THOLENDERWIJS van beek Lv. ZOEKT JONGE MENSEN f 2.000rBELONING va nbeek b.v. informatierubriek van de gemeente tholen 8 SEPTEMBER 1990 WOENSDAG 12 SEPTEMBER: VERGADERING COMMISSIE FINANCIËN BOUWVERGUNNING EERDER NODIG DAN U DENKT GARAGEKAVELS TE KOOP IN SINT-ANNALAND EN THOLEN VOORLICHTINGSSTAND GEMEENSCHAPPELIJKE GEZONDHEIDSDIENST IN GEMEENTEHUIS DINSDAG 11 SEPTEMBER: VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN WAT LIGT TER INZAGE? ALCOHOLVOORLICHTING OP DE BASISSCHOLEN Donderdag 6 september 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT SPREEKUUR B EN W. konstruktie- en machinebouw Postbus 8, Havenweg 5, 4697 ZG Sint Annaland, 01665-2468 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Zaterdag aanstaande is het dan zo ver. De 4e Open Monumentendag is een feit en zijn er binnen de gemeente Tholen 11 monumenten tus sen 10.00 en 17.00 uur gratis en vrij toegankelijk. De voornaamste doelstelling van zo'n dag is de belangstelling bij het publiek voor mo numenten en daarmee de monumentenzorg te vergroten. Sint-Maartensdijk: Kerkgebouw Maartenskerk (Hazenstraat) en molen 'de Nijverheid' (Oudelandseweg); Scherpenisse: molen 'de Korenbloem' (Westkerkseweg); Stavenisse: korenmolen aan de Molendijk; Sint-Annaland: standerdmolen (Molendijk); Oud-Vossemeer: molen 'de Jager' (Hikseweg) en de N.H. Kerk aan de Ring; Poortvliet: molen 'de Korenaar' (Molenstraat); Tholen: voormalig stadhuis (Hoogstraat), Gasthuiskapel (Kerkstraat), en de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk (Kerkgebouw Herv. Gemeente aan het Kerkplein). Niet uit te sluiten is, dat in de Onze Lieve Vrouwe kerk tijdens de openstelling een aantal organisten aan het werk zal zijn. De Open Monumentendag wordt 's avonds om zeven uur afgesloten met een concert van het Gemengd Zangkoor 'Canticum' en de mu ziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk. Plaats van handeling: tuin van de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat te Tholen. De N.H. Kerk te Oud-Vossemeer die voor het eerst in de Open Monumentenroute is opgenomen. Op woensdag 12 september a.s. komt de commissie voor de finan ciën voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: Bespreking meerjarenraming 1992 - 1994; Op maandag 27 augustus hebben burgemeester en wethouders de begroting voor het dienstjaar 1991 en de meerjarenraming voor de periode 1992 - 1994 aan de gemeenteraad aangeboden. In de rubrieken Tholenderwijs van 23 augustus en 30 augustus j.l. zijn wij uitgebreid op de daarin voorkomende zaken ingegaan. De commissie zal de meerjarenraming 1992 - 1994 thans bespreken. - Verhoging tarieven afvalstoffenheffing; Met ingang van 1992 kan de gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek niet meer worden gebruikt. Het afval uit de gemeente zal dan naar veraf gelegen stortplaatsen of verbrandingsinstallaties moeten worden afgevoerd. Hoewel de definitieve plaats en methode van verwerking van het binnen onze gemeente geproduceerde afval nog niet bekend zijn, staat wel vast dat e.e.a. een aanzienlijke kostenstijging met zich zal meebrengen. De verwerkingskosten per ton, gerekend op basis van de thans ter beschikking staande gege vens, zullen stijgen van f 20,— naar f 120,—. Om dan een kostendekkende exploitatie van de vuilafvoer en ver werking te verkrijgen zouden tarieven moeten worden gehanteerd van f 160,—, respectievelijk f 120,—. Een dergelijke schoksgewij ze verhoging vinden burgemeester en wethouders niet verant woord. Om dit schokeffect te voorkomen is inmiddels een zogenaamd egalisatiefonds afvalstoffenheffing ingesteld. In dit fonds is inmiddels een bedrag gestort van f 500.000,—. Daarnaast zijn met ingang van 1 januari 1990 de tarieven van de afvalstoffenheffing met 10% verhoogd. De meeropbrengst als ge volg van deze tariefsverhoging is eveneens aan het egalisatiefonds toegevoegd. Of te zijner tijd nu wel of geen kostendekkend tarief moet worden gehanteerd, nu al staat vast dat zelfs bij een mindere dekking dan 100% de tarieven voor de afvalstoffenheffing nog een aantal malen met 10% moeten worden verhoogd. De gedachten van burgemeester en wethouders gaan hierbij nog steeds uit naar een periode van 9 jaar, namelijk vanaf 1990 tot en met 1998. Zodra de structurele oplossingen voor de problematiek van de Thoolse vuilverwerking bekend zijn, kunnen definitieve kostenbere keningen worden gemaakt. De mogelijkheid is aanwezig dat dit nog enige invloed heeft op de thans genoemde tarieven en geko zen fasering. De commissie wordt gevraagd een advies uit te brengen over het voorstel de afvalstoffenheffing ingaande het belastingjaar 1991 met 10% te verhogen tot respectievelijk f 82,80 per jaar voor een gezin en tot f 62,40 voor alleenwonenden. Voor het bouwen van een woning, bedrijfshal enzovoort is een bouw vergunning nodig. Dat is algemeen bekend. Maar wist u, dat zo'n ver gunning ook nodig is voor het bouwen van een berging, een kippenhok en voor het inwendig verbouwen van een woning? Ook voor het plaatsen van een erfafscheiding en voor het zetten van een tunnel- of boogkas heeft u veelal een vergunning nodig. U bent dus al eerder aan het (ver)bouwen dan u denkt. Een belangrijk advies: Informeer voor u gaat (ver)bouwen op het ge meentehuis of u een vergunning aan moet vragen. Telefoon: 01666 - 8239 of 8334/8335 (doorkiesnummers). Door vooraf te informeren kunt u veel narigheid voorkomen. Het gebeurt nog te veel dat men zo maar gaat bouwen. De gevolgen daarvan kunnen hoogst onplezierig zijn, nameljk...gedwongen aanpassen van het gebouwde of soms zelfs afbraak van het gehele bouwsel. Nogmaals, er wordt te veel gebouwd zonder vergunning en wat minstens zo erg is in strijd met de bouwverordening en/of het bestem mingsplan. Daarbij worden nogal eens de belangen van derden (bij voorbeeld de buren) aangetast. Daarom is de controle op het (ver)bouwen inmiddels verscherpt. Schetsplan Om een bouwvergunning te krijgen, kan eerst een schetsplan worden ingediend bij de afdeling gemeentelijke ontwikkeling, bureau bouw- en woningtoezicht. Dit schetsplan wordt in hoofdlijnen getoetst aan de bouwverordening en het desbetreffende bestemmingsplan. Vervol gens wordt het voorgelegd aan de zogenaamde welstandscommissie. Bij een schetsplan hoort een formulier voor aanvraag welstandsbeoor deling. Dit formulier is verkrijgbaar op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling. Hierin kan worden vermeld van welke materialen en in welke kleuren het uitwendige van het bouwwerk wordt gemaakt. Het schetsplan kan door burgemeester en wethouders, gelet op het welstandsadvies, worden: - goedgekeurd; - goedgekeurd mits enkele wijzigingen worden aangebracht; - afgewezen op grond van het bestemmingsplan en de daarbij beho rende voorschriften, alsmede op grond van de bepalingen in de bouw verordening. De welstandscommissie beoordeelt hoofdzakelijk of de architectuur van het gebouw of bouwwerk past in de omgeving en of het op zich zelf aanvaardbaar is van vormgeving. Adviezen De welstandscommissie kan drie adviezen uitbrengen: - aanvaardbaar; - aanvaardbaar mits enkele wijzigingen worden aangebracht; - niet aanvaardbaar. De welstandscommissie brengt haar adviezen uit aan burgemeester en wethouders. De commissie kan haar advies op verzoek mondeling toelichten. Tekeningen Nadat het schetsplan is goedgekeurd kan de bouwvergunning worden aangevraagd aan de hand van formulieren (in viervoud) die ook nu weer op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling verkrijgbaar zijn. Bij de aanvrage moeten bestektekeningen (in viervoud) worden overlegd. In de bouwverordening staat precies wat men moet indienen, aan welke eisen het tekenwerk moet voldoen en hoe de procedure verder loopt. De bouwaanvrage kan worden afgegeven aan het loket van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling of worden toegestuurd aan het college van burgemeester en wethouders. Bij het indienen van de aan vrage dienen de verschuldigde leges direct te worden voldaan. De hoogte van de leges is afhankelijk van de bouwkosten. Deze leges- kosten zijn in de legesverordening geregeld. Binnen twee maanden na ontvangst van de aanvrage moet een beslissing zijn genomen. In bij zondere gevallen kunnen burgemeester en wethouders hun beslissing verdagen. De procedure mag dan maximaal met één keer twee maan den worden verlengd. Zodra de bouwvergunning is verleend of gewei gerd wordt deze beslissing aan de aanvrager toegestuurd. Indien naderhand blijkt dat de vergunning om welke reden dan ook ge wijzigd moet worden, dan wordt aan de hand van een in viervoud in gediende gewijzigde tekening, door het college een wijzigingsbesluit afgegeven. Uiteraard dient de wijziging in overeenstemming te zijn met het bestemmingsplan en de bouwverordening. Tenslotte, als het bouwwerk voltooid is, wordt het door bouw- en woningtoezicht ge controleerd. In beroep Tegen het besluit tot het verlenen van een voorwaardelijke vergunning (een vergunning waaraan bepaalde voorwaarden zijn verbonden), tot het aanhouden van een beslissing of tot het weigeren van de vergun ning kunt u in beroep gaan bij de gemeenteraad. Uw beroepschrift wordt dan eerst behandeld door de commissie bestuurlijke aangele genheden. Deze commissie uit de raad stelt u de gelegenheid uw plan mondeling toe te lichten. Pas daar spreekt de gemeenteraad zich over uw plan uit. Indien u het niet eens bent met de uitspraak van de raad is volgens de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkin gen (AROB) nog beroep mogelijk voor de aanvrager en voor andere direct belanghebbenden. Voor nadere inlichtingen hierover kunt u te recht bij de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeente huis. De bouwvergunning wordt geweigerd: - als de plannen in strijd zijn met de bouwverordening, waaronder be grepen het niet voldoen aan redelijke eisen van welstand; - als de plannen in strijd zijn met het bestemmingsplan of de daarbij behorende voorschriften; - als het om een monument gaat en er geen vergunning is verleend door Monumentenzorg. Belangrijke punten - Op afdeling gemeentelijke ontwikkeling is het mogelijk tegen beta ling een fotokopie van de kadastrale kaart te verkrijgen (een situatie tekening van het voor u van belang zijnde stuk grond). Op deze teke ning kunt U zelf de bebouwing intekenen. - Men mag alleen bouwen met vergunning. Bij clandestiene bouw wordt het werk stopgezet en eventueel gelast het gebouwde te slopen. - Aspirant-kopers van bouwgrond of een bestaande woning doen er goed aan bij de afdeling gemeentelijke ontwikkeling te informeren naar de bouw-, verbouw- en uitbreidingsmogelijkheden, alvorens tot definitieve aankoop over te gaan. - Wanneer een vergunning wordt geweigerd is men slechts de helft van de betaalde bouwleges verschuldigd. De te veel betaalde leges zullen alsdan worden teruggestort. Van de leges voor het welstandstoezicht vindt geen terugstorting plaats. Het is mogelijk dat bouwaanvragen in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan. Een dergelijke strijdigheid behoeft niet altijd tot weigering van de bouwvergunning te leiden. Het college kan bezien in hoeverre een en ander in het bestemmingsplan kan worden in gepast. Voorlichting Het aanvragen van een bouwvergunning is een ingewikkelde zaak. Voor inlichtingen over de bestemmingsplannen, bouwmogelijkheden, bouwaanvraag, bouwverordening, subsidiemogelijkheden, leges enzo voort kunt u terecht op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8239. In de woonkernen Sint-Annaland en Tholen zijn nog diverse garagekavels voor belangstellenden te koop. In Sint-Annaland betreft het een 3-tal kavels gelegen achter de Brugstraat ter grootte van 17 m2 tegen een prijs van f 2795,—, exclusief omzetbelasting. In Tholen gaat het om een 7-tal kavels gelegen achter de Gar- nalenstraat ter grootte van 18 m2 tegen een prijs van f 2795,—, exclusief omzetbelasting en een 10-tal kavels ach ter de Kon. Julianastraat van eenzelfde oppervlakte en prijs. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van het gemeentehuis, tel: 01666 - 8244/8237. Van 19 september t/m 1 oktober a.s. zal de GGD (Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst Zeeland) een voorlichtingsstand opzetten in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze stand laat aan de hand van een serie posters met begeleidende teksten zien welke taken door de GGD worden verricht. De Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst is een dienst waaraan alle gemeenten in Zeeland 'meedoen'. De dienst houdt zich onder meer bezig met jeugdgezondheidszorg, tuberculosebestrijding, gezondheidsvoorlichting- en opvoeding, tandzorg en geslachtsziekten- bestrijding. Alle door de GGD verrichte zaken worden in de voorlichtstand in beeld gebracht. Komt u vanaf 19 september gerust eens langs. De acht meter lange stand is te bekijken tijdens de openingstijden van het gemeentehuis en staat opgesteld in de expositieruimte. In de stand is tevens infor matiemateriaal over de GGD aanwezig. Op dinsdag 11 september a.s. komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik ma ken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Herinrichting pleintje Garnalenstraat te Tholen; In de lijst van herbestratingen behorend bij het dienstjaar 1990 is opgenomen de herinrichting van het pleintje aan de Garnalenstraat te Tholen. Het door in samenspraak met de bewoners opgestelde plan voor de herinrichting omvat onder andere de aanleg van 4 ex tra parkeerplaatsen, een volledige herbestrating van het pleintje en de aanleg van een plantsoenstrook. Voorts voorziet het plan in het plaatsen van 2 trottoir- en straatkolken om eventuele wateroverlast te voorkomen. Bovendien zal het openbare plantsoen van nieuwe, laag blijvende beplanting worden voorzien en zullen de achterpa den worden herlegd. De commissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. - Rooien en herplanten van bomen langs de Postweg te Tholen; In de lijst van kapitaalwerken behorend bij de begroting voor het dienstjaar 1990 is de vervanging van bomen aan de Postweg te Tholen opgenomen. Het hiervoor opgestelde plan omvat onder an dere het rooien van 209 populieren. In deze bomen is taksterfte ontstaan waardoor het uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk is gebleken deze bomen te rooien. Overeenkomstig het kap- en beplantingsplan 1986 zijn burge meester en wethouders voornemens ter plaatse 164 bomen (es sen) met een zogenaamde 'lange omloop' terug te planten. In het kader van de "Landschapsverzorgingsbijdrage" zal voor de aanplant van dit wegvak een subsidie worden aangevraagd die maximaal 50% van de genormeerde aanlegkosten bedraagt. De commissie wordt om advies gevraagd. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 10 september 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schet sen, J. van der Jagt en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8330. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan; Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1. Gebroeders J. en M. Quist B.V., Veerstraat 18 te Oud- Vossemeer voor het in gebruik nemen van een bedrijfspand als opslagruimte op het perceel kadastraal bekend Oud- Vossemeer, sektie H, nummers 298, 421 en 478, plaatselijk gemerkt Veerstraat. 2. De heer J.A. Machura, Provincialeweg 1 te Sint- Maartensdijk voor het vergroten van de woning op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sektie M, nummer 586, plaatselijk gemerkt Provincialeweg 1. Deze plannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergun ning te verlenen voor de onderhavige plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 7 september 1990 tot en met 20 septem ber 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 6 september 1990 De burgemeester van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de heer S. Polderman, Nieuwstraat 15 te Sint-Annaland voor het plaatsen van een dakkapel op het perceel kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 1147, plaatselijk gemerkt Nieuwstraat 15. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gelden de bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tho len zijn voornemens met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verlenen voor het onderhavige plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 7 september 1990 tot en met 20 septem ber 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen geduren de deze termijn ter gemeentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 6 september 1990 De burgemeester van Tholen. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 7 sep tember 1990 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 27 augustus 1990, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Bosweg te Sint-Annaland; b. een gebied aan de Ceciliaweg te Sint-Annaland; c. een gebied aan de Mossellaan 32 te Tholen; d. een gebied aan de Jan van Bloisstraat 3 te Tholen; e. een gebied aan de Philips van Dorpstraat te Oud-Vossemeer; f. een gebied aan de Willem van Beierenstraat 1 en 3 te Oud- Vossemeer. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publicatie schriftelijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 6 september 1990 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. In navolging van de activiteiten op de scholen voor het voortgezet on derwijs in de gemeente Tholen start medio september 1990 een voor lichtingscampagne betreffende het gebruik c.q. misbruik van alcohol en drugs op de basisscholen. Ter voorbereiding op dit project zijn op initiatief van de overleggroep Jongerenbeleid Tholen aan het eind van het vorig schooljaar twee zogenaamde 'work-shops' georganiseerd waaraan een groot aantal (15) Thoolse basisscholen hebben meege werkt. Vast kwam te staan dat diverse scholen reeds activiteiten in de sfeer van voorlichting over alcohol en drugs ontplooiden, terwijl an deren hier nu mee gaan beginnen. Door het gemeentebestuur van Tholen zijn uitgebreide pakketten voorlichtings materiaal ter beschikking gesteld, waaronder video- en diapresentaties. De preventie-medewerkster van het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft een uitgebreide toelichting op het materiaal verzorgd waarmee de desbetreffende leerkrachten aan de slag kunnen. In tegensteling tot de campagne zoals die in 1989 op de scholen voor voortgezet onderwijs is georganiseerd, zijn het de groepsleerkrachten zelf die de voorlichting verzorgen. Voor die opzet is gekozen omdat er vanuit wordt gegaan dat zij voor hun groep de juiste benaderingswijze weten te hanteren op de voor de leerlingen meest aansprekende wijze. Met de schooldirecties is overeengekomen de voorlichtingsactiviteiten zoveel mogelijk in de maand september te laten plaatsvinden, zodat de campagne min of meer een algemeen karakter krijgt. Zowel de plaatselijke politie als het ZCAD zijn voor consultatie bereik baar en waar gewenst zullen zij hun medewerking verlenen. Tot op he den is dit initiatief voor zover nog niet door de scholen zelf gestart, het inititatief van de overleggroep Jongerenbeleid Tholen. In de nabije toekomst zal de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD) (zie elders in deze rubriek) dit soort projecten aandragen in het kader van het project Gezondheid, Voorlichting en Opvoeding. r Premie van f 2.000,- te ontvangen bij het behalen van het primaire vakdiploma metaalbewerking in het kader van het Leerlingwezen. Uitkering van de premie is niet aan leeftijd gebonden. 0PLEI0IW6 omwuufdKS METAALIEWERKING In OOM zijn vertegenwoordigd: von werkgeverszijde: Metoolunie, Nederlondse Organisatie van Ondernemers in de Metaalnijverheid; Nededandse Vereniging van Modelmakerijen; Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Groveerbedrijf. Van werknemerszijde: Industriebond f NV; Industrie- en Voedingsbond CNV; Unie BltiP.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5