Gemeenteraad Nieuw-Vossemeer wijst centrum asielzoekers af Sanering Julianastraat nodig Grotere haven impuls voor Stavenisse f ii ïX n Jo l l ft Hof van Holland in het nieuw Celstraf en niet rijden UITNODIGING LEDENVERGADERING Meerderheid is bang voor verstoring van openbare orde Inwoners dragen talrijke ideeën aan bij bespreking dorpsplan Een miljoen Donderdag 6 september 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Een meerderheid van de gemeenteraad van Nieuw- Vossemeer is tegen de vestiging van een asielzoekers centrum AZC in het Slaakdamgebied, vlakbij de brug naar Oud-Vossemeer over het Schelde-Rijnkanaal. Tij dens de druk bezochte raadsvergadering stemden don derdagavond vijf raadslieden tegen en twee voor het verzoek van het ministerie van WWV. Tegen het cen trum zijn ruim 900 handtekeningen verzameld. Te massaal Bedreiging Karakteristieke achterstraat met schuren spreekt niet aan "De Julianastraat is nu een asociale troep. Er staan slechts schuren. Zoiets stormt nooit om, maar behoeft nodig sanering," zei R. Geuze tijdens de bijeenkomst over het dorpsplan Stavenisse. In dat plan wordt voorgesteld de Julianastraat in zijn huidige vorm te handhaven als karakteristieke achterstraat. Versmallen Doelloos slenteren De haven was een veelbesproken onderwerp bij de be handeling van het ontwerp-dorpsplan voor Stavenisse. Uitbreiding, pleziervaart, sluiten van de keersluis en verhogen van het havenplateau kwamen aan de orde. De bijeenkomst werd door ongeveer 50 mensen be zocht. A.J. Zwerus oogstte donderdagavond applaus met zijn oproep aan het gemeentebestuur, een variant op de nieuwe Thoolse slogan: Stavenisse is onze zorg, daar kunnen we niet omheen! Fietsveer Speelmansplaten tot oktober open Hertenkamp Motel Goes te Goes. Wel bleek de raad bereid een twee de woning voor asielzoekers ter beschikking te stellen. In het 2200 inwoners tellende dorp is één wo ning ingericht voor Iraanse asiel zoekers, het beschikbaar stellen van een tweede woning stuitte tot donderdag steeds op bezwaren vanuit de raad. Tijdens de bespre king van dit onderwerp, dat de ge meenteraad sinds maart bezig houdt, werd ook voorgesteld 4 stacaravans beschikbaar te stellen voor vluchtelingen in plaats van een groot centrum met minimaal 250 bewoners. Het ministerie - dat had laten weten het besluit van de raad te zullen respecteren - is te leurgesteld over de uitslag van de stem ming. Na Huijbergen, waar de be volking ageerde tegen de verkoop door monniken van een klooster voor de vestiging van asielzoekers, valt nu ook in in West-Brabant Nieuw-Vossemeer af terwijl vol gens WVC de nood hoog blijft. De raad sprak donderdagavond bijna anderhalf uur over het on derwerp dat door burgemeester E.A. Lukkassen bij herhaling werd gepresenteerd als een ver zoek van WVC en niet als voorstel van het college. Dat was verdeeld: de burgemeester en wethouder A.F. Hommel van de Algemene Werknemerspartij waren voor, wethouder A. Rommers (Dorps belang) tegen. De laatste vond de meeste medestanders in de raad; zijn partijgenoot C. Slokkers en L. Dekkers (Partij Eendracht Nieuw-Vossemeer) alsmede H. Buijs en P. de Koning (Algemeen Belang). Voor was verder C. van Geel, partijgenoot van Hommel. De bezwaren van de meerderheid richtten zich voornamelijk tegen het massale karakter; 275 asiel zoekers in zo'n kleine gemeen schap was volgens de meeste sprekers teveel. Bij een dergelijk groot aantal vrezen de tegenstan ders overlast in het dorp. Het handhaven van de openbare orde en veiligheid zouden in het geding komen. Het gebrek aan recreatie ve mogelijkheden zou verveling onder de asielzoekers in de hand werken en ze de straat opjagen. De bestuursovereenkomst die de gemeente met het ministerie zou moeten afsluiten, zou te weinig waarborgen bevatten om proble men - die zich in het asielzoekers centrum in Rijsbergen hebben voorgedaan - te voorkomen. L. Dekkers herinnerde eraan dat 'de vrijheid voor iedere Nederlander ook van toepassing is op asielzoe kers' maar deed het voorstel om de vluchtelingen 'voor een bepaal de tijd per dag in het centrum te laten'. Hij kon geen medewerking verlenen aan het centrum dat in de vorm van een caravanpark 5 jaar langs het water van het Schel de Rijnkanaal zou komen te staan. Wel gaf hij 'volle medewer king' aan de tweede woning voor asielzoekers en wilde hij een groep van 4 stacaravans op gemeente grond toestaan. Dekkers vond het onbegrijpelijk dat de overheid druk doende is om grote woonwa genparken te'verkleinen terwijl er grote centra voor asielzoekers worden ingericht. 'Stop daarmee; de landelijke zorg mag niet afge wenteld worden op de kleine plaatsen'. C. van Geel schetste de geschiede nis van de regeling opvang asiel zoekers die sinds enkele jaren van kracht is. Hij betoogde dat de handtekeningenactie geen doorslag zou hoeven te geven bij de besluitvorming. Volgens Van Geel is de geloofwaardigheid van de groep aangetast door mensen die onder bedreiging mensen handtekeningen hebben afge dwongen. Ook hekelde hij de rol van wethouder Rommers die eerst voor de vestiging en zich later te gen de vestiging van het centrum zou keren, zonder dat de raad daarin was gekend. Van Geel pleitte voor de vestiging van een centrum; het personeel zou in de eerste plaats gezocht moeten worden in Nieuw- Vossemeer. Ook 'leveranties en diensten' zouden uit het dorp be trokken moeten worden. Voor de indeling en inrichting van het cen trum zou een commissie in het le ven geroepen moeten worden waar ook de gemeenschap in ver tegenwoordigd is. Recreatieve in vulling van het gebied blijkt volgens Van Geel op korte termijn niet te verwachten. "Over vijf De burgemeester zei dat in de hele gemeente het probleem van de slechte woningen speelt. Er is f. 550.000,- beschikbaar om met pre mies woningen te verbeteren (maar dat geldt niet voor schuren - red.). Ph. de Rijke vond dat de gemeente initiatieven voor verbe tering moest nemen. Hij noemde Middelburg, waar de gemeente in bepaalde straten panden opkoopt, die saneert en dan weer verhuurt. "Aankopen worden kritisch beke ken. Er moet ook belangstelling zijn," reageerde Van der Munnik. M.J. Hoek wees op leeggekomen woningen, die als tweede woning of zelfs stalling worden gebruikt. Er is een verordening die dat ver biedt, maar - aldus de burgemees ter - de gemeente kan dat niet voortdurend controleren. Dokter Veldman zag graag de wit te kleur terug aan de molen, die nu een grijze tint vertoont. Ook Hoek was daarmee niet gelukkig. Volgens de burgemeester was het de bedoeling dat de kleur van de originele steen terug zou komen. Op verkeersgebied waren er ver schillende wensen voor Stavenisse. Zo vroeg dhr. Wesdorp naar een versmalling (verkeersremmend) op de kruising Pr. Bea- trixstraat/Kon. Haa- konstraat/Kerkstraat. H. van Overveld vond dat er in de Poststraat te hard gereden werd, maar eveneens langs de kade van de haven. Mevr. Boot had last van trillingen door vrachtverkeer over de Stoofdijk en zag daarom graag drempels. Ook zou er aan het be gin van de Stoofdijk een trottoir moeten komen voor de school jeugd. De heer J. Vermaas van VVN wees erop dat één van de verkeersremmende voorzieningin in de Poststraat niet goed ligt. "Het verkeer komt ter hoogte van dokter Veldman op de linker weg helft, moet dan verkeer uit de Schoolstraat voorrang geven maar kan zelf nergens heen." A.J. Zwerus vroeg naar het fiets pad naar Sint-Maartensdijk, dat langs de Provincialeweg te duur zou zijn. De burgemeester zei dat het gemeentebestuur op de aanleg blijft hameren bij de provincie, hoewel Middelburg heeft aange geven dat de aanleg niet in het programma voorkomt. Het ge meentebestuur overweegt daarom een alternatief traject via de Jan Karelsweg, Nieuwe Kempens- hofstedeweg en Oudelandsedijk over het bruggetje achter de Bos- wei. "Maar daar zijn behalve de gemeente ook provincie, water schap en ruilverkavelingscommis sie bij betrokken, zodat het lang kan duren. Als we 't uit de eigen hoed moeten toveren, dan is 't niet te betalen. Maar we laten de moed niet varen," zei de burge meester. C.J. Moerland bekritiseerde het voornemen om delen van de Schoolstraat, Graaf van Loonstraat en Pr. Beatrixstraat een meter te versmallen en zo het voetgangersgebied uit te breiden. "Als ze daar aan twee kanten par keren - en er zijn meer auto's dan huizen - komen er problemen met het bestemmingsverkeer." De oud wethouder was het, evenals Zwe rus, eens met een reconstructie van de kruising Voor- straat/Poststraat. Verder werd op gemerkt dat er om de haven 's zomers behoefte is aan meer par keergelegenheid. Ph. de Rijke vul de aan dat er in de Julianastraat meestal nog plaats is, maar er zouden verwijzingsborden moeten komen. De heer Den Braber pleit te ervoor om op het Van der Lek de Clerqplein parkeervakken aan te leggen en de weekmarkt van het hertenkamp daarheen te verplaat sen. Ook stelde hij voor een woon erf te maken in de omgeving Pr. Bernhardstraat, Pr. Beatrixstraat en Pr. Irenestraat. De heer L.C.J. Potappel van de ruilverkavelingscommissie ver wonderde zich over de voorgestel de beplanting langs enkele polderwegen. "De commissie stelt juist een open poldergebied voor, mede in verband met de verkeers veiligheid. Bovendien zijn de ber men te smal voor beplanting." De burgemeester stelde dat de be planting (langs Kerkweg, Scheld- seweg, Groeneweg, Pilootweg, Buurtweg en Poesdreef) bespreek baar is; ze is aangegeven in het be heersplan Buitengebied, en dat zal bij de commissie op tafel komen. De bezwaren waren Van der Mun nik bekend. Mevrouw Kloet van de Anib had de toegankelijkheid van gebou wen in Stavenisse bekeken. Het postkantoor, de woning van dok ter Veldman, het oude gemeente huis en het Groene Kruisgebouw bleken voor rolstoelers niet of slecht toegankelijk. De burge meester nodigde de Anib uit om in een persoonlijk gesprek deze zaken verder uit te diepen. Het probleem van de gehandicapten- vissteiger - ingooien kan niet, dan komt men in de stenen terecht - verbaasde het college. "In het ver leden zijn de stenen daar al eens opgeruimd, maar kennelijk was dat onvoldoende. Wonderlijk dat we dat nu pas horen," meende wethouder Versluijs donderdag avond in Stavenisse. De inspraakavond over het dorpsplan Stavenisse trok 50 belangstellenden. jaar is het misschien wel aantrek kelijk voor beleggers in de recrea tieve sfeer". Het AZC zou de werkgelegenheid in het gebied ten goede komen. Van Geel beriep zich verder op humanitaire gevoe lens: "We kunnen laten zien waar een kleine gemeenschap groot in is". Slokker van Dorpsbelang bestreed de opvatting dat zijn par tij een voorstander zou zijn ge weest van een AZC op het Slaakdamterrein. Hij wees erop dat de informatie over het reilen en zeilen in deze centra eenzijdig was geweest en noemde plaatsen waar zich problemen hadden voorgedaan. Bovendien zou de ge meente er geen cent op vooruit gaan, zo haalde hij een uitspraak van WVC-ambtenaar F. van Beeck aan, geuit tijdens de voor lichtingsavond in mei. "Het zo lang in het ongewisse laten van de bevolking is geen goede zaak. Het is teveel voor een kleine ge meente". H. Buijs van het Algemeen Be lang nam herhaalde malen het woord 'rustige', 'mooie', 'rustieke' en 'nog leefbare' dorp in de mond om aan te geven dat het daarmee gebeurd zal zijn wanneer de ge meenschap opgezadeld zou wor den met 250 tijdelijke inwoners die 'doelloos door de straten kun nen slenteren'. Buijs is bang voor een confrontatie tussen de jeugd waarvoor ook weinig ontspanning in het dorp is. Buijs vond dat het college de raad niet goed had geïnformeerd en de zaak geheim had gehouden tot na de verkiezingen van 31 maart. De voorlichting die vanaf 3 mei van uit de gemeente kwam, noemde Buijs eenzijdig. Buijs betoogde dat 'iedereen in Nieuw-Vossemeer welkom is'. "Wij willen onze gasten wel goed ontvangen, maar zoveel gasten kunnen we niet aan". Burgemeester Lukkassen bestreed de overtuiging dat het college in formatie zou hebben achterge houden: "We hebben het niet over de verkiezingen heen getild". Lukkassen schetste uitvoerig de gang van zaken. Ook hij - als hoofd van de politie - is bang voor problemen die zich in het centrum zouden kunnen voordoen, zo zei hij. In het zogenaamde stappen-; plan van het ministerie zag Luk kassen echter voldoende garanties om een en ander tegen te gaan. "In die procedure kan elk mo ment worden afgehaakt". Volgens de burgemeester heeft het college een 'clean beleid gevoerd ten op zichte van de raad en de Vosse- meerse bevolking. Ten overvloede wees Lukkassen erop dat het col lege niet met een voorstel was ge komen omdat er geen 'consencus' in het bestuur was bereikt. De haven van Stavenisse zou een impuls aan het dorp moeten geven. J. v.d. Berge vroeg zich af waar een uitbreiding van de haven ge realiseerd zou moeten worden. Het dorpsplan noemt dat als mid del om de werkgelegenheid te ver groten, maar v.d. Berge had zijn twijfels. "Er wordt dan mogelijk meer in Stavenisse besteed en dat werkt positief ten opzichte van de werkgelegenheid," lichtte wethou der J. Versluijs toe. Een plaats voor de uitbreiding zou in overleg met alle havengebruikers tot stand moeten komen. H. van Overveld van de wa tersportvereniging juichte de uit breidingsplannen toe. "Nu zijn er ïwat beperkingen voor jachten met een grotere diepgang. Ik kan me daarom voorstellen dat er steigers komen voor alleen platbodems." Verhoging van het havenplateau met 30 centimeter - om onderlo pen te voorkomen - leek v.d. Berge aanvankelijk niet nodig, wanneer de keersluis vaker gesloten zou worden. "Die sluis heeft miljoe nen gekost, terwijl met verhoging weer veel geld is gemoeid." Schuttevaer-bestuurder M. Boomsluiter wees erop dat de keersluis bij giertij met stil weer dicht zal moeten, waardoor de re creatievaart de haven niet inkan. "Verhoging van het havenplateau is de enige oplossing, want het wa terschap doet die sluisdeur toch niet eerder dicht," meende hij. Oud-wethouder C.J. Moerland was het daarmee eens: "Zoek een subsidiepot voor de ophoging." Van Overveld wees erop, dat bij verhoging ook de steigers aange past moeten worden. Hij had ge hoord dat over enkele jaren de beroepsvaart uit de haven van Sta venisse moet, maar dat gerucht kende de burgemeester niet. "Hoewel er geen overlast is, zit Stavenisse niet op meer toeristen te wachten," meende J. v.d. Berge. Maar dokter E.H. Veldman vond meer toeristen juist een impuls voor de middenstand en ook R. Geuze meende dat een verant- - woord toerisme de enige economi sche waarborg is voor de meest westelijke Thoolse woonkern. "Wij streven niet naar Schouwse situaties," aldus Versluijs. Over het plan om de vroegere ver binding Stavenisse-Ouwerkerk in Het in het nieuw gestoken zaalvoetbalteam van Hof van Holland met links de directie van het restaurant, mevr. Bolhuis en John Ozinga, rechts coach Kees Leydekkers. (Advertentie l.M.) "Lange tijd liepen ze al Ie zeuren over nieuwe shirts", vertelt mevr. Bolhuis van hotel-café-restaurant- partycemtrum Hof van Holland uit Tholen over één van haar sportploegen, het zaalvoetbal team. "De oude waren te klein, te smal, te warm, maar het was ge woon een excuus om in een nieuw shirt 'de blits' te maken en het is ze gelukt." Na de flinke sponsoring van Tho- lense Boys 5 vorig jaar, stak Hof van Holland nu het zaalvoetbal team in het nieuw. Tijdens de jaarvergadering bij het begin van de nieuwe competitie werd de out fit gepresenteerd onder het genot van broodjes met koffie. Profes sionele shirts, wit met kobalt blauw, blauwe broek en blau w-witte kousen. "Schitte rend", zo verwoordde coach Kees Leydekkers de waardering van de spelers. Ze deden er daarna alles aan om het succes van Tholense Boys 5(een 16-0 overwinning) te bena deren, maar het lukte niet. De Leeuwen uit Scherpenisse vochten tegen Hof van Holland als leeu wen en de Thoolse ploeg verloor. Coach Leydekkers bleef echter optimistisch. "Men zegt dat het geluk brengt als de eerste wed strijd in nieuwe shirts wordt verlo ren. Daar houden we het maar op." De exploitanten van de Speel mansplaten zullen nog tot 1 oko- ber in de weekends de consumptiewagen bemannen. Men beraadt zich nog, of op doordeweekse dagen de slagboom open kan blijven. Dat hangt af van het feit of er veel mensen op het strand hun hond komen uitla ten. Dat fenomeen deed zich vooral in de eerste weken na de openstelling van het recreatieter rein voor. "Maar daarvoor is het terrein niet bedoeld," aldus me vrouw A. Saris. Inmiddels heeft rijkswaterstaat het surfgedeelte aan de zoete kant van de Oesterdam ontdaan van het groen. Daardoor kan er nu op het hele Zoommeer gesurfd worden. de vorm van een fietsveer te her stellen, liepen de meningen ook uiteen. "Dat gaat vele tonnen kosten," aldus v.d. Berge. "En waar wilt u afmeren, want de stei ger valt bij eb droog. Omdat het waait is het ook gevaarlijk en je kunt niet altijd uit de haven. En dan is er nog de beroepsscheep vaart." Wethouder Versluijs had al positievere geluiden gehoord en zelfs hadden zich al vrijwilligers aangeboden om het veer te onder houden. "Ook in Duiveland zijn er ideeën over," vulde de burge meester aan. Moerland vond het in de zomermaanden een goede zaak, maar in de winter zag hij een fietsveer niet zitten. "Het veer zou een ontsluiting ge ven. In combinatie met betere fietspaden en het herstel van de slotresten zou een totaalprogram- Het ontwerp voor een wandel gebied met groenvoorziening rondom het voormalige slot van Stavenisse bracht een reactie teweeg bij mevrouw Boot. "Gepland is een wan delpad dat aan alle kanten over onze grond, tuin, carport en gang loopt!" merkte ze op. Mevrouw Boot wilde best af stand van haar eigendom doen: "Voor een miljoen ver kopen we," zei ze tot hilariteit van de aanwezigen. De burgemeester zei dat het idee nog maar globaal was in getekend op de kaart. Het wandelpad noemde hij het be langrijkste onderdeel. "Het uitgraven van de slotgracht en herstel van de kantelen lijkt vooralsnog niet haalbaar. Dat kost enorm veel geld." ma ontstaan. Dat trekt een hoop mensen aan," meende dokter Veldman. J. v.d. Berge kaartte vervolgens de aanleg van een strandje aan. Dat is gepland ten westen van de haveningang. "We hebben de be langen van zowel toeristen als in woners meegenomen; een plaats vlak bij één van de campings is definitief afgewezen, zodat we nu kiezen voor het einde van de Pi lootweg," lichtte wethouder Ver sluijs toe. Als er al een weg naar toe komt vanaf het dorp, zal die zeker niet voor auto's zijn. M.J. Hoek voorzag problemen om op de aangewezen plek het zand bij elkaar te houden, terwijl er bij noordwesten wind veel vuil aan spoelt. Versluijs meende dat de gemeente voor opruimen zorg kan dragen. Hoek zag meer in het be ter bereikbaar maken van het wa ter, door asfalt- en betonstroken weg te halen. R. Geuze pleitte voor het nü al plaatsen van afval bakken. Volgens C.J. Moerland werd er sinds jaar en dag gezwommen aan het einde van de Scheldseweg. Die plaats leek hem ook veel geschik ter dan de nu voorgestelde. "Haal er het overtollige materiaal (ste nen e.d.) weg dat het waterschap daar gedumpt heeft," zei hij. De aanwijzing van de Oosterschelde als beschermd natuurmonument zou hier echter problemen kunnen geven, zo liet de burgemeester doorschemeren. De Stavenissenaren stellen prijs op het hertenkamp, zo bleek tij dens de bijeenkomst. "Maar nu lopen er 9 dieren, da's veel te veel voor zo'n lapje," zei C.J. Moer land. "Het stinkt de laatste weken overal in Nederland, maar daar altijd," meende R. Geuze. Hij pleitte voor een betere behuizing, een fraaiere omheining en een oplossing voor de wateroverlast in het najaar. De heer Wesdorp wilde het hertenkamp eveneens uit breiden. Burgemeester Van der Munnik nam de opmerkingen mee. Hij vertelde dat het onderhoud enkele jaren geleden door de gemeente is afgestoten omdat het te duur werd. "We vonden dat er een ze kere zorg uit het dorp zelf moest zijn en hebben een vrijwilliger ge vonden. Het voer wordt door de gemeente verzorgd." Het voltallig college van burge meester en wethouders, alsmede secretaris A.G. Izeboud waren donderdag present in De Stove. Onder de aanwezigen verder de raadsleden Moerland, Den Haan, Heijboer en mevrouw Deurloo en directeur J. Kloet van de wo-' ningstichting. Een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en een gevangenisstraf van zes weken was het vonnis van de Middelburgse politierechter voor E.M.R. de K. uit St. Anna- land. Hij was in december op de Oude Zeedijk onder invloed van alcohol in zijn auto aangehouden, terwijl zijn rijbewijs was afgeno men. Bovendien hing er in die proeftijd twee weken celstraf bo ven zijn hoofd bij herhaling van een alcoholmisdrijf uit 1988. Die twee weken worden nu daadwer kelijk uitgevoerd en de rechter deed er op advies van de officier van justitie vier weken gevange nisstraf bij, alsmede een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Bij deze worden alle leden van Veronica rayon Zuid-West wonende in Zeeland en Zuid-Holland uitgenodigd tot het bijwonen van de ledenver gadering op 13 september 1990 ih Op deze avond worden de bestuursleden van het rayon en de vereni gingsraad gekozen c.q. herkozen en zal er een videopresentatie plaats vinden van het komende winterprogramma. Tevens zal er gelegenheid zijn om aan de medewerkers uit Hilversum vragen te stellen Een ieder wordt verzocht bij het binnentreden van de zaal het lidmaat schapsnummer te tonen (wikkel Veronica-gids of repu accept girokaart). Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9