Alternatieven WOV Drukte bij fancy-fair Zonnebloem Lichtmasten WHS gaan veel vergen Zijn er nog 'bruloazen'? Donderdag 6 september 1990 TRACES WESTERSCHELDE OEVERVERBINDING IN HE HOEP Muziek, zang, dans, film, fotografie, theater, architectuur en beel dende kunst - dat is het aanbod van September Cultuurmaand in Zeeland. Festivals Exposities COM M I SS I i;s Muziek Theater Brochure 1 ••••-« Ziekenbezoek Vernieuwing kost 25000 tot 33000 gulden In fasen Sponsoring PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN IEZERS Reünie Kortenaer Kunst Antiekbeurs Goes Zeelandhallen ABDIJ Tracékaart die op inspraakbijeenkomsten is gebruikt. Een vaste oeververbinding tussen Borssele en Hoofdplaat, in welke vorm ook, is te duur om uitgevoerd te kunnen worden. Hetzelfde geldt voor geboorde tunnels op het tracé Kruiningen-Perkpolder. Dat heeft het dagelijks bestuur van de provincie onlangs laten weten aan de commissie van overleg voor de wegen uit de Raad van de Wa terstaat. De commissie had de provincie gevraagd deze mogelijkheden nog eens na te gaan, nadat zij aan de orde waren gekomen tijdens hoorzittingen over de tracéno ta/milieu-effectrapportage vaste oeververbinding Westerschelde. Over tracé 2 (Borssele-Hoofd- plaat) schrijven gedeputeerde staten onder meer, dat de verbin ding minder verkeer zal aantrek ken dan de tracés tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen, door dat er minder tijdwinst via tracé 2 kan worden geboekt. Als boven dien zou worden uitgegaan van een enkelbaans geboorde tunnel zullen er ongeveer drie keer zoveel ongelukken gebeuren. De schade aan landbouwgronden zou minder groot zijn dan bij de twee centrale tracés. Natuur en milieu zouden meer te lijden hebben, vooral in de Westerschelde. Dat komt doordat voor de Hoge en Lage Springer natuurbehoud voorop staat. Hoe wel bij de andere tracés ook pla ten worden doorsneden, stellen gs dat voor die platen natuurbe houd niet de enige maatstaf is. Zij hebben namelijk ook een wa terstaatkundige functie. De goedkoopste oplossing tus sen Borssele en Hoofdplaat wordt becijferd op ruim 1.000 miljoen gulden bouwkosten, exlusief 66 miljoen gulden voor uitbouw tot volledige snelweg. De duurste va riant komt op ruim 2.100 miljoen met 36 miljoen gulden voor de uit bouw tot autosnelweg. De mid dentracés variëren van 746 miljoen 108 miljoen voor uit bouw en 829 miljoen 48 mil joen voor uitbouw. Een geboorde tunnel tussen Krui- ningen en Perkpolder (tracé 5) is voordelig voor natuur en milieu. Doordat wordt uitgegaan van een enkelbaans verbinding zal de ver keerscapaciteit worden bepaald door de snelheid van het vracht verkeer. Verwacht wordt, dat meer van 12.500 voertuigen per etmaal niet haalbaar is. Daaruit volgt, dat de verwerking van het verkeer al vlug in de knel zal ko men. Bijkomend nadeel is, dat de verbinding tijdens onderhouds werk voor het verkeer gesloten zal moeten worden: er is geen ruimte voor werk en verkeer tegelijk. De bouwkosten worden op het twee tot drie dubbele geschat van het in de inspraak gebrachte tracé dat op 552 miljoen gulden komt, exlu- sief de kosten van een (afge slankt) veer op Vlissingen-Bres- kens. Over de aansluiting van de mid dentracés op Zuid-Beveland schrijven gs aan de commissie, dat een alternatief is uitgewerkt op basis van de inspraakreacties. Als de variant wordt gevolgd, hoeft de Kraaijertpolder bij 's- Heerenhoek niet te worden door sneden. Over de begrenzing van de grote landschapseenheid Zuid-Beve land laten gs de commissie we ten, dat provinciale staten heb ben besloten de beslissing op te schorten tot het tracé voor de vaste oeververbinding is vast gesteld. De reactie van gedeputeerde sta ten kan worden ingezien in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. De tweede kamer uit gedeputeer de staten heeft dinsdag 11 sep tember vier hoorzittingen over beroepschriften algemene bij stand. Een inwoner van de gemeente Tholen wordt om 10.00 uur ge hoord. Twee Vlissingse zaken die nen om respectievelijk 10.20 en 10.40 uur. Een Terneuzenaar komt om 11.00 uur aan bod. De gemeentebesturen krijgen gele genheid hun ter discussie staan de besluit toe te lichten. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. WÊÊ IEÜWS September Cultuurmaand Zaterdag heeft president-direc teur mr. J.F. A. de Soet van de KLM de Zeeland -September Cultuur maand geopend In het Hof van Domburg. Sommige activiteiten lopen door tot in oktober en zelfs november. Van 13 september tot en met 7 oktober wordt het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den. Verspreid over de regio wordt geconcerteerd. Zo treedt in de Sint Baafskerk in Aardenburg het Gothenburger Symfonie Orkest op en wordt in de Grote Kerk van Terneuzen Die Schöpfung van Haydn uitgevoerd. Het Belgisch Festival is van 26 september tot 3 oktober en vindt zijn beslag in Midden- en Noord- Zeeland. Het fesitval bestaat uit dans, film, theater en muziek. In Middelburg wordt een Film festival georganiseerd van 12 tot en met 23 september. Er zijn in die periode ongeveer dertig premiè res en voorpremières. Op de Dag van de Zeeuwse Film worden honderd films over Zeeland tus sen 1910 en 1955 vertoond. Ook is er aandacht voor muziek, poë zie en culinaire specialiteiten uit Zeeland. Foto's van Eva Besnyö zijn van 1 september tot 20 oktober te zien in Westkapelle, Domburg, Veere, Middelburg en op Neeltje Jans. Per plaats wordt een (Zeeuws) thema getoond. Op 7 september houdt Tineke de Ruyter op de Schorpioen in Middelburg een le Het logo van September Cultuurmaand - zeefdruk van Iris de Leeuw zing over het werk van de fo tografe. Het Stedelijk Museum in Vlissin- gen is in september gewijd aan Constantin Guys (1802-1892) - impressionistisch schilder in Frankrijk en geboortig uit Vlis- singen. De Nederlands-Canadese foto journalist Kryn Taconis (1918 - 1979) exposeert van 29 septem ber tot 27 oktober in de Grote Kerk in Veere. In de Grote Kerk is bovendien World Press Photo opgesteld en wel van 1 tot 23 september. Vier architecten (drie uit Neder land, een uit België) hebben zich beraden op de Boulevard Van Schagen in Domburg. De weerslag daarvan is de hele maand september te zien in het architectuurproject De Boule vard in Dorimare, Domburg. Verspreid over de hele provincie zijn in de verschillende musea ten toonstellingen van velerlei aard te bezoeken. Maandag 10 september verga deren twee statencommissies over de begrotingsstukken 1991 en de rekening 1989 van de pro vincie. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer begint om 13.30 uur en de statencommis sie voor economische zaken om 16.00 uur. Behalve de provinciale begroting komen aan bod de begrotingen van de Zeelandbrug, de vaste oe ververbinding Westerschelde en de Provinciale stoombootdien sten. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid beraadt zich woensdag 12 september, 13.45 uur, over de ziekenhuiszorg in de 21e eeuw. Zij doet dat aan de hand van een nota van de (lande lijke) stuurgroep toekomstsce- Donderdag 13 september verga dert de commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinnigen zorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid. De agenda punten waren bij het samenstel len van Abdijnieuws nog niet beschikbaar. De vergaderingen van de staten commissies zijn in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De commissies uit de raad voor de volksgezondheid komen bijeen in het Magnoliagebouw in Goes. Alle vergaderingen beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. Hl De Noorderwind - jazz in harmo nie is vrijdag 7 september te be luisteren in Vlissingen. Het muziekkorps Onda en het Le Due sextet zijn de uitvoerenden. Zaterdag 8 september manifeste ren zich in Vlissingen 450 muzi kanten en 350 zangers ter gele genheid van het jubileum van de Koninklijke Hramonie Ons Ge noegen. Ook het Zeeuws Orkest presen teert zich tijdens September Cul tuurmaand en wel in Veere en Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder worden verspreid over de hele provincie muzikale activitei ten ontplooid variërend van klas siek tot modern, van solo tot koorwerk en van haromie en fan fare tot orgel. De muzikale komedie Alles kits van Ans Schilders is op verschil lende dagen te zien in Middelburg. De Vrek van Molière, uitgevoerd door De Zeeuwse Komedie wordt een aantal avonden opgevoerd in het Vestzaktheater in Vlissingen. Mosterd na de maaltijd is een ko medie met onder meer John Led- dy en Nelleke Burg, die 22 sep tember wordt opgevoerd in De Stenge in Heinkenszand. Onderdeel van het Belgisch Uit- festival is Kindertehater Het Ap peltje, evenals voorstellingen van het Nederlands Toneel Gent en La Compagnie pour rire. Bij de VVV-kantoren in Zeeland is de brochure Zeeland - Septem ber Cultuurmaand verkrijgbaar, evenals aanvullende informatie over de verschillende program ma-onderdelen. De brochure is ook verkrijgbaar bij de provincie, mevr. J. Van der Linde, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31677. wm —Om- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Belangstelling voor zelfgemaakte handwerken en de verloting tijdens de fancy-fair van de Zonnebloem in Oud-Vossemeer. "Volgend jaar organiseren we de fancy-fair waarschijnlijk weer te gelijk met de wielerronde," vertelt een tevreden secretaresse Adrie Schipper van de Zonnebloem in Oud-Vossemeer. De opbrengst overtrof zaterdag die van de afge lopen jaren en er waren heel wat andere gezichten te zien in de Vos- senkuil. Was het samenvallen van twee activiteiten dit jaar toevallig, een volgende keer wordt er bewust rekening mee gehouden. Het was al vroeg druk in het Vos- semeerse dorpshuis, waar de fancy-fair om twee uur zou begin nen. "Toen ik om kwart over een arriveerde, liepen er al heel wat mensen en ik moest van de ene stand naar de andere hollen om ze allemaal te helpen," aldus me vrouw Schipper. Enveloppen trek ken, sjoelen, tweedehands boeken, verloting, handwerken, oliebollen en wafels, pony- en huifkarrijden en de caviabaan (de cavia wordt steeds beschikbaar gesteld door de familie Bovee) wa ren enkele van de activiteiten. De oliebollen vielen dermate in de smaak, dat ze voortijdig uitver kocht waren. Het sjoelen op de grote sjoelbak werd gewonnen door mevr. J. van Gorsel (84 p.), 2. Peter Kemps (83 p.); op de kleine sjoelbak won Jeanne van Meel (123 p.), 2. Peter Kemps (122 p.); winnaar bij de meisjes t/m 12 jaar was Fieke Aarden en bij de jongens Arjan Verkamman. De zilveren koffie serveerset werd gewonnen door Linda Heydra, maar de spontaan beschikbaar gestelde fruitmand werd nog niet afgehaald. De opbrengst van de fancy-fair is bedoeld voor activiteiten van de Vossemeerse Zonnebloem afdeling. De 15 vrijwilligsters heb ben als voornaamste werk het be zoeken van zo'n 60 zieken in het dorp (ieder heeft 3 tot 4 adressen). Maandelijks is er bovendien een activiteit zoals een bingomiddag of een uitstapje. Ongeveer 100 in woners nemen aan activiteiten van de Zonnebloem deel. Vanmiddag worden door de vrijwilligsters een honderdtal zelfgemaakte fruit manden rondgebracht. Dat ge beurt in het kader van de nationale ziekendag (de tweede zondag in september). De Zonnebloem telt in Oud- Vossemeer ongeveer 140 dona teurs. Zij betalen hun bijdrage aan de organisatie in Breda, die weer een gedeelte afdraagt aan de plaatselijke afdeling. De Zonne bloem ontvangt daarnaast subsi die van de gemeente (voor 1991 is in de begroting f. 1.540,- opgeno men), terwijl van de deelnemers aan activiteiten een eigen bijdrage wordt gevraagd. WHS is blij met het nieuwe trai ningsveld, dat zelfs ook als offi cieel derde wedstrijdveld benut kan worden, maar de verplaatsing van de lichtmasten blijkt een dure zaak te zijn. Dat moet de vereniging zelf beta len en omdat de kosten de 5000 gulden overschrijden, moest het bestuur vrijdagavond tijdens de algemene vergadering de leden om goedkeuring vragen. Bestuurslid J. Vermaas legde uit dat de beslissing over het nieuwe trainingsveld snel genomen moest worden. Daardoor was er niet be rekend wat verplaatsing of ver nieuwing van de 6 lichtmasten zou kosten, maar daarvan was Ver maas inmiddels geschrokken. "Een compleet nieuwe verlichting" kost 25.000 gulden of van Philips zelfs 33.000 gulden. Daarom wil het bestuur maar volstaan met verplaatsing, wat 7000 gulden zal vergen", aldus Vermaas. Verschillende leden stelden daar toch vraagtekens bij. Gezien de huidige kwaliteit - 'met deze ver lichting kun je amper trainen' - werd de vraag gesteld of het wel zo verstandig is om de verouderde verlichting te verplaatsen. "We hebben een gezonde vereni ging en dat willen we zo houden", zei voorzitter G.T. Bril. "Wees bij vernieuwing voorzichtig, doe het dan in fasen", waarschuwde ere voorzitter A.J. Soeters. Penningmeester S. Westdorp zei de kosten ook te willen beperken gezien de jubileumkosten bij de viering van het 60-jarig bestaan in 1991. Voor onderhoud van het nieuwe trainingsveld moet boven dien een trekkertje van zo'n 5000 gulden gekocht worden. De leden machtigden het bestuur tenslotte om de juiste oplossing te kiezen, waarbij een gedeeltelijke vernieuwing ook wordt bekeken. Door de droge zomer kan het nieuwe trainingsveld overigens nog niet gebruikt worden en dat levert problemen op gezien het aantal senioren- en jeugdelftallen. Behalve de lichtmasten staat nog een verbetering op het program ma: vernieuwing van de douches, wat volgens een raming 10.000 gulden zou vergen. Op de begroting 1990/91 van 76 mille heeft WHS 15.000 gulden aan reclame- en sponsorgelden opgenomen. Er zijn 8 reclamebor den bijgekomen en voor de senioren- en jeugdelftallen zijn er sponsors. Theo Fase wierp de principiële vraag op, of een sponsor invloed kan uitoefenen op de bestem ming. Als voorbeeld noemde hij een bedrijf dat 5000 gulden over heeft voor het aantrekken van een sterke speler. "Dan blijft niemand van dit bestuur zitten", verzekerde voor zitter Bril. "De desbetreffende sponsor moet dan zelf voorzitter, secretaris en penningmeester wor den." Volgens Bril is WHS er te nuchter voor om een sponsor za ken te laten beslissen. "Je kunt er van op aan dat het bestuur de zeggenschap blijft houden." Fase was het maar om een waar schuwing te doen. "Bij Arnemui- den is het ook met een etentje begonnen. Je moet greep en con trole houden op de gang van za ken. Sponsorgelden zijn voor voorzieningen als ballen, een licht installatie, e.d.; niet voor geld of goederen ten behoeve van spe lers", zei Theo Fase. THOLEN 8 sept. Eiland Tholen Monumentendag 30 sept. Comp. wedstrijd Visver. De Pieterman, Salamander 1. 15 sept. Puzzeloriëntatierit MAC, start Zoekweg. 15 sept. Excursie Huis en Heem; Zeeuws-Vlaanderen, verzamelen op de markt 17 sept. Vistocht voor gehandi capten, inl. rolstoelcentrale afd. Tholen-St. Philipsland 01650-60284 28 sept. Jeugdappèl Tholen, m.m.v. kinderkoor St. Annaland 29 sept. Rondgang of concert muz. ver. Concordia SINT-ANNALAND t/m 15 okt Expos. 'Messen en flessen', de Meestoof di t/m za 15-17 u. 3-27 sept. Expos, olieverfschilde rijen en aquarellen, bibliotheek 15 sept. Gezamenlijk concert VZOS en Accelerando, 19.30 u. Wellevaete SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 sept. Tentoonstelling va kantiefoto's, bibliotheek 7 sept. Pannekoekmiddag, St. Maartenshof, 14 u. 7 sept. Thoolse Triathlon. 7 sept. Spreekbeurt ds. Klein On- stenk, 19.45 u. Rehobothkerk 10 sept. Volksdansen bij Dodi Do- di, kleuterschool R. Barnenstr. 20.15 u. 18 sept. Mosselmaaltijd, St. Maartenshof, 17.30 u. SCHERPENISSE 15 sept. 7e Bekerwedstrijd H.S.V. De Zeebaars, Haaftenpolder. 8 sept. Speldag voor oudere leden van div. verenigingen. 26 sept. Spellenmiddag ANBO, 14 u. Vo_ssenkuil OUD VOSSEMEER 22 sept. H.S.V. 't Scharretje, Haaftenpolder. 22 sept. Wandel tochten van 5, 10 en 15 km. SINT PHILIPSLAND 22 sept. Muziekfestival en taptoe, 15 en 19 u. BERGEN OP ZOOM 2 t/m 30 sept. Expos, olieverf schilderijen, Markiezenhof 8 sept. Open Monumentendag en Cultureel Weekend 9 sept. Straattheaterfestival, Mar kiezenhof. film film film ROXY 1: Bird on a wire - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Back to the future III - a.L, za, zo en wo 14 u. ROXY 2: The hunt for red Octo ber - a.L, vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16, 18.45 en 21.30, u., ma t/m do 20 u. De Reddertjes - a.L za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Total recall - 12 j. vr en za 19 en 21.30 u.,zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Gremlins II - a.l. za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Another 48 hours - 12 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19, 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di endo 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Pretty wo man - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Ook honden gaan naar de hemel - za, zo en wo 14 u. Bij het opruimen van oude papie ren vond ik onlangs een aanteke ning over een artikeltje, geschre ven door Ir. Geuze, dat enkele ja ren geleden in de Eendrachtbode heeft gestaan. Het artikel zelf heb ik zo goed opgeborgen dat het niet meer te vinden is, maar ik herinner mij nog wel dat de heer Geuze erin vertelde dat in zijn jeugd in Scherpenisse (of Poort vliet?) zijn moeder hem met een dreigement met de 'bruioren' in het gareel probeerde te krijgen of houden. Toen ik dat las, dacht ik eerst aan een drukfout, maar het werd verderop op dezelfde manier geschreven, dus dat was het niet. In de Eendrachtbode staan ook weinig drukfouten. In mijn geboorteplaats St. Anna land, werden in mijn jeugd, zo'n zestig jaar geleden, de kindertjes met de 'bruloazen' de stuipen op het lijf gejaagd, dat was de bedoe ling tenminste. Ik woonde toen 'op straete', mijn ouderlijk huis stond dus aan de Voorstraat en ik verbond die bruloazen met enge wezens, rondvliegend in donkere luchten, ergens boven de 'koaje'. Jammer genoeg kregen wij nooit Op 16 november wordt in Den Helder een reünie gehouden voor oud-opvarenden van de torpedo- bootjager H.M. Kortenaer, die in de jaren 1956 t/m 1962 aan boord van dit schip in het voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea hebben gediend. Ook mensen die in ande re tijden aan boord van de Korte naer hebben gediend zijn welkom, omdat eventueel een Kortenaer- reünievereniging wordt opgericht. Aanmelden voor de reünie kan bij H. van Turenhout, Queridostraat 38, 2274 XG Voorburg, tel. 070-3875127. Oorlogsslachtoffers. De Bond van Nederlandse militaire oorlogs- en dienstslachtoffers viert zaterdag haar 45-jarig bestaan in de mari nekazerne te Vlissingen. 's Mid dags treedt pianist Louis van Dijk op en het ensemble van de Mari nierskapel uit Rotterdam. nadere informatie over die brul oazen als wij daarnaar vroegen: er moest blijkbaar een waas van ge heimzinnigheid om blijven han gen. Zouden die bruioren uit Scherpenisse (of Poortvliet) soms neefjes zijn van de St. Annaland- se bruloazen? Of bedriegt mijn geheugen mij? Het aardige boekje over het 'Dia lect op Tholen en St. Philipsland' door Van den Broecke-Smit en Krijger-Goedegebuure, gaf geen uitsluitsel: daarin heb ik noch bruioren, noch bruloazen kunnen vinden. Ze zijn toch niet uit gestorven? Gelukkig gaf het Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten uitkomst: een 'bruloaze' is een spook, een boze geest, in het water huizend en bij uitbreiding: boeman. Als voorbeeldzinnen staan vermeld: "nie so over de welle 'ange, dè zitte de bruloazen in"; "Zoete weze, wao (want) an ders komme de bruloazen j'aele" (beide zinnen afkomstig uit St. Annaland). Ik in mijn sas, mijn geheugen was dus beter dan dat van Geuze! Hoewel? Bij nauwkeuriger bestu deren van de gegevens in het woordenboek bleek dat het woord werd gebruikt op "T (Mtd, Anl, Ovm)". Dat betekent dat het woord op Tholen voorkwam, dat het niet werd genoemd door alle Thoolse personen die hadden bij gedragen aan de totstandkoming van het woordenboek, maar al leen door de medewerkers uit St. Maartensdijk, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Het zou dus toch nog mogelijk zijn dat er in Scher penisse bruioren bestaan! Maar in St. Maartensdijk heetten zo ook bruloazen, dus ik denk toch wel dat er nooit bruioren zijn geweest en dat de dreigementen met de bruloazen kennelijk indertijd te weinig indruk hebben gemaakt op de jonge Geuze. Gelukkig is hij toch nog goed terecht gekomen! J.E Stoutjesdijk Bennekom 20 antiquairs Ned. Antiquairs Gilde vr. 7 sept. 19-22 uur. za. 8 sept. 11-18 uur. zo. 9 sept. 11-18 uur. Organisatieburo Bezemer tel. 01613-3090.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7