrouwen met een wao/aaw-uitkering. Het project is ontstaan op initiatief van de stichting Vrouw en Werk Zeeland. Belangengroep Binding met St. Philipsland en St. Annaland Bouwbedrijf Walpot b.v. uit Steenbergen en aanne mersbedrijf J. Mollenbrok uit Bergen op Zoom zijn failliet verklaard. Beide ondernemingen hadden perso neelsleden van Tholen en St. Philipsland en voerden daar ook verschillende bouwwerken uit. Overgenomen Huizen afbouwen Geen mensen Zorg voor bodem Slabbecoornpolder 1 "In de ochtenduren liep het pri ma", aldus gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. "Er kwamen veel mensen van elders, maar na de middag werd de belangstelling minder." Daarentegen werd vanuit Oud- Vossemeer en Stavenisse juist 's middags meer bezoek gemeld. "Oud-gemeentebode Moerland was 's morgens mijn eerste bezoe ker in de molen", vertelt vrijwillig molenaar G. de Moed uit Stave nisse. "De rest van de 45 bezoe kers kwam 's middags pas. Er was veel jeugd van Stavenisse bij en andere belangstellenden van het eiland. Daarnaast nog 5 Italianen en 2 Duitsers." In de molen van Stavenisse, die met blote benen (zonder zeilen) draaide, was een plattegrond van het dorp uit 1928 te zien. In de N.H. Kerk te Oud- Vossemeer, die voor het eerst open was tijdens een monumentendag, bleef de drukte beperkt. De leden van de kerkeraad waren echter in goede stemming omdat ze het be richt kregen dat ds. Snijder zijn beroep had aangenomen. De monumenten-liefhebbers werden rondgeleid en gewezen op de ban den met de familie Roosevelt, te zien in het doopvont. Ook bij de gerestaureerde bijbels werd een toelichting gegeven. De bezoekers konden ook het orgel bewonde ren, dat regelmatig werd bespeeld. Mensen die al jaren vlakbij het monumentale gebouw in Oud- Vossemeer wonen, maakten zater dag gebruik van de gelegenheid om het kerkinterieur te bezichti- Beatrixfonds. Van 17 t/m 23 sep tember houdt het Prinses Beatrix Fonds (aanvankelijk opgericht als polio-fonds) weer de jaarlijkse collecte. De PvdA-fractie vindt dat de ge meente Tholen betrokken moet worden bij het aanvullend aange past vervoer voor ouderen en ge handicapten. Mevr. J.A. Snoep-Overbeeke merkte dat maandagmiddag op bij de ingeko men stukken van de Zeeuwse Raad voor Ouderen te Middel burg en de Zeeuwse stichting voor Gehandicaptenbeleid. B en W stelden de raad voor deze brief af te handelen, maar mevr. Snoep gaf het college alvast het advies, er positief op in te gaan. Raadslid M. Dijke maakte opmer kingen over de jaarrekening 1989 van de Zeeuwse muziekschool, die 27 april al naar de gemeente Tho len was gestuurd en maandag pas bij de ingekomen stukken op de raadsagenda stond. Er was zelfs nog een subsidiever zoek van 29 januari van de stich ting de Ruiter uit Bergen op Zoom. Bij de begrotingsbehande ling in oktober komt dat aan de orde. Het Ds. G.H Kersten onderwijs centrum, de schoolbegeleidings dienst van de Rehobothschool uit Stavenisse, krijgt ook voor leerlin gen van buiten Tholen subsidie van de gemeente. Het bezwaar schrift tegen een eerdere weigering verklaarde de Thoolse raad maan dagmiddag unaniem gegrond. Dit op een unaniem voorstel van de commissie bestuurlijke aangele genheden, waarin de vijf fractie voorzitters zitting hebben. Een tweede bezwaarschrift om de subsidie met terugwerkende kracht over januari 1987 tot en met juli 1989 toe te kennen, werd door de meerderheid echter onge grond verklaard. Alleen de SGP- fractie wilde ook dat verzoek in willigen. M. Dijke zei, dat er in het verleden verenigingen met te rugwerkende kracht subsidie ge kregen hebben en hij wilde dat ook hier toestaan. Het ging hem ook net iets te ver om rekening te houden met giften en collecten. "Bij verenigingen wordt er ook geen rekening gehouden met eigen inkomsten", aldus de SGP- fractievoorzitter. Volgens hem had het onderwijscentrum reserverin gen gedaan voordat er sprake was van de subsidie. "Wat Dijke zegt, is niet juist", stelde wethouder J. Versluijs vast. Volgens hem had het onderwijs centrum over 1987 en 1988 respec tievelijk een overschot van ruim 42 en 35 mille. De commissie B.A. sprak in dit verband van 'achteraf geschapen tekorten'. Volgens de wethouder was het moment van subsidie-aanvrage mede bepalend. Voor de andere schoolbegelei dingsdiensten RPCZ en BGS wordt dezelfde gedragslijn toege past. Daar wordt ook rekening ge houden met eigen inkomsten."In het verleden is dat wel eens anders geweest, maar dat is recht getrok ken. Er geldt geen uitzonde ringspositie, er wordt één lijn getrokken voor de drie schoolbe geleidingsdiensten", zei wethou der Versluijs. Dijke bleef van mening dat er met twee maten gemeten werd en merkte op, dat ambtenaren van de gemeente sommige verenigingen wel eens helpen bij het invullen van subsidieverzoeken. "Die ver gelijkingen kunnen moeilijk ge daan worden", concludeerde burgemeester Van der Munnik. gen. Er waren verder belangstel lenden uit Tholen, St. Maartensdijk, Stavenisse, Middel burg en Vlissingen, totaal meer dan vijftig mensen. In St. Maartensdijk was de N.H. Kerk en molen de Nijverheid ge opend, in Scherpenisse molen de Korenbloem, in St. Annaland de standerdmolen, in Poortvliet mo len de Korenaar en in Oud- Vossemeer behalve de N.H. Kerk ook nog de molen de Jager. De meeste monumenten waren in Tholen te zien: het stadhuis, de Gasthuiskapel, de N.H. Kerk en de molen, maar er kwamen niet zoveel bezoekers. Degenen die kwamen, bleken echter zeer geïn teresseerd. Aan de hand van infor matiemateriaal of door veel te vragen, kwamen ze meer te weten over de Thoolse monumenten. In de molen werd een verbinding ge legd tussen monumentendag en genealogie. De Grote Kerk maakte veel indruk, maar ook de Gast huiskapel en het stadhuis met de binnenplaats en tuin leverden leu ke reacties op. In het stadhuis was het over het algemeen wel druk en daar waren ook de meeste be zienswaardigheden, zo kon men van bezoekers horen. De monumentendag werd zater dagavond muzikaal afgesloten met de inmiddels traditionele zang en muziek. Naast het gere- 7/c woon hier al jarenmaar voor het eerst in de kerk landse liederen als 'Voor Nederland', 'Alle man van Neer- lands stam' en 'Wij willen Hol land houwen' sloegen ook goed aan bij de luisteraars. TSA, dat sinds maart bezig was om voor deze monumentendag een muziekgezelschap te krijgen, was blij met de medewerking van Euterpe. Die zou zaterdag eerst de Thoolse Dagen opluisterden, maar dat evenement ging niet door. Onder leiding van dirigent B. van Os werd bij de Gasthuiska pel een fris en vrolijk concert ge geven, waarbij de dirigent met diverse kwinkslagen het publiek bespeelde. Op een bepaald mo ment moesten de luisteraars zelfs meezingen met Euterpe. Een aan tal bezoekers en leden van Canti- formeerd gemengd zangkoor Canticum moest de werkgroep Tholen Stad Actief(TSA) dit keer een beroep doen op muziekvereni ging Euterpe uit St. Maartensdijk omdat Concordia verhinderd was. Canticum onder leiding van diri gent Iz. Riedijk werd begeleid door organiste Lian Gebraad, als mede Geertrude Moerland en Jeannet de Vos op accordeon. Dat leverde een aantrekkelijk pro gramma op in een mooie entoura ge, al pakten zich nog donkere wolken samen, waaruit af en toe regendruppels vielen. Met 'Rosen aus dem Süden' van Strauss klaar de het echter al snel op. Vader- De GGD voerde in 1989 een ge zondheidsenquête uit onder 2300 inwoners van de 30 gemeenten in Zeeland. De resultaten verschenen onlangs in deel 1: leefstijlfactoren en gezondheidsbeleving. De on derzoekers E.M. Lamperts en W. Flipse stuurden lijsten rond met 62 vragen over rook- en drinkge drag, het gebruik van koffie, het lichamelijk en geestelijk welbevin den en eetgewoonten. Het doel van de enquête is om 'gemeenten inzicht te geven in de gezond heidstoestand van hun inwoners, zodat ze hun beleid hierop af kun nen stellen'. Een ander opmerkelijk feit uit het onderzoek is, dat vrouwen op Tholen en Sint-Philipsland min der tevreden zijn over hun ge zondheid en zich geestelijk minder lekker voelen dan vrou wen in andere delen van Zeeland. Ook Thoolse- en Fluplandse man nen oordelen ongunstig over hun gezondheid, al zijn mannen op Schouwen-Duiveland nog nega tiever over de eigen gezondheid. Uit de analyse blijkt verder dat er in Zeeland meer geheelonthou ders voorkomen dan in een verge lijkbare regio Geldrop/Valkenswaard waar eer der een dergelijk onderzoek werd gehouden en waartegen de Zeeuwse cijfers konden worden afgezet op punten waar cijfers over Nederland ontbraken. Zeeu wen die wel alcohol drinken, drin ken echter veel; vooral mannen kunnen heel diep in de glazen kij ken. Het percentage stevige drin kers is hoger dan in Geldrop/Valkenswaard. Ook bij deze groep scoort Tholen en Sint-Philipsland hoog. Vlissin gen spant de kroon, maar ook in Noord-Beveland en de Kanaalzo ne is de consumptie onder man nen van 4 tot 5 glazen gemiddeld per dag niet ongewoon. Zeeuwse vrouwen drinken over het alge meen minder alcohol. De onder zoekers noemen het opvallend dat er bij de vrouwen een hoog per centage geheelonthouders voor komt. Mannen drinken in hoofdzaak bier, vrouwen wijn. Naar Nederlandse maatstaven ge rekend bezit Zeeland echter min der alcoholgebruikers. Het meest wordt gedronken door mannen en vrouwen tussen de 30 en 50 jaar. Uit de bevindingen blijkt dat jon geren (tussen 15 en 30 jaar) het niet zo erg vinden dat er iemand in de naaste omgeving aangescho ten is. Deze tolerantie onder jon geren wijst er volgens Lampert en Flipse op, dat deze groep zich 'nog niet ten volle bewust is van de gevolgen die aan alcoholge bruik kleven, niet alleen voor de desbetreffende persoon maar ook voor diens omgeving'. Zeeuwse jongeren beginnen op 15- 16-jarige leeftijd met roken. Stoppen met roken is volgens de onderzoekers moeilijk. Beter is het om te voorkomen dat jonge ren sigaretten opsteken. De cam pagnes om met roken te stoppen dienen evenwel door te gaan. 'Een duidelijke reden voor actie' zelfs, zo menen de onderzoekers, omdat meer dan de helft van de rokende mannen en vrouwen aangeeft dat ze geprobeerd hebben om met ro ken te stoppen. De enquête (waar 70,7% van de ondervraagden op reageerde, 55,2% vrouwen en 44,8% man nen) toont aan dat Zeeuwen regel matig eten. Dat wil niet zeggen dat ze gezond eten. Daarover zegt het onderzoek niets. Via vragen lijsten is het moeilijk een goed beeld te krijgen van de voe dingspatronen, aldus Lampert en Flipse die het toejuichen wanneer er zo'n onderzoek komt in ver band met het feit dat er in Zee land een hogere sterfte aan maagkanker voorkomt dan in de rest van Nederland. 'Het veelvul dig eten van vis zou hieraan debet kunnen zijn'. Slechte gewoonten als veel roken, veel alcohol, koffiedrinken en niet ontbijten blijken samen te gaan. Zeeuwen dié alcohol drinken en roken, consumeren meer koffie. Mannen die niet roken noch drin ken, ontbijten vaker dan mannen die niet roken en drinken. Bij vrouwen is dat verschil groter. De combinatie alcoholdrinker en ro ker wordt het meest aangetroffen bij mannen in de havenstad Vlis singen (48,1% mannen, 28,4% vrouwen), op de voet gevolgd door de Kanaalzone van Zeeuws- Vlaanderen (45,5% mannen, 20,9% vrouwen) en Tholen/Sint- Philipsland (42,3% mannen, 20,1% vrouwen). Voor vrouwen ligt dat het hoogst in Schouwen- Duiveland (30,5%), Terneuzen (29,1%) en Vlissingen. In deel 2 van de gezondheidsen quête zullen de onderzoekers zich richten op de voorzieningen in de gezondheidszorg, of deze goed over de provincie gespreid zijn en of de Zeeuwen er tevreden over zijn. De ondervraagden in Sint- Philipsland vulden de lijst, na Veere, het meest trouw in van alle Zeeuwen die meededen aan het onderzoek: 81,0%. In Tholen was dat 73,7%. Alle gemeenten sa men.' 70,7%. Van de Zeeuwen rookt 34,5%. Mannen meer dan vrouwen (38,9% tegen 30,8%). De vrouwen roken voornamelijk siga retten, de mannen het meest shag. 48,9% Van de mannen rookt 6 tot 15 sigaretten of shagjes per dag, bij de vrouwen is dat 42,0%. On gehuwd samenwonende mannen roken het meest (46,2%), onge huwde mannen het minst (28%). Bij de vrouwen roken degenen die gescheiden zijn het meest (51,3%), weduwen het minst (17,1%). Mannen met een lage opleiding roken meer dan hoger opgeleide geslachtsgenoten. In Tholen en St. Philipsland komt het hoogst percentage rokers voor van Zeeland, zo'n 48%. Bejaardenverzorgsters uit Avondvrede te Bergen op Zoom brachten woensdagmiddag voor het gemeentehuis in St. Maartensdijk hulde aan hun collega Jose Hage uit St. Annaland, die in het huwelijk trad met Bram Gunter. Onder de erebogen kreeg het bruidspaar rijstkorrels toegeworpen. Tijdens de receptie in de Wellevaete bracht het personeel uit Avondvrede nog een zanghulde. cum waren toen al vertrokken, want het programma liep nogal uit. "Gezelligheid kent geen tijd", merkte burgemeester H.A. van der Munnik later op in zijn dank woord. Euterpe speelde werken van Verdi, marsen van Sousa, Beierse mu ziek, Hongaarse klanken en tot besluit 'Castles in Spain'. "We kunnen zo lichtvoetig naar huis op deze Spaanse klanken", zei de burgemeester. Hij had met plezier geluisterd naar de rondgang met zeven mijlslaarzen door muzikaal monumentenland. De burgemees ter dankte alle vrijwilligers die zich op de monumentendag had den ingezet, evenals de kerkvoog dijen voor het openstellen van hun gebouwen. Dhr. Douw van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer geeft bezoekers uit Stavenisse tijdens de monumentendag uitleg over de gerestaureerde bijbels. Deze stichting zet zich in voor de positieverbetering van (herintre dende vrouwen op de arbeids markt. Vrouw en Werk Zeeland besteedt al anderhalf jaar aan dacht aan de positie van vrouwen met een wao/aaw-uitkering. Die is namelijk voor een deel te vergelij ken met die van (her)intreedsters omdat zij vaak naast een wao/aaw-uitkering ook een werk loosheidsuitkering hebben. Laatstgenoemde uitkering brengt een sollicitatieplicht met zich mee. Dat betekent dat vrouwen die - ten gevolge van hun arbeidsonge schiktheid - hun oude beroep niet meer kunnen uitoefenen, zich op nieuw moeten oriënteren op de ar beidsmarkt. Zij moeten vertrouwd worden gemaakt met de opleidings- en scholingsmoge lijkheden, met het solliciteren en met vraag op de arbeidsmarkt. Ter inventarisatie van de knelpun ten en vragen van vrouwen met een wao/aaw-uitkering organi seerde Vrouw en Werk Zeeland vorig jaar een drietal studiedagen. Toen, en ook tijdens de spreek uren, bleek dat er naast '(her)- intreedsters-vragen' ook vragen waren over de gang van zaken bij organisaties als de Gemeenschap pelijk Medische Dienst en de be drijfsverenigingen. Tevens bleek er behoefte te bestaan om te pra ten over de eigen situatie. Ziek zijn en blijven heeft immers grote invloed op je dagelijks leven. Naar aanleiding van de laatstge noemde punten besloot Vrouw en Werk om een belangengroep voor vrouwen met een wao/aww- uitkering op te zetten. Zowel de provincie als het ministerie van wvc stelden financiële middelen beschikbaar. De projectmede werksters Ingrid van Velthoven en Nellie Theunisse zullen tot janua ri 1991 de belangengroep begelei den bij het opzetten van spreekuren en het organiseren van studiedagen. Elke donderdag van twee tot vier uur is er spreekuur in het kantoor van Vrouw en Werk te Middelburg (Nieuwstraat 47). Vrouwen kunnen er terecht met vragen over ziektewet en wao/aww, maar ook kunnen ze er hun verhaal kwijt aan iemand die soortgelijke ervaringen heeft. Daarnaast wordt deze maand een banen- en beroepenoriëntatiecur- sus georganiseerd ('Aan het werk met wao/aww'), bedoeld voor vrouwen met een ziektewet- of wao/aaw-uitkering die er serieus over denken weer te gaan werken. Tijdens deze cursus kunnen vrou wen bijvoorbeeld bekijken wat hun kansen en mogelijkheden op de arbeidsmarkt zijn, welke om scholingscursussen Zeeland kent en hoe je een sollicitatiebrief moet schrijven. Tevens worden verschil lende excursies gemaakt. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen: u wordt er ook nog 'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niks en levert heel wat op. Advertentie I.M. Walpot o.a. in plan Buitenzorg Tholen en aan de Wilhelmi- nastraat te St. Philipsland, Mol lenbrok verwezenlijkte de uitbreiding van de horecabedrij ven Havenzicht en de Gouden Leeuw in St. Annaland. Mollen brok had een nieuwe loods aan de Veilingweg in St. Annaland, die was gebouwd na verkoop van het oude, te slopen pand in de Weststraat aan de gemeente. Tij dens een openbare verkoping in opdracht van de Rabobank werd de loods onlangs verkocht aan Rijnberg Wegenbouw. Bij Walpot is de werkgelegenheid gered, aldus curator mr. A.P.M. Jacobs. De 27 medewerkers zijn overgegaan naar Hebra, een tot de Walpot-groep behorende onder neming. Ook achterstallige vakan tiegelden en een deel van de bankschuld is door Hebra overge nomen. De belastingdienst is er goed uitgesprongen en de be drijfsvereniging heeft nog 40 mille te vorderen. De schuld van het failliete bedrijf, dat begin augus tus voorlopig uitstel van betaling kreeg, bedraagt volgens de cura tor bijna 2 miljoen gulden. Een faillissement van één van de grotere opdrachtgevers in Rotter dam, waarbij Walpot een verlies van tussen de 2 en 3 ton leed, was de druppel die de emmer deed overlopen. "Toen de Ned. Crediet Verzekeringsmaatschappij de li mieten met 75% terugbracht, ont stond er een neerwaartse spiraal", aldus de curator. Leveranciers eisten contante betaling en dat kon de krappe kas van het zwaar gefinancierde bedrijf niet dragen, zeker niet toen de bank aan de rem trok. De curator noemt het naast de handhaving van de werkgelegen heid van de 27 personeelsleden ook een pluspunt dat de onder handen zijnde werken afgebouwd worden. "De opdrachtgevers zijn onder de pannen en daar ben ik blij mee, want er zitten veel parti culieren onder." Mr. Jacobs hoopt dat de basis nu gezond is om verder te gaan. De Walpot-groep, die bestond uit een beheersmaatschappij, een bouwbedrijf en een onderaanne mingsbedrijf, had op zijn hoogte punt meer dan 100 mensen in dienst. Voor de vakantie waren dat er nog 65. Mollenbrok had geen werknemers meer in dienst. Volgens curator mr. P.J. Peters waren de laatste mensen in april ontslagen. Hij schat dat het aannemersbedrijf een schuld tussen de 6 en 7 ton achterlaat. Daar staan weinig ba ten tegenover. "Er zijn nog wat debiteuren. Verder een woning in Bergen op Zoom en een kleine vrachtwagen, maar die komen aan de bank toe. Overigens dreigt de bank er dan nog duidelijk aan te kort te komen, evenqls de be lastingdienst en de bedrijfsvereniging", aldus de cu rator. De tot zes politiemensen terugge brachte onderzoeksgroep van de politie heeft nog geen spoor van de daders van de moord op twee Chinezen die 7 augustus in een watergang bij Oud-Vossemeer zijn gevonden. "Er worden nog wat zaken nage trokken", aldus een politiewoord voerder. Het onderzoeksteam is uit Tholen verhuisd naar Middel burg, waar meer ruimte is. De po litie heeft ook contact gehad met collega's in België, maar de woordvoerder wil berichten dat de twee mannen in dat land omge bracht zouden zijn, niet bevesti gen. Van Chit Huat Koh(43) is vrij veel bekend bij de politie. Hij woonde in het Gelderse Enspijk, onder deel van de gemeente Geldermal- sen, waar hij kok in een Chinees restaurant was. Van de andere man, Ng Yau Cheung(40), is geen vaste woon- of verblijfplaats bekend gewor den. De politie heeft nog wel fa milie kunnen opsporen dankzij publicaties in Chineestalige kran ten. Overigens blijft de lugubere vondst bij Oud-Vossemeer een duistere zaak. P.C.S. uit Tholen is.door de Mid delburgse politierechter tot vier weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk veroordeeld wegens mishandeling van een po litieman. Bij een alcoholcontrole op de Thoolse brug was S. aangehou den, waarna hij voor een adema nalyse werd meegenomen naar het groepsbureau. De uitslag was 0.7 promille. S. raakte door de lange duur van het onderzoek zo geïrriteerd, dat hij wegrende en een politieman die in de weg stond, een trap tegen het hoofd gaf. Volgens de raads man was dat per ongeluk gebeurd, maar de rechter achtte het ten laste gelegde bewezen. "De gemeente blijft eigenaar van de grond en als zodanig in ruime mate verantwoordelijk bij bodem verontreiniging. In de provinciale milieunota 'Kerend tij' staan hier omtrent bepalingen." Dat merkte P. van Belzen (RPF/GPV) op naar aanleiding van de uitgifte in erf pacht van 16.793 m2 grond in de Slabbecoornpolder aan Nefs Opslag en Overslag. "Wat wordt er opgeslagen?" vroeg hij zich af. Wethouder J. v.d. Jagt was van mening dat de vervuiler moet be talen, en bij de overdracht wordt uitgegaan van schoon opleveren. "Het moment van de overdracht is bepalend." Eventuele milieu- eisen kunnen volgens de wethou der in de hinderwetvergunning worden opgenomen. Tegen de uit gifte in erfpacht had de raad geen bezwaar, evenals tegen de verkoop van grond op het industrieterrein aan de Betho. J.L. van Gorsel had bij de stukken de bouwtekening gemist, maar volgens de burge meester was die er niet. Overigens zit transportbedrijf Nefs met problemen op de huidi ge vestigingsplaats in Lepelstraat. Omwonenden klagen al jaren over geluidsoverlast Bn er loopt een procedure bij de Raad van State. De gemeente Halsteren heeft het bedrijf drie maanden de tijd gege ven om een oplossing te zoeken, maar die termijn is door de Raad van State met een half jaar ver lengd. In die periode mogen er op het terrein van het bedrijf geen vrachtauto's rijden tussen 11 uur 's avonds en 7 uur 's morgens. Het vaststellen van de grondprij zen in d'Ee II te Poortvliet, het verstrekken van een lening aan PDQ Engineering CAD Systems, vervanging van 21 leer lingensetjes voor de Eben Haëzer- school te Tholen en het vaststellen van een aantal begrotingswijzin gen (ondermeer voor beplanting op hydrocultuur in het gemeente huis) waren hamerstukken in de Thoolse gemeenteraad. Het aantal donoren dat donder dag in Haestinge een halve liter bloed afstond aan het Rode Kruis, was met 413 minder dan in maart (438) maar meer dan vorig jaar september (395). De aantallen per woonkern, met tussen haakjes de cijfers van maart: Tholen 47 (62) Poortvliet 62 (69) Scherpenisse 54 (54) St.-Maartensdijk 89 (94) Stavenisse 53 (53) St.-Annaland 87 (74) Oud-Vossemeer 13 (24) Diversen 8 (8) De eerstvolgende bloedafname wordt door het Thoolse Rode Kruis gehouden op 7 maart 1991. Zes mensen gaven voor de 25ste keer bloed. Dat waren K. van Dij ke uit Sint-Maartensdijk, A. Lindhout uit Tholen, A. Scherpe nisse uit Poortvliet en T. Fase, C. van Popering-Hendrikse en C. v.d. Repe-van Popering uit Sint- Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11