32 6 fV6 Huzarenstukje van dertienjarige Poortvlietse ondernemers willen 45.000 m2 grond voor uitbreiding Herkansing voor plan zoet water Kritiek op bussen vanuit Stavenisse Vanavond bloed geven OPEN HUIS Potentiële kracht hart van Tholenverder ontwikkelen Nieuwe vergadering 18 september Donderdag 6 september 1990 46e Jaargang no. 43 7-8-9 september BROEKHUIS Ton voor klinkers in Stoofstraat Commissie mist overleg bibliotheek Reünie Ten Anker De ideeën voor een noordelijke rondweg bij Poortvliet met uitbreiding van het bedrijventerrein en opheffing van de rioolwaterzuiveringsinstallatie dient meer aan dacht te krijgen van het gemeentebestuur. Elf Poort vlietse ondernemingen hebben dat in een brief aan de raad en het college van b en w kenbaar gemaakt. 300 arbeidsplaatsen Onvoldoende Rondweg Dichter bij huis Sanering en expansie Zuivering Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft dins dagmorgen besloten dinsdagavond 18 september al een tweede vergadering te beleggen over het basisplan wateraanvoer St. Philipsland. Voor die tijd zullen de cijfers voor het basisplan wateraanvoer Tholen aange past worden aan de kosten 1990. Zaterdag weer monumentendag DEZE WEEK Ontdek je plekje per paardenkoets Het openbaar vervoer van en naar Stavenisse is niet toereikend. De nieuwe dienstregeling betekent een flin ke achteruitgang voor aansluitende verbindingen. Die opmerkingen werden gehoord bij de bespreking van het dorpsplan Stavenisse. Aansluitingen sinds mei stuk slechter geworden Rotterdam - rad van fortuin - doe uw aankoop en draai uw korting Juwelier Grote Kerkstraat 13 4651 BA Steenbergen Telefoon (0Ï670) 6 39 25-6 33 85 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Thoolse Rode Kruis organi seert vanavond in Sint- Maartensdijk de halfjaarlijkse bloedafname-avond. Inwoners die tussen 18 en 65 jaar oud en goed gezond zijn (en het laatste half jaar geen bloed hebben gegeven), kunnen tussen half acht en negen uur in Haestinge terecht om een halve liter bloed af te staan. Gedeputeerde staten van Zeeland willen in 1991 eert gedeelte van de Stoofstraat in Poortvliet van nieu we klinkers voorzien. Hiervoor is 100.000 gulden nodig. De provin ciale staten beslissen tijdens de vergadering van 9 november over dit voorstel van GS.Het te bestra ten gedeelte van de Stoofstraat is 285 meter lang. In dit wegvak zijn de klinkers versleten. Deze zullen door nieuwe worden vervangen. Volgens GS is dit stuk van de Stoofstraat dermate slecht dat maatregelen beslist noodzakelijk zijn. Het asfalteren van de weg is niet mogelijk omdat onder de rij weg kabels en leidingen liggen. Een ander gedeelte van de Stoofstraat zal op een later tijdstip worden aangepakt. (Mo menteel wordt een gedeelte van de straat herbestraat door de firma Bolier uit St. Maartensdijk).De kosten van het onderhoud komen ten laste van de post 'overige we gen'. De Stoofstraat wordt be heerd en onderhouden door de provincie en komt volgens GS niet in enig wegenplan voor. Het bud get voor 'overige wegen' is zo be perkt dat er voor 'dit dringende onderhoudswerk geen gelden be schikbaar zijn'. Ook via andere re gelingen is er geen geld voor los te peuteren, behoudens een onder houdsbijdrage van ruim 5200 gul den. De ton die GS voor de Stoofstraat willen uittrekken, is eenmalig. De commissie sociaal-cultureel werk is ingenomen met de openstelling van de bibliotheken in Tholen, Sint-Arinaland en Sint- Maartensdijk op zaterdagmorgen, maar vindt het vreemd dat haar over die verandering geen advies is gevraagd. "Die openstelling kost toch wat," meende mevr. A. v.d. Sande-Sinke dinsdagavond. Het bevreemdde haar dat over de acht extra uren per week voor de uitleenposten wél de commissie was geraadpleegd. "Ze worden gesubsidieerd, dan is het toch nor maal dat de gemeente wordt geïn formeerd," vond mevr. v.d. Sande. J.H. Kers meende dat de extra openstelling werd gecompenseerd doordat Sint-Annaland minder open is. Wethouder J. Versluijs zei in de commissie, dat het gemeen tebestuur door het bibliotheek- bestuur niet over de verandering is geraadpleegd. "Ik weet ook niet waaruit ze dit betalen." Kers informeerde ook nog naar de plannen voor uitbreiding van de uitleenpost in Poortvliet, maar daarover kon nog niets concreet worden gezegd. Het staat voor 1992 op het verlanglijstje van de gemeente. Op 12 oktober wordt in het oude gebouw van Ten Anker te Tholen een reünie georganiseerd voor oud-medewerk(st)ers van het be jaardencomplex, alsmede het hui dige personeel. De laatste keer was dat een succes, zodat de orga nisatie hoopt dat ook deze keer velen samenkomen om herinne ringen op te halen en feest te vie ren. Wie mee wil doen, kan zich tot 29 september aanmelden bij mevr. A. de Graaf-Braal (Hoo gaarsstraat 30, tel. 01660-3828). De reünie is een van de laatste ac tiviteiten in het oude Ten Anker. De verhuizing naar de nieuwbouw is al grotendeels gepland. De be woners hebben al een kamer toe gewezen gekregen en zullen die op 10 oktober betrekken. Daarna komt de sloper voor de oude ge bouwen van het bejaardentehuis. PIT-collecte. In de week van 10 t/m 15 september wordt er gecol lecteerd voor het protestant inter kerkelijk thuisfront (PIT). Onder het motto PIT OP PAD zal geld bijeengebracht worden voor de 100 predikanten bij marine, leger en luchtmacht. De jongste deelneemster aan de Oosterschelde-zwemtocht, Danielle de Graaft 13) uit Tholenwordt in de bloemetjes gezet door burge meester Van der Munnik. Zie ook pagina 21. Gezien de plannen van b en w voor uitbreiding van het industrie terrein bij Tholen, over de Oud- Vossemeersedijk heen, vragen de Poortvlietse bedrijven zich af of hun dorp over het hoofd wordt gezien. "Het is verre van ons de gekozen leden van ons gemeente bestuur ervan te betichten dat ze Poortvliet vergeten. Wel hebben wij zorgen dat het niet die aan dacht krijgt, die het naar ons ge voel verdient." Buiten de percelen grond die al in optie zijn, is er volgens de brief direct behoefte aan 35.000 m2 grond en op termijn van enkele ja ren nog 10.000 m2, dus totaal 45:000 m2. De 11 ondernemingen zijn wo ninginrichting Bouman-Potter, Budelpack Co-packers, aardap- pelhandel C.P. Bijl Zn, land bouwmechanisatie K.C. Dekker, carrosserie fa. J. Elenbaas, garage J.D. de Graaf, De Groen tran sport, landbouwwerktuigenfa- briek Mullié, garage J.C.L. Niemantsverdriet, aannemingsbe drijf Nortier en installatiebedrijf Visser. De bedrijven schrijven de ge meenteraad, dat de aangenomen beleidsnota 'De gemeente Tholen naar 2000' met name in de kleine re kernen vertrouwen en hoop heeft gewekt, dat er op termijn een positieve invloed op de leef baarheid zal ontstaan. "Vooral de constatering dat de belangrijke peiler waarop de toekomstver wachting is gebaseerd, vestiging en uitbreiding van bedrijven(dus werkgelegenheid), spreekt ons zeer aan. Geen kern op Tholen en zelfs ver daarbuiten, heeft de ontwikkeling van alle voorgaande jaren zo te danken aan de autochtone onder nemers. De bijna 300 ar beidsplaatsen aan de Paasdijk zijn volledig en zonder enige bij zondere subsidie door het oor spronkelijk, meestal ambachtelijk georiënteerde bedrijfsleven, tot stand gekomen. Hieruit blijkt de potentiële kracht die alleszins de moeite waard is om 'het hart van Tholen' een ex tra impuls te geven. Lag er voor heen een concentratiefilosofie naar en op St. Maartensdijk, wij constateren nu een ontwikkeling met een bijzonder accent op de stad Tholen. Een nieuw industrieterrein over de Oud-Vossemeersedijk heen, is er in bespreking. Zou Poortvliet, tussen Tholen en St. Maartens dijk in, worden vergeten?" Uit Poortvliet maken de heren J.K. Elenbaas(Overleg Orgaan In dustrie Tholen) 'en C.G. Vis- ser(middenstandsfederatie Tholen) deel uit van de gemeente lijke commissie voor het be drijfsleven. Op hun intiatief en mede naar aanleiding van opmer kingen bij de jubilea van Visser en Elenbaas hebben de 11 onderne mers de toekomst van Poortvliet besproken. Eén van hen, Budelpack-directeur E.Ph. Nieuwkerk, is ook in zijn functie als lid van het provinciaal bestuur van Zeeland, gevraagd om zijn vi sie te geven over de potentiële mo gelijkheden. Alle aanwezigen waren het erover eens, dat de nota 2000 beoogt meer te doen voor de kleine ker nen, dus Poortvliet. "Dat vraagt extra inspanning, maar de over tuiging dat dit gebeurt, is ons niet, althans onvoldoende gebleken", aldus de door Elenbaas en Visser ondertekende brief. Ten aanzien van de rondweg wordt een mogelijke verschuiving naar 2000 'niet aanvaardbaar' ge noemd. "Het zuidelijke tracé(via Lange Zandweg en Kruytenburg- seweg) is niet de beste oplossing. Een rondweg noord die in het hart van Tholen een industrieterrein van 5 tot 10 ha bij Poortvliet zou ontsluiten, heeft verre de voor keur van bijna alle gevestigde on dernemers. Het is op 5 minuten afstand van het overdijkse terrein bij Tholen. Wij zijn ons ervan bewust, dat het ideale tracé direct aansluitend op de Oesterdam mogelijk in eerste fase financieel een extra probleem kan opleveren. Maar het is ook(in eerste uitvoering) vanaf de Kadijk te realeren met een beperkte stij ging van kosten, maar vele andere voordelen. Subsidiemogelijkhe den uit milieu/verkeers(veiligheid) en economische fondsen kunnen de financiële brug slaan die ook de realisatie verder mogelijk maakt." Volgens de Poortvlietse onderne mers vraagt de dagelijkse in- en uitstroom van werknemers een be leidsplan dat werk dichter bij huis veelal mogelijk maakt. "Passende woningbouw, met name in Poort vliet, kan daarop een antwoord zijn. Als in plan d'Ee met een tij delijke extra faciliteit een aantrek kelijke formule wordt bedacht, is het denkbaar en mogelijk daar mee de soms noodzakelijke mobi liteit van werknemers te beperken." De rioolwaterzuiveringsinstallatie wordt ook genoemd. "Voor enke le bedrijven is die installatie met bijbehorende waterafvoeren zeer hinderlijk en in één geval zelfs een factor die bepaalde uitbreidingen belemmert of onmogelijk maakt." De 11 Poortvlietse ondernemin gen noemen de punten van groot belang voor hun groei met uitstra ling naar meer. "Waarschijnlijk heeft dat ook aantrekkingskracht voor ondernemers van elders, waardoor de concentratie zich niet voornamelijk in één kern ma nifesteert." De 11 zouden graag zien, dat de commissie bedrijfsleven op korte termijn de ideëen bespreekt. Vis ser en Elenbaas, geadviseerd door één of meer betrokkenen, willen de 'zeer belangrijke kwestie' daar aan de orde stellen. "Wij gaan er daarna van uit, dat de raad - door b en w geadviseerd - bespreekt of en op welke wijze en termijn onze verzoeken gehonoreerd kunnen worden. U zult begrijpen dat wij uitzien hoe spoedig de in het hart van Tholen gevestigde bedrijven sanering en expansie in Poortvliet kunnen realiseren", aldus de 11 ondernemingen in hun brief aan de raad en b en w van Tholen. Er is een afschrift gestuurd naar de Kamer van Koophandel en Fa brieken en het Overleg Orgaan In dustrie Tholen. Tijdens de algemene vergadering van het waterschap stipte J.K. Elenbaas in zijn functie van hoofdingelande de problematiek met de zuiveringsinstallatie aan. "De bebouwing neemt toe, be drijven breiden uit, komt de in stallatie niet in het gedrang?" Elenbaas vroeg zich af, of mede gezien de toenemende milieu- eisen met een persleiding de in stallatie niet zou kunnen ver dwijnen. "De planologie bouwt de zuive ring in, dat is niet zo'n gelukkige ontwikkeling in Poortvliet", ant woordde dijkgraaf I.C. Hage. "Een koppeling aan de installatie te Tholen of St. Maartensdijk is mogelijk, maar op dit moment niet aan de orde. We moeten niet op de ontwikkelingen vooruit lo pen", zei Hage. Elenbaas wees op eventuele pro vinciale subsidie. "Het is het be kijken en overwegen waard en je slaat dan twee vliegen in één klap. Laat het onderzoeken", aldus de Poortvlietse hoofdingelande. De dijkgraaf hield de boot af. "Als we grote investeringen aan de installatie in Poortvliet zouden moeten doen, dan bekijken we een andere oplossing. Verplaat sing is nu voor ons echter onno dig." Elenbaas bleef op onderzoek ha meren en stelde ook dat hij het waterschap niet direct op kosten wilde jagen, maar de dijkgraaf deed geen toezeggingen. Dit is het resultaat van het beraad naar aanleiding van de aanvaar ding van het amendement over het basisplan wateraanvoer St. Phi lipsland, donderdagavond in het Holland Huis te Scherpenisse. "We zullen een uiterste inspan ning doen om de cijfers voor Tho len door te rekenen, zodat de hoofdingelanden een wijs besluit kunnen nemen", zegt dijkgraaf I.C. Hage. "De gegevens gaan we actualiseren, zoals bijvoorbeeld de rente, die in de ramingen op 7% is gesteld. Dat is de beste en snelste manier om binnen de kortste keren te kunnen beslissen. Het zal niet op de cent nauwkeu rig kunnen, maar de besluitvor ming kunnen we nader onderbouwen. We hopen 18 sep- De jaarlijkse open monumenten dag wordt zaterdag ook op Tho len gevierd. Spandoeken in de verschillende woonkernen maken de inwoners daarop nu al attent. In alle plaatsen op Tholen zijn de molens open voor het publiek. Verder in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk de hervorm de kerken; daarnaast het voorma lige stadhuis en de Gasthuiskapel in Tholen. In stad Tholen organiseert Tholen Stad Aktief, ter afsluiting van de monumentendag, om zeven uur een concert op de binnenplaats van de Gasthuiskapel. Daaraan wordt medewerking verleend door het geref. gem. zangkoor Canti- cum en Euterpe. tember voldoende duidelijkheid te kunnen bieden", aldus dijkgraaf Hage. Desgevraagd liet hij weten, dat het dagelijks bestuur geen kater had overgehouden aan de uitspraak van de algemene vergadering. "Wanneer een voorstel niet wordt goedgekeurd, is dat echter altijd een teleurstelling", aldus de dijkgraaf. Donderdagavond sprak hij nog van een 'blamage' gezien de 'klei ne overschrijving van 2 gulden per ha.' "Provincie en rijk begrijpen hier niets van", liet hoofd techni sche dienst J.A. Dees toen weten. "We konden het werk nu juist in een gunstige tijd uitvoeren: voor de Kerst zou het basisplan St. Phi lipsland klaar kunnen zijn." De gunning van het werk aan de fa. Aarts en Uytdewilligen is 60 dagen aangehouden. Grotere haven impuls voor Stavenisse Waterschap zit met Veerhuis Anna Jacobapolder Ik kon aan sportbeleid 'n ei gen gezicht geven, zegt zilve ren ambtenaar Piet v.d. Vlies Discussie over zoet water: we gooien met honderdduizend gulden of het niets is Danielle Mode in Oud- Vossemeer en woninginrich ting Pleune in Scherpenisse vernieuws REC Tholen breidt verder uit Zuiveringslasten jaarlijks stijgen Lichtmasten WHS gaan veel vergen Gezonde rivaliteit bij zaal voetbalcompetitie in Meulvliet Slijtageslag in 42ste ronde van Oud-Vossemeer WILT GIJ RUST, VER MIJDT DE UITERSTEN IN UW HART Dit nummer pagina's bestaat uit 24 Liefhebbers van paarden en koet sen kunnen zondagmiddag 16 september op de Markt in Tholen hun hart ophalen als de leden van de Zuid Westelijke Aanspanning voor het eerst een 'Ontdek je plekje' in deze woonkern organi seren. De vereniging, die ook le den van het eiland Tholen telt, heeft van het gemeentebestuur toestemming gekregen 's middags tussen een en drie uur stapvoets een tocht te rijden, gebaseerd op de VVV wandeling, maar natuur lijk wel aangepast. De 15 tot 20 deelnemers, die een voor een ver trekken vanaf de Markt, zullen onderweg ook enkele vragen moe ten beantwoorden, maar een wedstrijdelement zit er niet aan vast. Er is namelijk voor iedereen een herinnering. Het publiek kan op de Markt de koetsen bewonde ren, die soms meer dan 100 jaar oud zijn. Maar er zijn ook zelfge maakte wagens, dresseerwagens en marathonwagens. Al eerder was er een 'Ontdek je plekje' tocht door Bergen op Zoom, waarbij men ook door het Mar kiezenhof 'wandelde'. "Als het op 16 september allemaal slaagt zoals gepland is, zullen er in de andere dorpen op het eiland wellicht ook dergelijke tochten uitgezet kun nen worden", aldus mevr. Frigge van de Zuid Westelijke Aan passing. "U schrijft het openbaar vervoer - een uursdienst - toereikend te vinden. Ik onderschrijf dat voor maandag t/m zaterdag, maar op zondag kun je nauwelijks komen of gaan," merkte J. Vaders van bungalowpark Oud-Kempen op. Mevrouw Boot - die van het open baar vervoer afhankelijk is - had heel wat meer problemen. "In mei is de dienstregeling veranderd, waardoor op het station in Bergen op Zoom sindsdien 40 in plaats van 10 minuten gewacht moet worden op een intercity. Boven dien arriveert de bus uit Stavenis se in Tholen vijf minuten nadat de aansluitingen naar Goes en Oude Tonge vertrokken zijn. Dat betekent een wachttijd van 55 mi nuten." R. Geuze had nog meer klachten. "Sinds de BBA-garage in Sint- Maartensdijk staat, vertrekt 's morgens de eerste bus niet meer uit Stavenisse. Mensen die een vak opleiding in Rotterdam volgen, kunnen daardoor niet op tijd op school zijn. En dan vertrekt de laatste bus uit Stavenisse al om 18.05 uur. Dus een overdekt zwembad in Tholen zal voor Sta- venissenaren moeilijk bereikbaar zijn," merkte Geuze gekscherend op. Wethouder J. v.d. Jagt zei dat een frequentie zoals in de stad op het platteland niet mogelijk is. A.J. Zwerus was het daarmee niet eens. "De frequentie zou best hoger kunnen. Nu span je het paard achter de wagen: als er geen ver voer is, stap je niet in de bus." Zwerus wees nog op de nieuwe be lastingmaatregel met betrekking tot reiskostenaftrek én het milieu, volgens hem redenen die vóór meer openbaar vervoer pleiten. De wethouder zei dat de wensen en tekortkomingen van het open baar vervoer geïnventariseerd gaan worden door rijk, provincie, VNG, belangengroepen en organisaties. Per regio wordt dan een plan opgesteld, wat de proble men echter niet voor 100% zal oplossen. Over problemen met de nieuwe dienstregeling hadden de wethou der al meer klachten bereikt, ook over het schoolvervoer. "Toch zal de BBA zo goed mogelijk aan moeten passen." Van der Jagt wil de de genoemde manco's best on der de aandacht van de BBA brengen, maar kon geen beloften doen. Ook de zondagsdienst heeft de aandacht van het college, hoe wel er die dag altijd minder ritten zijn. Belangstellenden voor de inspraakavond over het dorpsplan Stavenisse in de Stove.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1